Telefoonnummers worden aangepast Met passen en meten Wie schrijft er mee van en over Flakkee 2 Ibeswlfbant SFN wil onderzoek naar koopverslaving Damvereniging 'Denk en Zet' Gestresste jongeren vinden gezin belangrijker dan carrière Opleiding slijters-vakdiploma Zangdienst in Stellendam Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1995 MIDDELHARNIS - Medewerkers van Trendstar Re clame gevestigd aan de Molenweg 10a te Middelhar- nis merken al veel van de door de PTT aangekondig de telefoonnummerwijziging begin oktober. Hectics, zo is het al te noemen, het bedrijf wordt momenteel overspoeld met aanvragen van bezorgde ondernemers die tij dig hun nummer op- of aan- hun pand en bedrijfswagenpark willen wijzigen. Men denkt vaak in eerste instantie alleen aan het wijzigen van drukwerk en brochures, maar ditmaal hebben wij de ondernemers in de regio wakker geschud door hen tijdig te mailen over de aanpassing van hun bereikbaarheid ni.i.v. 10 oktober. Veel bedrijven vatten de koe bij de hoorns en zien deze wijzi ging gelijk als een goede reden om hun reclame uitstraling aan te passen omdat er in de huisstyle van de onderneming een wijziging of aanpassing heeft plaatsgevonden. De kosten die de nummerwijziging/aanpassing met zich mee brengt kunt u niet verhalen bij de PTT. dus is het voor veel on dernemers weer een extra kostenpost. Daarom komt Trendstar Reclame zijn cliënten tegemoet met een scherpe prijsstelling en erg veel service. Het grootste aanpassingsprojekt is momenteel het sportcom plex De Staver te Middelharnis waar circa 100 reclameborden van nieuwe nummers moeten worden voorzien, verder veel grote transportbedrijven die in de avonduren en in het week end worden aangepast, wij proberen ons zoveel mogelijk aan te passen aan de dient zodat deze zijn bedrijfswagen minmiaal hoeft te missen. Dat ons bedrijf meer doet dan telefoonnummers aanpassen is u misschien wel bekend, Trendstar Reclame heeft een uitgebreid pakket van produkten en werkzaamheden op Goeree- Overtlakkee, maar ook ver daar buiten. Zo vervaardigen zij exclusieve gevelreclames, van tekstbord tot grote lichtinstalla ties, voorzien menig sportveld en sportcomplex van reclame borden, maken bij diverse grote bedrijven en gemeente-instel lingen een komplete bewegwijzering, zorgen dat bedrijfswa gens worden voorzien van een geplakte of beschilderde recla me, maken in hun kreatieve ontwerpstudio de gekste/leukste en opvallende ideeën voor onze cliënten. Tevens bedrukken zij alle soorten kleding, van T-shirt tot sportkleding en bovendien drukken en ontwerpen zij stickers van groot tot klein tegen mes.scherpe prijzen. Trendstar Reclame vervaardigt ook veel bouw- en projektbor- den, maar geven deze een bijzondere uitstraling zodat deze zeker moeten opvallen. Een aktiviteit die minder bekend is, maar wel door veel mensen gewaardeerd wordt zijn de recla- me-akties die zij in opdracht van cliënten bedenken/ontwikke len en uitvoeren. Misschien staat u nog bij, 'de spaaraktic voor een gratis kerstboom' bij garage Knöps te Midilcihamis. Voor zo'n aktic komt Trendstar met het idee, verzorgt de adverten tiecampagne, verzorgt het drukwerk en de verspreiding hier van, levert de kerstbomen... kortom een aktie met succes. Trendstar Reclan)c, een bedrijf vol met ideeën, een bedrijf waaraan je met een gerust hart je reclame-uitstraling aan over kunt laten. Probeer het nieuwe nummer eens: (0187) 486366. AMSTERDAM - De jeugd van nu ver keert in een permanente stress en heeft het altijd te druk. Dit is een van de op vallendste konklusies uit het onderzoek 'Jongeren '95. een leeftijdsgrcx:p in tijds nood' van bureau Inter/View dat vorige week donderdag is gepresenteerd. Het onderzoek wordt om het jaar gehouden onder meer dan drieduizend jongeren van zes tot en met 24 jaar. De onderzoe kers van Inter/View trekken de vergelij king met de 'agenda-generatie' in Ame rika: kinderen met privé-agenda's die hun afspraken lang vantevoren vastleg gen. Alleen door goed te plannen, of bij voorbeeld door minder te sporten, weet een deel van de jongeren alles af te krij gen wat ze wil. Vergeleken met 1993 zijn jongeren pes simistischer over hun kansen op het vin den van een baan. Toch heerst er geen negatieve stemming onder de jongeren. Dam- en Schaakvereniging 'Ontspanning' te Ouddorp Uitslagen van 4 september 1995 Schaken, afdeling 1: A. C. Baas - Kr. v. d. WendeVi - V^ P. J. Tanis - P. A. Derrez'/6 - Vz A. J. Kastelein - A. van Huizen1 - O J. W. Tanis - W. T. BreenV^ - V^ J. Santifort - W. H. M. van Cieelen...l - O Wie geen baan vindt, wil niet thuis 'nik sen', maar doorleren, zwartwerken of is bereid een baan onder zijn niveau aan te nemen. Meer dan de helft wil een eigen bedrijtje beginnen. Vrijwel niemand wil na sch(x)l van een uitkering leven of vrij willigerswerk dtx'n. Vergeleken met twee jaar terug hechten jongeren meer waarde aan trouwen, een gelukkig gezinsleven, studeren en het klaarstaan voor anderen. Minder belang rijk zijn geworden het zich inzetten voor het milieu en carrière maken. Ook het vertrouwen in de politiek is in twee jaar tijd aanzienlijk gekelderd. Afdeling 2: J. Grinwis - K. de RondeI - O J. E. P. Tanis - M. van Damme1 - O N. A. L. van Dcx)m - J. S(x;icman....O - 1 R. Kickcrt - E. A. M. LamoenO - 1 Uitslagen van II september 1995 Afdeling 1: A. J. Kastelein - Kr. v. d. Wende ...Vi - V^ J. W. Tanis - P. A. Derrez1 - O W. H. M. van Geclen - P. J. Tanis M - ^h A. van Huizen - J. SantifortVi - W Van Huizen gaf een totaal gewonnen partij uit handen. Toen hij na een ver keerde zet remise kreeg aangebcxlen we gens herhaling van zetten accepteerde hij dit. Santifort was ook te snel, want hij had stikmat kunnen forceren en dus de partij nog kunnen winnen. Afdeling 2: E. Santifort - J. GrinwisVi - Vi W. v. d. Meijdcn - R. KickertO - I J. Soetenian-J. Dijkstra1 -O F. Trcxist - E. A. M. LamoenI - O J. E. P. Tanis - N. A. L. van Doorn ..1-0 M. van Damme - A. AkershoekI - O K. de Ronde - A. SchaeferI - O Met passen en meten werd ditmaal niet veel tijd versleten, want de 80 kub. meter (11.000 kilo) hulpgoederen voor Po len, werden in drie uren geladen. Dit In schril contrast met de drie dagen wachten aan de Poolse grens. De vrachtbrief vermeldde: Afzender POLEN DEPOT, Langeweg 50 (ingang Gebar), Nieuwe Tonge. Geadresseerde: Verpleegin richting en Kindertehuis te Suwalki. Inhoud: 7 lederen bankstel len, 3 elektrische orgels. 80 T.L. verlichtingsarmaturen, 31 fietsen, 22 dozen medi^ cijnen, 225 dekens, 60 dozen speelgoed, 350 dozen kle ding, 15 kinderwagens met babykleding, 7 koffers met bontmantels. De volgende reis is met Kerstmis en we gaan dan helpen de psychiatrische in richting Nowa Wies te Elk op te knap pen, zo'n 150 man personeel verzorgt hier 300 bewoners en ze hebben nooit hulp van buiten gehad. Iedereen heit hut recht om bie dun bok te kieken As je van Dirksland naer Haarken gaet over den Dirks- lansendiek (zoals die op Haar ken wordt genoemd) dan kom je langs hut paeregat (paarden- gat). Net even buten 't durp... Dat paeregat is al verschillende keren van bestemming veran derd. Eerst stieng er veul waeter... zodat je er 's winters schaarse rieje kon as 't vroor. Laeter wier hut van kreken voorzicje in wier het water wegge- maclc naer Battcnoord, zodat er zelfs stikken grasland wiere omge ploegd in ingezaoid mit veldvruch- len. In noe is hut weer aorus gewor- re, noe loape der weer koeien. Van die leclukke wit grauwe beesten. Ze zaage dat ze butcngeweun veul vleis an der lief ha, in daerom zo gewild binne. Noe gaet hut niet om de koei en, niet om 't paeregat... nee mar het is om un herinnering te doen uut lang vervloge daegcn. Ik kwam hier op deur dat ik iemand sprak oender- Icsten in die had hut over een BOK- KEHOUWER uut D'land. Die sprak over iedereen heit recht op den BOK. Er wazze nog al wat geiten klant bie den BOK in elke klant most een kwartje betaele. Noe op een er wazze der zuvvel klanten bie den BOK geweest dat un in de over uren kwam... In jae een bok is oak geen mesien, hie kon 't niet ange- sjouwd kriege. Hie gieng in stac king... tot verdriet van zun baes, die de kwartjes goewd kon gebruke. Mar hie kon niet soebatte of bokkes- procngen maekc dat het hielp. Den bok was bekof. Hie wier zo kwacd toen dat un een stok nam in den BOK op zun tabbert kwam. Dit waarekende aeverechts, want noe wier dat beest nog bozer dan zun baes. De leste klanten moste wachtc tot den aoren dag. Op Haarken had je voor den oorlog oak een bokkehouwcr an den Peuterdiek (lees hut gedicht mar van Arjaon). Bejmun v. d. Linde was dat de postbode. Die weunende waer noe P. Kalle weunt in een huusje, veul kleiner as dat van Piet, noe die had oak zoa ik al zei un bok. Er warre nog al wat geiten op 't durp. Je zag ze nogal us staen an de Pinne op un dreve of un verlorc stikje gras. Laeter kwam er een Geitehouwers- vereniging, die bcstieng oak nog in den oorlogstied. Toen de verenugieng er was kreeg je, om hut zo mar us te zaagen, een eige verenigingsbok. Die kon je vinde an de drcve bie de Karremis- pit. Een kelf hok mit een renne der an. Dat is waer noe de .schole staet an de Deltastraete. Bokkebeheerder was Ph. Logmans, daer kon je de sleutel haele as je mit de geitc een bezoek bie den bok most brienge. Het was mar goewd dat un een aande van de huuzen stieng, want je rook dat beest een kilometer in de wind. In noe schreef ik: iederéén heit recht om bie de bok te kieken. Dat was een gezegde van een van de leden op een ledenvergaederieng uutgesproke, snap je? Noe had je sommige aarebeiers die al jacren een geite hadde gehouwe in die konne je dan raed geve as je een geit gieng houwe. Zoas Es Slit, P. van Mourik, Ph. Logmans, om er zo mar us een paer te noemen die in mun geheugen trug komme. Je mot wete, ik binne noe oak al niet zo joeng meer, in dan mot je wel us over je veurhoad vrieve om alles weer trug te laete komme in je gedachten. Want mun had noe al over vuuftig jaer geleje mot je reke- ne. Noe kommen we bie hut Paere gat terecht waer mun bie 't begin oak over hadde ee. Op 't Paeregat had de geitevereniging een stik wcije gehuurd, in daer liepe zeumers dan de geiten. Dat was een leuk ge zicht, zo'n veertig, vuuftig geiten, dienk ik bie mekaore. Meest witte. Soms een bruunboentcn (toggebur- ger?) Thuus hadde de meeste maan- sen een schuurtje waer de geite in kon. Sommige hadde een apart gei- tekot mit een renne. Iedereen had achter 't huus een mispit, in as je dan een geite had kwam dat goed van pas, dan had je stroa. Dat kon je goewd gcbruuke, want van 't vaarke had je nie zo veul stroa. Stroa was makkeluk om de emmer toe te dek ken in de mispit snap je 'n lena? Jae het resultaat van een bezoek bie de bok was dat je op een gcgeve moment de geite draog most zette. Hie gaf dan geen melk meer tot dat un gejoengd had. Daerom hadde veul maansen twee geiten die nae mekaor moste joenge, dan had je altied melk. Geitcmelk mot je lus- te... sommige maansen zeije dat ze garstig smaekcnde. Mar as je de gei ten goed in 't stroa hieuw dan was de melk echt lekker oak voend ik. Wiele hadde oak drie geiten, daer zurregende ik zelf voor. Elke dag of naer huus hele om te melken of naer 't Paeregat mit een kaerncmelksem- mertje an je fiets in daer melke. Noe hadde veul geitehouwers stamboek- geiten. In dan wiere die oak gekeurd op vetgehalte in de melk. Je kon dan een klein beetje melk of geve of ze kwamme der om (controleur), in dan dee Cor Rieddiek, de melkboer an de Meulendiek (waar nu L. Markus woont) de melk op vetgehalte keure. Ze wier dan in een reageerbuisje gedaen in in een soort centrifuge vlug roend gcdraoid zodat de melk in raom gescheijc wier. Dan kon je het persentage vet ofleze, drie of vier persent soms. Vooral as je riet voerende in bracm dan had je vette melk. Eens in 't jaer was er een gei- tekeuring bie Dorst op de wurft. Dorst waer noe wed. Dorst nog weunt in Almckinders bcnje an de Meulendiek. De keurmeester hoar ik nog zaage, een beetje hakkig mit loapen, mar prima uierstand enz. As je noe joenge kreeg dan wier die meest niet bie der moeder gelaete, want je kon de melk niet misse in de meeste gezinnen. Dan wier der wel us een mit de hand groat gebrocht, mar de meeste gieng naer den opko- aper, die ze dan soms slachtende voor 't velletje in mee nam naer de stad, naer de mart in Rotterdam. De eerste melk, de GIERST, kon je niet dricnke, die gieng naer 't vaar ke. Mar dan reeg je biest, in daer kon je lekkere biestepap van koke. Seumers bvb mit een stik pepoene der in geraspt. Pepoenepak, lekker oor. Wiele hadde zoas ik al zei oak geiten, in dan most je voor de winte- re hoai ha natuurluk. Dan gieng je soms naer een boer in vroeg je of je de grippekante mog snieje voor kan- thoai. Of oak wel in 't nazeumers om klaovers op 't taarveland. Jae voor vrouwen in geiten mot je eten anslepe zeije ze dan. Oenze geiten ha 't niet zoo best ofgebrocht, die binne in den oorlog deur granaat scherven om 't leven gekomme. Mun moste oak evakuëre net as biena al de Haarkenezen in de oor log in noe kwamme wiele in Brae- bant terecht zoas ik al us verteld ha, in een stikje verlee jaere. In de gei ten konne eerst nie mee omdat je niet wist waer je terecht zou komme. Mar een weke of zesse laetere heid ome Piet Kalle ze achteran gebrocht. Mot je eige even indienke. Mit twee geiten an un touwe naer de boat in Meneerse in dan mit de tramboat naer Rotterdam, in mit de bosseboat vaarder naer Braebant, waer we op un middag ank wam bie de pasterieje van den dominee waer men in huus warre (ds. Trouwborst). Natuurluk konne ze daer niet bluve die had geen ruumte voor geiten. Mar in de buurt was een boertje (Bergeik) in die had ruumte in voer. Mar ik most zelf gae melke in voor bievoer van gras zurge. Laeter moste mun weer weg. Vluchte voor de oprukkende bevrijders, die een spervuur leije om de Duusters weg te jaegen. In toen kwamme we in boerderieje an de Veldstraete in Wijk (waar nu ds. Veldhuizen staat), daer kwammen we weer oender vuur vanuut Heus- den. De schure wier kapot geschote, in de geiten mit nog een paer koeien sneuvelden door granaatscherve. As de geitenvercniging jaervergade- rieng hieuw, die was bie Jannema in 't café an den Meulendijk (zowat waer noe de Rabo staet in de Luifel). Na den oorlog was zo zacht- jesan de geitevereniging opgehou- we. Je zag geen geiten meer. in iedereen kreeg het beter, zodat de KOE DER ARMEN niet meer noa- dig was. Misschien heit iemand op Flakkee, want overal wazze geiteverenigin- gen, nog ouwe foto's van bijv. een keuring of zomar an de pinne. Dan zouw het wel leuk weze as de redak- tie van E.N. die mocht gebruke voor us in de krante te zetten. Dat was dan Bokke, Bokke, bèèè. Stoffel Tussen midden en eind september a.s. start in deze regio de opleiding voor het slijters-vakdiploma. Deze cursus wordt verzorgd door VAKO. het Instituut voorde slijters-vak opleiding in Nederland. VAKO is erkend d(X)r het Ministerie van Onderwijs. De cursus bestaat uit schriftelijke lessen die ondersteund worden door minimaal 20 avondbijeenkomsten. De cursist kan de opleiding afsluiten met het officiële slijters-vakexamen. Voor meer informatie over de precieze aanvangsdatum en juiste leslokatie in deze regio kan men bellen naar: (040) 836395. Aan de vraag naar 20 invalidewagens is reeds voldaan en daarom gaan we tot 1 januari 1996 uitsluitend inzamelen Kerstpakketten en gebruikte kleding, want hieraan is grote behoefte. Voor u en ons is ingericht een 4-per- soons gastenkamer, van alle gemakken voorzien en vanzelfsprekend kosteloos. In de mooiste omgeving van Polen kunt u dan zelf zien welk een dankbaar werk het is deze inrichtingen te helpen. Voor informatie: tel. (01875) 2074, 's avonds tussen 6 en 8 uur. Op D.V. 17 september wordt er in de Gereformeerde Kerk van Stellendam weer een zangdienst gehouden. Met elkaar willen we bekende psalmen, ge zangen, opwekkingsliederen en liederen uit de bundel van Joh. de Heer zingen tot eer van Gods naam! Tussen deze liede ren door zal ds. J. Koster stil staan bij het thema 'Zoeken en vinden' naar aanlei ding van de geschiedenis van Zacheüs. Het koor Jehosua uit Ooltgensplaat zal medewerking aan deze dienst verlenen. Dit enthousiaste koor zingt voor en met de aanwezigen een aantal bekende liede ren! Het orgel wordt bespeeld door Jan Voortman. Deze zangdienst begint om 18.30 uur. Een liturgie zal aanwezig zijn en er is oppas voor de kleintjes. Voor een ieder geldt: Van harte welkom en neem gerust eens iemand mee! (Voor meer informa tie: 01878-3431). DORDRECHT - Jaarlijks komen tien duizenden Nederlanders in de problemen door koopverslaving. Dat vermoedt de Stichting Fobieclub Nederland (SFN). Het gaat om Nederlanders, die dwang matig spullen kopen. Daarbij gaat het voornamelijk om cosmetica, sieraden, kleding of schoeisel. De stichting vindt dat er snel onderzoek m(x;t komen. De SFN baseert haar vermoedens op ge gevens uit de Verenigde Staten. Daar komt koopverslaving zeer vaak voor. De schatting van het aantal koopverslaafden ligt daar op drie tot vijf miljoen perso nen. In de VS wordt koopverslaving be handeld met het middel Fevarin, een me dicijn dat wordt gebruikt tegen depres sies en dwangstoornissen. Bij gebruik van het middel verminderde de versla ving. Werd de behandeling stopgezet, dan kwam de koopverslaving weer terug. Volgens de SFN bieden medicijnen geen oplossing voor het verslavingsprobleem; atlcicken is het motto. HERKINGEN P.v. De Luchtbode Bovenstaande postduivenvereniging nam op 9 september 1995 deel aan een wed- vlucht vanuit Arras. Afstand 182 km. In concours waren 235 duiven, die om 10.45 uur met zuiden wind gelost wer den. De eerste duif arriveerde om 12.36.10 uur en haalde een snelheid van 1633.52 m.p.m. De gedetailleerde uitslag: M. Huizer 1, 7, 25, 35, 43, 44, 46; A. J. A, Volaart 2, 11, 17, 24, 41, 42; C. G. Wiskie 3, 45, 47; J. den Boer 4, 5, 8, 18, 19, 21, 22, 26, 34, 36, 37, 38, 39; H. Kamerling 6; J. Kievit 9, 10, 13, 15, 23, 27, 30, 32, 33; A. Molenaar en zn. 12, 16, 31; J. Molenaar 14; H. Kievit 20; A. het Jonk 28; Comb. Auperlee-Nabuurs 29,40. Dam-Schaakver. Dirksland Uitslagen van 11 september 1995 Afdeling Al: C. van Prooyen - G. Smits1 - 1 K. de Munck - D. KeuvelaarO - 2 M. van 't Geloof - J. StolkO - 2 C. van Welie - H. Koppelman1 - 1 Afdeling BI: H. Keuvelaar - P. v. d. Groef2 - O M. Poortvliet - A. LosO - 2 J. Knops - H. de Munck2 - O K. de Jong is vrij. Afdeling 2: A. Vijfhuizen - Joh. WolfertO - 2 C. v. d. Kroon - M. VijfhuizenO - 2 J. v. d. Groef - W. NieuwlandI - 1 W. Stolk -J. VijfhuizenO - 2 Schaken: W. Stolk - W. Knops1 - O D. Wolfert - A. van Leeuwen.1 - O d.d. 11 september 1995 Afdeling I J. A. Dekker - H. Koesel - l A. v. d. Veer - J. van HoornO - 3 J. A. van Hoorn - P. Leroy1 - 1 I. Koese - H. Verolmel - l Afdeling II C. Polder- W. Vroegindeweij1 - 1 A. Krijgsman - A. VerolmeO - 3 M. Klink - J. Lodder.....- i J. Verbiest - F. Noordijk..A A. Knape - R. Jacobsi - i Afdeling III C. V. d. Groef- H. Noordijk3 - O J. Groenendijk - G. ZaaijerO - 3 H. Schellevis - J. Nipius3 - O J. K. de Rooij - J. A. Gebuis'...O - 3 Rectificatie eindstand seizoen '94-'95: I. Mackloet en J. A. Dekker gedeelde eerste plaats afdeling I met 24 punten uit 18 wedstrijden. 1

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 14