Middelharnis twee trekkershutten rijker Energieheffing met vieze smaali Politieberichten Zeeland Wedstrijdhengelen voor de jeugd Reddingsdemonstratie voor de deur Wandelen door Voornes Duin Bach in Maasluis Schurvelingenwandeling in Ouddorp 3e Wedstrijd 16 augustus van 18.00 tot 20.00 uur Extra kerkdiensten GerefGemeenten Petra Veenswijk geeft orgelconcert Dierenopvang Goeree-Overflakkee ZENDINGSAVOND 68e Jaargang DINSDAG 18 JULI 1995 No. 6418 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 83392. FAX (01870) 85736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,25 JAARABONNEMENT 55,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 De tweede wedstrijd van de jeugdcompetitie, georganiseerd door "De VIS- CROMTE" en "STELLENDAM" zit er op. En wat voor één, een regelrechte knaller!Het aantal deelnemers gegroeid van 25 naar 44, opnieuw prachtig weer en, hiep hiep hoera, het aantal vrouwelijke deelnemers is toegenomen. En dat niet alleen, één van de dames liet een dikke 30 mannen haar hielen zien en viste zich in de top-15. Een geweldige prestatie als je nagaat dat er niet veel is gevajigen. Dat laatste was echter gauw vergeten want wederom is iedereen met een prijs(je) naar huis gegaan. Sommigen zelfs met meer dan één prijs vanwege de gratis verloting die er deze keer bij was. Dat naar. huis gaan was wel even spannend want tegen die tijd was het bijna donker en enkele ouders waren al een beetje ongerust. Niet geheel ten onrechte en daar gaan we dus voor de volgende wedstrijden iets aan doen want de praktijk heeft nu al geleerd dat je voor aanloop, wedstrijd en prijsuit reiking 5 volle uren moet uittrekken. Al met al zijn we dus op de goede weg maar er moet nog veel worden gedaan. Kom op, (groot)-vaders, (groot)-moeders en deelnemers, even laten zien dat we zelf evenementen kunnen opbouwen. Ons uiteindelijk streven is een "Open Flakkees Jeugdkampioenschap" met zo'n 250 a 300 deelnemers. Onmogelijk? Kijkt u maar eens naar de VOLWASSEN uitgave van het "Open Flakkees Kampioenschap" dat op dezelfde manier uit de grond is gestampt en in mei reeds haar zesde jaargang beleefde! Als elke deelnemer één nieuwe deelnemer meebrengt zijn we er in een mum van tijd. Tenslotte de uitslag van woensdag 12 juli 1995: 1. Nieuwlaat62 cm 6. Nagtegaal, A19 cm 2. Vogelaar, A46 cm 3. Jordaan, N38 cm 4. Karlson, S38 cm 5. Doomhof, A. J30 cm 7. Prooyen, van P.18 cm 8. Mackloet, H15 cm 9. Schutte, H14 cm 10. Goedegebuur, G12 cm Alle andere deelnemers: Volgende keer beter!!Het organisatie-comité. De jaarlijkse reddingsdemonstratie staat weer voor de deur. Enthousiaste leden van de EHBO uit Ouddorp die pp 26 juli een middag willen helpen, kunnen zich telefonisch opgeven bij Sjaan Koese, (01878) 2528. Professionele en minder professionele Goeree-Overflakkeeërs tonen hun kundigheid aan het publiek. Aanvangstijd is om 14.00 uur bij het strand 't Flaauwe werk. Voor het publiek is het mogelijk tegen betaling een ritje te maken in een jeep over het strand. Bezoekers die van win kelen houden kunnen enkele kraampjes afstruinen met allerlei reddingsattributen. Als de wind het toelaat zal er op de SL. 22 een ontploffing plaatsvinden die op het strand te zien zal zijn. Vorig jaar ging de 'ramp' op zee niet door omdat de wind de limiet van windkacht zes over schreed. De demonstratie werd toen op vaste bodem uitgevoerd. De jeugd van de Ouddorpse EHBO lenen zich als slachtoffer. Door 'lotusmensen' worden de jeugdigen professioneel van wonden voorzien. Mensen van de luchtmacht en de reddingsbrigade brengen de gewon den na de ontploffing aan land waar de EHBO'ers verdere hulp verlenen en ze overdragen aan het ambulancepersoneel. Alhoewel het een zeer leerzame oefening is, zit er geen onderscheiding voor de vrijwilligers aan vast. Net als voorgaan de jaren wordt er veel belangstelling ver wacht. De politie van regio Rijnmond (ook de bereden politie), de KNRM met vier boten (Bruinvis, Makraal, Hop en beatrix), de luchtmacht met een vliegtuig (BC 7), een vissersvaartuig en onder voorbehoud een helicopter moeten er een realistische en spannende demonstratie van maken. Vanavond worden de twee trekkershutten die Goeree-Overflakkee rijker is officieel gereed verklaard. In de sfeervolle tuin achter het Prieel van Rekreatiecentrum De Staver zijn de twee hutten te vinden. Toeristen die Middelhamis grondig uit willen kammen, krijgen nu die gele genheid en kunnen zo langer van deze mooie omgeving genieten. De VVV's van het Zuid hollandse eiland vonden dat er voor recreanten een overnachtingsmogelijkheid op Midden Flakkee moest komen. Doordat burgemeester Sleurink-Rabbinge de openingsplechtigheid op zich neemt, laat de gemeente zien de houten aanwinsten te steunen. Landbouwpraatje De kogel is door de kerk: vanaf komend jaar betaalt men in ons land een energiehefflng. Haagse politici spreken over een gedrags- beïnvloedende maatregel. De door snee boer ziet het anders. Voor hem is het de zoveelste ordinaire belastingmaatregel. Enkele jaren geleden sloeg de angst toe: de C02-uitstoot zou funest zijn voor de ozonlaag. Als het beschermlaagje van moeder aarde wegvalt, vergaan we met zijn allen in een verzengende hitte. Het zou wel jaren kunnen duren, maar toch... het einde van de wereld nadert. De onheilsprofetie kreeg rijkelijk voe ding in Nederland. Er moest heel snel een ander gedrag van de mensen komen om het ruimhartige gebruik van energie te keren. Nederland wilde een eco-tax. Als Europa niet te overtuigen was van een dergelijke gedragsbeïnvloedende maatregel, moest Nederland desnoods alleen maar zo'n eco-maatregel vaststel len en aannemen. Door het gebruik van energie extra te belasten zou het milieu worden ontlast. Bovendien had men voor de bijeenge brachte gelden uit de eco-tax een aardige besteding. Geef het geld terug aan de gezinnen via belastingvoordeeltjes en reduceer de arbeidskosten door de werkgeverslasten te verminderen. De Hollandse redenering getuigt van een hoog gehalte aan milieubewustzijn, is simpel en geeft een sympathieke wen ding aan ons belastingsysteem. Het moest toch mogelijk zijn dat Europa dit Hollandse idee gretig overnam. En toch... Het ijverige Holland In Brussel werd het Nederlandse voorstel voor een energieheffing bestudeerd. Maar het plan kreeg niet veel bijval. Sommige landen reageerden meewarig en lieten die Hollanders maar verder tob ben. Vóór het jaar 2000 zal Europa geen ener gieheffing invoeren. Als Nederland dat persé wil, dan kan het land zijn gang gaan. De Haagse politici gaan dat var kentje dus zelf wassen: vanaf volgend jaar wordt een heffing gelegd op het gebruik van aardgas en elektriciteit. Het is een zogenaamde kleinverbruikers heffing met een heffingsvrije voet en een gebruiksmaximum (bijvoorbeeld voor aardgas het verbruik tot 170.000 kubieke meter gas!). In de land- en tuinbouw gebruikt men als boer of tuinder betrekkelijk veel energie bij het produktieproces. Daarom heeft Den Haag besloten om de glastuinbouw vrij te stellen van de energieheffing. De tuinbouw zou immers met de eco-tax in een concurrentie-achterstand raken (de sector exporteert driekwart van zijn pro- dukten) én de sector heeft zelf een meer- jarenaanpak voor doelmatiger energiege bruik. Die aanpak kost de tuinder ook 0,6 cent per kubieke meter gas. Maar ook de varkens- en pluimveehou ders gebruiken veel energie in hun stal len. De geplande energieheffing gaat hen duizenden guldens kosten. Een ordinaire belasting, zeggen zij. Er worden immers vraagtekens gezet bij het effect van de energieheffing; er zijn immers grenzen gesteld aan de efficien cy-verbetering en... varkens- en kippen- houders hebben het nakijken bij het com- pensatieverhaal. Waarom? Haags dropje Haagse beleidsmakers leggen de energie heffing op bij elke gebruiker van ener gie. De bijeengebrachte gelden vloeien terug via de fiscus (inkomstenbelasting, zelfstandigenaftrek, overhevelingstoe slag, vermogensbelasting). Maar als de boer geen of nagenoeg geen resultaat boekt en dus ook geen belasting betaalt, kan hij ook geen compensatie voor de energiebelasting claimen. En de statistie ken illustreren de perikelen: eenderde van de grotere varkens- en kippenbedrij- ven lijdt op dit ogenblik verlies. Bij de kleinere bedrijven is het nog droeviger gesteld: de helft ervan komt niet toe aan belastingbetaling. Al deze bedrijven kunnen dan ook bot weg fluiten naar een terugsluizen van de energieheffing. Vandaar dat de boeren met een kater of ordinaire lastenverzwa ring achterblijven. Men kan zich terecht afvragen of de ope ratie energieheffing wel rechtvaardig gaat verlopen. Allereerst blijft het merk waardig dat ons land alleen in Europa voorop loopt en dus ook het bedrijfsle ven opzadelt met concurrentie verstoren de lasten. Zelfs wanneer Nederland zijn belasting stelsel ecologiseert (dat wil zeggen las ten verlegt van arbeid naar milieu!) bete kent het volgens de Haagse plannen dat heel wat groepen wel extra moeten beta len (de energieheffing) zonder dat zij verder ergens voorkomen in het compen satie- of terugsluisverhaal. Een merk waardig Haags dropje. B.Schouwing Wie de Voomes Duin nog nooit doorge wandeld heeft, heeft nu die gelegenheid. Vereniging Natuurmonumenten organi seert excursies op verschillende plaatsen in dit natuurgebied. Voornes Duin ligt tussen Oostvoorne en Rockanje. De excursies vinden plaats op vijf opvolgen de zaterdagen. Op 22 Juli en 12 augustus wordt er gelopen naar het Quackjeswater (vertrek bij de Speeltuin en de Houten- paardjes in Rockanje). Het Waterbos is aan de beurt op 29 juli (vertrek bij de parkeerplaats ingang Waterbos: voor het Duneshotel in Ro ckanje rechts en dan meteen links) en na 5 en 19 augustus is het Brede Water bekend terrein geworden (vertrek bij par- keerplaats Kreekpad: aan het einde van de Lange Weg links, eerste rechts). Alle excursies starten om 9.30 uur en kosten drie gulden voor niet-leden en voor leden twee gulden. Kinderen tot en met twaalf jaar kunnen voor een gulden mee. Aanmelden van tevoren is niet nodig. In deze tijd van het jaar staan allerlei ruigte planten in bloei langs de paden en in de valleien. Leverkruid, wederik en kattestaart laten zich van hun mooiste kant zien. Regelmatig bezoeken atalan ta's en dagpauwogen deze planten. Met een beetje geluk laat ook de kleine parel- moervlinder zich zien en zoekt het bonte zandoogje de zonbeschenen bosbodem van het Waterbos op. In het bos is de hopplant inmiddels tot grote hoogte geklommen en showt zijn bellen. In het Quackjeswater zijn waarschijnlijk nog wel wat lepelaars te ontdekken. Ze heb ben hier gebroed en zoeken inmiddels in de wijde omgeving met hun uitgevlogen jongen naar voedsel. MIDDELHARNIS - woensdagavond 7.30 uur ds. F. Melis van Nieuw- Beijerland. NIEUWE TONGE - heden (dinsdag) avond 7.30 uur ds. G. M. de Leeuw van Bameveld. OUDE TONGE - heden (dinsdag) avond 7.30 uur student G. J. N. Moens uit Rhenen. Werken van Johann Sebastian Bach wor den op zaterdag 22 juli door Jaap Kroonenburg ten gehore gebracht. Om 20.15 uur zit Kroonenburg achter het Garrelsorgel van de Groote- of Nieuwe kerk in Maassluis. Kaarten zijn aan de zaal verkrijgbaar vanaf 19.30 uur. Toegang kost acht gul den, kinderen tot twaalf jaar en houders van een CJP en PAS 65 mogen voor zes gulden naar binnen. Gespeeld zal worden de partita diverse sopra 'O Gott, du frommer Gott', choral- vorspiel 'Liebster Jesu, wir sind hier', concerto in d-moU (nach Vivaldi), fanta sie und fuge in g-moll, choralvorspiele 'Wir glauben all'an einen Gott' 'Vor dei nen Tbron tret ich hiermig' en als laatste preludium und fuge in e- moll. BARENDRECHT/OUDE TONGE Omgekomen tijdens vakantie Tijdens hun vakantie in Zwitserland zijn de twee broers Michel (24) en Vincent (20) Polderman uit Barendrecht om het leven gekomen. Michel en Vincent zijn kleinzoons van de fam. Jac. Jonker uit de Kennedystraat 14 te Oude Tonge. Nadere gegevens omtrent de begrafenis en rouwdienst zijn nog niet bekend. Het medeleven met de familie Jonker, die op zulk een tragische wijze hun kleinzoons verloren, is groot. i»m De organiste Petra Veenswijk geeft op Maandag 24 juli een orgelcondert in de St. Catharijnekerk in Brielle. Het concert begint om 20.00 uur en kost zeven gulden waar een kopje koffie na afloop bij is ingesloten. Veenswijk is organiste in de Maria van Jessekerk in Delft en zal werken uitvoe ren van ander andere Mendelssohn, P. Hindemith, A. Guilmant en J. Langlais. STRAND-VOLLEYBAL Hoi allemaal. Hier is dan weer eens een berichtje van het Open Jeugdwerk. Wat gaan we na melijk doen? We gaan op zaterdag 22 juli een volley baltoernooi houden op het strand van Ouddorp. We vertrekken om een uur of half zeven vanaf 'De Hoeksteen', dus zorg dat je op tijd aanwezig bent, om zo doende niets van het spektakel te missen. Je kunt een heel team inschrijven (6 per sonen), maar je kunt je ook individueel opgeven. Geef jezelf op bij Arjan van der Made, tel. (01870) 84228. Als je vervoer hebt, wil je dit dan ook eventjes doorgeven. Er is op deze avond ook gelegenheid voor een partijtje voetbal of rugby. Tot ziens, tot zaterdag. Op woensdagavond 26 juli a.s. organi seert de Werkgroep Missionaire Ge meente van de Ouddorpse Gereformeer de Kerk een zgn. schurvelingentocht door het fraaie Ouddorpse landschap. Start vanaf de Gereformeerde Kerk (in gang Dorpstienden) om 19.00 uur. Voor vertrek worden de deelnemers in groepen ingedeeld, welke daarpa onder leiding van ter plekke bekend zijnde natuurgid- sen beginnen aan een interessante na tuurwandeling van circa twee uur. Onderweg wordt er tekst en uitieg gege ven over de aanwezige flora en fauna. Men wordt langs verscholen akkertjes en terreinen geleid waar verder niemand toegang heeft om de natuur zo ongerept mogelijk te houden. Afhankelijk van het weer is het verstan dig om goed schoeisel te dragen en een trui of een jack mee te nemen. Ook het voorhanden hebben van een verrekijker kan van belang zijn. Kinderen mogen mee onder begeleiding van ouderen. Bij terugkomst staat er in de kerk een geurige kop koffie of een glaasje fris drank klaar en is er gelegenheid om nog wat na te praten. De deelname is gratis. Bij de uitgang van de kerk staat een bus; een kleine bij drage ter bestrijding van de kosten wordt zeer op prijs gesteld. Iedereen wordt van harte uitgenodigd deel te nemen! Opbrengst rommelmarkt Woord en Daad te Ouddorp De jl. zaterdag gehouden rommelmarkt is weer een groot succes geworden. De netto-opbrengst was 19.500,-. Dit gaat naar het DRM ziekenhuis te Botswana. De naam van de pop was Kaatje. Het no. van de fiets was 859, kleur groen. Wij willen langs deze weg iedereen be danken voor het welslagen van deze rommelmarkt, namens het DRM zieken huis uit Botswana en het comité van Woord en Daad. !-„,"• Fam. Grinwis Tel. (01875) 1887 GEVONDEN te Oude Tonge: Omge ving Neptunuslaan, katertje 3 maanden oud. Brui-zwart gestreept, witte bef-h wit snuitje en witte voetjes. GEVONDEN te Middelharnis: Jong katje, 6 weken. Rood met wit. VERMIST te Melissant: Kater, wit met donkergrijze rug, droeg een bandje met naamkokertje belletje. MELISSANT D.V. donderdagavond 20 juli hoopt op uitnodiging van de zendingscommissie te spreken evangelist J. Otte uit Albanië. De heer Otte is thans met verlof in Ne derland en hoopt iets van zijn werk te vertellen en te laten zien. Iedereen is har telijk welkom. Aanvang half 8 in het zaaltje van de kerk. GOES Op maandag 17 juli 1995 werd aangifte gedaan van poging inbraak in de Wijkin- formatiewinkel en de Jongereninfowin- kel te winkelcentrum de Spinne te Goes. De toegangsdeuren waren fors bescha digd. Men is echter niet binnen geweest. De feiten zijn in het afgelopen weekend gepleegd. WILHELMINADORP In de nacht van zondag 16 juli 1995 op maandag 17 juli 1995 heeft er een in braak plaatsgevonden in een bedrijf in Wilhelminadorp aan het Goesche Sas. Hier had men geld weggenomen. Bij na der onderzoek bleek dat op een nabij ge legen parkeerterrein een zevental auto's opengebroken waren. Aangezien de meeste eigenaren van deze voertuigen op een boot verblijven, zijn hiervan nog geen aangiftes opgenomen. THOLEN Op zondagavond 16 juli 1995 omstreeks 21.00 uur heeft er op de Kettingdijk, ge legen buiten de bebouwde kom van Tho- len een aanrijding plaatsgevonden waar bij een 47-jarige inwoner en diens 46 jaar oude vrouw afkomstig uit Rotterdam met hoofd- en inwendig letsel zijn over gebracht naar het Lievensberg Zieken huis te Bergen op Zoom. Ongeval vond plaats toen de 47-jarige Rotterdammer pas laat bemerkte dat er over de smalle Kettingdijk hem twee te genliggers tegemoetkwamen. Het lukte de Rotterdammer wel om de twee perso nenauto's te ontwijken maar de auto van de Rotterdam kwam uiteindelijk tot stil stand tegen een in de berm staande boom. Tengevolge van dit ongeval is de perso nenauto van de Rotterdammer vermoe delijk totall-los geraakt en is door gara gebedrijf Paassen uit Steenbergen afge voerd. SINT ANNALAND Op maandag 17 juli 1995 deed een 44- jarige inwoner van Sint Annaland aan gifte van diefstal van zijn auto, merk Nissan, type Patrol GR, kenteken XT- 44-PP. Dit voertuig werd bij zijn woning weggenomen in de nacht van zondag op maandag. De auto heeft een waarde van 45.000 gulden. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO STUDIO - REPORTAGE - FOTOCnAFIE c=3 1=3 en OUDDORP - Weslslraat 35 - Telefoon (0187$) 16121 Fax 3734 RENESSE - Pnntshop - Hogezoom 172 - Telefoon (01116) 2400 SOMMELSDIJK - Wesötrakeeistmal 8 - Telefoon (01870) 66841

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1