VAKANTIE: laat de bacterie thuis Wandelploeg keukencentrum Heleman Predikbeurten Drempel om taxi-ondernemer te worden moet omlaag Speeltuin 'De Flipjes' te Ouddorp Enthousiaste ontvangst Opel MAXX Oud-landbouwer omgekomen GRATIS IJS ETEN IN DE SPEELTUIN Eilanden-Nieuws een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt!! Derde concert Musi Voca in de Ned. Herv. Kerk te Dreischor Overname Erven Warnink B.V. door Kon. distillateurs Johs. de Kuyper Zn. BV Biz. 2 EILANDEN-MEUWS VRIJDAG 14 JULI 1995 Keukencentrum Tieleman gaat dit jaar als een van de hoofdsponsors optreden van de 6e Omloop van Goeree Overflakkee (nonstop over een afstand van 110 kilometer) die op 11 en 12 augustus gehouden zal worden. Dit besluit is mede genomen vanwege het feit dat het goede doel (een CT-scan voor het Ziekenhuis te Dirksland) de fa. Tieleman erg aanspreekt. Tijdens de voorbereidende gesprekken met de organisatie heeft Keukencentrum Tieleman besloten een eigen team te gaan inzetten, en natuurlijk zal het bedrijf deze groep ook sponsoren ten bate van de CT-scan. Mede door toezeggingen van diverse fabrikanten van keukens en inbouwapparatuur hoopt keukencentrum Tieleman met de groep een leuk bedrag bij elkaar te 'lopen'. OUDE TONGE De dood van de 75-jarige rustend land bouwer Marinus (Rien) de Lint uit Oude Tonge, maandagavond op een perceel waarop aardappels werden gerooid, heeft zich anders toegedragen dan een nieuws bericht wil doen geloven. Dhr. De Lint was overigens niet bij het werk betrokken, hij las wat door de rooi er gemiste aardappelen waarbij hij moge lijk te dicht bij de wagen is gekomen en daar door is geraakt. Een andere mogelijkheid is dat de 75- jarige onwel geworden is en tegen de hem passerende wagen terecht is geko men. Hij is zeker niet door de 15 ton we gende geladen wagen of traktor overre den. De man overleed ter plaatse. Sectie zal de doodsoorzaak nader aanwijzen. Kennisgeving voor het wegverkeer De hoofdingenieur-direkteur van de Rijkswaterstaat in de direktie Zuid-Hol land te Rotterdam brengt ter kennis van belanghebbende dat i.v.m. werkzaamhe den ten behoeve van: reparatie en onderhoud aan de Caiandbrug de NI5 ter hoogte van de Caiandbrug enige tijd vtx)r het verkeer afgesloten zal worden. Het verkeer zal door middel van omleidingsborden over de Rozenburgse sluis worden omgeleid. Periode: In de nacht van zaterdag 15 juli op zondag 16 juli 1995. Werktijd van zaterdag 20.00 uur tot zondag 01.00 uur. Zoveel korter als mogelijk en zoveel langer dan nodig. Weg: De N-15 tussen afrit 14 Ro- zenburg/Severnweg en afslag Neckarweg. Rijbaan: Beide rijstroken worden afge sloten. Gevolg: In de omleiding kunnen er stagnaties ontstaan voor het wegverkeer in beide richtingen. Op dinsdag 25 juli 1995 is er een concert van Sander van Marion op orgel, samen met de saxofoniste Corine Ewijk. Het concert begint om acht uur. Sander van Marion, geboren en geto gen in Scheveningen en organist in de Bethelkerk aldaar, verwierf zich niet al leen in Nederland, maar ook ver daarbui ten, een klinkende naam. Zijn vele concerten, concerttoumee's en plaatopnamen in binnen- en buitenland, zoals o.a. in Frankrijk, Italië, Spanje, Duitsland, Zwitserland en Oostenrijk, alsook Curasao en Aruba en met name de regelmatige toumee's naar Canada en Amerika, waar hij eveneens in belangrij ke en gerenommeerde muziekcentra con certeerde, getuigen daarvan. Zo ook een groot aantal LP's en CD's, waaronder drie 'Gouden Platen'. Karakteristiek voor Sander van Marion is zijn lichte, sprankelende speeltrant, soms wel 'leggiero' genoemd, zijn in ventieve registerkeuze, boeiend door steeds wisselende klankkleuren, en zijn groot improvisatietalent, dat hem met name in het buitenland tot een veelge vraagd musicus maakt. De Minister van Cultuur heeft Sander van Marion in 1981, ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als toonkunste naar, onderscheiden met de 'Zilveren Erepenning'. In 1996 hoopt Sander van Marion zijn jubileum als 40 jaar Toonkunstenaar te vieren. Bijzondere Jubileumconcerten zullen dan in heel Nederiand op het pro gramma staan. Corina Ewiik. geboren in 1969, studeert sedert 1989 aan het Koninklijk Conser vatorium te Den Haag, alwaar de beken de Saxofonist Leo van Oostrom haar do cent Saxofoon is. Zij hoopt binnenkort haar studie af te ronden met het diploma Uitvoerend Musicus. Zij volgde reeds diverse Maslerclasses bij vermaarde saxofonisten, zoals Daniël Deffayct, John Edward Kelly, Jean Ma rie Londeix en Jörgen Petterson. Ook treedt zij regelmatig v(X)r het voet licht, zowel in het 'Cythcrea Saxofoon kwartet als Sopraan-saxofoniste, alsook tesamen met het Gelders Orkest, het Ra dio Philhamionisch Orkest, het Rotter dams Philharmonisch Orkest (als .solist met schtx)lconcertcn) en het Schonbcrg- ensemblc. Het is verheugend, dat hier dan nu, tesa men met de bekende organist Sander van Marion, het Orgel als de 'Koning der In strumenten', aan kan worden toege voegd. Bacteriën zijn vaak de oorzaak van een 'zomer- of buikgriepje'. Meest-al is dat echter geen griep, maar een ernstige of minder ern stige vorm van voedselvergiftiging. Door bij bewaren en bereiden van ons voedsel hygiënisch te werk te gaan, kunnen we voorkomen dat we in bed liggen in plaats van in de zon. Het weren van bacteriën De groei van bacteriën kan worden ge remd door een lage temperatuur (in de koelkast 4 °C). Besmetting van voedsel met bacteriën is te voorkomen door hy giënisch te werken. Dat wil zeggen met schone handen en schoon keukenmateri aal. Bacteriën die ondanks deze maatre gelen toch altijd in ons voedsel zullen voorkomen, worden vernietigd door ko ken of braden. Omdat de omstandighe den op vakantie wat deze punten betreft niet in ons voordeel werken, is het goed extra alert te zijn. Koelbox is geen koelkast Vacuüm verpakte vleeswaren zijn niet houdbaar buiten de koelkast, voedings middelen in blik of foliepak zijn dat wel. Bewaar ze echter niet in de zon. Hebt u geen koelkast, bewaar dan geen resten. Een koelbox is geen koelkast en kan daarvoor beslist niet worden ge bruikt. Koop liever niet meer dan u in een dag opmaakt. Hygiëne De hygiënische omstandigheden zijn op vakantie vaak minder optimaal dan thuis. Maar net als thuis geldt: houdt de ruimte waarin u kookt schoon en houdt onge dierte zoals mieren, vliegen en muggen uit de buurt. Gebruik schone thee-, hand en vaatdoeken. Vochtige doeken zijn broeinesten van bacteriën. Koop alleen in schone winkels en let erop dat produkten die koel moeten wor den bewaard, ook koel staan. Koop liever geen onverpakt ijs. Verpakt ijs en schepijs uit een schone, drukbe zochte winkel leveren meestal geen bezwaar op. Ook het eten van zachte kaas die gemaakt is van rauwe melk (in Frankrijk 'au lait cru') kunt u beter achterwege laten. Let er verder op dat in het buiten land niet al het water drinkwater is. Twij felt u aan de kwaliteit van het drinkwa ter, gebruik dan mineraalwater, ook vcwr het maken van ijsblokjes. Verhitting op de barbecue Uit en thuis is barbecuen een favoriete bezigheid. De gerechten voor de barbe cue bestaan vaak uit vlees en kip. Helaas zijn deze produkten ook een geliefde voedingsbodem voor bacteriën. Vlees en kip zijn van nature besmet met bacteriën. Bij gemalen vlees zitten de bacteriën niet alleen aan de oppervlakte, maar ook door het vlees heen. Bij een hoge temperatuur, zoals 's zomers buiten, vermenigvuldi gen bacteriën zich razendsnel. Om voedselvergiftiging te voorkomen is het belangrijk dat het vlees gcxid gaar is voordat het gegeten wordt. Bij dikke stukken vlees zoals een kippepoot of braadworst is de kans groot dat de bui tenkant al bruin is voordat de binnenkant gaar is. Het is een goede gewoonte om het vlees voor te koken. Op de barbecue kan dan het gewenste bruine korstje ver kregen worden. Leg gaar vlees niet terug op het bord waarop het rauwe vlees heeft gelegen. De bacteriën zullen het gare vlees weer besmetten. De bij de barbecue vaak gegeten rauwe groente en salades kunnen ook een bron van infcktie zijn. De kans op besmetting met ziekteverwekkende bacteriën is groot als de groente kort voor de oogst is besproeid met slootwater. Wassen met .schoon drinkwater (dus niet met water uit een beekje of meertje) is daarom erg belangrijk. Maak de rauwkost kort voor de barbecue klaar, dek de gerechten af en zet ze op een schaduwrijke plaats. Voedingstelefoon Voor vragen over voeding kunt u op werkdagen van 12.00 tot 16.00 uur bel len met de Voedingstelefoon: (070) 3510810. Tips voor op vakantie Bij voedselhygicne zijn bewaren, schoonmaken en bereiden de punten waar het fou kan gaan. Omdat de om standigheden op vakantie vaak te wensen over laten, is extra aandacht op zijn plaats. Bewaren: - Neem geen vacuüm verpakte vleeswa ren mee op reis. Wanneer deze pro dukten ongekocld worden bewaard, geldt de houdbaarheidsdatum op de verpakking niet meer. - Voedingsmiddelen in blik of foliepak zijn wèl houdbaar. Bewaar ze echter niet in de zon. - Hebt u geen koelkast, bewaar dan geen resten. Een koelbox is geen koel kast en kan daarvoor beslist niet wor den gebruikt. - Vers vlees en gevogelte bedertt buiten de koelkast binnen één dag. Koop deze prcxiuktcn alleen in schone win kels en wanneer u geen koeling hebt op de dag van bereiding. Schoonmaken: - Was uw handen altijd goed met zeep, vóórdat u gaat koken en eten en na toiletgebruik. Droog ze af met een schone handdoek. - Fruit kunt u het beste schillen. Koop bij een stalletje op straat geen stukken fruit (bijvoorbeeld een kwart mel(x;n). - Maak rauwkost en groente kort voor de maaltijd klaar en was het goed. - Gebruik bij het afwassen van keukcn- gerei en vaatwerk heet sop en spoel liefst na met heet water. Spoel het niet in dat sprankelende beekje of meertje, ook al ziet dat er nog zo helder uit. - Gebruik schone thee-, hand- en vaat doeken. Verschoon ze dagelijks als u ze veel gebruikt. Vochtige doeken zijn broeinesten van bacteriën. Spoel ze uit in heet, schoon water en laat ze in de zon drogen. Bereiden: - Eet bij warm weer geen rauw of half- rauw vlees. - Voorkom kruisbesmetting door gaar en rauw vlees gescheiden te houden (gebruik schoon keukengerei bij gaar vlees). - Weer ongedierte uit de ruimte waar gekookt wordt. Dek gerechten af. - Het is een goede gewoonte om het barbecue-vlees (vooral dikke stukken zoals kippepoten en braadworst) van te voren te koken. Eten en drinken in het buitenland: - Niet al het water is drinkwater. In Frankrijk staat dit soms aangegeven (eau non potable). Dit is géén drink water, het is ook niet geschikt vcwr het wassen van groente en fruit dat u rauw eet (tenzij u het water eerst kookt). Twijfelt u aan de kwaliteit van het drinkwater, gebruik dan mineraalwa ter, ook voor het maken van ijsblok jes. - Eet geen onverpakt ijs. Verpakt ijs en schepijs uit een schone, drukbezochte winkel leveren meestal geen bezwaar op. Koninklijke distillateurs Johs. de Kuyper Zoon B.V. hebben het genoegen de overname van Erven Warnink B.V. - eigen dom van Matthew Clark Gay mer Ltd. - per 12 juli 1995 be kend te maken. Warnink is een vooraanstaand fabri kant van advocaat en cream likeuren met produktie faciliteiten in Middel- hamis. De aankoop door Koninklijke De Kuyper is inclusief de bekende merken Warninks Advocaat en Country Satin. Beide merken genie ten internationale bekendheid. Koninklijke De Kuyper heeft het voor nemen de vestiging in Middelhamis als zelfstandige eenheid voort te laten be staan naast de eigen distilleerderij in Schiedam. Bob de Kuyper: „Wij zijn zeer ingeno men met de overname van Warnink. Warnink past uitstekend in onze strate gie en de produkten van Warnink zijn een perfekte aanvulling op ons eigen De Kuyper assortiment zonder dat er sprake is van doublures. In het jaar van ons 300-jarig bestaan is het een goede stap voorwaarts, alsmede een solide basis voor verdere expansie in de toe komst". voor zondag 16 juli 1995 OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 uur ds. J. van der Haar, Houten; 11.00 en 18.30 uur ds. J. Kot, Rijssen. Eben-Haëzer: 9.00 uur ds. J. Kot en 18.30 uur ds. J. van der Haar - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.00 en 10.30 uur ds. J. Koster en 18.30 uur ds. A. F. de Oude - Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. Langhout, Putten. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. A. Schaap en 17.00 en 18.45uurds. J.H. Schrijver. STELLEND AM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Maas, Oud-Beijerland en 18.00 uur ds. A. Schaap - Ger. Kerk 10.00 uur leesdienst en 18.30 uur ds. J. Koster. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. G. Blom - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 en 18.30 uur drs. E. J. Veldman - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur Prof. dr. A. de Reuver. Delft en 18.00 uur ds. J. het Lam - Ger. Gem. 10.00 en 18.(X)uur leesdien.st. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur onbekend en 18.00 uur kand. A. J. v.d. Herik, Strijen - Ger. Gem. lO.(X) en 18.(K) uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. C. den Toom - Lukaskapel HDG 10.15 uur kand. J. P. de Man, Rosmalen - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. T. Barnard - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. M. S. L. den B(x;r. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok, bed. Hei lige Dcxip en 18.(X) uur ds. W. Arke- raats. Werkendam - Chr. Ger. Kerk 9.30 uur leesdienst en 15.00 uur ds. J. H. Velema - Ger. Kerk 9.30 uur kand. J. J. Wallinga en drs. F. A. Put ter - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 en 14.30 uur ds. B. Gratz - Christen gemeente Vrienden van de Bijbel Diekhuus, Ben. Zandpad 10.00 uur br. J. v. d. Burg. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A. Belder. Vrijdag 21 juli: 15.00 uur ds. A. Belder, hu welijksbevestiging Adriaan Note boom en Elly Looy - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv, Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P. J. Teeuw - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Evangelie Gemeente (De Komeet) Melkweg 75 10.00 uur J. C. van Boven. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Kastelein en 18.00 uur ds. L. Quist - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.00 en 18.00 uur ds. H. J. Mul der, Olst. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur drs. K. Exalto en 18.00 uur ds. W. H. van Kooten - Ger. Kerk 10.00 uur drs. A. C. Feij en 18.00 uur ds. J. Wilschut, Dordrecht. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. W. Arkeraats, Werkendam en 18.00 uur ds. J. H. Adriaanse, Otterio. Vrijdag 21 juli: 14.45 uur ds. W. H. van Kooten, huwelijksbevestiging Wim Blijlcven en Rianne van Lenten - Ger. Gem. 9.30 en 18.(X) uur leesdienst - Ger. Kerk 10.30 uur ds. H. J. Mulder, Ol.st en 18.00 uur drs. A. C. Feij. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur kand. P. D. Spies, Middelburg. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. C. Hogerwerf, Groenekan - Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst - Oud Ger. Gem. 3x lees dienst. Advies Werkgroep Taxivervoer: Iedereen die een taxibedrijf wil be ginnen, moet daarvoor de kans krijgen. De bestaande beperking van het aantal taxi-vergunningen moet stapje voor stapje vervallen. Het ligt voor de hand de eisen voor taxi-ondernemers in overeenstem ming te brengen met het niveau van de algemene vaardigheden uit de vestigingswetgeving. Dit stelt de Werkgroep Taxivervoer, die de regels voor het taxivervoer tegen het licht van het projekt Marktwerking, De regulering, en Wetgevingskwaliteit (MDW), bestaat uit vertegenwoordigers van de rijksoverheid, de provincie en gemeenten. Het kabinet staat vooralsnog positief te genover de benadering van de Werk groep Taxivervoer. Maar minister Jor- ritsma van Verkeer en Waterstaat heeft de Tweede Kamer inmiddels in een brief namens het kabinet laten weten pas na overleg met de taxibranche en de grote steden na de zomer te komen met een de finitief standpunt. Ruimte voor taxi Nu nog is het taxivervoer in ons land sterk gebonden aan regels. Die hebben betrekking op het aantal bedrijven, het aantal chauffeurs en het aantal auto's dat taxivervoer mag rijden. Zo wordt per provincie bezien hoeveel aanbieders van taxivervoer er mogen zijn en tegen welke prijs die hun diensten mogen verrichten. De regels blijken veelal beklemmend te werken. De werkgroep had dan ook als opdracht te bekijken of de huidige regels die voor het taxivervoer gelden nog in overeen stemming zijn met de ruimte die het ka binet de taxi en de taxibedrijven wil bie den in het vervoersbeleid. Om beter te kun nen inspelen op de wensen van reizigers, wordt de taxi immers steeds belangrijker. Zo kan de rol van de taxi binnen het zo genaamd kollektief vraagafhankelijk ver voer worden versterkt en kan wellicht het autoverkeer in met name de stad wor den teruggedrongen. Minder regulering van het taxivervoer, stelt de werkgroep, leidt door een betere marktwerking en meer concurrentie tot een beter taxiprodukt. En pas als de kwa liteit omhoog- en de prijs omlaag gaat, zal de consument daadwerkelijk meer gebruik van de taxi gaan maken. Adviezen werkgroep Naast het advies om de bestaande eis dat maar een beperkt aantal bedrijven een taxi-vergunning kan krijgen gaandeweg los te laten, komt de Werkgroep Taxiver voer met de volgende aanbevelingen: - Ons land dient straks te gelden als één vervoersgebied, aldus de werkgroep. Een taxi hoeft zich dan niet langer te houden aan vastgestelde vervoers- grenzen, zodat passagiers door het hele land gehaald en gebracht kunnen worden. - Toekomstige ondernemers die een taxibedrijf willen beginnen, zouden straks moeten voldoen aan de eisen van de nieuwe Vestigingswet, met een aantal speciale eisen voor de taxibran che. - Elke chauffeur op een taxi moet straks een chauffeurspas hebben. Om de pas te verkrijgen, dient hij of zij voor een bedrijf te werken en te beschikken over een gezondheidsverklaring, een verklaring van goed gedrag en uiter aard een rijbewijs. - De eisen voor het voertuig blijven ge lijk. Opzet is wel dat er na de typekeu ring een keuringssticker op de voor ruit komt met de tekst 'goedgekeurd als taxi toten met...' - En verder stelt de werkgroep voor de prijzen voor taxivervoer uiteindelijk vrij te geven. Voor een overgangspe riode geldt er een maximum norm tarief voor de ritprijs. Dit zou beteke nen dat er ook een lagere prijs mag worden vastgesteld. Wel moet de chauffeur de prijs vooraf en achteraf duidelijk kenbaar maken aan de passa gier. DIERENOPVANG GOEREE-OVERFLAKKEE Tel. (01875) 1887 GEVONDEN te Oude Tonge: Cypers rode poes, is vrij schuw. GEVONDEN te Dirksland: Kater, I jaar, grijs-beige. GEVONDEN te Stad a/h Haringvliet: Poesje, 2 maanden, bruin-grijs ge streept, met wat wit. GEVONDEN te Den Bommel: Dwerg- keeshondje, wit met bruine vlekken, draagt een bandje, geslacht reu. GEVONDEN te Ooltgensplaat: Kleine hond, wit met zwart en wat bruin. Ras onbekend. Reu. Speeltuin 'De Flipjes' te Ouddorp organiseert op dinsdag 18 juli, van 14.00 tot 17.00 uur De speeltuin ligt aan de Prins Hen drikweg 36. Info: tel. (01878) 2562 of 1816. Publiek omarmt concept veelzijdige stadsauto De Opel MAXX Concept Car kon zich verheugen in een enthousiast ont haal op de internationale autotentoonstellingen in Geneve en Barcelona, afgelopen voorjaar. Aan de hand van analyses, samengesteld uit meer dan 5000 enquêteformulieren die door tentoonstellingsbezoekers werden ingevuld, hebben de ingenieurs van het Opel Technisch Ontwikkeling Centrum vele ideeën en suggesties opgedaan. De volgende stap is de kon- struktie van een prototype waar mee gereden kan worden: de MAXX gaat de weg op! Van de ondervraagden bleek 89% enthousiast over het concept van de MAXX. Deze toekomstige stadsauto kan gemakkelijk worden aangepast aan de individuele wensen en omstandigheden van de berijder. De MAXX is opgebouwd uit een modulaire kon- struktie van getrokken aluminium. Dit brengt een maximum aan veelzijdigheid, vei ligheid en milieuvriendelijkheid voor een grote groep autorijders binnen bereik. Het interieur, door een brede keuze aan accessoires voortdurend aan de wensen van de eigenaar aanpasbaar, werd door 65% van de ondervraagden als modem omschreven. Het uiterlijk, dat desgewenst zelfs na aflevering kan worden veranderd kreeg eenzelf de positieve reaktie. De minimaal gebruikte ruimte voor 2 stoelen en 500 liter bagage werd door 51% goed bevonden, door 19% voldoende en door 24% zelfs erg goed Van de ondervraagden oordeelde 43% de veiligheids-uitrusting van de MAXX (robuust aluminium space frame, extra verstevigde deuren, bestuurders airbag en ABS) als goed, 37% als zeer goed en 14% als voldoende. Toch heeft het onderzoek nadrukkelijk aangetoond dat klanten m de toekomst nog meer veiligheid in het stads verkeer eisen. Van alle ondervraagden koos 63% de airbag voor de bijrijder als meest gewenste toegevoegde uitru.sting. Deze suggestie en andere ideeën zullen beslist worden verwerkt in het MAXX pro jekt, dat Opel verder zal blijven ontwikkelen in samenspraak met het publiek.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 2