HET ZONNEBOEKET Een kwart eeuw Grevelingenmeer PWLITI E „De grote hitte in Amerika" Barbecue O.J.W. Bedreiging na aanrijding Vakantie Bijbel Klub Stellendam KNRM bedankt organisatie marathon-bingo Auto over de kop 1700 gulden voor te hard rijden Hennepteelt ^^l Boeket van de maand augustus 68e Jaargang yW/ODP»^^-^ DINSDAG 1 AUGUSTUS 1995 No. 6422 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 82629. Hoofdredakteur; A. J. Grinwis, tel. (01870) 83392. FAX (01870) 85736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,25 JAARABONNEMENT 55,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Nu de zomer ongeveer voor de helft voorbij is, en wij hier ook in Nederland volop kunnen genieten van deze ouder wetse zomer wat het mooie weer betreft, zuchten vele delen van Europa voluit ondermeer het binnenland van Spanje onder temperaturen die menigmaal de 40°C overschrijden. Ook in Amerika is het bijzonder warm en dan speciaal de staten New Jersey, New York, Illinois en Michigan. Nu is dit op zichzelf niets bij zonders voor deze tijd van het jaar. Want het gebeurt daar bijna ieder jaar in juli en augustus. Dit zijn dan ook de twee maan den dat het voor ons onverantwoordelijk is om daar met vakantie naar toe te gaan. Ik weet wel, alle auto's hebben een air conditioning, maar je kan toch niet de hele dag in de auto blijven zitten en ook de meeste huizen kunnen gekoeld wor den, maar door de grote afname van elektriciteit heb je vaak stroomstoringen en dit heeft vooral Chicago getroffen waar ongeveer 800 mensen zijn bezwe ken door de hitte. Chicago is een gewel dig grote stad met het grootste vliegveld van Amerika (Ohara, jaarlijks 55 miljoen passagiers). Er was niet voldoende ruim te om de overleden mensen op te baren, zodat ze in koelcontainers werden bewaard. In Amerika gaat het iets anders toe als bij ons. Wanneer iemand daar thuis komt te overlijden, dan wordt het stoffelijk overschot onmiddelijk wegge haald en naar een funeral-home gebracht. Het wordt daar gebalsumd en opgebaard. Zo'n Funeral-home bezit dan vaak ver schillende kamers waar families hun overledene hebben staan tot aan de begrafenis. Er is ook een zaal aan ver bonden waar de afscheidsdienst wordt gehouden. Er vinden soms wel zes uit vaartdiensten uit dit zelfde centrum plaats op één dag. Maar met deze hitte- goirwas er niet voldoende plaats. Tot zover over de hitte. Afgelopen voor jaar brachten wij weer een bezoek aan Amerika en mijn grootste hobby, dia's maken, heb ik weer volop uit kunnen oefenen. Ik heb voor verenigingen voor het aanstaande seizoen weer een schitte rende serie klaar liggen over de historie van Amerika. Met ondermeer bezoeken aan Arlington (het graf van Jackie Kennedy), de geboorteplaats van George Washington en Monticello waar Thomas Jefferson woonde en leefde. De Naturel- Bridge in Virginia en een bezoek aan de Deleware Watercap. Kies en Deel is het thema van de aan staande Vakantie Bijbel Klub. Het doel van de V.B.K. is om de kinderen op een fijne manier iets van de Bijbel te vertel len. Verder gaan we knutselen, zingen, en is er een spelmiddag. Alle kinderen van groep 1 tot en met 7 zijn welkom op: 10, 11 en 12 augustus. We komen samen in een leuke tent op het schoolplein van „het Kompas" in de Schoolstraat. We beginnen 's morgens om 9.00 uur tot 11.30 uur en 's middags van 14.00 tot 15.30 uur. Voor de kinderen van groep 8 zijn er twee avonden georganiseerd van 19.00 tot 21.00 uur en wel op 10 en 11 augustus. Tot ziens. Sim De marathon-bingo van 29 juli, georga niseerd door de stichting Promotie Motorsport, heeft een bedrag van 3650,- opgeleverd. Door voornoemde stichting is dat bedrag geschonken aan de KNRM Het bedrag werd overhandigd aan de adjunct-directeur van de KNRM N. de Jonge. Hij bedankt, namens de organisa tie, de spelers en een ieder die aan dit evenement zijn medewerking heeft ver leend. Volgens De Jonge zal het geld worden gebruikt voor de aanschaf van een aantal overlevingspakken voor de bemanning van de lokale reddingboten. Ook was er voor deze gelegenheid een speciaal bankrekeningnummer geopend. Het is nog niet exact bekend wat er op die rekening is gestort. Verenigingen die geïnteresseerd zijn in een middag of avond kunnen nu contact met mij opnemen. A. J. V. d. Vliet Dirksland Telef. (01877-1751 Het 'zonneboeket' bestaat uit gele rozen, vrouwemantel en solidago ofwel guldenroede met als blikvanger één grote zonnebloem. Enkele takken zil verdistel, hertshooi en ledervaren maken het boeken compleet. Het win kelend publiek van de provincie Gelderland riep dit boeket uit tot 'Zonneboeket'. „De zon wordt in dit boeket gesymboliseerd door die ene grote zonnebloem" was een regelmatig gehoorde opmerking. Het warme geel van de in het oog vallende zonnebloem en het mysterieuze blauw van de decoratieve zilverdistel leveren een verrassende combinatie op. Als half Nederland na een lange en prachtige vakantie weer thuis komt, is er natuur lijk niets heerlijkers dan begroet te worden door een vrolijk 'Zonneboeket'. het 'Boeket van de Maand Augustus' kan uitstekend dienst doen als welkom-thuis-boe- ket. Maar ook de achterblijvers die uw huis hebben verzorgd toen u op vakantie was, verdienen een bloemetje. Voor de buren die een oogje in het zeil hebben gehouden, maar ook voor alle dierenverzorgers en plantenverzorgers die uw lievelingen niet hebben laten verpieteren, is het 'Zonneboeket' een aardige geste. Het winkelend publiek in Arnhem koos dit boeket uit omdat de gele tinten het meeste bij de zomer passen. Volgens de Arnhemmers zitten er ook 'echte zomerbloemen' in. „Het paarsblauw van de zilverdistel springt er zo lekker uit', aldus een van de deelne mers. Ook was de publieksjury gecharmeerd van de goudgele rozen. Het is niet voor niets dat deze rozen 'Golden Times' heten. Het september-boeket zal door winkelend publiek in Den Bosch worden gekozen. Je leest het goed! OJW - Middelhamis/ Sommelsdijk organiseert zaterdagavond 5 augustus een gigantisch barbecue spektakel. Dit culinaire feest wordt gehouden op de bekende stek, namelijk de schuur van familie Wielhouwer, Boerenweg 10 te Sommelsdijk. Hoe kom je daar? - Rij langs café de Kok, richting de Kade en hou links aan - Neem dan de eerste weg links (Kraayensteinse dijk) - Neem dan de eerste weg rechts (Boerenweg) Je kunt jezelf tot en met donderdag opgeven bij Jan-Kees Wielhouwer, 01870 - 83766. De barbecue begint om 19.00 uur en duurt de hele avond. De kosten bedragen 7,50 per persoon. Verdere vereisten zijn een lege maag en een prima humeur! Tot zaterdag. Het OJW-team. OUDDORP - Op de rijksweg N57 in Ouddorp raakte donderdag 27 juli een bestuurder van een personenauto de macht over zijn stuur kwijt. Hij kwam in de sloot terecht en sloeg over de kop. Per ambulance werd het slachtoffer naar het ziekenhuis vervoerd. SEROOSKERKE - Een aanrijding afge lopen zondag liep uit op een boete van 1700 gulden voor rijden onder invloed. Omstreeks 9.30 uur reed een 27-jarige inwonder uit het Duitse Bochen over de Stoofweg in de richting Renesse. Een dertigjarige Rotterdammer komende vanaf de Dammeweg reed de kruising op. Vermoedelijk zag hij de auto op de Stoofweg niet en er volgde een aanrij ding. De Rotterdammer liep diverse kneuzingen op en werd overgebracht naar het ziekenhuis in Zierikzee. Allebei de auto's moesten worden weggesleept. De Duitser bleek dermate onder invloed te zijn na een nacht het glaasje heffen dat hij een blaastest moest doen. Hij blies 775 ugl. en kreeg de boete opgelegd die hij onmiddellijk betaalde. OOLTGENSPLAAT - Achter een cara van in een vakantiepark in Ooltgensplaat zijn afgelopen vrijdag 197 henneplanten in beslag genomen. Er werden twee ver dachten aangehouden inzake overtreding van de 'opiumwet. Een proces-verbaal is opgemaakt. MIDDELHARNIS - Afgelopen vrijdag deed op het bureau in Sommeldsdijk een bromfietser aangifte van doorrijden na aanrijding. Toen hij wilde afremmen om te stoppen werd hij door een personen auto aangereden. De bestuurder en een inzittende van de auto stapten uit en bedreigden de aangever en vertelden hem dat hij maar beter door kon rijden. EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. ÖEMEENTEN OUDDORP - Heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. J. C. Weststrate van 's- Gravenpolder. DIRKSLAND - donderdagavond 7.30 uur ds. M. Karens van Werkendam (bed. H. Doop). MIDDELHARNIS - heden (dinsdag)- avond 7.30 uur ds. H. Paul van Oostkapelle. OOLTGENSPLAAT - woensdagavond 7.30 uur student G. J. N. Moens te Houten. HERKINGEN - woensdagavond 7.30 uur ds. J. Beens van Scherpenisse. Een kwart eeuw geleden is het Grevelingenmeer afge- damd. Het meer was een onderdeel van de riviermon ding van de Rijn en de Maas. Het gebied kende een getijverschil van tweeënhalve meter. De sterke stro ming vormde geulen, slikken, schorren, platen en kre ken. Inmiddels is er veel veranderd. Een vogelvlucht langs de ontwikkelingen in en rond het Grevelingen meer. Als onderdeel van de Deltawerken kwam in 1964 in het oosten van het gebied de Grevelingendam klaar en zeven jaar later in het westen de Brouwersdam. het afgesloten gebied ontkwam hierdoor deels aan de vervuiling, die tijdens de jaren zestig en zeventig in de rivieren een hoogtepunt bereikte. Beleid en beheer kunnen niet worden uitgevoerd zonder duidelijke doel stellingen. Zo is het Grevelingenmeer het eerste gebied, in het kader van de Deltawerken, waar besloten is om aan de droog gevallen gronden geen landbouwkundige bestemming toe te kennen. Bij het Lauwersmeer en het Veerse meer is dat wel gebeurd. Aan het Grevelingenmeer werden functies toegekend voor de recreatie, de visserij en de natuur. Voor de visserij betekende de afdamming een achteruitgang. Dit gold echter niet voor de natuur. De weglating van de bestemming land bouw was een symptoom van een veranderende maatschappij, die de belangen van het milieu zwaarder liet wegen. De natuur floreert en in het midden van de jaren tachtig moet er besloten worden of het water zoet of zout moet zijn. Zoet is van belang voor de landbouw op Schouwen-Duiveland en met een zout meer is op dat moment vijftien jaar ervaring opgedaan. In 1986 besluit de minister van verkeer en waterstaat dat het Grevelingenmeer zout blijft. Door het wegvallen het het getij is de modelerende kracht van het getij ook verdwenen. De aan voer van sediment van de rivieren is afgesneden. Wat overge bleven is, is een zout meer met een vast peil. De belangrijkste factoren, die in deze situatie het uiterlijk bepalen zijn de wind, de zich ontwikkelende vegetatie en de ingrepen van de mens. Al snel na de afsluiting ontstaat het gevaar dat alle zandplaten in de richting van de geulen zouden uitvlakken zodat er een meer zou ontstaan met aan de randen ongeveer dezelfde water- diepte. Dit zou ten koste gaan van de natuur. Vandaar dat er oeververdedigingswerken zijn uitgevoerd om dit tegen te gaan. MIDDELHARNIS - Gereformeerde Gemeente - Ds. P- Blok van Kootwijkerbroek heeft voor het op hem uitgebrachte beroep bedankt. -. Op het drooggevallen land vestigen zich planten van een zoet milieu. Het eerst vestigen zich soorten die zich makkelijk via de wind verspreiden. Akkerdistel is hier een goed voorbeeld van. Zwaardere zaden hebben het moeilijker en maken dank baar gebruik van vogels die het transport verzorgen. En vogels zien het Grevelingenmeer als een waar vakantieoord. Voor de afdamming kwamen er vijftien vogelsoorten voor. Na de afsluiting nam het aantal toe tot negentig. Enkele markante en typerende vogelsoorten verdienen bijzondere aandacht. Een opvallend soort zijn de flamingo's. Ontsnapt uit gevangen schap, vonden ze in het meer een enigzins vergelijkbaar bio toop met de gebieden (zoute meren of lagunes) die ze oor spronkelijk bewonen. De vogels ontwikkelden een soort trek- patroon: 's winters in het Grevelingenmeer en 's zomers in de Oostvaardersplassen het het lauwersmeer. Jachthavens De totale investeringen van de overheid in het Grevelingen meer bedroegen zestig miljoen gulden. De totale investeringen van de particuliere sector bedroegen ongeveer tweehonderd miljoen gulden. Het maatschappelijk belang van een meer natuurlijk milieu is gedurende de inrichting steeds belangrijker geworden. Het eerste inrichtingsplan werd twee jaar na het afgedamd zijn al niet meer relevant beschouwd. Een nieuw plan gaf meer ruimte aan het natuurlijke milieu. Het meer is ingericht met dagrecreatieterreinen, jachthavens, watersportei landen en een verblijfsrecreatiecomplex. Tijdens de inrichting is vorm gegeven aan de geleidelijk groeiende inspraak en zeg genschap van lokale bestuurders door de oprichting van het Natuur- en Recreatieschap de Grevelingen. Het beheer van de natuurgebieden wordt in opdracht van het Schap uitgevoerd door het Staatsbosbeheer. Het meer heeft zeer hoge natuur waarden. Door het heldere zoute water dringt het licht diep in het water door. Op een diepte van vier meter groeien door het licht kiemende planten zoals bodemalgen en zeegras. De drooggevallen gronden en zandplaten zijn snel ontzilt door het regenwater. Hier groeien zeldzaam geworden vegetaties van natte duinvalleien. Op de slikken komen langs het meer brede zones voor met een zout vegetatie. Hierdoor zijn de slik ken een gewild graasgebied voor plantenetende kustvogels. Op de schorren is er spontaan een bos gegroeid. Uit het feit dat het meer jaarlijks ongeveer twee miljoen bezoekers trekt en het feit dat alle maanden van het jaar het gebied volgens interna tionale normen een belangrijk watervogelgebied is, kan afge leid worden dat de inrichting in het gebied succesvol is verlo pen. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee POLITIE 24-UURS TELEFOON: (01870) 88777 (bureau Mid((elharnis) GEMEENTE MIDDELHARNIS Inbraak In de Gen. Snijdersstraat te Nieuwe Tonge werd een auto in de vroeg nachtu ren van 25 juli opengebroken en werd een ATF gestolen. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Diefstal van personenauto Tussen woensdag 26 juli en donderdag morgen werd een geparkeerde personen auto, merk Opel Kadett, kleur wit en voorzien van het kenteken TJ-31-FX gestolen uit de Emmstraat te Oude Tonge. Kelder vol water De brandweer was nodig om een kelder van een woning aan de Langeweg te Ooltgensplaat leeg te pompen die was volgelopen na flink wat regenbuien op donderdagnacht. Diefstal uit woning Op dinsdagmiddag 25 juli is er ingebro ken in een woning aan de Molenweg te Oude Tonge. Uit de woning werden diverse goederen gestolen. In de middag is in de nabijheid van de woning een manspersoon gezien van ongeveer 30 jaar, gekleed in spijkerbroek, wit T-shirt en had een plastic tas bij zich. Mogelijk dat getuigen die nog niet gehoord zijn en deze persoon hebben gezien of weten wie het is, dit kunnen doorgeven aan de politie. Diefstal uit bedrijf In de nacht van dinsdag 24 op woensdag 25 juli werden bij een bedrijf aan de Julianastraat te Oude Tonge na een inbraak goederen ontvreemd. GEMEENTE DIRKSLAND Aanrijding zonder gewonde Op woensdagmiddag vond er een aanrij ding plaats tussen twee personenauto's op de kruising Provincialeweg-Damweg te Melissant. Een bestuurder stond te wachten om linksaf de Damweg op te kunnen en werd van achteren aangereden door een bestuurder die dit te laat bemerkte. GEMEENTE GOEDEREEDE Vliegeren op stranden Ouddorp Als attentie aan een ieder die dit wel eens doet op genoemde stranden, wordt kenbaar gemaakt dat dit verboden is als door dit vliegeren, gevaar ontstaat of is te duchten voor personen. Dit wil dus zeg gen dat men alleen kan vliegeren wan neer het niet druk is met bezoekers op het strand, zodat die zich niet in alleriei bochten behoeven te wringen om bij de zee te komen. Diefstal personenauto Tussen woensdag 26 en donderdag 27 juli werd er vanaf de camping De Goede Ree aan de Doel weg te Goedereede een personenauto, merk Mercedes, kenteken HZ-JD-68, kleur grijs, gestolen. Eenzijdig ongeval Donderdagavond kwam een bestuurder van een personenauto op z'n kop in de sloot terecht na een black-out op de rijksweg 57 te Goedereede. De bestuur der werd ter plaatse behandeld door ambulancepersoneel. Diefstal uit auto Tussen woensdag 26 en donderdag 27 juli werd er ingebroken in een personen auto, merk Ford Granada (Duits), die stond geparkeerd op de Zuiderdiepstraat- weg te Stellendam. Uit de auto werden enkele goederen gestolen. Baldadigheid op strand Ouddorp In de nacht van woensdag 26 op donder dag 27 juli kreeg een achttal jongeren een proces-verbaal voor het plegen van baldadigheid op het strand. Het betrof hier het leeggooien van afvalbakken en het in brand steken ervan. Vernieling verkeersborden Tussen vrijdag 21 en maandag 24 juli werden er enkele verkeersborden ver nield aan de Strandweg te Ouddorp. Vernieling verkeersspiegel Werd aangifte gedaan door een bewoner van de Koolweg te Ouddorp van vernie ling van genoemde spiegel. Diefstal uit woning In de nacht van maandag 24 op dinsdag 25 juli werd er ingebroken in twee woningen aan de Spreeuwenstein te Ouddorp. Uit de woning werden enkele goederen gestolen. Vernielingen In de vroege ochtenduren van zaterdag 22 juli werd aan het Westeinde/Vrij- heidsduinpad in Ouddorp een band lek gestoken en de benzineleiding van een personenauto kapotgesneden. Aan de Bokweg werden in de nacht van 23 op 24 juli kleine vernielingen aange richt in een tuin. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRAFIE RSQI OUDDORP- Weslstraat 35- Teletoon (0187B) 1612/Fax 3734 RENESSE - Pnnishop - Hogazoom 72 - Telefoon (01116) 2400 SOMMELSDIJK - Weslkrakeelstraal 8 - Telefoon (01B70) B6B4 J Brandganzen Flamingo' s. ^^AA^^^AA^^^^^A^^^A^^^^A^^A^^^^^AM^^A^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^A^^^^^N^^^^^^^^^^^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1