Bezoek fam. Van Weel aan Dirksland Woonzorgcomplex in Dirksland Bijna twee uur zonder stroom Nieuwe woning voor burgemeestersgezin Sinke in aanbouw Wedstrijdhengelen voor de jeugd Eerste persoonsgebonden zorgbudget uitgereikt Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 22 AUGUSTUS 1995 Onderstaand de inbreng die de di- rekteur en de voorz. van het be stuur van het ziekenhuis te Dirks land hadden in het welslagen van het bezoek van de fam. Van Weel aan Dirksland en zeker ook aan het ziekenhuis: Het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis In het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis heette de voorzitter van het bestuur, de heer R. van Putten, de bezoekers wel kom, waarna de direkteur patiëntenzorg, dokter J. S. van der Heide, de plaats van het Dirkslandse ziekenhuis schetste tegen de achtergrond van de ontwikke lingen in de Nederlandse gezondheids zorg. In een duidelijk en eerlijk verhaal liet de heer Van der Heide de ups en downs in het bestaan van een relatief klein zieken huis de revue passeren. Hij vertelde hoe het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis met man en macht heeft ge werkt om het voortbestaan van het zie kenhuis te verankeren en het hoofd te bieden aan de discussie over het be staansrecht van ziekenhuizen met minder dan 250 bedden in de hedendaagse tijd van schaalvergroting en bezuinigingen in de gezondheidszorg. ,,Door schaalver groting en nieuwbouw hebben we ge zocht naar verankering van ons bestaan". Van de geplande nieuwbouw mocht in de jaren 80 alleen de eerste fase worden gerealiseerd. Het ziekenhuis wist gedaan te krijgen dat er ook een nieuwe keuken mocht worden gebouwd en dat de zoge naamde Zweedse vleugel aan de buiten kant werd gerenoveerd. Het ging niet ge makkelijk, maar stapsgewijs is het zie kenhuis er toch in geslaagd op de goede weg te blijven. De heer Van der Heide: „1993 was een heel moeilijk jaar. Nóg meer bezuinigen zonder de kwaliteit aan te tasten was niet mogelijk en de specialisten, waarmee we onze dienstverlening hadden uitgebreid om meer draagvlak te krijgen, werden door het rijk en de verzekeraars nog niet erkend. Na veel praten met alle betrokke nen, waarbij de provincie Zuid-Holland het voortouw heeft genomen, kregen we dan toch een stukje uitbreidingserken ning van de specialismen". De kwaliteit van de zorg „Aan de Inspektie hebben we gevraagd onze kwaliteit te toet.sen", aldus de heer Van der Heide. „We kregen een rapport dat klinkt als een klok en dat gaf toch ook een ombuiging in het denken bij ministerie en verzekeraars. We zien de toekomst nu redelijk positief tegemoet, ook al staat de gezondheids zorg onder druk. We werken intesief samen met het Zuiderziekenhuis in Rot terdam. Intensieve samenwerking met één groot ziekenhuis was een dringend verzoek van het ministerie. Op die manier wordt de schaalvergroting, die door onder andere de technische ontwik kelingen in de gezondheidszorg nodig is geworden, gerealiseerd en kan het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis toch de acute P.V. De Reisduif Bovenstaande postduiven vereniging nam op 19 augustus 1995 deel aan een wedvlucht vanuit Roye. Afstand 249 km. In concours waren 339 duiven die om 07.50 uur met Oostenwind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 11.17.40 uur en haalde een snelheid van 1197.66 m.p.min. De gedetailleerde uitslag luidt: Groenendijk/Nimwegen 1, 3, 4, 5, 6, 8, 13, 14, 18, 19, 21, 24, 34, 37. 42, 43, 46. 48, 50. 57, 60, 68, 69; Gebr. Kieviet 2, 10, 11, 12, 28, 29, 30, 45, 59, 63, 64, 65, 66, 73, 79, 82; J. v. d. Slik en Zn. 7, 38, 58, 70, 78; J. de Blok 9, 17, 26, 31, 39. 40, 41,49, 62, 71,76, 84; A. de Gans 15, 16, 20. 22. 23, 25, 32, 33, 36, 47, 51, 54, 72, 74, 85; Patrick v. d. Boogert 27, 61, 83; P. van den Boogert 35, 44, 67; C. Kleyn 52, 55; C. Looy 53, 75; Hoff mann-Vis van Heemst 56, 77, 80; P. van derSluys 81. P.V. De Trekvogels Uitslag van de wedvlucht vanuit St. Kathelijne Waver op 19 augustus 1995. Gelost om 09.10 uur. Wind Noord-Oost. Deelname 444 duiven. De eerste duif arriveerde om 10.19.50 en maakte een snelheid van 1325.80 m.p.m. De afstand bedroeg 92 km. H. Grinwis I, 4, 6, 18. 31, 37, 41, 88; Krijger-Zonneveld 2, 12, 22, 23; A. Klijn 3, 5, 7, 8, 38, 39, 44, 45, 51, 54, 57, 58, 77, 80, 87; C. Venneman 9, 47, 48, 50, 55, 64, 67, 69, 74, 79, 94; P. Mierop 10, 14, 17, 21, 30, 56, 84, 85; Comb. Kievit 11, 52, 59, 73; Comb. Grinwis 13, 15, 25, 33, 36, 61, 81, 89, 92, 100; Comb. Kievit/Kievit 16, 28, 65, 90; J. Akers- hoek 19, 26, 34, 35; J. Herlaar 20, 24, 32, 63, 96, 99; J. Bakelaar 27, 53, 62, 82, 95; K. Breen 29, 40, 70; A. Kievit 42, 46, 66, 68, 71; J. v. d. Berg 43; W. Kie vit 49, 78, 97, 98; L. Tanis 60, 72, 91K. Meyer 75, 76, 83; J. Tanis 86; L. Dors man 93. zorg verlenen in de omgeving. Juist de acute zorg, bijvoorbeeld bij hart-nfarc- ten, ongelukken, bevallingen, maakt ons ziekenhuis zo belangrijk voor de omge ving. Maar het is ook juist de acute zorg die zeer kostbaar is, de zorg waarvoor apparatuur en mensen klaar moeten staan". Positief De heer Van der Heide vertelde hoe er altijd voor is gepleit dat het ziekenhuis in Dirksland moet blijven. „Het tij is geluk kig gekeerd. Het ministerie heeft ons verzocht de tweede fase van de nieuw bouw in ontwikkeling te brengen. We hopen eind 1996 te starten en in 1998 een volledig nieuw ziekenhuis te hebben". Wat het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis de bevolking van Goeree-Overflakkee en omstreken te bieden heeft, werd bij het 60-jarig bestaan van het ziekenhuis in 1994 nog eens goed wereldkundig ge maakt tijdens een grote gezondheids- beurs. Die beurs trok een ongekend groot aantal bezoekers uit de regio en had een zeer positieve uitstraling. Daar werd ook het startschot gegeven voor de aktie vcwr de CT-scan. De heer Van der Heide: „Hoe intensief de bevolking van Goeree-Overflakkee bij het ziekenhuis betrokken is, is geble ken tijdens de CT-aktie, die mede onder de bezielende leiding van burgemeester Boonstra een overweldigend succes blijkt te worden. Het apparaat kost ƒ800.000,- en de stichting VEMA, die het initiatief voor de aktie heeft geno men, streeft naar een opbrengst van /500.0{X),-. Een resultaat om trots op te zijn, vooral als we bedenken dat het merendeel van het geld bijeen gebracht is door de bewoners van Goeree-Over flakkee zelf". Gift voor CT-scan De serieuze belangstelling van de familie Van Weel voor het ziekenhuis bleek uit de ter zake doende vragen bij de uiteen zetting van de heer Van der Heide en tij dens de daaropvolgende rondleiding door het ziekenhuis. De heer Paul van Weel zei: „Ik vond het een interessant verhaal en ik ben getrof fen door de betrokkenheid van de bevol king. Ik heb het ziekenhuis een paar keer aan de buitenkant bekeken en ik had niet gedacht dat het van binnen zo groot en attraktief was. Ik vind het een bijzonder ziekenhuis dat mede door de goedheid van Paulina is uitgegroeid tot wat het nu is. Cicero heeft gezegd dat de ziekte kennen een hele stap tot de genezing is. Dat geldt dus ook voor de CT-scan en ik wil daar graag aan niced(x;n". Met zichtbaar genoegen overhandigde de heer Van Weel burgemeester Boonstra een aardige bijdrage aan de CT-scan. „Ik hoop dat d(X)r uw akiivitciten het ding er snel mag komen en dat het apparaat bij draagt aan de mogelijkheden van uw zie kenhuis". Met dit genereuze gebaar sloot de heer Van Weel het bezoek van de Van Weelen aan hun Dirkslandse bakermat op charmante en memorabele wijze af. Goeree-Overflakkee heeft het gister middag van 20 minuten over 2 tot 4 uur zonder elektriciteit moeten stel len. Dat heeft de Eneco in Middel- hamis in die tijd enkele duizenden telefoontjes opgeleverd van afne mers die vreesden dat ze grote scha de gingen lijden; eigenaren van goed gevulde diepvriezers maakten van dat aantal ruim deel uit, maar er waren ook ondernemers en fabrikan ten die daadwerkelijk getroffen waren. Eneco heeft er alles aan gedaan om de stroomloze periode zo kort moge lijk te houden. De storing werd ver oorzaakt toen een kraam van een aannemersbedrijf nabij Klaaswaal een 50 kV kabel had stukgetrokken. Het zal enkele dagen duren voor deze hersteld is. Via omschakelingen kan Gwree-Overflakkee weer rond 4 uur worden aangesloten. Voor (ge deelten van) Ouddorp en Ooltgens- plaat heeft dat nog wat langer moe ten duren. OOLTGENSPLAAT Kerkelijke huwelijksbevestiging D.V. donderdag 24 augustus 1995 om 3 uur nam. zal in het kerkgebouw van de Geref. Gemeente de huwelijksbevesti ging plaats hebben van Simon Pieter Koppenaal Dzn. en Dirkje Adriana de Vos Ld., beiden wonende te Ooltgens- plaat. In deze dienst zal voorgaan ds. P. Melis van Nieuw-Beijerland. OOLTGENSPLAAT Oud-inwoner overleden Maandag 14 augustus 1995 is op de leef tijd van 77 jaar overleden, de heer Hui- brecht van Putten Hzn., echtgenoot van mevr. N. van Putten-Fun, wonende Ere prijs 7, 2992 VC Barendrecht. Na een dienst van Woord en Gebed op vrijdag 18 augustus om 14.00 uur in de aula op de begraafplaats aan de Scheldestraat te Barendrecht had aansluitend de begrafe nis plaats. De heer Van Putten is werkzaam geweest bij Provinciale Waterstaat van Zuid-Holland. Hij was ondermeer brug- wachter op de bekende Barendrechtse brug tot het moment dat de Hcinenoord- tunnel in gebruik werd genomen. Het gezin van Putten-Fun woonde toen bij de brug. De brug is jaren geleden af gebroken. De heer Van Putten ging op de gestelde leeftijd met pensioen. DIRKSLAND P.V. Gevleugelde Vrienden Op 19 augustus jl. nam de bovenge noemde postduivenvereniging deel aan een wedstrijd vanuit St. Kath. Wavre, een afstand van 82 km, waar de dui ven om 9.10 uur werden gelost. In con cours waren 196 duiven. Dit was de eerste wedstrijd van de zgn. 'navluchten', een concours waarin zowel jonge als oude duiven deelnemen. De eerste duif arriveerde om 10.12 uur bij P. C. van Alphen die verder een goede serie draait. J. A. Koppelman, K. de Jong en P. de Jong spelen de partij goed mee. De gedetailleerde uitslag van de vlucht St. Kath. Wavre luidt: P. C. van Alphen I, 6, 8, 9, 16, 19, 27, 37; J. A. Koppelman 2, 7, 13, 20, 23, 29. 36, 39, 46; J. C. Rotxlzant 3, 26, 31, 38; Hameete-Hockman 4, 28, 30, 32, 33, 40, 41; K. de Jong 5, 10, 12, 42; P. de Jong 11, 14, 15, 17, 35, 44, 47; L. S. van der Baan 18, 34; J. Kleijnenbcrg 21; Hans Koppelman 22, 25, 48, 49; C. Nagtegaal 24, 43, 45. OOLTGENSPLAAT Chr. bibliotheek 'EIthato' weer open Na de vakantie is vanaf donderdag 24 augustus 1995 de Chr. Bibliotheek 'EIthato' iedere donderdag van 6.30 tot 7.30 uur nam. weer geopend voor het ruilen van boeken. Zomercompetitie Reeds nu staat vast dat deze com petitie een daverend succes wordt. Waren er op de eerste wedsttrijd- dag nog maar 25 deelnemers, op de tweede wedstrijddag waren dat er al 44 en de derde wedstrijd, die afgelopen woensdag (14 augustus) is gehouden, telde 63 deelnemers. Het klapstuk volgt op zaterdag 16 sep tember met, naast de uitreiking van de dagprijzen, het uitreiken van de bekers aan de nrs. 12 en 3 van de gehele com petitie. Op die dag verwachten wij op nieuw meer deelnemers want, laat je niet misleiden, één wedstrijd kan de hele ranglijst overhcxip gooien! Een meter of vier vis vangen in één wed strijd is beslist geen uitzondering en ook degene die V(x->r 't eerst meedoet is lang niet kanslcKXs! Dus, moeders, vaders en verzorgers, nog even de mouwen opgestroopt en ertegen aan om het aantal deelnemers zo hoog mogelijk op te voeren. Niet omdat wij als organisatoren dat zo graag willen maar omdat wij u al drie keer hebben gezien wat een geweldig plezier de deelnemers aan zo'n wedstrijd beleven, en daar gaat het uiteindelijk om, nietwaar? Tenslotte de huishoudelijke mededelingen. 1. De inschrijving op zaterdag 16 sep tember (en NIET op woensdag 13 september) is in de cantine van 'De Viscromte' in Melissant van 8.00 tot 9.00 uur. 2. Er wordt gevist van 9.30 tot 11.30 uur. 3. De dag-uitslag van 14 augustus: 1N. Jordaan274 cm. 2. M. de Geus191 cm. 3. J. Klink186 cm. 4. R. Berkenbosch173 cm. 5. J. Nieuwlaat165 cm. 6. A. Vogelaar121 cm. 7. Y. de Jager104 cm. 8. C. Bakker89 cm. 9. P. Koert76 cm. 10. M. Arensman74 cm. 4. De stand na 3 wedstrijden: 1. N. Jordaan402 cm. 2. R. Berkenbosch227 cm. J. Nieuwlaat227 cm. 3. M. de Geus213 cm. 4. J. Klink186 cm. 5. A. Vogelaar167 cm. 6. Y. de Jager104 cm. 7. J. 't Mannetje97 cm. 8. C. Bakker89 cm. 9. M.Kaslander83 cm. 10. P. Koert76 cm. Het wedstrijdcomité OUDE TONGE - Op donderdag 17 augustus heeft algemeen direk teur Boer van OZ zorgverzekerin gen het eerste persoonsgebonden zorgbudget ofncieel overhandigd aan de heer Bierbooms uit Oude Tonge. Daarbij ontving de heer Bierbooms een bos bloemen. Het persoonlijke zorgbudget is een nieu we subsidieregeling, die per I juli jl. is ingevoerd. Dankzij deze regeling kunnen personen die een indicatie hebben voor thuiszorg, deze zorg voortaan zelf inko pen. Zij zijn dus vrij om te onderhande len over de soort zorg en vooral ook over de tijden waarop deze zorg wordt gege ven. Voor de heer Bierbooms (76) is dit een groot voordeel: „Bij het Kruiswerk is zorg op maat vaak niet mogelijk. Soms komen ze om 7 uur, dan weer om 9 uur. Ik wil niet afhankelijk zijn van hun dienst roosters. Als het mooi weer is wil ik ook naar buiten kunnen. Die vrijheid is voor mij heel belangrijk". Daarom koopt de heer Bierbooms de benodigde zorg nu in via een particulier bemiddelingsbureau. Hij is zelf verantwoordelijk voor de ad ministratieve afhandeling. Daar ziet hij niet tegen op: „Alles staat heel duidelijk beschreven, dat lukt best". OZ zorgverzekeringen is verantwoorde lijk voor de uitvoering van de regeling op de Zuidhollandsc Eilanden, West- Brabant en Zeeuwsch Vlaanderen. Direkteur Boer van OZ: „Het persoonlijk zorgbudget geeft meer mogelijkheden vcwr zorg op maat. Een cliënt wordt min der afhankelijk van de instanties die de zorg verlenen. Dat past in deze tijd, nu patiënten steeds mondiger worden en beter weten wat er te koop is. Zij kunnen de zorg nu afstemmen op hun persoonlij ke situatie". Wel maakt Boer zich zorgen over de regcldrang van de overheid. Naast de al ingewikkelde regels voor het zorgbudget wil de overheid bovendien een vereniging van budgethouders in het leven roepen. „De consument zou daar- dcx)r op een aantal punten volstrekt bui tenspel gezet worden", aldus Boer. Een cliënt die een zorgbudget aanvraagt, moet ten minste voor drie maanden pro fessionele hulp nodig hebben. De aan vraag komt terecht bij een intakcr, die samen met de aanvrager een zorgplan opstelt. Dit zorgplan wordt voorgelegd aan de regionale zorgverzekeraar, die het plan beoordeelt en tot betaling kan over gaan. Het toegekende bedrag geldt steeds voor een periode van zes maanden. De rechten en plichten van zowel de cliënt als van de uitvoerende zorgverzekeraar worden vastgelegd. Er is een folder ver krijgbaar bij OZ zorgverzekeringen. Door de Woningbouwvereniging 'Dirksland' wordt een Woonzorg complex gebouwd aan verzorgings huis 'Geldershof'. Aan de zuidzij de van het verzorgingshuis komen 15 appartementen (2 woonlagen) welke vast verbonden worden met en te bereiken zijn via 'Gelders hof'. Het WOZOCO is een gezamenlijk initia tief van de Woningbouwvereniging 'Dirksland' en verzorgingshuis 'Gelders hof'. De Woningbouwvereniging 'Dirksland' verhuurt de woningen en verzorgings huis 'Geldershof' zal de zorg aan de toe komstige bewoners gaan verlenen. In opdracht van de Woningbouwvereni ging heeft architektenbureau Gelderblom het complex getekend. Uitgangspunt daarbij is dat het gebouw qua stijl en uit voering aan moet sluiten bij 'Gelders hof'. De Woningbouwvereniging heeft daarom gekozen voor architektenbureau Gelderblom B.V. te Boskoop. Dit bureau heeft ook 'Geldershof' ontworpen. Architectonisch is het ontwerp bijzonder fraai. De appartementen zijn geschikt voor een echtpaar. Het appartement bestaat uit een woonkamer, slaapkamer, keuken, badka mer/toilet en een hobby-ruimte, waar eventueel een extra bed in geplaatst kan worden. Ieder appartement beschikt over een fiet senberging. Splitsing wonen en zorg De appartementen van het woonzorg complex zijn zelfstandige woningen. Bewoners betalen voor het wonen huur aan de Woningbouwvereniging 'Dirks land' en kunnen (binnen bepaalde gren zen) in aanmerking komen voor indivi duele huursubsidie. Afhankelijk van de behoefte zullen de bewoners de zorg krijgen die zij nodig hebben. Zorg op maat In het woonzorgcomplex kan zorg van zeer uiteenlopend niveau worden ver leend. De toekomstige bewoners zullen indien nt)dig hulp krijgen bij de alge meen dagelijkse levensverrichtingen. Dit kan hulp zijn in de huishouding of bij de persoonlijke verzorging, zowel struk- tureel als incidenteel. Uitgangspunt is dat de zorg individueel met de bewoners wordt vastgesteld. De vaststelling van de zorg behoefte wordt verricht door de zorgcoördinator van de Thuiszorgorganisaties; medewer kers van verzorgingshuis 'Geldershof' zullen de geïndiceerde zorg verlenen. Door de vaste verbinding met 'Gelders hof' kunnen de toekomstige bewoners gebruik maken van de volgende facilitei ten: sociale alarmering, warme maaltijd voorziening, bewassing linnengoed, rekreatieve aktiviteiten, bibliotheek, fy siotherapie in de reaktiveringsruimte, winkel, kapsalon en bank. Rolstoelvriendelijk Dankzij subsidie van de gemeente Dirks land zullen de appartementen ook ge schikt zijn voor rolstoelgebruikers. De appartementen zijn zodanig ontworpen dat er bij een handicap geen grote aan passingen noodzakelijk zijn. De woningen beschikken over brede deuren, een hoog toilet en zijn aangeslo ten op het sociale alarmeringssysteem van 'Geldershof'. Wie komt ervoor in aanmerking De doelgroep bestaat uit ouderen die zorg nodig hebben, maar nog niet naar een verzorgingshuis willen of hoeven. Voor hen biedt het WOZOCO een be schermde woonomgeving. Ouderen die in aanmerking willen komen voor het Woonzorgcomplex die nen zich hiervoor in te schrijven bij de Woningbouwvereniging 'Dirksland'. Gezien het feit dat de belangstelling voor het Woonzorgcomplex erg groot is zul len alle ouderen die zich hiervoor opge ven door de Regionale Indikatiekommis- sie Goeree-Overflakkee worden bezocht. Alleen als de Regionale Indikatiekom- missie een positieve indikatie afgeeft zal betrokkene op de wachtlijst worden ge plaatst van het Woonzorgcomplex. Een Opnamekommissie waarin diverse instanties zitting hebben zal uiteindelijk de woningtoezegging verzorgen. Aanvang bouwwerkzaamheden en slaan van de Feestpaal Inmiddels is aannemingsbedrijf Van den Nieuwcndijk uit Stellendam gestart met de bouwwerkzaamheden. Op maandag 4 september zullen de Bur gemeester van Dirksland, de heer dr. D. Boonstra en mevrouw K. Westdorp- Priem de Feestpaal slaan. Als alles volgens planning verloopt zal het Woonzorgcomplex in het voorjaar van 1996 worden opgeleverd. ht^u. m0 GOEDEREEDE - Vrijdagmorgen heeft burg. Sinke van Gocdereede in 't gemeentehuis even ontbroken omdat er privé wat te gebeuren stond. De fam. Sinke heeft al wel z'n intrek genomen in Goedereede waar dhr. Sinke per 1 februari burgemeester werd, maar ze bewonen de woning in de Jongkoenstraat slechts tijdelijk, in afwachting van een nieuwe 'eigen haard'. Die wordt gebouwd in het bestemmingsplan 'de Nieuwe Oost dijk' te Goedereede, aan de Doommeet, straks grenzend aan de waterpartij die de planontwikkelaars daar hebben gedacht. In de direkte omgeving nog geen verdere bouwaktiviteit maar dat zal niet zo blijven; een belangstellend Goereeër vertelde dat alle bouwgrond al is verzegd zodat het hoekje er daar over het slaan van de eerste paal. een jaar heel anders uit zal zien. Als vader van kleine kinderen was hij met de komst van de waterpartij veel minder gelukkig, gevaarlijk vindt'ie het voor de kleintjes die 't water altijd zoeken.' De burgemeesterswoning, waarvan vier gelijke komen op de plaats van de vroegere kleuterschool aan de Ouddorpse Geleedststraat, wordt stevig onderheid. Niet mevr. Sinke, zoals aanvankelijk de bedoeling-, maar zoon Adriaan heeft een van de 16 palen geslagen waardoor ook hij overtuigd is van de degelijkheid van de woning, te bouwen door bouwbedrijf v. d. Linde uit Ouddorp. Hoofdaannemer is aannemingsbedrijf J. v. d. Klooster Zn. v.o.f. Op de bouwplaats werd de fam. Sinke die zich a happy family toonde, hartelijk gelukgewenst met de begonnen bouw. Bloemen voor Adriaan Sinke na

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 2