Groen Vlaanderen, een landstreek om van te houden Prijswinnaars fotopuzzel '30 jaar bruidsfotografie' Even uitblazen 3Qh6 voert actie voor zigeuners Jetslii ontvreemd Valiantiebeurt auto onmisbaar Oversteek Haringvliet 1995 Voetbalvandalisme Zendingsdag G.Z.B. Stichting Huip Oost-Europa Sloop bedreigd historisch pand aan de Ring van Ouddorp Ambulances Rijnmond en Goeree-Overflakkee efficiënter gespreid Tllburger door verdrinking omgekomen Fietser omver gereden door motorrijder Caravan met inlioud ontvreemd Dia's over de Veluwe Nieuwe directeur voor Rijksdienst Wegverkeer Volkswagen gestolen 68e Jaargang No, 6420 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 83392. FAX (01870) 85736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,25 JAARABONNEMENT 55- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Onder het thema „Een teken van ontfer ming..." voert de Stichting Hulp Oost- Europa de komende maanden een actie voor zigeuners. In het jongste nummer van helpende Handen, het kwartaalblad van de stichting, wordt de actie aange kondigd. Miljoenen mensen in Oost-Europa leiden een erbarmelijk bestaan. Ze worden geminacht, gediscrimineerd, ontweken. Meestal hebben ze geen werk. Als ze dat wel hebben, is het de laagstbetaalde arbeid die te vinden is. Niet alleen in Oost-Europa, maar overal ter wereld, staan ze als onbetrouwbaar te boek. Mensen die je moet mijden. Hun belang rijkste „vergrijp" is dat ze zigeuner zijn. Zigeuners vormen een raadselachtig volk voor wat hun afkomst betreft. Ze hebben naar het schijnt geen geschiedenis en, naar menselijke maat, zeker geen toe komst. Het zijn de zwervers van Europa, blootgesteld aan ieders verachting. Verbannen naar de zelfkant van de maat schappij, de politiek, de kerk. Er is schijnbaar niemand die zich over hen ontfermt. Toch zijn er enkelen die zich het lot van de zigeuners aantrekken. Mensen die op eenzame posten proberen een teken van hoop te planten in een vrijwel hopeloze situatie. In Woord en daad. De stichting Hulp Oost-Europa wil zich inzetten voor het werk onder de zigeuners. Ze in con tact brengen met het Evangelie van de verzoening. Ook zigeuners kunnen niet zonder Christus. Daar is lektuur - en dus geld - voor nodig. Er moet ook materiële hulp geboden worden. Ook dat kan niet zonder geld. U kunt helpen. Met een gift, als een teken van ontferming voor een verstoten volk. Stort uw gift op giro 8887 ten name van Hulp Oost-Europa in Barneveld. vermeld op uw overschrij ving „Teken van ontferming". Uw hulp voor hun toekomst! idun De Stichting Stad Goedereede (restaura tie en stadsherstel) heeft zich onlangs tot het gemeentebestuur van Goedereede gewend met het dringende verzoek geen sloopvergunning af te geven voor het pand Raadhuisstraat 15 aan de Ring van Ouddorp. Dit pand zou het veld moeten ruimen voor uitbreiding van slagerij Floresteijn. Het huis is weliswaar een beschermd monument, maar dat biedt nog geen waterdichte garantie tegen afbraak. Het is één van de weinige, zo niet het laatste gebouw aan de Ring, waarvan de originele gevel nog geheel in tact geble ven is. De Stichting beschouwt het dan ook als een onherstelbaar verlies als dit pand zou moeten verdwijnen. Het bestuur heeft begrip voor de wensen van slager Floresteijn, echter zijn ze van mening dat de handhaving van het histo risch karakter van dit gebouw goed aan sluit bij de ambachtelijke bedrijfsuitoefe ning en de aantrekkelijkheid van de sla gerij zal bevorderen. Zodoende kunnen de economische belangen van de slagerij en het behoud van de cultuur-historische waarde van het pand zeer goed samen gaan, aldus de Stichting. GOEDEREEDE vorige week donder dagnacht is vanaf het terrein van een bedrijf in Ouddorp een jetski gestolen. De dader of daders kwamen binnen door het hekwerk door te knippen. Auto's worden steeds knapper en dus steeds beter gemaakt. Veel vakantiegan gers denken daarom dat een speciale zomervakantiebeurt voor de auto wel achterwege kan blijven. Juist tijdens de zomervakanitie wordt de auto veel zwaarder belast dan gewoonlijk het geval is. Een grondige inspectie van de auto door het BOVAG-bedrijf is zeer aan te bevelen. De ambulancehulpverlening in Rijnmond en op Goeree-Overflalc-kee wordt gereorganiseerd. Standplaatsen voor ambulances zijn opnieuw ver deeld. Dit om beter te Icunnen garan deren dat ambulances in spoedeisende situaties binnen vijftien minuten ter plaatse zijn. Dit blijlit uit het ontwerp plan dat op 18 juli door Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Holland is vast gesteld. Betrokken partijen hebben tot 15 september de tijd om hun reacties in te dienen bij de provincie. Na ont vangst van deze reacties stellen GS het eventueel gewijzigde plan dit najaar vast. eisen Aangescherpte eisen en een verouderd verspreidings- en paraatheidsplan maak ten een nieuw plan noodzakelijk. Zo zijn de wettelijke eisen die worden gesteld aan de bemanning van de ambulances verscherpt, tegenwoordig mogen alleen nog maar chauffeurs en verpleegkundi gen ambulances bemannen die daarvoor specifieke opleidingen hebben gevolgd. partijen GS leggen het ontwerpplan voor aan de volgende partijen: de gemeenten in het Rijnmondgebied en op Goeree-Over flakkee, ambulancediensten, zorg- en ziektekostenverzekeraars, de Regionale Patiënten-ZConsumentenplatforms en de inspectie voor de gezondheidszorg in Zuid-I ïolland. Overigens zijn deze reeds nauw betrok ken geweest bij de totstandkoming van het ontwerpplan. Oostdijk 1 Sommelsdijk Tel. 01870-82381 OUDDORP De 42-jarige W. van G uit Tilburg is zaterdag door verdrinking om het leven gekomen. Rond 19.00 uur was de man aan het zwemmen nabij het strand in Ouddorp. Kennelijk werd hij verrast door een sterke stroming. Hierdoor raakte hij uitgeput en onwel. Ondanks de inzet van de Ouddorpse Reddingsbrigade, welke de man reani meerde, kon de Tilburger niet worden gered. MIDDELHARNIS De fietser die afgelopen zaterdag de kruising N125/- Langeweg overstak om 15.45 uur zag de, op de provinciale weg rijdende, motor niet. Dat zelfde gold voor de motorrijder. Beiden vielen en werden per ambulance naar het ziekenhuis in Dirksland gebracht. Na behandeling mochten ze gezamenlijk het pand weer verlaten. MIDDELHARNIS De bezitters van een caravan in de Schoolstraat moeten vreemd opgekeken hebben toen hun bezit plus totale vakantieuitrusting ver dwenen bleek te zijn. Dit gebeurde in de nacht van vrijdag op zaterdag. door John de Rijke Paarse heide en diepgroene bossen, in combinatie met een ruim aanbod aan musea en cultuurhistorische bouwwerken. Voeg daarbij de vele recreatieve mogelijk heden die de Limburgse Kempen in petto heeft en u hebt de ideale omgeving voor een aktieve gezinsvakantie of op z'n minst een weekend in 'Groen Vlaanderen'. De uitbundige flora en fauna die u er aantreft rechtvaardigen in elk geval een verblijf in deze Belgische provincie. Hoe mooi het is in regio Midden-Limburg zult u zelf erva ren, als u besluit om voor een paar dagen eens de absolute rust op te zoeken. Via de N257 (na Steenbergen lekker bin nendoor langs Blauwe Sluis en Kruis straat) komt u in Rijsbergen uit. Vandaar rijdt u langs Strijbeek, Meerle, Ulicoten en Baarle Nassau naar de rondweg om Turnhout, om vervolgens voorbij Retie, Mol en Leopoldsbrug rijksweg 21 te nemen naar Bree. Daar aangekomen bent u in een uitzonderlijk natuurgebied belandt, met zowel een bosmuseum als een kruiden en een biotuin. Als u van bijzondere plan ten en kruiden houdt en u wilt wel eens weten wat allemaal in een bos leeft, dan moet u daar zeker gaan kijken. Vlakbij is trouwens de 'Pollis-molen' gevestigd, de fraai gerestaureerde watermolen uit de 13e eeuw waarin thans een pijpenmuseum is ondergebracht. Ten oosten van de groene vallei van Limburg ligt het 750 jaar oude Maaseik. Een pittoresk stadje met een vrijwel vier kant marktplein, waar de talrijke gevels in Maaslandse renaissancestijl en vier natuur stenen pompen uit 1742 herinneringen oproepen aan lang vervlogen tijden. In het driedelig doe-museum 'Museactron' kun nen jong en oud de handen uit de mouwen steken, zelfs meel malen op een Romeinse molensteen. Naast een archeologisch museum is er een indrukwekkend apo theekmuseum, met de oudste apotheek van België. En in de 17e eeuwse kelder mogen de kinderen in een oude bakkerij zelf koek jes bakken! Vergeet u echter niet een bezoek te bren gen aan de Sinte Catharinakerk. Dit 19e eeuwse godshuis geniet vooral bekendheid vanwege talloze kostbare voorwerpen die er worden bewaard, waaronder weefsels en handschriften uit de 8e eeuw! Antiek Aan de rand van het Kempens plateau ligt Maasmechelen, met in de onmiddellijke omgeving Genk. Behalve dan dat u er gezellig kunt winkelen is Genk twee topat- trakties rijk: het Europlanetarium in het recreatieoord Kattevennen en het open luchtmuseum 'Bokrijk'. Speciaal voor de wat oudere kinderen zal het een belevenis zijn als ze zich in het modernste planetari um van België mogen inschepen voor een reis door de ruimte. Intussen kunt u, onge acht het weer, vanuit een gemakkelijke stoel het zonnestelsel en de Melkweg bewonderen. Bij helder weer is het zelfs mogelijk met behulp van de grote teles coop van de Sterren-wacht de sterren 'life' te zien. Het Provinciaal Openluchtmuseum bevindt zich temidden van een prachtig natuurdo mein van 550 ha, met vijvers, bossen, een rozentuin met maar liefst 15.000 rozen en een uitgestrekt Arboretum met een schat aan bomen en heesters. Als u gebruik maakt van het autotreintje ziet u alles waarvoor u in wezen gekomen bent, inclu sief het Vlaamse verleden tussen de jaren 1500 en 1920. Oude lemen boerenhoeves, schuren, molens, een Kempisch dorpsplein, een Haspengouws dorp en een oude stads kern met herenhuizen. Alles komt hier op een authentieke manier tot leven. De oudste stad van België is Tongeren, gesticht in de eerste eeuw vóór Christus. Om in kontakt te komen met de tientallen gebouwen en monumenten die de tand des tijds hebben weerstaan heeft de VVV een historische stadswandeling op het program ma staan, waarbij veel aandacht wordt besteed aan het kerkelijk verleden. Het in 1994 gerestaureerde standbeeld van Ambiorix aan de voet van de grootse Onze Lieve Vrouwe-basiliek houdt nauwlettend een oogje in het zeil. Per slot van zake her bergt de schatkamer van deze schitterende kerk een niet te vervangen verzameling ivoor, zeldzame edelsmeedkunstwerken, gewaden en andere pracht en praal uit het Meróvingisch tijdperk. Tenslotte vindt wekelijks in Tongeren de grootste antiekmarkt van de Benelux plaats. Van heinde en ver komen kenners en geïnteresseerden naar dit spektakulair buitengebeuren om te kijken of iets van hun gading is. Veelal blijft het bij prullaria, maar soms gaat het om echt antieke zeld- zaamheden. Je moet er alleen oog voor hebben. Boeiende dingen In België is het verleden nog zichtbaar aan wezig en dat geldt voor alle provinciën. Waar anders ontwaart u zo diclit bij elkaar zóveel boeiende dingen om gaan bekijken en te beleven? Zo liggen tussen Tongeren en Maastricht de mergelgrotten en het daarbij behorende krijt- en mergelmuseum. Als u nooit eerder in een grot was is dit een prima gelegenheid om er uw licht eens op te steken. In het labyrinth kunt u zich laten rondleiden door een ervaren gids, die u tegelijkertijd zal inwijden in de geheimen van de ondergrondse champignonkwekerij. Vooral in de (tweetalige) Voerstreek, ten oosten van Vise - over de Maas - worden nog veel traditionele ambachten uitgeoe fend. De originele Voerense pere-stroop bijvoorbeeld wordt gemaakt in Sint Pieters-Voeren en wel bij dezelfde 'com- manderij' die jaarlijks meer dan honderd duizend forellen kweekt voor alle mogelij ke lekkerbekken in evenzovele restauran tjes. Over gastronomie gesproken: als u wilt weten hoe het herberg-leven er 200 jaar geleden uitzag, moet u zich fluks naar Teuven begeven. Aan het leuke dorpsplein tje is in een 18e eeuwse vakwerkboerderij met het opschrift 'Moeder de Gans' een der oudste herbergen gevestigd. Achter de hoeve is nog altijd de (drink)waterbron, maar voor heel dorstige kelen zijn in de herberg 12 bierkranen aanwezig. En natuurlijk een restaurant met sü"eekgebon- den specialiteiten. De sinds 1987 in volle glorie herstelde herberg 'De Swaen' in Voeren heeft zelfs een langer verleden. Van 1699 tot 1794 was dit etablissement een pleisterplaats op de postkoetsroute van Luik naar Aken! Nu kunt u in de 18e eeuwse gelagkamer culinair genieten, met keuze uit 100 biersoorten. Omdat de Voerstreek tevens grensstreek is, komt u via De Planck al gauw terecht in het Geuldal in ons eigen Zuid-Limburg, het mooiste plekje van Nederland. Vandaar vindt u langs Epen, Gulpen en Margraten (met de Ameri-kaanse ere-begraafplaats) de bekende weg terug naar huis. U hebt dan een klein stukje België gezien, anders gezegd 'Groen "Vlaanderen', oftewel een landstreek om van te houden. Tien tegen één dat het u zo goed bevallen is dat u nog dikwijls terugkeert. Het Belgisch Ver keersbureau (tel. 020-6245953) wijst u dan graag de weg. In de geheel verbouwde en vernieuwde zaak van Combi-foto Hameeteman te Ouddorp is in de maanden mei en juni een fotopuzzel gehouden over der tig jaar bruidsfotografie. De belangstelling hiervoor was heel groot. Toch kan er maar één winnen, en daarom mevrouw en meneer Bruggeman uit de Z.Z. Haven 15 te Goedereede, van harte gefeliciteerd met een midweek GranDorado. Dit is de prijs voor de goede oplossing van de fotopuzzel. Bruidspaar foto no 1 uit het jaar 1965; foto no 2 uit 1980; foto no 3 uit 1995. Na overleg met de familie Bruggeman zullen zij in september van een fijne midweek in het park van GranDorado in het Hoch-Sauerland kunnen genie ten. De prijswinnaars werden afgelopen zaterdagmiddag met koffie, gebak en een bloemetje van hun prijs in kennis gesteld. Nogmaals gefeliciteerd en wij wensen u een paar gezellige dagen toe. OUDDORP Op D.V. vrijdag 28 juli hoopt de vrou wenvereniging „Ora et Labora" een dia avond te verzorgen in „Eben Haezer", Preekhillaan 5 in Ouddorp. Het dia klankbeeld gaat over de Veluwe en word uitgevoerd door dhr. Rien Mouw. Een ieder is hartelijk welkom, ook de vakan tieganger in ons midden. Aanvang 19.30 uur. Zwemlustigen die graag eens een presta tie neer zetten, kunnen vast al gaan trai nen. Zwemclub de Stelle organiseert weer een Haringvlietoversteelc. Na het doorslaande succes van de afgelopen jaren mocht de zwemtocht van het Hellevoetse strand naar het Stellendamse strandje niet meer op de evenementen kalender van de Stellendamse club ont breken. Op zaterdag 26 augustus om 14.15 uur kunnen de sportievelingen zich te water storten. Startpunt is aan de Helllvoetse kant van het Haringvliet (vanaf het clubhuis van catamaranvereni ging Hellecat). Iedereen kan zich voor deze drie kilometerlange tocht inschrij ven. Inschrijfkosten zijn acht gulden. Bij de kassa van zwemcomplex 't Zuider- diep ligggen de inschrijfformulieren gereed, evenals op het kantoor van VVV-Ouddorp. Voor wie dat te veel moeite is of anderszins verhinderd is kan een aan zichzelf geadresseerde envelop met postzegel sturen naar Jan Snoey, Vrijheidsweg 13253 LS Ouddorp. Voor meer informatie: 't Zuiderdiep (01879) 1543 of Jan Snoey (12878) 3456. Naast deelnemers zijn uiteraard ook begelei ders welkom. Wie in het bezit is van een boot en wil meehelpen met de beveili ging kan bovenstaande nummers bellen. EXTRA KERKDIENSTEN GEREFORM. GEMEENTEN OUDDORP woensdagavond 7.30 uur student A. Schreuder uit Nun- speet. MELISSANT heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. J. Beens van Scherpe- nisse. MIDDELHARNIS De dienst van woensdagavond, waarin zou voor gaan Ds. R. Boogaard van Leiderdorp GAAT NIET DOOR. NIEUWE TONGE woensdagavond 7.30 uur ds. J. Beens van Scherpe- nisse. OUDE TONGE donderavond 7.30 uur ds. C. Harinck van Houten. OOLTGENSPLAAT woensdag avond 7.30 uur ds. J. J. van Eckeveld, Zeist. De heer drs. J. G. Hakkenberg is per 1 september 1995 benoemd tot algemeen directeur van de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW). Hakkenberg (45) is momenteel directeur Financieel Econo mische Zaken bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Hakkenberg volgt bij de RDW ir. I. F. H. C. C. van den Enden op. Deze is benoemd tot projectdirecteur belast met de voorbereiding van de nieuw te vor men Transportongevallenraad. DIRKSLAND Tijdens de voetbal wedstrijd Flakkees-elftal en Feijenoord afgelopen zaterdag werd een personen auto ernstig beschadigd. De daders heb ben zich kennelijk geërgerd aan het feit dat in de auto een klein AJAX-shirt zichtbaar was. STELLENDAM Vrijdag tussen 17.00 en 17.30 uur is er een volkswagen cabriolet met het Duitse kenteken WES- BB 881 gestolen. Dit gebeurde in het bungalowpark in Stellendam. D.V. donderdag 3 augustus a.s. hoopt de G.Z.B, weer haar jaarlijkse Zendingsdag te houden in de bossen van Driebergen- Rijssenburg. het thema van deze dag is: „Gebed en Zending" U kunt zich voor de bus opgeven bij de volgende personen: Ouddorp: dhr. V. Koppen 01878-1533 Goedereede: A. v. d. Laan 01879-2643 mevr. H. S. Tanis-Redert 01879-1200 Stellendam: dhr. St. Keijzer 01879-2713 Melissant: dhr. C. Tieleman 01877-1594 Dirksland: dhr. H. Wolfert 01877-3114 Herkingen: mevr. A. M. C. Huizer 01876-9258 Sommelsdijk: dhr. J. Jordaan 01870-84310 Middelhamis: mevr. C. K. Buijse- V. d. Nieuwendijk 01870-83140 mevr. CS. v.d. Made-Sarelse 84228 Nieuwe Tonge: C. Kabos 01875-1456 Oude Tonge: S. Dogterom 01875-1258 Stad aan 't Haringvliet: mevr. D. Maliepaard-Melaard 01871-3121 Den Bommel: mevr. G. Osseweijer-v. Gurp 01871-1774 Ooltgensplaat/Langstraat: dhr. P. in't Veld 01873-1424 De kosten bedragen 25,-- per volwasse ne en 12,50 voor het eerste en het twee de kind uit het zelfde gezin is gratis. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - HEPORTAOE - FOTOOBAFIE OUDDORP- Westslraat35- Telefoon (0187B) 1612/Fax 3734 RENESSE - Prlnishop - Hogezoom 172 - Tetefaon (01116) 2400 SOMMELSDIJK - Westkrakeelslraat 8 - Telefoon (01870) 86841 Er zijn de laatste maanden weer heel wat liters verf over de toonbank gegaan en kilometers behang. Daar om moeten we nu hoognodig even een weekje uitblazen. Van 31 juli tot 7 augustus a.s. zijn wij gesloten. Dus als u de vakantie wilt gebruiken om de boot te lakken, de auto te spui ten of een vrolijk zomers bloemenbe- hangetje tegen de wanden te plakken, dan moet u er vlug bij zijn want zater dag a.s. om precies 12 uur gaat de deur op slot. En waar zou u anders terecht kunnen voor verf- en behang- produkten van professionele kwaliteit met gratis vakkundig advies? Want u weet: Verf en behang koop je beter bij de vakman. Op 7 augustus staan wij om 8 uur 's morgens al weer uitgerust en fris voor u klaar. ^1^ ^1^ ^i^ ^ig Cup CtiP ttip <up t^ip ^ij? <^iff ttip Qip ftitf <W> Q|g ftig Oi^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1