EIÜVriDEII-niElJWS Opbrengst voor CT-scan van ziekenhuis Dirksland HET ,^IJkVENSTER Met Natuumionumenten door Voomes Duin Samenwerking oplei dingen Zuidwester en Zadkine College H.v. Stellendam: zoetwatercompetitie Leprastichting heeft 50.000 patiënten onder behandeling 3e Blad VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1995 No. 6425 Blik op kerk 'y? en samenleving ij - De evolutie examenstof - In strijd met de schepping - Verdraagzaamlieid? In onderwijskringen wordt - ondanks de schoolvakanties - heftig gediscussieerd over een heikele kwestie: moet de evolu tietheorie weer examenstof worden of niet? Het onderwerp zelf is niet zo belangrijk, maar wel de achtergrond. Hij toont mijns inziens duidelijk aan hoe ver de tolerantie van de paarse regering gaat... Maar terzake. Het is hier niet de plaats om een uitvoe rig exposé te geven van de evolutietheo rie. Deze gaat uit van een bepaalde ont wikkeling: het hogere zou uit het lagere zijn voortgekomen, het lagere uit het nog lagere, en uiteindelijk is het begin te her leiden tot een oercel. Deze opvatting, waarvan Darwin de geestelijke vader is, geldt dan voor de gewone man als het feit dat de mens van de apen afstamt. Nu moet gezegd worden dat de evolutie leer ook in de wetenschappelijke wereld niet gezien wordt als een onomstootbaar feit, maar als een zogenaamde werk hypothese. Met andere woorden: zo zou het gegaan kunnen zijn. Al moet er natuurlijk wel bij gezegd worden dat in deze beschouwing geen plaats is voor een God Die alles uit niets geschapen heeft. Het is duidelijk dat leerlingen van mid delbare scholen op de hoogte moeten zijn van deze opvattingen. Ook al zijn we het met een bepaalde theorie niet eens, dan nog moeten we er wel kennis van nemen. Dat gebeurt dan ook op christelijke en reformatorische scholen. Al wordt er dan uiteraard bij verteld dat deze theorie in het licht van de schep ping niet houdbaar is. Evolutionisme en creationisme (de leer van de schepping) sluiten elkaar uit. Om tegemoet te komen aan de bezwaren vanuit het christelijk onderwijs heeft de regering in 1991 (dus nog maar vier jaar geleden) besloten dat de evolutie geen examenstof hoefde te zijn. Natuurlijk werd er wel naar gevraagd bij de school onderzoeken. Maar omdat het onderwerp zo controversieel lag bleef het bij de eindexamens buiten beschouwing. Dat gaat nu, als de regering haar zin krijgt, weer veranderen. Vanuit de Academie van wetenschappen is er al protest aangetekend tegen de huidige situatie. Maar ook D'66, en de VVD wil len de evolutie in het examenpakket, en thans heeft de PvdA zich daarbij aange sloten. Zou er gestemd moeten worden, dan is er dus een kamermeerderheid vóór. Uit dat alles blijkt duidelijk dat men niet van plan is zich van de protes ten vanuit het christelijk onderwijs iets aan te trekken. Het spreekt vanzelf dat de christelijke en de reformatorische scholen, die ernst maken met de schepping, hun leerlingen het verschil wel duidelijk zullen maken. Wat dat betreft verandert er niet zoveel. Maar dat de evolutie persé examenstof moet worden, bewijst wel dat de ver draagzaamheid van de paarse regering maar heel betrekkelijk is.... Waarnemer Langs de kust van Voome ligt het bij zondere natuurgebied Voornes Duin. Veel voor Nederland zeldzame soorten planten en vogels komen hier nog voor. Ook de vormen in het landschap hebben een verhaal. In augustus organiseert de Vereniging Natuurmonumenten nog twee excursies. Ze vinden plaats op zaterdag 12 en 19 augustus om 9.30 uur en duren 2 tot 2% uur. Aanmelden vooraf is niet nodig. De excursies kosten voor niet-leden 5,-, voor leden 3,- en voor kinderen t/m 12 jaar 1,-. Programma Zaterdag 12 augustus voert de excursie langs het Quackjeswater en vertrekt bij speeltuin de Houten Paardjes te Rockanje. Op zaterdag 19 augustus leidt de excur sieleider de mensen langs het Brede Water en de Schapenwei; vertrek vanaf de parkeerplaats 'Kreekpad': vanaf Rockanje de Lange Weg, einde links en dan eerste rechts. Pleisterplaatsen Zowel het Brede Water als het Quackjes water zijn pleisterplaatsen voor vogels die uit het noorden onderweg zijn naar kritisch selekteren hypotheek [g] op maat... Makelaar Tamboer Tel. (01870)8 34 77 het zuiden. Ze houden hier enkele weken of maanden rust en bouwen reserves op voor het vervolg van hun reis. Alpenwei In augustus is de Schapenwei net een Alpenwei. Je vindt er bijvoorbeeld bloei ende gentianen, pamassia en duizendgul- denkruid. De meeste vogels die hier gebroed hebben, zijn al naar het zuiden vertrokken. Langs de rand van de vallei kan een sperwer op jacht zijn en soms is ook de boomvalk te zien als hij achter een libelle aanzit. Vlinders Druk op zoek naar nectar vliegen vlin ders af en aan. Atalanta en Dagpauwoog zijn bijvoorbeeld veel te zien bij planten als leverkruid en het zonnebloemachtige heelblaadje. Met de hulp van het geoefend oog van de excursieleider is iedere excursie weer een ontdekkingsreis apart! Kraamzorg De Eilanden sponsort Omloop Goeree-Overflakkee Vandaag, vrijdag 11 augustus is het zover. Dan start om 19,00 uur in Ooltgensplaat de Omloop van Goeree-Overflakkee, een tocht van 110 km die binnen 24 uur gelopen moet zijn. Eén van de deelnemers is Leen Driesse uit Sommelsdijk, die (gekleed in het t- shirt van Kraamzorg De Eilanden met het inmiddels bekende roze/blauwe logo) zal trachten de tocht te volbrengen. Naast een eervolle prestatie staat een finan ciële bijdrage per km op het spel. De omloop van Goeree-Overflakkee is zes jaar geleden ontstaan, toen een aantal inwoners uit Ooltgensplaat besloot het eiland Goeree-Overflakkee aan de buiten zijde te bewandelen. Destijds werd er begonnen met een tiental deelnemers. Dit jaar is dit aantal inmiddels opgelopen tot 600 en heeft de loop landelijke bekend heid gekregen (±25% van de deelnemers is niet afkomstig van het eiland). De omloop is inmiddels tot sponsorloop geworden, waarvan de opbrengst dit jaar voor de CT-scan van het ziekenhuis Dirksland bestemd is. Het belang van de computertomografie De computertomografie, kortweg aangeduid als CT, is een elementaire en onmis bare onderzoekmethode voor de patiëntenzorg in een algemeen ziekenhuis, de CT geeft pijnloos waardevolle informatie over ziekten; de CT geeft informatie die meestal niet op een andere manier ver kregen kan worden; de CT kan op verscheidene gebieden van de geneeskunde worden benut (o.a. neurologie, interne geneeskunde). Zoals wellicht bekend, wordt van overheidswege fors op de gezondheidszorg bezuinigd. Het ziekenhuis Dirksland is derhalve niet in staat een CT-scan aan te schaffen. Momenteel wordt deze CT-scan voor een aantal dagdelen gehuurd, doch dit wordt door de medici als onvoldoende ervaren. Voor snelle en tijdige diagnostiek behoort dergelijke apparatuur permanent in het ziekenhuis aanwezig te zijn. Een verdere uitbreiding van de huurperiode is o.a. gezien het budget van het ziekenhuis niet mogelijk. Derhalve wordt door middel van akties tot en met augustus 1995 getracht een substantieel deel van het benodigde bedrag bij elkaar te krijgen. Voor meer infor matie over de sponsorioop of een financiële bijdrage kunt u kontakt opnemen met de Stichting VeMa te Dirksland. Voor meer informatie over Kraamzorg De Eilanden kunt u kontakt opnemen via (01883) 10000. Nederlandse componisten tijdens lierdenkings concert - Capelle aan den IJssel - In de maand augustus, op de maandagen 14, 21 en 28 augustus, zal de bekende organist Everhard Zwart orgelbespelingen verzor gen op het orgel van de Ned. Herv. Nieuwe Westerkerk aan het Valerius- ondeel te Capelle a/d IJssel. Aanvang van deze concerten is 20.00 uur en de toegang is slechts 6,~ p.p. Op 7 augustus j.l. werd de serie concer ten op stijlvolle wijze geopend. Het pro gramma van 14 augustus a.s. heeft alles te maken met Nederland. Op 15 augustus zal n.l. herdacht worden dat geheel Nederland 50 jaar bevrijd is. Redenen genoeg om het programma daarnaar aan te passen. Uitsluitend werken van Nederlandse componisten zullen ten gehore worden gebracht. Bekende namen uit onze vaderlandse orgelhistorie zijn o.a. Asma, Mudde, Bure, Bonset en natuurlijk Jan Zwart. De avond zal op toepasselijke wijze geo pend en gesloten worden met samen zang. Vanaf september 1995 gaat het Zadkine College te Rotterdam de theorie van de z-opleiding voor Zuidwester verzorgen. De studen ten zullen de theorie op een locatie van het Zadkine College in Rotter dam volgen (vlakbij het Zuidplein) en de praktijk al werkend leren bij één van de vestigingen van Zuid wester. Ruim 20 jaar verzorgt Hemesseroord in Middelharnis, de inservice opleiding voor Z-verpleegkundige, de zogenaamde Z-opleiding. Deze opleiding bestaat uit leren en werken, de zogenaamde duale leerweg. Hemesseroord is een voorzie ning van Zuidwester, organisatie voor zorg en dienstverlening op de Zuidhollandse eilanden. Na een beroeps voorbereidende periode van 7 maanden gaan de studenten als leerling z-ver- pleegkundigen in één van de voorzienin gen van Zuidwester werken, in Middelharnis, Oude-Tonge, Oud- Beyerland, Spijkenisse of Brielle. Dit werken is een deel van de opleiding en wordt om de vier weken onderbroken voor een week theorie. Praktijkopleiders begeleiden de leerlingen bij het werken. Tegelijkertijd ontvangen de leerlingen een salaris als werknemer bij Zuidwester. Het inservice onderwijs was tot nu toe ondergebracht bij volksgezondheid, het ministerie van VWS. De overheid vindt echter dat het gezondheidszorg onderwijs hoort bij onderwijs, het ministerie van OCW. Zuidwester had al een goede rela tie met het Zadkine College te Rotterdam. Er was al een intentie verkla ring tot samenwerking voor opleidingen. Het Zadkine College heeft o.a. opleidin gen voor verpleging (mdgo-vp) en bege leiding (mdgo-spw). Ook verzorgt het Zadkine College het theoretisch gedeelte van de inservice opleiding van de SVVGR. Het was daarom vanzelfspre kend dat Zuidwester en Zadkine het snel eens werden over het uitvoeren van het theoretisch gedeelte van de inservice opleiding. Dit zal gaan gebeuren aan de Sikkelstraat, vlakbij het zuidplein in Rotterdam. Op 1 september vindt op Hemesseroord de officiële overdracht plaats tijdens een plechtige, maar ook feestelijke, bijeenkomst van medewerkers van Zadkine en Zuidwester en genodig den. En dan is er koffie. Onder het geu rend genot van K en G worden de laatste nieuwtjes uitgewisseld. Geïnformeerd naar ieders gezond heid. Dat hoort ook zo bij 'het klimmen der jaren', wanneer ver schijnselen van ouderdom zich gaan openbaren. Maar o, wat een geluk dat we niet voor ieder 'wisse wasje' de drukbezette praktijk van de geneesheer/vrouw hoeven te bezoeken. Het antwoord op sommige kwaaltjes groeit zomaar gratis voor het plukken in bermen en weiland. We spitsen extra de gehoororganen bij de verkondiging van deze wetenschap. We hebben ook wel- eens een probleem...pje. Wanneer? Als we het kleinste kamertje zouden moeten bezoeken, volgens het ritme van de bio logische klok. Zou die Flora daarvoor ook een middeltje tussen haar nerven hebben zitten? Vandaag op zoek naar die wonderplant. Tropisch Wel vroeg uit bed want we willen voor de grootste hitte des daags weer thuis zijn achter de horretjes bij de ventilator. Dat heeft ook het voordeel dat het nu nog rustig is in de polder. Mis gedacht. Mens en dier zijn al vroeg uit de lakens en veren om in de koelte van de morgen stond nog wat voor zichzelf en of een ander te zorgen. Zo worden er in de hof jes met een viertander riekje al aardappe len uit de grond gewroet. Ook groente gesneden voor de middagpot. Misschien wordt het een koude schotel. Op een geschoren weiland pikken honderden vogels naar een overvloed van zaadjes die bij en door het maaien zijn uitge strooid. Er ronken tractoren. Er moet ook grond worden verzet. De dragline wordt bedrijfsklaar gemaakt. De machinist zit nu al lekker onder de vette smeer. Toch zwaait hij vrolijk als we langsfietsen. Dan is het kwart over zes. De zon is nog een rode bol, maar klimt langs een heiig firmament naar meer heldere, hogere sfe ren. Het wordt andermaal een tropische dag. Smalle weegbree Als gevolg van een andere wegconstruc tie is er in de polder, bij een kruispunt, een ruigteplekje ontstaan van enkele vierkante meters. Een stelletje scholek sters en een paartje kievitten hebben er zich gevestigd. Als we er arriveren scharrelen de vogels wat tussen de grassoorten bij een toefje Vogelwikke. En daarnaast vinden we haar, die natuurgenezeres. Ze heeft vanuit een wortelrozet van speervormige bladeren een paar kale bloeistengels naar boven gestuurd. Aan de toppen zitten aartjes waarin minuscu le bloempjes zijn verpakt. Lange, licht gekleurde meeidraden steken eruit. Net kleine sigaartjes met kransjes eromheen. Dat is nu Smalle weegbree. Deftig heet ze Plantago lanceolata. De geslachtsnaam Plantago is ontleend aan de bladeren van de Grote weegbree. In volksverhalen worden de bladeren van die plant vergeleken met menselijke voetstappen. In het latijn heet een voet stap planta. Ook de nederlandse bena ming heeft hier mee te maken. Die komt van de naam Wegetree, zegt Oudemans. Omdat de plant ook overal langs wegen woont. De Oec. Flora: „Wat zich aan de weg breedmaakt". In de nieuwe wereld, Amerika, was weegbree voor de komst van de blanken niet bekend. De kolonisten namen de zaden mee in hun kleding en bezittingen. Wie weet, ook in een zakje. Zo ontsproot 'Plantago bij de indianen. Voor hun een nieuw natuurverschijnsel. Doch ze had den er regelrecht een naam voor: Voetstappen van de bleekgezichten. Aanpassen Wel, wel, nu gaan opeens die scholek sters zich met ons bemoeien. We zijn zomaar hun tuintje ingestapt. Dat mag wel voor even maar we moeten niet aan hun planten frunniken. De kleinste van de twee, het vrouwtje, heeft het nogal op haar heupen. Praats voor tien. Wellicht zitten er nakomelingen tussen de vegeta tie. Voor hen is dat gekrijs ook bestemd. Er zit een waarschuwing in dat ze zich gedeisd moeten houden. Als ze er zijn, ze geven geen kik. De boze ouders kiezen het luchtruim en gaan ons in duikvluchten aanvallen. Nou ja, aanvallen, ze scheren op slechts twee meter over onze kruin. Voor alle zeker heid gaat we door de knieën. En kijken weer in het rond of een medemens onze reaktie met enig vermaak gadeslaat. Nu gaan ze cirkelen en krijgt hun com mentaar een klagelijke toon. Daarmee landen ze in de grote wei over de sloot en houden ze zich koest. Misschien passen de vogels zich even aan. Smalle weegbree doet dat heel haar leven. Ze kan wel tegen een stootje. In een Verkade-album van 1910 vraagt Thijsse zich af of er wel een tevredener plant bestaat. „Geen bodem is haar te schraal of te hard. Dagenlang blijft ze bedolven onder 't stof, onder tonnen en kisten, zonder dat 't iets schijnt te deren. Is de verdruk king ten einde, dan groeit de plant weer voort, al is het niet frisch en fleurig, met gekneusde bladeren en geknakte stengels gaat toch het bloeien voort, de kleine vruchtdoosjes rijpen behoorlijk, het zaad wordt uitgestrooid, meegenomen door kar en paard, door den voet van de wan delaar, tusschen de groeven van de fiets band en overal waar menschen en wegen zijn, kuimen weer nieuwe weegbreeplan- ten opschieten." Helpt Hoe zit het nu met de geneeskracht? Even bladeren in 'Geneeskrachtige Planten' van Rebo en Thieme. De plant bloeit van mei tot september. In die tijd moeten de bladeren worden ver zameld van planten die niet op vervuilde plaatsen groeien. Voor de farmaceutische industrie worden de planten ook gekweekt. Ze dienen als grondstof voor genezende dranken. Er kunnen dan ook theeën van worden getrokken. Bijvoor beeld ter bevordering van de eetlust en spijsvertering. Snijdt u zich in de vinger bij het aardappelschillen, geen nood, verse, gekneusde bladeren erop. Dat heeft een ontsmettende werking en de huid wordt er ook nog zacht en soepel van. Wordt u gestoken door een bij, vers plantesap erop. O, het is een hele was lijst. Blad van de Grote weegbree is goed tegen jeuk. Gezette thee van Smalle weegbree helpt u van hoestbuien af. Enne, dan komt het: P. psyllium levert een laxeermiddel. Maar, o grote maar, die plant groeit hier (nog) niet. Jammer? Mmm. Een citaat uit Thieme: „Ons boek wil niet tot zelfdokteren aansporen. Aan elke therapie dient een diagnose vooraf te gaan en dat is een zaak van de arts. In overleg met hem heeft echter een behan delwijze met geneeskrachtige kruiden soms zin en kan deze perspectieven bie den". De eksters en de kievitten ontlokken vreugdekreten aan hun stembanden als we opstappen. Oogstmachines worden geëscorteerd door wolken stof. Een warme wind blaast dat gruis der aarde tot over de sloot in de wegrand. En bedekt ook P. lanceolata die nu eenmaal wil wonen 'overal waar menschen en wegen zijn'. J.V.P. Ruigteplekje van de eksters. Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. flakkee verhuizingen b.v. Na zes wedstrijden te hebben gevist ziet de tussenstand betreffende de zoetwater competitie 1995 van de Hengelaarsver eniging Stellendam er als volgt uit. 1J. Bruggeman26,200 kg 23 pnt 2. P. van Nimwegen... 19,475 kg 29 pnt 3. H. Maan17,250 kg 29 pnt 4. J. Witte22,200 kg 33 pnt 5. J. Veldhuis11,550 kg 39 pnt 6. B.vanVugt6,800 kg 41 pnt 7. C. Westdijk6,200 kg 41 pnt 8. Fr. v.d. Burgt8,100 kg 46 pnt 9. L. Meersman7,800 kg 48 pnt 10. W. Netten6,250 kg 48 pnt 11. G. Legierse7,800 kg 49 pnt 12. T.Pijl3,700 kg 52 pnt 13. F. deRaet1,850 kg 59 pnt 14. M.Nagtegaal1,750 kg 61 pnt 15. H. Netten1,700 kg 64 pnt 16. H. van Katwijk1,400 kg 65 pnt 17. L. Breederveld0,650 kg 67 pnt Historische Vereniging Westelijk Voorne op excursie in Ouddorp Onlangs maakte de HVWV een avond excursie naar het Poldermuseum in het voormalige raadhuis te Ouddorp. Na een rondtocht over Goeree onder begeleiding van Jeanne Komtebedde, de voorzitster van bovengenoemd museum, werd een bezoek gebracht aan het bezoekerscen trum 'De Punt'. Daar maakte het prachti ge zomerweer het mogelijk om op het terras een kopje koffie te drinken en te genieten van het uitzicht. Daarna volgde een bezoek aan het eigen lijke doel van deze excursie, namelijk het Poldermuseum waar wij veel konden leren over heden en verleden van het (vroegere) eiland Goeree. Het leerzame van deze excursie is het kennis maken met andere typen musea om te kunnen vergelijken met ons openluchtmuseum 'De Duinhuisjes' te Rockanje. In 1994 waren in de projekten van de Nederlandse Sfichting voor Leprabe strijding (LepraStichfing) ruim 50.000 patiënten onder behandeling. De gemid delde kosten per patiënt bedroegen nog geen 300 gulden. De projektbestedingen bedroegen in 1994 ruim 13 miljoen gul den. Een en ander is te lezen in het jaar verslag 1994, dat verschenen is onder de titel 'Daar gaan we voor'. Dankzij de donateurs van de Lepra Stichting doet Nederland het in vergelij king met het buitenland goed. Op basis van de projektbestedingen staat de stich ting in de Internationale Federatie van Leprabestrijdingsorganisaties (ILEP) op de derde plaats. De inkomsten uit fond senwerving waren lager dan in 1993, maar mede dankzij de harde guldden konden de bestedingen toch worden gedekt. De lagere inkomsten uit giften werden gecompenseerd doordat steeds meer donateurs de Leprabestrijding gedenken in hun testament. De inkom sten uit deze bron bedroegen ruim 3 mil joen gulden. Zonder de hulp van de LepraStichting zou in veel landen de leprabestrijding niet van de grond komen. In menig ont wikkelingsland is lepra nog steeds een ziekte waar men met een grote boog omheen loopt. In de leprabedstrijding worden goede resultaten geboekt. De jongste cijfers van de WHO geven dit ook aan. Er zijn momenteel 1,2 miljoen Snuffelmarkt op Diekhuusplein Zaterdag 19 augustus verwacht het Diekhuus weer de gezellige snuffel markt, met een gevarieerd aanbod van nuttige, aardige of lang gezochte artike len. 's Middags speelt op het plein het orkest van de Muziekschool Goeree-Overflak kee (14.00 uur). Ook nu is er een open podium, muzikanten moeten zich wel even melden bij de organisatie. De Volksuniversiteit houdt 's ochtends een informatie-ochtend. En in het kader van Gastvrij Middelharnis zullen weer kabouters aktief zijn. Het gezelligste plein van Middelharnis biedt op 19 augustus opnieuw 'voor elk wat wils'. Infonnatie (01870) 82400. patiënten onder behandeling. Ruim 75% daarvan ontvangt de door de WHO aan bevolen behandeling met een combinatie van medicijnen, de Multidrug Therapy (MDT). Ondanks de successen waar schuwt het hoofd Leprabestrijding van het Koninklijk Instituut voor de Tropen en medisch adviseur van de Lepra Stichting, drs. Piet Feenstra, voor over spannen verwachtingen. Jaarlijks worden nog 600.000 nieuwe gevallen van lepra gekonstateerd. Zolang dit aantal niet daalt, is de keten van besmetting niet doorbroken, zegt Feenstra in het jaarver slag. Hij verwacht dan ook dat lepra pas ergens in de volgende eeuw echt over wonnen zal zijn. Er is dus nog veel te doen. De LepraStichting is bereid 'er voor te gaan' en hoopt op de steun van de donateurs te mogen rekenen. .-rT .^BtKB^DE Middelharnis Hellevoetsluis Zieril(zee Oud-Beijerland VERHUIZERS Tel. 01870-82188 Tel. 01883-20016 Tel. 01110-13163 Tel. 01860-13624

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 9