Plaatwerk De 'criminelen' hier zijn verdwaalde kinderen en gevaarlijke vliegers Natuurtalent in Rien Poortvlietmuseum Sail Amsterdam: 1000 zeilschepen Diesel 'geleend' Sfeervol verlichte wandelroute èn rondvaart ZWo& Problemen met de identiteitskaart Vakantie Spelweek in Goedereede Lampen gestolen Concert Grote kerk Dordrecht KIEVIT WARMTE alle merken Garage Knöps B.V. Kennismaken met sport in De Staver Ramoco b.v. Tekenen der tijden door P. Bechthum 68e Jaargang 1^^' ^BIBLIOT^ VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1995 No. 6423 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 82629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 8 33 92. FAX (01870) 8 5" ^6 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN I Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,25 JAARABONNEMENT 55- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Sinds 1 januari bestaat een nieuw reisdocument: de Europese Identi teitskaart. Behalve als reisdocu ment kan deze ook worden ge bruikt als legitimatiebewijs. Mochten we in Nederland zo langzamer hand gewend zijn aan dit nieuwe docu ment, in het buitenland wordt hier soms nog wat argwanend tegenaan gekeken. De identiteitskaart blijkt niet door alle buitenlandse banken te worden geaccep teerd. Vooral vanuit Spanje komen sig nalen van problemen bij het omwisselen van met name Thomas Cook Traveler cheques. Thomas Cook heeft naar aanlei ding van deze problemen besloten, dat in Spanje bij inwisseling van cheques een geldig paspoort is vereist en de identi teitskaart niet meer kan worden gebruikt. Ook American Express heeft geconsta teerd dat de identiteitskaart in diverse landen niet overal wordt geaccepteerd. Ook zij adviseren hun klanten om een geldig paspoort mee te nemen. Over het verzilveren van girobetaalkaarten en Eurocheques zijn nog geen klachten bekend. Behalve over problemen bij buitenlandse banken, deden ook geruchten de ronde over moeilijkheden bij het reizen naar Turkije met een Europese Identiteits kaart. Uit navraag bij het ministerie van binnenlandse zaken en de Koninklijke Marechaussee op Schiphol blijkt echter het volgende. Binnenlandse Zaken kende één geval, waarin een Turk met een Europese Identiteitskaart naar Turkije wilde reizen, waarbij hem de toegang tot het land werd geweigerd. Hem werd te verstaan gegeven, dat hij als Turk diende te reizen op een Turks reisdocu ment. Of deze actie te maken had met de gespannen verhouding tussen Nederland en Turkije vanwege de oprichting van het PKK-parlement is niet bekend. Uit informatie die t?r beschikking staat van de Koninklijke Marechaussee blijkt dat een Europese Identiteitskaart thans geen problemen geeft, indien hel een toeris tisch bezoek aan Turkije betreft. Echter bij een bezoek voor zakelijke doeleinden wordt de identiteitskaart nog wel eens geweigerd. Zakenlieden wordt dan ook geadviseerd een geldig paspoort mee te nemen. STELLEND AM - In de nacht van maan dag op dinsdag werd op de Eendrachts weg in Stellendam een poging gedaan om brandstof uit een personenauto te ste len. Na forceren van het slot is men of verstoord of had men benzine nodig in plaats van diesel. In de laatste week van de schoolvakantie wordt in Goedereede de Vakantiespel- week gehouden. Dit jaar is het thema „Kiezen en delen". Dinsdagochtend 8 augustus van 9.30 tot 12.00 uur, woensdag de gehele dag tot 15.30 uur en donderdagochtend en vrij dagavond de slotavond die begint om 19.00 uur. Alle kinderen vanaf groep drie tot en met groep zeven zijn dan welkom in "De Ark" te Goedereede. STELLENDAM - Van een schip dat ligt aan de Binnenhaven in Stellendam zijn in de nacht van 1 op 2 augustus twee lampen gestolen van het merk Aquabeam. De totale waarde bedroeg 2.288 gulden. DORDRECHT - Woensdag 9 augustus om 20.00 uur is er weer een concert in de Grote Kerk van Dordrecht. Dirk S. Donker uit Sneek zal achter het orgel plaatsnemen en werken van Bach, Homilius, Franck, Hesse, Langlais, Jongen en Choveaux onder zijn vingers door laten glijden. Oi^elbespeling Ned. Heiv. Kerk Renesse Donderdag 10 augustus staan de deuren van de Hervormde Kerk te Renesse weer open tussen 14.00 en 16.00 uur. De kerk is dan vrij te bezichtigen en het orgel zal besneeld worden door dhr. P. Bechthum, organist te Stad aan 't Ha ringvliet. U kunt deze middag naar het fraaie orgel luisteren waarop muziek ten gehore word gebracht van bekende en onbekende componisten, Johann Rudolf Ahle, Johan Ulrich Steigleder, maar ook de bekendere Telemann, Rinck, Bux- tehude en J. S. Bach. Koraal gebonden orgelmuziek en vrije orgel werken. Om 15.00 uur word er een klankbeeld ver toond. U bent van harte uitgenodigd voor deze middag. Sanitair- Centr. verwarming (01870)8 26 09 OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK Middelharnis Telefoon (01870) 8 22 22 Evenals vorig jaar organiseert recreatie centrum De Staver in Sommelsdijk weer een Sport Kennismakings Project voor de jeugd van zes tot vijftien jaar. Op zaterdag 12 augustus kan de jeugd van 10.00 - 15.00 uur kennis maken met diverse sporten en sportverenigingen. In vijf rondes van 45 minuten kan men naar eigen keuze meedoen aan sporten als: majorette, bowlen, judo, tennis, hockey, tafeltennis, volleybal, korfbal en voetbal. Tijdens deze dag kan men ook terecht bij de diverse verenigingen voor informatie. Deelname is gratis en ook ouders zijn van harte welkom. Denk aan schone zaalschoenen zonder zwarte zolen. Voor verdere informatie: Marco Diele- man. De Staver, (01870) 83306. RENAULT-dealer voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (01871) 1662 Brievenbus ontvreemd OUDDORP - De bewonders van een pand aan de Dijkstelweg in Ouddorp moeten het voorlopig zonder brievenbus stellen. Afgelopen dinsdag werd de bus met paal en al meegenomen. Abonneert U op Eilanden-Nieuws GOEDEREEDE - Ophalen oud papier - De Koninklijke Fanfare „Apollo" is voornemens morgen (zaterdag) weer oud papier op te halen in Goedereede, Oostdijk en Havenhoofd, vanaf half negen. Graag goed gebundeld en tijdig gereed zetten s.v.p. MIDDELHARNIS - De meest gestelde vraag? "Dat is eigenlijk wel grappig, dat is 'leeft 'ie' nog?", vertelt gids J. Uil. Zelf is hij een grote fan van Poortvliet. Op deze warme woensdagmiddag leidt hij een groep bezoekers rond in het voor malig gemeentehuis waar Poortvliets werk sinds drie jaar hangt. Rien Poortvliet is nog springlevend en voegt dit najaar weer drie nieuwe boeken aan zijn stapel toe. Jaarlijks doen zo'n veertigduizend bezoekers het stijlvolle museum aan. De zalen ademen allure uit alsof de wethou der en burgemeester ieder moment kun nen binnen lopen vOor een spoedbijeen- komst. Het enige veschil is dat de muren versierd zijn met dieren, landschappen en kabouters. Net als Anton Pieck geniet Rien Poortvliet tijdens zijn leven al grote bekendheid. Wie kent de schilder van de gewone dingen danook niet? De meeste Nederlanders koesteren grote bewonde ring voor zijn werk terwijl een kleinere groep Poortvliet verkettert als Kunstenaar. Zelf is hij er nuchter onder: "De noem mezelf een ambachtsman en ik ben een tevreden mens." Poortvliet noemt zichzelf behoudend en schildert uitsluitend wat hemzelf bekoord. "Die dingen die ik vandaag de dag lelijk vind, teken ik niet." Een boek over defensie zal nooit onder zijn penseel vandaan komen. Nog dagelijks werkt hij in zijn atelier is Soest. Inmiddels zijn er vijftien boeken verschenen en vanaf 1974 ieder jaar een kalender. In september ver schijnt het boek 'Van een kabouter die niet met vakantie wil'. Daarnaast komt er een boek over klokkijken en een kar tonnen uitklapbaar boek van een kabou terhuis. De boeken Braaf en Het briesend paard liggen bij de lithograaf om her drukt te worden. Aan de muren in het museum hangen de orginelen, drie keer in de twee jaar worden de werken gewis seld. Coördinatrice M.E.A. Zoomers laat de ruimte zien dat een speciale kabouter- hoek moet worden. Enthousiast vertelt ze dat ze het 'openklapboek' levensgroot wil uitvoeren zodat kinderen erdoorheen kunnen lopen. Het zijn nog plannen maar het toont de frisheid van het museum. King-pepermunt De meeste opmerkingen in het 'gasten boek' spreken grote bewondering uit. Mooi, prachtig, fantastisch, geen woor den voor.' Een enkel jeugdig talent tekent iets en vermeldt er zijn telefoon nummer bij. "Vooral dat rolletje King- pepermunt was een feest van herken ning", schrijft iemand vol nostalgie. Een veertienjarig meisje uit Zuid-Holland denkt er anders over: "Ik vind de kabou tertekeningen het mooist, de rest niet echt, maar toch knap gedaan." De rond leiding gaat ook langs een videofilm waarin de schilder over zijn leven en werk vertelt. "Mijn broer heeft bij hem op de mulo in Schiedam gezeten", doet een vrou\^elijke bezoekster uit de doe ken "Op school tekende hij al karikatu ren van de leraren." Een uurtje later ver laat de groep een stuk wijzer het muse um en staat buiten midden op de geboor tegrond van Poortvliets voorvaderen. De liefde voor Goeree- Overflakke is zicht baar in zijn werk. Als je voor het statige bordes staat en de lange Voorstraat inloopt heb je het gevoel de schilder en illustrator persoonlijk de hand gedrukt te hebben. OUDDORP - "Sommige mensen denken 'dat is een agent die gisteren goed zijn best heeft gedaan en vandaag een rondje op een paard mag" Dit zeggen Willem Markwat en Roger Verdellen van de Bereden Politie regio Rotterdam Rijnmond. De waarheid is echter geheel anders. De mannen en vrouwen die hier op Goeree- Overflakkee rustig een rond je 'stappen' worden ook ingezet bij de Mobiele Eenheid (ME) in Rotterdam bij voetbalwedstrijden en in criminele buur ten. Een zware keuring en nog zwaardere opleiding gaan er aan vooraf voordat een agent in het zadel mag. Hier op het eiland is hun aanwezigheid vooral pre ventief. De 'criminelen' hier zijn ver dwaalde kinderen en gevaarlijke vlie gers. Een korte kennismaking met de mannen achter het uniform. "We komen waar we nodig zijn en daar hebben we in de praktijk onze handen vol aan", zegt Verdellen die inmiddels zeven jaar zijn werk vanaf een paard ver richt. De voornaamste taak is de openba re orde handhaven. De regio telt 21 rui ters, zes stalwachten een coördinator en een chef. Op het eiland zijn drie agenten en drie paarden die zeven dagen per week de hele zomer inzetbaar zijn. Is politie op een paard niet achterhaald? Dat dit niet het geval is wordt me rustig duidelijk gemaakt. "We zijn heel mobiel in de duinen en op het strand. We zitten hoog waardoor we snel iets zien en andersom. Verder is het de fysieke aan wezigheid. Mensen hebben ontzag voor paarden. Met lichte dwang kunnen wij grote groepen mensen aan de kant zetten. Paarden wekken geen agressie op zoals bij honden. Je bent ook aanspreekbaar. Buurtbewonders komen je achterna met een bakkie koffie. Als ze 's nachts de paardenhoeven door de straat horen gaan, geeft dat een gevoel van veilig heid." IJzers uitje zadel Wie bij de Beredenen komt, komt ook automatisch bij de ME. Het werkterrein hier op het Zuid-Hollandse eiland ver schilt met nogal Rotterdam. "Voor ons is dat best wel wennen. Je komt van een plaats waar ze vuile taal naar je hoofd slingeren in een omgeving met vredelie- Roger Verdellen en Willem Markwat: "Dit zijn voor ons ook de krenten uit de pap. vende mensen" Sinds de reorganisatie binnen de politie drie jaar geleden is Nederland verdeelt in regio's en daarmee werd Bereden Politie over een groter gebied verspreid. Verdellen: "Dat was wel even omschakelen. Ik weet nog de eerste reddingsdemonstratie in Ouddorp waar ik drie jaar geleden bij was. Onze opdracht was eenvoudig hou de mensen buiten de lijnen. Ja als je dat tegen iemand zegt die aan voetbalwedstrijden gewend is. Er liep daar een fotograaf rond die dat werk al jaren deed. Een col lega gaf hem toen een duw en daar lag hij met zijn achterwerk in het zand. Verder maak je hier geen echte extreme dingen mee. De mensen hier komen echt naar je kijken. Komen speciaal naar bui ten. Auto's blijven op keurige afstand achter je rijden terwijl in Rotterdam ze je ijzers uit je zadel rijden." Toch kiest Markwat voor de grote stad. "Je voelt je daar nuttiger. Hier is het verschrikkelijk rustig." De meeste mensen hebben een romantisch idee van dit werk. Voor ons zijn dit ook de krenten uit de pap", waar mee hij de rustige weken op Goeree- Overflakkee bedoelt. "Al is het afzien met dit warme weer op het strand." Het is de afwisseling die het werk zo aantrek kelijk maakt. ledere agent heeft zijn eigen paard. Met de grootste zorg wor den de ruinen zelf uitgezocht en opge leid. Markwat: "Eigenlijk moet je geen band met je paard krijgen maar dat gebeurd toch." "Het paard waar je de rot ste dingen hebt meegemaakt daar krijg je een band mee", vult Verdellen zijn jon gere collega aan. "Neem Jolanda. Na 24 jaar trouwe dienst was ze op. Dan gaat het paard naar de slager. Dat klinkt mis schien rot maar voor het beest is het het beste. We blijven erbij tot het paard dood is om te voorkomen dat het beest door verkocht zou worden. Op is op. Daar ben ik heel nuchter onder. Wel blijf je de foto's ophangen. Die doe je niet weg. Margriet Timmer Goed nieuws onder de zon: we kunnen aan allerlei tekenen zien dat het Koninkrijk van God nabij is. Jezus sprak hiervan in zijn rede over de laatste din gen. Dit actuele onderwerp staat centraal in het themanummer van weekblad de Elisabethbode, dat verschijnt onder de titel: „Tekenen der tijden". Het themanummer is opgezet als een tijdschrift. Hierdoor is het makkelijk leesbaar en uitstekend te gebruiken in diensten, op gesprekskringen en op bij belstudiegroepen, maar het kan natuur lijk ook gewoon individueel besteld wor den. Vanaf 18 augustus is het nummer verkrijgbaar bij de Stichting Elisabeth bode (telefoon: 05735 - 2233). Bij afna me van meer dan 1 exemplaar wordt een prijs van 0.25 per stuk in rekening gebracht (zolang de voorraad strekt). Het themanummer „Tekenen der tijden" bevat een zevental artikelen. Hierin wordt met name aandacht besteed aan het gegeven dat ondanks alle problemen in de wereld de verlossing van God nabij is. Via de media komt er heel wat op ons af. In de bijbel lezen we van oorlogen en geruchten van oorlogen. De problemen van deze wereld worden vergeleken met de barensweeën van een zwangere vrouw. Een mooie vergelijking, want er zal ondanks alle ellende een tijd van ver lossing aanbreken. „Tekenen der tijden" is inmiddels het achtste themanummer. Eerder verschenen zijn: Geloven.... hoe kom je eraan? Zijn alle godsdiensten gelijk?* Zegt God je iets?* Relaties Dood.... en daarna.... Weggegleden uit het geloof* Leve de kerk* (De mei een gemerkte themanummers zijn nog beperkt leverbaar) Door ,,Stad aan het water" Amsterdam biedt tot eind okto ber 1995 een speciale route door de historische binnenstad. De wandeling kan worden gecombi neerd met een tocht per rond vaartboot. Vooral 's avonds is deze tocht een absolute aanrader: het Energiebedrijf Amsterdam heeft spectaculaire verlichting ontworpen van de hoogtepunten op deze route, zoals het Scheep vaartmuseum, de Oostindiëvaar- der „de Amsterdam" en de Magere Brug over de Amstel. Wandelroute en rondvaart brengen de roemrijke geschiedenis van zee varend Amsterdam tot leven. Door handel en zeevaart groeide Amster dam in de Gouden Eeuw uit tot één der grootste en rijkste steden ter wereld. Veel grachtenpanden, pak huizen en torens langs het water herinneren aan deze historie. De rijk geïllustreerde brochure met een beschrijving van de „Stad aan het water-route" is o.a. verkrijg baar bij de kantoren van VVV AMSTERDAM, Energiebedrijf Amsterdam, Rabo-bank en het Scheepvaartmuseum. Van 10 t/m 14 augustus vormt de Amsterdamse haven weer het decor voor één van 's werelds grootste maritieme evenementen: SAIL Amsterdam. Eens in de vijf jaar komen ruim 1000 zeilschepen uit de hele wereld naar Amsterdam, waar zij het middelpunt vormen van een groot aantal evenementen, varië rend van spiegelgevechten tot jazz-concerten en vuurwerk. SAIL Amsterdam is ook de flnish van de „Cutty Sark Tail Ship's Race". INFO: Stichting SAIL AMSTERDAM, tel. 06 - 83 82 (40 et p. min.) T --r""' ;ii«j-^-' SAIL Amsterdam 1995 wordt het hoogtepunt van de manifestatie „Amsterdam, Stad aan het water", die de hele zomer duurt. Fancyfair Sommelsdijk SOMMELSDIJK - De Soos Commissie van Salem, Sjaloom en Refugium, woon voorzieningen voor verstandelijk gehan dicapten, organiseren op 2 september een fancyfair. Vanaf 10.00 uur tot het eind van de middag staan er ruim honderd kraampjes en is er live-muziek op het terrein van Refugium. De markt is voor jong en oud ingericht. Onder andere zijn er artikelen te koop die door de bewo ners zelf zijn gemaakt. Refugium is te vinden aan Stoofhoek 2 in Sommelsdijk. Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (01878) 2496 VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRAFIE a C3 c=ï c=i eg j cj en I OUODORP Weststraat 35 - Telefoon (01878) 1612/Fax 3734 RENESSE - Prinishop - Hogeiaom 172 - Teleloon (01116) 2400 SOMMELSDIJK- Wesikrakeelstraal 8-Telefoon (01870) 86841

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1