Een teken aan de wand 3 JUNI HAVENDAG 10% HAVENDAG KORTING htubrethtse Ouderenzorg onze zorg a Moblin Op 2e Pinksterdag met de tram LITIE ^icmemnu)L/l^ Rally Formula Volgende week één krant „HUIBRECHTSE" (met inspirerend uitroepteken) Ramoco b.v. Ollie B. Bommel in 'Van gewest tot gewest' Garage Knöps B.V. Unilever neemt Hertog ijs over van BolsWessanen M. Peekstok, ambtenaar Burgerlijke Stand 67e Jaargang POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 82629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 83392. FAX (01870) 85736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,25 JAARABONNEMENT 55,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Deze week staat, het kan zonder over drijven worden geschreven, in het teken van Bosnië, een van de gebieden waarin het voormalige Joegoslavië is opgedeeld. We weten het allemaal, begin deze week was er koortsachtig overleg hoe de poli tieke en militaire impasse te doorbreken. Wie Joegoslavië zegt, denkt onwillekeu rig aan zijn geschiedenisboekje. De ook nu veel genoemde stad Sarajevo was immers het decor van een politieke moord die de Eerste Wereldoorlog in luidde. Het is altijd al roerig geweest in dat deel van de Balkan. Dat ging na de Eerste Wereldoorlog onveranderd ver der. Slovenen, Koraten en Serven wer den in een eenheidsstaat gebracht. Dat kwam overeen met de groot-Servische gedachte, hoewel Kroaten en Slovenen niet verder wilden gaan dan een federa tie. Politieke moorden, Kroatisch verzet en Servische machtspolitiek hielden daarna dit deel van Europa onrustig. In 1939 werd weliswaar een akkoord bereikt waar bij de Kraoten een grote mate van zelf standigheid kregen, maar in 1941 brak een Servische volksopstand uit. Die leid de op zijn beurt tot de Duitse bezetting. Duitsland, Italië, Hongarije en Bulgarije verdeelden daarna het gebied onderling. Servië werd hoofdzakelijk door de Duit sers bezet. Als reaktie daarop begon kolonel Draza Mihajlovic met zijn oet- niks (genoemd naar de vrijheidsstrijders tegen de Turkse overheersing) een gewa pend verzet in naam van de Servisch na tionale gedachte. Hij kreeg na de Duitse inval in Rusland in 1941 geduchte concurrentie van de communisten onder Tito. Die slaagde er uiteindelijk in alle partijen aan zich te binden. Tot 1980, toen hij overleed heeft Tito het heft niet meer uit handen gege ven. Tot op vandaag kunnen we slechts raden hoeveel onschuldige slachtoffers wat nu tussen de volkeren onderling ge beurt, waren dus aanwezig. Na het einde van de Koude Oorlog vie len de wereldomvattende machtsblokken uiteen. We weten nog goed wat een op luchting dat was. De kans op lokale kon- flikten bleef echter reëel. De vijanden van eertijds zetten zich via de Verenigde Naties in om dergelijke brandhaarden te blussen. Dat moeten we ook in het geval van het wespennest dat ex-Joegoslavië nu is goed voor ogen houden. Koortsachtig werd en wordt gezocht naar een politieke oplossing waarbij, geheel volgens de traditie van de laatste eeuw de kaart van het gebied vele malen werd aangepast. Helaas waren die aanpassin gen veelal het gevolg van veranderende fronten. In wezen werden dus politieke antwoorden gezocht voor wat een oorlog was. Het groot-Servische ideaal werd door de grote mogendheden afgeschre ven. Een rompstaat bleef over, maar HET KAN NIET MISSEN 3 JUNI VAN 9.00 TOT 17.00 UUR voor tüÊe iiéketheidl piMiiii fi«it|pii^79^$l^^ tegelijkertijd opereren de Bosnische Ser viërs in het Kroatische gebied. Kompli- cerende faktor is dat daar ook de tegen stelling met de moslims een rol speelt. Het is niet alleen bij politiek geschermut- sel gebleven. Een embargo van Servië moet dat staatje rustig houden. Verder is er een wapenembargo voor de strijdende partijen. Unprofor-troepen, we kennen ze beter als Blauwhelmen, moeten de bereikte vrede zien te handhaven. Met wisselend succes heeft de internatio nale troepenmacht daar nu alweer enkele jaren de ondanicbare taak de steeds weer oplaaiende strijd te sussen. Daarbij wor den ze gehandicapt door het feit dat deze grondgroepen inderdaad vredesstichters zijn. Gewapende hulp wordt alleen maar gegeven vanuit de lucht. Met name Amerika wenst zich niet meer te mengen in een grondoi rlog. De (economische) belangen zijn t gering om een tweede 'Vietnam' te tiiCeren. Inmiüüeis vtféten we nu wat dit allemaal betekent. Nu het voorjaar weer is aan gebroken zijn de partijen - het is niet terecht alleen maar te kijken naar de Serviërs - hun offensief weer begonnen en houden de Serviërs de luchtmacht weg door het gijzelen van de vredes- handhavers. De kunst zal nu zijn de Blauwhelmen een vuist te geven zonder dat dat uitloopt op een regelrechte kon- frontatie met de strijdende partijen. Het altematief is terugtrekken. Het zal duide lijk zijn dat het fiasco van de VN dan voor het front van de wereld is getekend. Achteraf is natuurlijk veel te verklaren. Zo was niet te voorzien dat Rusland deze kwestie zou aangrijpen om zich weer prominent als grootmacht te profileren. Het een en andermaal optreden van de NAVO zonder Rusland daarin te kennen (de bombardementen) wordt bekwaam uitgespeeld. Nu lijkt het er echter op dat de grote mogendheden weer op een lijn zitten, zij het dat Rusland uitdrukkelijk De bewoners van zorgcentra nu lij ken niet meer op de bewoners van de rusthuizen toen. Weth. Malie paard van Oostflakkee heeft dat verschil treffend verbeeld: „Rust huisbewoners organiseerden vroe ger een gezellige fietstocht, nu wor den ze in de rolstoel binnen gere den". Meer zorgbehoeftig dus. In het forum dat dinsdagmiddag ten ge- 'meentehuize van Middelhamis aantrad ter bespreking van het onderwerp 'Oude renzorg onze zorg?' - voor zorgverle ners, beleidsmakers, direkties en politici - wist dhr. Maliepaard zich 't minst be wapend met specifieke kennis op het ge bied van de ouderenzorg maar de ont wikkeling was hem duidelijk: „er is min der geld en méér werk waardoor aan dacht een luxe produkt is geworden". Forumvoorz. burg. Boonstra kreeg dan ook aller bijval toen hij voorstelde het- vraagteken achter het onderwerp te ver vangen door een inspirerend uitroepte ken: Ouderenzorg onze zorg! Aldus het scenario voor deze middag vastgesteld hebbend konden hoorders en forumleden de tanden zetten in de mage re kluif die de ouderenzorg geworden is. „Samengaan en samenwerken is noodza kelijk om de zorgbehoevende medemens de eerstkomende jaren adequaat te kun nen helpen", was de boodschap; de enige winst die te behalen is, is doelmatig heidswinst, zeker niet de beschikking over meer Overheidsgeld. Het rapport van de Commissie Welschen draagt ook die teneur tot samenwerking en efficien cy verhoging nu de behoefte aan zorg, ook in de thuissituatie, toeneemt, terwijl de financiële middelen afnemen. De bijeenkomst was belegd door de PvdA afd. Goeree-Overflakkee. Forum leden waren dhr. R. Haack, zorgverzeke raar Onderlinge Zorg; dhr. A. v. d. Veen, dir. Ver. Gezinsverzorging Goeree- Overflakkee; drs. I. V. d. Boogert, alg. dir. De Samaritaan; dhr. R. Maliepaard, weth. Oostflakkee en dhr. P. van Engelen, arts GGD, ZHE. 't Gemeenschappelijk doel dat dient na gestreefd werd door alle deelnemers, al thans met de mond, beleden, één 'loket' voor alle onderdelen van (ouderen)zorg op Goeree-Overflakkee. Nu funtioneren nog diverse 'loketten' voor onderscheidene zorg, b.v. gezins zorg, kruiswerk, de sociale diensten, zelfs twee, een regionale en een lokale. Indicatiecommissies voor opname in een bejaardenoord of verpleeginrichting, maar hoe schoon ook de gedachte, tot een intentieverklaring is het niet gekomen. Zóveel vrucht heeft de bijeenkomst niet gedragen. De waarde ervan lag meer in het feit dat de verzamelde disciplines, onder wie de bestuurders, over het onderwerp van gedachten hebben gewisseld om te bevinden dat het aller aandacht meer dan waard is. bedongen heeft dat de bombardementen niet herhaald zullen worden. Als de oude vriend, die de nodige invloed in dit gebied heeft kan het nu bemiddelen. Toch lijkt het erop dat de hoofdfout die gemaakt is dat men gedacht heeft met politieke middelen deze al een geschie denis lang sluimerende zaak op te lossen. Erkend moet worden dat daar een oorlog wordt gevoerd. Die breng je niet tot een eind door er Blauwhelmen als 'politie agenten' tussen te zetten. Dat dilemma moet nu worden opgelost. Wie dat bedenkt krijgt des temeer res- pekt voor het werk wat Unprofor doet. Wat er ook gebeurt, daar ligt de oorzaak van een eventueel debacle niet, die is te zoeken in New York, bij de VN. Oud-president Bush luidde met de Golf oorlog een nieuwe Wereldorde in. De eerste oefeningen daarvoor verlopen zeker niet feilloos. In feite wijst Joego slavië ons op het gevaar van lokale kon- flikten, die des te gevaarlijker zijn naai- mate de partijen ook nog eens beschik ken over kernwapens. Elders op de we reld is dat niet denkbeeldig. Joegoslavië is zo een teken aan de wand. RENAULT-dealer Maandag 15 mei jl. is de financiële aktie 'Een heer verdient brons' officieel van start gegaan in het Stedelijk Museum te Schiedam. Wethouder R. Maliepaard van de ge meente Oostflakkee kreeg tijdens de receptie een bronzen modelbeeldje uitge reikt van Ollie B. Bommel. Dit beeldje heeft de gemeente in bruikleen, totdat het grote bronzen beeld van de kreatie van Marten Toonder heronthuld zal wor den in Den Bommel. De planning is dat dit in het voorjaar van 1997 zal gebeu ren. Een leuke bijkomstigheid is dat Marten Toonder dit jaar de 85-jarige leeftijd hoopt te bereiken. De aktie heeft tot nu toe veel aandacht gekregen van zowel de regionale als de landelijke pers. Het standbeeldje in Den Bommel èn de aktie die voor het behoud van dit beeldje wordt gevoerd, heeft eveneens de aandacht getrokken van het programma Van Gewest tot Gewest. Zij zullen een korte documentaire uitzenden over de aktie 'Een heer verdient brons'. Dit programma zal voor een gedeelte in Schiedam (bij het Genootschap Heren van Stand) en voor een gedeelte in Den Bommel worden opgenomen. De korte documentaire zal (onder voor behoud) uitgezonden worden op vrijdag 16 juni a.s. bij het programma 'Van Ge west tot Gewest'. 2e Pinksterdag, maandag 5 juni a.s., hoopt de R.T.M, te Ouddorp de oude historische stoomtram van de eilanden weer te kunnen laten rijden op het mooie trajekt in de duinen van De Punt en over de Brou- wersdam, langs het wijde water van de Grevelingen, naar het vakantiedorp Port Zélande. De stoomtrams vertrekken vanaf de remise om 13.00,14.30 en 16.00 uur. Vanaf de remise wordt gereden naar het Bezoekerscentrum Grevelingen waar de locomotief aan de andere kant van de tramtrein wordt geplaatst. Vanaf het Bezoekerscentrum gaat de rit naar het station Port Zélande eerst door de duinen en daarna over de Brouwersdam met een uniek uitzicht over de Grevelingen. Te Port Zélande wordt 10 minuten gepauzeerd waarna de terug rit aanvaard wordt. Na aankomst bij het Bezoekerscentrum wordt de locomotief weer aan de andere zijde van de tramtrein geplaatst en wordt teruggereden naar de remise. Al met al bent u dan ruim 1 uur onderweg geweest met het openbaar vervoer uit grootmoeders tijd. In en bij de remise is de kollektie van het historische tramma teriaal van de voormalige Rotterdamsche Tramweg Maat schappij ter bezichtiging opgesteld en in een oude houten tramwagon is een expositie ingericht van oude foto's van de tram op de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden. Ook kunt u kennis nemen van de restauratiewerkzaamheden aan het trammateriaal waarbij soms technische hoogstandjes geleverd worden. De huidige R.T.M, verheugt zich er op dat kans gezien is om reeds nu een kalender voor 1996 ter beschikking te hebben voor de bezoekers. Deze kalender die voorzien is van 12 histo rische tramfoto's in zwart/wit en 1 in kleur is dan te koop voor slechts 10,-. De opbrengst van de verkoop van deze kalender komt geheel ten goede aan de restauratie van het trammate rieel. De vrijwilligers die deze omvangrijke werkzaamheden uitvoe ren en de tram op 2e Pinksterdag laten rijden krijgen voor hun werk niets betaald. De vestiging van de R.T.M, te Ouddorp is te bereiken via de N57 Ouddorp-Middelburg afslag Grevelingenmeer, daarna de 2e afslag 'De Punt West' waar de R.T.M, remise gevestigd is. Parkeergelegenheid is in ruime mate aanwezig. Per openbaar vervoer ZWN buslijn 104 Spijkenisse-Vlissin- gen, uitstappen halte De Punt. Deze zomer rijdt de tram ook nog op de volgende dagen: Woensdagen 5 juli, 12 juli, 19 juli, 26 juli, 2 augustus, 9 augustus en 16 augustus. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Op 28 mei, nabij de sluizen van Willem- stad, werd een automobilist aangespro ken die als tegenligger de linker buiten spiegel van de politie-auto had afgere den. Hij bleek alcohol genuttigd te heb ben. Bij ademanalyse bleek het een straf bare hoeveelheid van 365 ug/1 te zijn. Proces-verbaal is opgemaakt. GEMEENTE MIDDELHARNIS op 28 mei raakte op de Provinciale weg N215 te Nieuwe Tonge een auto van de weg en kwam op het terrein van een tankstation tot stilstand. Uitsluitend materiële schade. In het weekend van 27 mei tot 29 mei werden bij een transportbedrijf te Mid delhamis een aantal containers openge broken. Uit een van de containers zijn een aantal aktetassen ontvreemd. In het weekend van 27 tot 29 mei werd te Sommelsdijk op een parkeerplaats vanaf een trailer twee wielen gedemon teerd en weggenomen. In de nacht van dinsdag 30 op woensdag 31 mei werd een personenauto, merk Volkswagen Golf, kleur blauw, voorzien van het kenteken TN-27-DR gestolen. De auto stond geparkeerd aan de Kon. Julianaweg te Middelhamis. Op 31 mei omstreeks 09.30 uur vond een aanrijding plaats op de Oudelandsedijk te Sommelsdijk. Een bestuurder van een personenauto raakte in de berm en ver- I.v.m. de vrije Tweede Pinksterdag, a.s. maandag, zal het ons niet mogelijk zijn een dinsdagnummer uit te brengen. De eerstvolgende uitgave hopen we daarom vrijdag 9 juni te laten verschijnen. Redaktie volgens in de slip, waama deze een te genligger frontaal aanreed. Bij de aan rijding raakten drie personen gewond en moesten worden overgebracht naar het ziekenhuis. Twee van deze gewonden bleven ter observatie en de derde kon na onderzoek naar huis. Op 31 mei werd door een man uit Stel- lendam aangifte gedaan van het feit dat te Middelhamis twee portefeuilles waren gestolen. De diefstal is vermoedelijk ge pleegd door zakkenrollers die hun kans waamamen op het moment dat de bena deelde van zijn auto naar een winkel op d'n Diek liep. GEMEENTE GOEDEREEDE In het weekend van 27 tot 29 mei werd te Stellendam in een volkstuin een 14-tal broeiramen vernield. De daders bleven onbekend. Op 30 mei werd te Goedereede aan de Helmweg een Volkswagen Golf zonder wielen aangetroffen. De auto bleek op 23 mei elders te zijn ontvreemd. Op 31 mei werd een persoon te Ouddorp betrapt in een winkel toen hij een aantal goederen wegnam, die hij later bij de kassa niet afrekende. De winkelbedien den was het gedrag van de man namelijk opgevallen, omdat hij in een rolstoel reed en steeds uit de rolstoel stapte omgoederen uit de rekken te halen. De goederen legde hij op de zitting van de rolstoel en ging weer zitten. De man heeft een proces-verbaal gekregen. Onderhandelingen tussen Unilever Ne- deriand B.V. en BolsWessanen Neder land B.V. over de overname van de aan delen van het ijs- en diepvriesbedrijf Den Hertog B.V. door Unilever zijn in een vergevorderd stadium, aldus een geza menlijke bekendmaking. Naar verwach ting zal spoedig overeenstemming wor den bereikt. Den Hertog is gevestigd in Melissant in telt 90 medewerkers. De omzet bedraagt circa 40 miljoen. Het bedrijf heeft sinds 1977 met zijn ijs- en bavaroispro- dukten onder de naam Hertog een goede positie verworven op de Nederlandse markt voor dessertijs. Het ligt in de bedoeling Den Hertog na de aandelenoverdracht deel te laten uit maken van Iglo-Ola, Unilevers ijs- en diepvriesgroep in Nederland. De over dracht past in het aangekondigde beleid van BolsWessanen om zich te concentre ren op haar kernaktiviteiten. Met deze acquisitie kan Iglo-Ola haar positie in de markt voor dessertijs verder versterken. Deze ovemame zal geen rechtstreeks ge volg hebben voor de werkgelegenheid bij Den Hertog. Ondememingsraad, vak bonden en personeel zijn ingelicht. MIDDELHARNIS Dhr. M. Peekstok, gepensioneerd brandweercommandant van de ge meente Middelhamis, is recentelijk toegetreden tot het korps ambtena ren van de Burgeriijke Stand van de Gemeente Middelhamis. De 61-jarige heer Peekstok voorziet het meest in de opvolging van wij len dhr. G. C. Joppe die, eveneens afkomstig uit de rechterflank van de Ger. Gezindte, vele huwelijken uit deze kring heeft voltrokken. Oat liceii geiCOSt. rwxC ingicuicfitCil vOOi Vingerling 3 - 3241 EB Middelhamis Tel. 01870-82518 voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (01871) 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (01878) 2496 Middelhamis Telefoon (01870) 8 22 22 VOOR BEELD EN GELUID FOTO VtDËO STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRAFIE ^^3 ^^3^^^ C=2 1=3 d] Clg 1^ ^3 t^ II C3 ^3 ^^^^^^^SLJ OUDDORP - Weslslraal 35 - Teletoon (01878} 1612/Fax 3734 RENESSE - Pnnishop- Hogezoom 172~Teleloon (01116)2400 SOMMELSDIJK - Westkrakeelstraal 8 - Teletoon (01870) 86841

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1