EIIAtlDEtl-niEUWS Historie Sommelsdijlise Kericgraclit HS ROKKEIf i29r VBlmJmoBR VAN öt. VICTOR Oi^elconcerten te Dreischor I FASHION HET ':gjkVENSTER eiGEN-viiizcn siGwricam smipwo Publikatie Stichting Kerkgracht Sommelsdijk: (6) een huis verkopen... m VERVOLGVERHAAL 2e Blad VRIJDAG 7 JULI 1995 No. 6415 Blik op kerk "y^ en samenleving tj - Een jongen of een meisje? - Kamerbreed verzet - Als God wezen Dèt gaf toch nog wel even een schok- effekt in Nederland. De plannen van een kliniek in Utrecht om naar wens aan echtparen een jongen of een meisje te 'leveren'. Uiteraard moeten de toekom stige ouders wel bereid zijn diep in de beurs te tasten. Maar de mogelijkheid werd geopperd: een kind op bestelling, en naar keuze, van het mannelijk of van het vrouwelijk geslacht. De medische wetenschap is de laatste ja ren tot ongekende hoogten geklommen. Zo hoog, dat telkens de vraag moet wor den gesteld: mag ook alles wat kèn? Hoe wijd zijn de grenzen van de medische ethiek? Of zijn er überhaupt helemaal geen grenzen meer? Bij dit bericht - een kind op bestelling - stak er toch nog een stormpje op in ons vaderland. Allereerst omdat de deskundi gen twijfelen aan de mogelijkheden. De arts die de plannen met veel bombarie had aangekondigd, werd in het t.v.-pro- gramma 'Nova' geducht aan de tand ge voeld, en daarbij bleek dat hij zelf aller minst zeker van zijn zaak was. Het ge volg - gelukkig - dat hij op staande voet de laan werd uitgestuurd. We mogen dat dankbaar noteren, maar daarmee zijn de plannen natuurlijk niet van de baan. Wat wèl moedgevend was: in de Tweede Kamer was er een breed verzet tegen deze ontwikkeling. De diverse politieke partijen, van links tot rechts, waren een stemmig van mening dat hier een grens wordt overschreden. Niet dat al deze bezwaren gefundeerd waren op het Woord van God, ook uit humanistisch oogpunt was men van mening dat dit niet kèn. H: Minister Borst van Volksgezondheid, die gevraagd was de oprichting van een der gelijke kliniek tegen te gaan, was ook van mening dat die kliniek er inderdaad niet mag komen, maar zij beschikt voorshands niet over de middelen om er iets tegen te doen. Het ergste gevaar lijkt voorlopig bezwo ren. Maar dat wil nog niet zeggen dat de bui daarmee overgedreven is. Want de medische experimenten gaan verder en er zijn altijd weer wetenschappers die voor geen enkele grens halt willen hou den. En mocht dit allemaal niet door gaan, wie zal zeggen wat ons nog méér boven het hoofd hangt? We leven nu eenmaal in een apocalypti sche tijd. Een tijd waarin de mens en zijn kennen en kunnen centraal staat. De mens die eens de pretentie heeft gehad als God te willen zijn. En vandaag schijnt die mens niet alleen zijn Schep per te willen imiteren, maar zelfs te ver beteren... Waarnemer f'I>»'S'i Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker-' bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. Op mijn video-apparaat stel ik steeds opnieuw de juiste tijd in, maar als ik wat later kijk, wijst hij weer een minuut te laat aan. Antwoord: Dan loopt uw horloge vóór, want dit merk video-apparaten krijgt tel kens via teletekstsignalen het precisie tijdsein door van de atoomklok. 60R0ELÜ00i In deze rubriek is enige tijd geleden een vraag over de behandeling van gordelroos aan de orde geweest. Een abonnee die langdurig met deze kwaal tobt zou nog graag over dat antwoord beschikken en zo mogelijk kontakt hebben met iemand die gordelroos met succes heeft bestreden. Wanneer u haar van dienst kunt zijn gelie ve u dat aan de redaktie door te geven, waarna wij voor kontakt zullen zorgen; wie weet kunt u haar helpen. Redaktie In reclamespotjes worden veel onbegrij pelijke termen gebruikt. Wat betekent bijvoorbeeld 'dit wasmiddel wast signi ficant schoner?' Antwoord: Significant hoort daar niet thuis, want het is het tegenwoordig-deel- woord van het latijnse werkwoord signi ficare: een teken geven, en je kunt niet zeggen: een teken gevend schoner. Het zou moeten zijn: het is veelbetekenend, dat je met dit middel schoner wast. Maar de reclamemaker wil 'dure' termen ge bruiken. Het publiek snapt er vaak niets van! KUUIS OF MUNT? Met welke munt en koers krijg ik te ma ken in Opatija? Antwoord: Opatija (spreek uit 0-pa-tie- ja) ligt in het Kroatische deel van Istrië, heeft als munt de kuna en drie kuna's maken zowat één gulden. Hoe lang is een overstapje op een strip penkaart geldig? Antwoord: Met 2 t/m 4 strippen mag u één uur vanaf de stempeltijd reizen, met 5 t/m 7 strippen mag u Vi uur in de bus zijn, met 8 t/m 10 twee uur, met 11 t/m 16 drie uur en met 17 t/m 20 strippen hoeft u pas na 3V4 uur uit te stappen. Niet de instaptijd, maar uw uitstaptijd is in 't geding! op donderdag 13 juli a.s. begint D.V. de serie concerten die de organist Dirk Jansz. Zwart ook dit jaar zal geven op het orgel van de Hervormde Kerk te Dreischor. Deze concerten hebben wekelijks plaats op donderdagavond; het zijn er zes in ge tal, vanaf 13 juli tot en met 17 augustus a.s. De aanvang is altijd om 20.00 uur. Het orgel in de oude kerk van Dreischor (met z'n twee torens, voorstellende de Moeder Maria en het Kind), dateert van 1967, en is een geschenk van het toen malige Rampenfonds. Het is een fraai klinkend instrument, gebouwd volgens het klassieke mechanische sleeplade- principe: het heeft 17 registers, verdeeld over twee manualen en pedaal. De klank komt optimaal tot z'n recht in de akoustisch zeer fraaie ruimte van het historische bedehuis. Komt en hoort: 13 juli en vervolgens. yiOOIBNINUa^lE Terugkerend van vakantie werden we thuis besprongen door ontelbare vlooien. Op de blote beentjes van onze jongste zoon zag je duidelijk wondjes van de beten. Kunnen buren of andere mensen zulke insekten door de brievenbus naar binnen hebben gepropt? Of kunt u de in vasie verklaren? Antwoord: De vlooien die u bij thuis komst besprongen, waren heus niet door de buren bij u binnen gebracht of ver stopt. Zo'n plaag ontstaat vaker als men sen die één of meer huisdieren in huis hebben, met vakantie gaan. Ook als hond en kat elders zijn ondergebracht. In de zomer laten zowel de kattevlo (Cteno- cephalides felis Bouché) als de hondevlo (C. canis Dug) reeksen eitjes vallen. Die komen deels op de vloerbedekking te recht en mogelijk ook op de bedden en andere plaatsen waar uw huisdieren zich (mogen) ophouden. Die verspreid lig gende witte eitjes worden 's zomers door de warmte in huis uitgebroed en de licht gekleurde larven voeden zich met de her en der te vinden half verteerde uitwerp selen van de volwassen insekten. Als ze genoeg gegeten hebben, kunnen zij zich rustig verpoppen in hun coconnetjes. Ko men de bewoners thuis, dan springen die cocons open door de trillingen van de vloer en dan gaat gebeuren wat u beleef de: tientallen hongerige jonge vlooien bespringen de eerste de beste prooi die binnentreedt. Nu zijn hun monddelen niet zo geschikt om de huid van een vol wassen mens te doorboren, maar dat lukt ze wèl met de dunnere huid van kleine kinderen. Vandaar dat uw jongste telg zo veel beten opliep. Zouden er katten en honden zijn teruggekeerd van weg geweest, dan zouden de hondevlooien wel een hond hebben opgezocht en had den de kattevlooien zich ongetwijfeld op de poes(en) gestort. Dat die vlooieband- jes niet geholpen hebben, is geen won der. Die werken niet twaalf maanden, doch slechts tijdelijk en dan hoofdzake lijk bij de nek, zodat de lager op het lichaam huizende parasieten ongemoeid blijven. U kunt uw poes beter dagelijks stofkammen, zodat u niet allgen de nog aanwezige vlooien vangt en in een bakje heet water met een druppel afwasmiddel onschadelijk kunt maken, maar gelijk de zwarte uitwerpselen en zo vaak aanwezi ge witte eitjes weghaalt. Huisdieren doen immers telkens weer ongedierte op als ze buiten rondlopen. Blijf daarnaast de mand, de bedden en de meubels waarop een kat graag ligt, en natuurlijk de vloer bedekking van alle kamers tot in de uiterste hoeken geregeld grondig stof zuigen en doe gelijk de stofzak met le vende inhoud weg, of plak de slang af met plakband, anders komen de sprin- gertjes via de zuigbuis terug in uw ka mers! In 1887 begon eigenlijk het klagen over het water in de gracht min of meer op gang te komen. Dat het water stonk, was niet zo verwon- derlgk: er loosden een aantal rio len op uit en bovendien gooiden de omwonenden er allerhande troep in, waaronder voornamelijk straat- en huisvuil. Dit heeft men destijds te weinig onderkend, waardoor er verscheidene alternatieven werden aangedragen, die uiteindelijk toch niet het gewenste resultaat hadden of simpelweg om financiële rede nen niet werden uitgevoerd. Klachten 1887 In de raadsvergadering van 8 februari 1887 vraagt de heer J. B. Mijs het woord en zegt dat men bevreemd aan den pachter der haardasch de vrijheid wordt verleend de modder uit de kerk gracht eenigen tijd op de kant te mogen laten leggen, daar hij meent die vroeger direkt moest vervoerd worden, en hoe wel hij gaarne den pachter in deze ter wille zou zijn hij toch meent dit niet dan schadelijk kan zijn voor de gezondheid der bewoners en hij gaarne zag dat daar voor gewaakt werd. De voorzitter zegt, dat het bij burgemeester en wethouders bezwaar heeft ondervonden om het des- betrekkelijk verzoek van Van den Nieu- wendijk toe te staan, maar dat het hem om zijn arme en bekrompen toestand vergund is, daar het toch in de jaargetijde niet zoo naadelig is, dan wanneer het heet is, maar dat aan de opmerking ge volg zal worden gegeven en Van den Nieuwendijk gelast zal worden de mod der in het vervolg zoo te baggeren en te vervoeren In de raadsvergadering van 23 maart 1887 Komt ter tafel en doet de voorzitter voorlezing van een adres van den heer J. Vis Cz. en 52 anderen allen inwoners dezer gemeente en bewoners van panden gelegen aan de Enkele Ring alhier d.d. 23 maart 1887, daarbij ver zoekende middelen te willen beramen om de kerkgracht voor hunne woningen gelegen, door het leggen van een riool vanaf de Kaai van versch water te kun nen voorzien, aangezien de stank die de kerkgracht de laatste tijd verspreidt on dragelijk en zeker nadeelig voor de ge zondheid dier bewoners aldaar zijn moet. De voorzitter zegt dat, ook hij met dat denkbeeld reeds lang vervuld was en het voor hem immer een illusie is geweest om het plan verwezenlijkt te zien, maar des wegen noch bij heeren wethouders noch bij den raad dit punt heeft ter spra ke gebracht, omdat hij daarvoor gunstige finantieele tijd voor de gemeentekas wenschte te zien aangebroken; dat hij echter nu dit verzoek uit de ingezetenen komt dit met vreugde begroet en wan neer die kerkgracht werkelijk voor de gezondheid gevaarlijk mocht zijn, het niet geraden acht langer daarmede te wachten maar gaarne zag, dat deze zaak bij den raad zooveel sympathie vond, dat althans deze zaak in onderzoek kwam. Het lid de heer Faasse, mede-onderteke naar van dat verzoekschrift en ook nabij de kerkgracht wonende, bevestigd de klachten omtrent de ondragelijken stank en acht het noodig dat hiertoe pogingen tot verbetering in het werk worden ge steld. Nadat alle leden hieromtrent het woord hadden gevoerd en het den voor zitter gebleken was dat allen de klachten gegrond vonden en het wenschelijk acht ten dat hieraan werd tegemoet gekomen doet hij het voorstel, om den gemeente architect op te dragen van dit werk tee- kening en plan benevens staat van kosten daarvan te doen opmaken om dan later, na kennisneming daarvan, deze zaak op nieuw aan de beslissing van den raad te onderwerpen en bij aanneming daarvan de middelen tot dekking dier buitenge wone uitgaven te regelen. Dit voorstel in rondvraag gebracht, wordt met eenparige stemmen aangenomen In de raadsvergadering van 13 april 1887 zegt de voorzitter, dat hij overeen komstig het bepaalde in de vorige verga dering, den gemeente-architect heeft op gedragen, van het plan om de kerkgracht door water uit de Kaai te ververschen, eene teekening en opgaaf van kosten te doen opmaken en deze zich van die op dracht heeft gekweten, wordende de op gemaakte teekening en memorie van toe lichting, door den voorzitter aan den leden voorgelegd. Dat echter uit die tee kening, tot de voorzitter en ook zeker tot yllese Style heeft speciaal voor jou f College Style heeft speciaal voor jou een leuke vakantie tip; Imig, recht model in de kleuren marine, zand en wit. Verkrijgbaar ^in^A de maten 36 t/ni 46, Normaal 159 of 'i 49 gulden, nu een speciale.t^^^M Colhge.Style prijs |SlB**^ STYLE den leden teleurstelling blijkt, dat deze zaak, hoe ook gewenscht, onuitvoerbaar is, aangezien het water in de kerkgracht nog ruim 30 centimeter hooger staat dan het gemiddeld hoogwaterpeil in de Kaai en zelfs bij wegvloeiijing van een ge deelte uit de kerkgracht die toestand nimmer zoo laag kan komen dat het voorgestelde plan uitvoerbaar is. De voorzitter deelt nog mede dat enkele be woners van de ring, het door den ge meente-architect beweerde van onuit voerbaarheid, niet wilden gelooven en dientengevolge den architect ten einde hen te overtuigen in het bijzijn van hen en de voorzitter, opnieuw nog eens een waterpassing heeft gedaan die tot dezelf de treurige uitkomst heeft geleid en het onmogelijke opnieuw heeft aangetoond, zoodat den raad aan hun verzoek had voldaan de uitkomst heeft bewezen hun verzoek tot de onmogelijkheden behoort, doch dat de raad, gaarne al die middelen zal aanwenden, strekken kunnen om aan de geopperde klachten tegemoet te ko men (wordt vervolgd) Jan Both, secretaris St. Kerkgracht met optimaal resultaat Makelaar Tamboer Tel. (01870)8 34 77 STELLEND AM OPHALEN OUD PAPIER Op D.V. zaterdag 8 juli hopen wij na mens de financiële commissie van het open Hervormd Jeugdwerk oud papier op te halen. Wij beginnen om 9.00 uur op de Molenkade, Nieuweweg en Een- drachtsweg. Wilt u het goed gebundeld en tijdig gereed zetten? Geen karton. Bij voorbaat dank. OUDDORP Geslaagd voor Ingenieursdiploma Petra Mastenbroek heeft vandaag aan de AHD, de Agrarische Hogeschool te Delft haar tuinbouw Ingenieursdiploma in ont vangst genomen. Petra begon haar opleiding aan de LAS (Lagere Agrarische School) te Sommels dijk, bezocht vervolgens de MAS (Mid delbare Agrarische School) te Dordt, vervulde een stageperiode in Australië en studeerde 4 jaar aan de Delftse Agrari sche Hogeschool welke studie met het Ingenieursdiploma is bekroond. EenvetfiaaiuithetiBven vm Catvijn do0r fi de Zeeuw JGzn* -12- Die worden dan in de regel verkocht, maar dat huis en die wijngaard van Cavier passen mij zo best en daarom heb ik aan Morin gevraagd of ik die krijgen kan. Ik wil er graag een mooie duit voor betalen of anders zal ik 't zaakje wel aanverdienen. Zie je, dat is nu m'n plan, en daarom moet ik zeker zijn van m'n zaak". „Dat begrijp ik best, er hangt voor jou te veel van af. Maar kom, Lex, ik moet weer verder. Ik zoek naar een baas, maar dat valt ook niet mee. Hier in Parijs is ten minste geen droog brood voor me te verdienen en daarom al ik maar weer naar Picardië gaan, denk ik. Misschien is daar op het land wat te ver dienen". „Wel ja, je moet 't maar eens proberen, Antoine", zei Lex met een medelijdend lachje. „Zo'n arme stumper ook", dacht hij. „Dan weet ik beter aan duiten te komen". „Zeg Antoine, als ik eens wat voor je weet, zal ik je waarschuwen, hoor; ten minste als je dan nog niet in Picardië zit". „Goed, graag!" Zo scheidden de vrienden. Antoine huppelde bijna van blijdschap door de straten, omdat hij die lelijke Lex zo mooi had uit- gehoord. Die arme Cavier toch, wat hing hem boven 't hoofd? Maar Antoine was er ook nog en die zou er wel een schotje voor schieten. HOOFDSTUK 9 „Nu ben je wijnboer af' Als je nu maar tekenen wilt, Cavier, dan is de zaak in orde". Het was Antoine, die een paar dagen na zijn ge sprek met Lex bij Jean Cavier in huis zat en de goede wijnboer een groot stuk papier voorlegde. Op dat papier stond niets meer of minder dan dat Jean Cavier verklaarde zijn huis en wijngaard aan Antoine te verkopen voor twee honderd franken, 't Was een belachelijk lage som en Jean moest harte lijk lachen, toen Antoine op tekenen aandrong. „Ik moet zeggen, dat je een vindingrijke kerel bent, Antoine", zei hij, „en als ik je niet zo door en door vertrouwde, deed ik het niet, dat wil ik je wel vertellen". „Neen natuurlijk, dat begrijp ik best, het is ook een zaak van het grootste vertrouwen en ik doe het alleen om jou te helpen, Cavier, en om Lex een kool te stoven". Ondertussen had Jean nu z'n ganzenpen genomen en met onbeholpen letters kwam z'n naam onder het stuk te staan. „Ziezo baas, nu ben je wijnboer af', zei Antoine lachend, terwijl hij het gewichtige document in z'n jaszak opbergde. „Maar laten we geen grappen maken, de zaak is veel te ernstig; we moeten nu afspreken wanneer jullie kunnen vertrekken". „Dan zal ik toch eerst Madeleine eens roepen, want die moet daarover een woordje meespreken", zei Jean. Weldra zat ook moeder Madeleine aan de tafel, om mee de plannen te bespreken, die nu gemaakt moesten worden. Het gehele plan was van Antoine uitgegaan. Hij had alles, wat hij van Lex wist, aan de wijnboer meegedeeld en hem gezegd, dat hij er van verze kerd kon zijn, dat hij vandaag of morgen met z'n gehele gezin gevangen genomen zou worden. Werden hij en z'n vrouw wegens ketterij veroor deeld, dan waren de wijngaard en het huis weg. Of Lex het in dat geval van Morin zou krijgen betwij felde Antoine, maar in elk geval was 't verbeurd verklaard werd, was 't toch ook weg. Nu wilde Antoine niet alleen het leven van zijn vriend redden, doch, als 't kon, ook zijn bezittin gen. Daarom had hij het plan bedacht, dat de beide mannen straks hadden uitgevoerd nl. dat huis en wijngaard het eigendom van Antoine werden. An toine had daarvoor een stuk behoorlijk door een notaris laten opmaken. Nu moest er gesproken worden over de vlucht. „Waar moeten we nu heen?" vroeg Jean. „Zouden we niet naar Bazel kunnen gaan?" meen de Madeleine. „Daar woont m'n zuster Catharina en daar zouden we veilig zijn". „Veilig zou je er beslist zijn", stemde Antoine toe, „maar wat voor werk moeten je man Pierre en de andere kinderen daar doen?" Ja, dat wist de goede vrouw ook niet. „Dan konden we nog beter naar Angoulême trek ken, naar m'n broer Armand", meende Jean. „Die heeft een grote wijngaard en daar zouden we volop werk hebben". Doch de slimme Antoine schudde het hoofd. „Dan kunnen jullie even goed in St. Victor blijven, vrienden. De armen van Morin zijn lang genoeg, om je in Angoulême te kunnen grijpen, en het zou heus niet zo lang duren, voordat Lex had uitgevist waar jullie gebleven zijt. Je moet Frankrijk uit, dat is duidelijk. Ik had zo gedacht, als je eens naar Italië ging?" „Naar Italië?" vroegen man en vrouw tegelijk. „Maar m'n beste Antoine, dat is haast aan 't ande re eind van de wereld", lachte Jean. „Hoe moeten we daar in vredesnaam komen?" „Met één stap tegelijk natuurlijk, ten minste als je gaat wandelen, maar 't kan ook met een wagen en dan gaat het wat vlugger. Maar ik zal je eens zeggen hoe ik op de gedachte gekomen ben, dat jullie naar Italië moet. Ik dacht aan Ferrara. Je weet toch wel, Jean, dat ze daar veel aan wijnbouw doen? Welnu, allicht kun je daar bij een of andere wijnboer werk vinden. Dat is al mooi. En misschien vind je daar ook nog wel bescherming bij onze Franse Prinses, Renata, die van harte de Hervorming is toegedaan. Er zijn al meer geloofsgenoten naar Ferrara getrokken, wie weet vinden jullie er ook niet een goede schuil plaats". „Maar de Hertog van Ferrara is toch Rooms?" meende Cavier. „Rooms, ja zeker is hij Rooms, maar ik geloof, dat hij zich van de godsdienst heel weinig aantrekt. Maar zeker, voor het uitwendige is hij Rooms, daar heb je gelijk in. Ik heb ook niet gezegd, datje bij de Hertog bescherming zoudt vinden". „Nee, nee, dat is zo, maar 't is een hele onderne ming, hoor", zuchtte de wijnboer. „Zie je er niet over heen?" lachte Antoine. „We moeten het met Gods hulp proberen, Jean", zei Madeleine. „Hij zendt ons nu Antoine, om ons te redden van onze vijanden, maar nu moeten wij ook doen wat we kunnen. Denk eens aan Calvijn. Die heeft wel een jaar lang door Frankrijk gezwor ven en eindelijk is hij naar Bazel gevlucht. Geloof maar, dat hij ook liever in Frankrijk gebleven zou zijn". „Ja dat is ook zo, ik zag alleen maar op tegen de grote reis en al het vreemde. Och, een mens is nu eenmaal aan zijn geboortegrond en zijn woon plaats gehecht, en dat is goed ook, maar als Gods weg anders is, welnu dan moeten we dat ook goed vinden". Met het oog op Madeleine en de jongere kinderen werd besloten de reis met een huifkar te maken. Dat was niet zo vermoeiend en een kar bood toch altijd enige schuiling, wanneer men nergens te recht kon. Je had dan altijd een dak boven je hoofd, al was het dun. (wordt vervolgd) .•■Ji ■PAD 3 MIDDELHARNIS (01870)89065 AAN RIDDERKERK (01804)30574

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 5