^6 6 BOSNIË Asbest golfplaten daken vragen een onderhoudsbeurt Mobil D Gem. Oostflakkee begroet nieuwe inwoners via de Welkomstdienst Rally Formula "^^uT^vf-^^ rlcuneetemoH Ramoco b.v. Woord en Daad rommelmarkt in Ouddorp Ds. A. L. Bos overleden Garage Knöps B.V. 67e Jaargang VRIJDAG 14 JULI 1995 No. 6417 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 82629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 83392. FAX (01870) 85736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,25 JAARABONNEMENT 55,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Het nieuws van de dag is morgen achter haald. Voor een krant is dat geen pro bleem, morgen hoopt men het nieuws op te frissen. Voor een minder frekwent ver schijnend blad liggen de zaken wat moeilijker. Welke kroniekschrijver zou deze week de gebeurtenissen in Screbrenica kunnen overslaan? Tegelijkertijd is dat wat voor overmorgen wordt geschreven vrijwel zeker verouderd. Er kunnen dus slechts wat kanttekenin gen geplaatst worden. Het spreekwoord zegt dat brutalen de halve wereld hebben. Gewetenlozen eveneens. Sinds deze week, eigenlijk al veel langer, weten we nu dat ze ook de hele wereld kunnen manipuleren. We hebben dat in Somalië gezien toen de krijgsheer Aidid met de VS-blauwhel- men solde. In ex-Joegoslavië laten de leiders van de Serven zien de materie tot in perfektie te beheersen. Overduidelijk is dat vrede houden tussen oorlogvoerende partijen met behulp van een lichtbewapende macht niet kan. Ze ker niet als zo'n macht, terecht, alleen maar als een soort politie mag optreden. De blauwhelmen werden geacht vrede te bewaren, terwijl er geen vrede was. De Serven hebben hen gebruikt als schild tegen de enige vuist die gemaakt kon worden, de luchtmacht. Zij voelen zich machtig en hebben in feite deze week zelfs de oorlog verklaard aan de VN toen zij de Nederlandse blauwhelmen als krijgsgevangenen bestempelden. Wat ook duidelijk is dat de VN als orga nisatie in deze kwestie faalde. Daarbij hoeven geen namen van personen ge noemd te worden, namen van landen wel. Zowel Rusland als de Verenigde Staten hebben belangen die een eendui dig snel optreden blokkeren. Vanouds heeft Rusland belangen in de Balkan en is georiënteerd op de Serven. De VS wil len veel, maar niet meer in een tweede Vietnamsituatie terecht komen. Dat kan gemakkelijk. De geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog leert dat het voor malige Joegoslavië qua landschap uit stekend geschikt is voor een guerrilla oorlog. Tito heeft zo zijn macht vero verd. Trouwens ook nu blijkt dat met een betrekkelijk kleine strijdmacht veel ver overd kan worden. Daar komt nog bij dat de verkiezingen in Amerika hun scha duw vooruit werpen. Daarom wordt ge aarzeld om mee te gaan met een evacu- atiebesluit van de VN. Amerika heeft beloofd dat daarbij Amerikaanse grond troepen zullen worden ingezet. Clinton kan zich geen debacle veroorloven. Ook de dreiging met een interventie macht is in feite een loos gevaar. In ieder geval, zolang er van uitgegaan moet worden dat er geen slachtoffers mogen vallen. Dat laatste is een beperkende fak- tor die de 'vijand' kent. Politie-agent spelen willen we wel, een oorlogssituatie is heel wat anders. Zeker als het niet het eigen land aan gaat. Dit is geen wrange konstatering of teken van verweking. Ruim veertig jaar hebben wij in Neder land (behoudens vrijwilligers naar Korea en Nieuw Guinea) geen direkte oorlogs situatie onder ogen hoeven te zien. Daar kunnen we niet dankbaar genoeg voor zijn, want gedreigd heeft het wel. Het is daarom geen wonder dat de publieke opinie vindt dat het nu welletjes is ge weest. Wat dat betreft heeft de heer Bol- kestein onlangs weer eens goed aange voeld 'de stem van het volk te verstaan' toen hij openlijk de vraag stelde hoelang Nederland nog moest deelnemen aan deze vredesmissie. Wat toen als borrelta- felpraat werd afgedaan, is nu de vraag van de dag. Intussen zijn de burgers, zoals bij elk ge- weldadig konflikt, de dupe. Medelijden is zacht uitgedrukt als we denken aan de moslimbevolking die weer wordt opge jaagd. Laten we bidden en hopen dat het nog niet erger wordt dan opjagen. De Serviërs hebben niets te verliezen. Ze hebben en krijgen kennelijk wapens, zij veroveren het grondgebied dat zij opeis ten en hebben er maling aan dat de we reldopinie vrijwel in zijn geheel tegen hen is. Tegen gewetenlozen is wel te vechten, ar alleen ten koste van grote offers. Ook in Nederland zijn er vele landgeno ten die deze dagen in grote spanning zijn. Te denken valt aan hen die beslis singen inocicn nemen, maar ook aan de. naastbestaanden van de militairen in Bosnië. Veel zijn de vragen. Dat kunnen heel principiële vragen zijn. De situatie in Bosnië is niet iets waar we kennis van mogen nemen om dan weer over te gaan tot de orde van de dag. We leven al te LENZEN RENAULT-dealer makkelijk rustig verder. Het minste wat er te doen valt is voorbede voor hen die in Bosnië hun plicht vervullen en voor hen die hier in spanning zijn. Maar ook voor de vele ontheemden en bedreigden en voor hen die daar kennelijk losgelaten zijn. Hebben we dat al in de praktijk ge bracht? Dhr. J. van Zoest uit Sommelsdijk (Voorstraat 5) heeft een geoefend oog voor asbestdaken, heeft daar zelfs een specialisme in ontwikkeld, waarin hij nog vele jaren werk voorziet. De meeste van de golfpla ten daken zijn nl. aangetast en ingevreten door alg en mos en dat gaat problemen geven weet dhr. van Zoest. Als direkteur van 'Sta veren Asbest en Milieu Services' biedt hij een oplossing, een 'gerust stellende' gedachte tegenover een 'angstige' gedachte, laat hij in een kleurenfolder weten. Het vroeger veelvuldig toegepaste asbest, in alle mogelijke materialen, in ons land wel tot 500.000 ton, is een gevaarlijk goedje waarvan zelfs één vezel kanker veroorzaken kan, zaak dus om er heel voorzichtig mee om te gaan. Wanneer gewenst dient verwijdering, vanwege het gevaar voor de gezondheid, te gebeuren volgens het asbestverwijde- ringsbesluit. Staveren is een bedrijf dat daarin dien sten verleent; het bedrijf heeft daar de middelen en de specialisten voor en zal objekten graag inventariseren om alsdan vast te stellen of asbestsanering noodza kelijk is. Duidelijker Voor asbest golfplatendaken, en die zijn er vele, ligt het probleem duidelijker, die hebben, blootgesteld aan alle weersin vloeden, ook aan zure regen, aanwijsbare beschadiging opgelopen, door algen en mossen zijn ze bezet en ingevreten, zo danig dat lekkages ontstaan. Vernieu wing van het dak lijkt dan geboden, maar dhr. Van Zoest kan renovatie, zoals door zijn bedrijf toegepast zeer aanbevelen. Momenteel wordt zo'n renovatie uitge voerd op de boerderij van de fam. Poort- vliet aan de Westdijk tussen Herkingen en Melissant. Het dak, bezet met alg en mos werd eerst handmatig van het ergste vuil ontdaan, vervolgens met een milieuvriendelijke verwijderaar bewerkt en schoongespo- ten. Vervolgens werd een impregnatiel- aag aangebracht, bestaand uit een hecht en een grondlaag zodat de asbestvezels werden geïsoleerd waarna het dak werd afgewerkt met een definitieve elastische coating waarvan de kleur kan worden gekozen. De levensduur van de platen wordt aldus met 10 a 15 jaar verlengd, tegen de helft van de prijs die voor een nieuw dak zou moeten worden neergeteld. Twee vinken en drie vinkjes, samen de fam. Cor, Anja, Patrick, Corinne en Lisanne Vink zijn kortgeleden neergestreken in Oude Tonge, een hen aangenamer stek dan de groeikern Spijkenisse die ze daarom graag voor Oude Tonge hebben verruild. „Een heel verstandige stap", zo heeft burg. Van Pelt van Oostflakkee hen dinsdagmiddag verwelkomd. De fam. Vink heeft in haar nieuwe woonplaats een letter lijk en figuurlijk 'warme' ontvangst gekregen, „ontzet tend warm" vond dhr. Van Pelt het zelfs, 't was buiten meer dan dertig graden, maar de Commissiekamer in Oostflakkees' gemeentekantoor was een VIP-room gelijk, airconditioned en koele drankjes voorradig, vriendelijke woorden ook, bloemen en een welkomstpakket voor de nieuwkomers die een nieuwe woning in de Van Halen straat betrokken hebben. Prachtig vinden ze 't flakkeese land waar je tenminste van je af kunt kijken en de zon kan zien ondergaan. Dhr. Vink heeft z'n baan in hartje Rotterdam, maar Spij kenisse heeft'ie achter zich gelaten. „Rustiger en goedko per woont de fam. nu op 't platteland, ver van 't gewemel. Nieuwe inwoners mogen sinds 4,5 jaar rekenen op een welkomstpakket, gevuld door de gemeente en de plaatse lijke ondernemers, hen met charme uitgereikt door Barry Koote-v. d. Velde die had voorgesteld voor haar 500e adres wat extra's te doen en zo gebeurde het. De burge meester had er graag tijd voor uitgetrokken z'n nieuwe gemeentenaren hartelijk te verwelkomen. „Ieder die naar Oostflakkee komt gaat het goed", mocht hij, uit eigen ondervinding de fam. Vink verzekeren, ik spreek uit erva ring, neem het maar rustig aan". Behalve het welkomstpakket, waarin o.a. voordeelbonnen uit de middenstand, kon dhr. Van Pcit Jict gezin Vink een mid-week in het vakantiepark Port Zélande aanbieden en dat trof want de fam. Vink, zo pas verhuisd, bleek nog geen vakantieplannen te hebben. Bloemen waren er en een prachtige en zelfs zichtbaar smakelijke taart van Bakker Soeteman. Een fraai bloem stuk ten besluite, aangeboden door dhr. Damen namens de Ondememersver. 't Was feest en dat werd de fam. Vink bijzonder ge gund. Ook die vakantie-midweek waarna Oude Tonge hen weer graag terugziet, dat zeker. Ze vormden weer een pracht voorbeeld van 't plezier dat Barry Koote van haar werk als hostess heeft; ze hoopt het nog lang te mogen doen, de ontvangen bloemen t.g.v. haar 500e behoefden dat nauwelijks te stimuleren. Zaterdag 15 juli, precies om 9 uur gaan de poorten van de rommelmarkt, die jaarlijks door de fam. Grinwis ten bate van Woord Daad georganiseerd wordt, weer open. Rond de bloemenkassen aan de Dijkstel weg 28 in Ouddorp is dan van alles te koop. De opbrengst is opnieuw voor het Deborah Retief Memorial Hospital in Botswana. Dit ziekenhuis kan zonder hulp niet bestaan. Net als vorig jaar, toen de markt ruim 21.000,- netto oplever de, worden er ook nu weer veel belang stellenden verwacht. Nog nooit waren er zoveel goederen, waaronder veel waardevolle, aanwezig. U treft er een oliebollenkraam aan. Er worden Ouddorpse wafels gebakken. Er zijn koekjes en cakes te koop. Ook ijs en patat en vers gebakken vis ontbreken niet. Ook worden er verse pannekoeken gebakken, ook een ruime stand met 2e hands boeken alsmede nieuwe tegen aan trekkelijke prijzen, verder volop CD's en een stand met creatieve kaarten en div. artikelen. Voor de jeugd is er de mogelijkheid bal len te gooien en enveloppen te trekken. Voor de kleintjes is er de gebruikelijke grabbelton. Bovendien is er een aparte stand inge richt met Woord en Daad-artikelen. Graag, tot zaterdag 15 juli a.s. tussen 9 en 17 uur! Helpt u mee dokter van Dool - de op volger van Dr. Tanis - en zijn vrouw, die de administratie van het ziekenhuis voert, het werken daar mogelijk te ma ken door hen te verrassen met de op brengst van een geslaagde rommel markt? Ook is er ruime parkeergelegenheid aan wezig op het perceel naast Dijkstelweg 22, zie de borden. OOLTGENSPLAAT/DRIEBERGEN Op de leeftijd van 77 jaar overleed op zondag 9 juli 1995 ds. Arie Leo- nardus Bos, emeritus predikant van de Gereformeerde Kerken, weduw naar van mevrouw Hetty Margare- tha Dijkema. Ds. Bos werd op 16 augustus 1917 te Utrecht geboren en overfeed op 9 juli 1995 te Driebergen. Hij was predikant van de Geref de Kerk te Ooltgensplaat van 17 mei 1944 tot 31 augustus 1947 toen ds. Bos de Plaat met IJsselmonde verwisselde. Ver volgens diende ds. Bos van 9 september 1951 de gemeente van Katwijk aan Zee, vanaf 6 september 1956 Rotterdam-Zuid (Katendrecht) en werd op 12 september 1962 benoemd als leraar godsdienstonder wijs aan het Chr. Lyceum te Almelo. Op 1 september 1982 ging ds. Bos met emeritaat en verhuisde het gezin naar Zeist. Bevestiging en intrede te Dordrecht De voorganger van ds. Bos, drs. H. A. L. van der Linden, thans woonachtig te De Bilt, had even voor de evacuatie van Ooltgensplaat een beroep naar Zutphen aangenomen. Dat was in februari 1944. Op 27 februari 1944 nam kandidaat Bos een beroep aan naar Ooltgensplaat maar zijn verbintenis kon aldaar niet plaatsvinden, omreden door de evacuatie de gehele bevolking was afgevoerd. Door de kerke- raad en kandidaat Bos werd evenwel een Middelhamis Telefoon (01870) 8 22 22 (nood)oplossing gevonden. Rondom en in Dordrecht zaten vele Platenaren geëva cueerd. Besloten werd om kandidaat Bos in deze stad als predikant van Ooltgensplaat te bevestigen. Men kreeg daartoe de volle medewerking van de kerkeraad van Dordrecht en op de 17e mei 1944, midden in de week op een stralende zomerdag, kwamen velen vanuit en zelfs ver van Dordrecht naar de Gereformeerde kerk aan de Krispijnseweg om deze bijzondere dienst mee te maken. Een groot aantal eva cuees vanuit De Plaat en Flakkee van alle kerken en ook belangstellenden uit Dordrecht waren hierbij tegenwoordig. Gezien en trouw predikant De bevestiging geschiedde door de pas ver trokken predikant van Ooltgensplaat, drs. H. A. L. van der Linden te Zutphen. Ds. Van der Linden leidde zijn opvolger in met Johannes 10:2, „...maar die door de deur ingaat is een herder der schapen". Direkt hierop verbond ds. Bos zich aan Ooltgens plaat met de woorden uit 2 Kor. 4:16-18. Vanzelf konden ds. en mevrouw Bos niet afreizen naar hun eerste gemeente en daar door werd ds. Bos van 21 mei 1944 tot 15 juli 1945 hulpprediker te Deventer. In juli 1945 kon de pastorie van Ooltgensplaat worden betrokken. Het echtpaar Bos- Dijkema kreeg in de loop der jaren zeven kinderen, enkelen hiervan werden te Oolt gensplaat geboren. Als een zachtmoedig mens ging ds. Bos in zijn gemeenten rustig zijn gang en was mede daardoor ook te Ooltgensplaat een gezien en trouw predi kant. Tijdens de ramp in 1953 stond ds. Bos te Katwijk aan Zee en voor zijn eerste gemeente Ooltgensplaat zorgde de familie Bos dat er een vissersboot afgeladen met tonnen drinkwater in de haven arriveerde. Aan drinkwater was een dringend gebrek en iedere bewoner die op het droge zat kreeg een ton naast zijn deur. Op donderdag 13 juli jl. werd er om 13.00 uur in de Oosteikeric aan de Woudenberg- seweg te Zeist een dienst gehouden, waarna om 14.00 uur de begrafenis plaatsvond op de Alg. Begraafiplaats aan de Woudenberg- seweg te Zeist. Corr.-adres is: C. Bos-Silva, Burg. Weertsstraat 30,6814 HP Arnhem. Kijk eens kritisch naar uw bewegingsvrijheid. OGEN GOED KIJKEN BETER Uw specialist geelt u ee« desKundig advies VCENT/?^ Zandpad 56, Middelhamis Tel. 01870-83437 VOOR BEELD EN GELUID FOTO VIDEO STUDIO - REPORTAGE FOTOGRAFIE C3 cn (=3 1=1 c^ t^ CJ tzj nu CZ3 l OUDDORP-Weslstraai 35-Telefoon (01B78) 1612/Fax 3734 RENESSE - Printshop Hogezoom 172 - Teleloon (01116) 2400 SOMMELSDIJK - Westkrakeelslraal B - Teleloon (01870) 86841 voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (01871) 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (01878) 2496 Het dak vóór en na de behandeling. Mevr. Koote somt de Oostflakkeese plusplunten op.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1