eiüvhdeii-iiieüws Raad Goedereede zou meer talen op parkeerautomaten willen Bazar in De Samaritaan Technische School Middelharnis DE WIJNBOER VAN 6t. VICTOR Lange discussie over bouwen in beschermd gebied P.V. De Reisduif KANOEN Sculpturen van Willy Groot in theetuin 'De Bongerd' Geslaagd diploma Mak. Onroerend Goed VERVOLGVERHAAL 2e Blad DINSDAG 20 JUNI 1995 No. 6410 Langs 's Grevelingens boorden zijn 't niet alleen maar vaderlanders die er zich verpozen. Ook Duitsers, en steeds meer Luxemburgers en Fran sen, Engelsen ook waarom de vraag klonk of de informatie op de par- keermeters niet meertalig zou moeten zijn. Het niet kunnen lezen zou wel'es reden tot niet-betaling kunnen zijn. 't Was overigens niet de grootste zorg van Goerees' gemeenteraad, nee, 'verontruster' verkalart het gemeentebestuur zich richting Grevelingenschap over de ontwiklceling van de gemeentelijke bijdragen. Met zo'n zeventienduizend gulden voor dit jaar is die overigens zeker niet extreem al vraagt de raad zich af wat er te gebeuren staat als het Rijk zich uit het Schap terugtrekt. De gemeente Goedereede zou graag in het dagelijks bestuur van het Grevelingen schap vertegenwoordigd zijn, maar de ove rige gemeenten hebben dat Goereese ver langen minder erkend, „maar de volgende zittingsperiode zal er opnieuw op aange drongen worden", verzekerde wethouder Visser robuust. Op de publieke tribune bezoek uit den vreemde, de vri. loco-burgemeester van een Oegandese stad van 60.000 inwoners, hier aanwezig in het kader van een uitwis selingsprogramma en, in Goedereede geïntroduceerd door mevr. van Rossum- Gortzak uit O.oltgensplaat. De gast van verre zal niet alles begrepen hebben, niet de traktatie, cake met muisjes en de aan bieding van een pluche olifant aan raadslid Peter Grinwis. Mevrouw Van Rossum zal haar gast wel hebben uitgelegd dat er in het gezin van dhr. Grinwis een tweede zoontje geboren is. Voor de eerstgeborene was er een beer, voor de tweede een olifantje, met de harte lijke gelukwensen natuurlijk. Staande werden enkele minuten stilte in acht genomen ter nagedachtenis van dhr. J. Voogd, de oud-wethouder die op 29 mei, 75 jaar oud, overleed. Zijn verdiensten voor de gemeente en voor tal van andere verbanden werden door burg. Sinke met grote waardering gememoreerd. „We her denken hem met eerbied en dankbaarheid", aldus dhr. Sinke die besloot met de wens dat de fam. Voogd kracht zal ontvangen in het dragen van het verlies. Twee absenten deze avond, dhr. A. v. d. Wende wegens verplichtingen elders (het Waterschap) en dhr. Van Oosterom we gens ziekte. Huisnummering De raad, bevoegd tot huisnummering en straatnaamgeving, heeft die bevoegdheid aan het College gedelegeerd. De raad heeft daar best vertrouwen in, maar het College kreeg toch het vriendelijk verzoek begrijpelijke straatnamen te bedenken, evt. anderen daarin te raadple gen, en ook soepel te zijn wanneer iemand in plaats van die standaardbordjes met veel creativiteit een huisnummer heeft ontwor pen. „Er zal qua kleur en maat niet gemillime terd worden", verzekerde de voorz., maar dat maakte dhr. Moerkerk, postbode van professie toch wat beducht voor de terug keer van die 'stenen toestanden', terwijl de PTT er jaren voor heeft gevochten in de huisnummering wat uniformiteit aan te brengen. Weer geprobeerd Hoe gaarne wenst het echtpaar Chr. Mierop-Bakelaar, beiden invalide, in de Ouddorpse Koolweg, tegenover hun huidi ge woning, een nieuwe aangepaste woning te bouwen. Al eerder werd de raad gevraagd daartoe een voorbereidingsbe- sluit te nemen maar de raad weigerde omdat het bestemmingsplan zich tegen woningbouw in het beschermde gebied verzet. Opnieuw waagde dhr. Mierop een poging, en nu met succes, zij het nipt, met 7-6, maar hij hoede zich voor een groot opti misme. De Collegemeerderheid, weth. Klepper en de raadsvoorzitter, vindt dat hem een worst wordt voorgehouden die hij toch niet pakken kan. Het toezichthouden de College van GS zal aan het raadsbesluit zeker goedkeuring onthouden. Weth. Klepper sprak die overtuiging uit nadat meerderen uit de raad lieten weten dhr. Mierop terwille te willen zijn. Dat deed dhr. v. d. Meer die er begrip voor had dat dhr. Mierop bij z'n bedrijf betrokken wil blijven. Dhr. v. d. Meer zou desnoods voelen voor een tijdelijke oplossing, maar de konsekwentie daarvan is, zo legde weth. Klepper uit, dat die na 5 jaar óf moet wor den verwijderd óf in een definitieve voor ziening moet worden omgezet. Dhr. Koese reageerde nogal gram op de opstelling van de Collegemeerderheid die kennelijk bang is voor een verslechtering van de verstandhouding met GS. Liever dan zo aan de leiband van de Provincie te lopen zou dhr. Koese de behoeftige burger terwille zijn. 't Zou best een tweede be drijfswoning kunnen zijn, dacht dhr. Koese, misschien zou dat een argument zijn om GS te vermurwen. Poeh..., dhr. Koese kon zich het ongenoegen van dhr. Mierop wel indenken na z'n konstatering dat het gelijkheidsbeginsel meermalen geweld is aangedaan, alleen nooit ten zij nen nutte. Geen medewerking uit de SGP fraktie, zo maakte dhr. Lokker duidelijk maar dat houdt niet in dat we niet begaan zouden zijn met de lichamelijke ongemakken van de farn. Mierop, verzekerde hij. Omdat de Provincie in het verieden meer dere aanvragen heeft afgewezen leek het dhr. Lokker niet juist ze weer met zo'n aanvrage te konfronteren temeer omdat aanpassing van de huidige woning moge lijk moet zijn. Dhr. G. Moerkerk begreep dat er sprake is van een stuk nood, waarom hij wilde hel pen, desnoods met een tijdelijke voorzie ning. Spr. begreep het onbegrip van dhr. Mierop wanneer hij vlakbij zijn veriangde bouwplaats een nieuw groot huis met een royale garage vlak voor de schurvelingen gebouwd ziet worden. Dhr. P. Grinwis zou voor dit specifieke geval, dat van de fam. Mierop ook wel een keer door 't vuur willen gaan. In andere gevallen zou hij zeker wat harder op de rem trappen, mar dit zou moeten kunnen, vond dhr. Grinwis. Beleid afgesproken Weth. Klepper drukte er in z'n beantwoor ding z'n spijt over uit zeker wel te willen-, maar niet te kunnen helpen omdat de aan vrage in strijd is met het afgesproken beleid, een beleid waaraan de Provincie de gemeente zeker zal willen houden. Eerdere aanvragen, ook van een invalide, zijn daar om afgewezen en 't lijkt de wethouder weinig zinvol na tien teleurstellingen nóg'es met 't hoofd door de muur te wil len. Ook ten opzichte van dhr. Mierop zou dhr. Klepper dat oneerlijk vinden: „je houdt hem 'een worst voor die hij nooit krijgt want 't is voor 99% zeker dat de Provincie het raadsbesluit zal verwerpen". Graag zal de gemeente alle medewerking verlenen wanneer dhr. Mierop z'n be staande woning aan wil passen en wellicht zijn er zelfs subsidiemogelijkheden, 't Zal ook niet lukken de veriangde nieuwe woning als tweede bedrijfswoning aan te merken, de aanvrager mag de 65-jarige leeftijd dan niet overschreden hebben en het huis waarover dhr. Moerkerk het had wordt gebouwd, conform het bestem mingsplan, op de plaats waar een oud huis is weggebroken. Weth. Visser, hij vormde de minderheid van het College, vond dat er geholpen moet worden en dat het aldus aan GS moet worden voorgelegd: „dan hebben we ten minste ons best gedaan". De raadsmeerder- heid gaat het proberen, met 7-6 werd het meerderheidsvoorstel verworpen, het voor- bereidingsbesluit werd met 7-6 genomen. Nieuwe reddingsboot De Veero (Ver. Recreatie-ondernemingen) heeft de ORB, de Ouddorpse Reddings brigade een gift van 7.500,- geschonken met als voorwaarde dat het bedrag aan een duidelijk herkenbaar doel zal worden besteed. Het ORE bestuur heeft dien omtrent met het Colege overlegd, op de meerjarenbe- groting was voor volgend jaar de aanschaf van een nieuwe boot a 15.000,- opgeno men. De raad stelde desgevraagd een krediet van 7.500,- beschikbaar, enerzijds blij om de gift, anderzijds wat morrend en waarschu wend dat zoiets geen gewoonte moet wor den. Dhr. B. L. Noorthoek (SGP) vond het zelfs niet gepast de raad in zo'n positie te brengen. Weth. Visser stond er wat positiever tegen over; „'t is voor de gemeente beter dat Binnenhof' vergeleek hij maar dhr. Noort hoek hield er niet van ergens 'zo'n droai' an te geven. „De waarheid vindt geen her berg", grapte dhr. Visser en tot dhr. Noorthoek: „je mot'es luustere". „Als er volgende week iemand kom die honderdduizend gulden heeft, dan geef je er toch honderdduizend bij", en tot dhr. Noorthoek: „Je heit toch lere rekene, dan hei je toch honderdduizend gulden?" Dhr. Noorthoek deed er het zwijgen toe, „dat kaje toch niet winne". Bovenstaande postduiven vereniging nam op 17 juni 1995 deel aan een wed- vlucht vanuit La Ferte-Bern. Afstand 471 km. In concours waren 210 duiven die om 06.45 uur met Zuidwestenwind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 12.32.13 uur en haalde een snelheid van 1355.97 m.p.min. De gedetailleerde uitslag luidt: C. Kleyn 1,3,7, 9, 30,36,52; J. de Blok 2, 21,31,44, 49, 51; Groenendijk/Nimwegen 4, 8, 20, 25, 39, 42, 47, 48; P. van der Sluys 5, 6, 11, 35; S. Kievit 10; P. van den Boogert 12, 14, 18, 28, 37, 50, 53; P. van Moort Sr. 13, 15; Hoffman-Vis van Heemst 16, 17, 29, 38, 46; Gebr. Kieviet 19, 27, 40, 41, 45; A. de Gans 22, 32; A. van Alphen; 23, 33; J. v. d. Slik en Zn. 24, 43; Patrick v. d. Boogert 26; D. Maliepaard 34. IJs en weder dienende willen we 8 juli a.s. samen gaan kanoën op het Volkerak/Krammer. Graag willen we van tevoren weten of je meegaat. Het gaat om zaterdagmiddag 8 juli van 13.00 tot ongeveer 17.00 uur. De kosten zullen ongeveer 15,- bedragen. Tot a.s. zaterdag kun je je opgeven bij Joop Kievit, tel. (01870) 85782. Voor de regelmatige bezoekers van thee tuin 'de Bongerd' is Willy Groot (Briel- le) een oude bekende, want zij exposeert daar nu al voor de derde maal. Zij kreeg haar opleiding aan de Akade- mie voor Beeldende Kunsten te Amers foort, waar zij afstudeerde in de richting keramiek, plastisch vormgeven en foto grafie. Behalve als uitvoerend kunstena res werkt zij ook als docente beeldende vorming. Het beeldend werk van Willy Groot be staat overwegend uit herkenbare mense lijke gestalten, waarbij het vooral gaat om de houding - details spelen een on dergeschikte rol: zo hebben de figuren nooit een gelaat en zijn ledematen, die niet van essentieel belang zijn, weggela ten. Zij tracht in houding en techniek de beel den een soort geheimzinnigheid en mys tiek mee te geven, waardoor een zekere emotiea wordt opgeroepen. Dit moet de beschouwer prikkelen tot intensiever be kijken, enerzijds om te zien, hoe het in elkaar zit, anderzijds om er een betekenis in te vinden. Het is de bedoeling, dat de kijker daarbij zijn eigen verbeeldings kracht gebruikt. Het werk, dat Willy Groot ditmaal in de theetuin toont bestaat uit een serie 'Rij ders', menselijke gestalten, die zich met behulp van lange stokken voortbewegen op grote wielen. De figuren roepen een herinnering op aan beschavingen van lang geleden. GEOPEND: Van maandag 19 juni tot en met de eer ste week van juli. Theetuin 'de Bon gerd', Molendijk 65, Herkingen, 10.00 tot 22.30 uur, dagelijks behalve donder dags. De Bazar in het verpleeghuis De Samaritaan te Sommelsdijk wordt altijd gehouden in het laatste weekeinde van september. Veel organisaties op Goeree-Overflakkee die zelf evenementen organiseren houden hier altijd rekening mee maar niet iedereen weet dit vandaar dat nu reeds de datum van de Samaritaan-bazar bekend gemaakt wordt zodat er op deze dagen geen dubbele aktiviteiten binnen een klein gebied ge houden worden. De bazar van het verpleeghuis De Samaritaan wordt dit jaar gehouden op VRIJDAG 29 SEPTEMBER en ZATERDAG 30 SEPTEMBER. De donderdag is zoals gebruikelijk weer de openingsmiddag voor de bewoners. Deze bazar heeft elk jaar een thema. Dit jaar zal alles in de Franse stijl zijn. Frankrijk staat dus centraal. Veel Nederlanders gaan naar Frankrijk op vakantie en de welzijns zorg van De Samaritaan vraagt dan ook aan alle Frankrijk-vakantiegangers om te kij ken naar leuk materiaal om de bazar aan te kleden. Daarbij wordt gedacht aan typische Franse artikelen zoals reklameposters, affiches van de camping, vlaggen, kleding en vooraf marktreclame. Als het maar op z'n Frans is zijn alle artikelen welkom. Elk jaar zijn er veel mensen betrokken bij de bazar en worden er nieuwe plannen geboren. Denkt u en doet u ook dit jaar mee? De heer J. van Veen te Stellendam heeft met goed gevolg het examen afgelegd voor het diploma Makelaar Onroered Goed. De opleiding heeft hij grotendeels gevolgd bij PBNA. Voor het vak bouwkunde heeft hij tevens praktische begeleiding gehad van Ing. P. Kamsma te Amsterdam. Begeleiding voor het vak recht kreeg de heer Van Veen van Mr. J. Coppens te Utrecht, direkteur van het juridisch adviesbureau Coppens. De heer Van Veen hoopt in augustus in Stellendam een kantoor te openen in be middeling onroerend goed en taxaties. Van de 100 examenkandidaten zijn de onderstaande 94 leeriingen geslaagd. Afdeling bouwtechniek Edwin Hameeteman, Achthuizen; Sebas- tiaan van der Made, Achthuizen; Kees Vervloei, Achthuizen; Herschel Bloch, Dirksland; Rob Steunenberg, Dirksland; Martijn Bazen, Herkingen; Arie Visbeen, Melissant; Cor Boeter, Middelharnis; Eelko van der Linde, Middelharnis; Len- nard Melissant, Middelharnis; Arnold Pefermeijer, Middelharnis; André Sarelse, Middelharnis; Mark Hokke, Ooltgensplaat; Harry Grinwis, Ouddorp; William Hamee teman, Ouddorp; Huib Klink, Ouddorp; Joop Mierop, Ouddorp; Toni Sandifort, Ouddorp; Pieter Tanis, Ouddorp; Jan Voogd, Ouddorp; Dennis Winkels, Oude Tonge; Marijn Groenendijk, Sommelsdijk; Colette Hoogzand, Sommelsdijk; Anthonij Verolme, Sommelsdijk; Walter Breeder- land, Stellendam; Hans van Veen, Stellen dam; Co Grinwis, Zierikzee. Afdeling consumptieve techniek Abner Abee, Achthuizen; Jaap Kieviet, Herkingen; Jan Kievit, Herkingen; Peter Leijdens, Herkingen; Lennard Note-boom, Middelharnis; Dirk de Geus, Nieuwe Tonge; Mark Janbroers, Nieuwe Tonge; Kees van der Vliet, Ooltgensplaat; Jan Floresteijn, Ouddorp; Richard van der Spaan, Ouddorp; Mark van der Wende, Ouddorp; Rogier Braber, Sommelsdijk; Arjan van Driel, Sommelsdijk; Michel van der Est, Sint Philipsland; Nicole Verkerke, Sint Philipsland. Afdeling mechanische techniek Dennis Schillemans, Den Bommel; Jacco Sperling, Goedereede; Martin van Wijk, Goedereede; Vincent van Wijnen, Goede reede; Hans Melissant, Herkingen; Peter Loode, Melissant; Joris Roedolf, Melis sant; Martijn Arensman, Middelharnis; Martin van Veen, Ooltgensplaat; Patrick in 't Veld, Ooltgensplaat; André Aleman, Ouddorp; Patrick Aleman, Ouddorp; Jan Grinwis, Ouddorp; Evert Kroon, Ouddorp; Jaap Speriing, Ouddorp; Mark Pilon, Oude Tonge; Alfred Volders, Oude Tonge; Menno Goedegebuure, Sommelsdijk; William Hout, Sommelsdijk; Klaas Kam pen, Sommelsdijk; Daniël Meijer, Som melsdijk; Marco Minheere, Sommelsdijk; Niels de Rek, Sommelsdijk; Nico Witvliet, Sommelsdijk; Leon Arensman, Stad a/h Haringvliet; Ard van der Welle, Stad a/h Haringvliet; Peter Fokker, Stellendam; Joost Holleman, Stellendam; Mare van Oostenbrugge, Stellendam; Eddie Plas- mans, St. Philipsland; Edwin Suurlant, St. Philipsland. Afdeling elektrotechniek Marcel van den Bos, Bruinisse; Arjan van Kooten, Bruinisse; Dennis Ruiten-beek, Bruinisse; Eric-Jaap Bakelaar, Den Bommel; Pascal Kriek, Goedereede; Mi chel Troost, Melissant; Dennis van der Veer, Melisant; Maurice Stolk, Nieuwe Tonge; Peter Troost, Ooltgensplaat; Mar tijn Blok, Sommelsdijk; Remco Donker sloot, Stellendam; Arjan de Kramer, Stellendam; Arij Troost, Stellendam. Afdeling motorvoertuigentechniek Ronald Arensman, Den Bommel; Jaco Noordijk, Herkingen; Patrick Moerkerke, Melissant; Arjan Buurveld, Ouddorp; René van der Veer, Sommelsdijk; Alexander Bakker, Stad a/h Haringvliet; Johan Both, Stellendam; Hans Suuriant, St. Philipsland. Ben veftiaai uft het feven van CaMjn door R d& Ze&\m ^Gzn. -7- Paulus vluchtte uit Damaskus, toen de stadhouder van koning Aretas de stad bezette. ,,Ik dacht: dezelfde God, die indertijd Zijn knecht Paulus redde, leeft nog en is nog even machtig. Hij kan ook mij doen ontkomen". „En dat heeft Hij inderdaad gedaan", zei de wijnboer. „Zijn naam zij gedankt!" Ook Pierre vertelde zijn verhaal en vro lijk werd er gelachen om de manier, waar op hij de driftige Morin had beetgeno men. „Maar nu zijn we er nog niet", zei vader Cavier. „In ons huis kunt ge niet blijven, meneer Calvijn. Ge moet weg en ik denk, dat het 't beste is, dat ge eerst maar naar m'n broer Armand in Angoulême vlucht. Hij weet wel niet, dat u komt, maar gij zijt er hartelijk welkom. Vooraf moeten we echter eerst enige uren gaan slapen. Morgen vroeg kunt ge dan in het pak van een wijnboer ver trekken. Ik geef u gereedschap mee en het heeft alle schijn, alsof ge gaat naar de wijngaard buiten de stad, om werk te doen". Calvijn glimlachte. „Liefde zoekt list", zei hij, „en ik dank u hartelijk, broeder Cavier, voor alles wat ge met uw vrouw en met Pierre voor me wilt doen. Ik heb nog één verzoek". Nu nam hij de bundel papieren, die hij voor z'n vlucht zo zorgvuldig had ingepakt, en gaf die aan Jean. „Wilt u deze papieren voor mij bewaren? Ze zijn mij veel waard, 't Is het begin van een heel dik boek, dat ik, als de Heere het mij vergunt, spoedig hoop af te schrijven". „Waar handelt het over?" vroeg Jean nieuwsgie rig, terwijl hij het pakket aannam, „'t Is een onderwijzing in de Christelijke leer. 'In stitutie' wil ik het noemen. Ik wil daarin breedvoe rig schrijven over alles, wat wij Gereformeerden geloven, en als het gedrukt is, hoop ik er één van onzen koning Frans te zenden, opdat Zijne Majes teit weten moge, dat wij geen opstandelingen of boosdoeners zijn, maar goede Christenen, die vol gens Gods Woord willen leven". „Dat is prachtig, dat is prachtig", zei de wijnboer vrolijk. „Dan beginnen we morgen al te sparen, moeder, om dat dikke boek van meneer Calvijn te kunnen kopen". „Ik schrijf het in het Latijn", zei Calvijn, „want ik wil vooral de geleerde heren bereiken". „Geen bezwaar, ik heb geleerde vrienden genoeg, die het voor mij vertalen willen". „Welnu, laat ik je dan beloven, dat je het boek van mij ten geschenke krijgt als blijk van dankbaar heid". „Nou moeder, wat zeg je daarvan?" vroeg Jean. „Meneer Calvijn, ik dank u wel. Ik zal de papieren goed bewaren". En terwijl hij dit zei, bergde hij het pak goed ach ter slot en grendel. Calvijn dankte nu de Heere voor Zijn genadige bewaring en daarna ging men in het huis van de wijnboer ter ruste. De volgende morgen vroeg was de familie alweer present. Erg rustig was de nacht niet geweest, want de vrees was niet denkbeeldig geweest, dat de ver volgers het spoor zouden hebben gevonden en Calvijn in het huis van Cavier zouden gevangen nemen. Maar gelukkig was dit niet gebeurd. Moeder Madeleine had al een stel kleren opge zocht, dat door haar man op de kamer van Calvijn werd gebracht. Als hij dat aantrok, zou hij spre kend een Franse wijnboer lijken. Calvijn moest lachen om zich zelf, toen hij uit z'n kamertje te voorschijn kwam. „Nu gaan we straks in de schuur wat gereedschap voor u opzoeken, meneer Calvijn", zei Jean, „en dan gaat u daarmee naar Armand Cavier, de wijn boer te Angoulême". Na het ontbijt gebruikt te hebben nam Calvijn een spa op de schouder en een kleine mand aan de arm en welgemoed veriiet hij het huis van de wijnboer van St. Victor en stapte hij de weg op naar Angou lême, een onzekere toekomst tegemoet. HOOFDSTUK 6 De vlucht Ongeveer een jaar later, op een korte najaars middag, was Jean Cavier in z'n wijngaard, 't Had de laatste nacht nog hevig gestormd en daardoor waren tal van stokken gebroken of om gewaaid. De wijnboer was nu druk bezig de gele den schade te herstellen. Eensklaps zag hij een vreemdeling de wijngaard binnenstappen. „Wat zou die willen?" mompelde hij in zichzelf, terwijl hij hem tegemoet liep. Maar toen hij de vreemde op enkele stappen af stand was genaderd, riep hij vol verbazing uit: „Maar meneer Calvijn, u hier, hoe durft u!" „David durfde met zijn God door een bende drin gen en over een muur springen, zou ik dan met diezelfde God niet in Parijs durven komen?" was de wedervraag. De wijnboer knikte: „Ja zeker, u hebt gelijk, maar in Parijs loert de vijand, loert de dood en wij mogen ons toch niet moedwillig in gevaar bege ven?" „Neen, dat zeker niet, maar ik kom voor een zeer nodige zaak. Kent u Michael Servet?" „Neen, nooit van gehoord". „Dat is geen wonder, want hij noemt zich sedert enige jaren Michael van Villeneuve. Hij dwaalt, hij wil niet erkennen, dat de Heere Christus de eeuwige Zoon van God en ook zelf God is, en nu heb ik enkele maanden geleden met hem afgespro ken, dat ik hem in Parijs zou opzoeken, om over die dwaling met hem te spreken". „Maar gij waagt daarmee uw leven!" „Dat weet ik, maar ik doe het, om een broeder te redden, die op een dwaalweg is". Cavier schudde het hoofd. „Morin zoekt nog steeds naar u, reken daar op. Het spijt hem genoeg, dat u verleden jaar zijt ont snapt. Maar kom, loop mee naar huis, dan kan ik u vertellen, wat hier de laatste maanden is voorge vallen". De beide mannen liepen nu naar het huis van de wijnboer. Moeder Madeleine was al even verwon derd als haar man, toen ze daar zo opeens Calvijn voor zich zag. Ze zorgde, dat er gauw wat te eten was, en daarop zetten de mensen zich bij het knappende vuur, want ze hadden elkaar veel te vertellen. Calvijn had een jaar lang door Frankrijk gezwor ven, overal waar hij kon, had hij gepredikt, maar alles moest in 't geheim geschieden. „En wat is er in Parijs zo al gebeurd?" vroeg hij toen opeens aan de wijnboer. „Daarover zou ik een hele avond kurmen vertellen, maar dat gaat niet, want u moet straks weg". „Ja, ik moet om acht uur in de Rue St. Denis zijn, daar zal Servet mij verwachten". ,,Goed, dan geef ik u Pierre mee, 't kan geen kwaad, als u gezelschap bij u hebt. En nu zal ik u vlug wat vertellen. „U was nog maar korte tijd weg, toen de vervol ging tegen onze gemeente losbrak, 't Is toch wer kelijk Jean Cava], de messenmaker, geweest, die verraad heeft gepleegd". „Hoe is 't mogelijk?" zuchtte Calvijn. „Ja, dat zeiden wij ook, maar nu moet u horen hoe hij er toe gekomen is. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 5