Wegen Van de Vondervoort ondoorgrondelijk Mercedes Benz-dealer Vermaat vierde vernieuwingen ffijtlaineetemaii Kerkgracht Sommelsdijk komt terug Honderdjarige POLITIEBERICHT Themadiscussie Goeree-Overflakkee, 'Zuid-Holland of Zeeland'? Afscheid van de lieer K. Landwaart Te gast bij jubilerende Stichting Bejaardenwerk 'Middelhamis' No. 6412 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 26 29. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 83392. FAX (01870) 85736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,25 JAARABONNEMENT 55,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Bestuurlijke manieren van Ministerie van Binnenlandse Zaken steeds minder te begrijpen voor de burger Wie zou er niet moe worden van de manier waarop een eventuele her indeling van Goeree-Overflakkee door het Ministerie van Binnen landse Zaken wordt behandeld? Ongeacht voorgeschiedenis, recen te afspraken en aktuele ontwikke lingen schijnt de staatssecretaris mevrouw Van de Vondervoort Goeree-Overflakkee voorbarig en kost wat kost bij Zeeland te willen voegen. Voorgeschiedenis Het verhaal is bekend. Goeree-Overflak kee maakt deel uit van het samenwer kingsgebied Rijnmond. Bij de plannen voor de stadsprovincie Rotterdam lijkt Goeree-Overflakkee door de rijksover heid te zijn ervaren als een restgebied, waarop Rotterdam vooralsnog geen prijs heeft gesteld en dat men toch ergens kwijt moet. Op afstand is bedacht dat Goeree-Overflakkee moet aansluiten bij de provincie Zeeland. Voor een gedwongen keuze gesteld heb ben eind vorig jaar twee van de vier ge meenten op Goeree-Overflakkee - gege ven het tot stand komen van de provincie Rotterdam - gekozen voor herindeling van Goeree-Overflakkee bij Zeeland, twee voor een blijvende indeling bij Zuid-Holland. De gemeenteraad van Goedereede sprak weliswaar een voorkeur voor indeling bij Zeeland uit, maar maakte het voorbe houd dat de herindeling de gemeenten niets mag kosten en dat het voortbestaan van het ziekenhuis in Dirksland niet ter discussie komt te staan. Gezien de uitkomst van de besluiten van de gemeenten op Goeree-Overflakkee heeft de provincie Zuid-Holland de knoop toen doorgehakt en, gelet op het standpunt van de provincie zelf, de staatssecretaris laten weten dat Goeree- Overflakkee bij Zuid-Holland dient te blijven. Argumenten? Het standpunt Van de provincie Zuid- Holland was tot stand gekomen na uitge breid onderzoek naar de voor- en nade len voor Goeree-Overflakkee bij een eventuele overgang naar de provincie Zeeland en werd gesteund door alle sta- tenfrakties. Desondanks verzocht de staatssecretaris op 21 december 1994 het provinciaal be stuur van Zuid-Holland werk te maken van een zogeheten Arhi-procedure (Al gemene regels herindeling) om Goeree- Overflakkee bij Zeeland te voegen. Steekhoudende argumenten voerde me vrouw Van de Vondervoort daarbij niet aan. Ze deelde mee dat het bestuuriijk overleg, dat tussen provincie en gemeen ten had plaats gehad voor haar geen aan leiding was om op haar eerder ingeno men standpunt terug te komen. Het verzoek om een grenswijzigingspro- 'cedure te starten werd door het provin ciebestuur met grote verbazing ontvan gen; zowel naar procedure als inhoud vond men de brief van de staatssecretaris wonderlijk. De provincie was het duidelijk niet eens met wat de staatssecretaris ter argumentatie aanvoerde. Uit het be stuurlijk overleg met de gemeenten was Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland juist niet gebleken dat er op Goeree-Overflakkee een duidelijke voorkeur voor Zeeland bestaat. De provincie vroeg het ministerie van Binnenlandse Zaken om een gesprek. Afspraken Dat gesprek had op 1 februari 1995 plaats. De provincie werd vertegenwoor digd door de toenmalige gedeputeerde mevrouw Günther en de Commissiaris van de Koningin mevrouw Leemhuis. Namens het ministerie van Binnenlandse Zaken waren minister Dijkstal en staats secretaris mevrouw Van de Vondervoort bij het gesprek aanwezig. Op verzoek van de provincie Zuid-Hol land zegde het ministerie van Binnen landse Zaken toe dat men daar alsnog een argumentatie voor indeling van Goe ree-Overflakkee bij Zeeland op papier zou zien te krijgen. Voor zover bekend had het ministerie van Binnenlandse Zaken nooit serieus onderzoek gedaan naar het voor en tegen van een indeling van Goeree-Overflak kee bij een andere provincie. De provincie Zuid-Holland bleef op het standpunt staan dat het voor Goeree- Overflakkee beter is - zeker voorlopig - om bij Zuid-Holland te blijven. Afgesproken werd dat er nog bestuurlijk overleg plaats zou hebben tussen het mi nisterie van Binnenlandse Zaken en dele- gaties van de provincies Zuid-Holland en Zeeland. Dit 'open' overleg werd ge pland op 8 maart 1995. Beloften Voor het provincie bestuur van Zuid- Holland en voor de inwoners van Goe ree-Overflakkee was het daarom merk waardig te vernemen dat, lopende de af spraak tussen rijk en provincie, de staats secretaris het wetsontwerp voor de stads provincie Rotterdam naar de Tweede Kamer stuurde, bij welk wetsontwerp en passant werd voorgesteld Goeree-Over flakkee bij Zeeland te voegen. In het gesprek van 8 maart verklaarden Gedeputeerde Staten van Zuid-HoUapd zich akkoord met het instellen van een interprovinciale commissie voor de toe komstige bestuurlijke positie van Goe ree-Overflakkee. Uitgangspunt was dat de commissie alle mogelijkheden voor Goeree-Overflakkee gaat onderzoeken, waarbij nog eens duidelijk kenbaar werd gemaakt dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland niet overtuigd zijn van de noodzaak om Goeree-Overflakkee naar Zeeland te laten gaan. Zeker zolang nog niet duidelijk is wat er gaat gebeuren met de geplande stadsprovincies, wil de pro vincie het gebied bij Zuid-Holland inge deeld houden. Gedeputeerde Staten stelden nadrukke lijk dat de instelling van een interprovin ciale commissie niet als start van een of ficiële herindelingsprocedure voor Goe ree-Overflakkee was te beschouwen. Het ministerie van Binnenlandse Za ken ging in het gesprek op 8 maart ak koord met de wens van de provincie Zuid-Holland dat de in te stellen inter provinciale commissie de ruimte zou krijgen om alle drie de mogelijkheden voor Goeree-Overflakkee te onderzoe ken: een blijvende indeling bij Zuid- Holland, een indeling (op termijn) bij de provincie Rotterdam en een indeling bij Zeeland. In een uitgebreide brief d.d. 21 maart zette het College van GS van Zuid-Holland nog eens gefundeerd het standpunt van de provincie uiteen. Ontwikkelingen In april en mei bleef het stil rondom de bestuurlijke positie van Goeree-Over flakkee. Aller ogen waren nu eerst ge richt op de ontwikkelingen rond de stads provincies. Het referendum over de stadsprovincie Op de vanmiddag gehouden perskonferentie heeft de 'Stichting Kerkgracht Sommelsdijk* haar vertrouwen uitgesproken dat, tegelijk met de uitvoering van het dorpsvernieuwingsplan de historische kern van Sommelsdijk weer met een kerkgracht verfraaid wordt. Het is de bedoeling dat de oorspronkelijke gracht, waarvan het tracé precies is teruggevonden, zal worden hergraven. Daarvoor hoeven geen grote ingrepen te worden gepleegd, ook de bomen die er staan kunnen gehandhaafd blijven, 't Grootste karwei is het graven en ver plaatsen van ca. 1100 m' zand en het opmetselen van de grachtmuur aan de straatzijde, waarvan bij de demping de bovenste laag werd verwijderd. De Stichting, gedragen door een comité van aanbeveling, gaat fondsen werven, van Culturele Stichtingen en Particulieren om de benodigde financiële midde len, ruim 2 ton, bij elkaar te krijgen. Er zal ook een beroep worden gedaan op materiële medewerking van plaatselijke bedrijven. Er is nog geen duidelijke planning vastgesteld, maar de gracht zou voor november dit jaar moeten zijn gerealiseerd omdat rond die tijd de Enkele Ring zal worden herstraat. A.s. zondag 2 juli hoopt oud-Mid- delhamisser Huibrecht (Huub) v. d. Nieuwendijk de leeftijd van 100 jaar te bereiken. Hij woont in het Nancy Zeelenberghuis, een zorghuis, aan de Bevelandsestraat 46, 3083 NA te Rotterdam. De bijna 100-jarige was 16 toen het gezin V. d. Nieuwendijk met 6 kin deren naar Rotterdam vertrok. Vader had op de Middelharnisse vloot gevaren en moeder Jikkemien had van alles aangepakt om haar gezin te eten te kunnen geven, ze was baker geweest, had huishoude lijk werk gedaan en gehad vis ver kocht. Zoon Huib, hij was de jong ste, heeft niet op de visserij ge werkt, hij begon al heel jong als koeiewachter en heeft in Rotterdam z'n bestaan gevonden. Hij heeft één dochter, 2 klein- en 3 achterklein kinderen. Tot vorig jaar bracht hij nog elk jaar een bezoekje aan Mid delhamis, hij was bevriend met Aren Smit, de laatste kofjekoker, die vorig jaar overleed. De gezondheid van de eeuweling is redelijk al laten z'n gezichts- en gehoorvermogen hem inmiddels in de steek. Z'n geheugen is echter nog prima in orde en zeker zal hij blij zijn met felicitaties uit Middelhamis. Amsterdam bleek een 'nee' op te leve ren, waarna met grote spanning de uit komst van het Rotterdamse referendum werd afgewacht. Na de uitslag van het Rotterdamse refe rendum verklaarde premier Kok dat het wetsontwerp voor de stadsprovincie Rotterdam zoals het bij de Tweede Ka mer lag nu van de tafel was en dat er na de zomervakantie een aangepast wets voorstel zal komen. Daarmee was op 7 juni, de dag van het referendum, dus ook het impliciete voor stel om Goeree-Overflakkee bij Zeeland te voegen van tafel. Gelet op die ontwikkeling mocht van het ministerie van Binnenlandse Zaken ver wacht worden dat men ten opzichte van Goeree-Overflakkee even pas op de plaats zou maken. Echter: bij brief van 8 juni liet mevrouw Van de Vondervoort aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland weten dat zij besloten had zelf een grenswijziging ter hand te zullen nemen om Goeree-Over flakkee naar Zeeland te doen overgaan. Onbegrijpelijk De brief van Binnenlandse Zaken van 8 juni is des te eigenaardiger als men weet dat op 7 juni door mevrouw Van de Vondervoort en mevrouw Leemhuis is gesproken over de bestuurlijke positie van Goeree-Overflakkee en dat toen is afgesproken dat de provincie Zuid-Hol land het initiatief zou nemen tot een overieg met alle betrokken overheden. Is het voor een burger nog te volgen wanneer een hogere overheid zo met een lagere overheid omgaat? En hoe heeft het provinciaal bestuur op de bruuske boodschap van mevrouw Van de Vondervoort gereageerd? op Algemene Vergadering Rabobank Middelhamis Op woensdag 28 juni a.s. houdt de Rabo bank Middelhamis haar Algemene Ver gadering in het verenigingsgebouw 'De Hoeksteen', Ring 13 te Middelhamis. De vergadering begint om 19.00 uur en de zaal zal geopend zijn vanaf 18.30 uur. Na het officiële gedeelte zal een discus sie plaatsvinden over het aktuele thema: Goeree-Overflakkee, 'Zuid-Holland of Zeeland'? Dit thema zal door twee deskundigen op het gebied van de Provinciale herinde ling worden ingeleid nl.: drs. P. Visser, lid van de Provinciale Staten van Zuid- Holland en drs. G. L. C. M. de Kok, Gedeputeerde van de Provincie Zeeland die speciaal belast is met de bestuuriijke herindeling. Het bestuur is er van overtuigd dat naast de leden ook vele andere betrokken zijn bij genoemde themadiscussie. Naast de leden van de^bank worden daarom de andere gezinsleden en belangstellenden van Goeree-Overflakkee hartelijk uitge nodigd op onze Algemene Vergadering aanwezig te zijn. Op deze wijze hoopt de Rabobank een aktieve bijdrage te leveren aan een goede toekomst voor ons mooie eiland Goeree-Overflakkee. Een toost door Jr. en Sr. met Mevrouw van Rossum, burgemeester van Hellevoet- sluis, heeft een uiterst beperkte Mercedes-ervaring, vijftien meter hooguit, maar ook tijdens dat korte tripje heeft een limousine uit de nieuwe E-klasse haar behoorlijk geïmponeerd. Vrijdagmiddag stuurde ze deze riante wagen bij Mercedes Benz-dealer Vermaat de showroom binnen. Ingebruikname van de vernieuwde showroom en de introduktie van de E-lijn („die met de afgeronde elegante lijnen") heetten 'een toevalli ge samenloop' te zijn, maar beide hoogtepunten in het bestaan van het Hellevoetse bedrijf lagen, als van nature, in eikaars verlengde. Overigens had de showroom in z'n bestaande opzet al enige grandeur. Ze was, in 1972, gebruikt als ontvangstruimte voor koningin Juliana toen de Landsvrouwe de Haringvlietdam opende. Later, bezet met fraaie Mercedes-modellen, had de showroom haar stand steeds hoog gehouden, maar aanpassing was nodig geworden, zoals ook het gevoerde merk zich heeft vernieuwd. Door dir. D. J. Vermaat, werd de geschiedenis van het bekende burgemeester Van Rossum. bedrijf met smaak verhaald, 't Was in 1872, toen Hellevoet- sluis nog een welvarende marinebasis was, begonnen met een voermanszaak. Overgrootvader Willem Vermaat vervoerde vrachten en sleep te met een span paarden schepen door het kanaal naar Rotterdam en terug. Grootvader Izaak had de zaak voortgezet en uitgebreid en vader Dirk Vermaat bleek uit hetzelfde hout gesneden. Het introduceerde al voor de oorlog de automobiel in het bedrijf en accepteerde in 1954 het dealerschap van Mercedes Benz. Zoon D. J. Vemiaat noemde het allemaal met grote waardering en ook zijn daadkracht is gebleken. Nu het Mercedes-program- ma wordt verbreed, met o.a. de A-klasse en een multi-purpose vehicle, nu het ook met de verkoop van de overige modellen excelsior gaat en de nieuwe fraaie E-klasse kon worden geïn troduceerd, nu heeft dhr. Vermaat z'n bedrijf 'klaargemaakt voorde 21e eeuw'. Mevr. van Rossum pleegde daartoe de officiële handeling door met de sjieke Mercedes een papieren hindemis te splijten, 't Was toen tijd voor de hartelijke wens dat het het bedrijf goed zal gaan en voor een glas champagne. Desgevraagd is vanwege de provincie Zuid-Holland meegedeeld dat aan de staatssecretaris is bericht dat Gedepu teerde Staten op korte termijn een overleg met de betrokken overheden zullen organiseren, volgens de af spraak die de staatssecretaris op 7 juni jl. met de commissaris van de Konin gin heeft gemaakt. OOLTGENSPLAAT Op D.V. donderdag 29 juni 1995 zal de heer K. Landwaart, direkteur van de Chr. Basisschool 'De Hoeksteen' te Ooltgens- plaat afscheid nemen wegens zijn be noeming per 1 augustus a.s. als direkteur van de Ned. Herv. Basisschool te Drie- bmggen. Voor ouders en belangstellen den is er in de gemeenschapsruimte van de school van 19.00 tot 20.00 uur gele genheid persoonlijk van de familie Landwaart afscheid te nemen. U wordt door het bestuur van de school daartoe hartelijk uitgenodigd. Basiseenheid Goeree-Overflakkee GEMEENTE MIDDELHARNIS Aanrijdingen Op 21 juni vond te Stad aan 't Haring vliet een aanrijding plaats tussen een bestelauto en een bromfiets. De brom fietser raakte hierbij licht gewond. Op 23 juni reed een bestuurder tegen een verkeerszuil op de Molenweg te Middel hamis. De bestuurder bleef ongedeerd, maar zijn auto moest door een takel worden weg gehaald. De Stichting Bejaardenwerk Middelhamis heeft gisteren zijn 25-jarig bestaan herdacht. Dat gebeurde uiteraard in 't eigen honk, het Dienstencentrum aan de Doetinchemsestraat. Er werden door burg. mevr. Sleurink een drietal gemeentespelden van verdienste uitge reikt aan de vrijwilligsters mevr. Bosma, mevr. Polder en mevr. Arensman op wier vrijwilligerswerk alle jaren gerekend mocht worden. Ook vanuit de Stichting zelf werden aan een aantal vrijwilligsters Oorkondes uitgereikt. De klapper van de middag kwam van dhr. Aarden die namens het pi. comité Zomerpostzegels een cheque van 15.000,- aanbood. In het a.s. vrijdagnummer hopen we op een en ander terug te komen, nu alvast een kiekje van het publiek van deze middag, geheel rechts Toon Guérand, naast hem dhr. d'Hondt. VOOR BEELD EN GELUID FOTO VIDEO STUDIO - REPORTAGE FOTOGRAFIE Q^ Q^l Qffi^ czi c=3 C3 cn c:g CZJ C3 d2 CZ3 CJ I [ZJ CU CJ CZ3 CJ OUDDORP - Westsiraal 35 - Telefoon (01878) 1B12/ Fax 3734 RENESSE Printshop - Hogezoom 172 - Teleloon (01116) 2400 SOMUELSDIJK - WesViraHeelsiraat 8 - Teleloon (01870) 86841

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1