Zuiveringsschap organiseert fotowedstrijd 'Kind en water' Mee door natuurgebied de Kwade Hoek Wordt 'Model van de Maand' bij Modestoffen 'An de Meter' Bingo-avond Buurtver. West Brandweer Middelharnis naar landskampioenschap Technische Hulpverlening VAKANTIEBINGO Start Bevolkingsonderzoek Borstkanker op Goeree-Overflakkee Zomeravond met Nel Benschop in de Herv. Kerk Renesse Gemeenten Middelharnis en Oostflakl(ee P.V. De Trekvogels Natuurgeneeskunde ZATERDAG 1 lULI^fflHT KOMT DE KONINKLIIKE JL/|NDMACAT INFORMATIE-BUS NAAR OELTGENDAG IN OOLTGENSPLAAT. IEDEREEN IS VAN HARTE WELKOM^ KONINKLIIKE LANDMACHT WERKEN AAN VREDE EN VEILIGHEID Oud papier-aktie Dirksland P.V. De Trekvogels Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 27 JUNI 1995 'Kind en water'. Rond dit ttiema organiseert het zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden dit jaar weer een fotowedstrijd. Doel is belangstelling te wekken voor het watermilieu. De prijsuit reiking vindt plaats in het voorjaar van 1996. De beste foto's worden onder meer geplaatst in het jaar verslag van het zuiveringsschap over 1995. Al enige jaren organiseert het zuiverings schap een fotowedstrijd over diverse onderwerpen die met water te maken hebben. De fotowedstrijd van vorig jaar leverde 223 inzendingen op. Het succes van voorgaande jaren heeft het zuive ringsschap doen besluiten om ook in 1996 door te gaan. Thema De jury beoordeelt de ingezonden foto's op de mate waarin uitdrukking wordt gegeven aan het thema 'Kind en water' gaat het erom plezier of ernst uit te beel den van kinderen die iets doen aan, in of op het water in singels, sloten of plassen. Deze activiteiten kunnen ruim worden opgevat. Zwemmen, vissen, varen, wan delen of planten zoeken zijn trefwoorden waar fotografen aan kunnen denken. Foto's van kinderen in zwembaden zijn relatief gemakkelijk te maken en zullen niet in de prijzen vallen. Fotografen die erop uitgaan om in de vrije natuur de relatie tussen kind en water vast te leg gen maken de meeste kans. Grenzen gebied Ingezonden foto's moeten zijn gemaakt binnen de dijken van de eilanden en de waarden die behoren tol het verzorgings gebied van het zuiveringsschap: Ijsselmonde (waaronder dus ook Rotterdam-Zuid), Rozenburg, het Eiland van Dordrecht, de Hoeksche Waard, Voome-Putten. Goeree-Overflakkee, de Krimpenerwaard, de Alblasserwaard en Begin juli start het Bevolkings onderzoek Borstkanker op Goeree- Overflakkee. Alle vrouwen van 50 tot 70 jaar uit deze regio ontvan gen een uitnodiging voor een onderzoek. In deze brief staat een telefoonnummer. Dat nummer kunnen vrouwen bellen om een afspraak te maken. Daarna krijgen zij een definitieve uitnodiging. Tijdens het onderzoek maakt een vrou welijke laborant meestal twee foto's van de borsten. De foto's worden meteen ont wikkeld om te kijken of de foto's tech nisch gelukt zijn. Alleen als een foto mislukt is, overbelicht bijvoorbeeld, wordt er nog een extra foto gemaakt. Binnen twee weken ontvangt de vrouw dan de uitslag. Het onderzoek is koste loos. In Nederland krijgen elk jaar ruim 8000 vrouwen borstkanker. En ruim 3000 vrouwen overlijden aan deze ziekte. Iets meer dan de helft van borstkankerpatien- de Vijfheerenlanden. In dit gebied heeft het zuiveringsschap de zorg voor de kwaliteit van het water in singels, sloten, plassen en meren. Jury De inzending - voorzien van goede ver pakking - moet vóór 1 december 1995 binnen zijn bij het zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden, Postbus 469, 3300 AL Dordrecht onder vermel ding van 'fotowedstrijd'. Daarbij dient duidelijk naam, adres, woonplaats en leeftijd te zijn aangegeven van de deel nemer. Het zuiveringsschap stelt zich niet aansprakelijk voor beschadigingen of zoekraken van materiaal bij verzen ding. Een deskundige jury, bestaande uit een medewerker van het zuiveringsschap en twee externe deskundigen, beoordelen de inzendingen op thema, creativiteit en kwaliteit. De winnaars krijgen in het voorjaar van 1996 schriftelijk bericht. Prijzen De eerste prijs bestaat uit een professio nele veldkijker. Als tweede en derde prijs is gekozen voor een diaprojector en een diaviewer. Desgewenst kan worden gekozen voor cadeaubonnen van gelijke waarde. Fotografen die voor de vierde tot en met de tiende prijs in aanmerking komen ontvangen een cadeaubon. De prijzen worden in de eerste helft van 1996 uitgereikt. Spelregels De spelregels zijn verder: maximaal 5 foto's per deelnemer; beroepsfotografen zijn van deelname uitgesloten; deelnemers moeten wonen of geboren zijn in het gebied van het zuiveringsschap; over de uitslag is geen corresponden tie mogelijk; het zuiveringsschap krijgt het recht de ingezonden dia's en foto's kosteloos te reproduceren en te publiceren met naamsvermelding van de fotograaf. ten geneest dus. Maar dat aantal kan veel hoger worden als borstkanker in een vroeg stadium wordt ontdekt. Daarom is in 1989 het Bevolkingsonderzoek Borstkanker gestart. Met röntgenfoto's zijn namelijk afwijkingen te zien die nog niet voelbaar zijn. Als borstkanker dan wordt ontdekt is vaker een borstsparende operatie mogelijk. Het onderzoek vindt plaats in de mobiele screeningscenheid aan de Olympiaweg 32 te Sommclsdijk, vlakbij recreatiecen trum 'De Staver'. Alle vrouwen uit de gemeenten Goedcrcede, Middelharnis, Oostflakkee en Dirksland kunnen daar vot^r onderzoek naar tcx;. Het is begrijpelijk dat vrouwen meer wil len weten over het onderzoek. Daarom is het mogelijk om de GGD Zuidhollandse Eilanden te bellen. Op dinsdag, woens dag en vrijdag van half twee tot half drie is de GGD ZHE bereikbaar op telefoon nummer 01880 - 52440. Gebr. de Waal De brandweer van Middelharnis heeft op de jl. zaterdag gehouden selektiewedstrijden in de klasse Technische Hulpverlening een mooie derde plaats behaald die recht geeft op deelname aan de in september te houden landskam pioenschappen te Heusden (N.Bra bant). Dat het meespelen in deze klasse op top niveau geen kleinigheid is weet deze ploeg maar al te goed, immers er dient wekelijks een oefening te worden uitge zet en gespeeld, wat voor een kleine blusgroep van 15 manschappen enorm veel werk betekent. Maar de groep beheerst de kneepjes van het vak en dat bleek zaterdag maar weer eens al te goed, er moest zelfs gewerkt worden met een echte vliegende helikop ter welke in de wedstrijd was gebracht. Zaterdag waren de wedstrijden in het Gelderse Scherpenzeel, de ploeg uit Middelharnis was eerder dit jaar tweede geworden op de wedstrijden in Hage- stein/Vianen zodat de ploeg van Middel harnis samen met een tiental andere ploegen uit den lande in Scherpenzeel aan de start mocht verschijnen. Deze wedstrijd was zeer realistisch van opzet. Een voorbijganger had op een bedrijf voor op- en overslag van goederen rook waargenomen en een knal gehoord, direkt nadat hij dit had waargenomen heeft hij via zijn autotelefoon 06-11 ge beld en de hulp verzocht van brandweer en ambulance. Op weg naar het objekt werd de brand weer opgevangen door deze melder die op het objekt aangekomen onwel werd en met zijn auto tegen een aantal lege vaten reed. Op het terrein was men met graafwerk- zaamheden bezig en een tweetal kabel werkers hebben met een graafmachine een hcxigspanningskabcl opgegraven met het gevolg dat de machinist van de ma chine daarbij dodelijk verwond werd. Door de schrik van het zien van dit onge val reed een automobilist onder een tank auto en verloor daarbij zijn linkerhand en raakte bekneld in zijn auto, een tankwa gen gevuld met giftige stof raakte daarbij lek en veroorzaakte benauwdheid bij de chauffeur van de tankwagen. Het was nu van de eerste orde dat de hoogspanning van de beschadigde kabel gehaald diende te worden, en wanneer men het NUON waarschuwde stuurde deze zelfs een helikopter met aan boord een tweetal monteurs welke na 10 minu ten speeltijd de spanning van de kabel haalde zodat er gewerkt kon worden. De gehele speelduur van deze wedstrijd was op 50 minuten gesteld en het bleek dat de meeste ploegen deze speeltijd hard nodig hadden. De brandweer van Sprang-Capelle had deze wedstrijd het best gespeeld en be haalde de eerste prijs, brandweer Best de tweede prijs en brandweer Middelharnis werd derde. Het is voor de tweede maal dat de brand weer van Middelharnis naar de lands kampioenschappen gaat, evenals vorig jaar toen de ploeg mcx-ht deelnemen aan de landelijke wedstrijden te Winterswijk waar een mooie vierde prijs werd be haald. In juli en augustus zijn er op Goe- ree weer wekelijks excursies door de Kwade Hoek, een dynamisch natuurterrein van de Vereniging Natuurmonumenten. Omdat het terrein heel kwetsbaar is, is het be zoekersaantal gelimiteerd en kun nen niet-leden het terrein alleen bezoeken tijdens excursies. Programma Mensen, die mee willen met een excursie moeten van te voren een kaartje kopen bij VVV Ouddorp. Er zijn excursies op iedere dinsdagavond in Juli en augus tus om 19.00 uur. De excursies worden begeleid door gid sen van het IVN. Het vertrekpunt is de parkeerplaats aan de Oostdijkseweg tus sen Havenhoofd en Ouddorp (aan de kant van Havenhtxifd). Dynamisch buiten de Deltawerken De zee heeft veel invUxïd op het terrein. 's Winters kunnen grote delen onder water lopen. Op het brede strand kun je zien hoe zich allerlei duintjes vormen. Bij storm veranderen ze vaak van vorm of worden ze volledig weggespoeld door het zeewater. Achter de duinen liggen strandvlaktes en prachtig begroeide duin valleien. Op een deel van het terrein gra zen koeien. Ze houden de begroeiing kort, waardoor er hier veel bijzondere soorten planten kunnen blijven voorko men. Zoet en zout Ook de verschillen in 'zoet en zout' in de bodem zorgen voor een rijke plantenwe reld. Mcikkruid, zcekraal en lamsoor houden juist van zoute bcxlems, duinvi ooltje, geel walstro en nachtsilene heb ben net zo lief geen zout. ^v^s^^^^^^^^^^^^^^^^^^v De bekende dichteres Ne! Benschop en zangeres Reinata Heemskerk komen op donderdag 29 juni in de Hervormde Kerk, Korte Reke. In samenwerking met het CJ+ Koor onder leiding van W. A. Timmermans verzorgen zij een afwisselende zangzo- mer-avond in Renesse. De bekende zendingspredikant en schrijver Sipke van der Land is de gastheer van deze avond. De avond is georganiseerd door de Stichting Zending zonder Grenzen te Almere. Deze stichting doet hulp- verlenings- en zendingswerk in Oost europa en China. Natuurlijk kan de bezoeker menig be kend en geliefd lied zelf meezingen. Verder kan men ruimschoots genieten van vrolijke zomerliederen door Reinata Heemskerk gezongen en een declamatie van Nel Benschop uit eigen werk. Pianist Ido Keekstra. medewerker van Zending zonder Grenzen, zal op professionele wijze voor de begeleiding zorgen. Tijdens de avond is er gelegenheid om boeken te kopen en om de bundels door Nel Benschop te laten signeren. Tevens zijn de nieuwste boeken van Sipke van der Land en muziek van Reinata Heems kerk aanwezig. De avond begint om 20.00 uur en is vrij toegankelijk. Aan het eind van de avond ontvangt iedere bezoeker een klein aan denken aan deze afwisselende zomcr- zangavond! Er zijn de laatste week bij de politie enkele meldingen binnengekomen terza ke schennisplegingen te Middelharnis, Sommelsdijk en Oude Tonge. Waar schijnlijk gaat het over dezelfde perscxin. Signalement: blanke man, leeftijd 20/30 jaar, lengte tussen 170-180 m., brildra- gend, kort donker (stekel) haar; kleding: lichte spijkerbroek, groene korte jas met zakken (zwarte kleur bij de zakken). Hij sprak hoUands. Evt. getuigen worden verzocht kon- takt op te nemen met de politie Goe- ree-Overnakkee, tel. (01870) 88777. OUDDORP - Uitslag van de wed- vlucht vanuit Pont St. Maxence op 24 juni 1995. Gelost om 08.35 uur. Wind noord. Deelname 237 duiven. De eerste duif arriveerde om 13.40.24 en maakte een snelheid van 966.39 m.p.m. J. Akershoek 14, 17, 32, 43, 53; Comb. Pijl-Verhage 2, 8, 30, 41, 46, 50; H. Grinwis 3, 4, 19, 39, 40, 45, 59; J. Bakelaar 5, 16, 26; Comb. Grinwis 6, 13, 34, 54; A. Klijn 7, 9, 23, 27, 37, 58; A. Kievit 10, 12, 21, 29, 52, 55; P. Venne- man 11; Comb. Kievit/Kievit 15, 25; J. V. d. Berg 18; Comb. Kievit 20, 33; H. Kleyn 22, 36, 56; K. Meyer 24, 44, 48 49, 51; P. Mierop 28, 35, 57; C. Venne- man 31; Krijger-Zonneveld 38, 42; L. Tanis 47. OUDDORP Maandag 3 juli wordt in verenigingsge bouw 'Dorpstienden', Dorpstienden 4 in Ouddorp een voorlichtingsbijeenkomst gehouden over natuurgeneeskunde. Alles wat met de gezondheid heeft te maken en veel wat u daaraan kunt doen, staat tijdens deze informatieve bijeenkomst centraal. De heer H. Bergsma (natuurgeneeskun- dige uit Tilburg) vertelt over de manier waarop u uw weerstand kunt verbeteren. Veel voorkomende klachten als bloed armoede, allergie, winterhanden en -voe ten. De toegang is gratis. Voor koffie wordt gezorgd. De avond begint om 20.00 uur. Voor informatie kunt u kontakt opnemen via: (01114) 3459. Vrijdag 30 juni een extra bingo te Dirks land. Aan het begin van de vakantie wil de kleindierenvereniging een bingo hou den met een extra mooie superronde. De eerste ronde en de koffie is gratis. Het belooft weer een gezellige avond te wor den. Heeft u bingo, dan zoekt u zelf uit. Er is beslist voor ieder iets leuks bij. Wij hebben ons best gedaan, we rekenen nu op uw komst. U weet, de kleindieren vereniging rekent op u. Deze avond gaat er niemand zonder prijs naar huis. Na afloop krijgt ieder die geen prijs gewonnen heeft een prijsje mee. Dus tot vrijdag 30 juni in de EHBO-zaal, Philipshoofjesweg, achter de Brandweer kazerne te Dirksland. Aanvang 20.00 uur, zaal open 19.00 uur. Voor inlichtingen: (01877) 3811 MIDDELHARNIS - Modestoffen 'An de Meter' aan het Zandpad 82 te Middel harnis viert dit jaar haar driejarig be staan. Voor veel naaisters, quiltsters en hobbyisten is de zaak van Karin van der Bok-Oosters inmiddels een begrip. De afgelopen jaren zijn in de winkel re gelmatig patchwork en quilts geëxpo seerd. Karin wil nu ook eens de zelfmo- demaaksters in het zonnetje zetten. Daar om organiseert zij, ter gelegenheid van het driejarig jubileum, een modewed strijd. Wat is de bedoeling? Maak van uw zelfgemaakt kledingstuk een foto. Vul tevens het wedstrijdformu- Ailes wat je al zo lang wilde weten over de Rode baretten, over de Blauwe, de Groene, en de Zwarte. En de 'gewone' niet te verbeten. Kortom: een 'bus' vol informatie over een snel veranderende Koninklijke landmacht. Want uit de krant, en van de teevee, had je al begrepen dat er iets gaande is. Mobieler, flexibeler, ons leger past zich aan. Crisis- en conflictbeheersing, in NAVD- of VN-verband, vraagt om professionals. Mannen en vrouwen die internationaal inzetbaar zijn. Hoe kom je aan zo'n baan? Wat moet je schoolopleiding zijn? Is het waar dat je kunt kiezen uit canières voor onbepaalde tijd of jobs voor een bepaalde periode? En wat betaalt het? Allemaal vragen waamiee je op bovengenoemde datum welkom bent. Vraag vooral ook naar je eigen moge- lijkheden bij de Koninklijke landmacht. Wij staan ervoor. lier in en ga daarmee naar Modestoffen 'An de Meter'. ledere maand wordt één kledingstuk tot 'Model van de maand' uitgeroepen. Wat kunt u winnen? De winnende foto, misschien wel uw foto, wordt op een mooie plaats in de winkel opgehangen. Bovendien wint u dan het aankoopbedrag (dus alle materi- aalkosten) van het model terug in de vorm van een Stoffen Cadeaubon! Hoe vaak kunt u meedoen? Zo vaak u wilt! Met verschillende mo dellen. Uw foto blijft gedurende het ge hele seizoen ook meedingen. Dus iedere maand maakt uw kledingstuk kans om 'Model van de Maand' te worden. Wat moet u doen om mee te dingen? Heel gemakkelijk. U vraagt bij Karin, Nel of Willy een wedsüijdformulier. Daar op staat precies aangegeven wat er van u verwacht wordt. Doe-dagen De doe-dagen lopen, vanaf september, gewoon door. ledere eerste zaterdag van de maand kunt u in de winkel terecht om ter plaatse een werkstukje te maken. Te gen materiaalkosten, maximaal 5,- p/p, kunt u eens een nieuwe techniek uitpro beren, de les is gratis. Elke maand wordt een ander onderwerp behandelt. Onderstaand vindt u een overzicht voor de komende zaterdagen. Noteert u deze alvast in uw agenda? Juli en augustus: Zomerstop. 2 september 1995: Japans quilten/Origami patchwork. 7 oktober 1995: Werken met styropor/piepschuim. 4 november 1995: Wenskaarten. 2 december 1995: Kerstdecoratie. Tijdens de braderiedagen in juli en augustus worden verschillende demon straties gegeven. Tot ziens bij Modestoffen 'An de Meter'. DIRKSLAND - Donderdag 29 juni or ganiseert Buurtvereniging 'West' een grootse sponsor-bingo-avond. Deze zal plaatsvinden in de Victoriahal aan de Philipshoofjesweg te Dirksland, aanvang 20.00 uur. Bij deze speciale bingo-avond komt de opbrengst geheel ten goede aan het Derde Wereldprojekt Johan Wachters in Mali, West-Afrika. Vele ondernemers op Gocree-Overtlak- kec steunen ons en hebben een fantas tisch prijzenpakket beschikbaar gesteld. Kom daarom allemaal voor een gezellige avond en steun daarmee het fantastische werk van Johan Wachters. We draaien 15 rondes en een geweldige superronde! Dus u hebt een hele avond spanning en plezier, en kans op een of meer geweldig mooie prijzen. Dit mag u niet missen, daarom tot ziens op 29 juni... Zaterdag a.s. wordt het oud papier weer bij u opgehaald. Wij verzoeken u het voor 8.30 uur 's morgens gebundeld bui ten te zetten. Bijvoorbaat dank, namens de vrijwilligers. OUDDORP - Uitslag van de wed- vlucht vanuit Minderhout op 24 juni 1995. Gelost om 09.45 uur. Wind noord. Deelname 781 duiven. De eerste duif arriveerde om 10.46.35 en maakte een snelheid van 1131.60 m.p.m. Hier volgen dan de eerste 100 prijzen: Comb. Pijl/Verhage 13,7, 8, 11 13 14, 16, 34, 38, 55, 70, 74, 95, 100; J. Bake laar 2, 21, 26, 30, 36, 39, 47, 67, 71, 75, 85; H. Kleyn 4, 19, 31, 42, 45; A. Klijn 5, 10, 12, 18,33,37,40,43,68,77,83, 84; Comb, Grinwis 6, 32, 41 51- K. Meyer 9, 29, 69, 96, 97; Joh. Grinwis 15; Krijger-Zonneveld 17, 24, 60, 86, 88; A. Kievit 20, 23, 46, 50, 52, 53, 64, 73, 78, 80, 87; Comb. Kievit/Kievit 22, 56, 58, 93, 98; J. V. d. Berg 25; L. Tanis 27, 35, 44, 57; C. Venneman 28, 81, 82, 91, 92, 99; L. Speriing 48, 63; Comb. Kievit 49, 54, 59; H. Grinwis 61, 66, 72; K. Breen 62; P. Mierop 65, 76, 94; C. Heerschap 79, 89, P. Venneman 90. de echte handgemaakte geboortekaartjes met strikje komen van ''^'S^^ en zijn verkrijgbaar bij Longeweg 13 - SOMMELSOUK - I»l. (01870) «2729

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 6