Nu echte onderscheiding voor mevr. Geerts Ie paal voor WOZOCO bij 'Geldershof Dirksland geslagen Open IVIonumentendag ■32.^66 Programma Open Monumentendag Goedereede Extra kerkdiensten GerefGemeenten FOTO-EXPOSITIE Regionale ambtsdragersvergadering Ger. Bond Reciamebelasting in IVlidclelharnis IVIonumentendag 1995 Open IVIonumentendag Ouddorp Genealogie in Museum Raad- en Polderhuis Explosie op sportvisboot 'Haringvliet' Streekmuseum met Monumentendag 9 september: 68e Jaargang „r^ y DINSDAG 5 SEPTEMBER 1995 No. 6432 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 82629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 833 92. FAX (01870) 85736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,25 JAARABONNEMENT 55- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Goedereede 10.00 uur: opening van de woon huizen waarin quilts worden tentoongesteld. 10.30-11.30 uur: carillonconcert door W. Chr. Meijboom. 10.30-11.30 uun stadsrondleiding. 11.30-12.(X) uur: concert in de toren door 'Ensemble Rianti'. 12.15-13.00 uur: tweede concert door W. Chr. Meijboom. 14.00-15.00 uur: klederdrachtenshow door 'Schampeljoen'. 15.15-15.45 uur klederdachtendans op de Markt. Gedurende de hele dag is de toren geo pend. De benedenverdieping is gratis toegankelijk, voor het beklimmen van de toren wordt voor volwassenen 1,- in rekening gebracht. Kinderen gratis. Ook de Ned. Herv. Kerk is de gehele dag opengesteld. Daar liggen de doopboeken voor iedereen ter inzage. Bovendien is er om 11.00 en 15.00 uur een rondleiding. Bij molen 'De Windvang' worden pan- nekoeken gebakken. 16.30-17.00 uur: sluiting van de dag. Ouddorp 10.00 uur: Museum Ouddorps Raad- en Polderhuis. Vaste opstelling. 'Kastelen' expositie. Ook het Genealogisch centrum Goeree- Overflakkee, dat zich bezig houdt met stamboomonderzoek op het eiland zal zich op Open Monumentendag in het museum presenteren. Er zal genealogisch materiaal worden getoond, waaronder een stamboom van de familie 'Visser', die ook in Ouddorp en Stellendam is vertegenwoordigd. 10.15 uur: Wethouder Visser opent de tentoonstelling Genealogie. Beklimming van de toren (naast de Ned. Herv. Kerk) is mogelijk om 11.30, 13.00 en 15.00 uur. 'Het Blaeuwe Huus' V.V.V. Fietsroute te koop. OUDDORP - heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. C. Harinck van Houten. MELISANT - woensdagavond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krabbendijke (voorber. H.A.) DIRKSLAND - woensdagavond 7.30 uur ds. C. Sonnevelt van Veenendaal. MIDDELHARNIS - De dienst van he den (dinsdag) avond, waarin zou voorgaan ds. J. J. Tanis, gaat NIET door. Zaterdagavond 7.00 uur ds. J. Spaans. NIEUWE TONGE - donderdagmiddag 3 uur ds. C. Hogchem uit Borssele, huwelijksbevestiging van Steven Nagtegaal en Anneke van Moort. STAD aan 't HARINGVLIET - heden (dinsdag) avond 7.30 uur ds. J. Beens van Scherpenisse. In de VROONLANDE aan de Staakweg nr. 5 te Dirksland is van 10 september tot 10 oktober werk geëxposeerd van de in kringen van de amateurfotografie beken de, in Sommelsdijk wonende, fotograaf Jan Voogd. De tentoonstelling, die gratis voor ieder toegankelijk is, is geopend op maandag t/m zaterdag van 9 tot 16 uur. Het werk van Jan Voogd is niet alleen erg boeiend door de prachtige composi ties in lijnen en kleuren, maar ook zeer intrigerend door de perfekte wijze van afdrukken. Hij boekte met dit werk al op meer exposities veel succes, o.a. in Rot terdam en in Middelhamis (in Het Diek- huus en in de Brasserie aan het Vinger- ling). Inlichtingen: (01870) 84271. Molen 'De Hoop' gedurende de gehele dag te bezichtigen. Molen 'De Zwaan' geopend. In laatstgenoemde bestaat de mogelijk heid het klompenmuseum te bezoeken en pannekoeken te eten. Stellendani Molen 'Korenlust' is de gehele dag toe gankelijk. Haringvliet Expo (niet gratis). Met d'r 84 levensjaren heeft de Ooltgensplaatse mevr. Geerts-Quis- pel haast alles al beleefd, zélfs het moment dat ze thuis meer gemeen telijke Onderscheidingen in de kast had dan de gemeente er zélf in voorraad had! Toen ze op 14 februari van dit jaar wéér'es onderscheiden werd moest weth. Maliepaard volstaan met een symbolisch gebaar, 't gemeentelijk huldeblijk dat haar zou geworden, de Zilveren gemeentepenning, was niet beschikbaar, maar mevr. Geerts had 'm al, jaren geleden al gekregen, in 1972 wegens haar verdien sten voor het Rode Kruis. Enige ontzetting ten Gemeentehuize natuuriijk, waar fluks de verordening werd aangepast zodat het niet wéér voor zal komen, zo'n doublure. Donderdagmiddag werd mevr. Geerts wéér ontvangen, nu niet in de bibliotheek waaraan ze veertig jaar verbonden is, maar in het gemeentekantoor te Oude Tonge en weer zei ze verbaasd „alle mensen...", bij 't zien van al die helpsters van de bieb. Burg. Van Pelt heeft het maar wat ludiek gehouden. „Een bedreiging van de voorraad gemeentepenningen", heeft hij mevr. Geerts genoemd, want waar ge beurt het dat iemand zó verdienstelijk bezig is zoals zij dat heeft gedaan? Mevr. Geerts is eerder Koninklijk Onderscheiden, ze heeft een bronzen en een zilveren gemeentepenning en nu was er voor haar de Ere-penning in Zilver van de gemeente Oostflakkee. „Lang gewacht, stil gezwegen, tóch gekregen", grapte ze, want ze schrikt daar natuurlijk al lang niet meer van, van zo'n gemeentelijk foutje, vooral als 't dan zo aangenaam wordt goedgemaakt. MIDDELHARNIS - Evenals voorgaan de jaren belegd het hoofdbestuur van de Gereformeerde Bond in de Ned. Herv. Kerk weer een aantal Regionale ambts dragersvergaderingen. Het land is in 12 districten verdeeld. Goeree-Overflakkee en de provincie Zeeland zijn ondergebracht in regio VII. De vergadering zal D.V. gehouden wor den vrijdag 8 september a.s. in 'De Hoeksteen', Ring 13 te Middelhamis. Aanvang 19.30 uur, ontvangst vanaf 19.00 uur. Dit jaar wordt de aandacht gevestigd aan het thema 'Verlegen om geestelijke ople ving'. Het hoofdbestuur gaf onder deze titel een boekje uit, ter bespreking op de vergade ringen van de kerkeraden. De inleidingen worden verzorgd door een lid van het hoofdbestuur, de leiding van de avonden is in handen van een ker- keraad waar de vergaderingen worden gehouden. Te Middelhamis zal Dr. Ir. J. van der Graaf uit Huizen de inleiding verzorgen. Behalve kerkeraden zijn ook kervoogden en leden van besturen van hervormd-ge- reformeerde evangelisaties en afdelingen van de Geref. Bond hartelijk welkom. Op de avonden is een boekentafel aan wezig. De raad van Middelhamis wordt don derdagavond gevraagd een Verorde ning op de heffing en innig van een reclamebelasting in te stellen. De nieu we belasting zal gelden voor de recla meborden die aan lichtmasten zullen worden bevestigd. Eerder heeft de raad dat d.m.v. wijziging van de politiever ordening mogelijk gemaakt. De licht masten bevinden zich langs de hoofd wegen als Langeweg, Rottenburgseweg en de Kon. Julianalaan; er komen 53 lichtmasten in aanmerking om een reclameboodschap te dragen, omwille van de stabiliteit zullen eèn aantal eerst vervangen dienen te worden, maar de uitgewisselde masten kunnen nog elders worden gebruikt. De raad wordt voorgesteld het belastingtarief op ƒ600,- per jaar per paal vast te stellen. Onder het motto 'Van Oorijzer tot Mut sebelis de Volksdans- en Kostuum- groep 'Schampeljoen' uit Dordrecht te gast in Goedereede, met kostuums en dansen van vroeger, de mutsen, oorijzers en de kraplap. We brengen het allemaal mee zodat u nog eens kan zien hoe monumentaal ook kleding kan zijn. U kunt ons bezichtigen in 'De Toren' van 14.00 tot 15.00 uur, daarna dansen wij om 15.15 uur op de markt. Voor informatie kunt u bellen: (078) 162998. Zaterdag 9 september om 10.00 uur zal wethouder Visser van Goedereede in het Ouddorps museum een expositie over stamboomonderzoek openen. Deze expositie is ter gelegenheid van open monumentendag ingericht door de Stichting Genealogisch Centrum Goeree- Overflakkee. Zowel voor beginnende als voor gevor derde stamboomonderzoekers is het ten toongestelde materiaal interessant. Wethouder Visser kan zaterdag heel wat te weten komen van zijn verre voorvade ren, want Wim Visser, bestuurslid van het Genealogisch Centrum G-O, zal met zijn genealogie aanwezig zijn en met name de Ouddorpse tak daarvan onder de aandacht brengen. De klappers op de doop-, trouw- en be- graafregisters van vóór 1812 zullen ter inzage liggen plus zo veel mogelijk on der informatiemateriaal betreffende Stel lendam, Goedereede en Ouddorp, onder meer uit de kollektie Zaaijer. Daarnaast zal er algemene literatuur over stamboomonderzoek ingezien kunnen worden. Vertegenwoordigers van de Stichting Genealogisch Centrum Goeree-Overflak kee zullen graag toelichting geven en staan ter beschikking van 10.00 tot 16.00 uur. Het vfas april '92 een hartekreet die door mevr. Cathy Westdorp richting bestuurders werd uitge zonden; géén plaats wist ze in haar Dirksland aanwezig voor zorgbe hoeftige ouderen en 't was, op die burgeravond, haar prangende vraag of over dat pijnlijke manco met spoed kon worden nagedacht. „Een noodkreet", realiseerde zich dhr. A. J. Schouten, voorz. van ver zorgingshuis 'Geldershof' en ande ren met hem. Alle hens werd aan dek geroepen, want het bleek waar wat door mevr. Westdorp was gesignaleerd. Ongedacht snel is re sultaat geboekt, vrucht van vlijtig samen werken tussen het gemeentebestuur, bestuur 'Geldershof' en het bestuur van de Woningbouwvereniging. Gisteren, maandag 4 september, ging zelfs al een 'feest' paal de grond in, gedreven door burg. Boonstra en natuurlijk mevr. West dorp en half volgend jaar kan er ge woond worden in het WOZOCO (woon zorgcomplex) dat met 15 woningen - met billijke huurprijs - gestalte krijgt achter verzorgingshuis 'Geldershof' waar nog nét plek was; slechts één van de omwonenden heeft, tot in hoger be roep, bezwaar aangetekend. Maar alvast heerste, na de paalslag, ge paste vreugd in de grote zaal van 'Gel dershof' waar burg. Boonstra ieder die 't maar horen wilde liet weten trots en blij te zijn op en om dat wat tot stand zal worden gebracht. „Zelfredzaamheid en zelfstandigheid voor ouderen, 't zijn weliswaar modieu ze kreten", voerde dhr. Boonstra aan maar hij waarschuwde ertegen ze te ge bruiken als excuus zich dan maar niets van de ouderen aan te trekken. Er kan het moment komen dat het zelf standig wonen met zorg moet worden begeleid en voor die 'kwetsbaren' is er straks het nieuwe complex met de be schikbaarheid waarvan wordt recht gedaan aan het 'uniek schepsel zijn', ook van de zorgbehoevende ouderen. En mocht dhr. Boonstra trots zijn dat zijn gemeente Dirksland als. enige gemeente op Goeree-Overflakkee zo'n voorziening gaat bieden? Ook de goede democratische verhoudin gen achtte dhr. Boonstra met de gerezen samenwerking zo schoon geïllustreerd wanneer 'burgers, instituten en overhe den' samenwerken aan het bereiken van gemeenschappelijke voorzieningen en 't gaf dhr. Boonstra een goed gevoel dat daaraan met zoveel inzet, betrokkenheid en enthousiasme is samengewerkt. Zaterdagmiddag 4 uur tijdens de terug tocht na een dag sportvissen op zee vond er aan boord van m.s. Haringvliet in het Slijkgat, een explosie in de machineka mer plaats. De Zeemanspot en John Steegers die op oefentocht waren, werden te hulp geroe pen en waren hierdoor snel ter plaatse. De schipper had diverse verwondingen en werd door de John Steegers in Stel lendam aan de wal gebracht vanwaar hij per ambulance werd vervoerd naar het ziekenhuis te Dirksland. De Haringvliet met 35 sportvissers aan boord werd door de Zeemanspot naar Stellendam gesleept. De Kustwachtpost Ouddorp coördineer de de aktie. Zaterdag 9 september a.s. is het weer Open Monumentendag. Het Streekmu seum Goere-Overflakkee te Sommels dijk is op die dag vanaf 10.00 uur geo pend. In tegenstelling tot voorgaande jaren is de toegang voor volwassenen niet gratis, mar wordt er een gereduceer de entree van 1,- geheven. Kinderen tot 14 jaar hebben wel gratis toegang.. In het gezellige winkeltje wordt weer ouderwets snoepgoed verkocht. In samenwerking met het Rien Poort- vlietmuseum is er op die dag een combi- kaart te koop. Deze is voor volwassenen 5,-, 65+ 4,- en kinderen tot 14 jaar gratis. Het Streekmuseum organiseert ook weer een prijsvraag, waarbij u van enkele oude voorwerpen moet aangeven waar voor zij werden gebruikt. Oók al zo tevreden was drs. A. Vijfhuize als voorz. van de Woningbouwver. en nu hij tóch aan 't woord was bepleitte hij dat de gemeente in dorpskernen beschik baar komende lokaties voor de bouw van ouderenwoningen zal bestemmen, anders dan op de afgelegen plekjes waar het nauwelijks mogelijk is sociale kontakten te hebben. Dhr. A. J. Schouten, de voorz. van het 'Geldershof' bestuur liet van z'n grote instemming blijken, vijftien woningen waarvan de bewoners gebruik zullen kunnen maken van de faciliteiten van het verzorgingshuis, en zo deed dhr. Ver wijs, dir. van 'Geldershof', wetend van hoeveel waarde voor de ouderen de wetenschap is dat ze niet nóg eens ver huizen moeten maar zelfstandig kunnen blijven wonen in een beschermde en aan gepaste woonomgeving. Precies dat bedoelde Cathy Westdorp toen ze in april '92 het gemis daaraan aankaartte maar ook zij heeft niet ver moed dat haar klacht dit gehoor zou vin den. Zaterdag 9 september a.s. wordt voor de negende maal de landelijke Open Monumentendag gehouden. Evenals voorgaande jaren heeft VVV/ANWB Overflakkee het initia tief genomen om tot de uitgave van een speciaal drukwerkje te komen. Zo zijn er enkele malen boekjes gedrukt met informatie over de regionale monu menten en is er een auto(fiets)route gemaakt. Dit jaar is gekozen voor histo rische wandelroutes in de dorpen Dirks land, Middelharnis/Sommelsdijk en Ooltgensplaat. Cultuur en toerisme zijn vooral op Open Monumentendag met elkaar verweven, omdat de cultuurhisto rische gebouwen dan vrij toegankelijk zijn. De routes zijn echter op elke andere dag ook interessant. Bij de routes wordt de volgende lijst ge voegd van gratis te bezoeken monumen ten op zaterdag 9 september. Gemeente Dirksland Dirksland: 1. Ned. Herv. Kerk, torenbeklimming mogelijk, regelmatig orgelbespeling. 2. Molen'De Eendracht'. 3. Gemeentehuis. Gemeente Middelhamis Stad aan 't Haringvliet- 1. Ned. Herv. Kerk. 2. Molen 'De Korenaar'. Middelhamis: 1Ned. Herv. Kerk, regelmatig orgel bespeling, torenbeklimming mogelijk. 2. R.K. Kerk van 10.00 tot 16.00 uur, expositie van kerkelijk zilver. Sommelsdijk: 1Ned. Herv. Kerk, regelmatig orgel bespeling, torenbeklimming mogelijk. Om 16.00 uur een concert van het mannenkoor 'Ons Koor'. Nieuwe Tonge: 1. Ned. Herv. Kerk, torenbeklimming mogelijk. 2. Molen 'De Oranjeboom'. Gemeente Oostflakkee Den Bommel: 1. Molen 'De Bommelaer'. Ooltgensplaat: 1. Raadhuis van 13.00 tot 16.00 uur. Achthuizen: 1R.K. Kerk van 10.00 tot 16.00 uur. 2. Molen 'Windlust'. Oude Tonge: 1. R.K. Kerk van 10.00 tot 16.00 uur. 2. Molen 'De Korenbloem'. Bij de molens is pannekoekmeel ver krijgbaar! Onderaan de lijst bevindt zich een reduc tiebon voor bezoeken aan het Rien Poort- vliet Museum en het Streekmuseum Goeree-Overflakkee. (Alleen geldig op Open Monumentendag). Een bezoek aan beide musea kost dan slechts 5,00 p.p. Kinderen tot 14 jaar gratis. In het Rien Poortvliet Museum worden gratis rondleidingen geven om 11.00, 13.00 en 15.00 uur. Open Monumentendag 1995: een dag uit in uw eigen regio. Ze heeft al velerlei Onderscheidingen, maar deze vond ze toch ook weer mooi. Mevr. Westdorp en burg. Boonstra op de bok van de hei-installatie. VOOR BEELD EN GELUID FOTO .VIDEO STUDIO BEPORTAOE FQTOQRAFIE IBiBI BHSI ECCTI ^k^^S^B 1=1 CJ en im 1=3 C3 1=3 1=3 1=3 I OUDDORP - Wealsrraal 35 - TfHetoon (01B7B} 16l?'FaJ( 3734 RENESSEPrinishop- Hogezoom 172- Telefoon (OU 16) 2400 JfEBÊÊÊ^ SOMUELSDUK - WeMrakeelsIraal e - Telefoon 101870) 00841

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1