Met NS naar FleutSg '95, een landgoed vol tulnideeën RAÏLL ^^Idee Historie Sommelsdijkse Kerkgracht Beiaardconcert Goedereede ----o Publikatie Stichting Kerkgracht Sommelsdijk: Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 18 JULI 1995 Stel u voor: een schitterend landgoed met een stijlvol kasteel. Op dit land goed 'De Schaffelaar' in Barneveld ligt het ruim 40.000 m - grote expositie terrein van Fleurig '95. Er zijn fraaie modeltuinen: Engelse en terrastuinen, rots-, balkon- en watertuinen. Er is een speciaal Oosters paviljoen met o-i. drie Japanse tuinen, veel kunstnijverheid en cultuur uit het Oosten. En een fuchsiashow van 2.000 m - waar bijna alle in ons land gekweekte soorten worden gepresenteerd. Er zijn exposities o.a. van orchideeën, vaste planten en kuipplanten. En het plezierige is dat u voordelig en comfortabel per trein naar deze lusthof kunt reizen. Bovendien ligt de ingang van Fleurig '95 maar circa vijf minuten lopen van het NS-station Barneveld Centrum. 'Tuin en Dekoratie'..., dat is dit jaar het thema van deze tuinmanifestatie. De top van de Nederland.se hove niers heeft de modeltuinen ingericht. Langs de oprijlaan van het kasteel staat de mooiste collectie kuipplan ten die in ons land te vinden is.Verder zijn er speciale verzame lingen o.a. van hosta's, siergrassen, hortensia's, varens en clematissen. cactussen en vijverplanten. En om dat deze tentoonstelling in het hart an de zomer plaatsvindt (van 10 tot en met 24 augustus) staat bijna alles in bloei en is het met recht een kleu- len- en geurenfeest. Dekoratie centraal De versiering van tuin. terras en bal- kt)n krijgt veel aandacht, ook in de traai aangeklede stands. De meest uiteenlopende woon- en tuindekora- ties worden getoond, 's Avonds is het hele terrein verlicht met ruim dui zend spotjes, fakkels en lantaarns. l{n bijzondere aandacht verdient de collectie aquarellen, beelden en sculpturen, die door galeries, musea en kunstenaars werd samengesteld. Daarbij staan de bloem-aquarellen an Lisa Bartsch centraalDeze kun stenares oogst met haar werk ook in het buitenland veel succes. In deze historische omgeving past ook de interessante expositie t)ver de val kenjacht. Professionele valkeniers geven elke dag demonstraties, waar bij de valken boven het landgoed enkelen op zoek naar hun prooi. Op diverse dagen treden muziekgroe pen op; ze zorgen voor muziek die past bij deze manifestatie. Hoe gaat u naar Fleurig '95? Het spreekt eigenlijk vanzelf dat wie \an bloemen en de natuur houdt, de voorkeur geeft aan milieu-vriendelijk vervoer per trein. Ook al om daarmee parkeer problemen te voorkomen. Het spe ciale Rail Idee van NS biedt een aantrekkelijke reismogelijkheid. Dit gecombineerde trein- en toe gangsbiljet is op de meeste NS-sta- tions verkrijgbaar en biedt u op zowel het treinkaartje als het toe gangsbewijs een korting van 2()'?f Wie bijv. al een Jaarkaart, Zomertoer of TourTime heeft, kan vragen om een Rail Idee zonder treinreis. U profiteert dan in elk geval van het gemak van alles-in- één. De expositie Fleurig '95 wordt gehouden van 10 tot en met 24 augustus op het landgoed 'de Schaffelaar' in Barneveld en is geo pend van 10 tot 23 uur. Op zondag is Fleurig '95 gesloten. Alle verde re informatie over deze bijzondere presentatie vindt u in de Rail Idee folder Fleurig '95. Deze is gratis verkrijgbaar bij de NS-lokctten. (8) Slaan nortonpompen In de raadvergadering van 3 oktober 1888 Zegt de voorzitter dat het dagelijksch bestuur ingevolge de opdracht door den raad in de vorige ver gaderingen gegeven informatiën heeft trachten in te winnen omrent het neven de kerkgracht slaan van een a twee nor tonpompen; dat het zich daarvoor in con tact heeft gesteld niet de heer G. Oskam te Lekkerkerk en daarvan op de hem ge dane vragen zoo onbestemd en onzeker antwoordde, dat de voorzitter gemeend heeft, deze eene persoonlijk te moeten gaan spreken en dan ook te Rotterdam op 30 augustus met hem een onderhoud heeft gehad; dat de voorzitter hem om standig het doel van het slaan van nor tonpompen alhier heeft medegedeeld en voomamentlijk als hoofddtx;! stelde, dat de pompen voortvarend het water, tot boven de pomp opspoot om alzoo in de kerkgracht altijd aanvoer van vcrsch wa ter te kunnen behouden. Hierop werd door Oskam medegedeeld dat uit de lig ging der kerkgracht zooals ik die hem mededeelde en in verband met het water peil in de polder, het hem niet onmoge lijk scheen, dat de te stellen pompen aan de voorwaarde om immer water op te spuiten boven de oppervlakte (zonder pom-pen natuurlijk) zouden voldoen, doch dat hij daarvoor nimmer kon instaan; dat hij hier een nortonpomp wilde slaan op een diepte van 70 voet voor 75,-, elke voet dieper echter 1,10 meer en dat indien hij twee pompen mocht slaan, dit op overeen te komen voorwaarde natuurlijk billijker zoude zijn. Dat het de voorzitter echter uit het met Oskam gevoerde ge-sprck niet dui delijk gebleken is, dat hij overtuigd was de alhier te slaan nortonpompen aan onze hoofdeisch zouden voldoen. Bo vendien is het de voorzitter niet geble ken, dat die nortonpompen aan de hoofd eisch ergens voldoen, als alleen in de Beemster, waar er een schijnt te zijn die het water zoo hoog opspuit dat het uitko mend water nog als drijfkracht kan wor den gebezigd en hij mitsdien vreest dat ook hier het verlangde daardoor niet ver kregen zal worden, dan alleen zoals de door Oskam gemaakte teckening (die hier door den architect vergroot wordt overgelegd) door het daarop stellen van het gewenschte water te voorzien, iets wat zijns inziens te kostbaar is. Na deze mededeeling en inzage der teekening meenen alle leden ook dat door het slaan van nortonpompen niet het ge-wenschte doel zal te verkrijgen zijn. De voorzitter zegt dat er nu natuuriijk op het request van Dr. Breesnee zal dienen worden beschikt en de wijze van verver- sching der kerkgracht, zooals door hem is aangegeven zal dienen te worden be sproken en daarna Z.Ed. desbetrekkelijk een besluit dezer vergadering zal dienen te worden gegeven. Dat Dr. Breesnee zooals den leden bekend is volkomen ver trouwd dat zijn plan uitvoerbaar is, en het ten vorigen jaar bestaande bezwaar, door zijn voorstel van verlaging der wa terspiegel in de kerkgracht wordt wegge nomen en nu dient te worden uitgemaakt of aan zijn voorstel al dan niet uitvoering dient te worden gegeven en zcx) ja alsdan daarvan begrcx)ting te dt)cn opmaken en de middelen tot dekking dier kosten die nen te worden aangegeven. De heer Joppe verklaart zich tegen de door Dr. Breesnee voorgestelde riolee- ring eensdeels omdat bij hem het bezwaar bestaat dat bij het wegvloeijen van het water de stank der kerkgracht vcK)r de bewoners alsdan ondragelijk en gevaarlijk zal zijn, en anderdeels omdat de daarvoor bencxligde gelden niet zon der verhooging van lasten kunnen ge vonden worden. Enkele leden zouden nog wel verlangen dat door deskundige een betere waterpassing en plan van uit voering werd opgemaakt, maar ook over tuigd dat al bleek het mogelijk die vcr- versching zonder hinder geregeld te kun nen doen geschieden, toch de ongunstige tijdsomstandigheden niet gedoogen ver hooging van belasting daar te stellen, verklaren zich alle leden eenparig tegen de voorgestelde rioleering, doch wordt besloten alle middelen aan te wenden om de kerkgracht zuiver te houden en op de begrooting voor 1889 een post uit te trekken voor het schoonmaken daarvan en het wateren van tecncn en hout in de kerkgracht v(x)rg(x;d te verbieden De schoonmaakoperatie in het voorjaar van 1889 was schijnbaar niet geslaagd, daar de burgemeester in de raadsverga dering van 2 mei 1889 zei: dat het burgemeester en wethouders de laatste dagen getroffen heeft, dat de kerkgracht, die dit voorjaar nu zoo keurig was schoongemaakt en van versch water was voorzien, weder zoo ondragelijk stinkt en een ware onhoudbare toestand voor de nevenbcwoncrs daarslelt; dat zij, in dien dit Z(X5 v(xirt mogt blijven gaan en volgens hun inzien zeker met het te wachten warme weder van de zomer niet verbeteren zal, en het niet onmogelijk zoude zijn. dit nadeelig v(X)r de gezond heid der ingezetenen zal werken en zij het dus geraden en urgent vonden daar voortijdig te waken; dat hun als middel tot verbetering daarvan het wcnschelijk voorkwam, te beproeven, om door het slaan van een a twee ni)rtonpompen deze stank weg te nemen, vennecnende zij dat aanvoer van vcrsch water daarin verbete ring moet brengen; dat zij als collcgie vergezeld van de gemeente-architect zich daarom begeven hebben naar de Oude Tonge, waar zij drie zoodanige pompen hebben in oogcnschouw genomen en en kele daarvan zien werken, welke wer king hen zoo gunstig voldeed, dat zij meenen indien dit hier ook zo kon ge schieden, zeker een afdoende maatregel zoude zijn en wij van de thans stinkende kerkgracht een zuivere, helder water be vattende kerkgracht konden maken; dat zij met deskundigen te Oude Tonge ge sproken hebben over de werking van de pompen en ons de verzekering gegeven is die pompen daar 40 emmers water in het uur voortbrengen, en dat zij gezind waren alhier een dergelijke pomp te slaan voor 1,- per voet zijnde de leve ring der pijpen daaronder begrepen, doch de gemeente daarbij diende te leveren de manschappen bcnoodigd tot het slaan dier pijpen in de grond en de gemeente ook verplicht was hunne gereedschappen onder verbintenis van hunne zijde dat de pomp voldtx;ndc water zoude opleveren; dat alzoo gerekend dat wij dezelfde diep te als te Oude Tonge zouden moeten be reiken, namentlijk 90 voet, dit werk 1{X),- zoude vorderen; dat ons echter van andere zijde werd verzekerd, dat elke ambachtsman in staat was dergelij ke pomp te slaan, daar de groote kunst zat in het kxxlrecht in de grond slaan der pijpen en men daarom tot de gedachte kwam, dit werk in eigen beheer te doen uitv(x;ren en dientengevolge de kosten is gevraagd van de nexidigc pijpen en ver dere toestellen en na dit verkregen te hebben is gebleken, dat bij ruwe bereke ning aan aankoop noodig is eene somvan 35,- behalve het arbeidsloon, zcx)dat in het ongunstigste geval de gemeente hisr- aan 25,- waagt, blijvende al.sdan ech ter de materialen inmier de hierboven ge noemde waarde vertegenwoordigen en burgemeester en wethouders daarom voorstellen dat de raad hiertoe zijn machtiging verleent, om dan zoo spoedig mogelijk hiertoe te kunnen overgaan en zodoende te trachten in de bestaande droevige toestand der kerkgracht te voor zien. Alvorens hieromrent te discussiecren wcnscht de voorzitter van de leden te vernemen of zij het gevoelen wat het stinken der kerkgracht deelen, waarop alle leden verklaren zij ook deugdelijk overtuigd zijn dat de stank onhoudbaar is en voorziening vercischt. De heer A. C. Mijs vraagt of het nu zoo dringend noodig is daar nu reeds in te voorzien, in aanmerking nemende de groote kosten, daar dit voorjaar pas aan besteed en of het niet mogelijk is dit wei- ligt uit zich zelf zoude verdwijnen. De heer J. B. Mijs zegt, dat het hem aange zien hij dagelijks langs de kerkgracht gaat, ook opgevallen is dat die weder vreeselijk stinkt en zelfs ook nog gedacht heeft aan het slaan van eene nortonpomp, zoodat hij met genoegen het voorstel van burgemeester en wethouders verneemt. De heer Faasse, die dagelijks de kerk gracht passeert, klaagt ook over de on dragelijke stank en vindt evenals de ove rige leden het aanbrengen van verbete ring daarin wenschelijk. Na nog diverse meer technische besprekingen van dit onderwerp geeft de heer Van Dorsser in bedenking niet een maar twee pompen te slaan, aangezien men anders nog een eind der kerkgracht met stilstaand water zal behouden, wat zijns inziens bij zal dragen tot het houden van een stank ge vend gedeelte. Deze opmerking wordt algemeen als juist erkend doch wenscht men hiertoe niet over te gaan, dan nadat zal gebleken zijn, dat de eerst geslagene aan de verwachting voldoet. In stemming gebracht wordt het voorstel van burge meester en wethouders om eene norton pomp te slaan, en wel in eigen beheer, met algemcene stemmen aangenomen, onder beding echter, daar zoo spoedig mogelijk toe over te gaan Nogmaals plan Dr. Breesnee Of het slaan van de nortonpomp nu mis lukt was, of zij voldeed niet aan de ver wachtingen; ik weet het niet precies, mar enkele jaren ter, in november 1892, kreeg P. Berghou, opzichter van de Pro vinciale Waterstaat, opdracht om toch maar weer eens een waterpassing uit te voeren, om het verschil van de water spiegels tussen de kerkgracht en de ha ven op te meten. Hij rapporteerde uitvoerig aan de ge meenteraad en zijn konklusie was: De waterstand in de haven blijft door veelvuldig schutten of door lager buiten waterstand in de meeste gevallen boven het havenpeil, en varieert meestal tus- schen 1.40 en 1.50 m boven laagwater, waaruit volgt dat de waterspiegel in de kerkgracht meestal gelijk of zelfs hooger zal liggen dan die in de haven en het inlaten van water dus niet mogelijk zal zijn. Ook zelfs bij een gunstige haven- stand van 1.60 m. LW, zal door het geringe verhang, door een wijd riool, nog slechts een gebrekkige waterverver- sching van de haven op de kerkgracht te verkrijgen zijn. Bestaat de mogelijkheid om het afvoerriool van de kerkgracht naar den polder te verlagen en zoodoen de den waterspiegel in die gracht b.v. 20 cm. te doen dalen, dan eerst zal met vol doend succes het vuile water in de kerk gracht door het water uit de haven ver- verscht kunnen worden". Uit het voorgaande blijkt, dat Dr. Bree snee het in 1888 bij het rechte eind had. In de raadsvergadering van 16 januari 1893 Doet de voorzitter voorle zing van een ingekomen schrijven 20 december 1892 van den opzichter der Provinciale Waterstaat, daarbij, naar aan leiding van een bespreking met Dr. T. Breesnee alhier, nader in aansluiting met zijn ingediend rapport 8 november 1892 uiteenzettende dat de mogelijkheid wel bestaat tot verversching der kerkgracht door water uit de haven indien de ligging van het daartoe te leggen riool geschiedt op een diepte van minstens 1.10 1.25 m. en de stand in de kerkgracht wordt verlaagd. Wordt mede voor kennisge ving aangenomen en besloten de door den heer Berkhout voor die waterpassing ingediende nota ad 11,75 aan hem uit te betalen Het plan van Dr, Breesnee werd wederom niet uitgevoerd. (wordt vervolgd) Jan Both, secretaris St. Kerkgracht Op zaterdag 22 juli a.s. wordt het derde beiaardconcert in de serie zomerconcerten gegeven in de toren van Goedereede. Het concert begint om 16.00 uur en duurt on geveer een uur. Beiaardier is Henk van Putten. Henk van Putten ging, na een reeds op gebouwde orgelcarrière, in 1977 beiaard studeren bij Peter Bakker aan de Kon. Ned. Beiaardschool te Amersfoort. Daar behaalde hij in 1982 het solistendiploma. Hij won driemaal de eerste prijs bij een internationaal beiaardconcours. Als vaste beiaardier is hij werkzaam te Middelburg, Vlissingen en Spijkenisse. Henk van Putten geeft regelmatig orgel- en beiaardconcerten in binnen- en bui tenland. Hij maakte drie CD's met or gelmuziek. Programma: 1Rubensmars en BeiaardliedP. Benoit (bew. L. 't Hart) 2. MenuettoM. Giulani (bew. H. G. van Putten) 3. Selektie uitJoh. Berghuys 'Delfts Beiaardboek' (bew. L. 't Hart) 4. Caprice ItalienP. Tsjaikowsky (bew. L. 't Hart) 5. ImprovisatieH. C. v. Putten over volksliedjes. 6. Prelude IVM. v. d. Gheyn 7. a) 'Heer Christ,J. S. Bach der ein'ge Gott's-Sohn uit cantate 22 ....(bew. J. v. d. Ende) b) 'O Gott, du frommer Gott' uil cantate 24 8. a).BourréG. F. Handel b) La Paix Largo...(bew. J. v. d. Ende) alia Siliciana (uit Music for the Royal Fireworks) 9. Prelude VM. v. d. Gheyn De serie zomerconcerten op het carillon van Goedereede wordt mede mogelijk gemaakt door: Bakkerij De Vries, Extra Markt, Garage Van Erkelens, Hotel De Gouden Leeuw, Motel Koningspleister plaats, Rabobank, Smederij Van Wijk, Stichting Goereese Gemeenschap, Tulp Meubels, Verenigingsgebouw Oostdam, VVV. Allergie op school nog steeds onderschat Acht van de tien leerkrachten in het basis onderwijs hebben leerlingen in de klas met een allergische aandoening. Veertig procent van die leerkrachten denkt dat de allergie de leerprestaties van deze leerlingen negatief beïnvloedt. Toch komt in de les nauwelijks ter sprake hoe kinderen met hun allergie omgaan en wat de oorzaken zijn. Leer krachten voelen behoefte aan meer infomia- tie en beter lesmateriaal. Dit zijn enkele uitkomsten van een groot onderzoek onder 526 Nederiandse basis scholen, uitgevoerd in opdracht van het UCB Institute of Allergy in Breda. Het is het eerste onderzoek op een dergelijk grote schaal in ons land. De resultaten zijn afgelo pen maand bekend gemaakt op een interna tionaal allergiecongres in Madrid. Bezuinigingen - Elf procent van de Nederiandse leeriingen in het basisonder wijs lijdt aan een allergische aandoening. Doorgaans weet de leerkracht wel om welke allergie het gaat. Echter: slechts tweederde weet of deze leeriingen medicijnen gebrui ken, en daarvan is slechts de helft geïnfor meerd over de werking van het medicijn. Bezorgd - Twee van de drie leerkrachten zeggen dat ze het aantal leeriingen in hun klas met een allergische aandoening in de loop der jaren hebben zien stijgen. Momenteel heeft elke leraar drie a vier kin deren met een allergische aandoening in de klas. Veel leerkrachten spreken hun be zorgdheid uit over de verdergaande bezuini gingen in het onderwijs. Hierdoor is minder geld beschikbaar voor onderhoud en schoonmaken. Leerlingen met astmatische klachten hebben daardoor meer last van de stoffige klaslokalen. Veel allergieën - Volgens de leerkrachten worden allergieën vooral veroorzaakt door voedsel, huisstofmijt, huisdieren, voedsel- toevoegingen en pollen. Maar de kinderen hebben meestal last van astma, hooikoorts, CARA of huiduitslag. Vaak zijn het de kin deren zelf of de ouders die de leerkrachten inlichten over de allergie. Bijna zeventig procent van de leeriingen met een allergie gebruikt medicijnen. 'Puf'-hoekjes - Iets meer dan de helft van de leerkrachten zegt dat op school specifie ke maatregelen zijn getroffen voor leeriin gen met een allergie. Die maatregelen varië ren van rekening houden met planten en dieren, extra schoonmaken en speciaal snoep, tot aparte 'puf'-hoekjes (een aparte ruimte op school, in plaats van bijvoorbeeld de we, om een inhalator te gebruiken), rook verboden en allcrgeenvrije pleisters. On danks deze maatregelen blijven er activitei ten waaraan leeriingen met een allergie niet kunnen meedoen. Gymnastiek, een bezoek aan de kinderboer derij, het bord schoonvegen of buiten spelen in de pollenperiode is er voor kinderen met een allergie niet bij. Voorlichting - Volgens de leerkrachten kan er aan de voorlichting op school omtrent allergieën nog wel wat verbeterd worden. Zo is er behoefte aan vooriichtings- films, niet alleen op het niveau van het kind, maar ook voor ouderavonden en voor de opleidingscentra.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 2