Historie Sommelsdijkse Kerlcgracht Groente uit blik: makkelijk en gezond Holland-tactiek moet anders Snelle menu'tip Milieuklachtentelefoon gewijzigd De verkeerde pilletjes Publikatie Stichting Kerkgracht Sommelsdijk: Landbouwpraatje Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 25 JULI 1995 (9) In 1909 werden er opnieuw klach ten geuit over de stank van de kerkgracht. Verschillende inspec teurs van de volksgezondheid en zelfs Gedeputeerde Staten bemoei den zich ermee. Zal de gracht wor den gedempt? In een brief van 9 april 1909 schreven "De ondergeteekenden allen inwoners der Enkelen Ring dezer gemeente geven met verschuldigden eerbied te kennen, dat de toestand der kerkgracht zoodanig is, dat deze veel last, hinder en schade aan de omwonenden berokkent, redenen waarom wij zoo vrij zijn zich tot Uw col lege te wenden, met beleefd verzoek tot demping der kerkgracht te willen beslui ten, daar toch op een andere manier geen verbetering in deze toestand kan worden gebracht Toelichting: het is niet de bedoeling van adressanten, dat de gemeente zich dadelijk grootte geldelijke opofferingen getroost bij het dempen der kerkgracht. Als de gemeenteraad er slechts toe besluit tot demping over te gaan en aan een ieder een vrijheid geeft alles wat tot demping dienstig is in de kerkgracht te werpen zoodat na verloop van tijd, als er genoeg in geworpen is, de gemeente tot rioleering overgaat en de demping verder voltooid. Dan zijn adres santen tevreden gesteld en achten zich hun doel bereikt te hebben. Namens de adressanten D. Joppe Cz.". De Ringbewoners kregen bijval van de zogenaamde Gezondheidscommissie voor Goeree-Overflakkce. Deze commis sie schreef in een brief van 10 mei 1909 het volgende: "Wij ontvingen een af schrift van een door een aantal ingezete nen Uwer gemeente aan den raad inge zonden adres houdende verzoek om tot demping der kerkgracht over te gaan. Met de strekking van dit adres vereeni gen wij ons ten volle. De toestand der kerkgracht is toch van zoodanigen aard, dat verbetering dringend gcwenscht is en het wil ons voorkomen, dat demping de eenige afdcx;nde maatregel is. Wij nemen deze gelegenheid te baat om Uwe aan dacht tevens op de begraafplaats te vesti gen. Naar onze mening wordt het tijd dat deze naar buiten de kom verplaatst wordt. Wel is waar zou hierdoor een niet onbelangrijk geldelijk offer van Uwe gemeente gevergd worden, doch grootc verbetering, die van deze verplaatsing het gevolg zou zijn, weegt hier wel tegen op. Dringend geven wij u dan ook in overweging om den raad een voorstel tot demping der kerkgracht en verplaatsing der begraafplaats te doen." Over het laat ste: sluiting van het kerkhof als begraaf plaats, kan ik u mededelen dat eerst bij raadsbesluit van 29 april 1952 het kerk hof als begraafplaats officieel gesloten werd verklaard (laatste begrafenis vond plaats in 1939). Gracht of markt? In de raadsvergadering van 13 april 1909 deelde de wethouder Tininicmian o.a. mede dat in de gemeente een lijst circuleert tot demping der kerkgracht en stelde men zich de demping al gedaan voor en op die gedempte grond veemarkt te houden. Dit gaf de voorzitter aanlei ding om ter sprake te brengen het instel len van een weekniarkt. Hij meent dat nu de tram met I mei wordt geopend en het verkeer door het eiland vergemakkelijkt en minder kostbaar zal worden de tijd gekomen acht om in Sommelsdijk het centrum van het eiland een beurs of weckmarkt in te stellen. Hij had het ini tiatief daartoe wel gedacht te zou zijn uitgegaan van de hier gevestigde Landbouwvereeniging doch heeft begre pen dat aangezien daarin ingezetenen van Middelharnis en Sonmielsdijk zitting hebbend, men bevreesd voor mogelijke naijver daarover niet heeft durven spre ken. B W besloten beide genoemde punten aan den raad in overweging te geven en later na eenig nadenken hier over door de leden hierop terug te komen Eerst in 1924 besloot de gemeente raad tot het officieel instellen van een weckmarkt voor vee op iedere woensdag tussen 8.30 en 13.00 uur. In de raadsvergadering van 27 juli 1909: Komt in behandeling het adres van D. Joppe Cz. en 39 bewoners van de Enkele Ring alhier houdende verzoek tot demping der kerkgracht te willen over gaan. Het begeleidend schrijven der Gezondheidscommissie dringt hier op mede aan terwijl zij erkennen dat dit voor de gemeente een belangrijk offer zal vorderen. Het rapport van den Inspecteur die een plaatselijke opname heeft gedaan aan den Hoofdinspecteur der Volksgezondheid dringt mede met kracht op demping aan onder dreigement zelfs huis of huizen onbewoonbaar zul- Wat is het niet makkelijk om - zeker in de vakantietijd - af en toe de verse maaltijd te vervangen door produkten uit blik. De vraag is echter of we dan wel gezond eten. Het antwoord komt van het Voorlichtingsbureau voor de V'ce ding in Den Haag. Dit stelt, dat groente in blik bijna evenveel vita mines en voedingsstoffen bevat als verse groente. Door moderne conserveermethoden blijven voedingsstoffen en vitamines behouden. In het algemeen mogen geen additieven, zoals anti-oxydan- ten, kleurstoffen en conserverings middelen aan groente in blik worden toegevoegd. Wel toegestaan is de toevoeging van ascorbinezuur (Vita mine C) om te voorkomen dat de groente verkleurt. Uit voedingsoogpunt bekeken is groente uit blik een acceptabele variatie op verse groente. Daarbij komt nog dat deze conserven vaak minder duur zijn dan veel verse groentesoorten en makkelijk te bereiden. Vlees in blik Tegenwoordig nemen veel mensen die op vakantie gaan ingeblikt vlees mee. Er zijn slagers die bijvoorbeeld zelfgemaakte kant-en-klare vlees- produkten in blik verkopen. Ook hiervoor geldt volgens het Voorlich tingsbureau van de Voeding dat de voedingswaarde van deze produkten vrijwel gelijk is aan die van vers vlees. Door het conserveren gaan bijna geen voedingsstoffen verloren. Een geruststellende gedachte voor iedereen die deze zomermaanden een maaltijd uit blik op tafel zet. Tot slot een tip van het Voorlich tingsbureau; verwarm blikgroente en -vlees kort tot het kookpunt en proef eerst voordat zout wordt toegevoegd. Casserole Mexicana (4 personen) Ingrediënten: 2 blikjes Red Kidney Beans (Mexicaanse bonen) of eventueel 2 blikjes bruine bonen; 1 blikje tomaten- puree, 500 gram gehakt, 1 ui, 1 teentje knoflook, theelepel chili- en paprikapoeder, /.out en peper, 2 rode paprika's. 100 gram geraspte oude kaas en een zak chips. Verwarm 2 eetlepels olie. Fruit daarin de gesnipperde ui en knoflookteen. Voeg dan het gehakt toe en later de in reepjes gesneden paprika. Even laten fruiten en doe dan de lomatenpu- ree, specerijen en bonen (met sap) erbij. Doe het geheel in een ovenschotel, strooi de kaas er over en zet het gerecht circa 10 minuten in de oven. Serveer er warme chips, stokbrood en even tueel ijsbergsla bij. Enkele Ring, Sommelsdijk len moeten worden verklaard en midde len aangevende met raming van kosten betreffende watervoorziening bij dem ping. Naar aanleiding van die berichten dringt de Hcx)fdinspecteur er op aan dat in den gewraakten toestand zal worden voorzien. De voorzitter zegt dat zeker elk lid van den raad met hem gaarne de kerkgracht zag verdwijnen indien vol doende voor het achterste gedeelte van het dorp meest uil schuren bestaande bij eventucclcn brand in water kon worden voorzien; doch gedurende 25 jaren is daarna steeds tevergeefs uitgezien en heeft men gretig de gelegenheid om meer drinkwaterleiding te krijgen aan vaard en de vcx^rwaarden daartoe gesteld aangenomen en de kosten ten laste der gemeente genomen. Thans hiertoe nu over te gaan zou de gemeente belangrij ke kosten geven die bij de totstandko ming der waterleiding voor een groot deel zouden blijken onnut besteed te zijn. De heer Timmcmian releveert dat de eerste onderteekenaar van het adres geen last, .schade of nadeel aan de kerk gracht heeft en velen wellicht ook nog zoo niet direct belang mede hebben getcekend. Hij sedert 40 jaren bewoner aan de Enkele Ring heeft er weinig last van ondervonden. Enkele malen als er onweer op handen is dan kan men de gracht welcens ruiken, maar dit heeft men overal, zelfs in de steden wat Bom, die ook bij de gracht wcx)nt, toestemt. De bezwaren door den Inspecteur geopperd zijn ook niet even juist b.v. dat er geen water voor brandblussing zoude zijn. De voorzitter herinnert aan den brand in 1857, 1883 en 1903 toen juist de brand in schuren alleen en uitsluitend met dat water is gebluscht. De schadelijkheid voor de gezondheid mag uit hygicni.sch standpunt te verdedigen zijn, door de ervaring wordt ze weersproken, want bij hecrschende epidcmicn, komen juist geen of slechts een enkel geval in de omgeving der kerkgracht, voor. Het schrijven van den Inspecteur is door B W mede in handen gesteld van den gemeente-architect, die de kosten door den Inspecteur geraamd vcx)r een brand put op een dubbele schot behalve de gevolgen van dien, afscheiding van het kerkhof door een ijzeren hek en aanvoer van 15 a 1600 kubieke meters grond, zoodat men gevoegelijk een bedrag van 2.500," daarv(X)r mag ramen. Dit alles bijeengenomen en in het uitzicht der drinkwaterleiding komt de raad voor de gemeente te bezwarend voor; zoodat met algemene stenmicn wordt besloten om de hierboven gereleveerde redenen afwijzend op het adres Ic beschikken en hiervan aan den Hoofdinspecteur en de Gezondheidscommissie te berichten (wordt vervolgd) De Hoofdinspecteur der Volksgezond heid liet het hier niet bij zitten en ver zocht de Inspecteur om Gedeputeerde Staten in te lichten omtrent de toestand van de kerkgracht en het besluit van de gemeenteraad. Het provinciebestuur schreef de gemeente aan om opheldering in deze kwestie te verkrijgen. In een brief van 14 oktober 1909 schreef de gemeente Sommelsdijk aan G.S.: "Ter voldoening aan uwe appostille d.d. 29 scpt. j.l. B no. 1455 (2e Afd.) en onder zending der daarbij gevoegde missive aan H.H. Ged. Staten dezer provincie van den Hoofdinspecteur der Volksge zondheid en den Inspecteur inzake gewraakten toestand der kerkgracht alhier hebben wij de eer U.H.E.G. te berichten dat wij met bevreemding uit den aanhef van het schrijven van den heer Inspecteur vernamen dat reeds tal van jaren klachten door de omwonenden bij het gemeentebestuur over den ver vuilden toestand en stank der kerkgracht zijn ingekomen, behalve het onderwer- pclijke adres tot demping herinneren zij ons alleen dat ongeveer 20 jaar geleden een verzoek tot verversching van het water der kerkgracht bij ons is ingediend waaraan het gemeentebestuur gevolg heeft willen geven doch bij waterpassing bleek dat de kerkgracht te hoog lag om vanuit de haven of polderwatering die gracht van vers water te voorzien zoodat de toestand sedert is gebleven. Bij de opgaaf der kosten van de brand putten door den Inspecteur begroot op 150,- a 250,- dient te worden gevoegd de kosten van een riool ter leng te van 325 meter tenzij men over particu liere eigendom ging, wanneer de lengte tot 200 meter word verkort doch dan had men aankoop van een strook grond indien die al werd verkregen wat de kos ten nog zou verzwaren zoodat dient gere kend te worden voor dat riool 325 m a 2,50 800,- het aanvoeren van 2500 tot 3000 meter grond wat veilig op 1.500,- geraamd kan worden zoodat de kosten dan met de brandputten zou den bedragen 250,-- 800,-- -^ 1.5(X),- - 2.550,- een niet onbelang rijke som die nog vermeerderd dient te worden met de kosten van graven der leiding voor de riolen wat op enkele pun ten 1.70 meter door de grond moet omdat bij meting en waterpassing is gebleken dat het water in de kerkgracht 67 cm hooger staat dan in de polderwate ring. De raad zou echter bereid zijn indien hij overtuigd was van ziektegeval len of hygiënischen toestand, deze kos ten te betalen, doch er is niemand die met bepaalde zekerheid gevallen van ziekten (besmettelijke of niet-besmette- lijke) kan aanwijzen bij de bewoners rond de kerkgracht die door het water of den vuilen toestand der kerkgracht zijn ja zelfs de cholera van 1866, die in deze gemeente 135 gevallen opleverde met 82 dooden nam geen enkel offer in de omgeving der kerkgracht weg. Het adres geeft dan ook meer den indruk als ondoordacht opgesteld en wordt door ons als niet ernstig beschouwd, immers de eerste ondertekenaar kan er geen last van hebben en zekeren anderen weinig of niet terwijl zelfs de oudste wethouder en een lid van den raad die er vlak tegen over wonen in de raadsvergadering van 12 dezer verklaarden geen de minste last of hinder te ondervinden zoodat het bezwaar geen water te hebben bij even- tueelen brand veel groter is dan het hygiënische belang. Alleen verfraaiing zou dus het motief kunnen zijn en hoe gaarne de raad hiertcx; zou overgaan kan men het bezwaar bij watergebrek voor het achterste gedeelte van het dorp dat uit graanschuren bestaand niet opofferen want hoewel de Inspecteur betwijfelt of de kerkgracht wel in staat is het noodige bluschwater te verschaffen heeft de ondervinding in 1857, 1883 en 1903 geleerd dat zonder de kerkgracht mis schien het halve dorp een prooi der vlammen zou zijn geworden. Het is om al deze redenen dat de raad besloot te blijven bij zijn besluit van 27 juli en zoodra de waterleiding ons in staat stelt op elk punt der gemeente brandkranen te plaatsen tot demping der kerkgracht over te gaan waarvan ook reeds bij ons schrij ven van 30 juli j.l. no. 494 aan den heer Hoofdinspecteur is kennis gegeven." Naar aanleiding van vorenstaande brief werd het gemeentebestuur in 1910 uitge nodigd tot eene conferentie met de leden der betrokken afdeeling uit ons college op maandag 27 juni a.s. des namiddags te 12 uren ten Gouvcrnemcntshuize Wat dit heeft opgeleverd, is niet helemaal duidelijk. De kerkgracht werd vooralsnog niet gedempt. Jan Both, secretaris St. Kerkgracht Duikongeval bij Zeelandbrug Op 23 julie 1995 omstreeks 14.20 uur werd melding gedaan van een duikonge val aan de noordzijde van de Zeeland- brug. Betrokken duiker bleek astma-aan vallen te hebben gekregen onder water. Zijn duikmaat heeft hem uiteindelijk aan de kant gekregen. Hij is met de ambulan ce naar het ziekenhuis te Zierikzee gebracht. De KLPD nam het onderz(x:k verder over. Aanrijding onder invloed Op 24 juli 1995, omstreeks 11.45 uur reed een 51-jarige vrouw uit Bergen op Zoom in de Veerweg te Wolphaartsdijk tegen twee geparkeerde auto's aan. De politie konstatecrde dat de vrouw een personen auto had bestuurd onder invloed van alko- hol. Op het buro blies de vrouw 1100 |jg/l. Het rijbewijs van de vrouw is inge vorderd en zij zal zich te zijner tijd voor de rechter moeten verantwoorden. De geparkeerde personenauto's werden licht beschadigd. HERKINGEN P.V. DE LUCHTBODE Bovenstaande postduiven vereniging nam op 22 juli '95 deel aan een wed- vlucht vanuit CAMBRAI. Afstand 182 km. In concours waren 478 duiven die om 12.40 uur met Noordwesten wind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 15.50.37 uur en haalde een snelheid van 953.38 m.p.m. De gedetailleerde uitslag luidt: Ph. Logmans 1, 2, 3, 5, 11, 12, 16, 31, 3.3, 38, 40, 41, 57, 73, 84, 91; M. Huizer 4, 13, 55; J. Molenaar 6, 17; A. Riedijk 7, 27, 52, 58, 90, 93; J. den Boer 8, 32, 34, 49, 53, 62, 65, 66, 67, 76, 83, 86, 96; J. Kievit 9, 14, 19, 23, 35, 48, 63; P. Hogerwerf 10, 18, 21, 22, 25, 26, 28, 45, 50, 54, 71,77; C. G. Wiskie 15, 37, 68; D. Kievit 20, 44, 46, 47, 51, 59, 60, 64, 72, 74, 80, 88, 89; A. 't Jonk 24; A. J. A. Volaart 29, 36, 61, 70, 82, 87, 92; C. Logmans 30, 69, 78; H. Kievit 39, 94, 95; H. Kamerling 42, 43; B. van den Ochtend 56, 81; A. Molenaar en Zn. 75, 79,85. Boeren en tuinders kunnen de zegeningen tellen van een kwart eeuw Europese landbouwpolitiek. De vaderlandse landbouw heeft naam geschreven in Europa. Maar Europa verandert snel en de Hollandse strategie raakt verou derd. Kan het Hollandse roer om? De Nederlandse land- en tuinbouw heeft ongetwijfeld zijn voordeel gedaan bij de Europese samenwerking. De uitgespro ken exportgerichte bedrijfstak heeft zijn slag geslagen op de verruimde markt. Het Hollandse succes heeft hier en daar zelfs geleid tot jaloezie en afgunst. Boeren en tuinders moeten op hun tellen passen en de tactiek van het Europese speelveld bijstellen. Wie in Europa goed partij wil blijven geven, moet bedenken dat de besluitvorming danig verandert. Dat kan ook niet anders, want Europa verandert heel snel. De Europese samen werking begon met zes landen en telt nu vijftien landen. De uitbreiding van de Europese Unie gaat door en Oosteurope- se landen lonken naar het Europese 'wirtschaftswunder'. Het wordt steeds moeilijker om de groter wordende unie op te zadelen met één gemeenschappelij ke landbouwpolitiek. Europa is en blijft voorlopig een groene lappendeken. De Britse graanteler kent andere belangen dan zijn Portugese collega. Wie in Zweden vee houdt, doet dat anders dan in Griekenland. De problemen van de Brabantse varkenshouders leiden in Zuid-Europa hoogstens tot enig onver schillig schouderophalen. Hoe kun je bij al die verschillende belangen goed Europees beleid voeren? De oude metho dieken van besluitvorming passen niet meer in het rijk geschakeerde Europa. Eenstemmigheid maakt plaats voor meerderheid en minderheid. Het is realistisch, maar dan blijft nog de vraag hoe de vaderiandse land- en tuinbouw de juiste strategie bepaalt. Nederland is ten slotte een klein land en kan politiek gezien worden vermalen tussen de grote giganten. Niet alleen bij prijzen Er zijn nog meer veranderingen waar de Nederiandse land- en tuinbouw rekening mee moet houden. De Europese politiek spitste zich tot enkele jaren toe op de vaststellen van een aantal landbouwprij zen. Boeren keken nieuwsgierig naar de melk-, graan- en suikerprijzen. De laatste jaren gaat de 'Brusselse bemoeizucht' uit naar andere zaken. Het grenzeloze Europa (sinds de akte van Maastricht is daar elke politiek op gericht) heeft zijn belangen meer en meer in een goed transport (van mens en dier) en onge stoorde handel. Boeren zijn geïnteres seerd in gelijke concurrentievoorwaarden en hikken meer tegen verschillen in fis caal en sociaal beleid. Bepalingen op het gebied van gezondheidszorg voor plant en dier (respectievelijk phytosanitaire en veterinaire aangelegenheden) raken de Europese landbouwpolitiek. De vraag blijft of landbouwministers al deze dos siers kunnen behappen. De invloed van de Brusselse ambtenarij (met specifieke deskundigheid) wordt groter. Voor onze vaderiandse land- en tuinbouw ligt een gigantische uitdaging om in dat 'ambte- narenspel' een goede partij te spelen. Het aloude Nederlandse vingertje heeft afge daan: beleid vraagt strategie en subtiele tactiek. Geven en nemen Nederiand zal een andere tactiek moeten kiezen bij de Europese landbouwpoli tiek. Waar de besluitvorming in Brussel niet meer eenstemmig kan plaatsvinden, zal de weg van meerderheden en minder heden worden gevolgd. Wie aan zijn trekken wil komen, zal aan groepsvor ming doen en via deze coalities zoveel mogelijk belangen willen veiligstellen. In Europa heerst meer en meer de tactiek van geven en nemen. De kunst is juist om tijdig te achterhalen waar je moet geven en waar je vervolgens kan nemen. Dat vraagt goede internationale kontak ten. Boeren, tuinders en hun belangenbe hartigers zullen intensieve banden moe ten smeden met collega's elders in Europa. Via regelmatige gesprekken worden bondgenoten gemaakt en zal men achterhalen welke ruimte de andere Europese partners bieden om aan de Nederlandse belangen te hechten. De strategie heeft niet zozeer te maken met landbouwkennis, maar vooral met onderhandelingskunde. Behalve goede informatie moeten onze boeren en tuin ders zich ook en vooral kunnen inleven in de positie van collega's elders in Europa. Een verruimde markt vraagt ook een verruimde boerenblik. Het kan niet anders dat een veranderend Europa ook een veranderende boerenhouding vraagt. Oude politieke tactieken hebben afge daan. Wie slim wil blijven in Europa, verzet op tijd de bakens. De vaderlandse land- en tuinbouw wacht een boeiende uitdaging in het groter wordende Europese bos. B.Schouwing In januari zijn alle telefoonnummers van de provincie Zuid-Holland gewijzigd. Zo ook het nummer van de milieuklachtentelefoon. Het nieuwe nummer is 070-4416111. Regelmatig dc^n zich milieu-incidenten voor in de vorm van stank- en geluidsover last. Via dit telefoonnummer kunnen de klachten verzameld en geregistreerd worden maar voornamelijk kan er snel actie ondernomen worden tegen de veroorzaker van de overlast. d'ARGENTY ACH, wat kan een ongeluk in een klein hoekje verscholen zitten! Hoe leert het Noodlot de mens op plaatsen, waar men het niet zou verwachten! Neem nu dat geval van die apotheek. Wie zou in een apotheek de bakermat van misdaad en overtreding zoeken? Wie had gedacht dat in dit roestvrij samenstel van steriel gaas, aspirine en geneeskrachtige kruiden Hendrik het struikelblok zou vinden, dat hem opnieuw voor de balie zou voeren, ondanks alle goede voornemens! Goede voornemens waren er genoeg. Hendrik was nu al zo vaak veroordeeld wegens openbare dronkenschap. De kantonrechter had hem er danig over onder houden, er waren psychiatrische rapporten geschreven, de dokter en de dominee waren er aan te pas gekomen, maar niemand had het tovermiddel kunnen vinden om Hendrik van de eeuwig kwellende dorst te genezen. Hij ging door met zijn borrel, hoewel elke slok nieuwe dorst veroorzaakte. Toen kwam Hendrik op een dag bij de officier terecht. Die liet hem de degelijke tralievensters zien van het huis van bewaring en schilderde hem de sobere doch eerlijke geneugten van een leven zonder alcohol. En Hendrik ging door de knieën. Hij ging een ref usal-kuur volgen, en enige tijd later was hij een overtuigd afschaffer Hij kon geen borrel meer zien. Alleen de gedachte aan Schiedam kon hem een huivering bezorgen, Hendrik was een brave Hendrik geworden, die voortaan in een boog om cafés heen liep, de kasteleins nauwelijks nog groette en wiens keel geen andere streling meer zou kennen dan die van onschuldige dranken als thee en koffie. Nu Is het met die anti-alcoholkuren zo, dat men er met goede voornemens alleen niet komt. Er is ook een steuntje in de rug bij nodig. Dat steuntje wordt op dokters recept in de apotheek geleverd in de vorm van pilletjes. Toen de pillenvoorraad op was, ging de nuchtere Hendrik naar de apotheek om nieuwe kracht op te doen in de strijd tegen het gedistilleerd. Hij kreeg het pillen- doosje en ging er tevreden mee naar huis, in de overtuiging, dat in dat doosje voldoende wilskracht school voor tal van alcoholvrije dagen. Doch hoe grijnsde nu het noodlot. Er was nog een andere Hendrik op het dorp, die precies zo heette En die haalde ook pilletjes die dag, om zijn geschokte spijsvertering te herstellen Het aardige meisje achter de toonbank verwisselde de namen, gaf Hendrik de spijsver- teringspillen mee en de andere de geheelonthouderspillen, en zo geviel het dat Hendriks spijsvertering die avond niets te wensen overliet, terwijl zijn naamgenoot een onverklaarbare afkeer koesterde voor alcoholica. In deze toestand zag Hendrik een van zijn oude vrienden een borrel drinken "Kom", dacht hij, "een glaasje zal niet hinderen". En hij kocht ereen. Daarna schoot hem het bekende spreekwoord te binnen van het ene been, waarop men niet kan staan. Hij dronk er nog een. En het smaakte als nectar en ambrozijn De rest van het verhaal is vlug verteld. Hendrik raakte zo boven zijn theewater dat hij later door het rode stoplicht fietste en ook nog een grote mond opzette tegen de agent die hem wilde bekeuren. Hij werd meegenomen naar het bureau Onder de invloed van de kater heeft Hendrik de volgende dag de pillen geruild En hij IS voortgegaan op het goede en rechte pas der soberen. Zodoende kwam hij er met honderd gulden boete af, waareen ander in zo'n geval al gauw een paar daoen staatslogies krijgt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 2