EIIIVI1DEI1-I1IEUW5 Altijd verse lenzen Overdenking uit de Heilige Schrift Themadiscussie Goeree-Overflaltltee, 'Zuid-Holland of Zeeland'? t>E WIJN&ÖElC VAN St. VICTOR HET ,KIJkVENSTER Avondfietsvierdaagse te Middelharnis Overeenkomst bescherming trekvogels ondertekend hypotheek Q] op maat... VERVOLGVERHAAL 2e Blad VRIJDAG 23 JUNI 1995 No. 6411 Blik op kerk "j? en samenleving Cj - Soft drugs - Verbod of gedoogbeleid? De discussie over het gedoogbeleid van de regering ten aanzien van het soft- drugsgebruik is de laatste tijd weer in volle gang. Zoals bekend blijken er nogal wat jongeren te zijn die van tijd tot tijd een stickie roken. Het spul is verkrijgbaar in de zogenaam de coffeeshops, die in sommige gemeen ten als paddestoelen uit de grond rijzen. En hoewel deze handel wettelijk verbo den is, laat de regering het oogluikend toe, menend hierdoor een groter kwaad, namelijk de illegale handel, te voorko men. Het vuurtje is thans weer opgelaaid door een rapport van de Universiteit van Am sterdam. De socioloog P. Cohen toont daarin met cijfers aan dat het gebruik van softdrugs niet automatisch leidt tot hard drugsgebruik. Driekwart van degenen die ooit een stic kie rookten blijken later geen gebruikers van hard-drugs te zijn geworden. Ook bestrijdt Cohen dat de schooljeugd zich op dit gebied zo massaal te buiten gaat als weleens wordt beweerd. Vrij vertaald zou het volgens de Amster damse onderzoeker allemaal nog wel meevallen en is er niet direkt reden tot ongerustheid. Desondanks zijn er gemeenten die tegen de coffeeshops optreden. In de dagbla den werd bijvoorbeeld een vijftal ge meenten in Zeeuws-Vlaanderen ge noemd waar deze handelscentra niet ge tolereerd worden. En ook Kampen kwam in het nieuws, waar burgemeester Kleemans de strijd heeft aangebonden tegen de coffeeshops. Hij was de man die de gevleugelde uit spraak deed dat 'Nederland blowend ten onder zal gaan'. De verloedering en de verharding van de samenleving maakt dat jongeren massaal pillen slikken en dat scholieren al op jonge leeftijd ver slaafd zijn, aldus de Kampense burge meester. Tegen het gedoogbeleid van de regering in heeft hij gehoor gegeven aan veront ruste ouders in zijn gemeente, die hem smeekten een einde te maken aan het dealen in de Hanzestad. De voorstanders van het gedoogbeleid beweren dat de problematiek met een verbod niet wordt opgelost. Wanneer een gemeente coffeeshops weert, dan gaat de handel ondergronds verder, in onbe woonbaar verklaarde woningen, in ach terkamertjes en fietsenhokken, zo zegt men. Het is een probleem dat niet in een hand omdraai is op te lossen. Daarvoor is het al te ver voortgewoekerd. Maar of dat betekent dat de regering dan maar wer keloos moet toezien is de vraag. Boven dien is het frustrerend dat een burge meester die meent ertegen te moeten op treden, door de rechter kan worden terug gefloten. Daarmee voelt niet alleen de betreffende burgervader, maar eigenlijk de hele bevolking, die het tenslotte aangaat, zich in z'n hemd gezet. Waarnemer op algemene vergadering Rabobank Middelharnis Op woensdag 28 juni a.s. houdt de Rabobank Middelharnis haar Al gemene Vergadering in het vereni gingsgebouw 'De Hoeksteen', Ring 13 te Middelharnis. De vergade ring begint om 19.00 uur en de zaal zal geopend zijn vanaf 18.30 uur. Op de Algemene Vergadering wordt de jaarrekening 1994 behan deld en zal er aan de hand van dia's een terugblik worden gegeven op 1994. Na het officiële gedeelte zal een discus sie plaatsvinden over het aktuele thema: Goeree-Overflakkee, 'Zuid-Holland of Zeeland'? Dit thema zal door twee deskundigen op het gebied van de Provinciale herinde ling worden ingeleid nl.: drs. P. Visser, lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland en drs. G. L. C. M. de Kok, Gedeputeerde van de Provincie Zeeland die speciaal belast is met de bestuurlijke herindeling. De Provinciale herindeling houd de ge moederen van de bewoners op Goeree- Overflakkee al geruime tijd bezig. De regionale pers heeft de bevolking daar over uitvoerig geïnformeerd. De emoties laaiden soms hoog op. De gemeentebesturen kwamen na diep gaande gedachtenwisselingen met een verdeeld standpunt naar buiten. Allerlei organisaties en organen hebbert eveneens een geduchtig woordje meege- sproken. De economische voor- en nadelen ston den in de discussie centraal. Nadat het een tijdje lang was stil gewor den was rond de Provinciale herindeling, konden we recent uit de regionale bladen vernemen dat de Staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, mw. A. G. M. van den Vondervoort, de discussie weer heeft geopend. Zij heeft in een brief aan de gemeenten van Goeree-Overflakkee de Colleges uit genodigd voor een gesprek ter voorberei ding op de toedeling van Goeree-Over flakkee bij de Provincie Zeeland. Kort om de besluivorming rond de Provin ciale herindeling blijkt voor Goeree- Overflakkee nog volop in beweging te zijn. De bewoners van Goeree-Overflak kee blijven voorlopig nog met een stuk onzekerheid zitten. Reden waarom het bestuur van de Rabobank Middelharnis gemeend heeft aan deze aangelegen zaak een themadiscussie te moeten wijden. De Rabobank blijft een bank van de ge meenschap. Een bank zeer betrokken bij wat er in de omgeving gebeurt en die daarin ook een aktieve rol wil vervullen. Het bestuur is er van overtuigd dat naast de leden ook vele andere betrokken zijn bij genoemde themadiscussie. Naast de leden van de bank worden daarom de andere gezinsleden en belangstellenden van Goeree-Overflakkee hartelijk uitge nodigd op onze Algemene Vergadering aanwezig te zijn. Op deze wijze hoopt de Rabobank een aktieve bijdrage te leveren aan een goede toekomst voor ons mooie eiland Goeree- Overflakkee. Van dinsdag 4 tot en met vrijdag 7 juli a.s. organiseert VVV/ANWB Overflak- kee in samenwerking met de Midden standsvereniging, voor de achtste keer een avondfietsvierdaagse. Dit jaar zijn er alleen routes van ca. 25 km. Vanwege het kleine aantal inschrij vingen voor de 40 km, worden geen rou tes meer gemaakt voor deze afstand. De organisatie heeft de routes met zorg geformeerd, daarbij o.a. rekening hou dend met variatie en veiligheid. De drie fietsenmakers en de EHBO van Middelharnis verlenen hun medewerking door per auto langs de route te rijden om te helpen bij eventuele calamiteiten. Op iedere route is een controlepost aan wezig, waar de deelnemers een stempel en een traktatie krijgen. De start vindt iedere avond plaats om 19.00 uur. Voor de aankomst op de laatste avond verzamelen de deelnemers zich aan het einde van de route, zodat zij gezamen lijk aankomen op het Diekhuus-plein om daar een medaille in ontvangst te nemen. Start en inschrijving bij VVV/ANWB Overflakkee, Kade 9, Middelharnis, tel. (01870) 84870. Kosten deelname: 2,50 p.p. Inschrijving is mogelijk vanaf 1 juli. Contactlenzen om te proberen, voor het sporten en voor de vakantie Ooit met de gedachte gespeeld contact lenzen te gaan dragen maar nooit echt de stap durven nemen? Ooit tijdens het sporten gewenst dat je bril niet zo in de weg zou zitten? Ooit tijdens een vakantie het gevoel gehad dat uw beslagen brille glazen het fraaie uitzicht belemmerden? Of dat tijdens de wintersport een bril onder een skibril verre van optimaal is? Ooit gedacht aan contactlezen om al die fraaie zonnebrillen eindelijk eens te kun nen dragen? Ooit het gevoel gehad dat je je uiterlijk wel eens zou willen verande ren door het dragen van contactlenzen? Allemaal vragen die iedereen die een oogcorrectie nodig heeft zich wel eens heeft gesteld. Toch blijkt dat veel men sen het idee hebben dat contactlenzen te kostbaar zijn, dat ze eng zijn en dat het laten aanpassen van contactlenzen verve lend is. Niets is minder waar. De moderne con tactlensmaterialen en onderhoudvloei- stoffen bieden heel veel comfort en een optimale veiligheid. Het aanpassen van contactlenzen gebeurt altijd door zeer ervaren vakspecialisten die werken met de modernste en veiligste apparatuur (tij dens de oogmeting worden je ogen niet eens aangeraakt!). Bovendien biedt Brilcentrum Keuvelaar sinds kort een volledig nieuwe manier van contactlenzen dragen, die de oplos sing biedt voor iedereen die een beetje twijfelt. Wat houdt dat in? Iemand die graag eens contacflenzen wil proberen, die tijdens het sporten of tijdens de vakantie contactlenzen wil gaan dragen, kan bij Brilcentrum Keuvelaar terecht voor de speciale Focus Setjes Lenzen. Deze setjes van de fabrikant CIBA Vision bevatten twee Focus contactlen zen in de juiste sterkte en een fles AOSept, een makkelijke en veilige alles- in-een vloeistof voor het onderhoud van de lenzen. Het unieke van deze setjes is dat de zachte Foces contactlenzen gedu rende 30 dagen (aaneengesloten of met korte tussenpozen) gedragen kunnen worden. De AOSept vloeistof is geschikt voor tevens 30 dagen onderhoud. Dus zodra de fles AOSept leeg is dien je de Focus contactlenzen weg te gooien. Niet doorvloeien „Daarom moeten wij ons temeer houden aan hetgeen van ons ge hoord is, opdat wij niet te eniger tijd doorvloeien." (Hebreeën 2:1) „Daarom..."! Met dit konkluderende woord begint het tweede hoofdstuk van de Hebreeënbrief. In hoofdstuk 1 is de allesovertreffende heerlijkheid van Chris tus op rijke wijze bezongen. Getekend is, hoe God Zich in Hem volkomen heeft geopenbaard. Hoe Hij door Zijn kruis dood verzoening en vergeving heeft aan gebracht. Hoe Hij verhoogd is tot aan de rechterhand van de Vader en hoe sinds dien Hem gegeven is alle macht in hemel en op aarde. En nu geven de beginverzen van hoofdstuk 2 de toepassing: „Daar om..."! Omdat de heerlijkheid van Chris tus zó allesovertreffend, zó volstrekt ge noegzaam tot redding van zondaren, zó volkomen in overeenstemming is met het welbehagen van de Vader: „Daarom moeten wij ons temeer houden aan het geen van ons gehoord is, opdat wij niet te eniger tijd doorvloeien" Met de uitdrukking het geen van ons ge hoord is" doelt de brief uiteraard op dat gene, wat de Hebreeën al eerder aan gaande Christus is verkondigd. Calvijn spreekt in dit verband over 'de leer van Christus', ofwel 'het Evangelie'. Dat is hen verkondigd. Welk een wonder. De blijde boodschap van de gekruisigde en opgestane Zaligmaker was ook hén ge predikt en had dankzij de allesdoordrin gende werking van de Pinkstergeest rijke vrucht onder hen gedragen. Ze hadden Christus omhelsd in een levend geloof. De vrucht van de Geest was heerlijk openbaar gekomen. Spot en smaad had den ze niet geteld. Materieel verlies om wille van de zaak van Christus hadden ze zelfs met blijdschap geleden (10:34). Kortom: Christus was hen in die dagen alles. Ziende op Hem werd beleden: „Wien heb ik nevens U in de hemel, ne vens U lust mij ook niets op de aarde (Ps. 73:25). Maar dat was helaas niet zo gebleven. In tegendeel, het vuur van de eerste liefde was verflauwd. Er was verachtering ge komen in de genade. Ze zagen de heer lijkheid van Christus niet meer en men dreigde Gods openbaring in Christus weer in te wisselen voor de ceremoniën van het oude verbond. Vandaar deze brief, waarin de Hebreeën het in naam van de levende God te horen krijgen: Houdt u toch aan hetgeen van u gehoord is...! Er klinkt het vermaan in door: Gedenk aan Hém, Die u verkondigd is. Stel u op-nieuw voor ogen, wat God u aangaande Hem heeft geboodschapt. Herdenk en bepeins dat. Maar ook: blijf daarbij. Er wordt in het grieks een woord gebruikt, dat we ook zouden kunnen ver talen met: 'vaste koers houden'! Er gaat het beeld achter schuil van een schip, dat - wil het de veilige thuishaven bereiken - de juiste koers moet vasthouden. „Daarom moeten wij ons temeer houden aan hetgeen van ons gehoord is"! Een vermaan, dat ook vandaag nog niets aan aktualiteit heeft ingeboet. Het is met name gericht op u, die net als de Hebreeën ook betere tijden in uw leven hebt gekend. Dagen, waarin u de predi king van het evangelie indronk als le vend water. Waarin Christus u alles was. Waarin u zich mocht verheugen en ver blijden in Zijn zaligheid. En nu...? Net als de Hebreeën misschien achterop ge raakt? Verslapt in de persoonlijke ge- loofsomgang en wandel met Hem? Mis schien moedeloos geworden onder de vele beproevingen en aanvechtingen, die uw deel zijn geworden, sinds u aan Christus werd verbonden? En daarom in de greep van de dorheid, de grauwheid, de twijfel? Welnu, dan treedt de levende Christus ook op u toe. Want waar afwij king is en neergang, daar dreigt het le vensgrote gevaar, dat ons levensschip uit de koers raakt. Dat we afdrijven. Dat we in stromen terecht komen, waarbij ons levensschip vastloopt op allerlei verbor gen klippen en we schipbreuk lijden. Onze tekst zegt: „Daarom moeten wij ons temeer houden aan hetgeen van ons gehoord is, opdat wij niet te eniger tijd doorvloeien"Een woord, dat ook ver taald kan worden met: afdrijven, voor bijdrijven. Het beeld van de scheepvaart wordt dus vastgehouden. Een schip, dat geen koers houdt, drijft af. Komt niet op de plaats van bestemming. Drijft aan de thuishaven voorbij. Kortom, de levende Christus scherpt het de Hebreeën, maar niet minder ook u en mij in: als u Mij uit het oog verliest, drijft u af. Dan nemen vreemde stromen u mee. U dobbert voor bij aan de haven der rust en komt eeuwig om. En is dat gevaar niet met de handen te tasten? Meegenomen te worden door de stroom van de tijd. Door een geest van wereldgelijkvormigheid, onverschil ligheid, slapheid. Meegevoerd te worden door een geest van algemene godsdienst en vage religiositeit, waarin ten diepste voor God en Zijn recht, voor Christus en Zijn genade geen plaats is. „Niet doorvloeien..."! We zagen reeds: dat geldt allereerst voor allen, die Chris tus leerden kennen. Ook zij zijn nergens te goed voor. In zichzelf o zo zwak en dwaalziek. Elk van Gods kinderen moet telkens weer met schaamte belijden: „Gelijk een schaap heb ik gedwaald in 't rond..."! Vandaar het dagelijks gebed: Bewaar mij toch, o alvermogend God..."! Hoe nodig om van stap tot stap geleid te worden door de Geest der waar heid. Die het vlees kruisigt. Die Christus verheerlijkt. Die het levensschip op koers houdt en er zorg voor draagt, dat we eenmaal de eeuwige thuishaven mo gen binnenvaren. Maar dit vermaan geldt ook hen, die het Evangelie wel hoorden, maar nog nooit met hart en ziel voor de Christus der Schriften gebogen hebben. U, die niet hoorde. U, die nog nooit geraakt werd tot in het diepst van uw binnenste. U, die nog nimmer in hartelijk berouw over uw zonden gebogen hebt aan Christus' voe ten, u wordt heden nog gewaarschuwd van Godswege. Ziet u niet, in welk een levensgroot gevaar uw levensschip zich bevindt? U drijft voorbij! U drijft steeds verder af! Straks zinkt u voor eeuwig weg in de diepten van de verlorenheid. En dat, terwijl de weg u is gewezen en de haven van het behoud u voor ogen is geschilderd. U voelt: hoe nodig, dat ik het roer uit handen leer geven. Dat door de Geest van Pinksteren mijn zelfhandhaving ge broken wordt. Dat Christus door Zijn Woord en Geest overmachtig bij mij aan boord komt. Opdat ik niet langer drijf op de stromen van mijn gevoel en verstand. Of op die levensgevaarlijke stromen van wereldgelijkvormigheid en onverschil ligheid. Maar mag drijven op de stroom van vrije genade. Want is Christus aan boord, dan krijgt mijn levensschip vaste koers. Het wordt gericht op Hem en op Zijn eeuwig Koninkrijk. Zeker, tal van gevaren kunnen onderweg opdoemen. Stormen, die het levensschip havenen. Sterke stromingen, die het schip uit z'n koers dreigen te drukken. Maar Gode zij dank, Eén is er, Die waakt. Eén, Die nooit laat varen het werk van Zijn handen. Zijn vermaan is soms scherp: niet afdrijven, niet door vloeien! Maar juist zó houdt Hij het le vensschip op koers en draagt Hij er zorg voor, dat dwars door storm en tegen stroom heen het schip straks de haven van het behoud mag binnenvaren. Want voor wie in Christus geborgen werd, is het ook vandaag eeuwig waar: „Wij heb ben 's Vaders Zoon aan boord én... 't veilig strand voor 't oog"! L. W. Ch. R. Gemakkelijker kan het niet. Daarnaast is dit ook de meest comfortabele manier van lenzen dragen, omdat de lenzen door de vervanging na 30 draagdagen, nauwe lijks kunnen vervuilen. Dus altijd verse lenzen!' Voor de vakantie is er een speciaal 'Va kantie Setje Lenzen', voor het sporten een 'Sport Setje Lenzen' en wil je ge woon eens lenzen proberen, dan is er een 'Probeer Setje Lenzen'. Daarnaast kun je, indien je overtuigd bent van alle voor delen die contactlenzen bieden, voor een langere periode comfortabel lenzen dra gen met de 'Maand Setjes Lenzen' (met 6 van deze setjes kun je een halfjaar len zen dragen op een aanrtekkelijke manier). Laat je eens verder informeren bij Bril centrum Keuvel aar. Ruim 60 landen ondertekenden vorige week in Den Haag, onder de vlag van het United Nations Environment Programma (UNEP), een overeenkomst over het be houd van het trekkend waterwild. Tege lijkertijd wordt het Plan van Aktie goed gekeurd, waarmee aktief aan de bescher ming van de 172 soorten trekvogels kan worden gewerkt. De overeenkomst heeft betrekking op trekvogels in Europa, Afrika, een deel van Azië en een deel van Noord-Ame- rika. De betrokken partijen hebben een strikt beschermingsregime afgesproken. Ook zullen zij lokaties aanwijzen voor de trekvogels en scherming, beheer en herstel van deze lokaties bevorderen. Dit moet uiteindelijk resulteren in een ecolo gisch netwerk. Verder zijn afspraken ge maakt over onderzoek en onderwijs, het uitwisselen van gegevens, faunaverval sing, samenwerking bij noodsituaties, duurzaam gebruik en financiële zaken. Tenslotte zal een technisch comité wor den ingesteld, dat zich bezig gaat houden kritisch selekteren Makelaar Tamboer Tel. (01870)8 34 77 met wetenschappelijk en technisch ad vies en het doen van aanbevelingen. De overeenkomst is ondertekend door ruim 60 landen, waaronder Zuid-Afrika, Burkina Faso, Ivoorkust, Guinee-Bissau, Egypte, Marokko, Spanje, Frankrijk, Finland, Noorwegen, Duitsland en Neder land, maar ook Jordanië en landen aan de oostkust van Afrika, zoals Zimbabwe en Ethiopië. Ook de Europese Unie behoort tot de ondertekenaars. De overeenkomst is voorbereid door het Nederlandse mi nisterie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, samen met het secretariaat van de conventie van Bonn (overeenkomst inzake het behoud van trekkende dier soorten, 1979). De voorbereiding heeft ruim acht jaar geduurd. £eo VBrhasi uit hei feven van Caivijn door F, de Zemw JGzn, 8- „Op een of andere manier is Morin te weten gekomen, dat hij telkens de verga deringen ging aankondigen. Daarop heeft hij hem laten gevangen nemen en geëist, dat hij hem zeggen zou waar de leden van onze gemeente woonden. Dit heeft Jean geweigerd. Morin heeft toen een brandstapel gereed laten maken en gezegd: 'Nu mes- senmakertje, nu is aan jou de keus hoor; de namen noemen of de brandstapel be klimmen'. Ja, en toen is de zwakke man bezweken en heeft beloofd ons te zullen verraden. Tijdens een processie, toen er zich veel volk in de straten verdrong, liet hij Jean de huizen aanwijzen, waar Lutheranen woonden". „Ontzettend!" „De eerste, die door Morin gevangen genomen werd, was de ongelukkige Bartholomeüs Milon. Woedend verscheen Morin aan het bed van de kreupele jongen. „Varken sta op!" brulde hij. „En met een vriendelijke lach zei Bartho: „Helaas, meneer, er zou een groter meester nodig zijn dan gij, om mij te doen opstaan". „Toen begreep de vervolger, dat de man lam was, en hij liet hem door zijn knechten naar de gevan genis slepen. „Ook Poille, de metselaar, en Du Bourg, de laken- koopman uit 'Het Zwarte Paard' werden gevangen genomen en Valeton, de ontvanger". „En zijn die allen terechtgesteld?" vroeg Calvijn. „Allen zijn vertrokken naar het betere vaderiand", zei Cavier plechtig. „De eerste, die op het Grêve-plein werd terechtge steld", zei Cavier verder, „was de ongelukkige Mi lon. Op een kar werd hij erheen gevoerd, men reed langs het huis van zijn vader en de beul had moeite om het ongelukkige lichaam aan de paal te beves tigen. Maar bevreesd was Bartho helemaal niet. Hij zong een vers van de zang der martelaren: Wat is die prijs? Wat is dat sterven? Wat is die bangste nood? Uw heilgen gaan Uw hemel erven!" „Ja, zo is het inderdaad, zei Calvijn. Het was nu echter hoog tijd voor Calvijn, om naar Parijs te gaan en weldra stapte hij dan ook, verge zeld van Pierre, naar de stad. Maar laat in de avond keerden beiden weer terug. teleurgesteld. Servet is niet gekomen", zei Calvijn, „maar u hebt gelijk, 't is voor mij in Parijs niet veilig. Trouwens in geheel Frankrijk dreigt gevaar en hoe zal ik ooit mijn geliefd boek de In stitutie afkrijgen, als ik niet ergens rustig kan wer ken?" „Gaat u dan naar Bazel", raadde de wijnboer. „Daar zijt ge in Zwitserland en vrij van elke ver volging". „En bij mijn zuster Catharina Klein kunt u zeker onderdak vinden", verzekerde moeder Madeleine. „Zij woont te St. Alban, een kleine voorstad van Bazel. Ze is weduwe, maar ze is in goeden doen. We zullen u een brief aan haar meegeven", „'t Is nog beter, als Pierte meegaat", meende de wijnboer. „Dan weten we meteen of Calvijn veilig en wel te Bazel is aangekomen". De plannen werden nu gemaakt. Pierre genooOt ervan, want een tocht naar Bazel stond hem wel aan. „M'n vriend Du Tillet zal ook meereizen", zei Calvijn. „We nemen verder twee knechten mee en maken de reis te paard. Ik reis onder de naam Lu- cianus". - Jean Cavier schoot in de lach. „Hoe komt u nu toch aan zo'n mooie Romeinse naam?" vroeg hij. „Wel heel eenvoudig, die naam is gemaakt van de letters van Calvinus, dus zo heel vreemd is hij toch niet". „'t Is mooi gevonden", meende de wijnboer. „Hebt u mijn pak papieren nog?" „'t Ligt nog op dezelfde plaats. Wacht, ik zal het u geven. Hebt u er nog wat bij te voegen?" „Ja, ja, in Angoulême, bij uw broer, heb ik er nog aan gewerkt. Zie eens hier, ik ben heel wat opge schoten", en dit zeggende, toonde hij de wijnboer een bundel papieren, die hij zorgvuldig bij de andere legde. Een paar dagen later reed de kleine stoet van vijf ruiters heen. Mijnheer Lucianus zwaaide vriendelijk ten afscheid. Aan zijn ene zijde reed Du Tillet, aan de andere Pierre Cavier. Lucianus en Du Tillet waren gekleed als welge stelde kooplieden. Ze droegen grove vilten hoeden op het hoofd, nauwsluitende kleding van blauw laken, die armen en benen bedekte, hoge laarzen met lange punten en wildleren handschoenen. Niemand zou in die sierlijk geklede heren de ge leerde Johannes Calvijn en zijn vriend herkennen. Achter hen reden de beide knechten, die de bagage bij zich hadden. De reis was bijzonder voorspoedig, doch in het dorpje Desme, dicht bij Metz, had men een onge luk. 's Avonds waren de reizigers in een kleine dorps herberg afgestapt. De paarden waren in de stal gebracht. Calvijn met zijn beide vrienden sliepen op kamertjes boven de gelagkamer, terwijl de knechten op de zolder een slaapplaats hadden ge kregen. De volgende morgen was Pierre het eerst wakker. Alles was nog stil, ieder sliep nog in de herberg. „Kom, ik sta maar op", dacht Pierre. „Wakker op bed liggen is niets voor een jonge kerel; ik ga maar eens kijken hoe de paarden het maken; ze moeten vandaag weer een aardige tippel maken". Onder de pomp waste hij zich eerst eens fris, dronk wat en stapte toen de stal in. Maar wat was dat? De staldeur stond aan en Pierre wist toch zeker, dat die de vorige avond goed gesloten was. Hoe kwam ze dan nu open? Dat was vreemd. Hij stapte nu de stal in en zag tot z'n verbazing, dat er één paard te weinig was. „Hoe heb ik het u?" mompelde hij. „We hebben toch vijf paarden en hier staan er maar vier. Hallo Bruin, zeg eens, waar is je kameraad?" Het paard draaide slaperig de kop om, alsof hij zeggen wilde: hoe kan ik dat nu weten?, sloeg ver volgens z'n tanden in het hooi en begon rustig te eten. „Dat is een mooie grap", bromde Pierre. „Een van de knechts zal toch niet een uitstapje aan 't maken zijn?" Hij klom de wankele ladder op, die naar de hooi- zolder leidde, en ja waarlijk, daar lag er maar één, Antoine. De knecht sliep nog als een roos. Maar waar was Lex? ,,Alloh, word eens wakker, langslaper", riep Pierre, terwijl hij Antoine stevig bij de schouder heen en weer schudde, „en zeg me eens waar je kameraad is". 't Duurde heel even voordat Antoine begreep wat er gaande was, maar toen het eindelijk tot hem doorgedrongen was, was hij ook in eens klaar wakker. „Lex is er van door, da's vast", zei hij. Als hij nu de bagage maar met rust heeft gelaten". Samen gingen ze naar de koffers zien en net zo, het kleine koffertje, waarin zich het geld der reizi gers bevond, was weg. Dat was geen kleinigheid. Pierre durfde het bijna niet aan Calvijn te vertel len, (wordt vervolgd) Zandpad 36 Middelharnis Tel: (01870) 8 27 84

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 5