'^bbh Ie Agrarische IVIanifestatie Goeree-Overflakkee wordt grootse happening Zeldzame doodshoofdvlinder in Ouddorp LITIE Brandweer Herkingen tiende bij de landskampioenschappen Koffie-ochtend in Oude Tonge Zaterdag autocross Ooitgensplaat HERINNERING Zingen in het Jongeland en het Jeugdland e^ 68e Jaargang DINSDAG 19 SEPTEMBER 1995 No. 6436 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 833 92. FAX (01870) 85736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,25 JAARABONNEMENT 55,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middeihamis, rek.no. 34.20.01.108 Naar aanleiding van een tweede plaats op de gewestelijke brandweerwedstrijd Klasse II in Woubrugge op 17 juni jl. was de Herkingse brandweerploeg gerechtigd om afgelopen zater dag deel te nemen aan de landskampioenschappen in Wolfheze. De wedstrijd werd georganiseerd door de bedrijfsbrandweer van het psychiatrisch ziekenhuis 'Wolfheze', vanwege het 85 jaar bestaan. De melding luidde dat er brand was uitgebroken in het installatiebe drijf Aangekomen werd door de bedrijfsleider te kennen gegeven dat er waarschijnlijk personen vermist waren. Uix.de eerste verken ning werd duidelijk dat er rook uit een smeerput kwam. Na éen totale verkenning werd het duidelijk dat er de brand was ontstaan in een kleine kelder van het gebouw. Deze brand was doorgeslagen naar een naastgelegen grotere kelder. De eerste straal moest ingezet worden om uitbreiding te voorkomen en voor de redding van een tweetal slachtoffers. Nadat de tweede straal was ingezet in de grote kelder kon een derde slachtoffer worden gered. Al met al was het een zware wedstrijd, ook al omdat alles afspeelde in de kelders van het gebouw. Zoals bij elke wedstrijd is er altijd een ploeg die op de laatste plaats eindigt. Helaas was deze eer weggelegd voor de blus- ploeg van Herkingen. Maar niet getreurd, er kan altijd gezegd wor den dat de blusploeg van Herkingen behoort bij de tien beste van Nederland in deze brandweerklasse. De uitslag was als volgt: 1. Halfweg. 2. Hoogezand-Sappemeer. 3. Eist. 4. Kockengen. 5. A.S.K.'t Harde. 6. Philips Light Temeuzen. 7. Weerselo. 8. Heineken Nederland. 9. Zwijndrecht. 10. Herkingen. MIDDELHARNIS/SOMMELSDIJK De kinderen uit Middelharnis en Sommelsdijk die graag zingen en tussen de 5 en 13 jaar jong zijn boffen maar...! Er zijn in hun dorp twee koren die hen vriende lijk uitnodigen méé te komen zin gen! Dat doen de jeugdkoren het Jongeland voor 5 t/m 8 jarigen en dat doet het koor het Jeugdland dat toegankelijk is voor kinderen vanaf 9 jaar. De koren zingen Christelijke liederen OUDDORP waarmee ze, in eenvoud, de rijke bood schap van het Evangelie uit willen dra gen. Meermalen doen ze dat in zondag- middag-samenzangdiensten in de Lukas- kapel van 'de Samaritaan', waarvan de verpleegden bijzonder genieten; 't is prachtig om mee te doen. Natuurlijk moet er gerepeteerd worden. Het Jeugdland (v.a. 9 jaar) begint daar a.s. vrijdagavond mee, van half 7 tot half 8 in de Lukaskapel. Het Jongeland (5 t/m 8 jaar) begint haar repetities volgende week maandag, ook van half 7 tot half 8 in de Lukaskapel. Er wordt veel jeugd verwacht, dus aarzel niet als je zin ir. zingen hebt! Informatie het Jongeland: (01877) 2250 of 5026; informatie het Jeugdland: (01870) 84794 of 82475. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Bijeenkomst 'De Christenvrouw' Wij hopen op D.V. woensdag 20 septem ber bij elkaar te komen in 'De Hoek steen'. Deze avond hoopt drs. A. A. Teeuw te spreken over het onderwerp 'Mag ik sterven, moet ik leven'. De avond begint om 19.45 uur. Gasten hartelijk welkom. Het thema voor de koffie-ochtend in het Infocehtrum, Bemhardstraat 27 te Oude Tonge, is dit keer 'Koersbal'. Op don derdag 28 september wordt de koffie ochtend gehouden voor 55-plussers van heel Oostflakkee, aanvang 10.00 uur. Op deze ochtend wordt het koersbal-spel uit gelegd en kunt u zelf gaan spelen. Koersbal is een vrij eenvoudig spel wat in enkele minuten is te leren. Het wordt gespeeld met een ovale bal die niet recht uit rolt maar met een boog, vandaar de naam koersbal, de bal rolt een kromme koers. Het spel is zeer geschikt voor ouderen om te spelen (het kan ook zittend worden gespeeld). Ook gehandicapten vinden in dit spel een mogelijkheid tot geïntegreer de sportbeoefening. De SWOO is van plan een koersbalclub op te richten in Oostflakkee indien daar animo voor is. Het spel is niet alleen leuk om te doen, maar ook spannend om naar te kijken en een plezierige gelegen heid om met anderen in kontakt te komen. Bent u geïnteresseerd of nieuwsgierig? U bent van harte welkom op de koffie-och tend. i^^ Van stadskinderen begrijpen we 't dat ze weinig vertrouwd zijn met de dieren van de boerderij, maar 't zal verbazen dat ook meer en meer jeugdigen van Flakkee vervreem den van 't agrarisch leven. De Stichting AMGO wil dat snel ver anderen; volgend jaar 12 en 13 juli is er, in Den Bommel, de eerste Agrarische Manifestatie Goeree- Overflakkee. Een evenement dat voor jongeren en ouderen interessant zal zijn, zo verzeke ren de bestuurders van de Stichting van wie Jan Nijssen uit Nieuwe Tonge er een is. Het initiatief werd bij hem geboren om vervolgens bij J. A. de Wit, de voorz. van de afd. Goeree-Overflakkee van de WLTO een enthousiast gehoor te vinden: „dat doét de streek wat!" is zijn overtui ging en de WLTO verleent dan ook alle mogelijke medewerking. De manifestatie krijgt een brede opzet; alle sektoren van landbouw en veeteelt zullen vertegenwoordigd zijn om zich zelf te promoten. De lokatie-, een binnen en een buitenaccomodatie op het Bosland te Den Bommel, in en om de bedrijfsgebouwen van de fa. Mast aldaar, biedt daartoe alle gelegenheid. De Stichtingbestuurders hebben naar 150 Flakkeese bedrijven en dertig Overkant- se-, die aan de agrarische sektor verwant zijn een uitnodiging gestuurd aan de Ma nifestatie deel te nemen. Voor branche verbonden bedrijven die geen grote oppervlakte nodig hebben wordt aan de manifestatie een consumentenbeurs toe gevoegd waarop zaken als het milieu, keuringsdiensten en voorlichting aan de orde zullen worden gesteld. Ook ge- meente(n). Waterschap en Waterzuive ring hebben deelname toegezegd en er zullen kaasmakers en producenten van vruchtensappen zijn. Al doende zien de organisatoren hun idee meer en meer gestalte krijgen en durven ze te verzekeren dat de manifes tatie er een wordt van de eerste orde, niet geëvenaard door enig andere in de wijde omgeving. Het tijdstip is gekozen in een rustige tijd wanneer de landbouw het voorjaarswerk vrijwel gereed heeft en de oogstwerkzaamheden nog even op zich laten wachten. Alle geïnteresseerde Flakkeeërs worden tot de potentiële bezoekers gerekend en ook wordt gerekend op bezoekers van buiten het eiland. De WLTO die 15000 leden telt heeft de datum in de nog naar de leden te versturen agenda's '96 inge vuld en via VVV's en perspubliciteit zal het evenement t.z.t. onder elks aandacht worden gebracht. „Alle boeren, burgers en buitenlui zijn welkom", zegt dhr. Nijssen. Voor de jeugd zal de aanwezigheid van vooral de dieren interessant zijn. De afd. Goeree-Overflakkee, Schouwen- Duiveland van de fokclub melk- en vleesvee zal er zijn, er zullen keuringen worden gehouden en zaterdags is er een concours-hippique, want er wordt op Goeree-Overflakkee ook veel paard ge reden. In andere gebieden houden veetelers en agrariërs hun fokveedagen - een is er ook in Heltevoetsluis - maar de Flak keese Agrarische Manifestatie krijgt een heel wat ruimere opzet. ,,Ik ben er erg blij mee", verzekert WLTO-voorz. Koos de Wit: „Ons mooie eiland heeft schitterende agrarische bedrijven die zich met de besten meten kunnen en dat wil de manifestatie laten zien, het wordt zeker een heel mooie happening!" Leun Tanis, Westduinweg 19 in Ouddorp heeft een in onze contreien zeldzame doodshoofdvlinder letter lijk in z'n nek gekregen toen hij vorige week in z'n tuin liep. Gelukkig bleef de prachtige vlinder onbeschadigd en na de (zachte) lan ding is ze voorzichtig in een plastic doosje geborgen. De vondst van de vlinder wordt ge meld aan de Universiteit te Amster dam t.b.v. het daar uitgevoerd trek- vlinder-onderzoek. Dhr. P. Vroegindeweij te Middelhar nis die de melding heeft doorgege ven heeft enthousiast op de aanwe zigheid van de vlinder gereageerd, zeker dertien jaar is het geleden dat een vorig exemplaar op ons eiland werd aangetroffen. De doodshoofdvlinder, getekend met een doodskopje op de kop, komt oor spronkelijk uit Afrika, maar is in De vlinder heeft een vleugelspan wijdte van 11.5 cm. In de schuur, zomaar aan een ge spannen ijzerdraad, trof de fam. Tanis een Wespennest, ter grootte van-, en lijkend op een witte kool. De wespen lijken boswespen te zijn, kleiner van stuk en minder gevaarlijk dan de wespen waarvoor het oppas sen geblazen is. Wespen maken hun nest van heel fijn geknaagd hout. De populatie ervan sterft aan het eind van het jaar uit, behalve de Koningin die weg kruipt en ergens overwintert waar ze in een nieuw begonnen nest eieren legt. De 'werksters' die daaruit voortko men zullen het nest vervolgens vol tooien. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee POLITIE 24-UURS TELEFOON: (01870) 88777 (bureau Middelharnis) GEMEENTE GOEDEREEDE Aanhouding wegens poging dief stal boottrailer Donderdagavond 14 september werden twee mannen aangehouden verdacht van het proberen te stelen van een boottrailer nabij Port Marina te Ouddorp. Een onderzoek zal worden verricht. Poging greep uit kassa Donderdagmorgen 14 september werd er door een manspersoon getracht een greep uit de kassa te doen bij een winkel aan de Voorstraat te Stellendam. De dader betrof een donker gekleurde man van ongeveer 40 jaar, gekleed in kostuum, fors postuur. Vermoedelijk dezelfde dader gelukte het wel geld te bemachti gen bij een winkel te Herkingen op dezelfde wijze. Getuigen die nog niet door de politie zijn gehoord, worden ver zocht kontakt op te nemen; tel. (0187) 488777. Diefstal Op zaterdag 16 september werd er vanuit de kantoorruimte in een winkel aan de Weststraat te Ouddorp geld uit een porte monnee gestolen. Een man en een vrouw in de leeftijd van 60 jaar waren de win kel ingegaan waarna de vrouw de ver koopster aan de praat hield en de man kans zag het kantoor in te gaan en het geld weg te nemen. Winkeldiefstal Op zaterdag 16 september werd een in woonster van Stellendam aangehouden terzake diefstal van goederen uit een winkel. Na verhoor kreeg de verdachte gelijk een schikking van 200,-. Alkohol in het verkeer Naar aanleiding van een controle werd de bestuurder van een personenauto aan- &m gehouden. Op het politiebureau blies de man 295 jig/l, hetgeen een rijverbod en proces-verbaal opleverde. GEMEENTE DIRKSLAND Aanrijding Op het Panksdijkje te Dirksland raakten op 13 september een vrachtauto en een personenauto, in een onoverzichtelijke bocht, frontaal met elkaar in botsing. De bestuurder van de personenauto raakte licht gewond. Alkohol in het verkeer Op 16 september werd een bestuurder van een personenauto aangehouden daar hij vermoedelijk teveel alkohol had gedronken. Dit vermoeden werd op het politiebureau bevestigd middels de ademanalyse, waarvan de uitslag 355 jjg/l bedroeg. Naast een rijverbod kreeg de bestuurder een proces-verbaal. Inbraak Op vrijdag 15 september werd er tussen 18.00 en 22.00 uur ingebroken in een woning aan de Krammerstraat te Her kingen. De achterdeur van de woning werd geforceerd waarna een portemon nee met geld werd ontvreemd. GEMEENTE MIDDELHARNIS Vernielingen Donderdag 14 september werd er een aanwijzingsbord van 'De Samaritaan' vernield. Tussen woensdag 13 september en don derdag 14 september werd er een vlag vernield van het westelijke accountants kantoor aan de Kon. Julianaweg te Mid delharnis. Op vrijdag 15 september werd er 's avonds op de Olympiaweg een deuk in een personenauto getrapt waardoor aan de auto flinke schade ontstond. Diefstal buitenboordmotor Tussen 9 en 12 september werd vanaf een boot, gelegen aan de Oosthavendijk te Middelharnis, een buitenboordmotor gestolen. De motor was met een slot aan de boot bevestigd. Diefstal Op de Kon. Julianaweg te Sommelsdijk werd een bromfiets, merk Puch Maxi, nr.verz. plaatje PFD 666, gestolen. Vanaf de Dorpsweg te Sommelsdijk werd een bruine Batavus herenfiets ont vreemd. Vanaf de Westdijk te Middelharnis werd een blauwkleurige Raleigh damesfiets gestolen. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Kop-staart botsing op provinciale weg Op vrijdagmorgen 15 september vond er een kop-staart botsing plaats op de Provinciale weg tussen Oude en Nieuwe Tonge. Een bestuurder bemerkte te laat dat zijn voorganger remde voor een brandje langs de weg en reed achter op zijn voorganger. Bestuurder van de ach teroprijdende auto werd vervoerd naar huisarts in verband met bezeerd been. Beide auto's raakten total loss. Diefstal Te Oude Tonge werd een herenfiets van het merk Dynamia ontvreemd. Het Autocross Team uit Dordt houdt a.s. zaterdag 23 september, in samenwerking met de Oranjevereniging Ooitgensplaat, een autocrosswedstrijd. Het terrein ligt langs de Steigerdijk te Ooitgensplaat; de wedstrijd start om 13.00 uur. Er wordt in de volgens klasses gestart: Regioklasse ongeveer 60 coureurs Standaard 1400 en 2000 Toerwagens Sprinter Sport 1600 en 2000 Stockkarren Rodeo's We herinneren u nog aan de dienst t.b.v. St. Ontmoeting op D.V. donderdag 21 september 1995 in het Herv. Centrum Elim, Zuiddijk 19 te Nieuwe Tonge, waarin hoopt voor te gaan ds. E. van Rooijen, Ouderkerk a/d IJssel. Aanvang 19.30 uur. Er is één koUekte t.b.v. de St. Ontmoeting. V. Artikett is de top in laminaat- vloerbedekking vanwege zijn: harde toplaag naadloos sluitende panelen warme dessins onderhoudsgemak Artikett is bovendien eenvoudig zelf te leggen en is in tal van warme dessins verkrijgbaar bij de gespecialiseerde bouwmarkt en DHZ-wInkel. Het Is dan ook logisch dat Artikett In de consumentengids als beste koop getest is. Vraag uw DHZ-markt om meer Informatie, want: Artikett vloert alles!! Uw dealer: DOE HET ZaF MARKT V Hofdijksweg 22, Telefoon (01878) 1092 VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUOtO - REPORTAGE - FOTOGRAFIE R|3 ^ffl9^^^ OUDDORP - Wesistraat 35 Teleloon (O W/B) f612/Fax 3734 RENESSE - Prinishop - Hogezoom 172 - Teleloon (01116) 2400 SOMMELSDIJK - Westkrakeelstraal 8 - Teleloon (01870) 06841

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1