EnivnDEri-iiiEmi/s Raad Oostf lakkee zag alsmaar rooie cijfers... Dhr. C. L. M. de Wit, zilveren jubilaris Opnieuw sdiitterende kalender van Goeree-Overflaickee Open dag in het Streekdierentehuis Gezellig bowlen voor 50-plussers Zeskamp in De Staver Uitslag prijsvraag Grote bingo in Ooltgensplaat Appèlavond -16/+16 distrikt Flakkee Wegwerpluier-onderzoek VERVOLGVERHAAL 2e Blad DINSDAG 19 SEPTEMBER 1995 No. 6436 Piet van Rossum uit Ooltgensplaat stemt waarschijnlijli niet op de SGP, al weet je 't nooit natuurlijk, maar zeker zal hij niet instemmen met wat SGP-vertegenwoordiger C. Breeman donderdagavond in de raadsvergadering zei: „de vrouw en de kat, horen op de mat". Het zou voor dhr. van Rossum betekenen dat hij daar z'n vrouw aan zou treffen, chagrijnig waarschijnlijk. „Ik heb het wel'es een dag geprobeerd, maar 't is niet aan te bevelen", liet ze de ietwat ver bouwereerde heer Breeman weten. Die had overigens niet de pik op mevr. van Rossum toen hij z'n gevleugelde woor den sprak, maar meer op die moeders die hun kinderen aan een kinderopvang toe vertrouwen; „de opvoeding van een kind hoort door de moeder te gebeuren", vond dhr. Breeman ervan. Aanleiding was de te verwachten toena me van het nadelig saldo met ƒ60.000,- op wat het ISGO tekort zal komen op de kinderopvang in '96, ter voorkoming waarvan de accomodatie te Stellendam zal worden gesloten. Overigens lijkt het einde van het ISGO in zicht te komen, zo voorzag de raads- voorz. burg. Van Pelt; hij leidt dat af uit de inhoud van een notitie van de Staats secretaris m.b.t. de bestuurlijke vernieu wing; de besluitvorming, zo wordt daarin bedongen, berust niet bij een samenwer kingsverband doch uitsluitend bij Gemeenten, Provincie en Rijk, zo laat die notitie weten. Iemand als dhr. P. v. d. Ree, en dhr. J. V. d. Mast met hem, zou juist een krachti ger uitbouw van het ISGO voorstaan: „er zou veel meer rendement kunnen worden bereikt als die zaken waarover we het als gemeenten wél eens zijn bij het ISGO zouden worden ondergebracht", geloofde dhr. V. d. Ree. 't Ging in 't kort nog even over de kin deropvang waarvan mevr. Van Rossum vaststelde dat het daarvan niet de bedoe ling is een opvoedende taak over te nemen, maar dat die dient om het kind sociale vaardigheden te leren wat haar nodig lijkt nu de gezinnen kleiner zijn geworden. Dat aspekt van de kinderopvang werd ook door dhr. v. d. Ree benadrukt en het feit dat mensen die van een uitkering afhankelijk zijn de gelegenheid krijgen weer aan het arbeidsproces te gaan deel nemen. Kinderopvang achtte dhr. v. d. Ree dan ook een .ontzettend sociale taak" te zijn waarom het hem beter leek meer te zien wat het aan sociaal rende ment oplevert dan alleen maar te zien naar wat het aan geld kost. 'Binnenhof' De jaarrekening '94 van het Werkvoor zieningsschap 'Binnenhof' sluit met een nadelig saldo van 3,2 miljoen. Geen op wekkende cijfers, maar desondanks wil de raad er niet nadrukkelijk negatief over doen, er van uitgaand dat bestuur en di- rektie alle zeilen bijzetten om het tekort terug te dringen. Mevr. Van Dijke had helemaal gelijk toen ze opmerkte dat er nog geen reden is tevreden achterover te leunen, er zal nog veel moeten veranderen om de orga nisatie te stroomlijnen, begreep ze. Het lijkt haar dat de begroting een te roos kleurig beeld geeft, maar niettemin ging ze, zij het aarzelend, met de gevraagde vaststelling akkoord. Rijksdaalder per verkochte kalender voor CT-scan Binnenkort verschijnt voor het derde achtereenvolgende jaar de 'Goeree-Overflakkee-kalender'. Deze inmiddels bij velen bekende kalender is geïllustreerd met twaalf prachtige schilderijen van Goeree-Overflakkee, geschilderd door Jaap van der Slik uit Middel- harnis. Gezien de vele positieve reakties op de vorige kalenders en de grote aantallen die werden verkocht, besloot Jaap van der Slik ook voor 1996 twaalf, met zorg uitgekozen plekjes van ons eiland op het doek vast te leggen. Evenals de voorgaande jaren is er een goed doel aan de verkoop van de kalen der verbonden. Dit jaar is het doel de aanschaf van de CT-scan door het Van Weel-Bethesda ziekenhuis te Dirksland. Hoewel er inmiddels al veel geld binnen is voor de CT-scan is het aanschafbedrag nog niet bereikt. Vandaar dat eikties, zoals de verkoop van de 'Goeree-Overflakkee-kalender', nog steeds bijzonder worden gewaardeerd. De kalender zal vanaf 16 oktober te koop zijn. De oplage is beperkt. Wilt u er zeker van zijn dat u een kalen der in huis krijgt, dan kunt u hem nu alvast telefonisch bestellen: (01870) 83465 of (01870) 83071. De prijs van de kalender? Nog geen vijftien gulden en op heel Goeree-Overflakkee gratis thuisbe zorgd! Weth. Maliepaard toonde zich tevreden over de toonzetting van de gehoorde commentaren, hij achtte ze kritisch-, maar opbouwend te zijn. Dhr. Malie paard vond het „een opsteker" dat de raad van Oostflakkee het bedrijf de gele genheid geeft zich te herstellen en haar voortbestaan veilig te stellen. De plaatsvervangend direkteur en het bestuur werken aan de blauwdruk voor een nieuwe organisatie waarbij de nood zaak tot het nemen van hele drastische maatregelen niet uit te sluiten is, kondig de dhr. Maliepaard aan. Volgende week start de wervingscam pagne tot aantrekking van een nieuwe direkteur. In eerlijkheid gezegd achtte dhr. Maliepaard de cultuur van het 'Bin nenhof' niet die te zijn van een bedrijf waar de ambtenaren en W.S.W.'ers er tot op het diepst van het been van doordron gen zijn te moeten werken aan het be staansrecht van het bedrijf, waarom de wethouder behalve een struktuur-, ook een cultuuromslag nodig acht. Dat er door medewerkers van het 'Bin nenhof' ook zondags schoonmaakwerk wordt verricht was dhr. Breeman ter ore gekomen. Hij maakte daartegen z'n be- deningen kenbaar en zéker hoopt hij dat niemand tot zondagsarbeid gedwongen zal worden; dat laatste lijkt zeker niet het geval, maar het wordt nader onderzocht. Jaarrekening '94 De gemeente-jaarrekening 1994 sluit met een nadelig saldo van 826,51 maar dat resultaat bleek wat geflatteerd. Er is een Het Streekdierentehuis aan de Oprelse- weg in Spijkenisse houdt op 7 oktober, van 10.00 tot 16.00 uur, open huis. Iedereen is welkom om kennis te maken met het asielwerk. De landelijke Open Asieldagen worden voor de zesde maal georganiseerd door de Centrale Asiel raad (CAR) van de Dierenbescherming, waarbij meer dan honderd asielen zijn aangesloten. De Dierenbescherming ver wacht dit jaar het recordaantal van 100.000 bezoekers. Centrale boodschap is: 'een asiel is geen afmaakcentrum, maar een vluchtheuvel!' Veel mensen beseffen nog altijd niet dat bijna 90% van alle dieren na verloop van tijd een nieuw baasje vindt. Zou het niet prachtig zijn als we samen een flink stuk van het 'marktaandeel' van de malafide honde handelaren afsnoepen? Dat kan, door mensen ervan te overtuigen dat in onze asielen hele lieven dieren zitten. Op het terrein van het Streekdierentehuis worden weer diverse kramen neergezet, een terrasje voor de dorstige en hongeri ge bezoekers, een kraam van de Dieren bescherming, een kraam van de Kids for Animals en een raam van de Dierenam bulance. Om 11.00 en 14.00 uur wordt een de monstratie hondentraining van de 'Ge hoorzame Huishoud' gegeven, tevens zijn er diverse dingen te doen voor kin deren, o.a. huisdierenkeuring door een dierenarts, gezicht schminken en diverse spelletjes georganiseerd door de Werk groep Jeugd. Het geheel wordt muzikaal omlijst door Henk Timmerman van de Dierenambulance. greep van 120.000,- uit de reserve gedaan en er zijn 'investeringen achter wege gelaten. „Addertjes onder het gras", noemde dhr. V. d. Mast dat. 't Was ook schrikken van het tekort, tot zelfs 450.000,- op de 'Grutterswei', voor een deel veroorzaakt door een lagere vergoeding voor het bewegingsonderwijs. Een specifieke reserve is aangelegd om de tekorten van 'Binnenhof' uit te beta len; eind '94 was die nog gevuld met 1,9 miljoen waaromer al stemmen opgingen o.a. die van mevr. Camphens, die vrezen dat dat voor dekking van de gemeentelij ke portie in het tekort over '95 ontoerei kend zal zijn. Er klonk nog al wat zorg uit de diverse frakties. „Ik hou m'n hart vast", bekende dhr. V. d. Mast en dhr. C. L. M. de Wit voorzag dat er na de 7 vette jaren meer dere magere zullen volgen. Dat is ook het College duidelijk dat het lastenniveau, het uitgavenpatroon van de gemeente te hoog is en het College zal daar zeker aan verandering werken, de raad zal daartoe voorstellen worden ge daan t.g.v. de behandeling van de begro ting op 26 oktober a.s. W.V.G. De evaluatie Wet. Voorzieningen Ge handicapten, op de bespreking waarvan minstens één Bommelse mevrouw de hele avond had gewacht, werd uitsteld om later in raads- of commissieverband nader besproken te worden. Met de beide stemmen van de SGP frak- tie tegen werd besloten een geldlening van 100.000,- door de Watersportver. 'Ooltgensplaat', aan te gaan bij de Rabo bank te garanderen. Dhr. Van Gurp maakte daar ernstig be zwaar tegen, de gemeentegarantie is goed voor een minimale renteverlaging die neerkomt op een voordeel van plm. ƒ500,- per jaar, waar tegenover de gemeente dertig jaar lang een risico op zich neemt. Het leek dhr. Van Gurp toe dat de WSV best in staat is die 500,- meer zelf op te brengen, o.a. door verho ging van het liggeld, maar de rest van de raad dacht daarin niet mee. Zowel op dinsdagmorgen als -middag bowlen de leden van bowlingclub 'De plussers' in De Staver te Sommelsdijk. Tijdens deze uren spelen de bowlinglief- hebbers vanaf 50+ gezellig met elkaar. In verband met de groeiende animo pro beren we een nieuwe groep op te starten vanaf 7 november op de dinsdagmiddag van 15.30 tot 17.00 uur. Op dinsdag 31 oktober a.s. kunnen be langstellenden geheel vrijblijvend, en onder het genot van een kopje koffie, van de sfeer proeven vanaf 14.30 uur bij de bestaande groep. Aansluitend is er de gelegenheid om zelf een balletje te gooi en. Tevens wordt er dan informatie ver strekt over de nieuwe groep van 15.30 tot 17.00 uur. Hopelijk tot ziens op de informatiemid dag op 31 oktober om 14.30 uur in de Staver. Voor opgave en informatie over deze middag kunt u kontakt opnemen met de Staver: (01870) 83306 (0187- 483306), Marco Dieleman. De plaatselijk commissie van de SWOO organiseert op woensdag 27 september een grote bingo in 't Centrum, van Weelstraat 10. Aanvang 13.30 uur, de zaal is open vanaf 13.00 uur. De kosten bedragen 3,50 voor 6 rond jes bingo en een kopje koffie. Tevens wordt een verloting gehouden met mooie prijzen. De loten kosten 1,- per 4 stuks. Alle 55-plussers zijn van harte welkom tijdens deze gezellige middag. Burg. Van Pelt heeft aan het begin van de vergadering aandacht besteed aan het zilveren jubileum van CDA-raadslid C. L. M. de Wit. Hij trad per 1 september 1970 in het raadscollege aan en was wethouder in de periodes 1974-1982 en 1986-1990, waarna hij zich niet meer als wethouder beschikbaar stelde. Na z'n grote waardering en de dank van de gemeenschap te hebben overgebracht was het. dhr. Van Pelt een eer dhr. de Wit de zilveren gemeentepenning aan te bie den terwijl mevr. de Wit met bloemen werd bedacht. Het was weliswaar tegen het reglement van orde dat een niet-raadslid ter verga dering het woord voerde, maar voor oud-CDA-fraktielid dhr. M. D. de Wit maakte dhr. Van Pelt graag een uitzondering. Alhoewel soms verschillend in opvatting, dhr. C. L. M. de Wit kwam uit de KVP voort, dhr. M. D. de Wit uit de AR, was er behalve collegialiteit ook vriendschap ontstaan. De fraktie trad naar buiten eensgezind op en dat kon omdat men steeds overwoog wat-, hoe- en tegen wie dingen werden gezegd. „Geen tijd te hebben" was in het woordenboek van C. L. M. de Wit nooit voorgekomen en M. D. de Wit waardeerde z'n oud- collega en vriend om het feit dat hij Ez. 4:5 steeds in praktijk had gebracht. „Uw vriendelijkheid zij alle mensen bekend". De jubilaris verklaarde zich 'een beetje bedremmeld' bij zoveel loftuigingen. Hij verklaarde een 'gemeentemens' te zijn, niet een politiek dier dat het zonodig hogerop moest zoeken in Provincie, of Landsbestuur. Te funktioneren als raads lid en wethouder was hem steeds tot genoegen geweest maar de raad had het hem ook nooit erg moeilijk gemaakt. Dhr. de Wit dankte z'n echtgenote die het grote gezin voor een deel alleen heeft moeten besturen terwijl dhr. de Wit z'n bestuurswerk deed. „Zo ben ik maar weinig meegeweest naar ouderavonden, maar echt, als ik gekund had had ik dat best gedaan", wilde hij doen geloven. De raadscoUega's dachten daar het hunne van. Op D.V. zaterdag 23 september 1995 hopen we als distrikt Flakkee het vereni gingsjaar te openen met een appèlavond in het verenigingsgebouw van de Ger. Gem. te Dirksland. Aanvang 19.30 uur. Op deze avond willen we de Heere een zegen vragen voor het nieuwe seizoen. Ook zal ds. C. J. Meeuse met ons spre ken over 'De goede strijd'. Iedereen vanaf twaalf jaar is hartelijk welkom, ook vrienden, vriendinnen en ouders. Recreatiecentrum De Staver organiseert een zeskamp in het zwembad op woens dag 4 oktober van 13.30 tot 15.45 uur. Iedereen die tussen de 6 en 12 jaar is en in het bezit van een A-diploma, is van harte welkom! De hele middag zijn er spektakulaire spelletjes in het zwembad zoals een hin- demisbaan en het loop en mik-spel, in combinatie met het vrijzwemmen. Zoek 6 vriendjes en/of vriendinnetjes bij elkaar, verzin een te gekke naam voor je team en maak kans op een leuke prijs! Je kunt je team opgeven vóór 1 oktober bij De Staver, tel. (01870) 83306. De kosten zijn 20,- per team. In verband met een speciaal marktonder zoek zoekt marktonderzoekburo Van Oostayen in de gemeentes Goedereede, Dirksland, Middelharnis enthousiaste moeders en vaders van baby's en peuters tot en met 15 kg die mee willen werken aan een wegwerpluieronderzoek. Opgaaf en informatie is mogelijk op werkdagen van 9.00 tot 16.00 uur via telefoonnum mer (01878) 2517. Het was met Open Monumentendag weer gezellig druk in het Streekmuseum Goeree-Overflakkee. Vele mensen - zo wel jong als oud - deden mee aan een prijsvraag, waarbij men werd getest op de kennis van oude voorwerpen. Er werd veel geprakkezeerd en nieuwe benamingen verzonnen. Voor degenen die mee hebben gedaan volgen hierna de juiste benamingen. De jeugd: doofpot, rolblok, zandloper, zakhorloge, koffiemolen, strijkijzer, trommelstokken, knikkerplankje, school tas en brandweerspuit. Voor de ouderen: rijtuigstoof, distelstan», roerkop, gem- berpot, kwispedoor, sluitlaken, boekbin- derspers, windmolentje, halterjes en broekpers. Binnenkort zullen de prijswinnaars door het museumbestuur worden benaderd. -77- Henk Bogers denkt na. Dat is waar ook! Toen op die morgen kwamen er school kinderen voorbij. Hij was toen half ziek van die ontdekking, dat die vuile bun zing acht jonge eendjes had doodgebe ten. „Dan heb ik nu berouw, Mota. Want nu ik die konijntjes gezien en jouw verhaal gehoord heb, is het toch goed". Mota kijkt naar de fiets van oom Arnold. Er is niets bijzonders aan te zien. Wat is het allemaal meegevallen. Nu is het ook niet nodig dat hij iets van het gebeurde zegt. Maar aan moeder zal hij alles vertellen. Als Henk Bogers aanstalten maakt om naar het dorp terug te keren, komen Arnold en Mota's moeder de hoek van het huis om. „De maakte me een beetje ongerust over Mota, en ziedaar!" zegt moeder Petwas lachend. „Ik merkte het aan je", vult Arnold aan. „Zo, en wie ben jij?" Mota lacht, alsof hij zeggen wil: „Dat is mijn ka meraad!" „Ik ben Henk Bogers en heb wat voor u meege bracht. Het komt van de bakker en u hoeft het niet te betalen". „Kijk eens aan", zegt ze, en dan meteen wordt haar gezicht donker. Henk Bogers? Is dat niet die jongen, waarvan Mota verteld heeft? Maar als ze naar Mota kijkt, weet ze, dat ze zich geen zorgen hoeft te maken. De jongen staat op. „Ik moet naar huis", zegt hij, „het is mijn tijd". „Als je even wacht, krijg je koffie". „Neen, ik moet gaan. Ik heb al pen hele poos met Mota gezellig gepraat". Hij pakt zijn fiets. „Dan later maar eens, hè?" „ja, dat wil ik wel. Ik kom dan de konijntjes zien, of ze hard gegroeid zijn". „Goed gezegd, Henk. Dan moet je het ook doen", zegt Mota en zachtjes er achteraan: „Nog wel be dankt, hè!" „Daag!" Daar gaat hij op zijn oude racefiets. „Nu gaan we eerst kijken wat hij gebracht heeft", zegt moeder. Mota gaat hun voor naar het keukentje. Dan licht hij de krant, die hij over de spoorkoek gelegd heeft, op. Moeder Petwas klapt van verbazing in de handen en kijkt Arnold aan. „Bedankt, Arnold", zegt ze eenvoudig. Die avond brengt ze hem iets verder weg dan ge woonlijk. Rondom de zon, die bijna onder is, opent zich een boeiend hemellandschap. HOOFDSTUK 7 Zorgen om oma Als op een middag in september Mota over de stille duinweg naar huis komt wandelen, kijkt hij verrast op. Wat is daar thuis gaande!? De oude metselaar uit het dorp is bezig een nieuw gedeelte aan het huis te bouwen. Dan opeens weet Mota het. Dat wordt het kamertje voor oom Ar nolds moeder. Er schiet een vleugje verdriet door hem heen. Weer moet hij zelf iets ontdekken. Voorheen zoumoeder hem dit allang verteld heb ben en zou er op het bankje over gepraat zijn. Mota weet: moeder heeft een ander waar ze ver trouwd mee spreekt. En dat is allemaal wel heel gewoon, maar hij voelt zich toch wat terzijde ge steld. „Dag moeder!" „Ha jonkie, ben jij er al?" „Wat is er nu aan de hand? Daar heb je niets van gezegd!" „Welja jo! Daar hebben we het toch al eens over gehad?" Dat was waar. Hij kon dit niet tegenspreken. Maar moeder wist wel wat hij bedoelde. Ja, dat wist ze wel. Maar ze had er met Arnold zoveel over ge praat, dat ze vergeten had er met Mota over te keu velen. O zeker, voorheen zou ze er met hem over gesproken hebben, maar er was iets veranderd. Mota loopt regelrecht naar de plaats,'waar de met selaar bezig is. Hij glimlacht en voor hij een groet heeft uitgespro ken zegt het oude baasje: „Kijk eens aan, daar heb je mijn knecht!" „Dag meneer!" „Wat zeg je nou? Meneer!Ik ben Jan Telker en ik woon in de Rozenstraat". „Ook goed", zegt Mota lachend. „Maar wie heeft die stenen hier gebracht?" „Ik meen, dat ze oom Sander tegen hem zeiden". „O dan weet ik het wel. Ja, oom Sander. Maar dat is allemaal vlug gegaan!" „Dat moet ook. Vroeger was tijd geld en dat is het nog". „Dus als ik tijd heb, kan ik geld verdienen?" „Ja zeker, maar ik weet niet wat jouw moeder be steden kan". „Zal ik je stenen aangeven?" „Heel best! Zet ze maar neer op deze plank". Als moeder komt kijken om Jan Telker te helpen, ziet ze Mota reeds bezig. „Kijk eens aan. Jan. Dat gaat toch beter dan toen ik je hielp!" „Hij kan er wel zes tegelijk opbeuren!" „Wel meer, maar dat doe ik niet. Ik kan het even-'' wel voor blijven", zegt Mota. Op het straatje lag het bed specie. Mota keek in de houten ton of er nog genoeg in was. Het moest nodig aangevuld worden. Hij vatte de emmer en schepte deze half vol. Sjonge, dat was nog eens zwaar spul! „Ploemp! - Daar dan", zegt Mota. „Ha, dank je. Lekker spulletje", prijst Jan Telker. Hij haalt met zijn troffel de specie op en neer, zo dat ze soepel te verwerken is, vat een steen en bouwt hem netjes in de rij. Hij doet dit zeer vlot. Telkens moet het touwtje opnieuw gespannen wor den. En al hoger rijst de muur. Het staat Mota wel aan, zo ineens in het volle werk geplaatst te zijn. En dan te bedenken voor wie het kamertje gebouwd wordt! Hij heeft de oude moeder van oom Arnold enkele keren ont moet en heeft er goede herinneringen aan overge houden. Ze was alleen maar goed en vriendelijk voor hem geweest. Het was te begrijpen, dat, als oom Arnold hier bij zijn vrouw kwam wonen, hij zijn moeder niet alleen kon achterlaten. Daarom werden hier deze twee vertrekjes gebouwd. Een slaapkamertje met een zitkamer. Moeder Petwas is weer naar haar tuin gegaan om de laatste spercieboontjes voor de inmaak te pluk ken. De keulse pot is bijna vol. Heerlijk voor de wintertijd. Dan opeens hoort ze Jan Telker roepen: „Stenen!!" „Wel ondeugende jongen", roept moeder. Als ze opkijkt, komt hij aanhollen. „Telker, neem me niet kwalijk! Ik wist niet dat je zo vlug was..." Mota raapt snel een arm met stenen van de hoop en draagt ze naar de oude metselaar. „Was er iets bijzonders?" vraagt Telker. „Ja zeker! Kijk maar, je kunt ze nog zien!" (wordt vervolgd) Schilder Jaap van der Slik aan het werk in zijn atelier aan de Oostdijk Ie Middelharnis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 5