Historie Sommelsdijkse Kerkgracht Oplichting Wereld Jamboree op de bodem van de zee Nogmaals de cactussen Zendingsdag Driebergen Zomerzangdienst Publikatie Stichting Kerkgracht Sommelsdijk: Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 1 AUGUSTUS 1995 (10) In het vorige artikel was er sprake van enige branden (1857, 1883 en 1903), waarbij het water van de kerkgracht een essentiële rol heeft gespeeld. Bluswater was in het oude Sommelsdijk van groot be lang. Op een reeds eerder bespro ken kaartje uit 1616 staan maar liefst zeven brandvaten aangege ven. Deze waterreservoirs waren in de vorige eeuw verdwenen. Ook werden regelmatig sloten gedempt en vervangen door riolering. Bluswater was dus schaars aan het worden. Bluswater uit de gracht In het verslag over de toestand van de gemeente in 1857 lezen we het volgende: In den avond van 17 november 1.1. brak in deze gemeente brand uit welk zoodanig toenam dat in weinig tijds 13 meest bouwschuren met al het daarin geborgene graan, hooi, stroo en bouwge reedschappen werden in den asch gelegd, het is den gemeenteraad bekend dat in den avond van den anderen dag de brand eerst volkomen was vermeesterd Zooals immer in gevallen van gevaar zijn ook bij gemelden brand zoo door vrouwen als mannen treffende voorbeel den van moed, hulpbetoon en menschen- liefde gegeven, de gemeenteraad denke slechts aan de reden der belooning uitge reikt aan Neeltje van den Doel, huis vrouw van Willem Schol, aan den brand meester, Theodoria Burgerhout en den geaffecteerde Aren Both alhier, Johannis Smit en Hubregt Krijger te Middelhamis De Maas- en Scheldebode van 20 no vember 1903 vermeld; Sommels dijk, 18 nov. Hedenavond ongeveer 20 minuten voor elf uur, werden de bewo ners van ons dorp, welke zich zeker voor het grootste gedeelte ten ruste hadden gelegd, plotseling in die rust gestoord door het luiden der brandklok. Het ter rein, waar ditmaal de vernielende vlam men hun prooi hadden gevonden bleek te zijn op den Westelijken Achterweg alhier in de bouwschuur van de Wed. G. de Graaff. In een kort oogenblik was de schuur als 't ware aan alle zijden aange tast dtx)r de vlammen. Bleek bij 't begin, dat de aanwezige personen nog dachten, dat het zich in de schuur bevindende vee nog gered kon worden, al dadelijk kwam men, niettegenstaande de pogingen, daartoe beproefd, tot de ontdekking, dat zulks onmogelijk was. Slechts een stuks vee werd nog in benarden toestand er uitgehaald, en was binnen weinige oogenblikken dood. Inmiddels waren de brandspuiten ter plaatse des onheils gear riveerd, en, we mogen het niet nalaten te schrijven, zeer spoedig in werking gebracht. Dadelijk werk op de schuur van den heer J. B. Mijs, bijna grenzende aan het brandende gebouw water gege ven, en alzoo strekte zich de brand niet verder uit, zo<xlat het bij die eene schuur bleef. Jammer echter dat ook hier moet vermeld worden, dat een vijftal runderen en eenige kippen, benevens eenige land- bouwgereedschappen en eene partij hooi in vlammen opging. Zoover wij verne men, wordt de schade door assurantie gedekt. Vermeldenswaardig zij nog, dat het juist 29 jaar geleden was, dat op s dezelfde plaats en schuur de brand begon die toen 4 schuren in den asch legde. Oorzaak onbekend Nog meer branden We hebben in het voorgaande gelezen over de drie branden, waarbij het blus water van de kerkgracht onontbeerlijk was. Waren dit de enige branden uit die tijd? Nee, zeker niet. Als we de gemeen te-verslagen uit het eerste kwart van de twintigste eeuw bekijken, vinden wij de volgende aantekeningen" Op den 15 september 19(X) des avonds ten 11 ure ongeveer brak in een schuur van D. Hanson in de Van Gorcumstraat een hevige brand uit. Door de schrik en meestal alle ingezetenen in hun eerste slaap waren breidde deze brand zich spoedig uit temeer daar eene spuit niet dadelijk water wilde geven en voor de tweede de plaats om water te halen veraf was. De kleine spuiten verrichten echter g(X^de diensten en bewaarden de wonin gen aan de oostzijde van den brand gele gen. H(x;wel het gelukkig do(xlstil was, verspreidde de vuurgloed zich echter aan de nevcnstaandc schuren en pakhuizen en sloeg ten laatste over op eene met riet gedekte schuur, waardoor den brand een geweldige uitbreiding verkreeg en elf schuren in den asch legde en 7 huisjes deed uitbranden. De blussching bewerkt door onze spuiten met die van Middel- harnis en Dirksiand was om 5 uur des morgens afgeloopen hoewel de puin- hoopen eerst op 19 van het vuur waren bevrijdt. De oorzaak werd niet bekend, doch schijnt aan onvoorzichtigheid te moeten worden geweten. De kosten voor de gemeente dezer blus.sching bedroegen 943,48 terwijl de schade voor particu- Kortewegje, de schuren op de voorgrond zijn in 1915 door brand verwoest. lieren meerendeel door assurantie wer den gedekt. Op 18 september brandde er nog een korenklamp af staanden in den Polder het Oudeland. Op 17 novem ber 1903 brak er een brand uit in een schuur aan den Westelijken Achterweg en toebehoorendc aan de Wed. G. de Graaff. Ofschoon de brandweer onmid dellijk aanwezig was, was de schuur niet meer te behouden en brandde totaal af. Wel werd een schuur staande op 3 meter afstand behouden, wat bijna een onmo gelijkheid bleek. Ook op 15 augustus brandden een paar strooklanipen af bui ten de gemeente, toebehoorendc aan C. Joppc Cz. De oorzaak der laatste was spoedig bekend daar de daders een paar jongens van 10 jaar bekenden aldaar met lucifers te hebben gespeeld en het stroo aangestoken te hebben. Van eerst genoemde brand wordt onvoorzichtig heid of kwaadwilligheid ondersteld. De ware oorzaak ligt echter nog in het duis ter. Assurantie dekte voldoende de gele den schade. Ook dit jaar (1904) had de gemeente aan branden te lijden. Op die van 15 november ten vorigcn jarc volgde er een op 16 januari in de schuur van C. Joppe Cz. aan de westzijde van den Westelijken Achterweg, waaruit slechts een enkel paard werd gered, doch overigens met inboedel waaronder een stal kostbaar vee en paard verbranden. Hierop volgde een brand in de schuur van D. Hanson op 19 februari, staande de schuur in de West Krakeel en Van Gorcumstraat. Behalve de paarden, die gered werden, verbrandde ook hier de geheele inboedel. Hiermede was de ramp nog niet geëindigd, want op 14 maart werden de ingezetenen opnieuw door de brandklok verschrikt wakker geroepen, daar thans de schuur van Hartensveld aan den Oudelandschendijk even buiten het dorp verbrandde met den inboedel en een paard, het andere werd gered, terwijl op 22 .september van dit jaar een schuur tje achter de woning van Izak Verbrugge, naast W. Boekhoven in de Sch(X)lstraat, een prooi der vlammen werd. Alles was tegen brandschade verzekerd, doch werd aan kwaadwilligheid toegeschreven. Toen dan ook door krachtige pogingen van den burgemeester een detachement marechaussees werd gevestigd, keerde er rust en kalmte voor vrees en angst en onrust bij de ingezetenen terug. Te bejammeren is het dat de activiteit der marechaussees nog niet tot opsporing van de daders heeft mogen lijden. Een woord van dank aan de brandweer is hier niet misplaatst, daar deze immer de brand tot de brandende perccelcn heeft weten te beperken. Van 31 augustus 1904 bleef men tot op 3 september 1905 van brand verschoond. In den avond van dien dag omstreeks half elf brak brand uit in de schuur der nog steeds gentx:md wordende 'Brouwe rij' aan den Zuidelijken Achterweg bin nen deze gemeente toebch(X)rende aan de ervan Jan de Graaff, welke volgeladen met haver, tarwe en stroo tot de grond toe afbrandde, evenals de daar op 6 meter tegenoverstaande schuur van Jacob van den Nieuwendijk. Het huis 'de Brouwerij' werd behouden evenals nog enkele neven de schuur van Van den Nieuwendijk staande woningen. Het per soneel der brandweer verdient een woord van dank voor haar ijverige bemoeijin- gen. Ook de brandspuiten bleken weer in goeden staat te zijn. Het sedert 1904 alhier tengevolge der vele branden geve,stigde detachement marechaussees blijkt nog steeds noodig te zijn, want kwaadwilligheid is ook in dezen de oor zaak; hoewel de ijverige nasporingcn van justitie en politie den dader niet aan het licht hebben kunnen brengen. In 1910 kwamen een tweetal branden voor. MIDDELHARNIS - Met een zielig ver haal heeft een Nederlands sprekende man een inwoner van Middelhamis in Spanje ertoe bewogen een flink geldbe drag te lenen. Bij terugkomst in Nederland zou de onbekende man het bedrag terugbetalen. Het bleek echter om een 'beroepsoplichter' te gaan, zonder vaste woon- of verblijfplaats. De man zou al vele tientallen slachtoffers in bin nen- en buitenland hebben gemaakt. Op 26 maart 1912 werd eene schuur van Jan Joppe Cz. aan de Van Gorcumstraat door brand vernield. Op 3 juni 1912 gin gen in de vlammen op de hofstede van M. J. van Driel aan de haven en de schu ren van M. Bom en G. Joppe Dz. aan de Westelijken Achterweg. De veroorza king dezer branden wordt weder aan kwaadwillige brandstichting toegeschre ven. Op 2 januari (1913) gingen in de vlammen op de schuren van P. Verbiest en J. Schol aan de Kaai; in de nacht van 3 op 4 december winkel en bakkerij van L. Wessels aan den Oostdijk. Op 29 september 1915 brandde de landbouwschuren van wed. K. Slui en P. Kieviet Dz. in den Wevershoek af, terwijl de huisjes van de fundatie Jacob Bane daarbij nogal scha de beliepen; één dier huisjes brandde zelfs uit. Op 14 november 1918 brandde het woonhuis met schilderswin- kci van C. van de Beek aan het Marktveld geheel uit. In de maand februari 1923) brandde de houten land- bouwschuur van J. A. Slis aan de Oost- Krakeelstraat geheel af. De oorzaak bleef tot dusver onbekend De pyromaan werd op een gegeven moment opgepakt. Toch was hij niet ver antwoordelijk voor alle branden, dat bleek onder meer toen hij in het gevang zat. Enige tijd later was het namelijk weer raak. De oude vader van de brand stichter mopperde, dat zijn zoon nu wel een hele lange lucifer moet hebben Een wondermiddel In de loop der jaren zijn er verschillende plannen gemaakt om de kerkgracht stankvrij te maken. Eén van de opmerke lijkste oplossingen dateert uit 1910. Op 1 juli 1910 ontving de gemeente de volgende brief van Tymoor - Eerste Nederlandse Onderneming tot het zuive ren van Water te Haarlem: „Voor de Flakkeesche Stoomwasscherij die in Uwe gemeente gevestigd is, leverden wij een waterzuivertoestel om het zeer harde en ijzcrhoudende norlonwater voor het waschbedrijf geschikt te maken. Meermalen daardoor in Sommelsdijk zijnde viel ons steeds op het eigenaardi ge gekleurde water in de gracht langs de kerk, hetwelk een uiterst onaangenamen stank verspreid. Wij hebben dit water eens op ons laboratorium onderzocht en er proeven medegenomen. De uitslag dezer proefnemingen is opvallend bevre digend en kunnen wij u de verzekering geven, dat dat water helder en stankvrij te maken zou zijn. Indien u zich hiervoor interesseert zullen wij gaarne een berekening maken, wat de kosten dier zuivering zouden bedragen en zullen u dan ook een monster zenden van het water zooals het er na zuivering uitziet De burgemeester reageerde vanzelfspre kend nieuwsgierig en ontving op 2 augustus 1910 nadere informatie „Onder dankbetuiging voor het bericht van Uwer edelachtb. heer burgemeester van 7 juli 1.1. hebben wij het genoegen u hierbij een monster chemi.sch gezuiverd water uit de gracht om de kerk in uw gemeente te doen toekomen. Zooals u uit dit monster zult zien wordt het water na chemische behandeling volkomen helder en reuke- loos terwijl we nog voldoende tijd gehad hebben om te kunnen constateeren, dat de bacteriën die de eigenaardige rode kleur tevoorschijn roepen zich niet meer ontwikkelen. Indien de zaak u interes seert zijn wij gaarne bereid een en ander nader mondeling met uw college te komen bespreken en zouden wij dan tevens eenige nadere gegevens kunnen ontvangen en opnamen doen om een kostenberekening te kunnen maken Het was een mogelijkheid, maar wat ging het kosten. In een brief van 22 augustus 1910 schreef Tymoor: „In beleefd antwoord op uwe geëerde missi ve no. 499 van 20 c.t. deelcn wij u mede, dat wij de onkosten verbonden aan het stankvrij en kleurloos maken van het water in de gracht om de kerk in uwe gemeente niet hooger schatten dan 800,- k f 1.000,-. Deze opgave is uit den aard der zaak slechts een zeer oppervlakkige raming en v(X)r ons in geen enkel opzicht bindend. Wij kunnen eerst na opname ter plaatse een nauwkeurige kostenberekening en garantieverklaring uitwerken en zouden het op hoogen prijs stellen in de gelegen heid te worden gesteld met uw college een mondeling onderhoud ter bespreking van deze inderdaad hoogst gewichtige aangelegenheid te mogen hebben." De gemeenteraad zag, na het noemen van deze bedragen, waarschijnlijk het mooie plan in het water vallen, want in de raadsvergadering van 26 augustus 1910 wordt besloten hierop niet in te [zaan, maar den directeur van de hier boven bedoelde onderneming dank te zeggen voor de door hem gedane moeite (wordt vervolgd) Jan Both, secretaris St. Kerkgracht Van 1 tot en met 10 augustus vindt de 18e Wereld Jamboree plaats in Nederland. Maar liefst 25.000 scouts uit 150 verschillende landen en ruim 6.000 vrijwilligers die optreden als begeleiders en organi satoren zullen een speciaal hier voor ingericht terrein van 300 hec tare aan het Veluwemeer bevolken. De Wereld Jamboree wordt voor de tweede maal in Nederland gehouden (de eerste keer was in 1937), maar voor het eerst vindt dit vierjaarlijks terugkerend spek takel plaats in een polder beneden zeeniveau! „Het motto van de Jamboree luidt 'Future is now'. Het samen kamperen, surfen, zeilen, eten en muziek maken vormt een basis voor een betere toe komst, en die begint in feite al bij dit soort ontmoetingen", aldus mr. drs. Hans van Ark, algemeen direkteur van de Wereld Jamboree. Zeven jaar voorberei ding en 60 miljoen gulden kost de orga nisatie van deze Jamboree. De deelne merstarieven zijn afhankelijk van het Bruto Binnenlands Produkt van een land. Scouts uit de armste landen betalen 250 gulden, scouts uit de rijkste landen zijn 1075 gulden kwijt. Een ontzagwekkende organisatie Frank Hoogers van Scouting Nederland is belast met de organisatie van de ten tenstad, compleet met een bank met acht loketten, een wasserette en een foto-ont wikkelcentrale. Voorts moet hij deze kleine stad bevolken met mensen, en al deze mensen tien dagen lang voeden, huisvesten en vermaken. Als ze zijn ver trokken moet hij de stad deels afbreken. De arena blijft staan, voor popconcerten, maar het hele nood-waterleidingnet moet verdwijnen. Zijn problemen worden nog ingewikkelder doordat zijn gasten uit 150 landen enkele tientallen verschillen de talen spreken en uiteenlopende eet- wensen hebben, van koosjer tot vegeta risch. Hieronder volgen de vertrektijden van de bus die op donderdag 3 augustus zal rij den voor bezoekers van de te houden zendingsdag te Driebergen. Ouddorp, Preekhillaan7.00 uur Goedereede, ZWN7.05 uur Stellendam, ZWN7.10 uur Melissant, Ned. Herv. kerk7.15 uur Dirksiand, ZWN ziekenhuis7.20 uur Sommelsdijk, Samaritaan7.25 uur Middelhamis, Doctinchemsestr. .7.30 uur Stad a/h Haringvliet, N.H.kerk ...7.40 uur Den Bommel, Rabobank7.45 uur Nieuwe Tonge, ZWN molen7.50 uur Herkingen, ZWN molen7.50 uur Oude Tonge, ZWN7.55 uur Ooltgensplaat8.05 uur Het boodschappenlijstje De scouts zullen in groepen eten en koken. Voor de 1 miljoen maaltijden zijn onder meer nodig: 90.000 broden, 6800 potten pindakaas, 12.300 potten jam, 68.000 liter melk, 34.000 kilo aardappe len, 68.000 theezakjes en 102.600 eieren. Een nauwkeurige berekening van het benodigde voedsel is noodzakelijk. Eén snee brood per deelnemer teveel in die tien dagen, en er blijven 1125 broden over - een hoeveelheid waarmee de gemiddelde Nederlander vijftien jaar vooruit kan. Het transport Frank Hoogers is ook verantwoordelijk voor het transport. De meeste deelne mers (zo'n 10.000) arriveren per vlieg tuig en worden met negentig gelede bus sen naar de plaats van bestemming gebracht. De overige deelnemers komen per bus, trein of zeilboot. „Ook tijdens de Jamboree wordt er af en aan gere den", vertelt Hoogers. „De scouts moe ten bijvoorbeeld voor zwerftochten naar de Veluwe en voor zeiltochten naar het Alkmaarder Meer en de buurt van Zwartsluis en Zeewolde; het Veluwe meer alleen is niet groot genoeg voor alle boten. Elke ochtend zullen er van het terrein tweehonderd bussen met zo'n tienduizend scouts vertrekken voor akti- viteiten elders." Officiële opening door Beatrix en Claus Koningin Beatrix en Prins Claus, die beschermheer is van Scouting Neder land, zullen op 2 augustus de officiële opening verrichten. Tijdens de openings- show zullen ongeveer 150 landen hun vlaggen de openlucht-arena binnendra gen, waar 40.000 mensen terecht kun nen. Albert West zal de speciaal voor deze gelegenheid geschreven Jamboree Song zingen. De officiële opening van de Wereld Jamboree zal op 2 augustus 's middags via Nederland 3 worden uitgezonden. De bezoekersdagen zijn van 3 tot en met 9 augustus, van 10.00 tot 18.00 uur. GOEDEREEDE Donderdag 3 augustus D.V. is de laatste zomerzangdienst van dit seizoen, waar voor een ieder hartelijk wordt uitgeno digd. De meditatie wordt verzorgd door ds. F. Hoek. Verder verlenen medewer king de Chr. Gem. Zangvereniging 'Jubilate' uit Ooltgensplaat, P. Rotscheid (piano), H. Tebmgge (orgel), M. de Vos (dwarsfluit). De kollekte op deze avond is bestemd voor het Gereformeerd Psy chiatrisch Ziekenhuis. De aanvang is om 19.30 uur en na afloop is er gelegenheid een kop koffie te drin ken in 'De Ark', waarbij ook een boe- kentafel aanwezig is. In ons nummer van afgelopen vrijdag schreven wij over de hobby van Han Witvliet uit Middelhamis. De daarbij geplaatste foto kwam helaas wat minder goed uit de verf, zodat wij alsnog een foto van het echtpaar Witvliet temidden van hun boeiende en bloeiende hobby opnemen. S 00

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 2