EIÜVIIDEn-tllEUWS Overdenking Explosie op motorboot Weet wat u eet uit de Heilige Schrift Omloop Goeree- OveiïFlakkee Beiaard beroert toren Goedereede HET :^IJKVENSTER Samenspel Flakkeese zaterdagvliegers Samenspel Flakkeese zaterdagvliegers Storeloze vrede! Oud papier Dïrksland Schoenmakers import uit Ooitgensplaat krijgt keurmerk hypotheek Qj] op maat... VERVOLGVERHAAL 2e Blad VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1995 No. 6423 Blik op kerk -^ en samenleving tj - Een merkwaardige overgang - Niet onverwacht - Geen sclioonlieidsprijs Het bericht dat Dr. J. J. C. Dee zijn ambt van predikant in de Nederlandse Her vormde Kerk had neergelegd om over te gaan naar de Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) bracht in kerkelijk Neder land een klein aardschokje teweeg. Over gangen van de ene kerk naar de andere komen toch al niet zo frequent voor. Jaren geleden raakten de Christelijke Gereformeerde Kerken enkele van hun dienaren kwijt aan de Gereformeerde Gemeenten. Later zajgen dezelfde kerken nogeens een aantal dominees vertrekken naar de Nederlandse Hervormde Kerk. Maar de overstap van de 'vaderlandse kerk' naar de Vrijgemaakten is, denk ik, in ons land niet eerder voorgekomen. Overigens kwam de beslissing van Dr Dee voor hen die geen vreemdelingen zijn in kerkelijk Jeruzalem niet als een volslagen verrassing. Dr Dee (45 jaar) heeft al een behoorlijk aantal Hervormde Gemeenten (als predikant) gediend: Weisrijp, 's-Gravenzade, Zuidwolde, Ellecom-De Steeg en sinds 1991 Twijze- lerheide. Hij bewoog zich een beetje in het grensgebied tussen de Gereformeerde Bond en de Confessionele Vereniging. Van laatstgenoemde is hij een tijd bestuurslid geweest, maar vorig jaar heeft hij daarvoor bedankt omdat de confessio nelen naar zijn smaak te slap waren in de afwijzing van het SoW-proces, waarvan Dee een verklaard tegenstander is. In 1990 is Dee gepromoveerd tot doctor in de Godgeleerdheid op een gedegen studie over Klaas Schilder, de man die aan de wieg stond van de Vrijgemaakte Kerken. Van zijn jeugd af had deze ongetwijfeld grote theoloog hem geboeid en - hoe kan het anders? - naarmate hij zich meer in hem verdiepte, kwam hij ook steeds meer onder zijn invloed. Hij sloot zich aan bij hen die protest aante kenen tegen Samen-op-Weg, maar het werd hoe langer hoe meer duidelijk dat het verzet bij hem toch voortkwam uit een ander kerkbegrip dan bij de andere tegenstanders. Reeds een paar jaar kon men hier en daar fluisterend horen opmerken: „Dee wordt nog een keer Vrijgemaakt". Hetgeen dan nu een feit. is. Het is een hachelijke zaak te oordelen over de motieven die iemand tot een der gelijke stap hebben geleid. Daarvoor is zo'n beslissing te persoonlijk. Anders ligt dat met de manier waarop, die mijns inziens niet in aanmerking komt voor een schoonheidsprijs. Naar mij van betrouwbare zijde ter ore kwam, was de gemeente Twijzelerheide op geen enkele manier voorbereid op deze stap, die voor haar, waar Ds Dee een geacht predikant was, zeer schokkend overkwam. Boven dien zou het in de lijn gelegen hebben dat Ds Dee, die van mening is dat de Hervormde Kerk hoe langer hoe meer de trekken van de valse kerk begint te ver tonen - het typisch Afgescheiden stand punt! - zijn gemeente had opgewekt hem op deze weg te volgen, maar dat heeft hij niet gedaan. Daarmee heeft hij, zoals Ir Van der Graaf terecht opmerkte, van zijn standpunt beschouwd, zijn kudde over geleverd aan de huurlingen. Het is voor Dr Dee te hopen dat de Vrij gemaakten hem zullen accepteren en dat hij in die kerken beroepbaar zal worden verklaard. Waarnemer Bovenstaande postduivenorganisatie nam op 28 juli 1995 deel aan een wed- vlucht vanuit Bergerac. Afstand 817 km. In concours waren 480 duiven, die om 12.00 uur met oosten wind gelost wer den. De eerste duif arriveerde om 10.37.14 uur en haalde een snelheid van 889.93 m.p.m. De gedetailleerde uitslag luidt: M. Melissant en zn 1; D. Kievit 2, 6, 16, 24; Comb. Kievit 3, 25; T. v.d. Bok 4, 7, 18; P. van Moort sr 5; Comb. Kievit en Kievit 8; W. van Seters 9; K. Breen 10; D. J. van Noort 11; A. Klijn 12; P. v.d. Sluys 13; H. Kagchelland 14, 17; J. Akershoek 15; C. Vermeulen 19; J. P. Keymel 20, 23; H. Rosmolen 21; Ary Spuy 22. Bovenstaande postduivenorganisatie nam op 29 juli 1995 deel aan een wed- vlucht vanuit Roye. Afstand 242 km. In concours waren 2193 duiven, die om 12.30 uur met noordoosten wind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 16.06.39 uur en haalde een snelheid van 1117.21 m.p.m. De gedetailleerde uitslag luidt: A. Riedijk 1, 16, 17; C. Vermeulen 2; Hoffmann-Vis van Heemst 3; J. N. Troost 4, 24; Ph. Logmans 5, 13; P. Hogerwerf 6; J. Bakelaar 7, 15; Comb. OOLTGENSPLAAT - Eelco Brinkman 'schiet' dit jaar de lopers weg die Goeree- Overflakkee rond gaan lopen. De start vindt op 11 augustus om 19.00 uur voor de zesde maal plaats. Na een korte ont vangstbijeenkomst zal Brinkman het startschot lossen vanaf het bordes van het gemeentehuis. Aansluitend vertrek ken genodigden per boot voor een tocht je naar de haven van Middelhamis. GOEDEREEDE - Het zesde beiaardcon- cert valt op zaterdag 12 augustus. Wederom op de toren van Goedereede. Klokkenspeelster is Rosemarie Seuntiëns uit Asten. Het programma bevat werken van: H. Purcell, L. 't Hart, G. Gershwin, T. Jones, G. Wyle, J.A. Bland, M. Moszowski, F. Schubert, A. de Klerk en een arrangement van enkele Beatles- songs. Hameete-Hoekman 8; J. A. Koppelman 9; M. A. van Nimwegen 10; P. C. van Alphen 11; A. de Gans 12, 14, 19; C. Logmans 18; J. C. Roodzant 20; C. Ven- neman 21; J. K. van Wijk 22; Gebr. Kieviet 23; Comb. Kievit en Kievit 25. OUDDORP - De kustwacht van Ouddorp kreeg afgelopen maandag om 21.20 uur een melding van een explosie aan boord van een motorboot. Deze lag in de haven Middelplaat aan de Brouwersdam en was deels gezonken. De reddingboot Makreel, de politie en een ambulance spoedden zich naar de plek des onheils. Aan boord bevonden zich vier personen. Een 31-jarige man, inwoner uit Den Bosch, werd met brand wonden aan het onderbeen naar het zie kenhuis in Zierikzee gebracht. De overi ge personen waren ongedeerd. De oor zaak van de explosie is waarschijnlijk ontsnapt gas. Onderzoek volgt nog. Veel produkten bevatten minder of geen zout, suil^er, vet en toevoegin gen. Andere, zoals groente, fruit en aardappelen, zijn zo natuurlijk mogelijk geteeld. Maar wat gezond lijkt, hoeft dat nog niet te zijn. Naast de verbeterde produkten zijn echter veel artikelen nog het zelfde als vroeger, hoewel ze soms aangekleed zijn met nietszeggende kreten als 'natuurlijk', 'veel gra nen' of 'nu nog fruitiger'. Ingrediëntenlijst en voedingswaarde-informatie Iemand die bewust boodschappen doet, kan op dit moment meer te weten komen in de supermarkt dan ooit tevoren. Fabri kanten zijn verplicht een ingrediënten- lijst op de verpakking van voedsel te zet ten. Daarop moeten alle ingrediënten vermeld staan. De meest gebruikte bovenaan en de minst gebruikte hele maal onder aan de lijst. Voedingswaarde-informatie is niet ver plicht, maar op bijna de helft van alle produkten wordt deze informatie vrijwil lig op de verpakking gegeven. U kunt er veel van opsteken als u weet hoe u deze informatie moet gebruiken. 'Biologische' keurmerken Producenten hebben voor verbeterde produkten een aantal 'biologische' keur merken in het leven geroepen die aan bepaalde branche- en/of overheidseisen voldoen. De belangrijkste zijn: EKO (van ekologisch) voor groenten, vlees, zuivel en brood; ISC (Internationale Scharrelvlees Controle) voor diervrien delijk vlees, en CPE (Controlebureau voor Pluimvee, Eieren en Eiprodukten) voor scharreleieren en pluimvee. Natuurlijk, light, calorie-arm... Wees op uw hoede voor populaire kre ten, zoals natuurlijk, light, calorie-arm, energie, verrijkt, en meer granen. Een frisdrankenfabrikant mag beweren dat er '100 procent natuurlijke limoensmaak' in zijn brouwsel zit, dat op het water en de smaakstof na vrijwel volledig kunst matig is. Light betekent lang niet altijd dat alle calorieën eruit zijn. Een light of calorie-arm produkt moet voldoen aan de norm van een derde minder calorieën dan in een vergelijkbaar produkt. Voed sel voor extra energie levert vooral veel calorieën op. Voedselenergie is namelijk hetzelfde als calorieën. Verrijkte produk ten zijn duurder en overbodig als u geva rieerd genoeg eet. En meer granen in het produkt maken het niet automatisch gezonder. Het beïnvloedt hooguit de smaak. En voor de troon was een glazen zee.(Openb. 4:6a) Wellicht lijkt het haast wel een aanflui ting om met u te gaan spreken over sto reloze vrede, waar in de wereld de vrede verstoord is aan alle kanten. Misschien zou u wel het liefst een streep willen halen door dit woord. Ik kan me goed indenken, maar toch... toch blijft er de boodschap van Goddelijke vrede en hemelse rust. Een onrustig mens, een on rustig hart kan er soms naar verlangen en heeft dat ook nodig, want het kan daar alleen maar mee getroost worden. Velen van ons hebben hun angsten en zorgen en weten niet hoe zij verder moe ten. En het hamert in hun ziel: Heere waar gaat het heen? Heere ziet U niet hoe bang en moeilijk het allemaal voor me is? Heere bent U er dan niet meer om te helpen? Mag ik u dan wijzen op die weg van uit komst en redding. U hoeft niet te blijven liggen in uw twijfel. Een heerlijke zaak, als na de donkerheid van het onweer de hemel weer blauw wordt. Een heerlijke zaak, als na vele van zorg er weer een zonnestraal van Gods vriendelijk aange zicht valt. Zalige zaak, als er eenmaal door Gods reddende liefde mag zijn, de glazen zee voor Gods troon ook voor u en jou en mij. Eenmaal kom dat. Dan gaat voor Gods Kerk alle bitterheid voorbij en dan neemt alle verschrikking een einde. Dan is er stille genieting en innige vrede. Het vierde hoofdstuk van het Bijbelboek, dat we opgeslagen hebben toont ons 'hoe dat is en hoe dat wordt'. Hoe dan is! Het gaat hier om de vele ver drukkingen van de Kerk op aarde en om de triomf van de hemel. En dan wordt dit de vraag: Al degenen, die het door gena de mogen brengen van strijd tot overwin ning, van verdrukking tot heerlijkheid, waar zullen zij eenmaal komen? Waar zullen zij nu eeuwig zijn? En dan het antwoord: bij hun getrouwe God en Zaligmaker in de hemel. Johan nes mag hen zien in de geest bij de troon van God. De bazuin roept de Godsman op en door een open deur mag hij in de hemel zien. Hij ziet een troon en op die troon. God de Vader in een onbeschrijfelijke majes teit. En voor die troon een zee, in spie- gelbladde stilte en stralende glans. De engel Gods heeft het later zelf aan •Johannes uitgelegd: de wateren zijn vol ken en natiën en tongen. Zo is die glazen zee een beeld van de gezaligden in hun storeloze vrede. Is het dan een wonder, dat het heimwee van de Kerk op deze aarde uitgaat naar de zaligheid? Dat ze weleens uitziet met een groot verlangen naar die dag? De zee is een heel gewoon beeld van dit leven. Zoals de golven bruisen eri ruste loos bewegen, zo is het leven druk van beroering en bang van storm. Maar de Almachtige, Hij kan het rumoer stillen, zoals Hij de golven stilt. Ook in ons le ven kan er heel wat storm zijn en de strijd kan soms zo zwaar zijn. Maar wat een zegen als we dan mogen weten, dat straks alle angstkreten zwijgen en dat alle klachten verstillen en alle twijfels verstommen zal voor Gods almachtige kracht. Hebben we dat al geleerd in ons leven, om het alleen van Hem te verwachten en niet meer van onszelf. Kijk we kunnen van alles hebben in ons leven ook op geestelijk gebied, maar als we niet geborgen zijn in die doorboorde handen van de Zaligmaker, dan wacht ons alleen maar de eeuwige onrust en de eeuwige onvrede. Maar als we Hem mogen kennen, wat is dit dan een troost. Straks zullen allen die gewassen zijn in het bloed van het Lam, die door Hem gered zijn, daar zijn voor de troon van God, als een glazen zee, kristal gelijk. Dat wil zeggen dan is alle bezoedeling weg. Dan geen zonde meer. Het zal alles zijn zonder vloek, zonder rimpel. Alleen maar rust, rust in God. Dat is de troost voor de Kerk, dat zij in alle bitterheid en verschrikking het mag weten? dat het eenmaal zo zal zijn. Weet u dat ook? Zo ja dan kom de twee de vraag: hoe dat wordt? We lezen hier: er zat Een op de troon. Welnu, die zee kan alleen een glazen zee zijn, omdat zij voor de troon van die Ene ligt. En dan begrijpt u wel, wat er ook voor ons uit te leren valt. We zullen in de eerste plaats moeten le ren buigen voor die troon. Alleen daar, wanneer de mens met al zijn schuld en nood de toevlucht heeft leren zoeken en vinden bij Hem, zal de woeli ge en onrustige zee van ons leven tot rust worden gebracht. Maar dan ook en dat is het tweede: al leen maar luisteren naar die stem, die uit gaat van de troon. Ook daarover spreekt Johannes. Over die stemmen die uitgaan van die troon. Hij spreekt over bliksemen en donderslagen. Fel is het bliksemlicht dat u huiveren doet. Hard dreunt de donder. En elke slag is de stem des Heeren. Alles beeft, alles schudt, alles kraakt. Zo kan het ook in ons leven zijn. Er kan een vreselijke schok komen, of een plot selinge schrik. Je zal maar die boodschap van de dokter krijgen, ongeneeslijk. Waar zullen we ons bergen, als al die lie felijke dingen van het leven stuk breken? En de Heere kan nog wel meer doen ook. Beving moet ons aangrijpen, omdat we zondaren zijn. Schuldenaren, waardoor Hij ons met de donder en de bliksem van Zijn heiligheid kan neerwerpen, zodat we nooit meer zouden kunnen opstaan. Rustig ligt daar voor die troon, die gladde zee. Dat is het beeld van de toekomst van Gods kinderen. Dat wordt het straks. Maar aan die rust gaat de onrust vooraf. De Heere maakt het onrustig, opdat we juist naar die rust zouden leren vragen. En daarom is er ook steeds die sprake Gods. Van die grote en heilige God tot die kleine onheilige mens, die van nature groot wil zijn en steeds maar weer op staat tegen Hem. Wij mensen, die denken de Heere naar de kroon te kunnen steken. En we zien hier en daar de bliksem in slaan en het kan ons raken en ontzetten. Maar wanneer dat nu eens bij ons ge beurde? Dat kan toch evengoed als bij een ander. Wat dan? Weten wij dan van die rust, die er overblijft voor het volk van God? Die rust, waarvan ook deze glazen zee spreekt? Dat is de vraag in uw en jong en mijn ven. We kunnen wel denken, dat we de rust hier al hebben, maar als de Heere daar niet in is... pas dan op. Want dan komt de Heere met Zijn gericht. Maar door de gerichten heen behoudt Hij Zijn volk. En eenmaal komt de laatste dag, dan wordt het: eeuwige onrust voor degenen, die Hem niet kennen, maar sto reloze vrede voor Zijn beminden. Dan ligt daar voor Zijn troon, die glazen zee. En die glazen zee is maar niet een wankele hoop. Nee zeker niet, want nu lees ik ook nog in dit hoofdstuk dat daar rondom de troon is: een regenboog. Het teken van Zijn trouw. Hij vergeet Zijn kinderen niet. Daarom zal het zijn: een storeloze vrede, dan ligt daar die glazen zee als een wijde kring van heilige stille aanbidding. Misschien zegt u, maar wat heb ik daar nu aan? Ik zit toch maar met die moeite en met die zorgen en met dat verdriet en die donkerheid en noem maar op. Wel zie dan naar omhoog en vouw uw han den en bidt het met de Psalmdichter mee: Getrouwe Herder, breng ons weer; Verlos ons, toon ons 't lieflijke licht Van Uw vertroostend aangezicht. A.S. DIRKSLAND - Morgen (zaterdag) wordt het oud papier weer opgehaald. Het verzoek is om de stapel voor 8.30 uur 's morgens gebundeld buiten te zet ten. Bij voorbaat hartelijke dank van de vrijwilligers. Voor informatie: A. Zoon (01877)3352. Ontcijferen van het etiket De informatie die etiketten ons nu geven met behulp van de ingrediëntenlijst en de voedingswaarde-informatie is een verbe tering ten opzichte van de tijd dat er niets over de produktsamenstelling werd ver meld. Helaas is het etiket voor de consu menten niet altijd even gemakkelijk te ontcijferen. 'Het Beste' augustus 1995, van Uitgeversmaatschappij The Reader's Digest (onder meer verkrijgbaar in de boekhandel), geeft in een informatief artikel richtlijnen voor het bestuderen van voedsel-etiketten, legt uit wat E- nummers zijn en verklaart begrippen als ingrediëntenlijst, voedingswaarde-decla ratie en keurmerk. Met ingang van 1 oktober aanstaande zijn alle Tivall-vlees- vervangers van c,^^^^"^Z)^ Schoenmakers ^V* Import en Export ^y^^ uit Ooltgens- -''^^^ plaat voorzien S o van het inter- ^^^V °J nationale keur- "Jj ^^B -^ merk voor ve- getarische pro- Vyy^ dukten. Dit keur- "^E merk wordt binnen de Benelux door de Nederlandse Vege tariërsbond uitgegeven en gecontroleerd. Het geeft aan dat de produkten gegaran deerd vrij van ingrediënten van gedode dieren. Eisen met betrekking tot het gebruik van scharreleieren en vegeta risch gestremde kaas garanderen de dier vriendelijkheid van keurmerkprodukten. Om aan alle strenge keurmerkeisen te voldoen schakelde Schoenmakers over kritisch selekteren Makelaar Tamboer Tel. (01870)8 34 77 op het gebruik van scharreleigrondstof- fen. In de komende maanden kan de con sument steeds meer Tivall-produkten met het keurmerk in het schap aantref fen. Het keurmerk De Nederlandse Vegetariërsbond intro duceerde het keurmerk voor vegetarische produkten in 1993 in Nederland. Het keurmerk is wereldwijd gelijk, zodat de vegetarische consument in elk land naar eenzelfde merkbeeld kan uitzien. Met het keurmerk ontstaat één standaard voor vegetarisch en diervriendelijk geprodu ceerde produkt. „Nou, dat weet ik je vrij sekuur te vertel len. Als je vader zich waste bij de pomp, legde hij zijn kiel en vest altijd waar die twee grote takken zich van elkaar scheid den. Op een zekere keer is het horloge uit zijn vestzak gegleden en zo onder in de stam terecht gekomen". „Ja, zo zal het geweest zijn". „Maar hij heeft het zelf nooit vermoed. anders had hij het wel gezegd. Hij is het altijd kwijt gebleven". ,A1ag ik het nog eens even zien, moeder?" „Welja, pak het maar even". Mota gaat op de stoel staan en haalt het horloge van de spijker. Voorzichtig bekijkt hij het kostbare klokje. Hij luistert hoe het tikt. „Ik meen vast te weten dat de beginletters van vaders naam er in staan. Zal ik eens even kijken?" Moeder pakt het horloge over en met een aardap pelmesje maakt zij het achter open. Ja hoor, het lukt! In de opening van de zijdeur bekijken ze samen de sierlijke ingegrifte letters A.S.P. - Andries Simon Petwas „Jouw vader Dan gaan ze eten. De tortelduif in het kooitje boven de kamerdeur laat zijn zachte roep weer klinken. Moeder bidt. Het zachte roggebrood, met boter en stroop besmeerd, smaakt als koek. „Mota, hoor eens". „Ja moeder". „Op de dag dat jij twaalf jaar mag worden, krijg jij dit horloge". „Heel graag, moeder". Als de maaltijd voorbij is, gaat Mota naar buiten, het is een fijne avond. Het weer is zo mooi als men maar wensen kan. Mota gaat langs de geitewei en het aardappelveld, regelrecht het duin in. Hij klau tert één van de hoogste duintoppen op. Hijgend komt hij boven. Dan is hij tevreden. Ginds, links van hem, ligt de zee en rechts het dorpje. En daar tussen zijn wereldje, zijn thuis. Hier is zijn kleine wereld, maar hoe ver reikt zijn blik over de eindeloze zee. Wat een ruimte en een uitzicht! Zie, hoe de stralen van de zon als engelen dansen over het vlakke water. Mota peinst over alles wat er op deze dag gebeurd is. Over het onweer, hoe hij over de duinweg naar huis rende. En toen opeens die gloed van het licht. Wat was dat gevaarlijk geweest. Hoe fel en ver blindend brandde het weerlicht voor zijn voeten! En dan het dreunen van het onweer tussen de heu vels van het duinland. Boven de zee is de lucht nu helder en klaar. Enkele witte wolkjes drijven statig langs de diep blauwe hemel, nooit was de hemel zo blauw als vandaag. Altijd weer boeien Mota de vergezichten vanaf zijn plaatsje op de duintop. De witte huisjes liggen zo vredig bij elkaar. Zie, hoe het haantje van de toren schittert in de stralen van de zon. Daar bij Gert Jensen staat de kruidenier aan de deur en in de Voorstraat rijdt de bakker op zijn fiets met de broodmand voorop. Hoor de kraaien krassen in het dennenbos. Zie de zeemeeuwen rij zen en dalen in stoeten door de lucht, toen- en honderdtallen, zwenkend naar land en naar zee. Moeder gaat de geit melken, daaraan weet hij dat het zeven uur is. Zij ziet hem op de heuveltop en zwaait met haar emmer. Zij weet, dat hij geniet van het uitzicht, en gunt hem het genoegen. Mota zwaait terug. Als hij van school gaat, dan moet hij ook aan 't werk. Dan niet zo'n beetje na schooltijd, maar van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. En wat voor werk zal het zijn? Het liefst zou hij naar zee gaan, met de logger mee naar IJsland. Maar moeder heeft het liever niet en hij zou niet graag iets doen, waar zij verdriet van hebben zou. Gezeten op het duintopje tuurt hij het liefst naar de zee. Ja, wat zal hij nog eens worden? Hij weet het niet. Dan denkt hij opeens aan vaders horloge. Dat zal hij straks mogen dragen. Mooie gedachtenis aan vader, die het ook altijd bij zich droeg. DE NEEF VAN ANDRIES Nog geniet Mota met volle teugen van het uitzicht over het duinland, als er een fietser uit de richting van het dorpje naar zee gaat. Zo nu en dan komt er iemand deze kant uit. Meestal volgt men de grote weg naar het hotel aan zee. Het duinpad, dat naar het kleine huis voert, eindigt daar. Dus die man gaat naar zijn moeder. Misschien is het een ouder ling, die een poosje met moeder komt praten. Dat gebeurt wel meer. Mota wil niet direkt naar huis gaan als er iemand op visite is. Moeder weet waar hij is. De fietser is afgestapt en zet zijn rijwiel tegen de hoek van het huis. Moeder Petwas is naar buiten gekomen om de bezoeker welkom te heten. Ze heeft al gezien wie er is. „Dag Klaartje; een hele tijd geleden dat ik hier voor het laatst geweest ben". „Zo Arnold, ben jij er nog eens? Ja dat is het zeker". „Een jaar of vijf?" „Het kan wel. Ik zou het niet durven zeggen". „De tijd gaat snel aan ons voorbij". „Ja", zegt moeder Petwas bedachtzaam, „snel, dat is zo. Maar wij gaan ook mee". „Inderdaad, wij gaan mee en we worden ouder". „Dat dacht ik...." „Wil je buiten zitten, dan is daar de bank. Ik zal even koffiewater opzetten". Arnold neemt plaats op het lage bankje. Heerlijk rustig is het hier. Alles ademt vrede. En het vinkje in de appelboom zorgt voor het concert. Moeder Petwas kijkt door het raampje van de keu ken. Zo zat Andries daar op dezelfde plaats en wachtte op zijn bakje koffie. Maar dat is jaren geleden. Het lijkt wel of de tijd soms stilstaat. Andries - Arnold. Hij zal toch niet om haar komen? Leven zoals vroeger, samen met de echtvriend. Gezellig samen wonen, hij voor het land en voor haar zorgen thuis. Maar wat haalt zij vreemde gedachten in haar hoofd. Gelukkig dat de bezoeker haar gedachten niet raden kan. Het is toch of zij nog altijd met Andries samen leeft en hoe kan ze dan nu zulke gedachten hebben. Maar Arnold lijkt veel op Andries. Ook in zijn optreden; rustig en gemoedelijk. En Andries is al jaren uit de tijd en Arnold zit hier nu in levenden lijve op het bankje naast het huis. Zij zal hem aanstonds koffie presenteren. Als moeder Petwas naast Arnold op het bankje plaats neemt, voelt ze zich niet helemaal op haar gemak. Maar dat wordt spoedig anders, als Arnold begint te vertellen van zijn familie, van oom Willem en oom Sander en de werkzaamheden in de tuinderij. „Je zou hier best een groentekwekerij aan kunnen leggen", zegt hij opeens. Het was er uit voor hij er erg in had. Het blijft een hele tijd stil. Dan staat moeder Petwas op; het water voor de koffie is aan de kook. „Dus toch", denkt ze. „Zou hij er dan toch over beginnen?" Ze giet het hete water in de koffiepot. Uit de askolk neemt ze wat gloeiende houtskool en legt dat op de vuurplaat. Daar zet ze de koffiepot op om te trekken. Arnold kijkt de jonge vrouw glimlachend aan. Zij glimlacht ook. „Het was eruit voor ik er erg in had, Klaartje. Maar nu moet er dan maar wat op volgen ook". (wordt vervolgd) %A^^A^^^^^^^^^^^W^^^^^^^^^^^^^^^^^A^^^^^^^^^^^^^ Zandpad 36 Middelhamis Tel: (01870) 8 27 84

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 5