Gemeente Dirksland tegen herindeling van Goeree-Overflal(l(ee bij Zeeland Uitbreiding aktiviteitenprojekt 'Ophelia' Dirkslandse ouderen mogen met ideeën komen Predikbeurten Wegenwacht Verkiezing Flakkeese Naaldprinses Woonplaats-Service ruim 25 - goedkoper Dierenbescherming Goeree-Overflakkee Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1995 Financiële konsekwenties niet te overzien en bestuurlijke meerwaarde niet aangetoond Door de staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken is een procedure gestart voor een door het rijk ge wenste overgang van Goeree-Over- flakkee naar Zeeland. Niet voor niets heeft met name de gemeente Goedereede eerder dit jaar als voorwaarde voor de overgang naar Zeeland gesteld, dat het de ge meenten op Goeree-Overflakkee niets zou mogen kosten. Het kos- tenaspekt is één van de argumen ten die de gemeente Dirksland zal aanvoeren in een brief aan staats secretaris Van de Vondervoort, in welke brief de gemeenteraad van Dirksland zich vooralsnog tegen indeling van ons eiland bij Zeeland zal verklaren. Financiële konsekwenties niet te overzien In de laatst gehouden vergadering van de Commissie Algemeen Bestuurlijke Za ken en Financiën van de Dirkslandse gemeenteraad werd nog eens uitgebreid over de herindelingsmanoeuvre van de staatssecretaris gesproken. Mevrouw Van de Vondervoort heeft nog steeds niet inzichtelijk gemaakt hoe duur een overgang naar Zeeland de bewoners van Goeree-Overflakkee komt te staan. Wel heeft ze zwart op wit laten weten dat het rijk niets aan de verhuiskosten zal bijdragen. De heer Leeflang (RPF) zei: „Ik zou de kosten wel eens op een rijtje willen hebben", doelend op alle kosten die met een provinciale herindeling zijn gemoeid. De voorzitter van de commissie, burge meester Dr. D. Boonstra, wees er op dat de gemeenten op Goeree-Overflakkee hoe dan ook het gelag moeten betalen. Afgezien van de frictiekosten - de diver se kosten die een verhuizing als zodanig met zich meebrengt - zullen de gemeen ten van Goeree-Overflakkee als Zeeuw se gemeenten moeien delen in de lasten van overname van het gebied door de provincie Zeeland. De rekening voor overname van infra- struktuur en andere eigendommen is door de provincie Zuid-Holland gepre senteerd. De provincie Zeeland zal voor Goeree-Overflakkee 20 miljoen op tafel moeten leggen volgens het provinciaal bestuur van Zuid-Holland. „Dat bedrag is misschien een beetje op geschroefd, omdat Zuid-Holland Goeree- Overflakkee niet kwijt wil, maar dan nog blijft het een groot bedrag voor een klei ne provincie als de provincie Zeeland. Overname van Goeree-Overflakkee zal relatief zwaar drukken op het Zeeuwse budget, ook als men rekening houdt met een hogere uitkering uit het provincie fonds en hogere inkomsten uit de motor rijtuigenbelasting", aldus de heer Boon stra. Daarbij komt nog dat de provincie Zee land de jaarlijkse bijdrage van de provin cie Zuid-Holland aan het Grevelingen- schap en het Haringvlietschap voor haar rekening zal moeten nemen, zoals de heer Leeflang aangaf, een punt waarover nog geen duidelijkheid bestaat. Ontstemd De vertegenwoordiger van Gemeentebe langen kon weinig waardering voor de handelwijze van de staatssecretaris op brengen. De heer Van Prooijen had de indruk, zo zei hij, dat de staatssecretaris heeft gemeend koste wat kost het bijko mende probleem Goeree-Overflakkee op te zullen lossen, ook toen het hoofdpro bleem - de vorming van de stadsprovin cie Rotterdam - op losse schroeven kwam te staan. „Voor ons hoeft ze het probleem Goe ree-Overflakkee helemaal niet op te los sen en zeker niet op deze manier" zei de heer Van Prooijen. Hij was onaange naam getroffen door de manier waarop de staatssecretaris met grote sprongen door de argumenten van gemeentezijde was heen gegaan. „Ze is nogal bot tot haar konklusie ge komen. Op het punt van de financiën heeft ze onze vragen niet beantwoord. Als ik dit stuk van Binnenlandse Za ken lees word ik heel treurig gestemd. Ik stel voor een scherpe reaktie terug te sturen". De heer Robijn (PvdA) was het eens met Van Prooijen. „We moeten in een brief goed verdedigen waarom we niet naar Zeeland willen" zei hij en hij vertelde dat de gezamenlijke frakties van de PvdA op Goeree-Overflakkee - net als de cilandclijke VVD - een brief hebben dtx;n uitgaan om de staatssecretaris dui delijk te maken dat het op dit moment niet zinnig is Goeree-Overtlakkec in te delen bij Zeeland. Of de staatssecretaris voor die rede vat baar zou zijn? Robijn: „Ik denk dat de staatssecretaris een beetje kregelig is ge worden van alle rcakties van Zuid-Hol land en de verschillende reakties van de gemeenten. Ze heeft zeker gedacht: Dan zal ik er zelf eens een gat in hakken". De heer Robijn bracht naar voren dat het natuurlijk het mooiste zou zijn als de gemeenten gezamenlijk een brief zouden schrijven. „En misschien moe ten we eens met een goede brief naar de bewoners toe duidelijk maken wat er allemaal speelt. De mensen willen niet naar Zeeland en dan moeten die het maar eens zeggen". Schrijven De heer Driesprong (VVD) sloot zich bij de voorgaande sprekers aan en vond ook dat er een duidelijke brief naar Den Haag moet. „We moeten ons tot het laatste toe verzetten teneinde de zaak op dit mo ment niet door te laten gaan. Afhouden die boot!" De heer Driesprong vond dat we vooral niet de indruk moeten wekken dat we zo graag naar Zeeland gaan. Tot zijn genoegen had de heer Driesprong vernomen dat de provincie Zuid-Holland het zeker niet zo maar gewonnen zal ge ven. De heer Sandee (CDA) had in de moti vering van de staatssecretaris niets nieuws kunnen vinden. „De financiële onderbouwing is heel zwak en vaag", aldus de heer Sandee. „Als je het hele verhaal leest krijg je inderdaad de indruk dat de staats.secretaris een beetje kregelig is geworden over het mislukken van de stadsprovincie Rotterdam. Drie CDA- fraktics hebben gezamenlijk een brief aan de staatssecretaris, aan de Tweede Kamer en aan Provinciale Staten ge stuurd. Het CDA heeft in de Tweede Kamer vragen gesteld: Waarom die haast nu Rotterdam nog in het onzekere ver keert?" De Dirkslandse CDA-fraktic was er vóór om een fikse brief richting Den Haag te schrijven: ,,We moeten ons niet voet stoots gewonnen geven". De zin van een briefschrijven ontging de heer Koningswoud (SGP), ook al mocht het van hem. In de verslagen die Binnenlandse Zaken gemaakt heeft van de bezoeken die de Colleges van B en W aan de staatssecre taris hebben gebracht had de heer Ko ningswoud gelezen dat het daar bespro kene bij de afweging zou worden betrok ken. „Dus de zin van een brief nu ont gaat me". De cilandclijke SGP-frakties zouden overigens ook een gezamenlijke brief naar Den Haag sturen, al kon de heer Koningswoud zich over de strekking daarvan nog niet uitlaten. Argumenten Afgesproken werd dal door het College van Burgemeester en Wethouders een brief wordt opgesteld waarin onder ande re aan de orde komt: - Het moment voor een provinciale herindeling van Goeree-Overflakkee is per sé niet juist; eerst moet de zaak Rotterdam geregeld zijn. - Er is geen urgentie voor indeling van Goeree-Overflakkee bij Zeeland, nu vaststaat dat voor de stadsprovincie de datum van 1 januari 1997 zeker niet wordt gehaald. Zeker niet, en dat heeft dhr. Boonstra de ouderen, uit de drie dorpen in 'Geldershof' bijeen nog'es nadrukkelijk laten weten. Hij heeft de bejaarden ook geroemd om hun grote frisheid en hij hoopt maar dat'ie, samen met z'n echtgenote, die hem ver gezelde, op de ouwe dag nét zo fris, zo helder en open en zo onbezorgd zal zijn als hij z'n oudere ingezetenen nou weer aantrof. Hij gunde ze best een ontspannen-, en anderzijds leerzame dag, want er was ook voorlichting op het gebied van de oude renzorg, maar van de burgemeester moeten de ouderen toch bij de ouderen uit z'n gemeente. ook een beetje aan 't werk, al mag het bij meedenken blijven. De jongeren en het gemeentebestuur zorgen dan wel dat het voor elkaar komt wat er in Dirksland evt. nog ontbreekt aan ouderenvoorzieningen. Ouderen zijn een belangrijke groep in onze gemeente, liet de burgemeester weten, waarom College en raad hoge prioriteit toekennen aan het ouderenbeleid. Daarom werden de bezoekers van de ouderendag genodigd en uitgedaagd, met ideeën te komen die Dirksland voor de oude ren nóg leefbaarder zullen maken. Dat was mooi gezegd van dhr. Boonstra en zowel hij als z'n echtgenote hebben zich daarna in de zaal begeven om het uit de mond van de bejaarden, de ouderen te horen of er nog wen sen zijn. Mooi toch, zo'n ouderendag waarvoor de Stichting Bejaarden- werk Dirksland zich heeft ingespannen en waarvan de gemeente de kosten betaalt. - Weerlegging van de zwakke argumen ten van de staatssecretaris. - Vezoek om onderbouwing van de financiële konsekwenties en antwoord op de vraag: wie zal dat betalen? Het rijk heeft gezegd niet te betalen, de gemeenten op Goeree-Overflakkee hebben gezegd niet te betalen, hoe mcKït dat? Dat dient de staatssecretaris inzichtelijk te maken, dat is zij ook t.o.v. de provincie Zeeland verplicht. De brief aan de staatssecretaris zal in een raadsvergadering worden vastgesteld. OUDDORP OPBRENGST KOLLEKTE De opbrengst van de gehouden PlT-kol- lekte in Ouddorp bedraagt 1.141,35. Gevers en kollektantcn hartelijk dank! MIDDFXHARNIS - Het gehandi- captenprojekt 'Ophelia' is een sa- menwerkingsprojekt tussen de Stichting Gezinsverzorging en Verpleeghuis 'de Samaritaan'. Vooruitlopend op de officiële er kenning werd het projekt per 11 september uitgebreid van 2 naar 4 dagen per week. Op 30 mei 1994 werd gestart met dit ak tiviteitenprojekt op twee dagen per week in zaal 3 van het Diekhuus te Middelhar- nis, op dinsdags en vrijdags. Het is duidelijk geworden dat het aktivi teitenprojekt voor volwassenen met een verworven lichamelijke handicap, vol doet aan de behoefte aan een zinvolle dagbesteding. Onder een 'verworven" handicap wordt o.a. bedoeld, een handicap die ontstaan is door bijv.: - een C.V.A. of hersenbloeding; - een ziekte zoals M.S. of Reuma; - een dwarslaesie; enz. Om toegelaten te worden voor het pro jekt gelden de volgende kriteria: - jonger dan 55 jaar bij aanmelding; - hij/zij kan geen of beperkt gebruik maken van de dagbehandeling van het verpleeghuis; - hij/zij komt niet in aanmerking voor aangepast werk - hij/zij zoekt een dagbesteding waar hij/zij iets aan heeft en heeft behoefte aan sociale kontakten. Hoe ziet een projektdag eruit? Na aankomst van de deelnemers wordt er eerst koffie gedronken en wat bijgepraat. Om 10 uur wordt er gestart met het werk. Dit varieert al naar gelang de belangstel ling van de deelnemers. Er wordt zoveel mogelijk rekening ge houden met de wensen en de belangstel ling van de cliënt binnen zijn/haar moge lijkheden. Momenteel vinden de volgende aktivitci- ten plaats: - Houtbewerking. - Computerkunde. - Schilderen. - Kreatieve handvaardigheid. - Sport- en Spcl-aktiviteiten. Er worden door enkele deelnemers om tien uur boodschappen gehaald en om 12 uur gaan we aan tafel. Ook is er de mogelijkheid om een warme 'tafeltje-dekje'-maaltijd te gebruiken. Na het eten is er gelegenheid om te rus ten voor wie dat nodig heeft, de anderen gaan verder met het werk. Bij m(X)i weer wordt er soms besloten tot een buitenak- tiviteit. Om 3 uur wordt er koffie gedronken en de werkplanning voor de volgende keer besproken. Er zijn kontakten met de winkcliersver. over verschillende werkzaamheden en er is kontakt met het winkeltje van d'n Duyt voor de verkoop van de gemaakte artikelen. De sfeer op het projekt is erg gezellig en ieder kan zijn/haar mogelijkheden benut ten. Er wordt steeds gezocht naar aanpas singen om een aktiviteit te kunnen doen. Het belangrijkste is dat er ingespeeld wordt op de wens van de individuele deelnemer. Heeft u interesse, kom dan vrijblijvend eens op bezoek. Aanmelding voor deelname kan bij: Mevr. N. Notenboom (maatschappelijk werkende Samaritaan), tel. (01870) 88200. Mew. L. de Geus (coördinator projekt 'Ophelia'), tel. (01870) 82400. Tel. (01875) 1887 VERMIST te .Middelharnis: Gecastreer de kater, zwart met weinig wit. Witte plek op de buik. Achterpoot een wit voetje. Hij is acht jaar, heet Pasja en is vrij groot. VERMIST te Sommelsdijk: Een licht oranje poes. Deze poes is al 4 weken weg. Is 's avonds in een auto gesprongen en 's nachts meegereden. Toen de poes ontdekt werd in de auto is ze ontsnapt. Wie heeft deze poes gezien? GEVONDEN te Middelharnis: Jonge kater, zwart met wil. Witte bef, wil kinne tje, witte sokjes. Een achterpootje wat meer wit. Draagt een wit vlooicnbandje. In 1996 bestaat de Wegenwacht 50 jaar. Een prima aanleiding om niet alleen terug te blikken naar de voorbije jaren. Maar ook om eens stil te staan bij wat er nog gaat komen. Steeds meer mensen vinden het een pret tig idee om ook in hun eigen woonplaats te kunnen rekenen op de vertrouwde We genwacht. Op grond van alleen het We genwachtlidmaatschap wordt weliswaar overal in Nederland Wegenwachthulp verleend, maar niet in de eigen woon plaats. In de praktijk blijkt dat veel We- gcnwachtlcden dat niet altijd weten en op het moment dat deze ze in hun eigen woonplaats een beroep op de Wegen wacht doen voor veel hogere kosten ko men te staan. Dat wil de ANWB niet alleen voorkomen. Zij wil er ook alles aan doen om veel meer Wegenwacht- leden altijd en overal van dienst te zijn. Dat past in het streven naar nog meer ge mak en service voor de leden. Daarom wil zij nu ook met deze prijsverlaging de Woon-Plaats-Service voor meer leden toegankelijk maken. Immers hoe meer Wcgenwachtleden met Woon-Plaats- Service, hoe lager de kosten worden per lid. Bovendien is er een aantrekkelijke kor ting voor men.sen, die met ingang van 1 oktober lid van de ANWB (en Wegen wacht) worden. Zij betalen voor het hele jaar 1996 en zijn voor de laatste drie maanden van dit jaar gratis lid. Dus 15 maanden voor de prijs van 12. Zondag 17 september 1995 OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. R. Veldman en 18.30 uur ds. J. G. van Loon. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. J. G. van Loon en 18.30 uur ds. R. Veldman. Woensdag 20 september, Eben-Haëzer: 19.30 uur ds. H. van der Post, Monster - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur (bev. ambtsdr.) ds. J. Koster en 18.30 uur ds. B. Scholten - Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 11.00 uur ds. Breugem, Barneveld, bediening Heilig Avondmaal en 18.30 uur ds. Van der Sluys, Rotter dam, dankzegging Heilig Avondmaal. 22 september, 14.00 uur ds. F. Hoek, huwelijksbevestiging bruidspaar Maijers-Meijer. STELLEND AM - Herv. Gem. 10.00 uur kand. J. Kooij, Barendrecht en 18.00 uur ds. C. Oorschot, Zwijn- drecht. Zaterdag 23 september: 19.30 uur, Appèl-Evangelisatiewerk - Ger. Kerk 10.00 uur ds. B. Scholten en 18.30 uur ds. J. Koster. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. G. Blom, opening winterwerk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. H. Koetsveld, Dwingeloo - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. het Lam. v.m. bedie ning Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal. 15.00 uur ds. M. J. Paul, voorzetting Heilig Avondmaal in Vroonlandc - Ger. Gem. 10.00 uur (H.D.) en 18.00 uur ds. A. M. den Boer (U.S.A.). HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Schaap en 18.00 uur kand. Messemaker, Katwijk - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 14.30 uur ds. A. M. den Boer. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. Mulder en 18.00 uur ds. J.C. den Toom - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. J. Willemsen - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. G. Bloe- mendaal - Herv. 'Exodus' Gem. lO.CX) uur drs. C. Elshout, Rotterdam. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. Westland, bediening Hei lige Doop en 18.00 uur kand. P. D. Spies, Middelburg - Chr. Ger, Kerk 9.30 uur (H.A.) en 18.00 uur (nabetr.) ds. A. Baars - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. H. Out - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur lees dienst en 14.30 uur ds. M. Tel. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur kand. E. de Mots, Nijkcrk en 18.00 uur Dr. A. van Brummelen, Huizen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. T. Cazander, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. L. Quist, Spijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. L. D. Burger, v.m. voorbereiding Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.00 uur dr. J. Vlaardingerbroek en 18.00 uur ds. B. J. Oldenhuis. Naaimachinehandel/Stoffenzaak Vlieto te Middelharnis lanceert een leuk idee met het uitschrijven van een wedstrijd in het maken van kinderkleding ter verkie zing van de Flakkeese Naaldprinses. Dames die de uitdaging aandurven kun nen in de Vlieto-winkel, Westdijk 42 te Middelharnis, een inschrijfformulier op halen. Bij inlevering van het inschrijfformulier ontvangen de deelnemers een kortings bon van 15% op de voor de wedstrijd gebruikte materialen. De creatie wordt geshowd op de creatief- beurs, zaterdagmiddag 14 oktober in 'de Staver'. Daar moet eerder die middag het werkstuk worden ingeleverd om eerst door een deskundige jury te worden be oordeeld. Die zal ook de winnaar bekend maken. Er worden o.a. waardebonnen beschik baar gesteld. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vos. Vrijdag 22 september: 14.30 uur ds. A. Vos, be vestiging van het huwelijk van Nico Osseweijer en Carla Vroedsteijn - Ger. Kerk 10.30 uur dr. J. Vlaardin gerbroek en 18.00 uur drs. A. C. Feij (startzondag). OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. K. J. Visser, Gouda en 18.00 uur ds. K. Groenendijk, Dussen - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lees dienst - Ger. Kerk 9.30 uur dhr. C. van Steeg en 18.00 uur dhr. K. Baas. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Heij, Krimpen a/d IJssel. ZIERIKZEE - Evang. Lutherse Gem. 10.00 uur dhr. Sijp, Naarden. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur kand. Simons, Nieuw Lekkerland - Ger. Gem. in Ned. 3x lezen - Oud Ger. Gem. 3x lezen. De burgemeester op de koffie Nee, burg. Boonstra heeft gisteren, toen hij In Dirks- lands 'Geldershof' de Ouderendag opende, niet be weerd dat dat elders in Nederland wél gebeurt, dat daar „ouderen in verzorgingstehuizen worden gestopt om van d'r af te zijn", maar wél wist de burgemeester dat dat in Dirksland zeker niét gebeurt!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 2