EIUVtlDEn-niEUWS NIEUWS uit de kerken Als u van uw huis een droomhuis wilt maken... Oproep NKGG Extra kerkdienst t.b.v. St. Ontmoeting Parachutiste overleden Buurtver. West Flakkeese tafeltennis- kampioenschap HET ,KIJKVENSTER Oktober, de woonmaand bij uitstek Moedige rentmeesters Start nieuw damseizoen Staatkundig Geref. Studiever. 'Husaf Startweekend Geref. Kerk Middelharnis 4e Blad VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1995 No. 6435 Blik op kerk "j^ en samenleving Cj - Leefvormen - De naam van de moeder - Achtergronden „Mijn naam is Jansen, ik ben een zoon van De Vries". Raadseltjes van dit soort zullen we in de toekomst op te lossen krijgen, althans, wanneer staatssecretaris Schmitz haar zin krijgt, die vorige week haar nota Leefvormen heeft gepresen teerd aan de Tweede Kamer. In die nota gaat het onder meer over samenlevings vormen naast het huwelijk, maar ook over de mogelijkheid voor mensen die in een niet-huwelijkse relatie leven, om een kind te adopteren. -^ Steeds meer komt het traditionele huwe lijk onder druk te staan. En de paarse re gering laat daarbij haar ware gedaante zien. Alles wat nog herinnert aan een christelijke samenleving moet worden uitgebannen. De norm is niet meer de traditie van eeuwen, zeker niet wat de Schrift zegt, maar hoe er in de breedte van de maatschappij over een en ander wordt gedacht. Eén van de voorstellen van Mevrouw Schmitz, waarover nogal wat stof is op gewaaid, is dat kinderen in het vervolg als regel de achternaam van de moeder zullen krijgen. Tenminste, wanneer de ouders zelf geen keuze hebben gemaakt. Het blijft uiteraard mogelijk dat het kind de familienaam van de vader draagt, maar dat moet dan wel duidelijk gezegd worden. Blijft het de ouders om het even, of kunnen ze niet tot een beslissing komen, dan krijgt het kind de achter naam van de moeder. Op zichzelf genomen zijn daartegen geen bijbelse bezwaren in te brengen. In de bijbel zijn familienamen totaal onbe kend. Je was in Israël de zoon van... En tot ongeveer tweehonderd jaar geleden was een 'van' ook in ons land niet ver plicht. Pas in de tijd van Napoleon, wer den onze voorouders gedwongen een fa milienaam te kiezen. Als gevolg daarvan lopen nog hele volksstammen met bela chelijke namen rond. Sommige grapjas sen noemden toen zomaar een gekke naam omdat ze dachten dat die bui wel zou overdrijven...» Iets anders is de achtergrond van waaruit deze voorstellen komen. Het is een vorm van verzet tegen de dominante positie van de vader. Er zit een stuk feminisme achter. Een aanslag ook op het familie verband. En in geval van een echtschei ding is het natuurlijk veel eenvoudiger wanneer kinderen, die meestal aan de moeder worden toegewezen, ook de naam van hun moeder dragen. Als zoda nig heeft het allemaal wel degelijk te maken met de cultuuromslag die we in onze tijd beleven. Het is een breuk met de historie en met de traditie. En als zo danig is het toch wel een ingrijpend voorstel, dat overigens nog de Tweede en vervolgens de Eerste Kamer moet passeren. Een bijkomend probleem is dat het stam- boomonderzoek, wanneer de plannen doorgaan, enorm zal worden bemoeilijkt. Staatssecretaris Schmitz is daar wel op berekend, want, zo zei zij in het Journaal, we zullen wel alle genealogen over ons heen krijgen. Maar dat werd ge zegd met een gezicht van: „Dat moet dan maar..." Waarnemer Van maandag 9 t/m zaterdag 14 oktober zal dit jaar in heel Nederland de 36e NKGG, nationale kollekte voor mensen met een verstandelijke handicap, worden gehouden. Dit jaar staat de NKGG-kollekte in het teken van thuishulp en logeerprojekten. Een kind met een verstandelijke handi cap is over het algemeen - net als ieder ander kind - de eerste paar jaar gewoon thuis. Juist in die beginperiode is er grote behoefte aan voorlichting, advies en (praktische) ondersteuning zoals thuis hulp, weekendopvang en gastouder-pro- jekten. Allemaal aktiviteiten om de intensieve zorg van ouders met een verstandelijk gehandicapt kind enigszins te verlichten. Ook dit jaar is voor deze - en talrijke andere - aktiviteiten weer veel geld no dig. Helaas dreigt de opbrengst van deze kol lekte terug te lopen door een gebrek aan vrijwilligers (m/v), die in de dorpen op Goeree-Overflakkee willen kollekteren. Daarom een dringend beroep op u om uzelf of iemand uit uw omgeving op te geven als kollektant. U kunt u opgeven bij L. Barendrecht te Middelhamis, tel. (01870) 84669. Op D.V. donderdag 21 september 1995 zal er in Herv. Centrum 'Elim', Zuid- dijk 19 te Nieuwe Tonge, een dienst des Woords belegd worden t.b.v. St. Ont moeting. Aanvang 19.30 uur. Voorganger is ds. E. van Rooijen, Herv. predikant te Ouderkerk a/d IJssel. We wekken u allen, jong en oud, op om deze dienst bij te wonen. Er is één kol lekte die in zijn geheel voor hulp aan dak- en thuislozen bestemd zal worden. St. Ontmoeting heeft pas een huis in Epe gekocht waar ex-gedetineerden weer hun plaats in de maatschappij in kunnen ne men. Zegt u niet: onbekend maakt onbe mind, maar kom getrouw naar Nieuwe Tonge om te horen wat de Heere te zeg gen heeft. Bovengenoemd predikant behoort nog maar sinds een aantal jaren bij de rech terflank van onze Ger. gezindte. Voor heen behoorde hij tot de ethische richting maar hij mag nu een Schriftuurlijk be vindelijke prediking voorstaan. Een rijke Christus voor een arme zondaar. Vandaar nogmaals een hartelijke oproep om in grote getale op te komen. Geve de Heere ons een gezegende dienst in Zijn gunst. Jl. dinsdag is in het ziekenhuis te Goes de 27-jarige Yvonne de Jong uit Mons (België) overleden. Zondag jl. omstreeks 19.00 uur maakte zij een parachutesprong op een springlo- katie onder Wilhelminadorp aan de Zee dijk van de Oosterschelde. Zij kwam toen in de Oosterschelde te recht en raakte onder haar" parachute waarna zij zonk. Door vlug en kordaat optreden van enke le toeschouwers en het inmiddels gearri veerde ambulancepersoneel, dat haar reanimeerde, bleef zij in leven. Zij werd in zorgwekkende toestand op genomen op de afdeling intensive-care van het ziekenhuis te Goes. Haar toe stand verslechterde snel, waarna zij dins dag overleed. Op last van de Officier van Justitie te Middelburg werd dinsdag sektie verricht teneinde de juiste doodsoorzaak vast te stellen. Het onderzoek naar de juiste toedracht van het ongeval, wat in nauwe samen werking wordt gedaan met het korps lan delijke politiediensten, is nog niet afge rond. NED. HERV. KERK Beroepen te Wageningen J. A. de Koeijer te Baam (buitengewone wijkgemeente); te Bame- veld A. van Vuuren te Zoetermeer; te Rijswijk (Z.H.) (wijk 3) M. Visser te Voorthuizen; te HoUandscheveld (bui tengewone wijkgemeente) G. S. A. de Knegt te Barneveld; te Op en Neder Andel A. van Herk te Hasselt; te Tub- bergen Y. J. Hulstein, kandidaat te Maas sluis; te Amemuiden J. van Dijk te Tho- len. GEREF. KERKEN Beroepen te Ee drs. Tj. Tjepkema te Westzaan (SoW), die dit beroep heeft aangeno men. ;j5 GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Axel A. Buursema te Almkerk-Wer- kendam. Beroepbaarsteliing dr. J. J. C. Dee, 1.1. predikant van de Herv. gemeente te Twijzelerheide, Bik kersweg 5, 3572 WV Bunschoten, tel. (03499) 84747. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Doesburg en Doetinchem en Nijme gen: D. Dunsbergen te Biezelinge en G. van Roekei te Nieuw-Vennep. Beroepen te Spijkenisse H. Peet te Klundert. Beroepen te Kampen en te Temeuzen B. van der Heiden te Hardinxveld-Giessendam; te Middelharnis J. den Hoed te Rock Val ley (USA); te Aagtekerke en te 's-Gra- venzande W. Visscher te Amersfoort; te Westzaan J. Karels te Oudemirdum; te Aalburg C. A. van Dieren te Stolwijk, die bedankte voor Rotterdam-IJssel- monde; te Moerkapelle J. Driessen te Woerden; te Capelle aan den IJssel-West A. Moerkerken te Gouda. Bedankt voor Rotterdam-Zuid J. W. Verweij te Rijssen. door John de Rijke HENGELO - De St. Lambertuskerk in het centrum van Hengelo is zaterdag avond door een onbekende man overval len, terwijl twee parochianen de op brengst van de kollekte aan het tellen waren. De overvaller schoot op hen met een traangaspistool. Beide kollektanten stortten zich op de dader, maar de man zag kans te^ vluchten. Hij moest het kol- lektegeld achterlaten. Damver. 'Ernst Nut en Ontspanning '52' te Melissant Op maandag 25 september houden wij onze ledenvergadering. Aanvang 20.00 uur in verenigingsgebouw Melishof, onze speellokatie. Wij als bestuur weten dat er in Melissant nogal wat oud-leden en thuisdammers zijn, die onze vereniging zouden kunnen versterken. Er is zeker ook plaats voor beginners. Bij ónze vereniging 'ENEO '52' (Ernst Nut en Ontspanning) staat het laatste Ontspanning hoog in het vaandel, al mag er zeker strijd geleverd worden op de borden. Wij beginnen de eerste speelavond met een bekerronde, dan volgt de competitie met tussendoor vriendschappelijke wed strijden, en in de decembermaand met een sneldamavond voor alle leden met soms wat gastspelers. Aan het eind van het seizoen omstreeks april/mei komen we gezamenlijk bijeen met de dames van onze damvrienden, voor een gezellige af sluiting van het damgebeuren. Wij nodigen u uit om op 25 september aanwezig te zijn en na de ledenvergade ring een partij te spelen. Dus welkom, namens het bestuur, een ieder die belangstelling heeft. AMSTERDAM - Een eigen huis, een plek onder de zon. De winter zon wel te verstaan, want in de af gelopen maanden was het dikwijls buiten net zo warm als binnen. '^Als tegen elkaar open en lekker doortochten', bleek vaak de enige remedie om het in huis nog enigs zins draaglijk te houden. Nu is de zomer voorbij, de winter staat op de stoep en als uw home uw castle is gaat u ongetwijfeld binnen afzienbare tijd aan de slag om er een 'droomhuis' van te maken. Voor een geheel nieuwe inrichting moet echter flink worden gespaard. Maar, alles hoeft niet ineens. Wilt u uw kamer toch alvast een ander gezicht geven, dan is een nieuwe aankleding van de ramen een oplossing waar u blij mee zult zijn. U hoeft u niet eens af te vragen welke gordijnen u het best kunt nemen. Uw woninginrichter heeft intussen het laatste nieuws van de vakbeurs Inter Decor aan zijn kollektie toegevoegd, dus in zijn showroom kunt u zich laten voorlichten en op uw gemak keus maken. Met een totaalpakket bij de hand: gordijnstoffen, vloerbedekking in diverse kwaliteiten en uitvoeringen, bedtextiel en eventueel fournituren. Dat moet trouwens wel, want oktober is al jaren dé woonmaand bij uitstek. Eigen signatuur ledereen wil het liefst in de loop van de herfst, vóórdat de winter begint, zijn huis opknappen: een lik verf hier, een nieuw stuk tapijt daar. Als het even kan gelijk een ander behangetje met bijpassende gordijnen. Eco is het allesoverheersende thema. Of het nu gaat om gordijnstoffen, bad- en beddegoed, tafel- of keukenlinnen. Stof fen met een grove en matte struktuur hebben duidelijk de voorkeur. Naast ka toen en jute is vooral linnen sterk in op komst; als gordijnstof, maar ook voor dekbedovertrekken en huishoudtextiel. Het toch al brede assortiment interieur- stoffen van Deja is uitgebreid met een katoen/linnen serie. Net als de meeste andere voorzien van een vuilwerende Scotchgard of Teflon finisch. De dessi nering en de kleurstelling van de nieuwe gordijnkollektie laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Blokken en stre pen, maar ook sterk gestyleerde vormen in alle kleuren van de regenboog. In elk geval meer dan voldoende om door te combineren aan het interieur een eigen signatuur te geven. U kunt zelfs nog verder gaan door ook de slaapkamer er bij te betrekken. De kollektie bedtextiel omvat namelijk naast uni dekbedovertrekken en hoeslakens, ruim 80 gedessineerde overtrekken. Het bijzondere is dat alle dessins terug te vinden zijn in de Deja-gor-dijnstofkol- lektie. Bovendien kunt u deze kwalitei ten laten confectioneren tot sprei. Overigens is het aanbod aan over-treks- ets met een landelijke 'look' groot. Opvallend is de revival van patchwork- achtige dessins. Trendy uitstraling In het eerlijke wonen draait alles om natuurlijke materialen. De kleuren zijn gedempt, de dessins terughoudend. Ook op de vloer heeft de textuur van natuur lijke vezels de toon gezet. Plantaardige produkten als sisal, kokos, zeegras en DIRKSLAND - Nu de avonden alweer een stuk korter zijn en de lange mooie zomer echt voorbij is, begint Buurtver eniging 'West' haar Bingo-seizoen. Op donderdag 28 september zal in de Victoriahal te Dirksland wederom een Bingo-avond worden georganiseerd door Buurtvereniging 'West'. Er zullen 15 rondes en 1 Superronde worden gespeeld. De Victoriahal aan de Philipshoofjesweg te Dirksland opent haar deuren om 19.30 uur. En de Bingo start om 20.00 uur. Natuurlijk staat Buurtvereniging 'West' weer garant voor een schitterend prijzen pakket, dus kom allemaal, voor een ge zellige avond en wie weet... voor een van de vele mooie prijzen. Graag tot ziens op 28 september. GOEDEREEDE De studievereniging belegt haar eerste openbare vergasdering in het seizoen 1995-1996 op D.V. dinsdag 19 septem ber 1995 om 20.00 uur. In deze bijeen komst hoopt de jeugdwerkadviseur van het LVSGS/SGP-jongeren, Martien van der Zwan, te spreken over: 1) Winkelopenstellen op zondag; 2) De laars van paars Voor dit aktuele onderwerp bestaat bin nen de SGP grote belangstelling. Toon dit door ook UW aanwezigheid! Op de studievereniging worden allerlei onderwerpen van politieke aard behan deld. Heeft u hiervoor belangstelling, kom dan vrijblijvend naar een vergade ring. Van harte welkom! jute passen perfekt in de ongedwongen eco-trend. Het 'Jabo Natuurtapijt', waar in al deze grondstoffen voorkomen, kan tegen een stootje en is derhalve prima geschikt voor ruimten waar veel wordt gelopen. Op de keper beschouwd hoort wol in hetzelfde rijtje thuis. Daar komt bij dat zacht wollen tapijt een weldaad is voor blote (kouse)voeten. Niet alleen om die reden hebben de sti listen gezocht naar een manier om de trendy uitstraling van natuurtapijt te com bineren met het comfort van zuiver scheerwol. De bedoeling was om de ken merkende hooglaag optiek van sisaltapijt te benaderen. Het resultaat is dat de moderne wollen tapijten in sisallook een pool kregen van dicht op elkaar gezette knoopjes, een zogenoemde bouclé-struk- tuur. Tapijt in sisallook is tevens goed te ge bruiken als karpet, mits de rand wordt omzoomd met een sterke textielboord van keperband. Voor elke woontrend is wel een passend karpet te vinden. Onbe twiste topper blijft het handgeknoopte oosterse tapijt, zelfs in het modem klas sieke interieur. Bent u liefhebber van het echte design-interieur en houdt u het graag op kunstenaarskarpetten, vraagt u dan eens naar de 'Picasso' kollektie van Desso. Er zijn heel fraaie exemplaren bij, doch ze worden in beperkte oplages ver vaardigd (mét certificaat) zodat u even goed achter het net kunt vissen. Wilde jaren Een opvallende trend op de internationa le meubelbeurzen was de terugkeer naar totaal-inrichtingen. Niet alleen de woon kamer, ook de slaapkamer staat in het middelpunt van de belangstelling. Slaap kamerinterieurs zijn tegenwoordig van alle gemakken voorzien. Voor de bedden is ruime keuze uit diverse hoofdborden, pootjes en bedtafeltjes. De vormgeving sluit nauw aan bij de heersende stijlen: veel hout en een gebogen lijnvoering. De gezamenlijke tafeltennisvereni gingen van Goeree-Overflakkee or ganiseren op zaterdag 21 oktober 1995 (aanvang 9.30 uur) voor de tweede maal in successie de Flak keese tafeltenniskampioenschap- pen. Als lokatie is ditmaal gekozen voor het sportcomplex 'De Staver' te Middelhar nis. De deelname is uitsluitend voor be woners (vanaf 8 jaar) van Goeree-Over flakkee. Er zal gespeeld worden in afzondert ijke poules voor recreanten tot 16 jaar, recre anten vanaf 16 jaar en NTTB-competitie- gerechtigde spelers. Het inschrijfgeld bedraagt tot 16 jaar ƒ5,-en vanaf 16 jaar 10,-per persoon. Voor de winnaars in de verschillende ca tegorieën zijn bekers beschikbaa.r ge steld; daarnaast ontvangt iedere deelne mer een attentie van de organisatie. De inschrijving sluit bij het bereiken van het maximum aantal deelnemers (100) doch uiterlijk op 16 oktober a.s. Nadere informatie en inschrijfformulie ren zijn verkrijgbaar op de volgende adressen: - L. Poot, Geuzenpad 24, 3252 AK Goedereede, tel. (01879) 2121. - J. L. Koole, Tureluur 23, 3245 TH Sommelsdijk, tel. (01870) 86294. - L. F. Brands, Doelenstraat 9, 3255 AB Oude Tonge, tel. (01874) 1102. - W. Thoonen, Magnoliastraat 12, 3257 XH Ooltgensplaat, tel. (01873) 2418. Het kampioenschap wordt mede moge lijk gemaakt door sponsoring van de Rabobanken op Goeree-Overflakkee en Optima Woningen te Ouddorp. Bepaalde zitmeubelen kunnen desge wenst bekleed worden met alcantara, een synthetische microfiber. Dit moderne materiaal oogt als suède en voelt super- zacht aan. Het is niet goedkoop, maar wel oersterk en kleurecht. De hoezen mogen bovendien zó in de wasmachine. De dessins zijn min of meer naar de ach tergrond verdrongen door rustige, be scheiden uni's: romig-wit, meloengeel, pistachegroen en abrikoos. Vooral in de nieuwste tot-sur-ton combinaties komen deze pastels tot hun recht. Vindt u het toch wat besmettelijk, dan kunt u met accentkleuren alvast een voorschot ne men op de erfenis van de wilde jaren '60: paarsblauw, gifgroen of knal-oranje. Enfin, u bekijkt het maar op DE WOON BEURS '95, die dit jaar in het teken staat van 'de ontdekkingsreis'. De derde editie van deze interieurmani festatie vindt plaats van 3 t/m 8 oktober in het Holland-complex van de RAI in Amsterdam. Samen met ruim 160 ver schillende deelnemers zorgen de woon bladen 'Eigen Huis Interieur', 'VT Wonen', 'Ariadne' en 'DoehetZelf Woonideeën' voor sfeervolle presenta ties, waarin noviteiten, trends en nieuwe woonstijlen centraal staan. Ter aanvul ling op de presentaties worden de hele week tal van aktiviteiten gehouden. Zo zijn er workshops, interieuradvies-ron- des en demonstraties. Tevens kunt u (gratis) lezingen bijwonen van toonaan gevende interieurkenners, zoals Henk Vos, Jan des Bouvrie en Jan Ruys. Inspi rerende routes nemen u mee door de we reld van kleur, licht, materialen en vor men. Wandelend over de paden ontdekt u de nieuwste ontwerpen en u krijgt een indruk van de tendensen op woongebied. Met ideeeën voor uw droomhuis! DE WOONBEURS '95 is van maandag t/m vrijdag open van 10.00 tot 22.00 uur. Zaterdag van 10.00 tot 18.00 uur. De toegangsprijs is 17,50 voor volwas senen en 10,- voor kinderen t/m 11 jaar. Het weekend van 16 en 17 september is het startweekend bij de Gereformeerde Kerk Middelharnis. Het thema voor dit weekend is 'Samen in de Naam van Jezus'. Zaterdagmiddag is er een fietspuzzel- tocht. De start is om 13.30 uur bij de Geref. Kerk. Bij slecht weer is er van 13.30 tot 16.00 uur een Kreatieve mid dag in de kerk. Zaterdagavond wordt om 19.00 uur de musical 'Saul' opgevoerd door 70 enthousiaste mensen uit Sliedrecht. De musical is gemaakt door Gerard Midden (tekst) en Gerard van Amstel (muziek). Zondagmorgen om 9.30 uur houden we een gezinsdienst met medewerking van het Tienerkoor o.l.v. Peter Schouls. In de middagdienst met oppas, die begint om 17.00 uur, vindt de bevestiging van de nieuwe diakenen en ouderlingen platas. Bovendien zal Mieke Visser uit Bodegraven m.b.v. gitaar, piano, orkest banden en zelfgeschreven teksten en muziek haar medewerking verlenen aan deze dienst. Ds. H. Out gaat in beide diensten voor. Een ieder die belangstelling heeft wordt van harte uitgenodigd om de aktiviteiten en diensten bij te wonen. Graag tot zaterdag en/of zondag! Ongetooflijkg aanbietHngen naar keu. GEREF. GEMEENTEN Van den Brink Campman tapijten. DE BETERE WONINGINRICHTING SINDS 1920 Zandpad 36 Middelhamis Tel. (0187)482784

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 13