EHIVI1DEI1-I1IEUW5 Scholingsmarkt voor volwassenen Goeree-Overflakkee NIEUWS uit de kerken Raad van State verwerpt grondwateronttrekking a.d. 'Kleistee' Expositie in Galerie De Parterre Opbrengsten verminderden AMeidfam. ds. Verboom in'Bthato' Orgel- en panfluitconcert In Dirksland Vergunning was strijdig met regelen van behoorlijk bestuur 3e Blad VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1995 No. 6427 Zaterdag 2 september vindt in het gebouw van Volwassenen-edukatie AanZet aan de Kastanjelaan 3 in Middelharnis de jaarlijkse regio nale Scholingsmarkt pla§ts. Hier wordt informatie verstrekt over kursussen en projekten voor vol wassenen, die verder willen leren. Belangstellenden kunnen informatie, fol ders en advies krijgen over de vele kur- susmogelijkheden in de periode 95/96. De meeste aanbieders van volwassenen- kursussen op Goeree-Overflakkee zullen met een vertegenwoordiger op de Scho lingsmarkt aanwezig zijn. De Scholingsmarkt begint om 10.00 uur en duurt tot 13.00 uur. Toegang is vrij en er is voor alle bezoekers een kopje kof fie. Er is een kinderopvanghoek (t/m 8 jaar). Er zijn vele mogelijkheden voor kursus sen voor volwassenen; gericht op een Beroep of het vinden van een Baan. Maar ook voor Algemene Ontwikkeling, Ontspanning en Cultuur zijn er vele pro jekten. Het Diekhuus Cultureel Centrum het Diekhuus in Mid delharnis, is aanwezig met informatie materiaal over het Cultureel Programma 95/96, de kursussen van de Muziek school en Volksuniversiteit en andere (kursus-)mogelijkheden in het centrum aan het Beneden Zandpad. Informatie via (01870) 82400 en iedere zaterdagochtend om half elf in het pro gramma Uitjeslof op Radio Flakkee. Van diverse kursussen zullen werkstuk ken te zien zijn en voor iedere bezoeker is er een,aardigheidje. Streekschool Rijnmond Zuid De Streekschool verzorgt in Middelhar nis de volgende cursussen: - Schakelopleiding Administratie (2 dagen per week). - Vervolgopleiding Administratie (2 dagen per week) - Receptionist(e))/telefonist(e) (2 dagen per week) - WordPerfect-correspondentie (1 dag per week). De cursussen zijn bedoeld voor werkzoe kenden en herintreders/sters; leeftijd vanaf 18 jaar. De mogelijkheid bestaat om meerdere keren per jaar examen te doen voor de verschillende onderdelen van de cursus sen bij de Stichting IVIO. Deze Stichting is erkend door het Ministerie van Onder wijs. De opleidingen duren 1 jaar. Start in september a.s. De kontaktpersoon voor de Streekschool is op Goeree-Overflakkee de heer Jan de Bree. Vrouw en Werk/Route 16+ Vrouw en Werk is er voor vrouwen en meisjes, die willen gaan werken, maar die niet weten, wat hun mogelijkheden zijn op de Arbeidsmarkt. Op de vraag „Wat wil ik nu precies en wat kan ik nog?" wordt in individuele gesprekken, begeleiding en de kursus banen/beroepen-oriëntatie een antwoord gezocht. De kursus start weer in het voorjaar 1996, maar belangstellenden kunnen ook al eerder geholpen worden. Vrouw en Werk helpt bij het onderzoe ken van (nieuwe) mogelijkheden voor een baan of eigen bedrijf. Maar bereidt ook voor op sollicitaties of helpt bij het oplossen van problemen in de combina tie van werk/school en huishouden. Spreekuur Vrouw en Werk Vrouw en Werk houdt elke 3e dinsdag morgen van de maand Spreekuur in het Diekhuus, Benedeo Zandpad 7, Middel harnis en elke donderdagmiddag in Spij- kenisse. Wel even een afspraak maken via Vrouw en Werk, telefoon (01880) 14252. Vrouw en Werk is onderdeel van de Ar beidsvoorziening Rijnmond. Volwassenenedukatie 'Aan Zet' Bij de Stichting 'Aan Zet' kunnen vol wassenen vanaf 18 jaar deelnemen aan verschillende cursussen. De Stichting 'Aan Zet' verzorgt op Goe ree-Overflakkee twee vormen van vol wassenenonderwijs, namelijk: Basisedu- katie en Cursuswerk. 'Aan Zet' is gevestigd aan de Kastanje laan 3 in Middelharnis. Telefonische inlichtingen worden ver strekt via (01870) 83927. Er worden ook kursussen verzorgd in Oude Tonge en Goedereede. Basisedukatie Basisedukatie omvat de vakken Neder lands, rekenen, algemene ontwikkeling en Engels. Er zijn groepen voor: - Volwassenen, die in een langzamer tempo leren; - Volwassenen, die zich beter willen bekwamen in het lezen en schrijven van de eigen moedertaal; - Volwassenen, die hun oude school- kennis willen ophalen; - Ouderen (55+ groepen); - Buitenlanders, die op Goeree- Overflakkee wonen en die de Nederlandse taal willen leren lezen, spreken en schrijven; - Volwassenen, die willen doorstromen naar een beroepsopleiding of werk (cursus Beroepenoriëntatie). De kosten voor deelname aan een basis- edukatiegroep zijn 70,- per jaar bij 1 lesbijeenkomst per week en 100,- bij twee lesbijeenkomsten per week. Het lesmateriaal kan worden geleend (tegen betaling van een borgsom). Cassette bandjes kosten 5,-. In overleg kan een financiële tegemoet koming voor kinderopvang geregeld worden. DIRKSLAND P.V. Gevleugelde Vrienden Op 5 augustus jl. nam de bovenge noemde postduivenvereniging deel aan een wedstrijd vanuit Chantilly, een af stand van 307 km, waar de duiven om 7.00 uur werden gelost. In concours waren 218 duiven. Geholpen door een lichte zuid-westen wind werd het een gemakkelijke vlucht. De eerste duif arriveerde om 11.09 uur bij P. C. van Alphen, een duif als ge schenk ontvangen van de concurrent Hameete-Hoekman. Ook zijn overige duiven kwamen in een vlot tempo naar huis. Hameete-Hoekman speelt weer de 2e prijs en vervolgt met een vroege serie. J. C. Roodzant verdedigt met de 3e prijs de aanval op zijn koppositie. Met nog 2 vluchten te gaan, zal de strijd om het NIEUWE TONGE Hervatting repetities Het Chr. gem. koor 'Advendo' te Nieuwe Tonge hoopt D.V. dinsdag 22 augustus weer te beginnen met de weke lijkse repetitie-avonden. Deze worden gehouden in het Herv. verenigingsge bouw 'Elim', aanvang 20.00 uur precies. Ook nieuwe leden zijn van harte wel kom. kampioenschap tussen van Alphen, Roodzant en Hameete-Hoekman gaan. De tussenstand voor het duifkam pioenschap luidt: 1. 95-1854414 P. C. van Alphen3918.9 pnt. 2. 95-1854799 Hameete-Hoekman3830.4 pnt. 3. 95.1854755 Hameete-Hoekman3447.7 pnt. 4. 95-1854728 Hameete-Hoekman3218.1 pnt. 5. 95-1854501 C. Nagtegaal2991.3 pnt. De gedetailleerde uitslag van de vlucht Chantilly luidt: P. C. van Alphen 1, 12, 14, 15, 16, 18, 20, 23, 25, 32, 33, 34, 36, 44, 45, 46, 47; Hameete-Hoekman 2, 5, 6, 8, 9, 13, 17, 19, 26, 27, 28, 29, 35, 41, 43, 50, 51; J. C. Roodzant 3, 7, 10, 11, 37, 38, 39, 40, 42, 52, 54, 55; L. S. van der Baan 4; M. J. Kalle 21, 22, 24; C. Nagtegaal 30, 31, 48, 49; C. Vermeulen 53. De vakantie van de Stichting 'Aan Zet' zijn zoveel mogelijk dezelfde als die van de basisscholen op Goeree-Overflakkee. Talenkursussen Volwassenen Bij de Stichting 'Aan Zet' worden de volgende cursussen gegeven: Frans, Duits, Engels, Spaans voor gevorderden. Beginnerscursussen worden in samen werking met de Avondschool voor Mavo gegeven. Elke cursus bestaat uit 20 lessen van an derhalf uur, kosten 300,- per 20 lessen, exclusief het lesmateriaal. Start van de cursussen 1 x per jaar in september. Minimaal 10 cursisten per cursus. De cursussen voor gevorderden worden ge geven in het gebouw van de Stichting 'Aan Zet', Kastanjelaan 3 te Middelhar nis. Voor informatie en/of aanmelding kunt u kontakt opnemen met de Stichting 'Aan Zet' te Middelharnis, telefoon (01870) 83927. Scholingsmarkt 1995 Andere deelnemers aan de Scholings markt zijn: Project werkwijzer. Avond school voor Mavo, de Beroepsvoorberei dende Basisedukatie en de Arbeidsvoor ziening Rijnmond. De Scholingsmarkt biedt een goede mo gelijkheid voor iedereen, die wat meer wil weten over c^leidings- en kursusmo- gelijkheden op Goeree-Overflakkee. Er is vaak meer mogelijk dan mensen den ken. Op de Scholingsmarkt kunt u vrij blijvend informatie krijgen van deskun dige kursus-aanbieders, die graag bereid zijn met u mee te denken over uw moge lijkheden. Samenspel Flakkeese Zaterdagvliegers Bovenstaande postduivenorganisatie nam op 12 augustus 1995 deel aan een wedvlucht vanuit Chantilly. Afstand 302 km. In concours waren 1637 dui ven die om 07.00 uur met Zuid-westen wind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 10.51.59 uur en haalde een snelheid van 1303.31 m.p.min. De gedetailleerde uitslag luidt: A. J. A. Volaart 1, 2; Groenendijk/Nim- wegen 3, 4, 5; J. Kievit 6; A. de Gans 7; A. Riedijk 8, 13; P. C. van Alphen 9; Comb. Hameete-Hoekman 10, 21, 22; A. het Jonk 11; Ph. Logmans 12, 20; P. van den Boogert 14; J. C. Roodzant 15; Krij ger-Zonneveld 16; L. S. van der Baan 17; J. L. Torreman 18; Comb. Kievit Kievit 19, 25; J. de Blok 23; P. van den Boogert 24. OUDE TONGE OPHALEN OUD PAPIER Morgenochtend, zaterdag 19 augustus, zal er weer oud papier worden opgehaald voor het restauratiefonds van de Ned. Herv. Kerk. Graag voor 9 uur het papier, indien mogelijk gebundeld, op de stoep gereed zetten. Bij voorbaat dank, de ophaalcommissie. Morgen, zaterdag 19 augustus, zal in de Hervormde Kerk te Dirksland een uniek concert worden gegeven door panfluitis- te Noortje van Middelkoop uit Hoevela ken en organist Martin Mans uit Wad- dinxveen. Het duo, bekend onder de naam 'Duo Gavotte', zal geestelijke liederen, beken de klassieke werken en arrangementen uit musicals ten gehore brengen. Martin Mans zal improviseren op het historische orgel. Het belooft een mooi muzikaal evene ment te worden, met veel variatie in het programma. Aanvang 20.00 uur, kerk open 19.30 uur. OOLTGENSPLAAT/L ANGSTRAAT Op D.V. zondag 27 augustus in de avonddienst hoopt ds. C. J. W. Ver boom afscheid te nemen van hervormd Ooltgensplaat/Langstraat, welke gemeente hij iy2 jaar heeft gediend. Zoals bekend heeft ds. Verboom een beroep aangenomen naar Bodegraven. Hieraan voorafgaande stelt de kerke- raad de gemeente in de gelegenheid om op D.V. maandag 21 augustus a.s. persoonlijk afscheid te nemen van de familie Verboom. Om 19.30 uur is iedereen hartelijk welkom in 'Elthato'. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Driebergen S. Bruining te Middel harnis (streekdeelgemeente); naar Hout- rijk-Polanen E. Wijnsma, kandidaat te Amsterdam. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam-IJsselmonde C. A. van Dieren te Stolwijk. Bedankt voor Sioux Center (USA) J. M. Kleppe te Rijssen; voor Middelharnis P. Blok te Kootwijkerbroek. In Galerie De Parterre te Middel harnis is van 17 augustus t/m 16 september de expositie te zien van Herma van Wijk en Jaap te Kiefte. Beide kunstenaars hebben 'de menselijke gestalte' als onderwerp. Herma van Wijk (Schiedam 1945) ont ving haar opleiding aan de Akademie voor beeldende kunsten te Utrecht en Arnhem. Haar tekeningen en schilderijen gaan vrijwel altijd over de mens. Vooral de rug is een geliefkoosd thema en al jarenlang onderwerp van tekeningen en schilderijen. De rug van een mens heeft veel te vertellen en kan zowel kracht als kwetsbaarheid uitdrukken. De werken zijn observaties naar levend model, snel neergezet om de spanning er zoveel mo gelijk in te houden. Ze zijn uitgevoerd in oilbar, een oliefverf in vaste vorm, ge mengd met lijnolie. Sommigen worden geabstraheerd en bepaalde spannende vormen en elementen gaan een eigen le ven leiden. Vooral in het grafische werk is de herkomst nauwelijks terug te vin den. Uiteindelijk gaat het om het beeld op zich. Als dat voldoende kwaliteit bezit met spanning en ruimte is de aanleiding niet meer zo belangrijk. Haar grafische werk is heel anders van karakter. De gebruikte techniek is 'kar- tondruk', een soort droge naald ets, die een spontane en direkte werkwijze mo gelijk maakt. De oplage is wat beperkter dan bij andere grafische technieken. Van de grotere formaten worden meestal 5 afdrukken gemaakt, van de kleinere 10 of 20. Het gezegde 'klein maar fijn' komt zeker tot uiting in de kleine etsen van Herma die deze vaak opvallend verzorgd inpakt in doosjes. De 'etsdoosjes' zijn intussen een eigen leven gaan leiden en tot een gewild kunstgeschenk geworden. Herma van Wijk begeleidt modelteke ningen in Doom en Wijk bij Duurstede en is verbonden aan het kunstenaarsplat form van Stichting Ateliers Driebergen. Jaap te Kiefte (Winterswijk 1948) kwam na zijn opleiding voor tekenleraar in Amsterdam in het onderwijs als leraar kunstgeschiedenis en tekenen. De vol gende stap naar beeldend kunstenaar was dan ook niet zo groot. Te Kiefte gebruikt voor zijn figuratieve beeldhouwwerk steeds tekeningen naar levend model. Bij het werken aan zijn beelden echter voelt hij zich vooral geleid door de suggesties die uitgaan van de vorm. De vorm zelf lijkt op een be paald moment ook eisen te gaan stellen. Terwijl hij werkt aan het beeld ziet hij dan het inhoudelijk concept geleidelijk aan duidelijker worden: zijn fantasie wordt door de vorm gevoed. „Mijn plastieken probeer ik een algeme ne geldigheid te geven. Een figuratief beeld is bij mij vrijwel nooit bedoeld als een portret van een bepaald persoon. Het gaat erom via de menselijke figuur abstrakte begrippen uit te beelden. De titels van mijn beelden zijn vaak ontleend aan de klassieke mythologie. Hier vind je menselijke emoties op een prachtige manier gecomprimeerd. Ontroering, jaloezie, hebzucht, hoog moed, sensuele spanning, blinde drift en ruimhartigheid zijn er in gepersonifieer de vorm terug te vinden" Het werk van Jaap te Kiefte is vaak figu ratief maar nooit realistisch. Een fotogra fische gelijkenis vindt hij minder interes sant. Hij beoogt meer dan een 'simpele' weergave van de werkelijkheid. Vanuit de figuratieve vormen ontstaat ook zijn meer abstrakte werk. Ook hierin zijn vaak herinneringen aan de menselijke fi guur terug te vinden. Jaap te Kiefte exposeert in binnen- en buitenland in galeries en bij diverse gro tere projekten zoals het A.N.F, projekt in Spanje en de P.A.N, in Amsterdam. De expositie van Herma van Wijk en Jaap te Kiefte is te zien van 17 augustus t/m 16 september in Galerie De Parterre, Voorstraat 31 in Middelharnis. Openingstijden donderdag 14.00 tot 17.00 uur, vrijdag 14.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Buiten bovenstaande tijden is de galerie altijd te bezoeken na een telefonische af spraak: (01870) 83523. MELISSANT GER. GEM. IN NED. Dinsdag 22 augustus, 7.30 uur, ds. J. Roos van Opheusden (bed. H.D.). De N.V. Delta Nutsbedrijven te Middelburg is er niet in geslaagd de Afd. Rechtspraak van de Raad van State ervan te overtuigen dat het Alge meen Belang vordert dat ten behoeve van de drinkwatervoorziening op Goeree-Overflakkee water aan het Kleisteegebied te Ouddorp onttrokken wordt. Tijdens de op 17 juli gehouden zitting heeft de Afd. daarom de door de Minister verleende vergunning (nov, '91) per jaar 325.000 m^ water aan het Kleisteegebied te onttrekken vernietigd. De grondeigenaren, verenigd in de grondwaterbelangenvereniging 'de Klei- stee' hebben zich juridisch laten bijstaan door Mr. A. A. den Hollander te Middel harnis. Al eerder, op 3 juni 1991, heeft de afd. Rechtspraak van de Raad van State de aan Deltanuts verleende beschikking geschorst waartegen genoemde N.V. ver weer heeft gevoerd. De Afd. baseerde zijn uitspraak dat onvoldoende onder zoek was gedaan naar de gevolgen van de tienjarige onttrekking van grondwater aan het Kleisteegebied; de door de grond eigenaren bestreden beschikking (aan de WMZ) werd dan ook door de Raad van State geacht te zijn in strijd met het alg. beginsel van behoorlijk bestuur, dat ver langt dat een besluit met de nodige zorg vuldigheid wordt voorbereid en geno men. Tot een vergunningverlening zou pas kunnen worden besloten - zo over woog de Afd. - indien het algemeen belang van de drinkwatervoorziening dat zou vorderen en andere belangen niet onverantwoord zouden worden getrof fen; grondwateronttrekking dient derhal ve noodzakelijk te zijn. Weliswaar werd in 1985 een onderzoek als verlangd inge steld, maar dat zou - zo vindt de Afd. Rechtspraak inmiddels dienen te zijn geaktualiseerd. Appellanten, 69 'Kleisteeboeren' en de gemeente Goedereede, hebben in hun bezwaar tegen de beschikking de nood zakelijkheid in twijfel getrokken, c.q. on voldoende aangetoond geacht. De WMZ heeft in zijn verweer betoogd dat geen schade optreedt wanneer geen onttrekking van grondwater plaatsvindt tussen 1 maart en augustus, vindt in de periode van 1 maart tot 1 juli wél ont trekking plaats dan zal dat - volgens de WMZ - een slechts beperkte schade tot gevolg hebben. Op natuur en landschap zou de water winning zelfs een positief effekt hebben, zo heeft de WMZ in z'n verweer betoogd. Zónder Kleisteewater is de drinkwatervoorziening op Goeree-Over flakkee geheel afhankelijk van de win ning van geïnfoltreerd water en grond water in de Middel- en Oostduinen, voor het overgrote deel afkomstig uit het Ha ringvliet; de WMZ wees in haar verweer op de kwaliteitsverbetering (verlaging van chloridegehalte) die door menging met Kleisteewater bereikt kan worden. Verweerder acht daarmee de noodzaak van de winning van grondwater uit het Kleisteegebied aangetoond. De Afd. Rechtspraak heeft in zijn uit spraak overwogen dat alhoewel sinds 1987 geen Kleisteewater meer is gewon nen de drinkwatervoorziening geen moeilijkheden heeft ondervonden. De Afd. stelt ook vast dat de WMZ in het geheel geen onderzoek heeft verricht naar mogelijke alternatieven en slechts heeft volstaan met de mededeling dat die een investering van 30 tot 60 miljoen zullen vergen. Door appellanten naar voren gebrachte alternatieven zijn door de WMZ met 'uiterst summiere', niet op onderzoek gebaseerde argumenten van de hand gewezen. De Afd. Rechtspraak stelt dan ook vast dat de omstreden wateronttrek king noch in kwantitatief-, noch in kwalitatief opzicht noodzakelijk is. De Afd. Rechtspraak heeft zich uitvoerig georiënteerd op de overlegde analyses van de grondwaterstandmetingen, maar die geven onvoldoende inzicht in de gevolgen van de beoogde onttrekking, zo wordt vastgesteld. De Afd. spreekt dan ook uit dat er niet van kan worden uitgegaan dat door de wateronttrekking andere algemene belan gen niet zodanig worden getroffen dat het verlenen van een vergunning, ondanks de eis van een goede en toerei kende drinkwatervoorziening, verant woord zou zijn. De Afd. is dan ook van oordeel dat de bestreden beschikking is genomen in strijd met het in het algemeen rechtsbe- wustzijn levend beginsel van behoorlijk bestuur, dat eist dat een beschikking wordt gedragen door een deugdelijke motivering, alsook met het in het alge meen rechtsbewustzijn levend beginsel van behoorlijk bestuur, dat eist dat een besluit met de nodige zorgvuldigheid wordt voorbereid en genomen. Enkele data: Al in 1970 vroeg de Stich ting Drinkwaterleiding Goeree-Overflak kee vergunning voor de gewraakte wa teronttrekking. De agrariërs in het Klei steegebied maakten bezwaar. Per 25 juni Mr. A. A. den Hollander heeft in zijn pleit eraan herinnerd dat de landeigenaren in het Kleisteegebied in de jaren '20 tot '40 hun grond hebben gemijnd, afgegraven om dichter bij het grondwater te komen. De daardoor ontstane schurvelingen hebben inmiddels een hoge natuur wetenschappelijke en cultuurhistori sche waarde. Het kostte de grondei genaren 12% van hun oppervlakte en ze maakten 35.000 kruiwagen-ritten per ha. De inspanningen hadden tot resultaat dat de opbrengsten verbeterden waarna de waterleidingmij. in 1973 begon met de grondwaterontü-ekking aan het gebied waardoor het grond waterpeil soms meer dan 25 cm zakte ten koste van de teelt. Bovendien vertoont de bovenlaag waterafstotende eigenschappen waarom een goede grondwatervoor ziening onontbeerlijk is. Dhr. den Hollander had graag ge wild dat de Minister die november 1995 toch vergunning tot onttrek king verleende, z'n huiswerk beter zou hebben gedaan en de gevolgen van de waterontü-ekking zorgvuldig zou hebben onderzocht. In zijn pleitnota verklaart Mr. den Hollander dat t.g.v. de onttrekking oogstderving heeft plaatsgevonden van 40 tot 100% terwijl nadat in 1987 de wateronttrekking werd gestaakt de opbrengsten in kilo's 20 tot 25% hoger zijn geworden. 1973 werd haar tot 24 november 1975 vergunning verleend. Opnieuw werd ver gunning verleend in oktober 1977. Op 23 september 1982 werd opnieuw vergun ning gevraagd, maar die werd pas in mei 1987 verleend voor een proefperiode van 4,5 jaar, maar tussentijds - september 1983 tot januari 1988 - werd zonder ver gunning met de wateronttrekking voort gegaan. Tegen de vergunningverlening d.d. 26 mei 1987 werd beroep ingesteld, de win ning werd gestopt, maar de Minister (van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer) verleende desondanks november 1991 vergunning. Aanbieders 'edukatie'. V.l.n.r. Jan Trompper (Diekhuus), Marga Verhagen (SVE AanZet), Jan de Bree (Streekschool), Ada van Allen (Vrouw en Werk). Zandpad 36 Middelharnis Tel: (01870) 8 27 84

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 9