EIÜVliDEff-ltlEmi/S Overdenking Huis nu kopen; later beslissen over rentevorm jeugd- hoekje iJnnlA Natuurexcursie in Middelharnis pimpernel uit de Heilige Schrift Hare Majesteit de Koningin opent ontmoetingscentnim Het Zilveren Schor /r van Oom Ko ^4 lon^CHS en hypotheek HJ op maat... Waterschapsverkiezingen succesvol voor natuurbeschermers Expositie van lineke Hoogstad in Gemeenschapsbibliotheek VERVOLGVERHAAL 2e Blad VRIJDAG 2 JUNI 1995 No. 6406 Huizenkoper heeft veel aan z'n hoofd „Gaat de hypotheekrente omhoog of omlaag? Mensen die een huis kopen, willen dat graag weten. He laas is het voor mij ook vaak kof fiedik kijken, want de rente kan al tijd onverwachte sprongen ma ken", zegt hypotheekadviseur Van Meeningen van Rabobank Middel- harnis. Geen wonder dat veel mensen twijfelen of ze de rente voor 5, 10 of 15 jaar moe ten vastzetten. Al is de hypotheekrente nu naar verhouding laag, het kiezen voor een bepaalde rentevorm is een beslissing die je niet zo maar even neemt. Uitstellen Eigenlijk zou het ideaal zijn als u de be slissing zou kunnen uitstellen. Als hui zenkoper heeft u al genoeg aan uw hoofd. Opeens krijgt u met allerlei nieu we dingen te maken: onderhandelen over de prijs, aktes tekenen, de financiering regelen. Om de zorg over de rente bij u weg te nemen, biedt de Rabobank 'rente bedenktijd'. Van Meeningen: „Een hypotheek met rente-bedenktijd geeft u ruimte. Samen regelen we de financiering; de koop van het huis kan dus doorgaan, maar de ren tevorm kiest u pas later". Zo biedt de Hypotheek met Rente bedenktijd van de Rabobank twee be langrijke voordelen: 1U heeft een ruime periode de tijd om op ieder gewenst moment over te schakelen op de rentevorm van uw keuze. Hieraan zijn geen kosten ver bonden. Zo kunt u mooi profiteren van eventuele renteverlagingen. 2. De rente die gedurende deze zogehe ten Startperiode moet worden betaald, is extra laag. Alleen al hierdoor geniet u een voordeel van honderden guldens. Rente nog steeds laag Historisch gezien is de huidige rente stand nog steeds laag. Het is dus interes sant om juist op dit moment een huis te kopen. Van Meeningen: „Maar dat betekent niet dat u overhaast moet kiezen voor een bepaalde rentevorm. De aanschaf van een huis brengt al genoeg beslommerin gen met zich mee. Daarom is het prettig dat u deze beslis sing kunt uitstellen. Zo voorkomt de Rabobank Hypotheek met Rentebedenk tijd dat u een onnodig dure hypotheek afsluit". Voor meer informatie kunt u terecht bij de Rabobank bij u in de buurt. Gebruik de volgende lettergrepen om tot de goede antwoorden (alles uit Handelingen 2) te komen. Hebben jullie ook een paar dagen vrij? Best fijn, zo even tussendoor. Nog een enkele week doorzetten, misschien heb je tentamens en examens al achter de rug, en de grote vakantie begint. Deze af levering van jeugdboek bevat twee ge makkelijke opgaven Zet hem op! |,t%-|*e-d«)«5i - Ster- geo- J<^jiiie-zend-^dui- Pink- len- ton- mis- ken- föest-ël 1Welk feest hopen we a.s. zondag en maandag te herdenken en te houden? 2. Wat zat op een ieder van hen? 3. Ze spraken in andere. 4. Hij hield een toespraak. 5. Sommige mensen dachten dat ze door de zoeten wijnwaren. 6. Welke profeet had al over de uitstorting van de Heilige Geest gesproken? 7. Hoeveel mensen werden er gelovig? Jolanda v. d. Wende, supertrouwe puz zelaarster uit Ouddorp, verzon een aan tal vragen voor jullie. Welk woord ont staat door de eerste letter van elk goed antwoord achter elkaar te plaatsen? Je verdiende er mooi weer 15 punten bij Jo landa, proficiat! ^tnS>t{itU Rianne de Winter (Ouddorp) volgende week een fijne verjaardag gewenst. Iedereen de hartelijke groeten vanuit deze hoek. Een edel dier Bloem Deel v.d. vinger Vogel Hemellichaam Kledingstuk Peulvrucht Rivier Boom Familielid kritisch selekteren Makelaar Tamboer Tel. (01870)8 34 77 Op zaterdag 10 juni organiseert het IVN (vereniging voor natuur en milieu-educatie) een excursie in Middelharnis. Bij het woord na tuur denk je al snel aan ongerepte gebieden, liefst ver van de bewoon de wereld. Toch hoef je voor natuur niet ver weg te gaan, vlakbij huis leven veel planten en dieren die zich weinig van de mensen aantrekken. Steden en dorpen zijn zelfs toevluchts oorden geworden voor bepaalde soorten die in het landelijk gebied niet of nauwe lijks meer voorkomen. Gierzwaluw, huismus en zwarte rood- staart hebben hun nest hoog boven de grond in gaten van muren en onder dak pannen. Ook enkele soorten spinnen, bijen en wespen leven open in muren. Er zijn zeldzame muurplanten, die speciale be scherming genieten. Bekende muurplan ten zijn muurvaren, tongvaren, gele helmbloem en muurleeuwebek. Planten die in ruige, verwilderde hoekjes en terreintjes groeien en overlevingskan sen bieden aan vlinders, behangers, en wolbijen en lieveheersbeestjes. En overal kom je mieren tegen, die een hele bijzon dere leefgemeenschap hebben, ze houden en beschermen bladluizen, ze zijn verzot op de zoete afscheiding van deze beest jes. Kortom tijdens zo een wandeling door de bebouwde kom is heel wat te beleven. Wie mee wil wandelen met het IVN moet zaterdag 10 juni om 10.00 uur aanwezig zijn bij het 'koffiekokertje' aan de haven te Middelharnis, het vertrek punt van de excursie. tuinontwerpburo hoveniersbedriif b\L^ V ^verrassende Bij de waterschapsverkiezingen van 17 mei in Zuid-Holland en Noord-Holland- Zuid zijn 38 van de 46 groene kandida ten gekozen. Zij werden gesteund door de Vereniging Natuurmonumenten, de Provinciale Landschappen, de Provin ciale Milieufederaties en het Staatsbos beheer. De organisaties hebben verheugd gereageerd op dit verkiezingssucces; vol gens hen zal de groene bestuursdeelname bijdragen aan een meer natuur- en mi lieuvriendelijk waterbeheer. Weidevogels De natuurkandidaten voerden met behulp van folders intensief campagne voor hun tien groene puntenprogramma. De ge kozen kandidaten zullen zich de komen de bestuursperiode hiervoor inzetten. Eén van die punten is het afstemmen van het peilbeheer op de aanwezige natuur waarden. Met het handhaven van een voldoende hoog waterpeil kunnen bij voorbeeld wiedevogels in de natte en slappe veenbodem met hun lange snavels voedsel vinden. Doordat een hoger wa terpeil samengaat met latere maaidata. „En als Hij met hen vergaderd was, beval Hij hun, dat zij van Jeruzalem niet scheiden zouden". (Hand. 1:4a) De Heere Jezus zit voor de laatste keer in vergadering bijeen met Zijn discipelen. En Hij beval hun. Daar moeten we niet overheen lezen. In dit laatste samenzijn geeft Jezus de Zijnen nog een bevel. Dat is opmerkelijk. De Heere Jezus raadt hen niet wat aan. Neen, Hij beveelt hen iets. Op een bevelende toon geeft Hij hen iets door. Dat zouden we niet verwachten, nu de Meester voor het laatst vredig met hen vergadert. Daarom vragen we ons af, waarom de Heere hen op zo'n strenge manier toespreekt. Waarom? Omdat Hij Zijn discipelen kent. Hij weet, dat ze mannen zijn, die o zo snel zich op eigen gekozen wegen begeven. Het is nog niet zo lang geleden, dat toen de Herder ge slagen werd, ze allen verstrooid werden. En zal dat nu straks ook gaan gebeuren, wanneer Hij hen voorgoed zal gaan ver laten? O, zeker, de discipelen menen geestelijk sterk te zijn, maar Jezus kent hen beter. Als het aan hen ligt, zullen ze weer gauw eigen wegen gaan bewande len. Daarom hebben de discipelen geen raadgeving nodig, maar een bevel. En als Hij met hen vergaderd was, beval Hij hen. Maar laten we ons niet boven de discipe len verheffen. Ook wij zijn niet zo van die gewillige mensen voor de Heere. Van nature helemaal niet, dan zijn we onwillige, vijandige mensen. Maar wat doet nu de Heere? Hij laat ons in Chris tus de weg tot het eeuwig behoud ver kondigen. En vluchten nu alle mensen vanuit zichzelf naar Christus? Niemand. Maar wat doet de Heere? Hij komt met Zijn genadig bevel. Bekeert u en gelooft het Evangelie. Wij hebben het bevel no dig. En welk wonder zien we dan gebeu ren? Dat mensen gaan smeken: Heere, geef, wat U beveelt. En Hij beval hun. Dit blijft blijkbaar ook in het genadeleven nodig. De Heere moet Zijn kinderen steeds maar weer bevelend toespreken, want ze blijven vaak zo eigenzinnig. In de weg van het bevel leert Hij hun de gehoorzaamheid des geloofs. En wat voor een bevel kregen de disci pelen dan? In de eerste plaats, dat zij van Jemzalem niet scheiden zouden. En in de tweede plaats, dat ze daar zouden ver wachten de belofte des Vaders. We wil len nu even stilstaan bij dat eerste, nl. dat zij van Jeruzalem niet scheiden zouden. Waarom zou de Heere Jezus dit toch zo met nadruk gezegd hebben? Omdat er, gezien vanuit de discipelen alle reden was, om zo snel mogelijk Jeruzalem te verlaten. Straks gaat de Heere voor goed terug naar de hemel, wat zou er dan meer voor de hand liggen, dat de discipelen terug zouden gaan naar Galilea, hun ge boortestreek? Ze voelden zich in Jeruzalem toch niet meer veilig. Ze vergaderden achter ge sloten deuren uit vrees voor de vijand. Daarom zou het best te begrijpen geweest zijn, wanneer de discipelen, na de hemelvaart zo snel mogelijk Jeru zalem uitgegaan waren. Maar het mag niet. En Hij beval hun, dat zij van Jeru zalem niet scheiden zouden. In Jeruza lem moeten ze wachten op de vervulling van de Pinksterbelofte. In Jeruzalem, de stad, die de profeten gestenigd heeft en de Christus uitgeworpen heeft, wil de ver hoogde Heiland Zijn Geest uitstorten. In deze stad zal de eerste pinksterprediking gehouden worden, in deze stad zullen er duizenden gaan uitroepen: wat moeten wij doen om zalig te worden? Wat is er in dit bevel van de Heere Jezus dan een rijkdom van genade. Hij had wel kunnen zeggen, dat de discipelen zo snel moge lijk deze stad moeten gaan verlaten na Zijn vertrek. Maar neen, de discipelen mogen juist niet van Jeruzalem scheiden. Daar zal de Heilige Geest worden uitge stort en krachtig werken. Dat mag u moed geven, u, die in Jeruzalem woont. Of zegt u, dat u niet in Jeruzalem woont? U woont niet in zo'n stad, die de Christus uitgeworpen heeft? U woont in een nette stad? U woont in de stad 'fari- zeïsme'? Ja, dan vindt u weinig troost in het bevel van de Heere Jezus. Maar als u ook in Jeruzalem woont, als u ook zo'n slecht, vijandig hart hebt, ondanks al uw godsdienst, dan ligt er zo'n troost in dit bevel. Want de Heere Jezus toont in dit bevel Zijn grote lankmoedigheid over de Godstad. Hij laat geen vuur van de hemel neerko men. Integendeel, de discipelen moeten van Jeruzalem niet scheiden, omdat in deze stad de Geest wordt uitgestort, omdat in deze stad de Heilige Geest nog krachtig wil werken. Vat dan maar moed, u die in Jeruzalem woont, uit bevel van de Heere. Hoor er maar in doorklinken, dat Hij niet geko men is om u te verderven, maar om te behouden. Verwacht het dan maar van Hem en van Zijn Heilige Geest. Want deze Geest weet afkerige harten van Jeruzalemmers te treffen en ze te bekeren, zodat ze gaan vragen: Heere, wat wilt Gij, dat we doen zullen. En zo'n vraag is teken van leven. Aan zulke harten gaat Hij de Christus bekendmaken. Oude Tonge ds. P. J. Teeuw Van donderdag 1 juni tot en met vrijdag 30 juni kunt u in de gemeenschapsbiblio theek te Middelharnis schilderijen van de uit Melissant afkomstige Tineke Hoog stad bezichtigen. Tekenen en schilderen ziet Tineke als haar hobby's. Al jaren (ongeveer 12 jaar) volgt zij teken- en schilderkursussen bij het Diekhuus. Daarvoor volgde zij lessen bij een beeldend kunstenaar in Rotter dam. De laatste jaren schildert ze in de zomer buiten waarbij ze uitsluitend werkt met plakkaatverf in combinatie met pastelkrijt. Je spreekt dan van een gouache. De in de bibliotheek geëxposeerde schil derijen zijn alle buiten ontstaan. De polders en het water van Flakkee zijn een onuitputtelijke bron van inspiratie waar Tineke voorlopig nog niet op uitge- schilderd is. Naast landschappen is ze nu vooral bezig met niet-realistische schilderijen, wat eenb volkomen nieuw gebied voor haar is en een ware uitdaging vormt. Een aan tal van deze schilderijen heeft in Galerie 't Centrum te Oostvoome gehangen. Eerder exposeerde Tineke in Galerie de Rustenburg te Puttershoek en deed zij mee met groepstentoonstellingen. Tijdens de openingsuren bent u van harte welkom in de bibliotheek, ook als u geen lid bent. krijgen de vogels kans om hun jongen groot te brengen. De bestuurders zetten zich tevens in voor veilige dijken gecombineerd met waar devolle natuur. Uit onderzoek blijkt dat gras met veel veldbloemen de sterkste dijk met de stevigste wortelmat oplevert. Ook hier gaan natuur en waterbeheer pri ma samen. Hare Majesteit de Koningin heeft op vrijdag 26 mei om 15.55 uur de ofH- ciële heropening van het totaal gerenoveerde ontmoetingscentrum Het Zilveren Schor te Arnemuiden verricht. Middels het luiden van de oude scheepsklok, die sinds 1968 in het centrum aanwezig is, stelde zij Het Zil veren Schor weer in gebruik. Ontmoetingscentrum Het Zilveren Schor maakte deel uit van het geschenk van Ko ningin Juliana en Prins Bemhard aan het Nederlandse volk ter gelegenheid van het Koninklijk huwelijkfeè^st in 1963. Nu opent Het Zilveren Schor zijn poorten als derde centrum van de Stichting Natio naal Ontmoetingscentrum (NOC), naast vakantiecentrum De Buitenjan te Veldhoven en buitencentrum St. Walrick te Overasselt. Het NOC is in 1984 opgericht op initiatief van het fonds van Jantje Beton (Nationaal Jeugd Fonds), waarvan H.M. de Koningin Beschermvrouwe is. De doelstelling van het NOC is onder meer om vakantiemogelijkheden te bieden aan jeugdigen voor wie zonder financiële ondersteuning geen vakantie is weggelegd. Een v&rhaat uit h&t ieven vm^Catvijn iiiitor-. f, dp Z&mm J(5ztt* -3- En weg stapte de man. 't Duurde wel een week eer de vreemde ling de schoenmakerij van Milon binnen stapte. „Waar is je zoon?" vroeg hij aan de oude Milon, die bezit was een schoen te ver zolen. „In de achterkamer! Is u soms degene, die Bartho dat Nieuwe Testament heeft gegeven?" „Ja, dat ben ik". ,,0 meneer", zei de oude man, ,,dan moet ik je hartelijk dank zeggen. Bartho is een andere jongen geworden. Uit nieuwsgierig heid is hij begonnen te lezen en nu heeft hij 't boek al twee maal uit. Aan z'n moeder en mij heeft hij al hele stukken voorgelezen en met ieder, die bij hem komt, spreekt hij erover". De Lutheraan ging de achterkamer binnen en daar werd hij door Bartho met gejuich begroet. „Nu weet ik, waarom God mij zo ongelukkig heeft doen worden. Juist zoals u zei, om m'n ziel te red den". En dat het menens was met Bartho is wel geble ken, want nog steeds spreekt hij over het boek en over de Heiland, die hij daaruit heeft leren kennen. Zoveel als hij kan helpt hij z'n vader met schoenen maken en de overige tijd gebruikt hij, om in het Nieuwe Testament te lezen". „Heeft hij er een zoals wij?" vroeg Pierre. „Ja precies zo, ook het Nieuwe Testament van Le Fèvre. Het Oude is er nog niet, meneer Le Fèvre zal er wel aan werken, maar 't valt niet mee om zo'n boek te vertalen". „Waar komen die boeken toch vandaan, vader?" „Ja wie ze eigenlijk drukt weet ik niet precies, dat wordt geheim gehouden, maar m'n vriend Stefanus de la Forge laat er veel drukken. Toen we in Parijs waren, heb ik je nog z'n winkel gewezen, Pierre; weetje niet meer, in de Rue St. Denis?" „O ja, dat huis, waar die Pelikaan uithangt?" „Precies, daar woont ie. Hij heeft 'n beste zaak en hij is rijk, maar hij gebruikt z'n geld niet voor zich zelf alleen. Hij heeft al heel wat Nieuwe Testa menten onder de mensen gebracht". „Dat is toch gevaarlijk, is 't niet, vader?" „Ja, jongen, dat kan hem z'n hoofd nog wel eens kosten, maar daarvoor is hij niet bang. Kom, zoek onze Bijbel maar eens op, dan lees ik en dan gaan we naar bed. Kijk eens, moeder zit waarlijk al te knikkebollen". HOOFDSTUK 2 Wie was die bleke jongeling? Na de terechtstelling van Pauvin en later van de kluizenaar van Livry bleef het een hele tijd rustig, 't Scheen wel alsof de koning van zijn voornemen, om de Protestanten uit te roeien, afzag. Dit was slechts schijn. Er was een geheel andere reden. Koning Frans I van Frankrijk was in oorlog met keizer Karel V en nu had hij er natuurlijk groot belang bij, dat het in z'n land rustig was. Vandaar dat de vervolging werd gestaakt. Aan het eind van 1526 werd Berguin, die om z'n geloof gevangen zat, zelfs uit de gevangenis ontslagen. Kwam het misschien, omdat de koning zelf met de gevange nis had kennis gemaakt en nu wist, wat het bete kende om een gevangene te zijn? In de slag bij Pavia immers was Frans door Karel V gevangen genomen, en nu zal hij wel niet in een somber hok opgesloten zijn geweest, doch hij had toch eens kunnen voelen hoe prettig het is om in de gevangenis te zitten. Zo gingen er enkele jaren rustig voorbij, doch in 1529 begon de koning al weer z'n draai te nemen en nog in datzelfde jaar kwam Berquin toch op de brandstapel. Ondertussen had de ketterij zich over verschillen de landen uitgebreid. Het Nieuwe Testament van Le Fèvre werd bij tientallen verspreid en onze koopman uit 'De Pelikaan' prees zich gelukkig, dat er zoveel Bijbels onder de mensen kwamen. Op zekere dag kwam Pierre van de reis thuis. Hij was een flinke jongen geworden, die z'n vader trouw hielp in de wijngaard. Nu was hij naar Angoulême geweest, waar z'n oom Armand Ca- vier een grote wijngaard bezat. Oom verbouwde er ook bindteen, en omdat Jean er om verlegen was, moest Pierre naar Angoulême om een paar schij ven bindteen te halen, 't Waren lange dunne twij gen, waarmee de wingerd aan de stokken werd ge bonden. Moeder Madeleine was blij, toen ze haar jongen weer gezond en wel het huis zag binnenstappen. De schijven had hij in de schuur gezet en nu deed hij zich gauw te goed aan brood met koud schape- vlees. „Had oom Armand nog wat bijzonders te vertel len. Pierre?" vroeg z'n vader toen hij binnen kwam. „Jawel, vader, oom wilde graag vijf Nieuwe Tes tamenten hebben; er zijn verschillende mensen, die hem er naar gevraagd hebben". „Prachtig, prachtig, dus te Angoulême beginnen de ogen der mensen toch ook open te gaan. Dat is heerlijk, moeder". „Ja dat is 't net, Jean; nu ga je zeker gauw naar de la Forge, om de bijbels te halen?" „Neen, dat kan nog wel even wachten. We hebben toch spoedig bijeenkomst en ik denk, dat het de beurt is van Stefanus om de broeders en zusters te ontvangen. Dan kan ik de Bijbels meteen mee ne men". „Is dat niet gevaarlijk, man?" „Weineen, moeder, 'n wijnboer weet zich altijd te redden. Ik neem 'n mand met materialen mee en daarin vinden de bijbels een veilige schuilplaats". Jean Cavier had gelijk gehad. Enkele dagen later reeds zei z'n vrouw, toen hij 's avonds moegewerkt met Pierre uit de wijngaard kwam: ,,De messenmaker is er ook geweest, vader, 't Is net, zoals je gedacht hebt, overmorgen- avond bij Stefanus de la Forge aan huis". De messenmaker was Jean Caval. Hij nhoorde ook tot de kleine gemeente van Gereformeerden, die in Parijs bezig was te ontstaan. Door zijn beroep was hij de meest geschikte man, om bij de broeders en zusters de vergaderingen te gaan aankondigen. Hij kwam toch overal en het had niets verdachts, wan neer Jean, de messenmaker, aan verschillende deu ren aanklopte. Natuurlijk zorgde hij er steeds voor voldoende messen bij zich te hebben. Toch was Jean iemand met een zwak karakter en de schrandere wijnboer had al vaker de opmerking gemaakt, dat Jean, de messenmaker, hen de een of andere tijd nog wel eens in moeilijkheden zou kunnen brengen. De anderen wilden daarvan echter niets horen; zij meenden, dat Cavier op dat punt veel te zwaartil- lend was. De samenkomst in 'De Pelikaan' verliep heel goed. Gelukkig werd men niet gestoord en na afloop vertrokken de broeders één voor één weer naar hun woningen. Sommigen verlieten door de voordeur, anderen door de achterdeur het huis. Men moest overal aan denken. Moeder Madeleine was met Pierre naar huis ge wandeld, maar Jean bleef nog wat praten met Ste fanus. Hij moest immers z'n vijf bijbels nog mee nemen. De beide vrienden zaten te praten over de toestand van 't land, over koning Frans, over de vervolging, die gelukkig de laatste tijd niet zo hevig meer was, en over de bloei der gemeente. (wordt vervolgd) i Jan Deugtstraat 15, Herkingen, Tel. 0187-669420

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 5