Winnaars kleurwedstrijd /9S 't Was een slimme brandweerwedstrijd in Nieuwe Tonge Bliksem: gevaarlijker dan je denkt VERLEENDE VERGUNNINGEN Kledinginzameling Oostflakkee Bakkerij Dam-ouddorp Een supergrote RIJSTEVLAAI 95 Word je student? Denk eens aan de CSFR! Expositie van quilts in de toren van Goedereede Extra kerkdiensten Geref. Gemeenten WATERSCHAP GOEREE-OVERFLAKKEE MIDDELHARNIS: ECHTE LIMBURGSE VLAAIEN GRATIS PROEVEN! Tè gekke aanbieding! P.V. De Combinatie Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 27 JUNI 199S Een enkele passant die zaterdag de fraaie molen 'd Oranjeboom in Nieuwe Tonge passeerde, dacht dat die plaatselijke trots uit 1768 écht door brand getroffen was, maar gelukkig had de aanwezigheid van zoveel brandweerlui rondom alleen maar met een brandweerwedstrijd te maken. Zeven ploegen uit de eerste klasse traden aldaar in 't strijdperk en 't mag gezegd dat de organisatoren een pittige wedstrijd hadden uitge dacht, een die je in de praktijk nauwelijks voor mogelijk houdt. Zelfs drie slachtoffers waren er te redden, onder wie Lotus-slachtoffer mevr. Blok, die vanuit het raampje in de molenkap moord en brand schreeuwde, dan nog een ingeslo ten lasser die de brand had veroorzaakt en de molenaar die buiten op een aan de 'staart' bevestigd steigertje de molenromp had gebikt, tot het allemaal fout ging. Een extra handicap was - hoe krijg je 't bedacht - dat het kruisrad en daarmee de staart met aangehangen steiger precies voor de achterdeur was gedraaid en aldus de toegangsdeur blokkeerde. De molenkap moest dus gekruid worden, met het kruirad worden verdraaid, een han deling die sommigen wat moeilijk afging omdat de kettingen bewust wat slordig waren neergelegd. De ploegen hebben stuk voor stuk een prestatie geleverd, dat heeft ook burg. mevr. Sleurink die de prijzen bekend maakte tot uitdrukking gebracht. De jubilerende Nieuwe Tongse brandweervereniging Jan van der Heyden kon terug zien op een geslaagde organisatie. De uitslag was spannend en luidde als volgt. De twee besten zullen later dit jaar deel nemen aan het landskampioenschap: 7. Veghel1295 punten 6. P.Z. Reinier van Arkel uit Vught1322 punten 5. Nieuw Beijerland1429 punten 4. Meerkerk1440 punten 3. 's-Gravendeel1526 punten 2. Zuid Beijerland1533 punten I. Maasdam/Puttershoek1593 punten Vorig jaar sloeg in ons land de bliksem naar schatting 100.000 keer in. De inslagen hebben gemid deld een stroomsterkte van 20.000 ampère, terwijl een zekering 16 ampère sterk is. Jaarlijks worden in Nederland gemiddeld twintig mensen getroffen door de bliksem, van wie enkele dodelijk. Het risico van een blikseminslag is te verklei nen door het nemen van een aantal belangrijke maatregelen. Voorzorgsmaatregelingen buitenshuis Als u tijdens een onweersbui buiten bent, zoek dan onderdak. Huizen, gebouwen en auto's worden over het algemeen als veilig beschouwd. U loopt het meeste gevaar als u het hoogste objekt bent in de omgeving, of als u zich in de buurt be vindt van sterke geleiders zoals metaal of open water. Vermijd open vlakten en bosranden en blijf uit de buurt van ten ten, podia, overkappingen en metalen hekken. Als er helemaal geen schuil plaats in de buurt is, maak u dan zo klein mogelijk. Niet gaan liggen, maar op de hurken gaan zitten en de armen om de knieën slaan. Ga uit elkaar zitten als u met meerdere mensen bent. Voorzorgsmaatregelen binnenshuis Hoewel u binnen veel veiliger bent dan buiten, kan de bliksem u zelfs in huis treffen. Kom daarom niet in de buurt van ramen. Blijf niet onder de douche staan of in bad zitten. Raak geen geleidende materialen aan, zoals verwamiingcn en afvoerbuizen. Trek de stekkers uit de stopkontaktcn. Bij een blikseminslag kunnen apparaten beschadigd raken doordat de stroom via de bedradingen en de stekkers naar de apparaten wordt ge leid. Bij de Stichting Nederlands Norma lisatie Instituut Ie Delft kunt u een bcslis- singsmcxlel bestellen, waarmee de nood zaak voor het installeren van een blik semafleider kan worden bepaald. Reanimeren van de slachtoffers Ongeveer 70% van de mensen die door de bliksem worden getroffen is door snel handelen nog te redden. Dokter Henk Jan ten Duis, traumatoloog aan het Aca demisch Ziekenhuis Groningen, is spe cialist op dit gebied en bliksemslachtof- fers worden regelmatig naar hem door verwezen. Hij vertelt dat de getroffenen bijna nooit op slag docxl zijn, hoewel het wel zo lijkt omdat in eerste instantie het hart stilstaat en de ademhaling stokt. Mond-op-mond-bcademing en hartmas sage kunnen de levenskansen keren. 'Het Beste' juli 1995, van Uitgeversmij The Reader's Digest, (onder meer ver krijgbaar in de boekhandel) heeft een in formatief artikel opgenomen over het gevaar van bliksem. Aan de hand van het boek 'Leven met bliksem', van ingenieur Herman Aaftink is een groot aantal prak tische tips opgenomen die goed zijn om te weten ter bescherming van uzelf en uw gezin. Cursus Iheologische Vorming Gemeenteleden - Middelhamis D.V. zaterdagmorgen 2 september 1995 bent u welkom in het nieuwe cursusjaar. Waar gaat het om? Bijbelse lijnen en verbanden ontdekken. Ethische vragen doordenken. De geschiedenis en het be lang van zending en evangelisatie leren. Kerkgeschiedenis. En oefening in pastor ale vaardigheden. Hoe is het Oude en Nieuwe Testament tot stand gekomen? En nog vele andere aspekten van de theologie komen aan de orde in deze boeiende cursus, die door deelnemers enthousiast worden gevolgd. Daarbij is de verbreding van kennis ook van bete kenis voor het persoonlijk geloof. De cursus wordt landelijk georganiseerd door de Ned. Herv. Kerk. In Middelhar- nis stoelt, evenals in Gouda, Zeist en Harderwijk de cursus op Geref. Grond slag. De docenten komen daarom uit de kring van de Geref. Bond. Zij geven en zijn: O.T. ds. G. C. de Jong, Sliedrecht (cursusleider); N.T. ds. H. J. Lammers, Benthuizen; Apostolaat ds. H. J. Cats- burg, Kamerik; Dogmatiek ds. W. West land, Middelharnis; Ethiek ds. A. van Vuuren, Zoetermcer; Kerkgeschiedenis drs. K. Exalto, Benthuizen; Praktische Theologie drs. W. C. Meeuse, Sint Anna- land. De cursus duurt 3 jaar en wordt eens per veertien dagen gegeven in gebouw 'De Hoeksteen' te Middelharnis. Op zater dagmorgen van 9.30 tot 12.45 uur. Ook u, ook jij kunt er aan deelnemen, welke vooropleiding u ook hebt. De kosten be dragen 225,- per jaar, die in twee maal kunnen worden voldaan. Daarnaast moet nog enig lesmateriaal worden aange schaft. Voor het volgen van deze cursus zijn geen toelastingscisen. De cursus staat open voor iedereen! Wie de drie cursus jaren heeft dcxirlopcn, ontvangt een cer tificaat, uitgegeven door het Centrum voor Educatie van de Nederlands Her- vonnde Kerk. Meer inlichtingen kunt u verkrijgen bij ds. G. C. de Jong, tel. (01840) 20971. Van harte aanbevolen! OUDDORP - heden (dinsdag)avond 7.30 uur kand. G. J. Baan uit Bame- veld. DIRKSLAND - woensdagavond 7.30 uur ds. C. A. van Dieren van Stol- wijk. HERKINGEN - woensdagavond 7.30 uur ds. W. Harinck van Kapelle (ingebruikname vernieuwd kerkge bouw). MIDDELHARNIS - donderdagmiddag 3 uur ds. J. de Pater (huwelijksbeves tiging). OUDE TONGE - woensdagavond 7.30 uur ds. A. F. Honkcxip van Wagenin- "cn. NIEUWE TONGE - donderdagavond 7.30 uur ds. B. v. d. Heiden van Har- dinxveld-Giesscndam (bed. H.D.). Op maandag 3 juli a.s. zal de Stichting Nederlandse Moederzorg, die als doel heeft, in nood verkerende moeders te on dersteunen, kledinginzamelingen houden in de gemeente Oostflakkee. Binnenkort ontvangt u een folder van de Nederlandse Moederzorg in uw brieven bus, waarin vermeldt staat wanneer en hoe u de kleding, schoenen, huishoud- textiel en eventuele dekens kunt aanbie den en op welke dag deze opgehaald wordt. Een in nood verkerende moeder kan in een korte tijd tot herstel komen in een van de door ons aanbevolen christelijke rusthuizen. Na een positief intake ge sprek kan de moeder een aanvraag indie nen bij de stichting Nederlandse Moeder zorg voor een vergoeding. De gemeente vindt het ook belangrijk dat er zoveel mogelijk kleding wordt opge haald om te voorkomen dat kleding, sche nen, textiel e.d. in het huisvuil terecht komt wat niet goed vtx)r het milieu is. Als je gaat studeren, zullen er voor jou een aantal dingen waarschijnlijk dras tisch veranderen. Je komt in een voor jou reemde stad, misschien ga je wel op kamers wonen, zodat je ook ineens voor jezelf moet gaan zorgen. Daarnaast ontmoet je op de Universiteit of Hogeschool veel mensen die er een andere levensvisie op na houden. Als christelijke student is het soms moeilijk om je staande te houden in het woelige studentenleven. Gelukkig ben je niet alleen. Als je je aansluit bij een studen tenvereniging merk je dat er veel studen ten zijn, die gelijkgezind zijn en zich met dezelfde dingen bezighouden. Zo'n studentenvereniging is de CSFR (Civitas Studiosorum in Fundamento Rc- l\)rmato). Deze vereniging heeft de Bij bel en de Drie Fomiuliercn van Enigheid als grondslag. Met elkaar proberen we vanuit deze grondslag de dingen om ons heen te onderzoeken. Dit gebeurt in de vorm van bijbelkringen, studiekringen over wetenschap, literatuur e.d. en lezin gen. Daarnaast worden allerlei leuke akliviteiten georganiseerd om de per soonlijke kontakten te verbeteren, zoals weekenden, zingen in een koor, sport en spelenz. De CSFR is in 8 universiteitssteden ver tegenwoordigd, nl. Amsterdam, Rotter dam, Delft, Leiden. Utrecht, Wagcnin- gen, Groningen en Eindhoven/Tilburg. Ook op landelijk niveau worden een aan tal aktivitcitcn zoals vergaderingen, sportdagen en weekenden georganiseerd. Zoals je ziet zijn er genoeg mogelijkhe den om kontakten te leggen en jezelf te ontplooien. Want studeren is toch meer dan studeren alleen? Als je geïnteresseerd bent in de vereni ging, kun je zelf een kijkje komen ne men. Aan het begin van het cursu.sjaar is er een introduklieweck van elk dispuut (plaatselijke afdeling van CSFR). Dat is dè mogelijkheid om kennis te maken niet de CSFR en de stad waar je gaat stude ren. Bel of schrijf voor meer infonnatie: Ivo Soeters, Fregatstraat 93, 3435 RC l'trecht. Tel. (030) 439235 Ter gelegenheid van de 50-jarige herdenking van de bevrijding op 5 mei j.l. heeft de gemeente Middelhamis in het informatieblad "Hoofdlijn" een kleur plaat opgenomen. Veel kinderen hebben de kleurplaat ingeleverd en de jury had de moeilijke taak de mooiste tekeningen eruit te halen. De tien winnaars hebben van de burgemeester, mevr. Sleurink-Rabbinge, een uitnodiging ontvangen om hun prijs in het gemeentehuis af te halen. Op 1 juni was het zover! Op bijgaande foto ziet u de burgemeester en de tien gelukki gen met hun prijs: Sylvia de Waard - Christine Blok - Hanneke Drooger - Daphne van Nieuwenhuijzen - Sven Beijk - Caroline Vijfhuizen - Ardjan van Groningen - Nadine Ie Comte - Ineke Bakker en Geertrude Peeman. Van 29 juni tot en met 9 september a.s. wordt een tentoonstelling van quilts ge houden in de toren van Goedereede. De Stichting Monumentendag benaderde eind 1994 de Quiltgroep Goeree-Over- flakkee met de vraag om, in het kader van monumentendag, quilts te maken voor de toren van Goedereede. Van oorsprong is een quilt een volgens traditionele patronen gemaakte deken. In onze tijd zijn quilts vooral een kunstzin nige vorm van expressie. Behalve als ^^^iA Weststraat 14. Telefoon (01878) 1395 Bakt dat het smaakt Bakkerij Dam gaat op de Limburgse toer.. Vanaf 30 juni starten wij met cie elke dag VERS uit eigen bakkerij. Advokaatvlaaien, kersenvlaaien, versfruitvlaaien, christoffelvlaaien, bosvruchtenvlaaien, chocolade/ peervlaaien en nog veel meer soorten. Natuurlijk bakken wij de LEKKERSTE vlaaien in Ouddorp. Dat tioeft u niet te geloven, want a.s. vrijdag en zaterdag kunt u GRATIS onze tiéérlijke rijstevlaaien komen proeven. f Ter introduktie kunt u profiteren van een werkelijk te gekke aanbieding: van 17,95 voor maar... deken worden quilts tegenwoordig voor al gebruikt als wandversiering. Als thema werd gekozen 'Quilts Voor Een Monument'. De toren, Goedereede en de zee golden hiervoor als inspiratie bron. De tentoonstelling wordt afgesloten op monumentendag 9 september. Op die dag zal heel Goedereede in het teken staan van quilts. Behalve in de toren zul len ook op circa 15 lokaties, veelal hui zen van partikulieren, quilts worden ten toongesteld. Als speciale attraktie zal op 9 september een groepsquilt worden verloot. Aan deze quilt hebben alle deelnemers van de tentoonstelling een bijdrage geleverd. De opbrengst van deze verloting komt ten goede aan de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij. De quilts in de toren van Goedereede zijn dagelijks te bezichtigen van 14.00 tot 17.00 uur. Op donderdag en zaterdag is de toren ook geopend van 10.00 tot 12.00 uur. Op zondag is de toren geslo ten. MELISSANT OPHALEN OUD PAPIER Morgen (woensdag)avond wordt weer oud papier opgehaald. Graag goed ge bundeld en tijdig gereed zetten s.v.p. Door de leden van P.V. 'De Combina tie' werd op zaterdag 24 juni deelge nomen aan een wedvlucht vanaf Pont St. Maxence. In concours 280 duiven die om 9.00 uur gelost werden met noordwestenwind. De overwinning op deze door kopwind zware vlucht werd behaald door I. Koese en Zn. Zij konstateerden hun winnende duif om 13.46,36 uur en zes minuten later was hun tweede duif goed voor de tweede plaats. In de kring Flakkee be haalden zij de zesde plaats op 1365 deel nemende duiven. De uitslag is als volgt: I. Koese en Zn. 12, 9, 18, 25, 27,4153, 62, 67; C. Polder 3, 24, 49, 50, 51Mevr. Dubbeld 4, 13, 14, 16, 17, 20, 39; Comb, van Driel 5, 43; C. van 't Veer 6, 10, 11, 35, 52, 55, 66; C. Dubbeld 7, 21, 22, 30, 48, 56, 68; P. J. v. d. Slik 8, 26, 38; D. Vroegindewey 12, 64; W. I. Peeman 15, 40, 54; Gebr. Vroegindewey 19, 36, 37, 42; T. Kern 23, 46, 70; Gebr. Verburg 28; M. de Blok 29, 33, 44, 65; J. C. Hor- selmg 31; A. Verwers 32; J. v. d. Valk 45, 47, 60; H. Visser 57, 61, 63; C. Kleyn 59; André v. d. Linde 69. De volgende vergunningen zijn verleend: - N.V. Delta Nutsbedrijven (K+We): leggen waterleidin gen Tweedeweg Meiissant, Eerste Stoofweg en Tweede Stoofweg en Westhavendijk Dirksland en watergangen polders Nieuw-Kraaijer en Dirksland. - Gebr. Van Dis, Blokseweg 6, Achthuizen (K+W): leggen duiker dijksloot Bloksedijk en vervangen duiker wegsloot Blokseweg, Achthuizen. - L. Dooge, Bommelsedijk 17, Den Bommel (K): aan brengen beplanting langs wegsloot rijksweg 59, Den Bommel. - N.V. ENECO {Energiebedrijf R.E.D.) (K+W): leggen kabels en leidingen in/langs wegen en watergangen In de polders Oud-Westerloo, Nieuw-Westerloo, Grote Zuiderpolder, Schaddelee, Nieuw-Stellendam, Een- dragtspolder, Kraaijenisse, Nieuw-Kraaijer, Dirksland, Oud Onwaard en Aarddijkswal, Oude Plaat, Oudeland van Sommelsdijk, Oudeland van Middelharnis en Oude Stad. - N.V. ENECO (Energiebedrijf R.E.D.) (K+W): leggen laagspanningskabel en gasleiding Langeweg Oude Tonge. - N.V. ENECO (Energiebedrijf R.E.D.) (K): leggen laag spanningskabel dijksloot Noorddijk te Melissant. - Gebr. Van Es, Korteweegje 28, Dirksland (K+W): verwijderen en leggen duiker dijksloot Oudelandsedijk Sommelsdijk - G. J. Maliepaard, Hilstraat 3, Oude Tonge (K): lozen regen-Zafvalwater wegsloot Eerste Groeneweg Oude Tonge. - P.T.T. Telecom B.V. (K+W): leggen telefoonkabel Lieve Vrouwepoldersedijk Stad aan 't Haringvliet. - G.v.tZ. Holding B.V. (K+W): leggen duiker dijksloot Duivenwaardsedijk Nieuwe Tonge. - J. Bezuljen Hoek, Oudelandseweg 5, Ouddorp (K+W): verlengen duiker tot 12 m noordelijke wegsloot Oudelandseweg Ouddorp. - N.V. Delta Nutsbedrijven (K+W): leggen waterleiding Vrijheidsweg en Westerduinpad Ouddorp. - N.V. ENECO (Energiebedrijf R.E.D.) (K+W): leggen mantelbuizen Langeweg en hoofdwatergang 17 te Stellendam. - N.V. ENECO (Energiebedrijf R.E.D.) (K+W): leggen laagspanningskabel, gasleiding en caikabel Langeweg Oude Tonge. - N.V. ENECO (Energiebedrijf R.E.D.) (K+W): leggen laagspanningskabel Vrijheidsweg en Koolweg Oud dorp. - PTT Telecom B.V. (K+W): leggen telefoonkabel Tweede Groeneweg en Langeweg Middelharnis. - PTT Telecom B.V. (K): leggen telefoonkabel langs rijksweg 57 Ouddorp. - A. Nelisse, Molendijk 138, Nieuwe Tonge (K): tijde lijk lozen van grondwater polder Noordland Nieuwe Tonge. - Vereniging Natuurmonumenten (K): maken oever verbetering en -verdediging zuidelijke oever Zuider- diep Stellendam. - J. Vroegindeweij, Rembrandtlaan 112, Middel-harnis (K+W): verwijderen en leggen duiker 12 m oostelijke wegsloot Boomgaardweg Middel-harnis. - N.V. ENECO (Energiebedrijf R.E.D.) (K+W): leggen laagspanningskabel Westdijk Melissant. - N.V. ENECO (Energiebedrijf R.E.D.) (K): leggen cai kabel Lieve Vrouwepoldersedijk Stad aan 't Haring vliet. - G. J. Born, Kranendijk 4, Den Bommel (K): dempen ged. watergang polder Nieuwen Blok (nabij Kranen- dijk). - N.V. ENECO (Energiebedrijf R.E.D.) (K+W): leggen mantelbuizen Mariadijk, Middeldijk, Hofdijksweg en Hondsweg te Goedereede en Ouddorp. - N.V. ENECO (Energiebedrijf R.E.D.) (K+W): leggen middenspanningskabel Blaakweg te Nieuwe Tonge en RW59 te Oude Tonge. - Fa. K. Tanis, Goereeseweg 9, Goedereede (K): leg gen 12 m lange duiker polder Oude Oostdijk. Bezwaar-Zberoepsmogelijkheden K: op grond van art. 7:1 van de Algemene wet be-stuurs- recht binnen zes weken na onderstaande datum een gemotiveerd bezwaarschrift bij dijkgraaf en heemraden van het waterschap Goeree-Óverflakkee, postbus 67, 3240 AB Middelharnis. W: op grond van art. 26, Ie lid, van de Wegenveror dening Zuid-Holland binnen 30 dagen na onderstaande datum een gemotiveerd beroepschrift bij gedeputeerde staten van Zuid-Holland, postbus 90602, 2509 LP 's- Gravenhage. K+W: een bezwaar c.q. beroepschrift als vorenstaand aangegeven, afhankelijk van het feit tegen welk onder deel bezwaren bestaan. Inzage kan plaatsvinden in het waterschapshuis, Dwars- weg 40 te Middelharnis. MIDDELHARNIS, 26 juni 1995 SINDS 1887

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 2