Onveilig Concert afgelast LITIE 1499 hmbrechtse MobilQ Echtpaar V. d. Werf-de Witte, oud-Nieuwe Tongenaren, 65 jaar getrouwd Rally Formula In gesprek met Achthuizen Hervatting repetities 'Canticum' Garage Knöps B.V. Delta Nutsbedrijven zal niet langer water winnen op de Kleistee Doorbraak in natuurvriendelijk onkruid bestrijden Afscheid, bevestiging en intrede ds. C. J. W. Verboom Estampida hervat repetities Ramoco b.v. 68e Jaargang %Dnm PA^,.y VRUDAG 25 AUGUSTUS 1995 No, 6429 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 82629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 83392. FAX (01870) 85736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,25 JAARABONNEMENT 55- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Jongeren voelen zich onveilig. Dat had den we waarschijnlijk niet verwacht. Dat ouderen zich niet veilig voelen buitens huis was bekend, maar jongeren. Het onderzoek dat eergisteren werd ge presenteerd liegt er niet om. Tweederde van het aantal ondervraagde jongeren voelt zich onveilig. Wat we ons daarbij precies moeten voorstellen, is niet hele maal duidelijk. Het kan een algemeen gevoelen zijn. Het kan ook slaan op de veiligheid buitenshuis. Het laatste zal wel onderzocht zijn. De enquête vond plaats in verband met de internationale beveiligingsbeurs die in oktober in de Jaarbeurs wordt gehouden. Hoe het ook zij, er is kennelijk iets gron dig mis. Het gaat om jongelui in de leef tijdsklasse van twaalf tot vierentwintig jaar. Van de hogere leeftijdsgroep had den we dat zeker niet verwacht. Dat par ken worden genoemd als de plaatsen die gemeden worden, is nog te begrijpen. Dat het openbaar vervoer in het rijtje staat, is al heel wat bedenkelijker. Het is de vraag of dat voor de hele dag geldt of voor bepaalde tijden, bijvoorbeeld 's avonds laat. Dat de discotheek genoemd wordt is verrassend. Kennelijk wordt daar meer afgerekend dan de consumptie alleen. Het gevoel van onveiligheid wordt ver sterkt door het drugsbeleid van de rege ring, vinden de ondervraagde jongeren. Let wel, versterkt: zonder dat probleem wordt 'de straat' ook onveilig genoemd. Mishandeling (10 procent), afpersing (7 procent), diefstal (van de fiets) (37 pro cent) en bedreiging met lichamelijk ge weld (25 procent) worden als voorko mende gevallen genoemd. Cijfers om be zorgd over te zijn. Het is niet teveel ver ondersteld dat de daders van dezelfde leeftijdsklasse zijn. In het Tijdschrift voor Crimimonogie werd onthuld dat Nederland 23.000 harde criminele jonge ren in de leeftijdsklasse van twaalf tot achttien telt. En dat is de kem nog maar. Deze leeftijdsklasse is geboren in 1970. Het is dus de geneartie die opgroeit nadat er een omslag in de normen en waarden plaatsvond. De jaren zestig en zeventig kunnen immers gekenschetst worden als de jaren waarin de autonomie van de mens zich tenvolle liet gelden. Dat heeft grote invloed gehad op de be leving van wat mag en wat niet mag. Tot toen golden normen en waarden die min of meer van het christelijk patroon waren afgeleid. Dat werd anders. Wij zijn onze eigen wetten gaan stellen. Het maat schappelijk draagvlak werd meer dan ooit norm. Dus datgene wat de meerder heid van de bevolking nog accepteert. Wie zo redeneert, is tolerant ten opzichte van minderheden. Het klimaat van tole rantie ten opzichte van wie 'buiten de boot valt' of ten opzichte van wie er anders over denkt, wordt als 'oer'-Neder- lands gepropageerd. Of dat zo is, en of we er blij mee moeten zijn, is een twee de. Een onderzoek als dit geeft aan dat we aan de grens zitten. Een samenleving die geen maatschappelijke regels meer hanteert (kan hanteren) ten aanzien van de veiligheid van de burger valt uiteen. Individualisme - ook dat is een kwaad van de laatste decennia - is de ontbin dende faktor van een staat. In dat geval neemt men het recht in eigen hand. Onveiligheid leidt onder de jonge ren tot bewapening. Vijfentwintig pro cent van de jongeren schafte zich een wapen aan. Tien procent neemt het zelfs mee naar school. Een angstwekkenu^ ontwikkeling waartegen een krachtig be leid moet worden gevoerd. Het kan ook anders. De enquête geeft dat aan. Bijna de helft van de ondervraagde jongeren vindt dat de verkoop van drugs moet worden verboden. Daar horen dus ook de softdrugs bij. Ook het geweld op video's en films wordt als een kwaad aangemerkt. Meer dan de helft van de ondervraagden vindt dat die films uit de rekken van de videotheken moeten wor den verwijderd. Signalen die de regering niet zomaar naast zich kan leggen. Ooit sprak een dissidente communist er zijn verbazing over uit dat in het 'Wes ten' zo onzorgvuldig met het gezin als kleinste cel van de samenleving werd omgesprongen. Hij had na zoveel jaren staatsopvoeding recht van spreken. In zijn land was de partij de allesbeheersen de faktor. Juist hij onderstreepte de waar de van het gezin. Als er dan nu gespro ken wordt over een gevoel van onveilig heid onder jongeren, kan dat niet losge zien worden van de basis van waaruit zij 'opereren'. Het is waar: 'Het eiland' is de grote stad niet. De maatschappij is echter zo open, dat deze zaken ons voorbij zouden gaan. Dan is het van groot belang dat jongeren een thuishaven hebben waar ze graag zijn. Steeds weer uitzwermende jeugd is dan wellicht in tijdverschijnsel, het noopt wel tot zelfonderzoek bij de oudere ge neratie. Geeft die genoeg tegenwicht tegen de zucht tot uitgaan? En is die nog politiek zo geïnteresseerd dat bewuste keuzes worden gemaakt als het op stem men aankomt? Want hoe dan ook een samenleving dient geregeerd. De opsteller van de geloofsbelijdenis zat er niet ver naast toen hij de overheid de taak gaf de ongebondenheid van de mens tegen te gaan opdat we een gerust leven zouden kunnen leiden. Dat het beleid van die overheid gebed moet zijn in een geheel van bijbelse normen en waarden atnnt] vnr,r h'^n^ vast, We zouden er wel bij varen als die zekerheid ook in de he dendaagse wetgeving zou doorklinken. D.V. dinsdag 29 augustus hopen wij met de repetitieavonden een begin te maken. We roepen niet alleen onze leden op om weer aanwezig te willen zijn, maar we zouden het ontzettend fijn vinden als er in de gemeente mensen zijn, die onze ge lederen zouden willen versterken. Deze mensen zien we graag op 29 augus tus op de eerste repetitie-avond om 20.00 uur in het verenigingsgebouw van de kerk. Iedereen is van harte welkom. Het bestuur Het door de Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee geprogrammeerde concert van zaterdag 26 augustus a.s. in de R.K. Kerk te Oude Tonge kan helaas GEEN doorgang vinden. POLITIE 24-UURS TELEFOON: (01870) 88777 (bureau Middelhamis) GEMEENTE GOEDEREEDE Botulisme In de volgende wateren is botulisme waargenomen: Haringvliet, Zuiderdiep, Scheelhoek, Kiekgat en Kwade Hoek. Als gevolg daarvan zijn een aantal dode eenden aangetroffen o.a. nabij de oude haveningang te Stellendam. Diefstal auto In de nacht van 20 op 21 augustus werd aan de S teenkreek te Ouddorp een afge sloten personenauto gestolen, merk Opel Kadett, kenteken: YF-80-SH, kleur blauw. Inbraak kantoor Het afgelopen weekend werd op het industrieterrein te Ouddorp ingebroken in een kantoor. Het pand werd door zocht, er werd een klein geldbedrag ont vreemd. Inbraak auto Op maandagmiddag 21 augustus werd ingebroken in een op de Noordweg te Ouddorp geparkeerde personenauto. Weggenomen werden o.a. een tas en een koffer met kleding. GEMEENTE DIRKSLAND Doorrijden na schade Op vrijdag 18 augustus werd te Melis sant op de Beukelaar een CAI-kast van de ENECO omver gereden. De veroor zaker heeft de schade van 1.400,- niet gemeld bij de ENECO of bij de politie. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Diefstal auto In de nacht van dinsdag 22 augustus op woensdag 23 augustus werd te Oude Tonge vanaf de Eisenhowerlaan een blauwe V.W. Golf, kenteken KV-18-NZ te ontvreemd. In dezelfde nacht werd ge tracht in de Fordstraat te Oude Tonge een Opel Kadett te stelen. SPECIALE AANBIEDING JVC type MXC55. vooraOeiehetrhaAl Recent heeft Delta Nutsbedrijven kennis genomen van de uitspraali van de Raad van State betreffende de vergunning voor waterontrek- king op de Kleistee op Goeree- Overflakkee. De Raad van State heeft de in 1991 door de minister van VROM afgegeven vergunning vernietigd. Konklusie was dat niet was gebleken dat de onttrekking, met het oog op het algemeen be lang van de drinkwatervoorzie ning, in kwantitatief danwei kwali tatief opzicht noodzakelijk is. Hoewel Delta Nutsbedrijven vindt dat een verantwoorde winning mogelijk was, heeft de uitspraak van de Raad van State Delta Nutsbedrijven doen besluiten af te zien van verdere juridische stappen en derhalve niet langer water te winnen op de Kleistee. Gedurende 10 jaar, tot 1 januari 1988, is water aan de Kleistee onttrokken. Instel ling van beroep, tegen de in mei 1987 verleende vergunning voor wateronttrek king, door de Kleistee-boeren was aan leiding de waterwinning te staken. Ver droging van de Kleistee was met name reden om het beroep in te stellen. Overi gens bleef toen de afspraak van kracht dat ingeval van calamiteiten de Kleistee in te schakelen is voor de drinkwater voorziening. Door maatregelen die in de zeven jaar dat de ontrekking is gestaakt zijn geno men, heeft Delta Nuts op Goeree-Over flakkee in de waterbehoefte kunnen blij ven voorzien. Die maatregelen waren: - het voor een deel van Goeree-Over flakkee (Port Zélande) overgaan op gebruik van water afkomstig vanuit Haamstede; - het aanleggen van twee extra infiltra tiekanalen in de nabijgelegen Middel en Oostduinen in resp. 1988 en 1991; - het voeren van een waterbesparings- aktie op Goeree-Overflakkee, een aktie die in zekere mate tot een ver mindering van de stijgende behoefte aan drinkwater heeft geleid. Het toeval wil dat juist op het moment van bekend worden van de uitspraak van de Raad van State Deltan te maken heeft met recordafzetten drinkwater. Deltan zal zich inspannen om met de huidige middelen voor een betrouwbare drinkwa tervoorziening te zorgen. Ze hebben-, en ze doen na 65 jaar huwelijk alles getrouwelijk samen, het echtpaar Gerrit Abram v. d. Werf en Marie de Witte, maar over één ding zijn ze 't nooit samen eens geworden, over de politiek. In hun Rotterdamse woning demonstreren ze hoe zo'n levendige conversatie zich toedraagt... „Die partij van joe die zwalkt mar wat", priemt dhr. v. d. Werf richting echtgeno te, „wiele vaere tenminste een rechte koers!" maar de briljanten bruid heeft geen zin in een al te heftig verweer, 't is er te warm voor in de Dresselhuysstraat 22. Echte onmin zouden ze pas gekregen hebben wanneer dhr. v. d. Werf écht terug had gewild naar Nieuwe Tonge; zoals'ie een keertje heeft geopperd, van haar zou dat teveel zijn gevraagd, want ze voelt zich prima in Rotterdam, de stad waarheen ze in 1952 verhuisden, inder daad, kort voor de ramp van februari 1953, die hen aldus bespaard gebleven is, ai hadden ze op 'de Hoagte' in Nieuwe Tonge niet echt gevaar gelopen. „Daar stond hotel-café-restaurant 'de Kroon' dat ze hebben gedreven. De ouders van mevr. v. d. Werf, gekomen uit Wissekerke, waar de nu 83-jarige bruid ook geboren is, waren naar Nieuwe Tonge gekomen en dochter Marie was dikwijls in de keuken te vinden, want 'de Kroon' was goed beklant. Niet door Gerrit v. d. Werf, want die heeft in z'n 90-jarige leven nog niet één borreltje gedronken. Hij werd meer gelokt door 't vrolijk gezang van Marie terwijl ze in de bijkeuken haar werk deed. 't Was een romantisch liedje over twee geliefden, hij van 16 en zij 15 jaartjes oud. Ze heb ben elkaar toen voor 't leven ontmoet die twee... Later hebben ze 't café overgenomen, toen vader de Witte was overleden en moeder de Witte naar Rotterdam was ge gaan, 't Werd een periode waarover de heer en mevr. v. d. Wert veel kunnen verhalen want er kwam veel volk over de vloer, ook mensen van buiten Flakkee die logies genoten in 'de Kroon', het markante pand dat helaas is afgebroken en dat betreuren ze. Op de schoorsteen prijkt nog een foto van het café waarin veel van hun herinneringen liggen. Geen kwaad woord over 'de Kroon', een keurige zaak was het, dronken klanten wilden ze niet, die zijn dan ook altijd buiten de deur gehouden. Dhr. V. d. Werf was eerder bode, met de vrachtauto reed'ie dan naar de boot in Middelhamis en hij was jarenlang huis- slachter. In 1952 lieten ze Nieuwe Tonge achter zich en we zeiden 't al, daar heb ben ze geen spijt van gehad, al komen ze nog regelmatig in Nieuwe Tonge terug, maar leeftijdgenoten vinden ze er hast niet meer. Ook in Wissekerke vindt mevr. v. d. Werf die niet meer terug wanneer dhr. v.d. Werf z'n auto daar nog'es heen- stuurt. Op de dag van de bruiloft, a.s. maandag 28 augustus, hoopt hij 90 te worden en z'n rijbewijs is pas met 5 jaar verlengd. Met hun 4 kinderen, 8 kleinkinderen en 2 achterkleinkinderen zijn ze dit weekend in een rustig zomerhuis te vinden en maandag zijn ze van 11 tot 12 uur in Nieuwe Tonge, in het café-restaurant van Visbeen, vlakbij de plaats waar 'de Kroon' heeft gestaan. Op die feestelijke dag toch nog een poosje in Nieuwe Tonge, daar zullen ze vast van genieten vooral als hun oude klanten en oude vrienden hen komen feliciteren. Daar rekenen ze vast op! Hun adres: fam. V. d. Werf-de Witte, Dresselhuysstraat 22, 3039 ZJ Rotterdam. Dirksland, Europatuin Bij terugkomst van vakantie blijken in veel tuinen ongewenste planten de over hand te hebben genomen over gewenste planten: onkruid heeft toegeslagen. Nu is onkruidbestrijding op vele manie ren mogelijk: van milieuvriendelijk, maar tijdrovend wieden met de hand tot verdelgen met zwaar chemische midde len die soms jarenlang hun sporen in bodem en grondwater achterlaten. Vele mensen hebben er voor gekozen geen onkruid te bestrijden vanwege de effekten op het milieu en de gevaren voor mens en dier. Anderen zijn afge stapt van de meest agressieve middelen voor het bestrijden van onkruid. Maar ook ogenschijnlijk onschuldige middelen laten helaas nog vaak restanten achter in de grond en het grondwater. Doorbraak Maar, de ontwikkelingen gaan verder! In Canada is een doorbraak bereikt om met uitsluitend natuurlijke werkzame stoffen onkruid razendsnel te doden. Dit spuit- middel met unieke bio-formule is in de nederlandse tuincentra vanaf medio augustus verkrijgbaar onder de toepasse lijke naam TopGun. TopGun wordt op de markt gebracht door ECOstyle, een bedrijf dat een kompleet assortiment bio logische verzorgingsprodukten voor ka mer- en tuinplanten levert Uit de natuur TopGun bestaat uit organische vetzuren. Deze komen van nature voor in vrijwel alle planten, fruit en brood, maar ook in het menselijk lichaam en in de bodem. Binnen enkele dagen na toepassing van het produkt zorgt het van nature aanwe zige bodemleven voor een volledige af brak van deze vetzuren. Supersnel resultaat TopGun is een alles-doder en wordt op gelost in water verspoten over onge wenste kruiden op grindpaden, terrassen, trottoirs en onbeplante stukken grond. De celwanden van de bladeren van het onkruid worden door de vetzuren op gelost, waardoor het vocht daaruit ont wijkt en de plant verdort. Vooral bij zon- OOLTGENSPLAAT/LANGSTRAAT Na een verblijf van 7Vi jaar als her vormd predikant van Ooltgensplaat en Langstraat zal ds. C. J. W. Verboom D.V. zondag 27 augustus 1995 afscheid nemen van zijn eerste gemeente. Deze afscheidsdienst is 's avonds om 6 uur en volgens ds. Verboom in een bericht in het Kerkblad 'De Zaaier' neemt hij afscheid van de gemeente en daarom zijn er geen uitnodigingen uitgegaan naar gemeenten en personen, dan al leen naar de naaste familieleden en de kerkeraad van Bodegraven, de nieuwe gemeente van de familie Verboom. Terug naar 1988 Kandidaat C. J. W. Verboon^ van Nieu- werkerk aan de IJssel deed op zaterdag 27 februari 1988 zijn intrede te Oolt gensplaat. In een middagdienst werd hij bevestigd door zijn vriend ds. J. Maas van Zetten-Andelst, thans predikant te Oud-Beijerland met de tekstwoorden uit Lukas 5:10b: „En Jezus zeide tot Simon, Vrees niet; van nu aan zult gij mensen vangen". 's Avonds deed ds. Verboom zijn intrede met de woorden uit Markus 4:26-29: „Het zaad in de aarde". Naar Bodegraven De bevestiging en intrede te Bodegraven als predikant van wijkgemeente II, is D.V. bepaald op zondag 17 september a.s. 's Morgens om 9.30 uur wordt ds. Verboom door zijn neef ds. Th. Weg man van Benschop in zijn ambt beves tigd en 's middags om 2.30 uur doet ds. Verboom zijn intrede. Beide diensten wor den gehouden in de Dorpskerk. nig weer geeft TopGun een zeer snel re sultaat: twee uur na behandeling met TopGun is het onkruid vrijwel volledig verdord. TopGun is inmiddels volop in gebruik genomen bij een groot aantal gemeenten en hoveniersbedrijven door het hele land. Vanaf half augustus is het produkt ver krijgbaar bij Europatuin Hogchem in Dirksland. TopGun tegen onkruid. Weer een stap voorwaarts in het natuurlijke tuinieren! Het college van burgemeester en wet houders van de gemeente Oostflakkee organiseert dit jaar een reeks van ont moetingen in de dorpskernen van de ge meente. Het college wil op deze manier nader kennismaken en in kontakt komen met de inwoners van Oostflakkee. Na Den Bommel in april bezocht te heb ben, zal het college in september Acht huizen bezoeken. Het- doel van deze avond is met de be woners te praten over de wijze waarop zij hun leefomgeving ervaren. Er kunnen dus zeer uiteenlopende onderwerpen aan de orde komen. Alle bewoners van Achthuizen en om streken zullen nog persoonlijk uitgeno digd worden. De bewonersavond zal plaatsvinden op donderdag 7 september a.s. in 't Buurt huis, Kloosterstraat 12 te Achthuizen. Aanvang 19.30 uur. A.s. donderdag 24 augustus hervat man doline-orkest Estampida haar repetities onder leiding van de heer Leo Verkerk. Deze vinden wekelijks plaats van 19.30 tot 21.30 uur in de fysioruimte van ver zorgingshuis De Samaritaan in Sommels dijk. Belangstellenden, die een mandoline of een gitaar bespelen zijn hartelijk wel kom. RENAULT-dealer Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee Een topkwaliteit Hifi stereo miniset van Een fraai uitgevoerd apparaat met 6- voudige CD-wlsseiaar CD-speler. Het dubbel cassettedeck Is 2x auto reverse, de tuner heeft 40 voorkeur zenders, deze delen worden versterkt door een 2x 53 Watt versterker, en perfekt weergegeven door de bijgeleverde boxen. Natuurlijk geheel bedienbaar met de afstandbediening. Normaal 1799 NU VINGERUNG3 - MIDDELHARNIS-TEL. (01870) 82518 IVliddelharnls Tefefoon (01870) 8 22 22 VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRAFIE S*Ji*J C=l C=l [=3 CU t^ ^^^^^P*^ CU czi en m cj czj OUDDORP - Wesisiraat 35 - Telefoon (0J878) 1612/Fax 3734 RENESSE - Piinfshop - Hagezoom 172 - Teleloon 10111GJ 2400 SOMMELSDIJK - Wffstkrakeelstraat 8 - Teleloon (O IB/Q) 86841 voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (01871) 1662 Verkoop na 17.00'vur. C. Breen, (01878) 2496

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1