NIEUWE BOEKEN WM^wmw^^^^^. o#V "Battle of Amsterdam NIEUWS Amsterdamse „juweeltjes van bruggen VOC komt weer tot leven uit de kerken GREEN SPRING: nieuwe komkommer op de markt Predikbeurten De Trekvogels Meest risicoloos afslanken met maaltijdvervangers zondag 6 augustus Vergelijkend onderzoek medicijnen!diëten i^ ,0^^ BOEKEN EN MUZIEK VAN DER BOOM Orgelconcerten te Dreischor ■w •C Een keuze maken is ^B niet moeilijk! .e^ Kom eens vrijblijvend binnen l<ijken! Voorstraat 41 Sommelsdijk Tel. (01870)82614 de echte handgemaakte geboortekaartjes met strikje komen van C^^^ en zijn verkrijgbaar bij Gebr, de Waal Van kampioen bruggenbouwer Piet Kramer: 99 Zeilkampioenen in de Keizersgracht Als beste getest Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1995 Ds.C.Harinck, De charismatische beweging. Uitgeverij Den Hertog te Houten. Paperback. 163 pag. Prijs f.19,50. Met het schrijven van dit boeltje heeft ds.Harincic waarschijnUjk in een behoef te voorzien. Publicaties vanuit de krin gen van pinksterbeweging en charismati sche beweging zijn er vele; geschriften binnen de orthodox-gereformeerde gezindte waarin de leerstellingen van die groepen kritsch worden getoetst, zijn er nauwelijks. Terwijl er bij leden van de traditionele kerken toch wel vragen leven omtrent standpunten en gebruiken bin nen de pinkstergemeenten. Dominee Harinck, predikant van de Gereformeerde gemeente te Houten, heeft nu juist daarvan studie gemaakt. Van zijn bevindingen en conclusies wil hij door middel van dit boek anderen deelgenoot maken. De schrijver bouwt zijn betoog op vanuit de Schriftge- gevens. Duidelijk zal zijn dat hij hierbij met name te rade gaat bij de nieuwtesta mentische geschriften. Aan de orde komen onder meer de betekenis van pinksteren in de gemeenten van het nieu we testament, de geestelijke gaven, pro fetie en vreemde talen, de tongentaai en de gebedsgenezing. De conclusie van ds.Harinck is tenslotte dat de bijzondere gaven om wonderen te doen, te profete ren en in tongen te spreken beperkt zijn tot de tijd waarin het fundament van de kerk moest worden gelegd. De bijzonde re gaven waren destijds nodig omdat de kerk van het nieuwe testament de canon van de bijbelse geschriften nog niet bezat. Wie geïnteresseerd is in de argumenten die tot dit standpunt leidden, leze dit hel dere boekje eens. Grietje van Drune, De wondervolle wegen. Uitgeverij Den Hertog te Houten. Gebonden. 110 pag. Prijs f.19,90. De complete titel van dit boekje, dat nu in de vierde druk verschijnt, luidt: 'De wondervolle wegen en opzoekende lief de des Heeren gehouden met een arme zondares'. De schrijfster die hierin haar eigen leven vertelt, leefde van 1861 tot 1916. Het is een verslag waarin vooral haar bekeringsweg en geestelijke erva ringen aan de orde komen. Maar ook de kerkelijke ontwikkelingen in haar woon plaats Barendrecht komen ter sprake. Een eenvoudig maar leerzaam boekje. De leiding van des Heeren liefde met Dina van den Bergh. Aantekenin gen, dagboek en brieven. Met inlei ding en toelichting door dr.J.H.van de Bank. Uitgeverij Den Hertog te Houten. Gebonden. Geïllustreerd. 228 pag. Prijs f.52,50. In dit prachtig uitgegeven en in alle opzichten keurig verzorgde bock wordt het leven van Dina van den Bergh (1725 - 1807) verteld. Misschien dat haar naam een enkeling bekend voorkomt. In 1918 kwam er namelijk door toedoen van R.van Masijk een boekje uit onder de titel: 'Wonderlijke Genezing van Dina van den Berg, door haarzelve beschreven in een brief aan den WelEerwaarden Heer Ds. G. F. Schuylenburg, 22 Sep tember 1744'. Het betrof het verslag van haar genezing uit een maandenlange ver lamming, op een plotselinge wijze. Het nu uitgekomen boek laat zien dat er ech ter nog heel wat meer over Dina van den Bergh te vertellen is. Dr.Van den Bank deed die ontdekking in 1993 in Amerika, en wel in de biblio theek van het New Brunswick Theolo gical Seminary in New Jersey. Hij vond daar niet alleen een dagboek over het jaar 1747 van haar hand maar ook nog andere aantekeningen alsmede een brief van deze jonge Amsterdamse vrouw die door haar huwelijk met een Amerikaanse theologisch kandidaat in Amerika terecht was gekomen. Nadien kwam dr.Van de Bank nog meer gegevens van en over haar op het spoor. Al met al was er vol doende stof en reden om een boek aan haar te wijden. Zo gebeurde en het werd de mooie uitgaaf die ik nu tot onderwerp van deze aankondiging maak. Er is veel in dit boek te lezen. De samen steller laat u kennis maken met de inhoud van de originele dagboekaanteke ningen en brieven van Dina zelf. Wat zij gedurende de jaren 1746 tot 1749 per soonlijk meemaakte, met name haar bevindelijke oefeningen, komt uitvtx;rig aan de orde. Maar ook maakt zij er de lezer getuige van hex: in 1747 de Franse troepen ons land binnenvallen. In 1750 is zij met haar man, ds.Joh.Frelinghuysen, vertrokken naar Raritan in New Jersey. Als deze enkele jaren later overlijdt, trouwt ze met ds.Jacob Rutsen Hardenberg. Dina wordt als een 'moeder in Israël' erkend, een vrouw die anderen tot geestelijke steun is. Ook uit die tijd zijn nog enkele brieven bewaard. Ze zijn in dit boek opgenomen. Al met al geeft dit fraaie boek een gedo cumenteerd beeld niet alleen van het leven van de hoofdpersoon Dina van den Bergh, maar ook van de omgeving en het milieu waarin ze verkeerde. De waarde van dit boek wordt naar mijn indruk vooral bepaald door de weergave van de geestelijke ervaringen van deze vrouw die een leven in de vreze des HEEREN leidde. Als zodanig kan zij nu nog, nadat zij al zolang geleden overleed, tot leids- vrouwe zijn - een ware moeder in Israël. Ds.J.van der Vlies, Het Troostboek, deel 2. De Heidelbergse Catechis mus; zondagen 7 -14. Uitgegeven in eigen beheer door J. Bassa te Nieuwpoort. Gebonden. 133 pag. Prijs f.22,50 (excl. verzendkosten). Ook te verkrijgen bij boekhandel Van der Boom te Sommelsdijk. Doiminee Jan van der Vlies die in 1983 overleed, was christelijk gereformeerd predikant te Nieuwpoort en Driebergen. Hij was een markant mens en een gedre ven prediker. Bij de verschijning van het eerste deel van deze serie Catechismus- preken schreef ik iets over zijn persoon. Dat behoeft nu dus niet meer. Wie zich het eerste deeltje aanschafte, zal ook het tweede (en de volgende) willen bezitten. Die mogelijkheid is er nu, want deel twee kwam enkele maanden geleden uit. Een twaalftal predikaties is erin opgeno men. Gezegd moet zijn: de preken zijn aan de korte kant, gemiddeld tien pagi na's per preek. Evenwel - niet het vele is goed, maar het goede is veel. De inhoud maakt het goed. Van der Vlies was een Christusprediker, terwijl hij ook de weg die naar Christus leidt, helder verkondig de. Wie zich aan de hand van dit boekje nog eens wil bezinnen omtrent de inhoud van de behandelde catechismuszonda gen, heeft een goede leidraad ter hand genomen. De trant van de woorden laat wel eens iets van de spreekstijl kennen. maar dat komt de levendigheid ten goede. Ik neem om u iets te laten proe ven een klein gedeelte over uit de preek n.a.v. vraag en antwoord 31. ••Jezus Christus is precies wat had moeten zijn en wat ik had moeten zijn. Ik herinner u aan het drievoudig ambt dat Adam gedragen heeft, dat ik en u gedragen hebben in het paradijs. De mens is dat beeld Gods, dat drievoudige ambt verioren. O dat beeld Gods, wie is hij die voor mij Borg en Middelaar kan zijn? Het gaat erom gemeente, dat er uit komst is voor een zondaar, dat er uit komst is voor een gevallen zondaar die het beeld van God kwijt is. Het gaat erom dat het beeld Gods in Christus, in de tweede Adam, gevonden wordt en dat het ook voor een arme zondaar te hervin den is in Christus. Zijn hier zond aren? Is hier een besmeurde dochter Sions?...". jj^j Longeweg 13 - SOMMELSDUK - Tel. (01870) «2729 De vermaarde architect Piet Kra mer ontwierp tussen 1917 en 1952 maar liefst 500 bruggen, waarvan er In Amsterdam 220 werden uit gevoerd. Veel van deze bruggen gelden als hoogtepunten van de .-\msterdamse School-architec- tuur, een stijl die verwant is aan .Jugendstil en Art Déco. Met een grenzeloze fantasie vervlocht Kramer de ingewikkeldste wel vingen, golven en stekels tot een ritmische architectuur. In het Stedelijk .Museum is tot begin oktober 1995 een compacte tentoonstelling te bezichtigen over de/e Amsterdamse ..wereldrecord houder bruggenbouw". In het museum zijn tekeningen, foto's en bijzondere onderdelen van zijn bruggen te zien. Op een grote kaart van Amsterdam zijn alle door Kra mer ontworpen bruggen terug te vinden. Omdat bijna al zijn bruggen nog bestaan, is ook een wandel- en fietsroute langs deze bruggen uilge zet. Bij de tien opmerkelijkste brug gen geett een nitorniatiebord uitleg in het Nederlands en Engels. In het .Stedelijk Museum zijn routekaarten verkrijgbaar met een toelichting op de architectuur in het Nederlands. Engels en Duits. In het kader van het themajaar ..Amsterdam, stad aan hel water" zijn twee bruggen van Kramer in de binnenstad verlicht. Deze bruggen zijn ook opgenomen in de route van de rondvaartboten. Amsterdam betuigt in het themajaar „Stad aan hel water" ook eer aan „wereldrecordhouder bruggenbouwer" Piet Kramer. Er is een wandel- en fietsroute langs „zijn" bruggen uitgezet. Twee van zijn bruggen in de bin nenstad zijn speciaal verlicht. Van 1 t/m 3 september 1995 vindt de „Battle of Amsterdam" plaats, waarvoor de beste zeilers uit de wereld zijn uitgenodigd om te strijden voor de 1995 Champions World Trophy. De deelnemers, afkomstig uil diver se zeildisciplines en onder wie regerende Olympische zeilkam pioenen, verschijnen onder exact gelijke omstandigheden aan de start. Er zijn speciale boten ontwik keld, het gewicht van de zeilers wordt gecompenseerd met het totaalgewicht van de boot. zelfs de wind wordt geregeld. Dankzij acht tot tien grote windturbines waait er tijdens de wedstrijden een gelijk matige bries over de Keizersgracht. Zo worden de individuele kwalitei ten van de zeiler van doorslagge vende betekenis en kan alleen de beste zeiler winnen. De strijd speelt zich af op de Keizersgracht, tussen Raadhuisstraat en Hartenstraat. De ..Battle" begint op vrijdag om 18 uur; op zaterdag en zondag vin den de wedstrijden plaats van 12 tot 19 en van 13 tot 20 uur. Bij het Nederlands Scheepvaart museum kunt u rondlopen in een 18e eeuwse Oost-Indiëvaarder waar kanonnen worden afge vuurd, de bemanning een potje kookt en de scheepslading hijst. Dwaal daarna in het 300 Jaar oude Marine-pakhuis langs de beroemde verzameling oude scheepsmodellen, zeekaarten en schilderijen en kom alles te weten over de Nederlandse handels- en ontdekkingsreizen. Speciaal in het kader van 'Amster dam, Stad aan het water" wordt in en om het Nederlands Scheepvaart museum de nadruk gelegd op thema's uit de VOC-tijd. In juni kan het publiek zich laten voorlich ten door een chirurgijn die tegelij kertijd een patiënt op vakkundige wijze onder handen neemt. Ook is een 18e-eeuwse zeilmakerij op de steiger te bezoeken. Het publiek wordt geïnformeerd over het zeil makersvak en kan ook zelf zeildoek bewerken. Er bevindt zich tevens een 18e eeuwse .scheepstimmerwerf op de steiger van het museum, waarbij bezoekers ook 'hel vak kunnen leren'. NED. HERV. KERK Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Noordwijk aan Zee L. N. Verseput, eervol ontheven vlootpredikant te Oegstgeest. Bedankt v<x)r Zetten en Andelst J. P. J. Voets te Nieuwer ter Aa; voor Bameveld (wijk 3) H. Harkema te Onstwedde; voor Ederveen A. van Vuuren te Zoetermeer. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Enschede (part-time) en naar Hengelo (O) (part-time) E. J. Veldman te Rotterdam-Zuid (Katendrecht) (voor de missionaire dienst in de oude stadswij ken-). GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen naar Enschede-Noord t.b.v. G. G. R. I. (docent STM/SAP, Irian Jaya) C. van de Beek, kandidaat te Oegstgeest. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Katwijk aan Zee J. Karens te Opheu.sden. Bedankt voor Nieuwerkerk (Zld) A. Moerkerken te Gouda. Op donderdag 10 augustus a.s. hoopt de organist Dirk Jansz. Zwart de vijfde orgclbespcling van dit seizoen te geven in de Oude Hervormde Kerk van Dreischor, waar, ook dank zij de fraaie akoestiek van het kerkgebouw, het orgel zo prachtig klinkt. Hel programma voor deze avond bestaat uit composities van J. G. Waliher, J. S. Bach en F. Mendelssohn. Uil de Franse school speelt Zwart enkele werken van César Franck en Ch. M. Widor. Van Nederlandse composities staan de variaties over 'Merk toch hoe sterk' van Cor Kec op het programma en koraalbcwerkingen van Klaas Bartlema, Jan Zwart en de concertgever. De aanvang is om 8 uur 's avonds (het concert duurt lot 9 uur). Nederlandse komkommertelers brengen dit seizoen een nieuw produkt op de markt: GREEN SPRING. De naam zegt het al. Een lentefrisse vrucht die stevig is en sappig, knapperig en vol van smaak. Een produkt voor mensen die iets nieuws zoeken én kiezen voor smaak en kwaliteit. Green Spring is ongeveer de helft zo groot als een gewo ne komkommer. Een uitstekend produkt dus voor de kleine huishoudens. Op smaak en formaat scoorde de Green Spring dit voorjaar hoge ogen tijdens consumentenonderzoek. Door deze eigenschappen is Green Spring prima als slank tussendoortje of bij de lunch. Natuurlijk is deze komkommer ook heerlijk als salade. De vrucht weegt tus sen de 200 en 350 gram per stuk en is verkrijgbaar bij uw groenten en fruit winkelier. Green Spring kan het beste bewaard worden op een koele plaats buiten de koelkast. OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.00 en 11.00 uur ds. W. J. op 't Hof, Nederhemert, 18.30 uur leesdienst; Eben-Haëzer: 9.00 uur leesdienst, 18.30 uur ds. W. J. op 't Hof; Woensdag 9 augustus Eben-Haëzer: 19.30 uur ds. W. van Vlastuin, Opheusden - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.00 en 10.30 uur ds. J. Koster; 18.30 uur ds. J. F. Ezinga - Doopsgez. Gem. 9.30 uur evang. D. kruyt, 18.30 uur ds. C. Holleman. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur kand. J. A. Brussaard, Stellendam; 17.00 en 18.45 uur ds. P. J. Teeuw. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. T. C. Guijt, Hardinxveld- Giessendam, 18.00 uur ds. kand. J. A. Brussaard, koll. rest. fonds - Ger. Kerk 10.00 uur leesdienst, 18.30 uur ds. J. Koster. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 uur kand. J. Lohuis, Opheusden, 18.00 uur kand. G. J. Blankers, Maarn - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst - Ger. Kerk 9.30 en 18.30 uur ds. H. Eendebak, Harderwijk - Ger, Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. I. Hoornaar, Harderwijk, 18.00 uur ds. M. J. Paul - Ger." Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. Kolijn, Krimpen a/d IJssel; 14.30 uur ds. G. Mulder - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. Mulder, 18.00 uur ds. A. Heij, Krimpen a/d IJssel - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. J. T. Cazander - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur mevr. H. Pleijsier-Polderman - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. Sj. Bruining. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. Westland; 18.00 uur ds. J. de Jong, Nijkerk - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. Baars - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur ds. H. Out, 17.00 uur ds. mevr. H. B. Graafland, Scharendijke - Ger. Kerk (vrijge maakt) 9.30 uur ds. B. v. Zuylekom, 14.30 uur ds. S. Schaay - Christenvrienden van de Bijbel, Diekhuus, Ben. Zandpad 10.00 uur br. W. Koster. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. M. van Kooien, Montfoort - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds.W. J. Tennissen, IJsselmuiden - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Evangelie Gem. (De Komeet) Melkweg 75: 10.00 uur J. C. van Boven. STAD AAN 'T HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. D. Burger, 18.00 uur kand. C. Moolenaar, Papendrecht - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur drs. A. J. O. V. d. Wal, Vianen. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds.P. J. Teeuw; 18.00 uur ds. J. Kooien, IJsselstein - Ger. Kerk 10.00 uur (kindemevendienst) drs. A. C. Fey; 18.00 uur dr. J. Vlaardingerbroek. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. C. J. W. Verboom, voorber. HA, 18.00 uur ds. T. W. van Bennekom, Hilversum - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur dhr. R. H. Hartkamp, Brielle en 18.00 uur drs. A. C. Fey. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Kooien, IJsselstein. ZIERIKZEE - Evang. Lutherse Gem. ds. A. C. J. V. d. Poel, 's-Gravenhage. ST. MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. A. den Hartog - Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst - Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. Uitslag van de wedvlucht vanuit Berge rac op 28 juli 1995. Gelost om 12.00 uur met oosten wind. In concours 154 dui ven. De eerste duif arriveerde om 10.53.55 uur en maakte een snelheid van 873.75 m.p.m. De afstand was 816 km. Comb. Kievit I, 9, 12, 39, 41; T. v.d. Bok 2, 3, 8, 14, 15, 18, 20, 30, 36, 43; Comb. Kievit-Kievit 4, 27, 34; K. Breen 5, II, 33, 47; A. Klijn 6, 17, 35; J. Akershoek 7, 10, 16, 50; L. Tanis 13, 24, 28, 42; A. Kievit 19, 21; P. Mierop 22, 23, 38, 46, 48; H. Kleyn 25. 26. 29; Joh. Grinwis 31; Comb. Grinwis 32. 37; J. v.d. Berg 40, 44. 45; K. Meyer 49; C. Heerschap 51 Uit een recent medisch onderzoek blijkt, dat het obesilas-problecm (zwaarlijvigheid) beter en vooral risicovrijer kan worden bestreden met de zogeheten 'maaltijdvervangers' dan met medicijnen. Eén van de belangrijkste conclusies was onder meer, dat bij deze maallijdvcr- vangers geen bijwerkingen optreden, zoals dat bij het gebruik van medicijnen vaak wel het geval is. Bovendien moet naast die medicij nen ook altijd nog een dieet gevolgd worden. Verder blijkt uil hel rap port, dal de maaltijdvcrvangers cholesterol- en bloeddrukverlagend werken. Het onderzoek is uitgevoerd in samenwerking met het ziekenhuis 'De Weezenlanden' te Zwolle, de Hogeschool Nijmegen en enkele zelf standig gevestigde diëtisten. Onder begeleiding van een internist, een huisarts en een diëtiste gebruikten 36 proefpersonen, die aan de vooraf gestelde criteria voldeden, zes weken achtereen twee verschillende van de in Nederland bekendste maaltijdvcrvangers: Minikuur en Modifasl. Deze maaltijdvervangers zijn uitgebalanceerde voedingsprodukten, die alle voedingsstoffen, vitaminen en mineralen bevallen die het lichaam van een volwassene dagelijks van nature nodig heeft om gezond en fit te blijven. De éne helft gebruikte drie weken Minikuur. daarna drie weken Modifasl; de andere helft andersom. Bij aanvang werden de waarden van cholesterol, calcium, kalium, fosfor, bicarbonaat, ureum en kreati- ne in het bloed gemeten en herhaald na drie en zes weken. Bovendien werd de bloeddruk bijgehouden. Na zowel drie als zes weken bleek het serum-cholesterol gehalte te zijn gedaald, een indicatie de bloeddruk is gedaald en dat geen optre den van acidosis (zuurvcrgiftiging) plaatsvindt. Naast de medische kant van het onderzoek worden in het rapport uit gebreid de behaalde resultaten van het gewichlsveriies belicht, gepaard met de individuele ervaringen van de proefpersonen. Uit het rapport blijkt een snel gewichtsverlies van gemiddeld 1.5 kg per week, in Obesilas (zwaarlijvigheid) kan beter en vooral risicovrijer worden bestreden met ■maaltijdvervangers' dan met medicijnen. Dit blijkt uit een recent medisch onderzoek. Daaruit kwam overigens de maaltijdvervanger Minikuur qua smaakivariatie en prijs als beste naar voren. Dit vijf dagen dieet bestaat uil een dagmenu van 500 kalorieën met vier gerechten (ontbiji-shake, twaalfuur- Ije-granenreep, avondsoep en dessert). totaal dus bijna 10 kg aan het eind van het onderzoek. Bovendien werd de kuur van zes weken zeker niet als onaangenaam ervaren: beide pro- dukten worden geheel gebruiksklaar geleverd; er hoeft niet ingewik keld te worden gerekend met kalorieën-tabellen etc. Minikuur bijvoor beeld beslaat uil een dagmenu van 500 kalorieën met vier gerechten (ontbijt-shake, twaalfuurtje-granenrecp, avondsoep en dessert). In het onderzoek kwam overigens qua smaak/variatie en prijsstelling Minikuur als beste naar voren, hetgeen overeenkomt met de conclusies bij een recente aflevering van het VARA-programma Kassa!. Ook in de mei-uitgave van de Consumentengids kwamen maaltijdvcrvangers zeer gunstig uit de bus.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 2