(Hommelvrouw bezoekt haar netel^ r: jeugd- hoekje ^U\3 ^d'cC '^^&':-p:ié?l?J Schilderijen over Ierland Torenconcert in Goedereede van Oom Ko ^rï Tuvcn '^iCicitatu ^cnstotte. S^om 7^0 Samenzangbijeenkomst te Middelharnis eiaaviE oaaif viorot viit taxatie- Makelaar Tamboer lam KunmN n livin HomimtQttna Dovenetel Tuinhommel Eén op één Secondenwerk lintcnlfV'CT^'icAt (van verleden week) Inbraak J.v.P. re?.'"". ■«.t;*- ..>^I,^:^b^ '.r.'^^.'^t Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, Middelharnis, met in de linkerbo venhoek "Vragen-rubriek" ver meld. De vragen worden door des kundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzen ding compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. de juiste (IIN6 VEÜMliT ifCfinaaiiiELOON P.V. 'De Combinatie' Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 21 JULI 1995 Buiten scharrelen een viertal 'kraaien' op een kaal stuk land. Kraaien tussen aanha lingstekens. Want deze hebben een grijze nek. Een mooi raadseltje voor de wan delwaaier. „Om buiten snel te weten welke u ziet", vermeldt het titelblad. Maar, we moeten wel letten op kleuren, vormen en gedra gingen. En daarbij deze vogelgids in zakformaat blad na blad opzij schuiven. Dat is meestal geen rustig baantje. Vogels blij ven niet altijd wachten tot hun naam plaatje is gevonden. Doch nu hebben we snel succes. Blad nummer zoveel geeft in woord en beeld het signalement van de Kauw. Een vogel die verzot is op glimmende voorwerpen. Lepeltjes en kettingen. Waarschijnlijk is dat ook het doel van hun komst naar deze braak lig gende akker. Hier en daar zijn glinsteren de steentjes blootgeregend. Ons doel ligt een polder verder. Een van onze flakkeese Oudelandse dij ken. Fiets tegen een boom, kan hier niet meer. De motorzaag is langs geweest. Dan maar in het talud, zomaar in het malse gras. En kijk nu toch wat een mooie, witte bloemetjes alom. Van welke plant? Die kunnen we ook niet direkt thuisbrengen. Nu een andere wan delwaaier uit de fietstas. Wel alles op ons gemakje doen, want planten blijven netjes in de houding staan. En ziet, als we nergens door worden opgejaagd, is het maareen fluitje van een... nee, geen cent. Een dikke vijf minuten moeten we met de kaarten schuiven eer er zekerheid is. Het is de Witte Dovenetel. Een uitge sproken hommeibloem. Begint al in mei te bloeien en dus ook insekten te lokken. De plant dankt haar naam aan het feit dat haar bladeren geen brandbaren bezitten. Ze lijkt sprekend op een echte netel, maar deze kunt u gerust een hand geven. De bloemen zijn zacht wit en lipvomiig. Daarin ligt de nectar diep verborgen. Al leen insekten met een lange zuigsnuit kunnen erbij, zoals de tuinhommel; bom bus hortorum heet ze deftig. Daar komt er al een. De werkster landt op de onder lip en wringt zich tussen deze- en de bovenlip om haar lange snuit in het zoele vcxrht te steken. Terwijl ze daar mee bezig is, raakt ze met haar donzige vacht ook de rijpe mceldraden. Er wordt zo stuifmeel op haar rug afgezet. Tegelijk brengt ze nu het stuifmeel van een andere plant, welke zij zoeven bezocht, op de stempel van deze. Zo werkt dat dus, die kruisbestui ving. De werkster landt op de onderlip en wringt zich tussen deze- en de bovenlip om haar lange snuit in het zoete vocht te steken. Tektninfien: Gltthtrumu. Nu mcx;t u niet denken dat die hommel alleen maar langskomt ten behoeve van de voortplanting dezer netclsoort. In de eerste plaats moet ze zelf ook brandstof hebben om het eigen motortje draaiend te houden. Deze hommelvrouw loopt, vliegt, ongeveer één op één. Dat wil zeg gen dat ze minimaal iedere minuut bij een bloem moet tanken om één minuut in de lucht te kunnen blijven. Voorts heeft ze thuis nog een nest met larven te onderhouden. Die weten ook al vroeg wat lekker is. Dat is namelijk een papje, een samenstelling van stuifmeel en nec tar. Alles bij elkaar een grote opdracht voor b. hortorum. Maar ze redt het wel hoor, want onderzoekers weten te vertel len dat ze wel twintig bloemen per mi nuut kan bezoeken. Dat is gemiddeld toch elke drie seconden landen, dompe len en weer opstijgen. Zou dat nu wel waar zijn? Dat kunnen we zelf controleren. Doen we in ons rommelig achtertuintje. Genoeg bloesem en heen en weer zoemende werksters. De eerste is al de beste. Zodra het diertje landt gaan we tellen. Dat tellen hebben we eerst afgestemd, zeg maar aangepast, aan het ritme van de sccondewijzer van ons kwartshorloge. Zo van: eenentwin tig, tweeentwintig, drieentwintig. Deze man kan namelijk geen honmiel en gelijk een uurwerk in de gaten houden. Eerste waarneming levert vier seconden op. Dan een bezoekje van drie en ook een paar van zes. Klopt aardig. Maar een ander doet er wel tien seconden over om een portie lekkers op te lepelen. Nu is dat ook nog wel vlug maar zo bezoekt zij toch veel minder bloemen? Dat is waar. Evenwel, bij haar lagere toerental heeft ze voor zichzelf minder brandstof nodig. Dus blijft er voor thuis nog wel genoeg over. Al het stuifmeel dat onze hommel op leest komt dus niet op de stempel van andere bloemen terecht. Met haar voor poten kamt ze dat gele snoepgoed uit haar vacht en brengt het over naar de kortjes aan haar achterpoten. Dat doet ze dan tijdens de vluchten van bloem naar bloem. Alzo doende komt ze soms zwaar beladen met heerlijk vcK;dsel thuis. Thijsse over de Witte Dovenetel: „Een mooie duidelijke hloeni. die overal gemakkelijk te vinden is. Hoe mooi staan de kransen van grote roomwilie bloemen om de vierkante stengels, krans boven krans" Ja jullie zien het goed! Deze jojo heeft in zijn 'borst' zogenaamd een sterke mag neet. En daar is iets vreemds mee, het ding is heel gevoelig voor namen waarin de lettergreep jo voorkomt of de letters j, o achter elkaar. Zulke woorden trekt het naar zich toe. (zit er geen jo, j, o in de naam dan komt die er uiteraard niet aan te hangen). Welke Bijbelse namen worden aange trokken? Ik zal jullie even op weg hel pen. Johannes en Jona uit de eerste twee antwoorden gaan er naar toe, Noach als derde antwcx^rd heeft geen jo in zich, dus die wordt niet aangetrokken. Vanzelf sprekend moet je die naam dan (X)k niet bij me inleveren. De jojo werkt ook als jo ergens middenin of ergens anders in de naam zit. 1. Voornaam van de Doper. 2. Profeet die door een grote vis werd ingeslikt. 3. Vader van Sem, Cham en Jafcth. 4. Man die op één dag al z'n bezit en kinderen ver loor en zelfs me laats werd. 5. Naam van het laatste Bijbel- ^rAt\f\ boek uit het O.T. rHClR^S' 6. Verrader van de - Heere Jezus. 7. G(x:de vriend van David. 8. Dichter van psalm 90. 9. Moeder van de Heere Jezus. 10. In deze rivier werd Jezus gedcwpt. 11. Volledige naam van Petrus. (Matth. 16:17). 12. Priester die 130 jaar werd (2Kron. 24:15). 13. Moeder van Aiiron en Mozes. 14. De eerste man die in de hemel kwam. 15. Deze man vertelde een fabel (Rich. 9:7-20). Mariene van Gils (Achthuizen) maakte v(X)r jullie de volgende opgave. Het alfabet is omschreven door cijfers, een soort geheimschrift. I=a; 2=b; 3=c enz. Wat zegt zij in deze twee zinnen? 9+14 ---- 4+5 - 19+20+18+1+14+4 26+15+13+5+8 7+110+5- I4+I+I+I8 8+5+20- 10+15+14+7+5+14+19 13+5+51 5+14 13+5+9+19+10+5+19, 16+21+26+26+5+12 - 0-100: Mariene. 100-200: Aagje, Richard, Jolanda, Christa, Arie, Marjon, Gerdien, Jeanet. Pieter, Johan. 200-300: Petra, Rianne, Bert, Rianda, Patrick, Frank, Jacomijn. Jorina. 300-400: Elize, Ilse, Arjo. En jullie weten het hè puzzelaars. Bij 4(X) punten krijg je een boekenbon toegezonden van maar liefst 15,-. Probeer door te zetten en vol te houden! Allereerst een limerick voor Elize! Elize Boeder in het verre Ede vertelde me weer over alles wat ze deden: Gebarbecued, gezongen, gemidgetgolfd en gefloten. Vast hard gelachen, want de school is lekker gesloten. Hel blokken, leren, zwoegen is nu verleden! Aajye de Boer (Twello) Heerlijk gepunterd in Giethoorn met jc schoolreis. Op de zendingsdag is dus ook alles goed verlopen, ds. Clements zal wel mcx^i verteld hebben. Momentcel hou je dus vakantie op Urk, kun je lekker verse vis smikkelen. Geniet ze! Even een pluim: Tol nu toe ben jij de enige puzze laar die het juiste aantal driehoeken weet! Hier een geweldig leuke brief van Mariene van Gils uit Achthuizen. Dit ben ik (Mariene) Ik ben 8 jaar. Op 22 december word ik 9 jaar. Ik zit op de christe lijke basisschool de Hoeksteen. In groep 4. Na de zomervakantie ga ik naar groep 5. Ik puzzel graag. Ik dcx; vaak aan puzzelrubriekcn mee. Een keer heb ik een knuffelbeer gewonnen, daar slaap ik nog steeds mee. Groetjes Mariene van Gih. Marjon de Vos (Ridderkerk) wordt D.V. maandag' 16 jaar. Van harte jonge dame! Bij leven en gezondheid hopen wc vol gende week te verschijnen met de laatste julipuzzels. Tot dan! Nou, gewoon inbreken. Tegenover de plaats waar de honing zit, bijt ze een gat in de kelk. Niet alle netels worden zo door hun hommel netjes bestoven. Ze worden ook wel eens beetgenomen. Voor de gek gehouden. Bij de neus gepakt. Dcx)r wie dan wel? Een bij. Dat beestje wil ook wel eens een keer van die netelsuiker snoepen. Maar ja, hoe moet dat met een veel te korte slurf. Nou gewoon, inbre ken. Tegenover de plaats waar de honing zit, bijt de bij een gat in de kelk en steekt daardoor haar snuit in de zoetstof. Niet eerlijk eigenlijk, want ze levert geen te genprestatie zoals de hommel doet. Tot slot. Ook de mieren bemoeien zich met de Dovenetel. De Oec. Flora meldt dat is waargenomen hoe bloemen van de netel ook na het afvallen van de kroon nog enige nectar afscheiden. Dauw en re genwater hebben dan vrijelijk toegang tot de kelk en verdunnen dat beetje nec tar. Het spul blijft echter nog zoet ge- ntMïg om mieren te lokken. En die zijn nu eenmaal verzot op zoetstof. De bladlui- zen weten er alles van. De mieren halen tevens de rijpe ncxitjes uit de kelk en ver slepen die her en der. Dit tot meerdere verspreiding van deze plantengemeen schap. Met als beloning het willige, olie achtige aanhangsel onder aan het n(X)tjc. Mooi allemaal, vindt u niet, zo eventjes naast het pad onzer beslommeringen, in het gezelschap van een hommelvrouw en haar netel? Zandpad 36 Middelharnis Tel: (01870) 8 27 84 Stichtmg Musica Sacra organiseert zater dag 22 juli een samenzangavond in de Nederlands hervormde kerk in Middel harnis. De avond begint om 19.30 uuren de toegang is vrij. Wel wordt er een col lecte gehouden. Musica Sacra organi seert dit soort avonden ten behoeve van noodlijdende instanities. De netto opbrengst van de verkoop van de CD/MC van deze avond is bestemd voor het Gerformeerd Psychiatrisch Zieken huis in Bo.sch en Duin. Een grote afslui tingsavond, waarin de de overdracht van de opbrengst zal plaatsvinden, hoopt de stichting komende februari te realiseren. Dit jaar staat de psalmberijming van Petrus Datheen (1531 - 1588) centraal. Afgelopen februari is er een CD/MC opgenomen in de Grote Kerk in Tholen. In menig huiskamer wordt deze opname 'Zulks zingt dal volk' belui.slerd. Uit alle windstreken wordt dan ook gevraagd om een vervolg op dit unieke gebeuren. De samenzangavonden zijn hier een eerste aanzei van om zo hel werk onder de aan dacht te brengen. Naast enkele psalmen die op de .CD/MC staan, worden er ook andere bekende psalmen van Datheen gezongen. Het drieklaviers Leeflangorgel wordt bespeeld door Pieter Heijkoop, organist in Yenseke. Hij brengt ook een orgelim- provisalie ten gehore. Verder zal J. Rommers, docent godsdienst en Frans, uit Krabbendijke enkele hoogtepunten uit het leven van Datheen op treffende wijze vertolken. Pieter Heijkoop werd op I I oktober 1960 geboren in Dordrecht. Al snel bleek hij aanleg en interesse te hebben voor het orgel. Op zesjarige leeftijd kreeg hij zijn eerste orgelllessen van Bart van den Berg. Vervolgens studeerde hij bi) Cor Visser, de toenmalig organist van de Grote Kerk in Dordrecht. Ook Jan Bonefaas, organist van de Grote Kerk te Dordrecht, en de internationaal befaamde organist Ben van Oosten behoorden lol zijn leermeesters. Zelf ontving hij zijn eerste aanstelling als organist op vijftien jarige leeftijd bij een van de gerefor meerde kerken in zijn geboortestad. Momenteel is Heijkoop organist van de gereformeerde gemeente in zijn woon plaats Yerseke, waar hij hel drieklaviers Van den Heuvel-orgel bespeelt. Ook is hij organist van het mannenkoor Elim uit 's-Gravcnpolder. Dit koor, dat in oktober vorig jaar werd opgericht, telt momen teel bijna negentig leden. Veelvuldig werkt Heijkoop mee aan CD/MC opna men als begeleider van diverse koren. Jarenlang kreeg ik grote hoeveelheden blauwe druiven van eigen struiken, maar nu worden ze wit. Wat doe ik daartegen? Antwoord: Om te beginnen zult u alle aangetaste plantendelen grondig moeten verwijderen, zodat er geen spoortje meeldauw meer te zien is. Dit moet ver dere uitbreiding voorkomen. Kijk dan elke dag of er zich geen nieuwe sporen vertonen en haal die ook weg. U schrijft over jarenlange teelt en grote opbrengst en dat zijn twee belangrijke factoren, want de gevreesde meeldauw treedt vooral op wanneer de wijnstok niet vak kundig gekrent is en als de bomen wat ouder worden. Het is dus beter, flink te snoeien, of een oude boom door een nieuwe te vervangen, dan op grote oog sten aan te sturen. Voorts is het oppassen met de bemesting. U mag een druif bij voorbeeld niet teveel stikstof geven, want die doet de plant (te) snel groeien. Daardoor wordt ze zwakker en vatbaar der voor diverse planteziekten. U dient de vruchtjes van de aanvang af voldoen de ruimte en lucht te geven. Daarom is dat krenten van de trossen ook zo belangrijk. Tegen die meeldauw kan ge spoten worden met vijf afgestreken eetle pels amorfe spuitzwavel op een liter water. Ook koperhoudende middelen zijn prima. In sommige rivierdalen van Duitsland en Luxemburg is bijvoorbeeld nog Bordeause pap (kopcrsulfaat met kalkmelk) in gebruik. Bij veel zaadhan delaren, tuincentra en coöperaties kunt u koperhoudende middelen kopen. U moet spuiten zodra het blad bijna uitgegroeid is en dan tot eind augustus, en wel elke week éénmaal en bij voorkeur op een dag dat er geen regen verwacht wordt. Lees eens een handleiding of uitgebrei der boek over druiventeelt en zorg in het voorjaar voor goede snoei, anders komt er weinig terecht van de verdere teelt. In het Röderhuis in G(x;rdereedc is van 22 juli tot en met 30 september het werk van Rita Wobbe te bewonderen. Het Ierse landschap de zee en de luchten is het onderwerp van de tentoonstelling. Morgen is de opening van 17.00 tot 19.00 uur waarbij de kunstenares aanwe zig is. Vervolgens zijn de schilderijen woensdag en zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur te zien en donderdag van 10.00 tot 12.00 uur. Het Röderhuis is vinden aan de Noordzijde Haven num mer 13. in het dcx)lhof van prijskaartjes Tel. (01870) 8.M77 NVM Ook is hij een veelgevraagd organist voor zang- en orgclavonden. In de loop der jaren verschenen van hem diverse improvisaties op geluidsdragers. Op verschillende plaatsen in Zeeland wordt nog de berijming van Datheen gezongen, het is een berijming waarin tot uiting komt welke gangen en wegen de Heere met zijn volk houdt. Iedereen die de geestelijke inhoud van deze psalmen door bevinding in eigen hart en leven mag kennen, zal dan ook iets verstaan van wat de dichter zingt in psalm 118: "Zulks zingt dat volk..." Petrus Datheen werd geboren in het dorpje Kassei in Vlaanderen. Nu ligt Kassei in Noord- Frankrijk. Omdat Datheen geen enkele psalmberijming geschikt achtte, besloot hij er zelf een te maken die zo volledig mogelijk aansloot bij de bcrijming van Marot en Béza. Datheen maakte zijn berijming in 1566. Het protestant.se volk hield van zijn psalmberijming en al snel werd dit tijdens de hagepreken gebruikt. Ook nadat Marnix van St. Aldegonde zijn psalmberijming had uitgegeven, die taalkundig veel beter was, bleef men toch de berijming van Datheen gebrui ken. En tot op de dag van vandaag zijn er nog gemeenten, waar men de berijming van Datheen elke zondag gebruikt. De Heere heeft Zijn kinderen vaak in hun geloof willen sterken door middel van deze psalmberijming. Vele martela ren zongen de psalmen van Datheen op de brandstapel. Regelmatig speur ik de nachtelijke hemel af, maar nu viel me 21 mei op dat Saturnus ineens zijn ringen kwijt was. Hoe kan dat? Antwoord: Dat lijkt maar zo, want het is optisch bedrog doordat onze aarde onge veer eens in de 15 jaar het vlak passeert waarin alle manen van Saturnus rondom die planeet draaien. Wij keken daardoor op 21 mei even tegen de onverlichte zuidkant van die cirkelende maantjes aan en daardoor leken er geen "ringen" meer te zijn. Maar 11 augustus passeert de aarde opnieuw dat vlak en dan weerkaat sen de maantjes wel het zonlicht, dat dan op de noordzijde valt. Als dat vlak 18 november a.s. de zon passeert, doet zich 't zelfde effect voor. Op 11 februari duikt de aarde nogmaals door het ringvlak en zien wij D.V. de verlichte zuidzijde terug tot in 2009. De sterrenkundigen hebben intussen de kans die manen beter te bestuderen. Hoe lang blijven bacteriën gemiddeld in leven? Antwoord: Volgens de micro-bioloog Raoul Cano eeuwen lang, want die maakte melding dat hij in het versteende lichaam van een bij, die in hars van een pijnboom gevangen was en dertig mil joen jaar later uit de daarvan gevormde barnsteen bevrijd werd, nog sporen van bacteriën vond die toen tot leven kwa men. De prehistorische bacteriën zouden volgens deze onderzoeker maar weinig afwijken van onze huidige micro-orga nismen.... Wat kan een directie-secretaresse gemid deld verdienen? Antwoord: Dat varieert sterk naar leef tijd, positie en ervaring. Een echte staf medewerkster die zelfstandig werkt en vertrouwelijke zaken moet behandelen, verdient tegenwoordig al meer dan 4.000,- per maand en moet zij leiding geven aan een aantal mensen, dan kan dat oplopen tot 5.000,- a 6.000,- p.m. Maar het kan vele jaren duren voor ze dat peil bereikt. Is er een school voor lessen om 't opvoe den van honden? Antwoord: U kunt zich wenden tot de Nedederlandse Vereniging voor Instruc teurs in de Opvoeding en -Opleiding van Honden (O O), Ted Visserweg 74, 3951 CE Maam, tel. 03432 - 20.89 (na 10 okt. 0343-44.20.89). In hartje zomer, dinsdag 25 juli, wordt in de monumentale toren van Goedereede een concert gegeven door Tonnoko Katatae (barokviool), Riko Fukuda (for tepiano) en Maaike Roelofs (barokcello). Het concert begint om 20.(X) uur en kost een tientje, voor cjp en 65-plus slechts drie rijksdaalders. Het programma is van een feestelijke allure met muziek uit de klassieke perio de (tussen Barok en Romantiek) voor zien. Het gaat om werken van Ruppe, Beethoven, Haydn en Mozart. Neder land heeft een grote voorsprong op het gebied van de interpretatie van de Oude Muziek. Dit blijkt wel uit het feit dat van over de hele wereld musici naar ons kik kerlandje komen om zich te specialiseren in metname de barokmuziek. Namen als Gustav Leonard, Anner Bijlsma, Frans Bruggen en Ton Koopman hebben wereldlijke bekendheid. Katatae en Fukuda studeerden in hun geboorteland Japan af aan het conservatorium en stu deerden hier verder. Het vormen van ensembles met Nederlandse musici zoals Maaike Roelofs, die aan het Sweelinck Conservatorium in Amsterdam afstu deerde, lag voor de hand. Veel oude muziek is voor dit soort bezettingen gecomponeerd. Voor P.V. 'De Combinatie' stond afge lopen weekend een fondvlucht vanaf Ruffec (700 km.) op het programma. Door de weersomstandigheden in Frankrijk werden de duiven verplicht tot drie nachte mand. In concours 129 duiven die om 6.30 uur gelost werden met zuidwestenwind. De overwinning werd behaald door I. Koese en Zn., die tevens beslag legden op de tweede plaats. De winnende duif werd om 15.26,18 uur geklokt. De uit slag'is als volgt: I. Koese en Zn. 1, 2, 9, 11, 17 18- P J V. d. Slik 3; C. Dubbeld 4, 20, 32;'w. I. Peeman 5, 14, 19. 26; D. Vroegindewey en Zn. 6; J. v. d. Valk 7, 13; C. van 't Veer 8, 15, 16; M. de Blok 10, 29; Gebr. Vroegindewey 12, 24, 27, 30; Gebr. Verburg 21, 31; Mevr. Dubbeld 22, 23, 28; L. Fabry 25.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 6