Noodweer boven Ooitgensplaat MobilD Drie kinderen vermist tijdens reddingsdemonstratie DIEFSTAL 33^66 Neeltje Jans vol aktiviteiten Even uitblazen Verkeersongeval op Rijksweg 59 Rally Formula Zes gewonden bij aanrijding ^^i^u^»"^ Garage Knöps B.V. 55-65 mm water in halfuur Grote schade aan inventaris Ramoco b.v. 68e Jaargang No. 6421 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 82629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 83392. FAX (01870) 85736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,25 JAARABONNEMENT 55,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.0L108 Een ongekende regenval, gepaard met onweer, zware windstoten en hagel teisterde woensdagavond even half tien Ooitgensplaat en gedeeltelijk de omgeving. De regenmeters waren te gering om de hoeveelheid te registreren. In een half uur viel er variabel 55 tot 65 mm water, er wordt zelfs gespro ken over 70 mm. Aan gebouwen en inventaris is er mogelijk voor vele duizenden guldens schade ont staan. De plaatselijke brandweer rukte na meldingen direkt uit en stond op sommige plaatsen voor een overmacht. Heel het dorp Opkomend uit Brabant (men meldde ook noodweer uit Roosendaal) kwam er onder een hevig onweer een stortvloed van regen, later gepaard met hagel en zeer zware windstoten die in enkele ogenblikken veel straten, verspreid over het gehele dorp, in een half uur onbe gaanbaar maakte. In enkele straten stond er meer dan een halve meter water en stroomde vele huizen, winkels en gebou wen binnen. Ook door kielgoten en beperkte afvoer van de daken kwam het water in de huizen en gebouwen en richt te beide een grote ravage aan. De brand weer kreeg de eerste melding uit de Kastanjestraat maar kon daar weinig uit richten omreden men het water niet kon afvoeren. Aan de Beneden Molendijk, hoek Pieter Biggestraat, een van de zwaarst getroffen delen van het dorp, kon de brandweer het water kwijt door afvoer naar de Spui. Alle bewoners daar in de buurt hadden het water in hun hui zen en niet gering. Op 21 juni 1989 wer den zij ook al getroffen bij een wolk breuk, maar nu is de schade nog groter. Kerksingel en omgeving Ook aan de Beneden Molendijk had boekhandel, annex postagentschap Bep Vroegindeweij veel schade. Het water liep daar naar achter de winkel. Boeken en apparatuur en veel meer artikelen konden niet meer worden gered. Ook rij wielhandel KI. Kamp kreeg veel water overlast in werkplaats en winkel aan de Voorstraat. De omwonende buren bleven niet gespaard en stonden voor een over macht. Onder andere in de Brandewijn straat en Kerksingel. De vloedlijn was in de Kerksingel te zien op het talud naast de begraafplaats. Aan de daar achter gebleven bladeren van de bomen etc. kon men de hoogste stand waarnemen. Bij dokter Nijhof moest de brandweer de kelder leegpompen en op meer plaatsen werd hulp geboden. Veel hulp kregen de getroffenen ook van buren, familie en vrienden, maar de overlast was zo groot dat er geen redden aan was. In de vroege morgen van donderdag was het overal nog druk om de ravage inerstellen waar dat mogelijk vas. Er is veel schade dat niet te herstellen is. Mogelijk beloopt deze in de duizenden guldens. In mindere mate Met de zee van water waren er ook stra ten die veel overlast ondervonden, name lijk de Zuid-Achterweg, het Weespad, straten in de nieuwbouw en meer andere. In mindere mate was er overlast in de Prins Hendrikstraat; bij een gedeelte van de huizen stond het maar enkele centi meters onder de dorpels. Ook kielgoten zorgden voor grote overlast. Zaadhandel T. F. Okker aan de Stoofstraat had hier mede te kampen. Een geluk was het dat zijn voorraad in het pakhuis op pallets was opgeslagen. Zodoende bleven de goederen droog. We zijn er van overtuigd dat we in deze verslaggeving riiet volledig zijn door de omvangrijke gebeurtenis; voor vele gezinnen een ramp en een grote overlast. Dat de bui zich ontlastte boven het dorp blijkt wel uit de waarnemingen van de omgeving. Achthuizen en Den Bommel kregen maar enkele millimeters water, de Galathesedijk registreerde 15-17 mm en de Oudedijk ongeveer 40 mm. De boom gaarden aan de Galathesedijk van de familie Van Oorschot bleven buiten de schade, er viel daar maar 5 mm water en geen hagel. De komende maanden bruist Neeltje Jans weer van de aktiviteiten. Delta Expo, de grootste dagattraktie van Zeeland, verwacht de komende weken vele tienduizenden bezoekers uit binnen- en buitenland. Al deze bezoe kers kunnen kiezen uit een keur van attrakties op het voormalige werkei- land van Rijkswaterstaat. Nederland Waterland Alle attrakties op Neeltje lans hebben met water te maken. Documentaire films en grote exposities lichten toe hoe de catastrofale overstroming van 1953 kon gebeuren. En natuuriijk ook het antwoord van de Nederianders: de bouw van de wereldberoem de Deltawerken. De mogelijkheid een kijkje binnenin de Oosterscheldekering te nemen zal door menigeen op prijs worden gesteld, en datzelfde geldt voor een rondvaart over de Oosterschelde met zicht op zeehonden in dit waardevolle natuurgebied. Sinds dit voorjaar is ook een dolfijnenstation te bezoeken. Gestrande dolfijnen wor den hier voorbereid op terugzetten in de Noordzee. Ook al dit voorjaar is Neeltje Jans vier unieke getijdeklokken rijker. Op de klokken lezen bezoekers bijvoorbeeld het aktuele getij, de stroomsnelheid en tijdstip van komend hoog- en laag water. Mosselkweek en natuurexcursies Neeltje Jans is ook landelijk bekend om de hoge kwaliteit mosselen die er wordt gekweekt. De schelpdieren worden dan ook op een heel aparte manier gekweekt, in hangkultuur. In een marikultuurcentrum bij Delta Expo kunnen bezoekers zelf hang- kulturen optakelen en vernemen hoe deze kweek verloopt. Bij het marikultuurcen trum kan de bezoeker de kwaliteit zelf toetsen: een klein buitenrestaurant heeft de mosselen - gekookt of gebakken - op het menu. Het voormalige werkeiland is grotendeels teruggegeven aan de natuur. Met simpele ingrepen is een staalkaart van typische kustmilieus gemaakt. Onder leiding van een natuurgids worden wandelingen gemaakt met uitleg over de zich volop ontwikkelen de vogel- en plantenwereld van dit fascinerende Neeltje Jans. Delta Expo is dagelijks open van 10.00 tot 17.00 uur. Voor meer informatie: (01115) 2702). Groot gemak zit in een l<lein doosje... LENZEN \VCENr/?^ RENAULT-dealer Oostdijk 1 Sommelsdijk Tel. 01870-82381 Een bestuurster van een personenauto, komend uit de richting Rotterdam, kwam donderdagmorgen omstreeks 5.00 uur op onverklaarbare wijze op de linker weg helft terecht. Dit had tot gevolg dat zij de achteras van de haar tegemoet komende vrachtwagen raakte. Hierdoor draaide de auto van de vrouw om zijn as en werd een derde auto bij het ongeval betrokken. Enkele betrokkenen werden naar het zie kenhuis afgevoerd terwijl een bestuurder met wervelletsel in het ziekenhuis werd opgenomen. Het verkeer werd gedurende geruime tijd omgeleid. fr OUDDORP - Er was een strak programma gepland woensdag middag op het strand ter hoogte van 't Flaauwe Werk. De planning werd echter verstoord door een echte melding van er drie vermiste kinderen. Coen van der Linde, coördinator van het watergebeu- ren, verzamelde acht getrainde mannen om direct een zoekactie te beginnen. In deze noodsituatie ble ken alle reddingswerkers uitste kend op elkaar ingespeeld te zijn en zij wisten de kinderen weer vei lig bij de ouders terug te bezorgen. De helicopter die als verrassing aanwe zig was, wist een van de kinderen op het strand te vinden. Een reddingsboot had een kind op het strand gezien dat aan het signalement voldeed. Via radiocontact werd dit aan de bemaning van de heli copter doorgegeven, waarna deze het kind al spoedig zag. Van der Linde noemt het hele optreden 'buitengewoon' en is trots op zijn manschappen. De patrouilles die weggehaald werden moesten de mensen achter de dranghek ken en linten houden en zorgen dat de toeschouwers niet te ver het water in zouden gaan. Dit alles werd echter zo soepel opgevangen dat er geen proble men ontstonden. Verder werd een kind die bevangen was door de hitte naar de commandopost gebracht en behandeld met natte doeken. De rest van de menigte bleek bestand tegen het tropische weer eregisteren en kon het hele gebeuren via de luidsprekers volgen. Het programma kon, op deze onderbreking na, gewoon doorgang vinden. De organisatie had er net als voorgaande jaren hun best op gedaan een spannend en gevarieerd gebeuren te presenteren. Een ontploffing op de S22 met gewonden, duikers in nood, catamaran en kano's in problemen en het afschieten van wippertoestellen, om wat op te noemen. Er was een demonstratie van een opblaasboot en er werd in formatie gevaren door een aantal vaartuigen. Voor wie dit toekijken een te passieve bezigheid was, kon bij de stand met reddingartikelen gaan kijken of een ritje per jeep maken over een heuvelach tig parcours. j Brandwonden Het meest spectaculair was de eerste red dingsoperatie, de ontploffing op de Stellendam 22. Even voor half drie vormde zich een oranje kleurige rook wolk op het schip. Een aantal vuurpijlen werden gelanceerd er kringelden naar beneden. Een reddingsactie werd optouw gezet om de ruim tien gewonden aan land te brengen. De jeugd die zich als echte slachtoffers hadden laten grimeren speelden hun rol goed. Met van pijn ver trokken gezichten werden ze door vol wassen EHBO' ers uit Ouddorp van ver band, water en zuurstof voorzien. Sommigen hadden diepe sneewonden en ernstige verbrandingen opgelopen. Sirenes van ziekenwagens en politieau to's waren voortdurend te horen. N. H. van der Groef, hoofdagent regiopolitie Rijnmond, sprak van een betere operatie dan vorig jaar. "Toen waren de touwen minder goed om de mensen tegen te hou den. Ja, en die willen toch wat zien. Verder had het tij wel wat hoger mogen zijn. De boten moeten zich over de zand bank 'duwen'. Maar dat is een zaak van de reddingsbrigade", aldus de politie man. Ook dit laastgenoemde opstakel vormde geen echt probleem. De jeugd vond het leuk voor slachtoffer te spelen. Een jongen die anoniem wil blijven, deed dit jaar voor de eerste keer mee. Zoals alle anderen hebben ze op de lagere school een EHBO-diploma gehaald. Hij had in zijn gezicht en op zijn arm brandwonden. Zijn behandeling bestond uit natte doeken en gaasjes op de wonden. Op zijn gezicht kreeg het slachtoffer water om wat af te koelen, "Het was leuk, alles ging goed. Je weet nu een beetje hoe het werkt." Volgend jaar weer? 'Ik denk het wel." Ook de veertienjarige Marijke Metzke vond het leerzaam om te zien hoe zij en anderen behandeld werden. Zij had een veertien centimeter diepe snee in haar kuit opge lopen en haar handen verbrand. Ook zij hoopt volgend jaar weer van de partij te zijn. Geslaagden H.T,S. Aan de Hogere Technische School te Rotterdam slaagden als werktuigbouw kundig ingenieur (Ing.) de heren A. D. Bakelaar te Langstraat, A. J. van Putten te Dirksland (beiden met lof) en J. C. van Sliedregt te Middelhamis. Hun afstu deerrichting is ontwerpen en construeren. Kwaliteit Zuid Hollands zwemwater Wanneer de temperatuur stijgt en men sen massaal verkoeling zoeken in meren en plassen doen zich vaak problemen voor. Mens en dier kunnen ziek worden als de kwaliteit van het water slecht is. De provincie kontroleert daarom in de zomermaanden het open water in Zuid- Holland op de aanwezigheid van ziekte verwekkende bacteriën en blauwwieren. Ook verzamelt de provincie gegevens over botulisme. Is de kwaliteit van het water op een bepaalde plaats te slecht om in te zwemmen of is het onveilig dan kan de provincie mensen verbieden daar het water in te gaan. Diefstal van een motorfiets op 24 juli 1995. Betreft een zwapt-rode Honda CBR 600F. De diefstaf vond plaats van de parkeerplaats aan de J. v. Renesse weg. Diefstal uit een personenauto op 24 juli 1995 tussen 14.30 en 16.30 uur aan de Scharendijkseweg te Renesse. Parkeer plaats van camping Seel. Weggenomen is geluidsapparatuur en kleding. Diefstal uit auto op 24 juli tussen 14.00 en 17.00 uur op de Rampweg te Renesse. Parkeerplaats Kijkduin. Weggenomen zijn waardepapieren en kleding. Diefstal van motorfiets aan de Brou- wersdam te Scharendijke, merk Yamaha. Gepleegd op 24 juli tussen 10.00 en 13.00 uur. Voor aktuele informatie over de zwem waterkwaliteit en veiligheid kunt u tij dens kantooruren bellen naar de zwem watertelefoon. Het nummer is 070- 4417550. ^^3 D^3^^Q itiiti DIRKSLAND - Twee bestuurders plus vier inzittenden raakten dinsdagmiddag lichtgewond tijdens een botsing op de Staakweg. Een van de auto's reed ter hoogte van de Tweede Stoofweg te veel op de linkerrijbaan, en kwam hierdoor in aanrijding met een tegenligger. Alle zes inzittenden werden naar het ziekenhuis gebracht, waar ze na behandeling alle maal weer op huis aan konden. Een van de auto's raakte te water in de sloot. Door het hele ongeval ontstond er een lange file, waar achteraan er vervolgens een auto op de stilstaande rij inreed. Hierbij raakten twee mensen lichtge wond. Bruinvis Tjitske wort goed verzorgd bij de Delta Expo, en is de hele zomer nog ie zien (foto Margriet Timmer). OGEN OOED KIJKEN BETER Uw specialist geeft u een deskuniilg advies Zandpad 56, Middelhamis Tel. 01870-83437 voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (01871) 1662 Verkoop na 17.00 uur. C. Breen, (01878) 2496 Er zijn de laatste maanden weer heel wat liters verf over de toonbank gegaan en kilometers behang. Daar om moeten we nu hoognodig even een weekje uitblazen. Van 31 juli tot 7 augustus a.s. zijn wij gesloten. Dus als u de vakantie wilt gebruiken om de boot te lakken, de auto te spui ten of een vrolijk zomers bloemenbe- hangetje tegen de wanden te plakken, dan moet u er vlug bij zijn want zater dag a.s. om precies 12 uur gaat de deur op slot. En waar zou u anders terecht kunnen voor verf- en behang- produkten van professionele kwaliteit met gratis vakkundig advies? Want u weet: Verf en behang koop je beter bij de vakman. Op 7 augustus staan wij om 8 uur 's morgens al weer uitgerust en fris voor u klaar. Middelhamis Telefoon (01870) 8 22 22 Honderden toeschouwers keken naar de enorme oranje rookwolk die van de S22 afkwam. De jeugd-EHBO speelde hun slachtofferrol overtuigend (foto's Margriet Timmer). VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO REPORTAGE FOTOGRAFIE OUDDORP - Westsiraat 35 - Telefoon (01878) 1612/Fax 3734 RENESSE - Prinishop - Hogezoom 172 - Telefoon (01116) 2400 SOMMELSDIJK - Westkrakeefsiraal 6 - Telefoon (01870) 86S41

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1