EIUVIIDEII-rilELli/S Klankbordgroep bij Rabobank Middelharnis Diamanten echtpaar L. v. d. Doel-Knöps in Nieuwe Tonge Beach volleybal De Hoop formidabel Leerlingenpresentatie Groot Koper, Klein Koper Hoorns Borstvoedltig Roken kost Nederlandse samenleving per jaar 3,5 miljard 3e Blad VRIJDAG 2 JUNI 1995 No. 6406 Tijdens de laatste Algemene Leden vergadering van de Rabobanli Middeliiarnis, geiiouden eind 1994, werd door de voorzitter van de bank, de heer G. Joppe, het voor nemen geuit tot het instellen van een klankbordgroep. Onlangs heeft instelling van de klankbordgroep daadvi^erkeiijk zijn beslag gekre gen. Doelstelling van de klankbordgroep is de band met leden en cliënten te verstevi gen. Dit dient op een tweetal manieren gestalte te krijgen. Enerzijds door het beleid van de bank te communiceren met de klankbordgroep. Het is de bedoeling dat de klankbordgroep drie a vier keer per jaar bijeenkomt om met bestuur en direictie van gedachten te wisselen. Hier door is de bank in staat de achtergronden van het beleid uit te leggen aan de ach terban. Op deze wijze is de bank in de gelegenheid via de klankbordgroep steeds beleidsmatig in kontakt te blijven met leden en cliënten teneinde zo de ban caire en verenigingsrechtelijke vertaling te maken naar de wensen en behoeften van deze leden en cliënten. Het is dus zeker niet de bedoeling een derde be stuurslaag te creëren, maar de verbinding tussen de bank als vereniging en de bank als bedrijf volledig tot zijn recht te laten komen. Anderzijds kan bestuur en direk- tie van de bank via de klankbordgroep kennisnemen van zaken die onder haar leden en cliënten leven. Hierdoor is de bank beter in staat haar bancaire taak te verbinden met haar maatschappelijke ver antwoordelijkheid. De leden van de klankbordgroep worden gevormd uit een drietal vertegenwoordi gers per dorpskern waar de Rabobank Middelharnis werkzaam is, namelijk Herkingen, Melissant, Middelharnis en Sommelsdijk. De klankbordgroep bestaat derhalve uit twaalf personen. Op het secretariaat zijn de namen van de leden van de klank bordgroep beschikbaar. Indien u een on derwerp wenst aan te dragen dan kunt u dit bij het secretariaat of de direktie van de bankkenbaar maken, waarna u even tueel met één van de leden van de klank bordgroep in kontakt wordt gebracht. De aftrap voor het inwerkingtreden van de klankbordgroep heeft inmiddels plaatsgevonden. In een eerste vergade ring heeft de voorzitter van de bank, de heer Joppe, een uiteenzetting gegeven van de werking van de bank als vereni ging en de direkteur, de heer W. A. Co- remans, heeft aan de hand van een aantal sheets de werking van de Rabobank als bedrijf voor het voetlicht gebracht. Aan de hand hiervan werd in een interessante discussie met elkaar van gedachten ge wisseld ten aanzien van een aantal as- pekten die zowel verband hielden met de bank als coöperatieve vereniging, als de bank in zijn funktie als bedrijf. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat' geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw. vragen op velerlei gebied kunt u sturen' aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker-' bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met lantwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. VtlCNS MOLEN IS HET? Vóór de oorlog zongen wij al 'Daar bij die molen', maar van wie is dat lied? Van Louis Davids, Lou Bandy of Kees Pruis? Antwoord: Van geen van drieën. Het is van Willy Derby, artiestennaam van Wil lem Dieben (1886-1944), die in de Éér ste Wereldoorlog het zangduo 'Bandy Boys' vormde met zijn broer Lodewijk, die later betere teksten wilde gaan zingen en zijn eigen weg insloeg onder de naam Lou Bandy. Derby werd in de twintiger jaren bekend als 'grootste tranenuitper- ser' door smartlappen als 'De wereld der blinden', 'Aan de muur van 't oude kerk hof' en 'Werkloze handen', maar ver kocht wel 150.000 ex. van zijn 'Kerst liedje'. En 'Daar bij die molen' wordt nu nög vaak gezongen. OE ZILVEQVIOOT Op blokjes zilver staat 999,0. Wat bete kent dat? Antwoord: Dat is het gehalte: 99,9%. Van 1000 delen zijn er 999 zuiver. TF fimGEH Ik wil afslanken, maar mijn diëtiste raadt magere melk af. Wat is er verkeerd aan minder vet in de melk? Ik neem ook na- maak-koffiemelk. Antwoord: Omdat magere melk hele maal geen vet bevat, mist u daarmee ook de vitaminen A en D die in melkvet voor komen. Daarom kunt u beter de halfvolle melk blijven drinken, want daaruit is (ongeveer) de helft van het melkvet met slechts een deel van de vitaminen A en D verwijderd. Met 163 kJ tegen 189 kJ spaart u niet veel uit. U kunt beter die zakjes surrogaat koffiemelk weglaten, want die leveren u in dezelfde verhou ding 2.305 kJ aan energie! 7f rvi/fif Gimi Door zittend werk krijg ik gauw glim mende plekken aan de achterzijde van mijn broeken. Dat staat zo raar. Wat doe ik daar tegen? Antwoord: Dat glimmen ontstaat door het geplet raken van de vezel van het materiaal waarvan de broer vervaardigd is. Sommige stoffen zijn daar erg gevoe lig voor, zoals wol, manchester, fluweel en corduroy (dat ook een soort fluweel is). Het tovermiddel dat u zoekt om plat gedrukte vezels weer op te richten, bestaat (nog) niet. Gelukkig bestaan er genoeg andere stoffen die zich niet of nauwelijks laten pletten. Ga bij de aan koop van nieuwe kleding altijd na, waar van ze gemaakt is. Deskundige verko pers kunnen u daarover voldoende ver tellen. pEuiEüimmEi Ik wil mijn kinderen zo vroeg mogelijk leren zwemmen. Hoe pak ik dat aan met peuters? Antwoord: Méér ouders kiezen voor zwemles op jonge leeftijd. En dat kan! Zodra een kind goed loopt en eenvoudi ge woorden begrijpt, kan het ook leren zwemmen. Wen het dan in zijn badje aan opspattend water, dat zijn gezicht raakt. Doe spelletjes tijdens het baden en laat de peuter af en toe iets met zijn mond uit het water pakken. Met ±1% jaar kunt u kleintjes van de onderste traptree, een stoof en daarna de bank leren springen als u ze goed vasthoudt of opvangt. Daarna kunt u't spel verplaatsen naar de rand van een kuipbad, een vijver of de zg. pierenbak van een zwembad. Zorg ervoor, dat zo'n kind geen énkele nare ervaring opdoet. Het moeten leuke spel letjes blijven, waarbij het lacht en kraait van plezier. Laat uw peuter later flink plonzen in 't ondiepe bassin. Doe een kurkgordel om zijn borst, opblaasbandjes om de armen, en loop met hem aan de hand door 't water. Leer hem te blazen als hij water voor de mond krijgt. Speel samen met een bal en opeens ontdekt hij dat drijven prettiger is en dat hij zich met bewegingen als van een hondje in de gewenste richting kan verplaatsen. Gebruik steeds de zelfde woorden voor springen, plonzen, blazen, mondje dicht, enz. Kies rustige uren uit in een zwem bad, of liever instruktiebad met lauw wa ter. U zult zien dat uw jongste zichzelf als een dier zwemmend leert redden, alvorens hij aan de lessen in schoolslag toe is. Op Tweede Pinksterdag kunnen Beach Volleybal liefhebbers, toeschouwers en spelers, jongeren of al wat ouder volop genieten tijdens het tweede regionale beach volleybaltoernooi. Het toernooi wordt gespeeld naast de Haringvlietdam aan de Noordzeekant bij de strandtent 'Hallo Beach' (bereikbaar vanaf het par keerterrein bij de Haringvlietdam aan de Haringvlietweg het voetgangerstunneltje onderdoor). Er wordt in poules van ver schillende sterkte gespeeld, dus iedereen kan meedoen. Het is een leuke gelegen heid om het beach volleybal eens uit te proberen: doen joh! En voor de winnaars van de poules en de finales zijn leuke prijzen te verdienen, beschikbaar gesteld door o.a. bioscoop Eurocinema, theater De Stoep uit Spijke- nisse, parfumerie Douglas en natuurlijk bloemen van Thunbergia uit Hellevoet- sluis, Coca Cola NL enz. Dus sportieve meisjes en vrouwen, jon gens en mannen: kom Tweede Pinkster dag Beach Volleyballen. Schrijf je team wel voor zaterdag aanstaande in. Teams bestaan uit twee spelers en kun nen zich aanmelden op tel. (01883) 25129 of 13935. Oh ja: het kost maar een tientje per team en we beginnen om 11 uur, dus meld je om 10.30 uur bij Hallo Beach en veel plezier deze Tweede Pinksterdag! In Oude Tonge: Regelmatig organiseren de drie sa menwerkende muziekscholen van Goeree-Overflakkee een leerlin genpresentatie voor een bepaald(e) instrument(en). Op donderdag 8 juni a.s. is het de beurt aan hoorns, groot- en kleinkoper. Hier onder wordt verstaan de waldhoorn, bes- en es bas, bariton, tuba, cornet, bugel en trompet. Een grote diversiteit aan instru menten dus! De leerlingen van Hugo Verwey, Adrie v. d. Merwe en Jos den Boer tonen hun muzikale vaardigheid als solist, of samen als duo, trio etc. De leerlingen worden aan de piano begeleid door Marjo Boom. U bent van harte welkom bij deze leer lingenpresentatie die wordt gehouden in 'De Komeet' aan de Melkweg te Oude Tonge. Aanvang 19.30 uur, zaal open 19.00 uur. Toegang gratis. De drie muziekscholen (erkend door het Ministerie van WVC) zijn: Muziek school 'De Hoop' uit Stellendam, Kon. Fanfare Sempre Crescendo uit Middel harnis en St. Muziekonderwijs Oostflak- kee te Oude Tonge. Na afloop van deze presentatie kunt u vragen stellen over de verschillende op leidingen aan docenten en bestuursleden. Voor een gedegen muziekopleiding (theorie en praktijk) kunt u terecht bij een van de genoemde muziekscholen. OUDDORP Psalmen zingen tot Gods eer Op D.V. 9 juni a.s. zal er weer een psalm zangavond gehouden worden in het Her vormd verenigingsgebouw 'Eben-Haë- zer', Preekhillaan 3 te Ouddorp. Ds. J. G. van Loon zal deze avond de lei ding hebben. Begeleiding en orgelimpro visaties worden verzorgd door dhr. C. Roos. De kollekte die deze avond gehouden zal worden is bestemd voor de St. Ontmoe ting. Aanvang om 19.30 uur, zaal open om 19.00 uur. Iedereen, jong of oud, is van harte welkom. Deze avond is ook via de kerktelefoon te beluisteren. Fanfare-orkest De Hoop uit Stel lendam heeft op het KNF-topcon- cours te Arnhem op zaterdag 27 juni jl. een gevyeldlge prestatie ge leverd: de vereniging behaalde on der leiding van dirigent Arie Stolk met 167 punten een eerste prijs met onderscheiding van de jury. Men kwam daarmee een punt te kort om zich (voor de derde keer) landskampioen te mogen noemen in de Vaandelafdeling, de hoogst bereikbare amateurafdeling! Het Gelders Fanfare Orkest, bestaande uit een selektie van de beste muzikanten uit de provincie Gelderland (voorname lijk conservatoriumstudenten) behaalde 168 punten en ging daarmee De Hoop nipt voor. Gerenommeerde orkesten als Wilhelmina uit Heerde en de Heineken Fanfare moesten echter het muzikale hoofd buigen voor de Stellendamse ver eniging. Het deed de muzikanten van De Hoop bijzonder deugd dat een nieuw vereni- gingsrecord werd bereikt: nog nooit wer den op een topconcours zoveel punten bij elkaar gespeeld. De veertiende keer 'Arnhem' werd door een en ander een groot succes voor Arie Stolk en zijn mu zikanten en toonde aan dat De Hoop nog steeds in de muzikale lift zit. Als te beoordelen werk had De Hoop ge kozen voor het prachtige maar zeer moeilijke New Life van de Nederlandse componist Maurice Hamers, kort gele den benoemd tot dirigent van de Mari nierskapel. Als inspeelwerk werd uitge voerd The March from 1941 van John Williams, zeer toepasselijk in deze tijd van gedenken. Als jury trad op het illus tere drietal Van Lijnschooten, Koops en Van Diepen. Hun rapporten waren bij zonder lovend. Van Diepen sprak van een prachtig orkest en een prachtige uit voering. Van Lijnschooten roemde de zeer fraaie algemene kwaliteit en prees De Hoop als een hoogstaand geheel. Koops was onder de indruk van de klank van het orkest. Bestuur, dirigent en leden waren bijzon der verheugd dat ook burgemeester Sinke van de gemeente Goedereede in Arnhem aanwezig was. Hij heeft kunnen horen dat De Hoop tot de absolute top van de Nederlandse (blaas)muziekwereld behoort. Een feit dat al lang bekend is in de HaFaBra-wereld in Nederland en daarbuiten. De uitslag in de sektie fanfare was als volgt: 1(en landskampioen) Gelders Fanfare-orkest168 pnt. 2. Fanfare-orkest De Hoop, Stellendam167 pnt. 3. Wilhelmina, Heerde162 pnt. 4. Oefening baart Kunst, Westervoort]59lópnt- 5. Oefening baart Kunst, Brakel157 pnt. 6. Heineken Fanfare, 's-Hertogenbosch156 pnt. Geen enkel receptenboek of menukaart zal 't u ooit aanbevolen hebben, 'droog brood met een druifje"... 't Was ook niet van weelde wanneer Nieuwe Tongenaar Leendert van den Doel (86) droge boterhammen in z'n stikzak vond, maar hij fleurde z'n eenvoudige twaalfuurtje dan maar op met wat druiven uit de druivenkas van z'n werk gever. 't Gebeurde in de dertiger jaren. Leen was nog jong en jong was z'n gezin waarin 4 kinderen werden geboren. Ach ja, Hillia Knöps had eerst wel wat afwijzend gedaan toen hij vanuit Oude Tonge, richting huis, naast haar ging fietsen. Bits had ze 'nee' gezegd op z'n timide vraag of ze z'n gezelschap wel wilde, maar hij had dapper naast haar voortgepeddeld en over koetjes en kalfjes hadden ze 't gehad, en ze had 'm eigenlijk best een aerdige joon gevonden. Op die ene keer waren met beider goedvinden meerdere keren gevolgd want Hillia was in betrekking bij een boer helemaal in de buurt van Sluishaven. A.s. dinsdag hopen ze zestig jaar getrouwd te zijn. Lief en leed hebben ze gedeeld. Dhr. Van den Doel moet een gunnend mens zijn. 't Ver haal over die trieste boterhammen diste hij met milde glimlach op toen we een romige tompouce wegprikten. Nee 't was niet uit spijt over die dagen, want al zat er dan ook niks op die boterham, ze waren altijd wel belegd met dankbaarheid, al vindt dhr. Van den Doel dan ook dat dankbaarheid niet in 's mensen hofje groeit, ook niet in het zijne, de mens kent geen ware dankbaarheid. De diamanten bruid (87) stamt uit een gezin met 15 kin deren. Ze weet nog dat ze vrijwel elk jaar verhuisden, van boer naar boer en van landarbeidershuisje naar landarbei dershuisje, van dorp naar dorp en van school naar school. Met de boerenwagen van de nieuwe baas mocht de boedel worden verhuisd maar wat was het helemaal? Wat sobere meubeltjes en wat bedden. Het 'steengoed' ging in de 'kiemmand' die niet meeschokte maar achter aan de wagen was opgehangen. Hillia is door al die ver huizingen nooit verder gekomen dan de 4e klas van de lagere school; al heel jong ging ze in betrekking, 's Mor gens half 4 begonnen de dagen op de boerderij. Leendert van den Doel is als koeienwachter begonnen, 7 dagen per week werkte hij, voor 3 gulden, met alleen zon dagsmiddags vrij-af om de zondagsschool te bezoeken. Lange dagen waren het, van half zes 's ochtends tot kwart over 7 's avonds. Later is dhr. Van den Doel in 't land gaan werken, ver zorgde nog druivenkassen en heeft nog'es positieverbete ring nagestreefd door naar het Westland te solliciteren. Vader van den Doel heeft dat verhinderd om levensbe schouwelijke redenen, 't deugde niet waar Leen naar toe zou gaan en Leen heeft in Nieuwe Tonge z'n draai, z'n vrouw en zoveel meer gevonden. Erg hebben ze maar nooit gehecht aan hun spulletjes en dat was maar goed. later, in hun huwelijkse jaren hebben ze die tot tweemaal toe moeten verlaten. Maanden in de oorlog en na de ramp toen ze, wonend in de Gen. Snij dersstraat de dood in de ogen hebben gezien. Op één tree tje van de zolder bleef het water staan. Met de kinderen op hun rug gebonden hebben ze de volgende dag het huis kunnen verlaten, lopend, met de kin net boven water, maar ze zijn bewaard gebleven. Weer terug in Nieuwe Tonge werd de draad weer opge pakt. Dhr. Van den Doel deed wat z'n hand vond om te doen, hij werkte in loondienst en ploegde soms per sei zoen tweehonderd tuintjes om. Ook had hij zitting in de gemeenteraad en schoolbestuur en al sinds 39 jaar is hij ouderling in de Ger. Gemeente in z'n woonplaats. In de classis Tholen is hij de oudste ambtsdrager, met waardering wordt hij wel'es 'de ouwe knecht' genoemd. Wanneer ze uit het raam kijken en de hals wat strekken zien ze het spitsje van de nieuwe kerk waar\'oor dhr. Van den Doel op 18 december 1993 de eerste steen heeft ge legd. Dhr. en mevrouw Van den Doel tellen hun zegeningen, zoals het 'onwaardeerbare voorrecht' nog samen te zijn, met de 4 kinderen, de aangetrouwden, 10 kleinkinderen en 2 achterkleinkinderen. Op de trouwdag heeft dhr. Van den Doel na de maaltijd de Bijbel gelezen en 't is waar geworden wat Ps. 128, een zegen noemt voor de man die de Heere vreest: „Uw huisvrouw zal wezen als een vruchtbare wijnstok aan de zijden van uw huis, uw kinde ren als olijfplanten rondom uw tafel". „Da's waar geworden, voor de tijd", aldus de nestor die al zoveel jaar vooral op 's mensen eeuwige bestemming wijst. Hoe werkt het eigenlijk? Dat is een vraag die aan de orde komt op de moeder- groepbijeenkomsten van La Leche League. Deze worden gehouden op dinsdag 7 juni in Goedereede, Geuzenpad 30 en op woensdag 8 juni in Sommelsdijk, Pimpelmees 27. Beide avonden beginnen om 20.00 uur. Het is voor alle a.s. moeders, moeders die borstvoeding geven en andere be langstellenden. Ook uw baby is van harte welkom. Voor hulp en/of informatie kunt u bellen met: Anneke Akershoek, tel. (01879) 2498 Carla van Gils, tel. (01873) 1716. Wij verhuren ook de elektrische kolf. N. A. VAN KEMPEN makelaar o.z., beëdigd taxateur VOOR AL UW TAXATIES Cursus Bal(ken en sciialen De KMTP (Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde) (Groei en Bloei) afdeling Goeree-Overflakkee, zal op 31 mei a.s. om half 8 's avonds een cursus organiseren bij Tuincentrum Voogd in Ouddorp. De cursus wordt her haald op 7 juni om half 8 in het Diek- huijs. De cursus gaat over het beplanten van bakken en schalen, de plantkeuze, stand plaats, bijmaterialen en verzorging. De cursus is voor zowel leden als niet- leden vrij toegankelijk. De gevolgen van het roken kosten de Nederlandse samenleving ruim 3 miljard gulden aan vooral ziekte verzuim en per saldo ruim 400 mil joen gulden in de gezondheidszorg. Branden en ongevallen kosten naar verhouding weinig. Het bedrag van 3,4 miljard aan belastingen en ac cijnzen op tabak dat de overheid int, leidt tot een herverdeling van inkomen binnen de samenleving. 31 mei is het Wereld Niet Roken Dag. De Wereld Gezondheidsorganisatie (WHO) heeft dit jaar gekozen voor het thema 'Tobacco costs more than you think'. Daarom publiceert de Stichting Volksgezondheid en Roken vandaag de resultaten van een in het afgelopen jaar door de econoom drs. N. Pott verrichtte studie naar de kosten van het roken in ons land. Voor het onderzoek is onder meer gebruik gemaakt van gegevens van het CBS, het RIVM en het toenmalige NIPG/TNO; 1992 is als basisjaar gehan teerd. Produktiviteitsverlies Van het totaalbedrag van ruim 3,5 mil jard is een bedrag van ruim 3 miljard gulden toe te schrijven aan produktivi teitsverlies. Dit verlies is op te splitsen in ruim 2,8 miljard door ziekteverzuim, 160 miljoen door vroegtijdige sterfte en ruim 30 miljoen vanwege vervroegde toetre ding tot WAO/AAW. De feitelijke kosten van het roken in de gezondheidszorg bedragen 1,9 miljard. Rokers leven gemiddeld duidelijk korter dan niet-rokers. Daardoor wordt weer 1,5 miljard aan kosten in de gezondheids zorg 'bespaard', die wel waren opgetre den bij een langer leven. De kosten van ongelukken (zoals bran den en verkeersongevallen) ten gevolge DIRKSLAND Kerkelijke huwelijksbevestiging Vrijdag 9 juni zal in de Ned. Herv. Kerk het huwelijk van Jacob Bijkerk en Ellen Kieviet kerkelijk worden bevestigd door de weleerwaarde heer dr. M. J. Paul. Deze dienst vangt aan om 14.30 uur. HERKINGEN P.V. De Luchtbode Bovenstaande postduivenvereniging nam op 27 mei 1995 deel aan een wed- vlucht vanuit Pont St. Maxence. Af stand 288 km. In concours waren 235 duiven die om 07.45 uur met Zuidoos ten wind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 10.50.51 uur en haalde een snelheid van 1552.15 m.p.min. De gedetailleerde uitslag luidt: A. Riedijk 1,18, 55; A. het Jonk 2, 14, 16, 56; Ph. Logmans, 3, 6, 33, 40, 42, 46; J. Kievit 4, 15, 17, 20, 44; J. Molenaar 5, 21, 36; M. Huizer 7, 10, 24, 26, 35; A. L A. Volaart 8, 11, 25, 27, 32, 34, 38, 39, 43, 45; A. Molenaar en Zn. 9, 41, 54; J. den Boer 12, 22, 23, 29, 30, 31, 37, 48, 49, 51, 58; C. Logmans 13, 52; H. Kievit 19, 50; Comb. Auperiee-Nabuurs 28, 53; D. Kievit 47,57; P. Hogerwerf 59. van het roken bedragen 20 miljoen. Aan voorlichting tegen het roken wordt in ons land 7 miljoen uitgegeven. Herverdeling van inkomen Roken zorg voor een herverdeling van inkomen binnen de samenleving. Van wege de inning van accijns en BTW door de staatskas verschuift een bedrag van 3,4 miljard van (rokende) particulie ren naar de overheid. Ook in de sociale zekerheid doen zich door de eerdere sterfte van rokers grote herverdelings- effekten voor, zoals extra uitkeringen aan nabestaanden, maar ook 'bespaarde' AOW- en pensioenuitkeringen. De individuele roker die één pakje siga retten per dag gebruikt, betaalt daarvoor ongeveer 2000 gulden per jaar. ^■/^"^■^i-K-^:^ Postbus 7, 3248 ZG Melissant Tel. (01877) 2614 Fax 3904

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 9