Concertagenda 'SS/'SG r Naïeve schilderijen en bronzen in De Parterre Stichting Vrije Recreatie bestaat 25 jaar jeugd- hoekje d'^C'A Viool- en Pianoconcert (Kamperen bij de Boer) van Oom Ko ^nd in de Doopsgezinde Kerk te Ouddorp 1996 P.V. gevleugelde vrienden Dirksland maar is nog lang niet uitgestreden! MEERKERK - Voor de tweehon Acceptatie Niet meer weg te denlcen Strijd nog niet gestreden Feest Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 7 JULI 1995 Donderdag 6 juli: Hervormde Kerk - Goedereede, Zomerzangdienst: Chr. Gemengde Zangver. 'Soli Deo Gloria' uit Stel- lendam. Aanvang 19.30 uur. Dinsdag 11 juli: Doopsgezinde Kerk - Ouddorp, Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Zomerconcert. Viool: Manuela Hoogenboom. Piano: Mar lies Molenaar. Aanvang 20.00 uur. Donderdag 20 juli: Hervormde Kerk - Goedereede, Zomerzangdienst: Panfluit: C. v. d. Velde. Trompet: S. van Broekhoven. Orgel: J. Hollaar. Aanvang 19.30 uur. Dinsdag 25 juli: Toren van Goedereede, Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee. Zomerconcert. Pianoforte: Riko Fukuda. Cello: Maaike Roelofs. Aanvang 20.00 uur. Donderdag 3 augustus: Hervormde Kerk - Goedereede, Zomerzangdienst: Chr. Gemengde Zangvereniging 'Jubilate' te Oolt- gensplaat. Aanvang 19.30 uur. Vrijdag 11 augustus: Hervormde Kerk - Middelharnis, Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee, Zomerconcert. Trompet: André Heuvelman. Orgel: Piet Westhoeve. Aanvang 20.30 uur. Zaterdag 26 augustus: Rooms Katholieke Kerk - Oude Tonge, Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Blokfluit: Elly Bakker. Clavecimbel en orgel: Aart van der Gronden. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 23 september: Hervormde Kerk - Sommelsdijk, Thematisch Orgelconcert Hollandse Koraalkunst door Paul Kieviet. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 30 september: Hervormde Kerk - Dirksland, Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Domcantorij o.l.v. Remco de Graas. Orgel: Jan Jansen. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 14 oktober: Hervormde Kerk - Stad aan 't Haringvliet, ten bate van Restau ratiefonds van de kerk; Chr. Man nenkoor 'Jubilate Deo' te Ouddorp o.l.v. J. Bezuijen. Aanvang 20.05 uur. Zaterdag 28 oktober: Hervormde Kerk - Middelharnis, Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Orgel: Aart Bergwerff. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 28 oktober: Hervormde Kerk - Stellendam, Herdenking 5-jarig bestaan van D.E.V.; Chr. Mannenkoor 'Door Eendracht verbonden' te Stellendam; Kerkkoor 'Canticum' te Ouddorp/ Stellendam en Kinderkoor 'Hatikwa' te Kerkwerve. Aanvang 19.30 uur. Vrydag 10 november: Hervormde Kerk - Sommelsdijk, Mannenkoor 'Jeduthun' uit Amers foort o.l.v. C. 't Jonk. Organisten: Arie Kortleven en Jaap Hollaar. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 11 november: Hervormde Kerk - Dirksland, 'Magnificat' te Middelharnis o.l.v. Rinus Verhage. Orgel: Wim Diepen horst. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 18 november: Hervormde Kerk - Sommelsdijk, Thematisch Orgelconcert 'Tussen Bach en Mendelsshohn' door Paul Kieviet. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 25 november: Rooms Katholieke Kerk - Oude Tonge, Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Lezing in samenwer king met de Vereniging van Orgel vrienden door Dr. Albert Clement. Aanvang 14.30 uur. 's Avonds in de Hervormde Kerk te Oude Tonge orgelconcert door Dr. Albert Cle ment. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 25 november: Hervormde Kerk - Sommelsdijk, Kerstconcert: Harp: Anke Anderson. Hobo: Anja van der Maten. Panfluit: Liselotte Fennema. Orgel: Jaap Hol laar en Dub de Vries. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 25 november: Hervormde Kerk - Stellendam, ten bate van Woord Daad; Dirks- op deze weegschaal worden hoofdletters gewogen. Alle grote A's komen op de linkerschaal en de grote B's vanzelfsprekend aan de rechterzijde. Naar welke kant zal de zaak doorslaan, dat is het enige wat je maar hoeft in te le veren. Nou zeg eens eerlijk, is dat geen lichte opdracht? 1De jongste zoon van Jakob. 2. De eerste man. 3. De eerste schaapherder. 4. Weduwe van 84 jaar die de Heere Jezus in de tempel zag. 5. Man van Ruth. 6. De toren vanbouwde men om in de hemel te komen. 7. Van dit land was Nebukadnézar de koning. 8. Broer van Mozcs. 9. David zag deze vrouw vanaf zijn dak en trouwde op een oneerlijke manier met haar. 10. In dit dorp werd Jezus geboren. Een hele tijd geleden stuurde Jolanda v.d. Wende uit Oud dorp mij een puzzel waar de klin kers (a, e, o, i, u, ij) uit weggelaten waren. Welke namen van rivieren ont staan door de juiste klinkers toe te voegen in de laadbakken van de duwboot? Jolanda, uiteraard weer hartelijk bedankt voor je idee. Er staan er nog meer van jou op stapel, ter zijnertijd zie je ze wel afgedrukt. Op vakantie of gewoon lekker thuis, allemaal een fijne tijd toege wenst. Rust maar lekker uit! Groeten van de lands Mannenkoor o.l.v. Dinant Struik. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 2 december: Hervormde Kerk - Stellendam, 50-jarig bestaan van Soli Deo Gloria te Stellendam. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 9 december: Hervormde Kerk - Sommelsdijk, Kerstconcert met verzoekprogram ma. Bariton: Karel Bogerd; Orgel: Jaap Hollaar. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 16 december: Hervormde Kerk - Oude Tonge, Chr. Gem. Zangver. 'Soli Deo Gloria' te Stad aan 't Haringvliet. Het Thools mannenkoor. Chr. Gem. Zangvereni ging 'Com nu met Sangh' te Oude Tonge. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 16 december: Hervormde Kerk - Goedereede, Kerstzangavond: Duivelands Mannen koor o.l.v. H. Weekhout en Chr. Man nenkoor 'Jubilate Deo' uit Ouddorp o.l.v. J. Bezuijen. Aanvang 19.30 uur. Maandag 18 december: Hervormde Kerk - Sommelsdijk, Kerstconcert: Mannenkoor 'Ons Kcx)r' te Sommelsdijk. Aanvang 20.00 uur. Dinsdag 19 december: Hervormde Kerk - Stad aan 't Haringvliet, Kerstconcert. Chr. Gem. Zangver. 'Soli Deo Gloria' rn Chr. Jongerenkoor 'Psallite Deo' beide o.l.v. Paul Kieviet. Orgel: Kees Villerius en Bart-Jaap de Bakker. Trompet: Jacques van Broekhoven. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 23 december: Hervormde Kerk - Sommelsdijk, Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee, Kerstconcert. Chr. Oratorium Ver. 'Middelharnis' o.l.v. Rinus Verhage. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 23 december: Hervormde Kerk - Nieuwe Tonge, Kerstzangavond. Chr. Gem. Koor 'Advendo' en Jeugdkoor 'Bid en Zing' o.l.v. Peter Wildeman. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 23 december: Hervormde Kerk - Middelharnis, Kerstzangavond. Herv. Zangver. ■Jeduthun' te Middelharnis o.l.v. Mar van der Veer. Orgel: Bart-Jaap de Bakker. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 23 december: Dorpstienden' - Ouddorp, 'Canticum' (cantorij) te Ouddorp o.l.v., Mw. K. Ovcrweel; Chr. Kin- derkcxir 'Jong begonnen' te Ouddorp, Chr. Jeugdkcwr 'Van Knop tot Bkx;m' te Ouddorp, Chr. Gem. Koor 'Hart en Stem' te Ouddorp, onder leiding van Jan Bezuyen. Organist: Johan van Brix^khovcn. Aanvang 19.30 uur. Dinsdag 26 december: Gcr. Gemeente - Dirksland, Kerstzanga vond. Dirkslands Mannenkcx^r o.l.v. Dinant Struik. Gem. koor 'Soli deo Gloria' o.l.v. Wim de Penning. Jeugdkoor 'luventa' o.l.v. Wim de Penning. Aanvang 19.00 uur. Zaterdag 20 januari: Hervormde Kerk - Sommelsdijk, Piano/vleugel: Loek van der Lcedcn; Orgel: Jaap Hollaar. Aanvang 20.00 uur. Galerie De Parterre in Middelhar nis organiseert van 13 juli t/m 12 augustus een expositie die is sa mengesteld uit werk van Fred Breebaart met naïeve schilderijen en Manolo Puerta Molina met bronzen beelden. FRED BREEBAART schildert reeds vanaf 1973 beroepsmatig en koos reeds snel voor de naïeve schilderkunst. Deze stijl bleek hem het best te liggen. Sinds de 19e eeuw is de naieve stijl een benaming voor de schilderswijze van veelal autodidactische dilettanten. Zon der beïnvloeding van historische stijl ontwikkelingen of zonder vormen van volkskunst beelden zij de zichtbare rea liteit op een kinderlijke, naïeve wijze uit. Daarbij bestaat vaak grote aandacht voor detail. „Details zijn belangrijk" bepleit Fred. „In onze gejaagde maatschappij bekijken mensen alleen nog maar het geheel. Men neemt niet de tijd om van het kleine te genieten en daardoor ont gaat veel kijkplezier". Op het eerste gezicht zijn de schilderijen heel waar heidsgetrouw maar de oplettende kijker ontdekt allerlei verrassende elementen. Zo zijn historische monumenten vaak in een gefantaseerde context geplaatst en is het altijd mooi weer. Het vrolijke platte landsleven in Cura(j'ao en Spanje waar Fred veel werkt en woont heeft duidelijk invloed op zijn werk. Het schilderij dat hij maakte van het Vingerling in Middelharnis laat dan ook een stralend blauwe lucht zien en de bevolking ver maakt zich opperbest in en rond het water. In Zierikzee plaatst Fred een bonte kermis waar diverse vrolijke zaken zich afspelen. MANOLO PUERTA MOLINA is gebo ren in 1945 in Durcal, Granada, Spanje. In 1966 kwam hij naar Nederland en was direkt verkocht aan de sfeer in Neder land. Manolo wilde hier werken en sloot zich er voor 100% voor in te zetten. Beeldhouwen was voor hem een ge schikte vorm en hij besloot dan ook om les te nemen bij Frits Stapel. Deze geren- omeerde beeldhouwer bracht hem de fij nste kneepjes van het vak bij maar voor Manolo was dit niet genoeg want hij wilde meer. Schilderen. Via de lessen die hij genoot van Kees Andrea kon hij ook in het schildersvak alle kanten uit. In de loop der jaren behaalde zijn werk vele nationale en internationale prijzen en was hij verzekerd van veel werk in binnen- en buitenland. In Galerie De Parterre zal de kunstenaar bronzen beelden tentoonstellen. De werken van Fred Breebaart en Ma nolo Puerta Molina zijn te zien van 13 juli t/m 12 augustus in Galerie De Par terre, Voorstraat 31, Middelharnis. Openingstijden: Donderdag14.00 tot 17.00 uur Vrijdag14.00 tot 21.00 uur zaterdag10.00 tot 17.00 uur Buiten deze tijden kan de galerie altijd bezocht worden na afspraak (01870) 83523. Deze rubriek - uitsluitend bedoeld voor KERKCONCERTEN op Goeree en Overtlakkee - beoogt een spreiding van de concertavonden te bewerkstelligen. Verenigingen kunnen zich bij het vast stellen van hun programma op boven staande informatie richten. Komen er desondanks meerdere concer ten op een en dezelfde avond voor, dan worden ze geplaatst in volgorde van bin nenkomst. Stuurt u tijdig uw gegevens toe en niet enkele weken voordat het concert plaatsvindt. We hopen deze rubriek elke eerste vrijdag van de maand te plaatsen. Concerten tot een jaar na datum worden opgenomen. Aanmeldingen voor deze rubriek uitslui tend door middel van formulieren, die kunnen worden aangevraagd via tel. (01870) 82560. Op D.V. dinsdagavond 11 juli organi seert de Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee een concert in de Doops gezinde kerk te Ouddorp. De uitvoerenden op deze avond zijn Marlies Molenaar, piano en Manuela Hoogenboom, viool. Dit duo, dat sinds 1989 samenspeelt, kent een repertoire dat zich uitstrekt van de Barok tot muziek uit deze eeuw. Voor dit concert hebben zij een fraai pro gramma samengesteld dat bestaat uit zowel kamermuziek als een piano-solo. Zij zullen samen werk ten gehore bren gen van Johann Christian Bach, Felix Mendelssohn Bartholdy en Fritz Kreisler. Marlies Molenaar zal op de piano een Ballade van de piano-virtuoos Franz Liszt vertolken. Marlies Molenaar begon haar pianostu die bij Jacques van Oortmerssen. Daarna studeerde zij aan het Rotterdams conser vatorium bij Elly Salome en Aquiles Delle Vigne. Bij de laatstgenoemde ver volgde zij haar studie in Parijs, waar zij zich ook specialiseerde in de kamermu ziek. Zij volgde lessen bij Manfred Stilz en Nina Patarcec. In binnen- en buiten land volgt zij masterclasses en verzorgt zij optredens als soliste en in kamermu- ziekverband. Daarnaast heeft zij zowel in Barendrecht als in Utrecht een pianoles praktijk. Manuela Hoogenboom studeerde viool aan het koninklijk Conservatorium van Den Haag bij Jaring Walta. Hierna stu deerde zij bij Philip Hirschhom en Em my Verhey, waar zij het diploma kamer muziek behaalde. Manuela volgde diver se masterclasses en maakt deel uit van het Arion Ensemble. Zij heeft een vaste plaats in het randstedelijk begeleidings orkest en geeft les aan de Leidse muziek school. Het concert in de Doopsgezinde Kerk begint om 20.00 uur. Zaterdag 24 j.l. was het een drukke duivendag. Een midfondvlucht van uit Chantilly, een afstand van 307 km en de eerste jonge duivenvlucht vanuit het Belgische St. Kath. Waver, een afstand van 82 km Warm weer en een Noord-oosten wind zorgden ervoor dat er stevig gewerkt moest worden. Vaniot Chateauroux arri veerde de eerste duif bij C. Vermeulen. De rest van de prijzen ging grotendeels naar J.C. Roodzant, waar nu de tempera tuur gaat stijgen de wedstrijdvorm op het hok verschijnt. De eerste duif vanuit Chantilly meldde zich bij C. Nagtegaal te Melissant. Bij de jongen werd de spits afgdbeten door A. Bolleman, die daar mee bewees dat met weinig duiven mee [7] het toch mogelijk is de eerste prijs te winnen. J.C. Roodzant draaide een vlot een vroege serie prijzen. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. De gedetailleerde uitslag Chantilly luidt: C Nagtegaal 1, 10; Hameete Hoekman 2, 7, 9, 19, 27; J.C. Roodzant 3, 5, 11, 15, 16, 17, 30, 31, 33; J.A. Koppelman 4, 6, 13, 18, 29; J. Kleijnenberg 8, 21, 28; P.C van Alphen 12, 14, 24, 32; K de Jong 20; C.Vermeulen 22, 26; B 't Mannetje 23, 25. De eerste 50 prijzen van de jonge vlucht vanuit St. Kath. Waver. A. Bolleman 1; J.C.Roodzant 2, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 27, 36, 43, 44; J.A. Koppelman 3, 4, 12, 18, 39, 45, 50; K de Jong 5, 19, 34, 37, 43; Hameete- Hoekman 12, 33, 40, 48; W. Nieuwland 13, 17, 24, 28, 38, 47; C. Vermeulen 15, 22, 35, 49; Hans Koppelman 16, 21, 31, 32; P.C. van Alphen 20, 51;C. Nagtegaal 23; L.S.van der Baan 25, 26, 29, 30; M.J. Kalle 41J. Kleijenberg 46; Bert 't Mannetje 52;. De toegangsprijs bedraagt 7,50 resp. ƒ5,00 voor scholieren en houders van een CJP of 65+ pas. derdduizend bij de jubilerende Stichting Vrije Recreatie (SVR) aangesloten recreanten belooft het eerste weekend van september een knallende afsluiting te worden van weer een fijne vakantie op het plat teland bij de SVR-kampeerboer en -boerin. In dat weekend wordt namelijk een groots jubileumfeest georganiseerd ter gelegenheid van het feit dat de SVR zich al een kwart eeuw beijvert voor 'vrije re creatie', waarbij het vooral gaat om het kamperen en logeren op kleinschalige campings, meest boerencampings. De jubileumuitgave van het halfjaarlijks informatiebulletin TNFO' geeft een stuk SVR-geschiedenis weer, dat omschreven wordt als 'jarenlang opboksen tegen bu reaucratie, jaloezie en vooroordelen'. Evenwel kan de SVR ook met gepaste trots wijzen op hetgeen in die afgelopen 25 jaar tot stand is gekomen. En inderdaad, de jubilerende Stichting heeft veel bereikt sinds de oprichting op 3 september 1970. Was het vrij kampe ren toen nog slechts de passie van enkele boeren (onder aanvoering van SVR-op- richter en -voorzitter W. T. van den Berg), inmiddels is het fenomeen 'Kam peren bij de Boer' geaccepteerd, wordt de SVR gezien als een autoriteit op recreatiegebied en is deze vorm van recreatie niet meer weg te denken uit de vakantiebeleving van de recreant. Het accepteren van deze in 1970 nieuwe vorm van recreatie is evenwel niet zon der slag of stoot gegaan. Vooral de regu liere campings zagen zich bedreigd in hun broodwinning, sloegen alarm en drongen bij gemeentebesturen aan op maatregelen. Dit leidde .soms tot ontrui ming van boerencampings, maar ook tot een ware toeloop van recreanten naar de SVR. Logisch, want in die tijd was er immers maar een soort camping: 'luxe en daar door duur en vaak nog overvol, scheer- lijn over scheerlijn'. Het aanbod van de SVR daarentegen: 'eenvoudig kamperen op het platteland, rust, ruimte en - door het ontbreken van allerlei dure, onnodige voorzieningen - vooral betaalbaar! Langzamerhand wist de SVR ook de overheden te overtuigen van de nood zaak van een goede regeling van hel kleinschalig kamperen. Mede door de in spanningen van van de SVR kwam er een Kampeerraad en werd de Kampeer- wet van kracht, waarin het Kamperen bij de Boer beperkt (vijf kampeermiddelen per boerenerf) werd toegelaten. Een suc ces voor de SVR doch, gezien de grote behoefte aan dit soort vakanties, onvol doende! De SVR voerde aktie, klopte aan bij de Overheid, hetgeen leidde tot de nieuwe Wet Openluchtrecreatie (WOR), waarin het kamperen bij de boer wordt verruimd naar tien en in het hoog seizoen naar vijftien kampeermiddelen per boerenerf! Dat het kamperen bij de SVR-boer niet meer is weg te denken uit de vakantie beleving van de recreant, blijkt wel het groeiend aantal donateurs dat bij de Stichting is aangesloten èn uit het weer elk jaar stijgend aantal overnachtingen op het boerenerf. In 1994 maar liefst 1,3 miljoen! In het belang van al die recreanten en de ruim 1200 SVR-kampeerboeren in bin nen- èn buitenland, blijft de SVR zich in zetten om bepaalde passages in die nieu we wet te doen veranderen. Eén van die passages is onder meer die, waarin ge meenten de vrijheid krijgen hun eigen kampeerbeleid te bepalen. Dit leidt, volgens de SVR, tot grote onduidelijkheid en willekeur: waar de ene gemeente meegaat met het advies van de WOR en tien tot vijftien kam peermiddelen zal toestaan, zullen andere gemeenten deze aantallen naar eigen in zicht kunnen beperken. 'Willekeur kan nooit de bedoeling van de wet zijn' zegt de SVR en daarom zal de SVR 'aan de deur van de overheid blijven rammelen' om te komen tot een 'landelijke' rege ling. 'De strijd voor echte vrije recreatie is nog lang niet gestreden', aldus de jubi lerende maar nog steeds strijdvaardige Stichting. De SVR-kampeerders rekenen weer op een feestelijk kampeerseizoen bij 'hun' kampeerboer en -boerin in Nederiand of elders in Europa. Velen hebben hun vakantieplannen al helemaal aangepast aan het op stapel staande jubileumfeest, dat in het Utrechtse Houten wordt ge houden. In de 'Jubilcum-Info' heet dat: 'Houten, here we come!' Voor meer informatie over het Kam- peren-bij-de-Boer in het algemeen of over het Jubileumfeest in het bijzonder: SVR, Broekseweg 75, 4231 VD Meerkerk. Telefoon (01837) 2741/2742/2743.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 6