EIIIVI1DEI1-I1IE1JW5 Nieuwe methode bij fraude: via de fax Geslaagden SVO KUNSTENAARSPORTRETTEN I KUNSTENAARSPORTRETTEN II Koppelwedstrijd De Viscromte Biertapwedstrijd Sasruiters op concours Fricandeau met Amerikaanse saus Museum Boymans-van Beuningen Rotterdam Prenten en tekeningen Schilderijen en fotowerken Nlgeriaanse oplichters blijven actief VERVOLGVERHAAL 2e Blad DINSDAG 25 JULI 1995 No. 6420 24 juli t/m 11 november: 25 september t/m 11 november: Kunstenaarsportretten vormen het thema van een tentoonstelling uit eigen bezit. Vanaf 2^ juli worden in het prentenkabinet zo'n 75 prenten en tekeningen getoond van onder anderen Fra Bartolommeo, Parmi- gianino, Goltzius, Lucas van Ley- den, Rembrandt, Chodowiecki, Beckmann, Ensor, Dali, Westerik en Warhol. Vanaf 25 september wordt de expositie gekompleteerd met schilderijen en fotowerken uit dezelfde periode van kunstenaars als Carel Fabritius, Samuel van Hoogstraten, Charley Toorop, Dick Ket, Francesco Clemente, Cindy Sherman, Ger van Elk en Bas Jan Ader. De tentoonstelling omvat niet alleen zelfportretten. Even zo vaak zijn kunste naars door collega's geportretteerd. De vroegste voorbeelden dateren uit de renaissance. In die tijd veroverden kun stenaars een maatschappelijk aanzien dat die van geleerden en andere belangrijke personen evenaarde. Dikwijl onderstre pen deze portretten de sociale positie van de kunstenaar en kijkt hij ons zelfbewust aan. Een speciale categorie onder de kunste naarsportretten vormt het zelfportret. Ge maakt als studie, officieel portret of mid del tot zelfreflektie variëren zelfportret ten van representatief en theatraal tot zoekend en introvert. Vooral sinds het begin van deze eeuw zijn we geneigd in het zelfportret, waarin kunstenaar en model een en dezelfde zijn, een psychologische dimensie te zoeken, die in elk ander portret noodza kelijkerwijs ontbreekt. Bij hedendaagse kunstenaars als Gilbert and George, Ger van Elk of Cindy Sherman is een derge lijke visie op het zelfportret echter ge heel op de achtergrond geraakt. Als ac teurs spelen zij een hoofdrol in door hen zelf geënsceneerde fotowerken. Dat ver schijnsel is overigens minder exclusief voor de 20ste eeuw dan men misschien zou denken: ook Rembrandt en Jan Steen figureren op een vergelijkbare manier in hun schilderijen. De tentoongestelde kunstenaarsportretten geven een al dan niet betrouwbaar beeld van het uiterlijk van de geportretteerde kunstenaars. Behalve dat, belichamen deze portretten echter ook een vaak zeer uitgesproken visie op het kunstenaar schap. Hoe verschillend die kan zijn, blijkt uit de zeer uiteenlopende manieren waarop kunstenaars zich aan ons kunnen presenteren. En het is vooral die ver scheidenheid aan opvattingen, die het genre van het kunstenaarsportret extra fascinerend maakt. Bij de tentoonstelling verschijnt een uit gebreid vouwblad. Tevens is de Boy- mans-agenda van 1996 gewijd aan het thema van de kunstenaarsportretten. DEZE fricandeau moet van het varken komen. De kalfsfricandeau is te zacht van smaak om bij deze pittige saus tot haar recht te ko men. Vraag uw slager om een mooi mager stukje. BENODIGDHEDEN: 750 gram varkensfricandeau, 1 kleine rode en een groene paprika, 100 gram boter, 1 ui, 2 theelepels kerry, 50 gram bloem, y2 liter bouillon, 2 eet lepels rozijnen, 4 schijven ananas, enkele bolletjes gember, gember- stroop, witte wijn, peper en zout. Uitslag van de koppelwedstrijd van h.s.v. De Viscromte, gehouden op 22 juli 1995. 1E. Verbaas J. Vlasblom53.500 gram 2. J. Witte P. V. Nimwegen21.000 gram 3. J. Veldhuis F. Veldhuis12.300 gram 4. H. Vink A. Schilling11.800 gram 5. E. Visscher W. Melissant11.700 gram 6. A. Schaaf B. Berkenbosch11.100 gram 7. P. Schaaf M. Aartsen7.900 gram 8. N. Bazen W. Schaaf7.300 gram 9. J. Bruggeman B. van Vucht6.800 gram 10. J.Wolfert N. Jordaan5.200 gram 11J. Jordaan C. Jordaan5.100 gram 12. T.Pijl C. Westdijk5.000 gram 13. B. Jordaan V. Jordaan4.900 gram 14. D. Blind M. Spaans4.300 gram 15. H.Korver F. de Raet4.200 gram 16. F. v.d. Burgt J. Lugtenburg4.200 gram 17. J. Kalle P. Zoon4.000 gram 18. K. de Boer T. Boxhoom2.300 gram 19. H. Maan L. Brederveld1.800 gram 20. P. Keizer L. Meersman1.600 gram OUDDORP - Woensdag 19 juli werd in de Ring van Ouddorp na een drukbe zochte toeristendag weer de jaarlijkse biertapwedstrijd/kelnerrace gehouden. Dit evenement werd georganiseerd door HCR Akershoek in samenwerking met touwtrekclub Akershoek, VVV Ouddorp, Internationaal transportbedrijf Poortvliet en Heineken Nederland. Het parcours, wat door de deelnemers afgelegd moest worden, bestond uit diverse onderdelen. Men moest met een skippy-bal een acht 'huppelen'. Een aan tal biervaten moesten op alfabetische volgorde gestapeld worden. Voor som mige deelnemers viel het niet mee om de juiste volgorde te vinden. Men moest een vijftal glazen bier tappen en met het blad in de hand moesten de deelnemers over een trap lopen, over een wip en over de inmiddels beruchte watertap. Dat onder deel levert voor het publiek de meest spektakulaire stunts op. De deelnemers wilden, koste wat het kost, droog de overkant bereiken, maar dat lukt niet altijd. Door de verschillende ploegen werd er hard gewerkt om een zo hoog mogelijk aantal punten te krijgen. Per onderdeel waren er punten te verdienen. De jury bestond uit de dames Bogerds en Herbonnet.van de VVV Ouddorp en de heren Breen en Verduin van de touw- trekjury. Het evenement werd muzikaal omlijst door de Boerenkapel uit Ouddorp. Na een spannende wedstrijdavond was de uitslag als volgt: 1Dorpstienden524 pnt. 2. the Loozens523 pnt. 3. Wagenaar521 pnt. 4. de Trekdroppen501 pnt. 5. Goereese Boys460 pnt. 6. Vechters tegen de Bierkaai ..381 pnt. 7. het Juun Team342 pnt. 8. the Winners339 pnt. 9. Gladiolentrekkers315 pnt. 10. Akershoek Tweewielers221 pnt. Judith de Gelder De Regionale Recherchedienst kent inmiddels zo'n 75 bedrijven en ondememingen die de afgelo pen maanden zijn benaderd door Nigeriaanse fraudeurs. Al eerder was deze bende actief in Nederland. In 1990 zette de Officier van Justitie in Arnhem een onderzoek naar fraude stop, omdat er geen strafbare hande lingen in Nederland werden ge pleegd. Toch waarschuwt de RRD ondernemers nogmaals om vooral niet in zee te gaan met deze Nigerianen. Volgens een vast patroon worden de Nederlandse bedrijven benadert; een hooggeplaatste Nigeriaan stelt aan de onderneming voor een gefingeerde transactie te doen. Daarbij kan het gaan om bedragen die in de miljoenen dollars lopen. De ondernemer wordt gelokt met een beloning, die 35 procent van de transactiesom kan bedragen. Zelfs collega's van de politie in Win terswijk ontvingen een brief van de bende. Daarin deed men hun het aanbod, om belastingtechnische re denen 25 miljoen dollar op de bankrekening van de politie te stor ten. Als tegenprestatie werd vijf pro cent van de winst geboden. Hans van Klinken van de RRD: "We adviseren de ondememingen om beslist niet in zee te gaan met deze bende. Ten eerste gaat het belas tingtechnisch gezien om illegale praktijken, ten tweede ga je als be drijf altijd de boot in met dit soort zaken; je rekening wordt leegge plunderd. "Een paar jaar geleden ontvingen be drijven een brief van -meestal- een directeur van een Nigeriaanse olie- maatschappij, waarin hij vroeg de re kening van het betreffende bedrijf te mogen gebruiken om geld door te sluizen. Het bedrijf moest dan een blanco brief (met het briefhoofd van de onderneming) met handtekening naar Nigeria sturen. Het briefhoofd en de handtekening werden door de fraudeurs gebruikt om banken aan te schrijven en geld van de rekening van het bedrijf af te halen. Fax De nieuwste methode van de bende is echter het gebruik van de fax. Aan de bedrijven wordt een fax gestuurd met het verzoek om te re ageren, hetzij positief, hetzij negatief "Wanneer het bedrijf een fax terugstuurt, met briefhoofd en handte kening, gebeurt er het zelfde als bij de brief. De bende gebruikt de in formatie om rekeningen te plunderen, ook al re ageert een bedrijf nega tief, de handtekening en het briefhoofd worden toch gebruikt", aldus Hans van Klinken. Volgens hem zijn er al weer enkele ondeme mingen 'ingetrapt'. Oppassen, niet op het aanbod ingaan, niet op uitnodiging naar Nigeria gaan en beslist geen fax sturen, is het devies! Afgelopen zaterdag 22 juli gingen drie combinaties van de Landelijke Rijvereni- ging de Sasruiters op concours in Pemis. Deze wedstrijd werd georganiseerd door de Kring Voome-Putten. Het weer was ook deze keer voortreffe lijk, alleen met het terrein was het iets minder gesteld. Dit had als gevolg dat sommige paarden struikelden en dat de proeven soms niet helemaal naar wens verliepen. De uitslag luidt als volgt: L-dressuur, Ie proef Linda Kok, Gratia154 pnt. Liesbeth de Jong, Isha161 pnt. Z-dressuur ^e prijs Tjarda van der Wal, Handsom ....167 pnt. L-dressuur, 2e proef Liesbeth de Jong, Isha160 pnt. Linda Kok, Gratia162 pnt. 3e prijs Voor zowel Linda Kok als Liesbeth de Jong was deze wedstrijd succesvol. Ze konden respectievelijk één en twee winstpunten achter hun naam noteren. Volgende week gaan de Sasruiters verder van huis. Dan zijn er de Zeeuwse Kam pioenschappen in Axel. Opleidingen voor de vleessector Geslaagden Ondernemersdiploma Richard van Kuyck, Zundert; Mare Noordijk, Sluiskil; Hanneke Hamelink, Kapelle; John Traas, Kortgene; Johnny Geldof, Oost-Souburg; Esther Trielier, Middelburg; Erwin Debognies, Etten- Leur; Magda Clarisse-Matthijsse, Melis kerke; Wim Buth, Ooltgensplaat; Lauran Traas, Baarland. Geslaagden Chef-slager en Worstmaker Theo Slager, St Annaland; René Buckens, Oud-Gastel; Jos Smulders, Hzendijke; Genie Kats, Steenbergen; Peter Dekker, Schoondijke; Jaap Hameete, Stellendam; Jeroen Rotte, Burgh-Haamstede; Pascal Vermeire, Aardenburg; Jarro Hulsbergen, Vlissingen; Gerard Langeraert, Zuid- zande; Mare de Weirdt, Sas van Gent; Cor den Rooyen, Oude Tonge; Wilfried de Pooter, Breskens; Richard Burky, Temeuzen. Geslaagden Chef-slager Mare Schraauwen, Roosendaal. Geslaagden Winkelslager Corné Borgo, Krabbendijke; Angelina Hoetelmans, Steenbergen; Richard Ver- meule, Goes; Monique Augustijn, Steen bergen; Dave de Booy, Kloosterzande; Jorg van der Velde, Axel; Izaak Wisse, Krabbendijke; Ab Delzenne, Temeuzen; Rudy van Berkum, Vlissingen. Geslaagden Produktie-gezel Jeroen Verstraete, IJzendijke; Eric Bal, Nieuwerkerk; Alexander Overmeire, Roosendaal; Niels van Dijk, Vlissingen; Johan Scherpenisse, St. Annaland; Eric de Jager, Krabbendijke; Leo Slingerland, Stellendam. Geslaagden AVO-certificaat Primair Dennis Gillissen, Vlissingen. Geslaagden Verkoop-gezel Iris Vink, Oost-Souburg; Bianca van Splun- der, Ouddorp; Dicky de Vos, Middel burg; Monique Jonker-Lievense, Brou wershaven; Diana Prenen, Hulst; Geralda Hoogerland, Krabbendijke; Ilona Koster, Krabbendijke; Anneke Veerhoek-Rent- meester, Wemeldinge; Angelina Kom- mers. Bergen op Zoom; Stefanie Brugel, Oudenbosch; Marie-José van 't Leven, Krabbendijke; Anja Geertse, Vrouwen polder. DE TOCHT NAAR DE ZEE Bij het houten pompje onder de oude lin deboom zit Mota Petwas. Hij luistert met grote aandacht naar zijn lieve moeder, die haar verhaal over zijn vader deze avond vervolgt. En altijd is er verdriet in moeders ogen, want vader is op die grote zee gebleven. Het was in die donkere, bange nacht, toen het zo vreselijk stormde. Er gaat geen dag voorbij of ze denkt aan hem, die in de kracht van zijn leven van haar werd wegge rukt. Mota heeft zijn vader nooit gekend. Hij was toen een jongen van nog geen twee jaar. Alleen bleef de arme moeder achter met haar kleine jon gen, die zoveel op zijn vader ging lijken. Het troostte haar, dat ze in het kind steeds meer het beeld van haar man terug vond. Nu zit hij stil bij zijn moeder en kijkt haar aan met grote vragende ogen. De zon heeft haar laatste stralen over de onmetelijke zee gezonden en tus sen de duintoppen valt de schemering van de avond. Moeder Petwas legt haar naaiwerk op het ruwe tafeltje. Telkens als moeder aan allerlei bij zondere dingen denkt, wordt ze stil. „Moeder, moeder, vertelt u weer verder?" „Het is al zo laat jongen. Je moeder is een beetje moe". Mota zit stil te denken. Hij weet dat moeder ver driet heeft. Ook hij wordt daardoor een beetje een zaam. Maar moeders nabijheid maakt alles goed. Stil zit hij bij haar en kijkt in de verte. Daar, onder aan de duinrand, ligt het dorpskerkje en midden tussen de witte huisjes staat de oude toren. Zijn kleine wereld is hier, waar de heide bloeit en de haasjes spelen om de lage dennen. Het huisje met het strooien dak, waar elke lente de mussen hun nest plegen te bouwen. Bij de stoep de houten pomp, waar hij zich wast. Het is hem allemaal zo bekend vertrouwd. Het geiteweitje met de oude sikkebok en daarachter het aardappelveldje. Ja, hier is Mota's kleine wereld. Achter de duinen de zee, oneindig en ver. „Kom Mota, haal jij de sik kebok, dan zal ik de stal klaar maken". „Goed moeder", zegt hij en meteen rijst hij op van zijn stoel. Heerlijk heeft hij gepeinsd over zoveel dat gebeurd is en nog gebeuren kan, maar nu is daar weer het leven dat hem terug voert naar dat gene, wat dichtbij en rondom hem is. De sanegeit rukt aan de paal en mekkert er lustig op los. Mota haalt de ring van de paal omhoog en meteen rukt de sikkebek hen voort. Op een draf gaat het in de richting van het kleine stalletje. Moeder heeft het stro wat opgeschud. „Zo ben je daar Saantje?" zegt ze en streelt het blijde dier over de rug. Het vindt wat aardappelschillen in het voederbakje en is nu volkomen tevreden gesteld. Mota legt het kettinkje, met halsband en ring op de deksel van een kist, die naast de stal staat. Hij gaat door de keuken naar buiten. Bij de hoek van het huis wacht hij op zijn moeder. De zon is nu onder en daar de hemel bewolkt is, valt de avond vroeg in. Daar is moeder al. Zonder een woord te spreken, steekt Mota zijn hand door moeders arm. Ze gaan het paadje op, dat voert naar de zee. „Wat is het vroeg donker vanavond", zegt Mota. „Ja jongen, dat komt van de wolken. Zij vangen het weinige licht, dat er nog is, voor een groot gedeelte op". Mota tuurt naar boven. „Ik kan geen enkele ster bespeuren. En gister avond was de lucht emiee bezaaid". „En daarom is het vanavond zo vroeg donker". Moeder Petwas staat even stil. „Hoor de zee eens bruisen!" Ja, de zee is weer onstuimig, zij loeit haar lied tegen de duinenrij. Altijd weer geeft het een boeiende beklemming, wanneer haar macht luide spreekt uit haar ruisende zangen. Zoals altijd komt er een lichte vrolijkheid in Mota's hart. Het lied van de zee, dat hem steeds weer heeft toegesproken, houdt hem ook nu gevangen. Wanneer hij dicht tegen zijn moeder aandringt, als om haar deelgenoot te maken van zijn geluk, legt zij beschermend haar hand om zijn schouder. „En toch zou ik niet graag willen, m'n jongen, dat jij straks ook je brood op de zee zou moeten ver dienen". Mota zwijgt. Hij begrijpt waarom moeder dit zegt; nu op dit ogenblik. „Ik zou te veel in onrust zijn om jou als je ver en weken lang weg zou blijven...." Mota denkt aan zijn vader, die hij nooit heeft gekend, en daarom begrijpt hij wat moeder bedoelt. Maar een warme blijdschap doorstroomt zijn hart. Nu is de zee sterker dan zijn verdriet. Nu over stemt dat machtige lied al zijn leed. De zee.... de zee.... O ja, hoe is hij steeds weer opnieuw verrukt als hij de zee hoort bruisen, als de golven door de bran ding rollen in ongetemde kracht. Dan is het of reeds in het huisje in het duinland het lied hem lokkend nodigt: „Kom Mota, kom en luister naar mijn eeuwig lied!" Moeder Petwas voelt iets van Mota's verlangen. Maar haar gang naar de zee is zo geheel anders dan die van de jongen, die daar gaat aan haar zijde. Bij haar wil de rouw en het verdriet niet wijken en deze is soms zo schrijnend en diep. Daarom is haar tocht naar de zee een gang naar het grote kerkhof, waar ook haar man gebleven is. Voor haar besef komt altijd de majesteit van de dood op uit de zee. Andries is daar gebleven. Haar man, die zoveel van haar hield, en die zo blij was met zijn kleine Mota. Deze heerlijke ogenblikken uit haar leven zal zij nooit vergeten. Nog ziet zij hem spelen met de ruwe handen door het zachte krulhaar van het kind. Als hij enkele dagen thuis was, liefkoosde hij de kleine pummel op het groene gras van het gei teweitje. Dat is nu ruim tien jaar geleden. Zij heeft het gevoel, dat zij de laatste jaren gegaan is door een donkere tunnel, omdat er zo vaak verdriet was in haar hart. O ja, ze weet wel, dat het zonde is, Gods wegen te bedillen en te vragen: waarom? Soms, als ze eenzaam in de Bijbel leest en de Heere haar moed influistert uit Psalm 23, wijkt haar verdriet om plaats te maken voor dankbaar heid. Dan weet zij, dat de Heere de moeite en het verdriet doet beleven, om Zijn kinderen sterker aan Hem te verbinden. En wat heeft zij in haar jongen niet een zegen ontvangen. In hem ziet zij als het ware het verjongde beeld van Andries terug. Als een grijs lint spreidt zich het duinpad voor hen uit. Door de regenvlagen zijn daar de witte steen tjes overheen gespoeld, zodat het paadje duidelijk ligt afgebeeld voor hun voet. In het half duister wijst het de weg naar zee, aan beide zijden geflan keerd door glooiende duinen. „Moeder, hoor de zee eens bruisen! Veel meer dan anders". „Ja, ik vind het ook. Misschien is er storm op til". Ze voelt hoe haar grote jongen zich dichter tegen haar aandmkt. Het is de huivering van haar Mota voor de storm op zee, want het herinnert hem eraan, dat het juist die storm was, waardoor zijn vader op de zee gebleven is. (wordt vervolgd) Wrijf het vlees in met zout en peper. Maak de boter heet in een braadpan en bak het vlees aan alle kanten bruin. Temper het vuuren laat het vlees In een klein half uurtje gaar worden. Haal het vlees dan uit de pan en houd het warm. Maak de ui schoon en snipper deze in de pan. Voeg ook de kerrie toe en laat dit zachtjes vijf minuten gaan. Intussen maakt u de paprika's schoon en snijd deze in kleine stukjes. Doe ze ook in de pan en laat deze tien minuten zachtjes bakken. Roer nu de bloem er door en voeg al roerende de koude bouillon toe, zodat u een gladde gebonden saus krijgt. Wel de rozijnen in een beetje heet water en voeg ze toe, samen met de in stukjes gesneden ananas. Hak enkele bolletjes gember zeer fijn en roer deze ook door de saus, die u afmaakt met een scheutje witte wijn. Vorig jaar schreef Dhr. H. Aske van het CRI een syllabus over Nigeriaanse criminaliteit. de Korps-krant, Dagblad van de regiopolitie Rotterdam Rijnmond.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 5