3tó6 De tol van gemeenschapszin Voortgang aktie CT-scan Jaap en Christina Breen in Ouddorp 65 jaar getrouwd MobilD Meer mogelijkheden voor Goeree-Overflakkee bij Zuid-Holland Cursus wijnkennis G.$. Zuid Holland teleui|;esteld over Staatssecretaris Dineren ten bate van K.W.F. 'One More Voice' hervat repetities RaMy Formula Garage Knöps B.V. 25 jaar zangkunst in het Dienstencentrum 30 september ellandelijke brandweerwedstrijd in Melissant Ramoco b.v. Bijeenkomst verzorgende beroepen VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1995 No. 6433 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 83392. FAX (01870) 85736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,25 JAARABONNEMENT 55,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 We hebben er allemaal kennis van geno men. Weer is een Urker vissersschip ver gaan. Zeker in ons lezersgebied zal zo'n ongeluk extra aanspreken. Ook hier leeft de bevolking voor een deel van de visse rij. Veel lezers zullen zich precies voor kunnen stellen wat er gebeurd is. Zij weten waar het over gaat en hoe smal de marges zijn tussen veiligheid en gevaar. We leven dus mee met het zwaar getrof fen dorp. Zwaar getroffen, omdat het het zoveelste ongeluk is wat in de analen wordt bijgeschreven. Vissersdorpen ken nen gemeenschapszin. Dat mag gezegd zonder andere gemeenschappen tekort te doen. Die saamhorigheid komt ongetwij feld voort uit het soms eeuwenlang met zijn allen afhankelijk zijn van dezelfde bron van inkomsten. Daardoor wist en weet je ontzaggelijk veel van elkaar. Het ging allen, of bijna allen tegelijk goed. Het ging allen, op een enkeling na, tege lijk slecht. En nog weten de vissers wel ongeveer wat de ander besomt en hoe de vlag er dus bijhangt. Veel onderlinge huwelijken, een ge meenschappelijke kerkelijke achter grond, verenigingsleven of betrokken heid op een of een paar verwante politie ke partij(en). Bovenal, als de vloot bui tengaats is, zijn het onze mannen, zonen of vrienden die daar gaan. Dat gaf zeker vroeger onder de achterblijvers een extra band. Dikwijls was dat ook de band van christelijke barmhartigheid, als weer na men op de lijst moesten worden inge vuld. Heijermans had dat wat dat betreft gelijk: de vis werd door de tijd heen duur betaald. Ook deze week werd die prijs weer ver hoogd. In het voorgaande is geprobeerd een aantal argumenten te vinden waarom de publiciteit daaromtrent zo groot is. Ieder voelt het eigen leed het sterkst. Voor naastbestaanden is die ene persoon degene waar het verdriet om draait. Maar voor de publieke belangstelling is het ene verkeersslachtoffer, of de drie afzon derlijke kennelijk niet belangrijk meer. Er wordt nauwelijks aandacht aan be steed. Zeker niet in de verhouding tot het ongeluk van deze week. Daar dienen we ook wel op te letten. Juist in een week als deze, is het op zijn plaats ook eens aan diegenen te denken die al eerder van dichtbij zoiets mee maakten. En die hun leed in stilte moeten dragen. Tegelijkertijd zoeken we naar de grenzen van de verslaggeving a la Urk. Veel vis- sersplaatsen zijn bekend. De onafhanke lijke trekken in de volksaard slaan aan, en zorgen soms voor publiciteit. Hoeveel doorsnee Nederlanders zien heimelijk tegen die stoerheid en onafhankelijkheid op? Verder spreekt de gemeenschapszin aan. In dagen van rouw is de gemeen schap een. We zullen het herkennen. Me ningsverschillen die zakelijk of politiek - op Urk is dat momenteel het geval rond de afslag - spelen, worden verge ten. Er wordt tol betaald voor deze eigen schappen. De tol van de openbaarheid, van de publiciteit. We schrijven het, omdat het in de Noordzeevissersplaatsen niet anders zou gaan. Wat niet wegneemt dat er grenzen zijn. Die grenzen werden bij de ondergang van de Larissa, vorig jaar, overschreden. Publieke belangstelling mag nooit onge vraagd de zeer persoonlijke leefwereld binnendringen, zeker niet in een rouw proces. Daarom is het een goede zaak dat deze keer tot nu toe veel terughoudender wordt geopereerd door de media. Ook is het een goede zaak dat nu openlijk hier en daar de vraag gesteld wordt waarom men aandacht geeft. Onderwijl moeten meerdere families daar vandaag en morgen de droeve gang naar het graf maken. We leven mee. Misschien wel verwonderd over eigen gespaard leven. Misschien met branden de littekens. Dan lijden we ook mee, niet alleen met Urk, maar ook met onze di- rekte buur die het nu extra moeilijk heeft. MIDDELHARNIS - In restaurant 'Mooi Jantje' aan de Vissersdijk te Middelhar- nis wordt a.s. woensdagavond een bene fiet diner gehouden ten bate van de Kan kerbestrijding, het doel waarvoor het Kon. Wilhelmina Fonds volgende week een aktie houdt. Er.zal in de sfeervolle ambiance van 'Mooi Jantje' een 9 gangen diner worden aangericht a 93,50 per couvert; de uit bater dhr. Klip heeft beloofd zich deze avond te zullen overtreffen! Misschien voor u een mooie gelegenheid kennis te maken met de geneugten van het nieuwe restaurant en u dient er een goed doel mee. Minus de kosten van de ingrediënten wordt de opbrengst aan het K.W.F, geschonken en dat mag van de eigenaren van 'Mooi Jantje' een prachtig gebaar heten. Ook het Christelijk Vocaal Ensemble 'One More Voice' hervat na een lange zomervakantie haar repetities. Afgelopen zaterdag 2 september gaf het koor voorlopig het laatste concert. Een tijd van hard studeren breekt aan. Voor de komende kerstconcerten staat heel wat op het programma: Rejoice in the Lamb, Benjamin Britten Pater Noster, Hendrik Andriessen Psalm 150, Albert de Klerk Evangeliemotetten, Willem Vogel Maar natuurlijk ontbreken ook de tradi tionele kerstliederen niet. Het eerstkomende concert van 'One More Voice' staat gepland op zaterdag 16 december 1995. Wil je met ons meezingen tijdens deze concerten, maar dan natuurlijk ook tij dens onze repetities, kom vrijblijvend langs vrijdagavond a.s. vanaf 20.00 uur in de 'Lukaskapel' van 'de Samaritaan' te Sommelsdijk. Of bel (na 18.00 uur) voor informatie: Els van Splunter (010) 4512780 Conny van Dam (01873) 2142 Corine Soeteman (01878)1593 Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn bezig met een projektmatige aanpak van verbetering van de economische mogelijkheden van een aantal gebieden in de provincie. In dat kader is op 30 augustus in de provinciale commissies voor economie en ruimtelijke ordening de Startnotitie Goeree-Overflakkee behandeld, in welke notitie onder meer wordt voorgesteld geld en menskracht ter beschikking te stel len voor verdere ontwikkeling van de economische mogelijkheden voor Goeree- Overflakkee. Door alle partijen werd de startnotitie Goeree-Overflakkee met instemming en waardering ontvangen. Gedeputeerde Nolten was blij met de instemming van de commissieleden. Het projekt Goeree-Overflakkee is voorbeeld van de projektgerichte aanpak van de provincie. Voor de PvdA-vertegenwoordiger in de commissie was een belangrijke vraag hoe de transportsektor op Goeree-Overflakkee kan worden uitgebreid. In het algemeen rees de vraag of het streekplan hier en daar aangepast zou moe ten worden om een aantal voorgestelde aktiviteiten gerealieerd te krijgen.. SGP-statenlid Van de Ketterij vond dat het streekplan richtinggevend moet zijn en verklaarde zich tegenstander van massale recreatieve ontwikkelingen op Goeree-Overflakkee. Hij vond het een goede zaak dat de provincie Zuid-Holland zich zo voor Goeree-Overflakkee inzet, ondanks de bestuurlijke ontwikkelingen. Desgevraagd deelde gedeputeerde Nolten (VVD) ons mee dat hij een warm hart heeft voor de economische ontwikkeling van Goeree-Overflakkee en dat hij blij is dat Goeree-Overflakkee deze projektstatus heeft gekregen met de unanieme steun van het provinciaal bestuur. Ook nu wil de VEMA u weer op de hoogte brengen van de stand van zaken rond de aktie voor de CT-scan voor het ziekenhuis in Dirksland. Sinds ons vorige bericht eind juni is het bedrag op de rekening aangegroeid tot een bedrag van 397.000,00, een groei van 20.000,00 in een tijd, dat er niet aktief aktie gevoerd is. Dat is gewel dig! Alle goede gevers weer hartelijk dank! Inmiddels is het bestuur van de Om loop Goeree-Overflakkee bezig spon sorgelden ten bate van de CT-scan te innen. Het eindbedrag zal pas op de slotavond van de Omloop eind oktober bekend gemaakt worden, maar het bestuur verwacht een hogere opbrengst dan vorige jaren. De direktie van het ziekenhuis onder handelt in deze periode met de leveran cier van de CT-scan over het soort scan dat geplaatst zal worden. De verwach ting is, dat de scan rond februari/maart 1996 geplaatst zal worden. Op 1 december hoopt de VEMA het eindbedrag van de aktie aan de direktie van het ziekenhuis te overhandigen. Die zal dan ook het aankoop-contract met de leverancier tekenen. Via de media zult u op de hoogte ge houden worden. De echte wijnliefhebber mag hem eigen lijk niet missen. De cursus wijnkennis van de Volksuniversiteit. Onze docent, vinoloog Wim Schoordijk, start op woensdag 13 september a.s. met de lessen. De cursus wordt gegeven in het Diek- huus in Middelhamis van 20.00 tot 22.00 uur. Er wordt gestart met wijnkennis in het algemeen, de wijnstok, wijnbouw, wijn- behandeling en vervolgens reizen we de volgende lessen door de wijnlanden, ze komen allemaal aan bod. Ook de nieuwe wijnlanden, zoals Aus tralië worden behandeld. Na deze cursus kunt u gemakkelijker een keuze maken bij het kopen van wijn. Mede doordat de docent u een aantal wijnen laat proeven tijdens de lessen. De kosten voor deze cursus bedragen 117,50, waar 5,- per les bijkomt voor het proeven van de wijnen. Voor inschrijvingen en informatie kunt u bellen: (01870) 87722. Het zangkoor 'Avondklanken' dat Na tionaal en in de wijde omtrek haar spo ren in de jaren heeft verdiend, is een aktiviteit uit het Lokale Ouderenwerk. 50-plussers oefenen zich in de zangkunst onder leiding van de heer Lambert en met begeleiding op piano met mevrouw Tax-van Driel. Zingen is gezond voor lichaam en geest, vreemde talen.worden niet gemeden en het koor zingt ook nog 4-stemmig. Er zou een beetje meer 'bas' en 'tenor' in kunnen, dat wel. Het koor bereidt zich momenteel voor op het Kerstconcert 1995 en daarvoor zal zij aandeel krijgen uit de jubileumaktivitei- tenpot wegens de 25-jarige stichting voor iets speciaals bij het Kerstconcert. Geld hiervoor werd geschonken door de volgende bedrijven/Instellingen: Rabo bank Middelhamis, Gemeente Middel hamis, Bakker v. d. Spoel, Taxi Smits- hoek, Shell Nederiand, Fa. A. Kool Zn., Drukkerij v. d. Graaf, Warnink Erven bv. Het Diekhuus, Kantoorboek handel Vroegindeweij, S.W.0.0. Oude Tonge, van Lint Autoschade, Taaie tran sport, AGO automateriaal, Kruiswerk ZHE, Jeremiasse, Huibrechtse, ANBO, Dhr. A. S. van Rhijn, Dhr. C. P. Meijs en de stichting Vrienden van het Bejaarden- werk. Het koor oefent op dinsdagmiddag in het Dienstencentrum. Het is er gezellig en sfeervol. Zware kwaliteitseisen worden niet van te voren aan koorleden ge steld... u moet natuurlijk wel willen en kunnen zingen. Het koor zal vooral bassen en tenoren van harte verwelkomen als die zich bij hen willen aansluiten. Uiteraard zijn sop ranen en alten ook zeer welkom. Hoe meer zielen... hoe meer muziek! Santé S.B.W. Vijf-en-zestig jaar huwelijk is natuurlijk al ruim voldoende om aan elkaar vertrouwd te raken, maar het Ouddorpse briljanten echtpaar Jaap Breen en Christina v. d. Bok kent elkaar al veel langer, al van kindsbeen af. Beiden werden ze, lang geleden..., in Ouddorp geboren, elk in een gezin van 10 kinderen en in dezelfde sociale omstandigheden. De gezinnen hadden 't niet breed maar ze hadden hun hof, de kippen, en de keu en daardoor steeds genoeg te eten. De fam. Breen woonde met z'n twaalven aan de Hazersweg, de fam. v. d. Bok, ook met z'n twaalven, net om de hoek aan de Wittestraat - toen hog 'de 8 huuzen' geheten. De hoven grensden aan elkaar en dat was precies de plek waar Jaap graag wat rondkeek, naar 't groen natuurlijk, want hij was en bleef een landman, maar met nog meer belangstelling keek'ie naar 'Stina' van de buren en warempel, ze blikte terug en als tieners gingen ze samen op stap en zeventien was Christina toen ze haar omgang met Jaap 'verkering' ging noemen. Zaterdagsavonds liepen ze hun rondjes rond het dorp en zondagsavonds, 't was nog 's middags kerk, bezochten ze samen in de oude school de repetities van het mannen koor. Jaap zong er, onder leiding van Simon Bezuyen, 't mooiste lied en Christina luisterde toe, maar 10 uur sloeg het klokje van gehoorzaamheid, en leverde Jaap z'n meis je weer af op haar dienst, de fam. Jaap Lodder waar ze intem was. Als ze horen hoe een deel van de jeugd nu de vrije tijd besteedt en avonden lang in een rumoerige disco hangt, dan hebben ze 't daar niet zo op begrepen maar ander zijds, wat had je vroeger, de Zuiddijk en het Jonkersteese bos, daar te verkeren kende ook z'n gevaren voor de jeugd, wie in Ouddorp zou 't niet weten. Het jonge paar, 26 en 22 jaar toen ze trouwden, trok in een huisje van Dimmetje Hameeteman, meutje Dimmetje, maar na 2,5 jaar kochten ze hun huisje aan de Ouddorpse Waterweg; een zoon en een dochter werden uit hun huwe lijk geboren. In hun huis aan de Waterweg hebben ze in '53 de ramp meegemaakt. Dhr. Breen had nog hardnekkig geprobeerd samen met de brandweer de dijk met zandzak ken te versterken maar 't mocht niet baten. Toen de dijk al gebroken was snelde hij naar huis en had daar net nog tijd om wat nodige dingen naar boven te brengen, 1.80 mtr. water kwam er te staan. Als ze op hun leven terug zien en hun huidige omstandig heden bekijken, een gezellig en gemakkelijk huis en voor dhr. Breen de Spartamet gebruiksklaar, dan is er slechts reden tot dankbaarheid. De gezondheid van dhr. Breen is uitstekend, die van mevr. Breen beschrijft ze als redelijk, want elke ochtend neemt ze nogal wat medicijnen maar gelukkig houden die haar op de been. Dat valt hen op, in hun oude dag, je ziet geen ziekbedden meer... Vroeger was dat anders, dan lagen oude mensen dikwijls, jarenlang te bed. Vader v. d. Bok die doodbidder was kwam langs alle huizen en soms was hij begaan met de omstandigheden die hij aantrof, door armoe dikwijls. Dan stuurde hij z'n meiden met wat lekkers langs, ook al hadden ze 't zelf niet breed. Volgende week zondag is de huwelijksherdenkingsdag, 's maandags de 18e komen ze bij elkaar in'Eben-Haëzer' waar 's avonds ieder welkom is die hen wil komen felici teren. Graag ook de onze daaraan toegevoegd. Aan de brandweerploeg van Melissant is dit jaar de eer en het genoegen de ellan delijke brandweerwedstrijd te organise ren, een evenement dat jaarlijks van spanning zindert! In het programmaboekje introduceert burg. Boonstra van Dirksland een nieu we aanspreektitel voor brandweerlui, brandweerders noemt hij ze, de vrijwilli ge hulpverleners welker aanwezigheid een geruststelling is voor elke gemeen schap, lui om trots op te zijn, laat de bur gemeester weten. Ook hij ziet de 'onderlinge prestigeslag' met belangstelling tegemoet en zij die het ere-schavot niet halen krijgen al bij voorbaat de hint dat er volgend jaar wéér een eilandelijke wedstrijd gehouden wordt, waarmee dhr. Boonstra bedoelt te zeggen, laat het er lekker sportief toe gaan. Middelhamis Telefoon (01870) 8 22 22 RENAULT-dealer regio Goeree-Overfiakkee Op D.V. 27 september 1995 is er weer een bijeenkomst verzorgende beroepen in het verenigingsgebouw van de Ger. Gem. te Middelhamis. Aanvang 19.30 uur. Spreker is dhr. G. v. d. Brenk met als onderwerp Werken in de gezondheids zorg I stress?! Iedereen is hartelijk welkom! Er is niet zomaar een voorgewende-, maar een wérkelijke verbijstering bij het Zuid-Hollandse College van G.S. over de hardnekkigheid waarmee mevr. v. d. Vondervoort als Staatssecretaris van Binnenlandse Zaken haar streven najaagt de historische band van Goeree-Overflakkee met de Provincie Zuid-Holland duurzaam te ontwrichten. Ze wenst ons eiland aan de Provincie Zeeland te zien toegevoegd en heeft daartoe in concept een Wetsvoorstel gereed waarop G.S. hun reaktie mogen geven. Van het Wetsvoorstel is de tekst overigens niet aan G.S. toegezon den. Gedeputeerde Staten laten de Staatssecretaris, aan de officiële reaktie voor af, alvast weten het ten zeerste te betreuren dat de Staatssecretaris onver droten voortgaat in haar streven Goeree-Overflakkee per 1 januari 1997 naar de Provincie Zeeland te laten overgaan. De noodzaak daartoe is G.S. niet duidelijk, zéker niet nu de vorming van de stadsprovincie Rotterdam nader beraad vraagt maar ook al zou die stads provincie tot stand komen, dan nóg zien G.S. geen redenen aanwezig Goeree-Overflakkee bij Zeeland te voegen. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO REPORTAGE - FOTOGRAFIE ^^^s ^^^y ^0^3 IW0J I C3 C3 CZ3 I IZ3CZlC3IZ=ICJCZlE:nC3I=J| OUDDORP - Weststraal 35 - T^e/oan (01676) 16121 Fax 3734 RENESSE - Pnnishop - Hogezoom 172 - Telefoon (01116) 2400 SOMMELSDIJK - Wes&rakeelstraat 8-Telefoon (01870) 86841 voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (01871) 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (01878) 2496

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1