AC\0 Plaatwerk Dolfijnen revalideren op NeelQe Jans ^266 6 Met de bezem door de organisaties Beiaardconcert op toren Goedereede KIEVIT WARMTE Oliebollen en bingo bij De Flipjes Vakantie Bijbel Klub Nieuwe informatie over Midden-Oosten "^^üTevP^^' Ramoco b.v. Hogedrukreinigers alle merken Garage Knöps B.V. 68e Jaargang No. 6419 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 83392. FAX (01870) 85736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,25 JAARABONNEMENT 55- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 LANDBOUW PRAATJE Op en rond het boerenerf verandert er heel veel en ook snel. Boeren hebben eigentijdse belangen. Worden die wel goed verstaan en behar tigd? Op zoek naar de juiste belangenbehartiging blijft men in het boe renland steken in discussies over poppetjes en structuren. De boerenstand in Nederland is sinds de Tweede Wereldoorlog uitgedund. Des te opvallender is de complexe organisatie structuur van de land- en tuinbouw. De kleine agrarische beroepsgroep kon zich kennelijk de luxe permitteren van ver zuilde organisaties en een batterij van coöperaties en andere verbanden. Al die clubs schreven de boerenbelangen in hun vaandel en beijverden zich in belangen behartiging. Er zit sinds kort beweging in het agrarisch organisatiecomplex. Boeren en tuinders zijn mondiger en zakelijker, bewegen zich in open en internationale markt waar concurrentie troef is. Bovendien kunnen boeren en tuinders niet meer zo vast rekenen op de helpende hand van de overheid. Zij moe ten als ondernemers voor zichzelf opko men. Vandaar ook de nieuwe eisen die zij stellen aan hun organisaties als belan genbehartigers. Monsteroperatie De drie tot voor kort bestaande boeren bonden (de Katholieke KNBTB, de Protestants Christelijke NCBTB en het algemene KNLC) hebben hun activitei ten samengebracht in één nieuwe club, namelijk LTO-Nederland (LTO staat voor Land- en Tuinbouworganisaties). Op 10 februari j.l. presenteerde de nieu we organisatie zich voor het eerst in Den Haag. Een start die met heel veel ambi ties gepaard ging. De boeren zouden voortaan met een duidelijke stem spre ken. De belangen zouden voortaan op een slagvaardige en efficiënte wijze wor den behartigd. Efficiënt en effectief heet het. Maar dat laatste komt niet of zeer pover uit de verf, althans tot nu toe. Niet te ontkennen is dat drie landelijke boe- renclubs met de daarbij behorende 23 gewestelijke of regionale organisaties een monsteroperatie nodig hebben om te komen tot één landelijke bond (LTO- Nederland) met zeven regionale organi saties. Historische banden en (al of niet confessionele) identiteiten zijn onderge schikt gemaakt aan herkenbare en duide lijke organisatielijnen waarbij efficiëntie en effect voorop staan. Effect? Tot nu toe valt het tegen. De monsteroperatie blijft te veel steken in 'dorpsrelletjes', waarbij de poppetjes en werkterreinen veel te veel aandacht opeisen. In bestuurskringen heet het bijltjesdag: van de ruim 3000 boerenbestuurders moeten er zeker 2000 verdwijnen. Dat kost veel moeite, geschuif, gedrang en soms vin nig gevecht. Vaak kregen boeren een welkome zakcent (soms een echt bestuurssalaris!) voor de bestuurlijke activiteiten. Het gemis ervan doet pijn, zeker als het toch al geen vetpot is op het bedrijf van de boer. LTO-Nederiand startte zeer ambitieus en zou de stem van alle agrariërs zijn. Gaandeweg blijkt dat moeilijk te zijn omdat 'de agrariër' niet bestaat. De boe- renwereld is een mengelmoes van allerlei ondernemingen. Elke deelgroep voelt zich belangrijk en wenst dat zijn speci fieke belangen worden behartigd. Een akkerbouwer heeft weinig boodschap aan een varkenshouder of tomatenteler. Sterker nog: een teler van vleestomaten ziet wel degelijk verschil tussen zijn belang en dat van de teler van cherry- tomaten. LTO-Nederland moet alle registers opentrekken om tactisch te ope reren, zodat de noordelijke akkerbouwer en de Brabantse varkenshouder door één deur kunnen als het mestbeleid voor de komende jaren wordt uitgestippeld. Het valt te prijzen dat de boerenbezem door organisatieland gaat, maar tegelij kertijd valt te vrezen dat de schoonmaak beurt verzandt in een poppenkast en structuurgevecht. Over de echte boeren belangen wordt helaas niet of nauwelijks gesproken. En die zijn er in overvloed: nationale en internationale veranderingen dwingen de boer tot nieuwe posities. Wie dat niet of niet op tijd doet, valt af in de race en mag het perspectief aan de kapstok hangen. LTO-Nederland/ Landbouwschap Behalve LTO-Nederland is er ook het Landbouwschap dat al jaren opkomt voor de agrarischa belangen. Het Landbouwschap is een samenwerkings orgaan van boerenorganisaties en werk nemersbonden. Het is gebaseerd op de Wet Bedrijfsorganisatie en kan voor de hele sector regels (verordeningen en heffingen) Opstellen. Nu aan onderne merszijde een beschikking (van drie lan delijke naar één landelijke boerenbond!) heeft plaatsgehad, blijft de vraag hoe de activiteiten onderling opgepakt dienen te worden door het Landbouwschap ener zijds en LTO-Nederland anderzijds. Een herschikking van activiteiten ligt voor de hand. Maar ook bij deze moeilijke opera tie (het is menselijk om de 'eigen win kel' te verdedigen) dreigt het wapenge kletter niet verder te komen dan vage overname- en annexatiegeluiden. Wederom gaat de strijd over het nieuwe gebouw en de daarin te huisvesten lie den. Wederom blijven de echte boeren belangen in de bureaula liggen. Boeren en tuinders zullen de neuzelarij over poppetjes en structuren gauw moe wor den- Zij hebben maar één wens: de belangen moeten op een efficiënte wijze worden behartigd. Helaas is van specta culaire effecten nog niet veel te zien B. Schouwing i»m DIRKSLAND Vanuit de Herv. gemeente te Dirksland wordt er in de zomervakantie weer een Vakantie Bijbel Klub georganiseerd. Deze zal gehouden worden op 1, 2 en 3 augustus in "Onder de Wiek" van 8.45 tot 12.00 uur. Rond het thema "Kies en deel" staan er allerlei aktiviteiten op het programma. Alle kinderen van 4 t.m. 12 jaar zijn van harte welkom. Jij komt toch ook? Tot ziens in "Onder de Wiek". Het Vakantie Bijbel Klub Team Nieuws uit christelijlie organisaties Evangelisatiewerk De Inwendige Zendingsbond (IZB) publiceert haar jaarverslag over 1994. Naast een groot aantal nieuwe leden zijn de financiën met een batig saldo afgeslo ten. Dit positieve resultaat maakt het mogelijk een investering te doen in evan gelisatiemateriaal en het bieden van hulp bij plaatselijk evangelisatiewerk. Het jaarverslag beschrijft ook het werk van evangelisten die in dienst van de IZB werken, dit en nog verscheidene andere werktakken komen aan de orde in het verslag. Voor meer informatie (033) 611949. Het vierde beiaardconcert wordt zaterdag 29 juli op de toren van Goedereede 'weggeslagen'. De klokkenbespeler is Bas de Vrome uit Rhoon. Hij speelt wer ken van Pierre Atlaignant, John Stanley, William Selby, G.F.Handel, L. 't Hart, S. van Balkom en twee improvisaties. De organisatie Near East Ministry's is gestart met een brochurereeks oven het Midden-Oosten. De zogenaamde MO- reeks heeft als doel meer inzicht te ver schaffen over Israël en de Arabische wereld. Elke drie maanden verschijnt er een boeiende brochure met onderwerpen als: gebed voor Israël, Jeruzalem, mos limfundamentalisme, vredesproces, Joodse feesten eet. Verder komen er onderwerpen aan de orde als geestelijke, politieke, sociale en culturele ontwikkelingen. In 1991 is deel één van de reeks al verschenen, maar toen zijn er geen verdere exemplaren gepubliceerd. Vandaar dan de NEM nu begint met MO-2. Dit deel is geschreven door de journalist Alfred Muller en heeft 'De plaats van Jeruzalem in de nieuwe wereldorde' als onderwerp. Losse num mers zijn te bestellen voor 6,50 gulden (inclusief porto). Abonnees betalen 22 gulden per jaar (ook inclusief porto). Het eerste nummer kan kosteloos worden aangevraagd bij de NEM, Postbus 30, 3780 BA in Voorthuizen, (03429) 1318. A. J. VAN RUMPT UW BMW DEALER LENZEN ,\vCENr^^ DOVENWEEKEND Het dertiende bijbelstudie weekend voor dove christenen wordt in oktober georga niseerd door Agapè. Het weekend wordt in Woerden gehouden en de slaapplaat sen worden bij gastgezinnen geregeld. Een collecte moet de onkosten dekken. Het thema is 'De wetten van het nieuwe verbond'. Sprekers zijn R. van Beugen en G Snieder. Inmiddels is gebleken dat de weekenden een groot succes zijn en door steeds meer doven bezocht worden. Geïnteresseerden kunnen zich tot 22 sep tember opgeven via nummer (04242) 19596 (ook teksttelefoon). RENAULT'dealer voor Goeree-Overflakkee AUTO MATERIALEN Sanitair- Centr. verwarming (01870)8 26 09 Middelhamis Telefoon (01870) 8 22 22 Tjitske trekt zich niets aan van al die bezoekers op de 'pier' en zwemt rustig rond in de floating-pen. Deze vrouwelijke bruinvis behoort tot de kleinste dolfij- nensoort ter wereld en kwam na haar stranding bij het Dolflnarium in Harderwijk terecht. Daar zochten haar verzorgers, na grondige verpleging, een tussen station waar de minderjarige Tjitske, en straks ook andere dolfijnen, weer kan leren vissen vangen en wennen aan het harde Noordzeeleven. In een razend snel tempo is de floating-pen (groot drijvend bassin) op Neeltje Jans bij de Delta Expo gebouwd. Nu, na krap drie maanden lijkt het een succes te worden. Aan belangstelling van de bezoekers van de Delta Expo, komt Tjitske in iedergeval niets te kort. Tjitske is niet alleen gekomen toen het bassin in april gereed was, zij nam Frank mee. Deze 'tiener' verslikte zich na zes weken echter in blaaswier en is hier aan gestorven. Het perso neel die de beide dolfijnen intensief verzorgd, konden alleen maar lijdzaam toezien. Het geeft de problematiek rond dit uit- wenbassin goed weer. Hoewel ze gezond vanuit Harderwijk hier komen, moet er nog heel wat gebeuren voor ze in staat zijn zich in de Noorzee te redden. De dieren die hier bij de Delta Expo komen zijn jonge dieren die heel wat ouderliefde en opvoeding gemist hebben. Meestal lijden ze aan maagzwe ren doordat ze hout en lolliestokjes voor een lekker hapje heb ben aangezien. De floating-pen geeft ook mooi de gelegenheid om extra onderzoek te doen. In de boot WR 103 die aan de rand op een piato ligt, wonen drie medewerksers vanuit Harderwijk die de 'vis' permanent verzorgen en bezoekers te woord staan. Zij letten goed op Tjitske. Eet ze wel genoeg zalmforel?, hoe vaak komt ze binnen vijf minuten een luchtje scheppen?, reageert ze goed op temperatuurschommelingen? en blijft haar gewicht op pijl? Een keer in de week wordt Tjitske gewogen en getemperatuurd, wat een goede indicatie voor haar gezond heid is. Om dit te doen zijn er twee kleine pens in de grote aangebracht. Als alles goed gaat, mag Tjitske rond half sep tember naar haar soortgenoten in de Noordzee toe. Hiermee wordt ze de eerste minderjarige dolfijn die teruggezet wordt. Verwacht wordt dat volgend jaar er twee nieuwe bruinvissen op Neeltje Jans opgevangen worden. Verder wordt in de pen onderzocht hoe de dieren reageren op geluidsverstoringen in het water en hoe voorkomen kan wor den dat de dolfijnen in vissersnetten terecht komen. Door dit laatste komen er jaarlijks duizenden dolfijnen om. Sigarettenpeuken De dieren die aanspoelen zijn meestel erg jong. De jongste die het gehaald heeft, was slechts vier weken oud. Het bassin waar de zieke dolfijnen in komen, mag niet te diep zijn omdat er verdrinksgevaar om de hoek loert. Het blijven zoogdieren. De eisen die aan het tussenstation gesteld werden, was dat het dicht bij zee moest zijn, een goede toegankelijkheid voor het publiek moest hebben, er een goede infrastructuur rondom het complex moest zijn en het bassin moest klein genoeg zijn voor eventuele medische verzorging. Het bassin is twintig bij dertig meter en vier en een halve meter diep. Hiermee is het de groot ste floating-pen ter wereld. Het geheel drijft en is daardoor redelijk kwetsbaar. ledere dag worden de ankertouwen gecon troleerd. Hoe het geheel zich in de wintermaanden gaat houden is nog onbekend. Veel tijd brengen de verzorgers door met o.a. colablikjes en sigarettenpeuken uit het water vissen. De dieren weten nog niet wat ze wel en niet kunnen eten en slikken gemakkelijk iets dodelijks in. "Mensen realiseren zich het gevaar niet", vertelt een verzorgster. Koelsysteem Dolfijnen zijn intelligente dieren, vergelijkbaar met een slim me hond. Dit betekent dat ze behalve hun instinct veel aanle ren van hun soortgenoten. Overal over in de wereld vertonen ze dan ook ander sociaal gedrag. Slechts weinig Nederianders weten dat er in de Noordzee bruinvissen, tuimelaars (de 'flip- per'-dolfijn), witsnuitdolfijnen, witflankdolfijnen en gewonde dolfijnen leven. Een enkele keer laat ook een orka zich zien, maar daar is meestal wat mee aan de hand. Hoe zie je het ver schil tussen een zeezoogdier en een vis? Bioloog R. Kastelein verhelderde een hoop tijdens een lezing afgelopen woensdag in het Delta-Expogebouw. Een zeezoogdier heeft een horizon- tale achterstaart en heeft longen in plaats van kiewen. In totaal zijn er 65 soorten dolfijnen en 65 soorten tandwalvissen. Denk hierbij aan de drie die dit jaar bij Zandyoort strandden. De ana tomie van een dolfijn is opovallend gelijk aan die van de mens. Bijna ieder botje is onder de dikke vetlaag terug te vinden. Dolfijnen zijn ontzettend snel (veertig kilometer per uur) en kunnen metershoog springen. In de scheepvaart maken ze gebruik van het model van de snoet van een dolfijn. Ook is de scheepvaart bijzonder geïnteresseerd in de dunne spierlaag onder de huid. De dolfijn weet zo weerstand te verlagen en dankt mede hieraan zijn snelheid. Als dit bij schepen nage maakt zou kunnen worden, zou dat de enorm veel energie besparen. De huid van de dolfijn is zacht en is snel bescha digd, maar geneest daarentegen ook in rap tempo. Daar de dieren een lichaamstemperatuur van 37 °C hebben, kleden ze zich met een jas van puur vet. Als ze het te warm krijgen, kun nen ze hun warmte kwijt via een handig koelsysteem in de vin nen, waar via bloedvaten boven de vetlaag verkoeling te vin den is. Energie kost dit wel wat, in vergelijking met landzoog- dieren, ze tot enorme eters maakt. Sonarsysteem En hoe houdt zo'n beest het nou zo lang uit onder water? In het bloed en in de spieren bevindt zich een zuurstof bindend eiwit, dit geeft vervolgens zuurstof af aan de longen. Ook de hersenen zijn aangepast aan het leven onder de zeespiegel. Oriënteren doen dolfijnen via een uitgekiend sonarsysteem. Ook hoewel ze hele lichtgevoelige ogen hebben oriënteren ze zich door geluid uit te zenden. Aan de echo weten ze hun medeschepselen perfect in te schatten. Een dolfijnenfamilie kent dan ook weinig privacy. Leeftijd, zwangerschap, humeur, alles is via sonar te achterhalen. Door hun neus boven op de kop halen ze adem, ruiken kunnen ze niet. Een ander zintuig dat ze uitstekend van nut is, is hun smaak. Zo weten ze ook wanneer een eventuele partner geslachtsrijp is. Een bruinvis wordt tussen de vijftien en twintig jaar oud terwijl een orka de zestig kan halen. Alle andere soorten zitten hier tussenin. Over het sociale gedrag is alleen van de tuimelaar en de orka is veel bekend omdat zij zich meer aan de kust laten zien. Hun gedrag verschilt per gebied waar ze wonen, omdat ze veel leren door ervaringen op te doen. Zo is van een groep tuime laars in de Mississippi bekend dat ze de vissen bang maken en vervolgens het strand op jagen. Daar kunnen ze hun dagelijkse portie zo in één keer inslikken. Ralph van Manen Youth for Christ (YFC) brengt in samen werking met Ecovata een nieuwe cd met Ralph van Manen uit getiteld 'Old feet, new shoes'. Ralph van Manen Band hebben zeventien nummers uit de YFC- bundel in een nieuw jasje gestoken. De Engelstalige cd wordt gekenmerkt door een brede samenstelling variërend van rock, pop, ballads en blues. Op het Flevo Totaal Festival wordt de cd gepresen teerd en verkocht. Voor meer informatie (03438) 15744 en (04242) 19596. Bemoedigingscommissie Ook Tear Fund publiceert een jaarver slag. In financieel opzicht was 1994 een goed jaar. Geld werd onder andere besteed aan hulpvluchten, werk in de kampen en projecten in en rond Ruanda. Verder werden ook de slachtoffers van geweld in Afghanistan, Angola, Burundi, Sierra Leone en Sudan financieel gesteund. Tear Fund besteedde bijzonde re aaandacht aan het lijden en onrecht in Zuid-Sudan door middel van een bemoe digingscommissie. Ook werd veel geld besteed aan structurele projecten. Voor meer informatie (03438) 14844. GS stellen ontwerpplan vast: Ambulancediensten in Rijnmond efficiënter verspreid De standplaatsen voor ambulances in de Rijnmond zijn opnieuw ver deeld. Ambulances kunnen voor taan in spoedeisende situaties bin nen vijftien minuten ter plaatse zijn. Dit blijkt uit het ontwerpplan dat vandaag door Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Holland is vastgesteld. Betrokken partijen hebben tot 15 september de tijd om hun reakties in te dienen bij de provincie. Na ontvangst van deze reakties stellen GS het eventueel gewijzigde plan dit najaar vast. Eisen Aangescherpte eisen en een verouderd verspreidings- en paraatheidsplan maakte een nieuw plan noodzakelijk. Zo zijn de eisen die worden gesteld aan de beman ning van de ambulances verscherpt. Voortaan mogen alleen nog maar chauf feurs en verpleegkundigen ambulances bemannen die daarvoor de nodige oplei- Speeltuin De Flipjes uit Ouddorp orga- niseeit dinsdag 25 juli een oliebollen- dag en een grote bingo. Vanaf 10.00 uur gaat de olieboilendag van start. De speeltuin waar de lekkernijen te vinden zijn, is te vinden aan de Prins Hendrikweg nummer 36. De bingo wordt in de Dorpstienden gehouden. Aanvang 20.00 uur. dingen hebben gevolgd. Daarnaast is de Centrale Post Ambulancevervoer (CPA) geïntegreerd met de regionale brand weer, waardoor brandweer en ambulan cehulpverlening eikaars hulp sneller kun nen inroepen. Partijen GS leggen het ontwerpplan voor aan de volgende partijen: de Rijnmondgemeen- ten, ambulancediensten, zorg- en ziekte kostenverzekeraars, de Regionale Pa- tiënten-ZConsumentenplatforms en de inspektie voor de gezondheidszorg in Zuid-Holland. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO STUDIO - REPORTAGE FOTOGRAFIE ^QSp^^^R^^ CZJ t=3 [lU C3 CZ3 OUDDORP-Westalraal 35- Tehloon (01B78) 1612/Fax 3734 RENESSE - Prinishop - Hogezoom 172 - Tdetoon (01116) 2400 SOMMELSDIJK- WesOtrakaelsIraat 8 - Tdetoon (01870) B6B41 Autobedrijf AJ. vanRumptbv Molendijk 85 3243 AL Stad aan 't Haringvliet Telefoon: 01871-1553 Fax:01871-2280 BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG. Vaak zijn contactlenzen gewoon praktisctier 0<SEN GOED KIJKEN BETER V Specialist geeff u een deskundig advies <b Zandpad 56, Middelhamis Tel. 01870- 83437 Verkoop Service (01871) 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (01878) 2496 Haveneind 2, SOMMELSDIJK Telefoon (01870) 84000 OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK We/ vervoeren van bijvoorbeeld een bruinvis gebeurt uiterst voorzichtig. De huid kan snel beschadigd worden. De dolfijn gebruikt zijn tanden alleen om gladde vis vast te houden, vervolgens slikt hij het dier in een keer door.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1