EHIVI1DEI1-l1IEmi/5 Historie Sommeisdijlcse Kerligraciit Zestig jaar samen, in goede en Iwade dagen GBS plaatst Bijbels in gevangenissen Schitterende afsluiting van het piratenkamp Kleurige expositie van herkenning en lierinnering Publikatie Stichting Kerkgracht Sommelsdijk: (Mm. rrn—rnrrr—r-ni i t r 3e Blad VRIJDAG 23 JUNI 1995 No. 6411 (4) Hoe zag de kerkgracht er nu pre cies uit? Aan de hand van een tweetal bestekken uit 1747 wil ik u hierover meer te weten laten ko men. Wat was er in 1747 gaande? Reeds enige jaren daarvoor was de wens van de Magistraat om de houten beschoeiing aan de straat- zijde te vervangen door een stenen kaaimuur. Aanbrengen kaaimuur In de vergadering van de Magistraat van 10 november 1745 bracht baljuw en dijk graaf Hobius de Krijger het volgende ter tafel: dat reeds in den gepasseer- den jare was vastgesteld de vervallen boute kaijssels aan de kerkgraften aff te breken ende in plaats vandien te maken steene mueren. Dog dat het zelve om verscheijde redenen was uijtgesteld, is goetgevonden ende geresolteert dat het voors(chreven) werk zal worden gemaekt in den aanstaanden jare, te beginnen zoo vroeg in het voorjaar als mogelijk is, dat tot dien eijnde voor den metselaar zullen worden geschreven het noodige bestek voor soo veel aangaat den arbeijdsloon van verleggen der steen met hetgene daartoe behoort, ende de matrialen bij den thesaurier gekogt ende versorgt wor den In april/mei 1747 vond de aanbesteding plaats van het timmer- en metselwerk. Het timmerwerk Allereerst het arbeijdsloon van tim merwerk met de leverantie van alle de spijkers, noodig voor het maken van een fondament tot het stellen van een muer ter afschoeijing van de straat aan de kerkgraften Het totale werk was verdeeld in vier gedeelten, waarvan de eerste begon achter het huis van schepen Leendert Alebeecq en strekkende van daar tot tegen de stenen dam. Het tweede gedeelte, strekkende van de voorschre ven dam tot tegen de paardendrank. Het derde gedeelte, strekkende van de andere drank tot tegen de tweede stenen dam. En tenslotte het vierde gedeelte, strekkende van de voorschreven dam tot tegen de houttuin van Jan Havestad. Op de plaats van het bestaande bruggetje - tussen de twee paardendranken - moest een nieuwe stenen dam worden gelegd, waarvoor de timmerman het fon dament (25 a 26 palen) moest maken. Voor het gehele werk moesten circa 166 palen de grond in. De aannemer was tevens belast met het slopen en spijkerschoon maken van de aanwezige landvesten, gordingen en plan ken, waarvan het merendeel weer kon worden hergebruikt. Vervolgens zal nauwkeurig worden geëxamineert off het mogelijk is, dat de palen van het oude kaijssel die staan blijven nog dieper in den grond konden worden ingeslagen ende zoo ja, zal den aannemer alle de palen die er jegenwoordig staan affzagen op eene proportioneerde hoogte boven den ouden grond, welke hoogte off anders de lengte van de palen bij gissin- ge word bepaalt op omtrent 3 voet, ende alsdan alle deselve palen met een zware handheij tot op de begeerde diepte in den grond slaan, zooals geordonnert zal wor den De palen tot de voorschreve grondslagen aldus gesteld zijnde, zal den aannemer op deselve leggen een fonda ment plank, breed 16 a 17 duijm, dik 2 duijm, die door de heeren besteders zal gelevert worden; deselve van voren regt- maken, op de palen netjes passen dat se overal draagt, en vastspijkkeren zooals 't vereijst, ten minsten met een 5 duijm spijkker op elke paal. Voorts op deselve plankenden ter lengte van een steen van den voorkant derselver spijkkeren een dubbelde lat mede met spijkkers van bequame lengte vastgemaakt, niet wijder dan één voet van den anderen, ofte zoodanig als men ordineren zal Het hout werd geleverd door het dorps- bestuur zoowel oudals nieuw hout, zonder exeptie. Zullen hetzelve leveren in de schuijt aan de kant van de kaaij, wanneer den aannemer hetzelve zal moe ten lossen en op de kaijwerken het oude hout is gelegen in des landshuijs, van waar den aannemer hetzelve oude en nieuwe hout zal moeten affhalen en op het werk brengen. Het hout dat over schiet sal den aannemer wederom in het 's landshuijs brengen off op een plaats van gelijke distantie daar hem geordon- neert zal worden, zulks dat gene kortelin- ge nog spaanders groot off kleijn ten zij nen behoeve komen zullen De timmerman was verplicht zorg te dragen dat het eerste gedeelte van den grondslag volkomen opgemaakt zij, wanneer den metzelaar beginnen zal te werken, 't geen bepaalt is op den 26 junij naastkomende; ende zoo spoedig met de rest voortgaan dat den metzelaar niet behoeve te wagten, op poene van ver- Op vrijdagmiddag 16 juni was het groot feest voor de hoogste groepen van de C.N.S. Zomeriand uit Stellendam. Na een koud en regenachtig kamp werden de kinderen met busjes opgehaald van camping 'Toppershoedje' te Ouddorp. Ze werden naar de haven van Stellendam gebracht, waar de kotter S.L. 6 van de familie Brinkman klaar lag om uit te varen. Nico en Corrie Troost en hun bemanning zijn met ons een stuk het Ha ringvliet opgevaren. Met de piratenvlag in de top van de 'Dina Cornelia' hebben we genoten van de tocht en de lekkere dingen die de kinderen en begeleiding aan boord kregen. Bij terugkomst stonden de ouders ons op de kade op te wachten. Wij willen de families Brinkman en Troost hartelijk bedanken voor deze prachtige verrassing. goeding van den schade off verlet, die door mancquement in het opmaken van het werk zoude konnen worden veroir- saakt Het werk werd aangenomen door Jacob Mattheusz. Groenendijk voor een som van 54,-. Zijn borgen waren Dirk Ka- bos en Pieter Dubbeld. Het metselwerk Verder werd aanbesteed: den ar beijdsloon tot het maken van een steene muere off kaijssel aan de kerkgraften ende mitsdien het verleggen van de steen daar toe noodig, gerekend bij het duij- sent ende alles gecalculeert na de We- selse mate van 11 duijmen in de voet Er moest een kalkhok worden op gericht omme daarin de kalk en tras beslagen en verbouwen te konnen worden Hij moest al de kalk ziften door een zeeff met wijder gaten als een tarruw zeeff Vanzelfsprekend moest zuiver waterpas en alles gewerkt in goet kruijsverband, zat en digt in een sloot voegen. Boven op het muerwerk zal hij leggen een rollage dik, één steen ende breet 2 steen in zulken orderen dat die doceert na het beloop van de straat off nog meer zooals hem geor- donneert zal worden. Verwerkende noijt anders jls steen die bequaam en genoeg is nat gemaakt Den aannemer zal al het werk dat den dag beschijnt van buij- ten glat werken en ter behoorlijker tijd met een voegyser digt vol zetten De aannemer kreeg ook opdracht om te maken een nieuwe steenen dam ter plaatse daar de brugge jegenwoordig legt, lang zijnde omtrent 23 voet In de midden van den dam zal hij maken een heule ten wijte van 3 voet en zoo hoog als geordonneert zal worden. Daar over werken een boog, half rond, daartoe hem het formeel gelevert worden zal, op het zuijdwest eijnde en wel aan de west zijde van den dam zal hij een steene vleuk maken, raijende na den paarden drank Boven op den dam, offwel op het muerwerk, zal hij maken ten weder zijden een muere ter hoogte van omtrent 3 voet, dik VA steen tot schutsels daar bovenop een roeff zetten zoo ende gelijk vereijst Aan weerzijden van de dam werd dus een muurtje van ca. 85 cm. hoog gemetseld. Bij een 'vleuk' moeten we denken aan een soort afschei ding. De heeren besteders zullen den steen, kalk, tras en zant leveren met de schuijt aan de kant van de Kaij. Als wan neer den aannemer deselve wanneer se gearriveert zullen zijn, aanstonds zonder vertoeven zal moeten lossen off doen lossen en voorts op het werk brengen ter plaatse en alwaar vereijst Het ge heel moest worden opgeleverd vóór 15 augustus 1747. De aannemer zal alles moeten maken op eijgen consumptie, zonder dat de heeren besteders tot het geven van eenigen foijen off drinckebieren zig ver- pligten willen, directelijk off indirecte- lijk Het werk werd overigens aan genomen door Gerrit van der Schenk voor een som van twee gulden en twee stuivers voor iedere duizend te verwer ken stenen. Als borgen traden op Sr. Frans Hoogwerff en Dirk Wouterse van Gogh. Of de nieuwe dam wel is uitgevoerd, is niet helemaal zeker. I. Tirion schreef namelijk in 1751/53: Agter de kerk, aan de zuidzyde, en op beide de einden, is een aanzienlyk kerkhof, met schoone ypenboomen beplant, omvangen met een graft van omtrent twintig voeten wyd. Over een houten brug, en door twee steenen dammen, komt men op een straat, den Kerkering genaamd, beplant met plat geschooren ypenboomen, die eene bekoorlyke vertooning maaken De oudste kadastrale minuutkaart (uit 1826) geeft wel de beide bestaande dammen weer, maar niet de in 1747 nieuw aan te leggen dam. Wellicht dat archeologisch onderzoek ter plekke hier over enige duidelijkheid kan geven. De dammen lagen overigens ongeveer tegenover de huidige panden Enkele Ring 21 en 59. (wordt vervolgd) Jan Both, secretaris St. Kerkgracht Samenspel FlaJcJieese Zaterdagvliegers Bovenstaande postduivenorganisatie nam op 17 juni 1995 deel aan een wed- vlucht vanuit Laferte Bernard. Af stand 470 km. In concours waren 981 duiven die om 06.45 uur met Zuid westen wind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 12.16.21 uur en haalde een snelheid van 1418.00 m.p.min. De gedetaileerde uitslag luidt: J. P. Keymel 1; J. Akershoek 2; J. Kley- nenberg 3, 6; C. Kleyn 4; J. de Blok 5; A. J. A. Volaart 7; J. K. van Wijk 8; J. P- Plooster 9; H. Kleyn 10, 11; J. Kievit 12; J. A. Koppelman 13; K. Meyer 14; M. Melissant en Zoon 15; J. Heriaar 16, 20; Jac. Plooster 17; C. Grootenboer 18; Groenendijk-Nimwegen 19; J. N. Troost 21; J. L. Troost 22; J. Westdijk 23; J. C. Roodzant 24; P. van der Sluys 25. En óf Bram Hagens uit Oude Tonge, nu een bedaagd 82-er, in z'n jonge jaren ook een deksel se joon is geweest... Jannetje Quist, ze gold als 't fraaiste meisje van d'Ouwe Tong, ze was hem die avond gelukkigerwijs in handen gespeeld, maar Bram durfde 't haar nog lang niet zeggen hoe lief hij d'r vond. Hij zocht een zéker middel om Jan netje aan zich te binden: „d'r zitte daer aekelige spoken", heeft'ie haar toen wijsgemaakt. Eri Jannetje, jongste dochter van de beurtvaardersknecht, durfde de donkere weg naar huis niet meer alleen te gaan, stel je voor, aekelige spoken... „Ik zal je wel thuus brien- ge", heeft Bram toen grootmoedig aangeboden en 't ver haal vertelt niet in hoeverre Jannetje zich toen letterlijk aan Bram heeft vastgeklampt, maar 't gebeurde vier en zestig jaar geleden en dinsdag 20 juni waren ze 60 jaar getrouwd, een diamanten bruidspaar. 't Was crisis toen ze in 1935 trouwden, maar ze waren jong en ze geloofden vast dat er voorspoed komen zou Burg. Voys vroeg tijdens de huwelijksvoltrekking of ze elkaar tot steun wilden zijn in voor- en tegenspoed en ze hebben toen beiden 'ja' gezegd en beiden deden ze dat van harte. Tien jaar later waren ze in 't Utrechtse Renswoude, bloot gesteld aan 't moordend geschut van beurtelings Duitsers en Engelsen. Drie kindertjes hadden ze, de jongste vijftien maanden, en ze waren geëvacueerd in dat randje Utrecht/Gelderland waar aan 't eind van de oorlog verbit terd gevoc?hten werd. Met een hagelwitte luier aan een bezemsteel heeft Bram ge-zwaaid toen ze de brandende boerderij verlaten moesten. De melkboer uit Oude Tonge heeft toen kordaat opgetreden en z'n gezin bleef achter een zandwal gespaard, al snerpten de granaten rondom en lagen ze tussen doden en gewonden. Ze woonden er 16 maanden, door de bezetter uit Oude Tonge verbannen omdat dat was geïnundeerd en ze weten precies hoe 't voelt vluchteling te zijn, 't vege lijf te moe ten redden en totaal afhankelijk van anderen te zijn geworden. Dat is hen nóg'es overkomen. De watersnood in Oude Tonge hebben ze overieefd, terwijl 13 familieleden omge komen zijn. 't Water reeds die nacht tot aan de hoogste traptree en ze hebben zoveel gehoord, die nacht, maar 't hele gezin met 5 kinderen is gespaard gebleven. Alles kwijt, dat wel maar ze hadden elkaar en ze kregen een prima evacuatie-adres in Deuteren, vlakbij Den Bosch. Gelukkig waren-, en zijn er ook vele blijde dagen. Dhr. Hagens had een florerende melkwijk en vrouw Jannetje heeft daarin haar partijtje meegeblazen. Zó laat maakte ze 't soms 's avonds dat dhr. Hagens 't elektrisch afsloot, want de volgende dag moest weer vroeg begonnen wor den. Hard gewerkt hebben ze allebei, maar ze zijn er gezond en welgemoed bij gebleven.„Een tevreden mens is een dankbaar mens" zegt dhr. Hagens en z'n diamanten echtgenote is het daarmee helemaal eens. Een rijk leven hebben ze mogen leven en daar zijn ze dankbaar om, al komt ze nog wel ter sprake, hun eerstge borene die maar kort geleefd heeft. Anderzijds waren er ook zoveel zegeningen en hoe rijk het aantal felicitaties dat dagelijks binnenkomt. „We zitten hier zo lekker", zeggen ze van hun woning in de Emmastraat waar de melkzaak nog gevestigd is en waar ze nog zoveel aanloop hebben. Ze zijn nu resp. 82 en 80 jaar en ze vermaken zich uitstekend, met elke avond een partijtje sjoelen en tot laat in de avond rummicub. De verliezer betaalt een gulden maar het potje dat wordt gevormd is altijd voor Jannetje, want, weet je, de diaman ten bruidegom doet al zestig jaar z'n best om 't goed te praten, dat verhaal van die spoken waarvan hij zeker wist dat ze d'r zaten. Met pretogen denkt'ie er nog aan terug omdat leugentje om bestwil waarin Jannetje ook wel een beetje wilde geloven. Volgende week dinsdag 27 juni houden ze receptie in gebouw 'Diaconia' aan de Kolfweg. Hun huisadres: Emmastraat 21,3255 BD te Oude Tonge. LEERDAM - De Gereformeerde Bijbelstichting (GBS) heeft ruim 800 Bijbels en 260 bijbelgedeelten verspreid in Nederlandse gevange nissen. Dat blijkt uit het jongste nummer van Standvastig, het kwartaalblad van de GBS. In Nederland zijn 60 Inrichtingen van Justitie. In het kader van bijbelversprei ding in eigen land stuurde de GBS een brief naar de geestelijk verzorgers van al deze Inrichtingen of gevangenissen. Daarbij werden Bijbels in de Statenver taling en diverse Bijbels in andere talen kosteloos aangeboden. Vanuit een 18-tal gevangenissen kwam een reaktie binnen. Zo dienden geestelijk verzorgers van de penitentiaire inrichting 'Over-Amstel' in de Bijlmer te Amsterdam een aanvraag in voor 170 Bijbels in de Statenvertaling. Naast Nederlandse Bijbels zijn Bijbels verspreid in het Engels, Duits, Frans en Spaans. Daarnaast ook Johannes-evan- geliën in het Catalaans, Engels, Frans, Nieuw Grieks, Hebreeuws, Portugees, Russisch, Spaans En tamil. Reakties Diverse predikanten stuurden een schrif telijke reaktie na ontvangst van het aan gevraagde pakket Bijbels aan de GBS. Enkele gedeelten uit ontvangen brieven: „Vandaag ontving ik uw prachtige ge schenk: die mooie Bijbels in de Staten vertaling en in andere talen. Mensen die in de gevangenissen zitten zullen het ze ker heel erg op prijs stellen. Heel veel dank. De Statenvertaling is nog iets an ders dan alle steeds weer nieuwe moder ne vertalingen, die vaak gedateerd (aan tijd gebonden) zijn". „Hartelijk dank voor het toezenden van de Bijbels, die wij in goede staat ontvan gen hebben". „Deze week ontving ik uw pakket met Bijbels. Hierbij wil ik u hartelijk bedan ken voor uw gift. Een aantal Bijbels kon ik direkt doorgeven aan gedetineerden die al eerder eens aangegeven hadden dat de door ons vaak gebruikte 'Groot Nieuws Bijbel' niet echt paste bij hun er varing met Bijbeltaal". Dressuurwedstrijd in Arnemuiden verregent De door de ruitervereniging 'Walcheren' georganiseerde dressuurwedstrijden zijn afgelopen zaterdag totaal verregend. De veelgehoorde opmerking op deze wed strijd was "dit is geen paardrijden, dit is modderworstelen". Was er 's morgens nog enigszins te rij den, 's middags glibberde en gleed men door de ring. De ruiters en amazones weken van de officiële hoefslag en dia gonalen af om overeind te blijven. Gelukkig had iedereen hiermee te maken en hield de jury er rekening mee. De Sasruiters doen overal aan mee, dus ook aan dit moddergevecht. De resulta ten voor hen waren: Pony's klasse 1 Rozemarijne Overhand met Deborah Ie proef 155 pnt; Ie prijs Rozemarijne Overhand met Deborah 2e proef 151 pnt; Ie prijs Paarden klasse L: Liesbeth de Jong met Isha Ie proef 167 pnt; 6e prijs Liesbeth de Jong met Isha 2e proef 159 pnt; 2e prijs Paarden klasse Zl: Tjarda v.d. Wal mocht zaterdag voor het eerst starten in de klasse Zl met haar paard Handsom waarmee wij haar felici teren. Haar resultaat was 167 punten. HERKINGEN P.v. De Luchtbede Bovenstaande postduivenvereniging nam op 17 juni 1995 deel aan een wed- vlucht vanuit La Ferte Bernard. Afstand 464 km. In concours waren 132 duiven die om 6.45 uur met zuid westen wind gelost werden. De eerst duif arriveerde om 12.29.56 uur en haalde een snelheid van 1344,05 m.p.m. De gedetailleerde uitslag luidt: A. J. A. Volaart 1, 5, 18, 21, 26, 29, 30; J. Kievit 2, 15; D. Kievit 3, 24, 28, 31; H. Kievit 4, 9, 11, 22; A. M. Volaart 6; A. Molenaar en zn. 7, 14; M. Huizer 8, 10; Comb. Auperlee-Nabuurs 12; C. Logmans 13, 20, 27; A. het Jonk 16, 17, 19; B. v.d. Ochtend 23; J. den Boer 25, 33;P.Hogerwerf32. met optimaal resultaat een huis M| verkopen... nvm Makelaar Tamboer Tel. (01870)8 34 77 Addie Nieuwenkamp-Midavaine expo seert haar aquarellen in Bezoekerscen trum de Grevelingen. De hele maand juli zijn haar zeegezichten, natuurlijke en ook dagelijkse taferelen en stillevens te zien. Opvallend daarbij is de kleurige wijze waarop deze onderwerpen in beeld wor den gebracht. Ook de grote hoeveelheid details die in de aquarellen verwerkt zijn, zijn opmerkelijk. Addie is geboren in Middelburg. Ze te kent en schildert al vanaf haar jeugd. Na haar opleiding in Den Haag heeft zij les gegeven aan kinderen en volwassenen. Regelmatig was er een expositie van haar werk te zien, o.a. in Amsterdam, Leeuwarden, Heerenveen, Brouwersha ven, Middelburg en Burgh-Haamstede. Na lange tijd elders te hebben gewoond, woont Addie tegenwoordig weer in Zee land (Veere). Op haar boottochten over de Zeeuwse wateren doet zij veel inspi ratie op voor onderwerpen die zij schil deren of tekenen wil. De resultaten hier van zijn dus te zien in juli in het Bezoe kerscentrum. Bezoekerscentrum De Grevelingen is in de zomermaanden iedere dag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Het adres is De Punt 4, 3253 MC Ouddorp. (Bij de aan zet van de Brouwersdam). Telefoon (01878) 2346. De toegang is gratis. Abonneert U op Eilanden-Nieuws Situatie 17^7

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 9