EIIIM1DEI1-I1IEUW5 S4 luidt een nieuwe strategie in bij Volvo Wie schrijft er mee van en over Flakkee K3 Orgelconcert rond 'Hollandse koraalkunst' in de Hervormde Kerk te Sommelsdijk Joods religieus leven Opnieuw een dagtocht voor langdurig zieken en gehandicapten Wegenwacht woonplaats-service ruim 25,- goedkoper hypotheek op maat... mw MET oiammEN ^oor cCe (Dienst Organist: Paul Kieviet Buitenlandse muntjesaktie BOMMELSE SCHETSEN 3e Blad VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1995 No. 6435 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat.geheel ten dienste van de lezer die er Itosteloos gebruiii van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragen-rubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. ttOOlE QUC Waarom noemen ze bankbiljetten van f 1000,- toch 'rooie rug'? Ze hadden vroeger allerlei kleuren, van blauwt zwart via sepia en violet tot het tegen woordige groen, maar ik zie er geen rood bij in de boeken. Antwoord: In die catalogus staan alleen de voorzijden beschreven. Aan het begin van deze eeuw kregen de blauw/zwart bedrukte duizendjes echter een rood bewerkte achterkant. Uit die jaren vóór de eerste wereldoorlog stamt de nu nog vaak gebezigde bijnaam 'rooie rug'. Wat is het verschil tussen mist, dichte mist, heiïg en nevel? Antwoord: Mist is een lage wolk die ontstaat als waterdamp in afkoelende lucht om ons heen te groot wordt om on zichtbaar te blijven, bijv. als de onderste luchtlaag 's nachts zo ver afkoelt dat ver zadiging optreedt. Heiig zegt men als bij warm weer de lucht een beetje wazig is en huizen in de verte minder helder te zien zijn. Bij een zicht van hooguit 2 km spreekt het K.N.M.I. van nevel en bij minder dan 1000 meter van mist. Is het zicht minder dan 200 meter dan waar schuwt De Bilt voor dichte mist en wordt het minder dan 60 meter, dan wordt ge waarschuwd voor zéér dichte mist. KOm l KIEIN Is er een belangenvereniging voor korte en kleine mensen? Antwoord: Ja, en het secretariaat daar van zetelt aan het Rosveld 14, 3085 PR Rotterdam, telefoon (010) 4801932 (tus sen 18 en 22 uur). vaai 7 mi gouge? Kunt u mij iets vertellen over de schrij ver W. Gouge want ik bezit een boekje van zijn hand, uitgegeven in 1666 bij Joannes van Someren, boekverkoper op de Dam t'Amsterdam. Van de eerste afdeling ontbreken vier bladzijden, maar boven de volgende staat de plaaster voor de pes te', de titel van de tweede afdeling luidt 'De dood des dierentijds' en de derde afdeling beschrijft 'Des kerks overwinning over het swaert'. Antwoord: Wij vragen ons af, of u die naam wel goed hebt overgeschreven, dan wel of ze wellicht onduidelijk stond af gedrukt in dat eeuwenoude boek. U zette er immers zélf reeds een paar vraagte kens achter in uw brief. Wij hebben deze schrijver namelijk niet kunnen vinden in de oude handboeken over schrijvers uit die tijd. Ook in de Christelijke Encyclo pedie en het uitvoerige (en christelijk ge oriënteerde). Biografisch Woordenboek troffen wij een dergelijke naam niet aan. Voor alle zekerheid hebben wij de Ency clopedie voor de wereldliteratuur en Lexikon der Weltliteratuur geraadpleegd en o.m. bij grote bibliotheken geïnfor meerd, maar zelfs de Koninklijke Biblio theek in Den Haag had deze auteur niet in het bestand. Wij kunnen u dus helaas niet helpen. kritisch selekteren Makelaar Tamboer Tel. (01870)8 34 77 De nieuwe middenklasser van Volvo heeft de naam S4 gekregen en zal medio september op de auto tentoonstelling van Frankfurt wor den onthuld. Deze type-aanduiding luidt bij Volvo het tijdperk van een nieuwe strategie in. „Volvo Car Corporation ondergaat mo menteel een proces van diepgaande ver anderingen, dat deel uitmaakt van een nieuwe strategie die niets in het bedrijf ongemoeid zal laten", zegt Per-Erik Mohlin, president van Volvo Car Corpo ration. „Deze nieuwe strategie strekt zich uit van het ontwerp van nieuwe model len, tot onze benadering van de klant. Ook de nieuwe wijze van naamgeving van onze toekomstige modellen past daarin". De nieuwe, voortvarende strategie is er eveneens op gericht de positie van Volvo als toonaangevend automerk te verstevi gen, onder meer door het leveringspro gramma uit te breiden en daarmee nieu we doelgroepen aan te boren. Sterke reputatie Volvo heeft als merk een sterke reputatie opgebouwd, met als pijlers veiligheid, kwaliteit en milieuvriendelijkheid. Deze allerwegen gewaardeerde karakteristie ken zullen in de toekomstige Volvo-mo- dellen verder worden uitgebouwd, ter wijl er tevens nieuwe waarden aan zullen worden toegevoegd. Verrassende ont werpen en een ruime mate aan rijplezier behoren tot die nieuwe kenmerken, die er toe zullen bijdragen nieuwe doelgroe pen voor Volvo te winnen. „De Volvo S4 is de eerste in een geheel nieuwe serie modellen. De komende vijf jaar zullen wij jaarlijks een kompleet nieuw model introduceren en onze doel stelling voor de lange termijn is te ko men tot een jaarproduktie van 500.000 auto's", aldus Per-Erik Mohlin. Eén letter, één cijfer Bij de uitbreiding van het modellenpro- gramma, wordt de huidige type-aandui ding allengs ontoereikend. Het nieuwe systeem, dat ingang vindt bij de nieuwe middenklasser S4, is eenvoudig, logisch en flexibel. Het is gebaseerd op de combinatie van een letter en een cijfer. De letter geeft de aard van het model aan, terwijl het cijfer de aanduiding vormt voor de afmetingen van de auto. Hoe hoger het cijfer des te groter de auto in kwestie. De volgende drie letters zullen worden gebruikt: S voor sedan, F staat voor flexibiliteit (bijvoorbeeld voor een vijfdeurs hatchback) en C betekent coupé of cabriolet. Binnen dit systeem betekent S4 dat het gaat om een vierdeurs sedan in de mid denklasse. Het volgende model in het V40-projekt zal later dit jaar worden ge ïntroduceerd: een vijfdeurs met de naam Volvo F4. In 1996 zal Volvo een cabriolet op basis van de Volvo 850 introduceren, die de naam C7 zal dragen en die in 1997 op de markt zal worden gebracht. Alle toekomstige Volvo's zullen hun naam ontlenen aan het nieuwe systeem van type-aanduidingen. In twee flessen dure witte wijn vonden wij zeshoekige en glasachtige kristalle- ■^tjes. Ze voelen hard aan, maar hebben geen smaak. Het leken wel gesmokkelde diamanten. Wat zijn dat voor onzuiver- heden? Antwoord: Ofschoon u verzuimde een onaangebroken fles wijn mee te zenden (dan hadden wij uw vraag vollediger kunnen beantwoorden), kunnen wij u toch wel enige opheldering verschaffen. Diamantsmokkel is er niet in 't spel. Wat u ontdekte zijn wijnsteenzuurkristallen. Die ontstaan bij afkoeling van goede (vaak witte) wijn en zijn een bewijs van kwaliteit en echtheid. U zult dgl. kristal len nooit in goedkope wijnen aantreffen, want die worden te vaak uit diverse par tijen of restanten samengesteld. Dat ge beurt bij lage temperatuur zodat er wei nig alcohol verdampt, en de wijn pas seert dan een filter om onzuiverheden te verwijderen. Daarbij worden zulke kris tallen verwijderd. Goede wijnen filtert men niet, zodat die zonodig nog iets meer kan rijpen. De wijnsteenzuurkris tallen onder de kurk of tegen de fles- wand bewijzen dus, dat u wijn van prima kwaliteit kocht en dat deze zich op na- tuuriijke wijze heeft kunnen ontwikke len. MIOOENÜIFPUN Na krampen in de borst, die ik voor een hartaanval hield, hoorde ik dat 't mijn middenrif was. Toch laten de dokters mij lopen met de boodschap: niet bukken, niet roken, niet drinken en het hoofdeind van het bed 10 cm hoger dan het voeten eind. Zou dat echt wel genoeg helpen? Antwoord: Uw borstspieren werden ge ïrriteerd doordat een stukje van uw slok darm in 't nauw is gekomen in de ope ning van het middenrif, dat de scheiding vormt tussen borst en buikholte, en dat de ademhaling helpt regelen. Dat kan gebeuren bij zwangerschap, bij ouder dom en bij mensen die te veel eten. Bij voorover liggen of bukken kan dan maag zuur teruggestuwd worden. Vaak wordt de voortgang van voedsel belemmerd. Een betere doorstroming wordt bevor derd door het hoofdeinde van uw bed wat hoger te stellen en om de 2 a 3 uur een kleine portie voedsel te nemen i.p.v. drie grote maaltijden per dag. Roken ver groot de produktie van maagsap, en alco hol verergert de symptomen, vandaar het verbod daarvan. Blijft u last houden van terugkomend maagzuur, drink dan tus sentijds wat lauwe melk. Doorgroeien met uw bedrijf, wij zetten u op het juiste spoor. Bel (01870) 87173 Fax (01870) 87805 Cursus door de heer Lody B. van de Kamp, rabbijn van de Joodse Gemeente Rotterdam Enige Kerk en Israëlorganen in de regio hebben de heer Lody B. van de Kamp, rabbijn van de Joodse Gemeente Rotterdam (N.I.B.) te Rotterdam, bereid gevonden aan belangstellenden een cur sus te geven aangaande de bronnen van Joods religieus leven. Aan deze cursus is de titel meegegeven 'Terug naar de Bronnen'. Met behulp van Misjna, Talmoed, Midrasj en andere Joodse lite ratuur wordt de Torah verduidelijkt, ledere belangstellende is welkom op de cursusavonden, die gehouden zullen worden op de dinsdagavonden 19 sep tember, 24 oktober, 21 november en 12 december a.s. Aanvang 20.00 uur in gebouw 'De Voorhof, Torenstraat 16 te Numansdorp (naast de Herv. kerk). Toegang gratis. Koffie wordt geschon ken. Wel zal per avond een bijdrage in de kosten worden gevraagd. Het thema voor de eerste cursusavond is: de Herfstfeesten (Rosj Hasjanah 25/26 sept. - Yom Kippoer 4 okt. - Soekkot 9/16 okt.). Dan wordt ook besproken wat de volgende keer aan de orde komt. In verband met de continuïteit wordt het op prijs gesteld als de deelnemers zoveel mogelijk alle avonden komen. Op 12 december wordt de cursus geëvalueerd en wordt bekeken of het zinvol is deze in het voorjaar van 1996 te continueren. Wegens groot succes van de vorige dagtocht Kruiswerk Zuidhollandse Eilanden Gezondheid Service (KGS) organi seert na een bijzonder geslaagde eerste reis opnieuw een uitstapje. De dagtocht is bedoeld voor men sen die vanwege een ziekte of han dicap niet met een gewone reis mee kunnen of durven. Een verpleeg kundige en enkele vrijwilligers zor gen voor de nodige begeleiding. Er wordt gereisd met een rolstoelbus met rolstoellift en loopplank, zodat er gemakkelijk kan worden inge stapt en ook enkele rolstoelgebrui kers mee kunnen. In de bus mag niet worden gerookt. Bestemming Via een uitgekiende route richting de Veluwe, tonen uitgestrekte bossen hun mooiste herfstkleuren. Uiteraard maken we 's morgens een koffiestop, waar- Stuur cCe PfemeC naar Beneden. Qun ons een BBIq, een ogenbCifi van voCCe vrede. Laat de deuren voor ons mjl^n. Qeefons een on- gef^nd mottient van èinnenlQj^n. Zien de vCammen die omarmen. 9{et heilig vuur dat in dit uur ons iinC verwarmen. Laat ons proeven hier Beneden. Wij Bidden 11 O, scftenHiom nu Utv vrede. Uit: W. Plomp, Tot bloeien aangezet. Gedichten. Uitg. Boekencentrum, Zoetermeer. 48 pag. Prijs 14,50. In 1996 bestaat de Wegenwacht 50 jaar. Een prima aanleiding om niet alleen terug te blikken naar de voorbije jaren. Maar ook om eens stil te staan bij wat er nog gaat komen. Steeds meer mensen vinden het een pret tig idee om ook in huneigen woonplaats te kunnen rekenen op de vertrouwde We genwacht. Op grond van alleen het We genwachtlidmaatschap wordt weliswaar overal in Nederland Wegenwachthulp verleend, maar niet in de eigen woon plaats. In de praktijk blijkt dat veel We- genwachtleden dat niet altijd weten en op het moment dat deze ze in hun eigen woonplaats een beroep op de Wegen wacht doen, voor veel hogere kosten komen te staan. Dat wil de ANWB niet alleen voorko men, zij wil er ook alles aan doen om veel meer Wegenwachtleden altijd en overal van dienst te zijn. Dat past in het streven naar nog meer gemak en service voor de leden. Daarom wil zij nu ook met deze prijsver laging de Woon-Plaats-Service voor meer leden toegankelijk maken. Immers hoe meer Wegenwachtleden met Woon- Plaats-Service, hoe lager de kosten wor den per lid. Bovendien is er een aantrekkelijke kor ting voor mensen, die met ingang van 1 oktober lid van de ANWB (en Wegen wacht) worden. Zij betalen voor het hele jaar 1996 en zijn voor de laatste drie maanden van dit jaar gratis lid. Dus 15 maanden voor de prijs van 12. Inlichtingen en inschrijvingen bij VVV/ ANWB Overflakkee, Kade 9, Middel harnis. Tel. (01870) 84870. schijnlijk in Voorthuizen. Rond de mid dag stoppen we voor een heerlijk diner in Emst op de Veluwe. Meer informatie over de route en stopplaatsen krijgen de deelnemers van de reisleider op de dag van vertrek. Kosten Leden van Kruiswerk Zuidhollandse Eilanden Gezondheid Service betalen ƒ63,00. Voor niet-Ieden is de prijs ƒ73,00. Deze bedragen zijn inclusief 2x koffie en gebak, diner en een bijdrage voor de chauffeur. Datum: Woensdag 25 oktober. Vertrek: Hellevoetsluis: 08.45 uur. Spijkenisse: 09.15 uur. Thuiskomst: circa 19.00 uur. Aanmelden kan plaatsvinden tot uiter lijk 4 weken voor de vertrekdatum! Voor telefonische informatie of het aan vragen van een folder, kan men van ma t/m vr van 09.00 tot 12.00 uur bellen naar Kruiswerk Zuidhollandse Eilanden Gezondheid Service, tel. (06) 0992299 (gratis). Vragen naar het secretariaat KGS. Op D.V. zaterdag 23 september aanstaande zal er in de Hervormde Kerk te Sommelsdijk een bijzon der orgelconcert worden gegeven dat als geheel is opgezet rond het thema 'De hollandse koraalkunst'. Sinds in de eerste helft van de zeventien de eeuw in ons land de gemeentezang tij dens de eredienst van de protestantse kerk werd ingevoerd, en daarmee ook het orgelspel in de dienst een ondersteunen de taak kreeg, is er op de schitterende psalmmelodieën (en ook de gezangen) heel wat moois gecomponeerd. Onze hollandse traditie herbergt zo veel waar devolle muziek op dit gebied, dat het zeer de moeite waard is om daar van tijd tot tijd een concert aan te besteden. Het concert clat organist Paul Kieviet voor u hoopt uit te voeren, heeft het vol gende programma: 1. Van Klaas Bolt (1927-1990) de Va riaties over Psalm 43. Deze muziek werd onlangs voor het eerst uitgege ven. Bolt improviseerde de variaties in november 1985 voor een grammo foonplaatopname van 'zijn' MüUer- orgel in de Grote of St. Bavokerk te Haarlem. De begeleidende hoestekst was als volgt: „Deze variaties zijn deels geïmproviseerd, deels uit im provisaties ontsproten, overeenkom stig de geliefde oud-Hollandse ma nier van het 'breecken' (=variëren) der psalmen, waarbij tevens de moge lijkheid werd benut om het orgel in al zijn rijkdom aan 'geluiden' op zijn voordeligst te laten uitkomen. Voor het eerst in de historie van het Bavo- orgel is deze oer-Hollandse psalmva- riatiepraktijk op de plaat vastgelegd". Uit deze muziek blijkt Bolts ongeken de inventiviteit als improvisator. 2. Van Cor Kee (geb. 1900) twee Psal men voor Orgel. Kee is ongetwijfeld één van de belangrijkste Nederlandse organisten van deze eeuw. Vooral op het terrein van de improvisatie heeft hij erg veel betekend. Vele bekende organisten zijn door hem gevormd. De 'Psalmen voor Orgel' ontstonden rond 1940. Ze vormen een belangrijk moment in de ontwikkeling van zijn stijl. U hoort Psalm 25 en Psalm 19. In deze laatste is 'het ruime hemel- rond' als het ware te zien. 3. Van Jan Pieterszoon Sweelinck (1562-1621) de vier variaties over Psalm 116. Sweelinck, organist aan de Oude Kerk te Amsterdam, was ook een echte leraar. Verscheidene leerlingen van hem, onder meer Sa muel Scheidt en Heinrich Scheide- mann, werden na hun studie bij Sweelinck beroemde organisten in Duitsland. Sweelinck stond dan ook bekend als de 'Organistenmaker'. Via zijn leerligen loopt er een rechte lijn naar Johann Sebastian Bach. Dit jaar voor de 5e keer halen de kinde ren van de basisscholen in Oostflakkee bij familie en vrienden de overgebleven muntjes uit de vakantielande op. Doordat de Grenswisselkantoren hun medewer king verlenen kunnen wij deze toch in wisselen. Bij elkaar wordt het nog een heel bedrag dat ten goede komt aan het schooltjes-projekt in Bangladesh. Daar kan voor 30,- een kind een heel jaar naar school. Kijkt u uw potjes en doosjes nog eens na of u daar muntjes van andere landen in heeft zitten, die u wel wilt afstaan t.b.v. het schooltjes-projekt. 4. Na dit intermezzo uit vervlogen tijden weer terug naar onze eeuw: Paul Kie viet vervolgt het programma met weer twee Psalmen voor Orgel van Cor Kee. Ditmaal de psalmen 45 en 33. Psalm 45 laat de sfeer van de tekst helemaal meeklinken in Kee's bewerking, die erg feestelijk is. Psalm 33 is eveneens speels, maar ook groots. Opvallend is hier vooral het slot: na een ware opeenhoping van dissonanten geeft het stralende slotak koord grote voldoening! Cor Kee was vijftig jaar lang organist aan de Lutherse Kerk te Amsterdam. Zijn vakopleiding ontving hij bij Jan Zwart. 5. Ter afsluiting de Variaties over een Oud-Nederlands Lied: 'lek wil mij gaen vertroosten' van Jacob Bijster (1902-1959). Deze compositie stamt uit 1933, is dus iets ouder dan de stuk ken van Kee. Het boeiende is echter, dat het geheel andersoortige muziek is: het ademt de romantische sfeer van César Franck, de grote Franse meester uit de vorige eeuw. Het lied 'Ik wil mij gaan vertroosten' is af komstig van de middeleeuwse, rond trekkende prediker Johannes Brug man, die - blijkens het spreekwoord - nogal goed van de tongriem was ge sneden. De ingetogen tekst en melo die worden door Bijster op uiterst fijn gevoelige wijze vertolkt. Het stuk wordt besloten met een koraalfuga en een breed, majestueus slotkoraal, dat een prachtige bekroning vormt. Jacob Bijster was in zijn tijd een vooraanstaand organist. Hij gaf les aan het Amsterdams Conservatorium. Musicus Paul Kieviet studeerde af aan het Rotterdams Conservatorium in drie studierichtingen: hoofdvak Orgel (Doce rend Musicus en Uitvoerend Musicus), Kerkmuziek en Theorie der Muziek. Als kerkmusicus is hij verbbnden aan Her vormd Sommelsdijk, waar hij het prach tige, historische Meere-orgel bespeelt. Verder is Paul Kieviet vaste bespeler van het drieklaviers Leeflang-orgel in de Grote Kerk te Middelharnis. Rond deze twee fraaie instrumenten bouwde hij en kele jaren geleden een bloeiende cyclus Thematische Orgelconcerten op. Daar naast is hij aktief als docent orgel, im provisatie, compositie, muziektheorie en piano. Als muziektheoriedocent is hij ook ver bonden aan de Muziekschool Goeree- Overflakkee. Eerder dit jaar verscheen van hem de CD 'Paul Kieviet speelt eigen composities op het Meere-orgel in de Hervormde Kerk te Sommelsdijk en het Frobenius- orgel in de Hervormde Kerk te Oude Tonge'. Het concert begint om 20.00 uur. De toegangsprijs is uw gift bij de uit gang. Ik zal us un stikje schrieve over un tied toen d'r nog nie zo veul auto's op de weg wazze as tegenwoordig. Ik ha dit verhael van mien vaoder gehoard, in meschien binne d'r nog wel neven of nichten die dat oak wel us gehoard ha van d'r ouwers mar ut is un verhael uut 1890. Dat was in de strienge winter van dat jaer. 't Vroor toen heel aarg hard, de hele winter deur. In de kachel mos brande, dus d'r mos stooksel komme. De scheepvaert lag stil die winter, dus d'r kon niks worre angevoerd. De koleboeren die nie genog in voorraed hadde moste in die winter 'nee' verkoape. Noe was ut zo dat m'n opa koleboer was in Den Bommel, in hie had net voor de winter un schip kolen thuus gekrege. Mar in Dirksland wazze maansen die daer geen kolen konne koape omdat de handelaer ze daer niet had. Toen wazze d'r un paer mannen die wiste dat t'r in Den Bommel kolen te koap wazze, in die hadde beslote om ze daer te gaen haele. Ze hadde un handkar in daer gienge ze mee op weg naer Den Bommel, 't Was wel un groat stik loape over de toen nie zo beste diekwegen die toen nie geasfalteerd wazze. Mar ze kochte hun kolen in ze gienge vol moed op pad de lange weg naer Dirksland terug. Ze hadde al un groat stik ofgeleid, in toen kwamme ze bie ut Café De Halve Maen. Deze stieng halverwege Sommerdiek in Dirks land, toen ze daer wazze gienge ze eerst naer binnen om un borreltje te pakken, 't Was tenslotte winter in aarg koud dat jaer', dus un borreltje wou d'r wel in. Mar o wee, toen ze d'r borreltjes uut hadde, gienge ze naer d'r kar, in wat schrokke ze toen ze bie de kar terug kwamme. De kar was leeg. Smerige gauwdieven hadde hun kolen die ze al zo'n aand hadde meege- zeuld gestole, toen ze haest in d'r eige durp terug wazze. Want van daeruut koj je Dirksland al zien laagge. Ut wazze dure borrels geweest die ze toen gedronke hadde. Dit is un waer gebeurd verhael dat ik weet uut overlevering. Over die win ter van 1890 werd toen ik jong was nog veul gepraet deur toen ouwe maansen die hem hadde meegemaekt. Dit is weer us wat anders as schrie ve over schaese rieje, waer ik over geschreve ha un tied terug. De schrievende Bommelaer •«10 "oi, "O'».^'' «..«'A».^"» NVM, Stationsweg 16, 3241 EA Middelharnis Cor Kee, d.d. 1960. ■«to ^m

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 9