EIIAIIDEn-tllEUWS ini-camping "t Vogelnest' Rattenbestrijding door het waterschap Fietstocht door Ouddorps dreven ■i WIJNBOER VAN I St. VICTOR Excursies naar de Veermansplaat met 'De Veerman' GMVen RMU/Richtsnoer leren christen-verpleegkundigen juridische grenzen GESLAAGDEN MODEVAKSCHOOL Vijf voor twaalf voor de Nederlandse Noordzeekust Boeiende orgelbespeling door leerlingen van Paul Kieviet VERVOLGVERHAAL 2e Blad DINSDAG 4 JULI 1995 No. 6414 In juli en augustus verzorgt rond- vaartbedrijf De Veerman met het gelijknamige schip op de dinsdag ochtenden een excursie naar liet eiland de Veermansplaat in het Grevelingenmeer. Het is dan moge lijk om tegen enige extra kosten een rondleiding mee te maken. De rondvaartboot zal zijn normale ronde doen overjiet Grevelingenmeer. Tijdens de vaartocht gaan de deelnemers aan de natuurexcursie aan land op de Veermansplaat waar een gids klaarstaat om een rondleiding te geven over dit interessante eiland. De natuurtocht zal ongeveer I uur duren. Daarna kom rond vaartboot De Veerman weer naar het eiland om de deelnemers aan de excursie weer aan boord te nemen. Opstapplaats is de haven van Bruinisse (aan de Grevelingenzijde). Kosten: volwassenen 18,-; kinderen ƒ11-(tot 12 jaar). Tijdsduur: opstappen om 10.00 uur in Bruinisse, einde vaartocht om 13.00 uur (afstappen in Bruinisse). Kaartverkoop en reservering: bij de VVV Bruinisse, tel. (01113) 1412; Oudestraat23,4311 AV Bruinisse. Maximum aantal deelnemers aan de excursie: 25 personen. Minimum aan tal deelnemers: 15 personen. Excursiedagen: dinsdagochtend 4 juli, 11 juli, 18 juli, 25 juli, 1 augustus, 8 augustus, 15 augustus, 22 augustus en 29 augustus. Inlichtingen: Rederij De Veerman, gebr. Huizer, tel. (01113) 1749. Steeds meer verpleegkundigen krijgen te maken met morele di lemma's. Vooral wie in het werk regelmatig wordt gekonfronteerd met 'de. grens van het leven'. GMV en RMU/Richtsnoer kregen signa len uit de praktijk en besloten een eendaagse cursus te organiseren voor deze mensen waarin vooral duidelijk wordt wat de juridische grenzen zijn in hun werk. De technische mogelijkheden in de gezondheidszorg worden elk jaar groter, ethische normen zijn niet meer zo een duidig als vroeger, de wet BIG (Wet Be roepen Individuele Gezondheidszorg) heeft zijn intrede gedaan. Zomaar wat ontwikkelingen die voor verpleegkundigen morele dilemma's op roepen. Dit geldt vooral voor hen die daar dagelijks mee in aanraking komen: Intensive Care, ambulance, neo-natolo- gie en dergelijke. Vragen van leden brachten GMV en RMU/Richtsnoer ertoe een handreiking te bieden aan deze christen-verpleegkun digen. In de cursus die een dag duurt, leren cursisten onder andere wat de juri dische grenzen zijn van beroepsbemidde ling, beroepsverantwoordelijkheid bij reanimeren, abstineren en euthanasie en therapie-beleid. Cursusleiders zijn mevrouw mr. M. Da- verschot (JAG) en dr. Dees (internist). De cursus zal op 6 oktober 1995 in Voorthuizen worden gegeven. Informatie en opgave bij de RMU. Cursisten be talen 95,- voor deze dag. Mensen die van ongedwongen en rustig kamperen houden kutmen vanaf deze zomer terecht op de nieuwe mini-camping "t Vogelnest', gelegen aan de Oostmoerse Scheidweg 2 te Stad aan het Haringvliet bij de fam. Vogelaar. De mini-camping beschikt over 15 kampeerplaatsen, welke ruim opgezet zijn. De plaatsen zijn 180 m. Elke plaats is voorzien van een stroomaansluiting. Er mogen 10 vaste en 5 losse caravans/tenten staan. Er is een toilet-unit met aparte dames/heren-afdeling met douche/wc en wasbakken. Verder is er een keukenblok met warm/koud water. Er is een diepvriesje en een centrifuge. De mini-camping ligt 2 km vanaf Stad aan 't Haringvliet. Hier is een jachthaven en een klein strandje. Binnen 10 minuten sta je aan het Grevelingenmeer en op 500 mtr. afstand is de manege 'Oostmoer'. Wie van het weidse polderlandschap houdt zal zich hier zeker thuisvoelen. De fam. Vogelaar is gaarne bereid u een kijkje te laten nemen in hun Vogelnest en heet u van harte welkom! Hun telefoonnummer is (01871) 1252. Tijdens de examens van de ENSAID modevakscholen op 28 en 30 juni te Rosmalen slaagden de volgende kandi daten. Modinette: Mej. P. H. Kalle uit Herkingen en mevr. A. M. A. Smeets-van Dis uit Oude Tonge. Costimière: Mevr. M. Groenendijk-Terhoeve uit Oude Tonge; mevr. D. H. Visser-Zeven bergen uit Oude Tonge; mevr. J. Hollaar- Driesse uit Middelhamis. Lerares Coupeuse: Mevr. K. de Waard-Timmerman uit Middelhamis. Alle kandidaten volgden hun opleiding aan de ENSAID modevakschool van mevr. J. J. de Waard, Halsjuk 21 te Sommelsdijk. Tel. (01870) 85023. Staatssecretaris Van Dok-Van Weele van Economische Zaken heeft de noodklok geluid voor het toerisme aan de kust. Tijdens de Eerste Nationale Badplaatsen Kon- ferentie in Kijkduin, georganiseerd door de Stichting Samenwerkende Nederlandse Kust VVV's, hamerde zij op een andere houding van on dernemers ten opzichte van het toeristisch produkt. Wil het toerisme aan het begin van de volgende eeuw nog steeds werkgelegen heid bieden aan vele tienduizenden, dan zal moeten worden geluisterd naar de stem van de markt, aldus de staatssecre taris. De verwachtingen zijn somber. De parel van de Noordzee verliest zienderogen aan glans. De binnenlandse vakantie bestedingen zullen minder groeien en het marktaandeel in het buitenland staat onder druk. Nu nog gaat één op de drie Nederlanders op vakantie naar een van de 32 badplaatsen (goed voor 600 mil joen gulden per jaar) en geven de Duitsers zelfs 60% van hun toeristische bestedingen in Nederland aan de kust uit. Daar schuilt voor de toekomst evenwel een groot gevaar in. Duitsers die naar Nederland komen besteden steeds min der en er is sprake van een trend dat min der draagkrachtige groepen de kust als vakantiebestemming kiezen. Dat bete kent meer goedkope accommodaties, relatief weinig bestedingsmogelijkheden per persoon en uiteindelijk een imago van goedkoopte. De internationale concurrentie ligt op de loer. De Belgische kust is op de weg terug (het aantal Nederlandse bezoekers zal jaarlijks met 7% groeien) en de ont wikkelingen aan de Duitse Oostzeekust zullen tot het eind van de eeuw ca. 20% van de Duitse 'Holland-gangers' aan zich binden. In termen van bestedingen betekent dat een terugslag voor de Ne derlandse kust van een paar honderd mil joen gulden. Gezamenlijke aanpak De staatssecretaris pleitte voor een brede aanpak en nauwe samenwerking van alle belanghebbenden om deze gevaren voor het kust-toerisme het hoofd te bieden. Zij adviseerde ondernemers om zich voor taan meer af te gaan vragen wat de gast van morgen wenst en in welke mate hun produkt daaraan beantwoordt. De Stich ting Samenwerkende Nederlandse Kust VVV's kan daarin een centrale rol spelen en zelfs een bindende faktor zijn, omdat er weliswaar sprake is van een grote akti- viteit langs de kust, maar de regisserende hand onbreekt. Er is geen cohesie tussen individuele projekten en publieke en pri vate sektor werken zonder werkelijk bind middel. Hoge muzikale kwaliteit Het was goed toeven in de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk, afgelo pen zaterdagavond 24 juni. Op het zeer fraaie Meereorgel mochten 24 leerlingen hun kunnen laten horen. En hoewel het een lange zit was, hebben we ons geen moment ver veeld. Het programma zag er mooi uit. Er werd muziek ten gehore gebracht van Duitse, Engelse en Nederlandse componisten. Er was uiteraard veel Bach, niet alleen van de grote J.S. (2 var. uit partita "O Gott du frommer Gott" BWV 767, "Wir glauben all an einem Gott, Vater" BWV 740, "Wer nur den lieben Gott lasst wal- ten" BWV 647, twee delen uit Pastorale in F BWV 590, alsook "Meine Seele eriebt den Herren" BWV 648), maar ook van zijn bekende zoon C. Ph. E.: het allegro uit Sonate VI in a. Van neef Joh. Bernard hoorden we Ciaconna in Bes. Ondanks het aangehangen pedaal en dankzij de mooie registraties klonk deze muziek toch heel goed op dit orgel. Maar er was meer. Heel muzikaal werd de Passacaglia in d van Buxtehude gespeeld. Schitterende muziek! Ook diens Fuga in C werd heel virtuoos neer gezet. Van de overige Barok-componisten uit het programma vermelden we: Joh. Pachebel ("Was Gott tut, das ist wohlge- tan"), G. P. Telemann (presto uit Fantasia in d, allegro uit Fantasia in e) en P. C. Hartung (Praeludium in C, Gigue in C). Ook Engelse miziekschrijvers, zoals J. Travers (Cornet Voluntary), J. Stanley (deeltjes uit Voluntary op 5 nrs. 1 en 8) en T. Tomkins (A Fancy) compo neerden prachtige muziek, het laatste werk werd zelfs vierhandig uitgevoerd! Nog oudere muziek van Praetorius en Scheidt (resp. "Allein Gott in der Höh sei Ehr" en Cantio Sacra "Warum betrübst du mich, mein Hèrz") werd fraai vertolkt. Uit de romantische periode kwam F. Mendelssohn aan bod. We kregen twee delen uit zijn Sonate II te horen. Dat de speler zich deze muziek eigen gemaakt had, was heel goed te horen. Het stond als een huis. Dat geldt ook voor het, voor mij onbekende. Allegro en koraal in d/D. Tenslotte nog aandacht voor drie Psalmbewerkingen: Psalm 19 van Cor Kee, Psalm 75 (2 var.) van Klaas Bolt en Psalm 139 van Paul Kieviet. Dir programma werd met veel enthou siasme gepresenteerd. Ondanks de gebruikelijke spanning werd er gewoon mooi muziek gemaakt. Terecht kan leraar Paul trots zijn op zijn muzikanten, die deze avond tot een succes hebben gemaakt! Middelhamis Teun Bakker Lo^enotenkontakt voor vrouwen met borstkanker DIRKSLAND - In juli en augustus zijn er, in verband met vakanties, geen bijeenkomsten voor vrouwen met borstkanker in het wijkge- bouw van het Kruiswerk aan de Oranjelaan. Lotgenoten die in de maanden juli en augustus wel behoefte hebben aan een gesprek kunnen kontakt opnemen met het secretariaat van Kruiswerk Zuidhol landse Eilanden Gezondheid Service (KGS), tel. (01880) 26311 tussen 09.00 en 12.00 uur. Zij voorzien u van de naam en het telefoonnummer van een lotgeno te die u dan kunt bellen. - MIDDELHARNIS - Eén van dé taakonderdelen van het waterschap Goeree-Overflakkee is de bestrijding van de bruine ratten. Deze worden ook wel rioolratten genoemd. Dit gebeurt mede op verzoek van de vier gemeentes op Goeree-Overflakkee. De bruine rat is een alleseter. Plaatsen waar etensresten zijn neergegooid trek ken daarom ratten aan. Bruine ratten zijn dragers van ziektekie men. Zij zijn dus een bedreiging voor de volksgezondheid (ziekte van Weil, sal- monellosen e.d.). Ook kunnen ratten vee ziekten verspreiden (varkenspest, trichi- nose, pseudovogelpest e.d.). Ook kurmen bruine ratten aanzienlijke economische schade aanrichten in bedrijven. Voor komen én Bestrijden is dus in meer dan één opzicht noodzakelijk. De bruine rat is een stevig gebouwd dier en heeft een tamelijk stompe kop. De oren zijn zichtbaar. De staart is lang en bijna kaal. De rug is meestal bruin; de buik is lichter van kleur. Volwassen bruine ratten zijn 22-30 cm lang, met een staart van circa 25 cm en een gewicht van circa 500 gram. In theorie kan elk wijfje in haar leven zo'n 120 jongen krijgen. In de praktijk zijn dat er nogal wat minder. Men schat dat dat gemiddeld zo'n 40 jongen zullen zijn. De bruine rat kan vermoedelijk ruim 2 jaar oud worden. In de praktijk is dat echter ongeveer 1 jaar. De bestrijding van dierplagen is een vak. Wettelijk is voorgeschreven dat dit moet gebeuren door iemand met een vakbe- kwaamheidsdiploma van de Stichting Vakopleiding Onge^iertebestrijding. Dit omdat er bestrijdingsmiddelen gebruikt worden. Het waterschap heeft een gediplomeerde ongediertebestrijder in dienst. Omdat de rattenbestrijding tevens op verzoek van de gemeentes gebeurt, opereert hij dus ook in de woonkernen. Bruine ratten komen namelijk niet alleen in de polder voor, maar ook in huizen, schuren en andere gebouwen in de dorpen. De rat tenbestrijding is gratis. Bruine rat gezien? Bel het waterschap: tel. 01870 - 88888 Muskusrat gezien? Bel de provinciale muskusrattenbe strijder: tel. 01871 -1626 Ander ongedierte? Bel het gemeentehuis. Als de melding bij het waterschap bin nenkomt wordt deze geregistreerd en doorgegeven aan de ongediertebestrijder. Deze onderzoekt eerst aan de hand van sporen en dergelijke of het wel een brui ne rat betreft. Het komt namelijk nogal eens voor dat het niet om ratten maar om muizen blijkt te gaan. Als vaststaat dat het om bruine ratten, gaat wordt bekeken op welke manier zij bestreden moeten worden. Vaak wordt bestrijdingsmiddel uitgezet in speciale voerkistjes of voerkokers. In sommige gevallen moeten bij het uitleggen van lokaas weringen worden aangebracht of bouwkundige aanpassingen worden gemaakt. De gebruikte hoeveelheden lokaas en eventuele bijzonderheden worden geregi streerd. Regelmatig wordt gecontroleerd of het lokaas wordt opgenomen. Zonodig wordt het lokaas aangevuld tot de bestrij ding succesvol-is afgerond. Na de behan deling van de klacht worden de verza melde gegevens in een computersysteem opgeslagen. Op deze wijze kan gemeten worden hoe het rattenbestand zich gedurende een aantal jaren gedraagt en of de bestrijding effectief is. Vanuit de Gereformeerde Kerk van Ouddorp wordt op woensdagavond 12 juli een fietstocht georganiseerd die de deelnemers door het fraaie landschap van de Ouddorpse omgeving voert. Onder aanvoering van ter plaatse bekende lecjen van de Werkgroep Missionaire Gemeente of aan de hand van een te verstrekken duidelijke route beschrijving vertrekt men om ongeveer 19.00 uur vanaf de ingang (aan de Dorpstienden) van de Gereformeerde Kerk. Kinderen onder begeleiding van ouders of verzorgers. Na ruim een uur fietsen staat er bij terugkomst in de kerk een kopje koffie of een glaasje frisdrank klaar en is er gelegenheid om nog wat na te praten. De deelname is gratis. Bij de uitgang van de kerk staat een bus; een kleine bij drage ter bestrijding van de kosten wordt zeer op prijs gesteld. Iedereen wordt van harte uitgenodigd deel te nemen! W: ^&o verhmt utt het fm&n vmCévijn i door V. de Zeeuw J(?zn. 11- HOOFDSTUK 8 Lex praat z'n mond voorbij Antoine had z'n vermomming afgelegd, hij was nu geen koop man meer, tenminste voor een poosje. Hij wilde z'n oude vriend Lex eens graag ontmoeten, want hij vreesde, dat die niet veel goeds'in het schild voer de. In z'n gewone pakje zwierf hij dus door de straten van Parijs, in de hoop, dat hij Lex zou ontmoeten. Maar jawel, die jongen was nergens te schieten. Twee dagen lang had hij al gezocht, doch vergeefs. Eindelijk op de derde dag liep hij hem nog onverwacht tegen het lijf. „Als dat nou m'n vriend Lex niet is", riep hij in eens, toen hij hem in de Rue St. Denis zag aanko men. Lex, die Antoine dadelijk herkende, schrok er toch wel een beetje van. Eerlijk gezegd, had hij z'n vroegere reismakker nu liever niet ontmoet. Maar er was niets meer aan te doen, Antoine stond voor hem en dus moest hij er maar van maken wat hij kon. „Kerel, waar kom jij ineens vandaan? Ik heb je in geen maanden gezien", vroeg hij. „Ik kom uit Bazel, ik heb meneer Lucianus verge zeld", zei Antoine droogjes. Lex zweeg; de herinnering aan de reis, waarop hij zich zo slecht had gedragen, beviel hem niet. „Ik mag wel aan jou vragen", ging Antoine toen verder, „waar jij vandaan komt. Ik heb je 's avonds op de hooizolder in de herberg te Desme netjes wel te rusten gewenst en toen ik 's morgens wakker werd, was m'n kameraad gevlogen, 't Was niet zo erg, hoor Lex, we zijn zonder jou toch ook in Bazel gekomen, maar weet je wat erger was, de koffer, waarin het geld van meneer Lucianus zat, haalde dezelfde grap uit als jij; die was er 's nachts ook van door gegaan en dat beste paard, de Wit- voet, net zo. Zeg, ben jij die nergens tegen geko men, Lex?" „Och houd toch op met je gezeur. Wat weet ik nou van een koffer af; ik ben naar Parijs teruggegaan en daarmee uit". „Ja ja, maar je nam gezelschap mee en dat was niet mooi van je. Ik had zo gedacht, ik moest maar eens naar meneer Moor, Moor... kom, hoe heet die Luitenant criminel nu ook weer, je weet wel, die kerel, die gauwdieven en boeven op laat pak ken. Ach, daar ben ik er, Morin heet hij, ja juist, Jean Morin". „Kom mee", zei Lex, „ik geef je een kroes bier, we zijn hier net bij Het Zwarte Schaap". Lex was het kleine herbergje al binnengestapt en Antoine volgde. Weldra zaten de beide reismakkers bij de kleine ruw-houten tafel, waarop twee kroesen schuimend bier werden neergezet. Lex betaalde. „Je bent beter bij kas dan ik", bromde Antoine, die het geld in Lex' beurs hoorde rammelen. „De zaken gaan goed, man. Dat wou ik je nou net gaan vertellen, maar dat kan daar op straat niet". „Zijn 't geheimen?" „Weineen, maar jij sprak net over meneer Morin en laat ik je nu gauw vertellen, dat die tegenwoor dig zoveel als m'n baas is". „Wat zeg je me nou? Dus jij bent dievenvanger geworden? Nu, Lex, dan moet je toch de dief van de koffer met geld en van de Witvoet eens zien te pakken". „Ik ben geen dievenvanger", zei Lex boos, „ik heb een baantje, dat beter betaald wordt". En achter z'n hand fluisterend, zei hij: „Ik moet ketters van gen en dat brengt me geld in de beurs". „Dat wil ik best geloven, maar mij dunkt er zijn haast geen ketters meer. Morin heeft er al zoveel laten verbranden". „Er zijn er nog genoeg", zwetste Lex, „maar je moet ze weten te vinden. Iedereen deugt niet voor speurder, dat begrijp je toch wel?" „Of ik dat best begrijp, ik zou er tenminste hele maal niet voor geschikt zijn, dat verzeker ik je". „Blijf mij maar paardenknecht, Antoine; ik niet hoor. Toe, drink je kroes eens leeg, ik neem er nog een". En de waard roepend, bestelde Lex nog een pot bier. „Dat bier valt me te koud in m'n maag", verklaar de Antoine. „Ik moet langzaam aan doen. Maar zeg, Lex, hoe komjij er nu toch in de wereld altijd achter, dat er ergens ketters zijn?" „Wat dacht je nu, dat ik je mijn geheimen ging ver klappen?" „Weineen, dat moet je vooral niet doen, ik vraag er ook niet naar, ik begrijp alleen niet hoe jij dat altijd klaarspeelt". „Och daar moet je handigheid voor hebben en dat heeft iedereen niet. Daar heb je nu dien Jean Caval, de messenmaker. Nooit van gehoord? Hij heeft verleden jaar een mooi getal ketters verraden aan Morin. Net de ketters, die hij wist te wonen, omdat hij er zelf ook een was en de vergaderingen ging aankondigen. Maar toen die allen gevangen waren, was er met Jean niets meer te beginnen. De dromer kon geen enkele ketter meer vinden. Trou wens, hij zocht niet ook, hij kreeg berouw en nu zit hij zelf voor z'n ketterij in de gevangenis. Mo rin zal hem wel laten verbranden". Bijna had Antoine 'gelukkig' gezegd, want het deed hem genoegen, dat Caval van z'n boze weg was teruggekeerd. Maar intijds bedacht hij zich, hij mocht zich niet verraden. „Zo, kon Jean het niet?" vroeg hij toen maar, om toch wat te zeggen. „Weineen, niets er van. Kijk, dat moet je heel anders aanleggen. Als ik mensen heb, die ik van ketterij verdenk, dan neem ik ze waar. Ik speur en ik loer net zolang, tot ik voldoende gegevens heb, en dan ga ik naar meneer Morin en die rekent zo'n kerel dan in en ik zorg er voor, dat hij een heel lijstje heeft van allerlei beschuldigingen. „Daar heb je nu die wijnboer Cavier in St. Victor. Ik weet zo goed als zeker, dat hij een ketter is. Die jongen van hem is ook meegeweest met meneer Lucianus, je weet wel". „Nou, of ik het weet", zei Antoine op zulk een eigenaardige toon, dat Lex het geraden vond maar dadelijk verder te gaan. In zijn haast om dit verve lende onderwerp voorbij te komen, begon hij hoe langer hoe vertrouwelijker te worden". „Kijk", ging hij voort, „ik ga nu al z'n gangen na. Als er wat bijzonders bij hem gebeurt, weet ik het. Verleden week had ik nog een buitenkansje. Ik zag bij Cavier een oude marskramer aankloppen. Da delijk dacht ik, dat is niet pluis, daar moet ik het mijne van hebben. De kerel had een grote mars op z'n rug en ik vermoedde dadelijk, dat daar verbo den waar in zou zitten. Ik heb geluisterd en geloerd en wat denk je? 't Kwam krek uit zoals ik had gedacht; onder uit de mars kwam een groot pak en in dat pak zat een dik boek, een Bijbel zeker of een ander ketters boek, nu dat blijft 't zelfde". „Wel, hoe is 't mogelijk?" vroeg Antoine, die moeite had, om niet in lachen uit te barsten. „Dat trof je best en wat doe je nu verder? Moet je nog lang op zo'n kerel spionneren?" „Als ik gelukkig ben, duurt het niet lang meer of hij wordt gepakt. Ik heb nog enkele gegevens nodig en dan is het: knip, ik heb je!" „En dan?" „Ja dat moet Morin dan maar uitzoeken. Hij weet trouwens al, dat ik op de wijnboer loer. Want je moet weten, dat de goederen van de ketters ver beurd verklaard worden. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 5