Archeologie bedrijven is ploeteren (II) SPATADEREN, kom ie er ooit vanaf? Bewoningsresten uit Romeinse tijd opgespoord Geluidsoverlast Gezond en wel Jaarmarkt Herkingen wederom een succes Verantwoording Woord Daad Aanhangwagen Henk Hijmans exposeert in 't Blaeuwe Huus Eilanden-Nieuws een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt!! P.V. "De Combinatie" AGENDA JULI 'Bulten geschilderd' Ds. Van Stuyvenberg plotseling overleden Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 11 JULI 1995 Maandag 12 juni waren we er weer, in het oerlandschap aan de Jillesweg tussen Ouddorp en Goedereede, om verder te gaan met het oriënterend onderzoek naar bewoningsresten uit een ver verleden. We waren benieuwd naar het resultaat van de werkzaamhe den die "De Motte" op aanwijzing van de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek op zater dag 10 juni had uitgevoerd. In zicht Het groepje was deze dag kleiner dan zaterdag. De heer Lutter was er vanuit Amersfoort, Rias Olivier i^wam er voor uit Zoetermeer en m'n man en ik hadden er ook een dag \oqv uitgetrokken. Rias deed zijn verslag over zaterdag: "We zijn nog tot een uur of drie dtxirge- gaan maar wat scherven betreft hebben we niets bijzonders gevonden. Wel vier paalgaten en een slootje en dat vonden we typi.sch. Het was vreselijk weer, nog veel erger dan nu, maar ach ja, ik denk maar steeds aan Trimpe Burger die bij de Romeinse opgravingen bij Goedereede al die tijd alleen maar slecht weer heeft gehad". In het door "De Motte" uitgevlakte gedeelte van de proefput ontdekte de heer Lutter nog andere paalgaten die op beschociinkjcs wezen. Pas tcx;n hij er een lintje omheen trok en zei wat hij zag werd voor ons een patroon zichtbaar. Door zijn uitleg over de sporen die hij nu aantrof gingen wc begrijpen dat we inderdaad dicht bij de resten van vrc)cge- re bewoning konden zijn. Die weten schap en een waterig zonnetje dat door het wolkendek heen brak gaf ons goede moed. Nieuwe put De heer Lutter besloot dat er nog een put moest worden gegraven en met zijn tele foon werd ter plaatse gebeld naar Rijkswaterstaat om te vragen of er nog een keer een kraan kon komen. In afwachting van de komst van de kraan tekende Lutter alle sporen die hij zag nauwkeurig in op een watervast teken bord. Wij konden er nog niet over uit hoeveel hij in de bcxlem zag en wij niet zagen en volgden zijn aanwijzingen. "Zolang de kraan er niet is pellen we dit stukje zelf af want er zit veel meer in dan ik vrijdag kon zien",zei hij. We realiseerden ons dat het ook een voordeel heeft wanneer het nat is, want de klei werd keihard zodrs het een poos je droog was. De zijkanten van de put werden als cement. Rias en Adri schep ten grond weg terwijl ik geriefelijk op de kant zat en opschreef wat er gebeurde. De gehele maand juli exposeert Henk Hijmans zijn pastels, acrylverfschilderij- en en aquarellen in 't Blaeuwe Huus, het kantoor van VVV Ouddorp. De heer Hijmans vindt het belangrijk om sfeer en verstilling in zijn werk weer te geven. Zijn onderwerpen selekteert hij uit het Zuidhollandse landschap. Dit veelal vlakke landschap geeft hij in het werk ruimte, door zicht op de horizon te houden. De heer Hijmans gebruikt een voud en symmetrie om de rust in de composities te versterken. Zijn werk pro beert ons te onttrekken uit een overvolle en drukke wereld met weinig gevoel voor niet-materiële zaken, 't Blaeuwe Huus, VVV-kantoor te Oud dorp is geopend van maandag t/m zater dag van 8.30 tot 17.00 uur. Klokke twaalf uur hadden we twee mee vallers. Onder het gebeier van de Ouddorpse torenklokken kwam de kraan het terrein opgereden en Rias vond een greppel met Romeins schervenmateriaal. De kraanmachinist ging behoedzaam te werk en schaafde eerst de bestaande put verder uit. Vervolgens groef hij oost west een iets minder diepe put haaks op de eerste, omdat de heer Lutter vemuxïd- de dat er een woonplaats is geweest vlakbij of op de plaats waar de kreek langs de Jillesweg is vergraven. De nieu we put werd qua oppervlakte ongeveer even groot als de eerste. Bodemverkleuringen In het vlak dat ontstond zag Lutter inte ressante bodemverkicuringen, die hij omlijnde en intekende. Wat hij zag deed hem met grote zekerheid vermoeden dat we heel dichtbij de lokatic van een huis uit de Romeinse tijd zaten. Toen kwam de cruciale vraag: Gaat de opgraving veel verder of niet? Lutter raadpleegde de provinciaal archeoloog, die tot de slotsom kwam dat we niet veel verder m(x:sten gaan. Lutter zou alleen de volgende dag nog beschik baar zijn en zonder hem konden we als amateur-archeologen niet verder. Om nog zpveel mogelijk te doen werd een werkverdeling gemaakt, waarbij niet langer vanaf de kant kon blijven toekij ken. Bepaalde stukken van de nieuwe put moesten worden uitgegraven. Dat konden de Mottemensen mooi doen. Bij twijfel raadpleegden we de heer Lutter. die aangaf hoe en waarom de dingen gedaan mcxïstcn worden. In de loop van de middag werd het steeds beter weer. Het moest voor ons ook niet al te mooi worden, want dan droogden de bodemverkleuringen te gauw weg en konden ze niet zo mooi gefotografeerd worden. Overigens waren de werkomstandighe den ideaal en tcx^n Rias - in de eerste put - een terra nigra kruik uit de Ie of 2e eeuw vond kon zijn dag niet meer stuk. "Ik denk dat ik hem v(X)r SS^c heb" zei hij, opgetogen de scherven aan ons tonend. "Op deze manier zou ik wel een hele zomer willen graven". Ronde greppel Intrigerende vondst in de tweede put was een deel van een rondlopende greppel. Wat zat er binnen die greppel? In die rondlopende greppel zelf een grote don kere vlek, waarin Rias delen van een schattig potje van zwart dunwandig aar dewerk vond. Aan het eind van de middag konstateer- den we dat we veel geleerd hadden en niet ontevreden mochten zijn over wat Door de leden van de P.V. "De Com binatie" werd op zaterdag 1 juli deel genomen aan een fondvlucht vanaf Chateauroux (ca. 577 km.). In con cours 266 duiven die om 6.25 uur gelost werden met noordoostenwind. Het werd een droomuitslag voor Izaak Koese en Zn.. Om 15.20.02 uur con stateerden zij de winnende duif. Bij de eerste tien in de uitslag staan maar liefst zeven duiven van de familie Koese. Op deze door kopwind zware vlucht werd niet alleen de overwin ning in de vereniging behaald. In de kring Flakkee werd de eerste plaats behaald op 1145 duiven en in groot verband (Rayon 4) vloog de 1115526 zelf tien minuten los op nummer twee met een deelname van 10.000 deelne mende duiven! De uitslag is als volgt: 1. Koese Zn. 1, 2, 3, 5. 6, 7, 10, 13, 14, 18, 31, 33, 34, 38; C. van 't Veer 4, 40, 46, 51, 52; André v. d. Linde 8, 48; Gcbr. Vroegindcweij 9, 42, 43, 62; C. Polder 1 1, 17. 22, 47; C. Dubbeld 12,15, 27, 29, 35. 59; D. Meli.ssant 16, 30; M. de Blok 19, 25, deze dag ons had gebracht. We bekeken het tekenbord van de heer Lutter. Daarop stond alles tot in de puntjes gere gistreerd, greppeltje over greppeltje. We realiseerden ons dat de bewoners van toen veelvuldig met het probleem van afwatering bezig zijn geweest. Op weg naar huis peinsden we nog na over het raadsel van de ronde greppel. We hadden t(x;h wel graag geweten wat er binnen die ring te vinden is, maar wc legden er ons bij neer dat dat boek voor lopig dicht zal blijven en wordt bewaard en beschermd voor later. Tot zover Dinsdag om tien uur gingen we weer aan de slag en pelden een grote donkere vlek af in de tweede put. We vonden veel materiaal, zowel Romeins als inheems. Inheems aardewerk is plomp en dik, zeer primitief vergeleken met het Romeinse. Ik was gelukkig een terra cotta scherf met versiering te vinden. Aan de hand van die .scherf kan precies worden nage gaan waar hij vandaan komt en in welk atelier hij is gemaakt. Rias Olivier en meneer Lutter legden de laatste hand aan de registratie van de b(xlemvondsten en de vondstomstandig- heden. Er werd zorgvuldig gemeten en gefotografeerd. De heer Van Straten van Staatsbosbeheer kwam 's middags om de hoogte van de lokatie ten opzichte van de omgeving te helpen bepalen. Hij vond in de buurt een oor van een grote witte amfoor, een Romeinse voorraadkruik. Hans Klepper bracht de foto's en gegevens van de spo ren die in eerste instantie tot deze opgra ving hebben geleid. We brachten de zakken met scherven naar de auto van de heer Lutter, want bij de ROB in Amersfexirt worden de scher ven in een reinigingsinstallatie gewassen en gedroogd en vervolgens genummerd. De heer Beekman van Rijkswaterstaat, die kwam kijken naar het resultaat van ons oudheidkundig bodemonderzoek, werd bedankt voor de medewerking. De volgende dag zou de kraan alles weer dicht maken. We lieten onze blikken nog een keer over de opgraving gaan. "Wel of geen huis, we zullen het niet weten" zei meneer Lutter. "maar deze lokatie komt op de beschemiingslijst van de ROB". Voor "De Motte" is dat een hele gerust stelling en tot zover hebben we op dit punt als amateurarcheologcn ons werk gedaan zoals het hoort. Voor Rias Olivier is het werk aan deze opgraving nog niet gedaan. Hij schrijft het echte opgravingsverslag en zal te zij ner tijd voor "De Motte" een lezing hou den over de sporen van de Romeinse tijd in D'n Kouwen H(x;k. Cathy Westdorp 37, 44, 57, 63; C. v. d. Bos 20, 54; W. 1. Peeman 21, 23, 49, 50, 53, 56, 60, 61, 66; Gebr. Verburg 24; P. J. v. d. Slik 26, 41; L. Fabry 28, 39; Mevr. Dubbeld 32, 58, 64, 65; A. de Blok 36; J. C. Horseling 45, 55; E. Groenendijk 67. Op zaterdag 8 juli stond voor de oude duiven Pont St. Maxence en voor de jonge duiven Strombeek op het programma. De 857 deelnemende duiven werden om 8.15 uur in Strombeek gelost met noordoostenwind. Om 9.35.52 uur werd de winnende duif geklokt door de Gcbr. Verburg. In de kring F-lakkce behaalden zij de 13e plaats op 4212 deelnemende duiven, de uitslag van de eerste honderd duiven is als volgt: Gebr. Verburg 1, 9, 34, 39, 85, 96; I. Koese Zn. 2, 3, 11, 33, 52,60,61,63, 72, 76, 88; P. J. v. d. Slik 4, 10, 12, 35, 38. 55, 59, 62, 70, 86, 91; A. Vcrwcrs 5, 41, 42, 47, 51, 75, 82; D. Vroegindcweij Zn. 7, 25, 54, 94, 100; W. I. Peeman 8. 27, 29, 44, 50, 73, 95, 98; C. van 't Veer 13, 28, 58, 99; B. de Blok 15; H. Visser 17, 40, 45, 64, 83, 87; Gcbr. Vroegindcweij 20, (ingezonden) Hoewel 8 juli de temperatuur hoog op liep mochten we niet klagen over het be zoekersaantal. Het begon al om half 8 bij de rommelkramen, maar ze moesten ge duld hebben tot 10 uur. Diverse kramen met een grote verscheidenheid aan han delswaar zowel food of non-food hebben ruim aandacht gekregen. Het beach volleybal was heel leuk hoe wel het zand warm aanvoelde. Het parkeren en vervoer met de oude brandweerauto is voor velen erg interes sant geweest, wel dient vermeld te wor den dat enkele eigenaren van de boten niet doorgelaten werden. De commissie betreurt dit en biedt hiervoor excuses aan. Het was niet de bedoeling om u zo ver van de haven te laten parkeren. De markt begon om 10 uur. Om onge veer 11 uur hebben de kleinsten van de gymvereniging een demonstratie gege ven in de tuin van het bejaardencentrum. Het was erg leuk en velen hebben er van genoten. Om 5 uur 's middags sloot de markt en om 6 uur werd de voorlopige uitslag in het verenigingsgebouw 'Ons Huis' bekend gemaakt evenals de uitsla gen van de wedstrijden. 7 uur was 'Ons Huis' leeg en kon de commissie terugzien op een geslaagde en vermoeiende dag. Bij velen van u is de gedachte ontstaan dat de barbecue met muziek een af sluiting van de markt was. Dit is NIET het geval. De barbecue is door derden voor hun rekening en verantwoording georganiseerd. Met dank aan de bewoners van Herkin gen voor hun medewerking aan deze dag. De commissie Jaarmarkt Herkingen Ingezonden: Op zaterdag 8 en zondag 9 juli jl. werd in het dorp Herkingen een barbecue ge houden. Omtrent dit gebeuren willen autochtone buurtbewoners hun grote ongenoegen uiten. Dat dit kan gebeuren is abnormaal. De hele avond en op G(xis dag gedreun van zgn. 'levende' muziek en dat midden in de oude dorpskern waar verschillende ouders met kleine kinderen in grote pro blemen zaten. Ook de ouderen onder ons willen hierbij hun grote verontwaardiging uitspreken. Is dit geen geluidsoverlast? Is dit ons verantwoordelijkheidsgevoel? Een diep drcxïve zaak... Buurtbewoners centrum Herkingen Gezondheid en Welzijn op de Zuidhollandse Eilanden Maandthema juli/augustus "bcenklachten" Een gratis informaticpakkctje over dit thema kan opgehaald of aangevraagd worden bij de Gezondheidswijzer, het informatiecentrum over gezondheid- (szorg) van de GGD ZHE: Spijkenisse, Van Hogendorpstraat 50, tel. 01880-52204; HellevcKïtsluis, Oostzanddijk 26, (niet telefonisch); Middelhamis, Sportlaan 5, tel. 01870-86641; Oud Beijerland, Pad van Jongejan 3, tel. 01860- 10398. Informatiestands patiëntenverenigingen: 11-7: Psoriasis Vereniging (Rotterdam e.o.) 26-7: Borstkanker Patiëntenvereniging (Integraal Kankercentrum Rotterdam) 17-7: Multiple Sclerose Vereniging Ned. Steeds 's middags van 13.00-16.00 uur, bij het Patiënten Informatiecentrum van het Ruwaard van putten Ziekenhuis in Spijkenisse, naast de hoofdingang. Meer informatie: tel. 01880 - 58620. 37, 67, 68, 69; W. de Vos 21, 22, 26; C. V. d. Weijde 23, 43, 48; Mevr. Dubbeld 24, 49, 90; Comb, van Driel 30. 81, 93, 97; P. v. d. Linde 31, 56; D. Melissant 32, 36; André v. d. Linde 46, 53; C. Polder 57, 89; B. Kalkman 65; Gebr. v. d. Sluys 66; J. W. Steketec 71; M. de Blok 77,80; J. C. Horseling 78, 79; A. Sarcl.sc 84. De 266 oude duiven werden om 8.00 uur in Pont Maxence gelost met noordoostenwind. ITet werd weder om een schitterende overwinning voor Koese en Zn. Om 12.34,10 uur werd de eerste duif geconstateerd. Voorts legden zij beslag op de eerste vijf plaatsen in de uitslag. De uitslag is als volgt: 1. Koese en Zn. 1, 2, 3, 4, 5, 9, 13, 45, 48; C. van 't Veer 6, 7, 19, 30, 31, 36; J. v. d. Valk 8, 33, 52; M. de Blok 10, 17, 37, 51, 54; C. Dubbeld 1 1, 22, 40, 46; Gebr. Vroegindcweij 12, 26. 39,53, 57, 62; Mevr. Dubbeld 14, 18, 28, 35, 38, 41, 56 63; H. Visser 15, 20, 42, 65; W. I. Peeman 16, 27, 29, 34, 43, 44, 64; P. J. V. d. Slik 21, 47, 49, 61; Comb, van Driel 23, 58; D. Vroegindcweij Zn. 24; C. Kleyn 25; Gebr. Verburg 32, 55; T. Kern 50, 60, 67; A. Verwers 59. 66. De penningmeester van Woord en Daad ontving tijdens het tweede kwartaal van 1995 de volgende bedragen: Verkopen32,60 Spaarglobes45,90 Nagekomen van krentenbroodaktie75,00 Verkoop bej.reisje N.H. Gem. M'hamis339,40 Part.aktie mej. A. Hartensveld65,00 Verkoop Geldermalsen, mevr. Oosterlee876,50 PaaskoU. Groen van Prinstererschool538,55 Gift School met de Bijbel, Sommelsdijkƒ2.000,00 Rente bank10,02 Totaalƒ3.982,97 leder die hiertoe heeft bijgedragen harte lijk dank! Aan ieder die ons mooie en dankbare werk wil steunen geven we dan ook gaarne ons gironummer 5620184 t.n.v. Woord en Daad te Middelhamis of het banknummer 36.13.13.772 van de Rabobank te Middelhamis. De Penningmeester W&D Goeree-Overflakkee expositie Wim Vaarzon Morel galerie Hoekweidel Wolphaertysdijk ZL gem. Goes De lichtval op de verwaaide bloemen, een wondere impressionistische wereld waar je de geuren van oostindi.sche kers mikt of de koude najaarsstorm voelt als je de tuindcxïken bekijkt. Wim Vaarzon Morel moet soms dikke tmien en jassen dragen als hij schildert, want hij werkt nooit aan een winterland schap in zijn warme atelier. Alles geschiedt buiten, ter plekke 'het tafereel is daar, waar je het ziet'. Vandaar een glasheldere, soms ijle, soms bonkige afbeelding van wat 'buiten ge schilderd' is. Een ongerepte kijk, durf en pers(X)nlijkheid staan garant voor direkt, kleurrijk werk zowel wanneer het tuinen betreft, als ook in de schitterende paar- den-aquarellen of aquarellen van zeil schepen. Schetsen, die altijd zo'n schwung en vaart hebben bij Vaarzon Morel, kunt u op deze expositie ook bewonderen: elk facet van het paard vindt u bij deze bij- De Geref. Gemeente van Middelhamis, die goede herinneringen heeft aan haar oud-voorganger ds. Th. van Stuyven berg, heeft met schrik het plotseling overlijden van deze predikant vernomen. Jl. zaterdagmorgen werd ds. Van Stuy venberg door zijn echtgenote dood aan getroffen in de ambtswoning in Waarde, de gemeente die hij sinds twee jaar dien de. De overleden ds. Van Stuyvenberg was zoon van wijlen predikant A. van Stuy venberg, ook hij overleed plotseling in de gemeente Aagtekerke die hij toen sinds plm. een halfjaar diende. Ds. Van Stuyvenberg was 43 jaar toen hij in zijn eerste gemeente Rotterdam- Zuidwijic werd bevestigd. Hij was ge boortig van Woerden en groeide op in Zeeland waar zijn vader predikant was te Yerseke. Van 1973 tot 1977 heeft ds. Van Stuy venberg de Ger. Gemeente te Middel hamis gediend. Vandaar vertrok hij naar Emmeloord en nadien naar Terwolde-de Vecht om in 1990 naar Middelburg te komen, gevolgd door Waarde. Hij was een geliefd predikant, ook in het pastorale werk. Morgen, woensdag, wordt zijn stoffelijk overschot te Nunspeet ter aarde besteld. In die gemeente heeft ook ds. A. van Stuyvenberg gestaan en er wonen enkele van de kinderen van de overledene. TE KOOP enkel-as ongeremd afm.200x125 Gegalvaniseerd Tel. (01870) 83453 zondere expositie terug: het zwoegende trekpaard en de dravers op de renbaan, de jockey's, de dieren die gelaten in het vroege ochtendlicht op de markt wachten op hun nieuwe eigenaar. Kortom, een expositie waarvoor een rit naar de zeeuwse galerie zeker de moeite waard is. De expositie wordt geopend op vrijdag 14 juli 1995 om 20.00 uur door Andreas Oosthoek, Hoofdred. van de Provinciale Zeeuwse Courant. Heel lang had mevrouw Peters eigenlijk niet echt last van haar spataderen gehad. Haar zoontje Tommy maakte wel eens een opmerking dat hij die blauwe dikke strepen op haar benen niet mooi vond, maar verder..... Toch voelde ze de laatste tijd wel die vermoeidheid. Zou ze dan toch maar eens een afspraak maken met de huisarts? Oorzaak Spataderen zijn een abnormale verwij ding van een ader. Het is een veel voor komend probleem. De slagaderen in het lichaam vormen de aanvoerroute van het bloed nar de benen. Het bloed, dat hier voeding brengt, moet echter ook weer teruggevoerd worden naar het hart. Dit geschiedt via de aderen. In deze aderen zitten klepjes die er voor zorgen dat het bloed alleen maar vanuit de benen in de richting van het hart kan stromen en niet terug. De kleppen zitten vooral op een aantal belangrijke punten in het been, bv. ter hoogte van enkel, knieholtes en in de liezen. Als de kleppen op enigerlei niveau niet goed meer functioneren kun nen problemen ontstaan. Het bloed kan dan weliswaar in de richting van het hart vervoerd worden, maar als men overeind gaat staan, kan het bloed door de zwaar tekracht ook weer naar beneden in de richting van de benen zakken. Het gevolg hiervan is dat er een grotere dmk ontstaat in de aderen van de benen waar door deze vaten uit kunnen zetten en uit- bochtingen krijgen. Dit geschiedt vooral in het oppervlakkige adersysteem dat vrij dicht onder de huid gelegen is. Als de mens steeds in horizontale positie zou blijven, zouden er geen spataderen kunnen ontstaan. Doordat we echter rechtop lopen kan de al eerder genoemde zwaartekracht zijn invloed uitoefenen. Afgezien hiervan zijn er echter nog een aantal factoren die een verhoogde kans geven op het ontstaan van spataderen. Iedereen kent wel het meer optreden van spataderen tijdens en na een zwanger schap, hetgeen verklaard wordt door hor monale veranderingen. De bindweefsel- stmcturen in het lichaam en de bloedva ten worden daardoor zwakker, waardoor ook de klepjes in de aderen worden aan getast. Daamaast kunnen spataderen ook erfelijk zijn. Mannen zijn ook zeker niet gevrijwaard. Mensen met een staand beroep hebben ook een verhoogde kans op het krijgen van spataderen. Klachten Gelukkig is het niet zo dat spataderen altijd aanleiding geven tot klachten, hoe wel de aanwezigheid wel vaak als sto rend of lelijk wordt ervaren. Toch kun nen er wel degelijk klachten optreden, zoals moeheid, pijn of jeuk. Spataderen die al jaren bestaan kunnen eventueel nog emstiger klachten vormen zoals het zogeheten open been. Juist daarom is het ook nodig uitgebreide spataderen te laten behandelen. Behandeling Voor wat betreft de behandeling zijn er diverse mogelijkheden. Als men bedenkt dat de verhoogde druk in de aderen uit eindelijk de oorzaak is voor de klachten, dan is het een logische gedachte om tegendruk te bieden. Dit kan bereikt worden door het dragen van elastische kousen. Dit is eigenlijk de enige manier om spataderen te voorko men voor mensen die in eerder genoem de risicogroepen vallen. Ook als er al spataderen aanwezig zijn is het dragen van elastische kousen een afdoende maatregel. De praktijk leert echter dat het dragen van deze kousen als hindedijk wordt ervaren en cosmetisch niet fraai wordt gevonden. Een andere behandelingsmogelijkheid is het inspuiten van de spataderen met een vloeistof die een steriele ontsteking van de ader geeft waardoor hij gaat ver schrompelen en uiteindelijk verdwijnt. Dit is de zogeheten "sclerotherapie". Omdat mensen met spataderen sowieso een verhoogde kans hebben op het her krijgen ervan is het met name bij de scle rotherapie een zaak om dit geregeld goed bij te houden. Nog en mogelijkheid is om de spatader operatief te verwijderen. Dit is met name nodig als de spataderen te uitgebreid zijn voor andere behandelingsmethoden. Bij de operatie wordt de klep in de lies of de knieholte onderbonden en wordt de ader vaak "gestript". Dat wil zeggen dat via een bepaalde techniek met een soort ijzerdraad de slechte ader in zijn geheel uit het been wordt getrokken. Tot slot Spataderen vormen een frquent pro bleem, waarbij zeker ook geldt dat voor komen (dragen van elastische kousen) beter is dan genezen. Ook bij het niet ervaren van klachten kan behandeling toch noodzakelijk zijn vanwege de nade lige effecten op de lange duur. Een bezoek aan de huisarts is dan ook aan te raden. Samen met een specialist in het ziekenhuis kan dan bekeken worden welke behandelmethode te verkiezen is: sclerotherapie, operatie of wellicht een combinatie van beide. P. Heres, chimrg Van Weel-Bethesda Ziekenhuis, Dirksland

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 2