EIÜVI1DEI1-I1IEUW5 Stichting Kwaliteitscontrole Rijscholen Wetjes en Weetjes Trekker-trek Themabijeenkomst rond 'botontkalking' Prijsuitreiking bij Combi Foto Hameeteman Wedsrijdhengelen voor de jeugd Mee naar het Merrevliet Chr. Jongerenkoor 'Psaliite Deo' zingt in Middelharnis Landelijke erkenningsregeling biedt duidelijkheid naar konsument Orgelconcert Grote Kerk Dordrecht Zaterdagavondwerk Vaderlandse Geschiedenis 4e Blad VRIJDAG 2 JUNI 1995 No. 6406 HOUTEN/HILVERSUM - De branche organisaties ABAN en BOVAG en de konsumenten-organisaties ANWB en KNMV hebben gezamenlijk de Stich ting Kwaliteitscontrole Rijscholen op gericht. Het is een nationale erkennings regeling voor beroepsmatig opererende rijscholen die aan bepaalde minimum voorwaarden voldoen voordat zij zich bij deze landelijke stichting kurmen aanslui ten en het beeldmerk van deze stichting voeren. De stichting heeft als doel de kwaliteit van de rijïnstruktie op een hoger niveau te brengen en dit duidelijk zichtbaar te maken naar de konsument toe. De vier organisaties hebben gezamenlijk een pakket van minimum eisen samen gesteld waaraan de beroepsmatig opere rende rijscholen straks moeten voldoen. De Stichting Kwaliteitscontrole Rij scholen komt met een landelijk kwali- teitskontrolesysteem, alsmede met een verplicht te volgen applikatieprogramma dat het totale produkt van de aangesloten rijscholen verder moet verhogen. Bij het controleren van de kwaliteit wordt niet alleen gekeken naar de rij school in zijn totaliteit maar ook aar de individuele kwaliteit van de rijinstruk- teurs. Naar de konsument toe zal de stich ting duidelijk maken welk voordeel het heeft om rijïnstruktie volgen bij een rij school die bij de Stichting Kwaliteits controle Rijscholen is aangesloten. Enkele voordelen zijn o.a. allereerst de kwaliteit van de rijïnstruktie, verder een standaard lesovereenkomst met daarin de rechten en plichten van zowel de rij school als van de konsument en tenslotte een garantiefonds dat leerlingen scha deloos stelt bij een onverhoopt faillisse ment van de rijschool. Met deze Stichting Kwaliteitscontrole Rijscholen is er voor het eerst een lande lijke organisatie die door alle grote par tijen wordt ondersteund en die met name naar de konsument toe een stuk duide lijkheid brengt in allerlei zaken rond het totale produkt rijïnstruktie. De stichting gebruikt de rest van het jaar 1995 met het opstarten en inrichten van de organisarie, waarna de stichting in januari 1996 volledig operatief zal zijn en officieel met het uitreiken van de eer ste erkenningen zal starten. Woensdag 7 juni, om 20.00 uur, geeft Hennie Vaatstra uit Breda een concert met werken van Bach. Toegang 7,50 of 5,00 (65+ of CJP). Abonnement voor 7 concerten 45,00. SOMMELSDUK OPHALEN OUD PAPIER Zaterdagmorgen 3 juni komen de leden van het mannenkoor 'Ons Koor' weer bij ulangs vanaf 9 uur. Wilt u het gebundeld langs de straat zetten? "Wetjes en Weetjes" is een rubriek waarin aandacht wordt besteed aan wetgeving, fiscaliteiten, sociale vraagstukken, arbeidsproblemen e.d. Problemen, vragen, onderwerpen kunnen worden aangedragen door de lezers aan de redactie. Allochtonenwet Per 1 juli 1994 is de Wet Bevordering Evenredige Arbeidsdeelname Allochtonen (WBEAA), kortweg Allochtonenwet, in werking getreden. De eerste politieke stappen om werkloosheid onder allochtonen tegen te gaan dateren reeds uit 1979. Ondanks de lange voorbereidingstijd is de uiteinde lijke wettekst niet op alle punten even duidelijk en levert het nog steeds emotionele gedachtenwisselingen op. In deze aflevering van Wetjes en Weetjes zetten wij de belangrijkste punten voor u op een rij. Doelstelling Het doel van de wetgever is het terugdringen van de werkloosheid onder allochtonen. Volgens het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid ligt het werkloosheidspercentage onder allochtonen vele malen hoger dan onder de autochtone beroepsbevolking. Exacte cijfers zijn niet te geven aan gezien een degelijke registratie nooit Tieeft plaatsgevonden. Voor wie is de wet bedoeld De wet schept verplichtingen voor verschillende groepen: 1. Werkgevers met een personeelsbestand van meer dan 35 werknemers. Daarbij gaat het om 35 of meer arbeidscontracten, dus 2 deeltijdbanen geldt als 2 werknemers; 2. Controle op naleving van de wet is opgedragen aan de Regionale Besturen voor de Arbeidsvoorziening (RBA); 3. Het openbaar schriftelijk verslag wordt vergezeld van een accountants verklaring. Doelgroepen De wet geldt voorlopig 5 jaar. ledere 2 jaar wordt door de Minister de doel groep bepaald van allochtonen die onder deze wet vallen. De eerste 2 jaar zijn de volgende groepen vastgesteld,van allochtonen of diens ouders gebo ren in de navolgende landen: Suriname, Antillen en Aruba, Marokko, Turkije, Somalië, Iran, Irak, voormalig Joegoslavië, Ethiopië en Vietnam. Verplichtingen voor de werkgever De werkgever is verplicht drie zaken te regelen: 1Afzonderlijke personeelsregistratie, waarin onder meer moet voorkomen de naam en voorletters van de werknemer, geboorteland (niet de nationaliteit!) van de werknemer zelf en diens vader en moeder, het behoren tot de doel groep, funktie en funktieniveau en de soort aanstelling. 2. Jaariijks maken van een schriftelijk verslag. Hierin komt onder meer te staan de ondememingssector en plaats van vestiging, aantal werknemers en verte genwoordiging hierin van allochtonen met een toelichting hierop, het perso- neelsverioop en de maatregelen die een werkgever heeft genomen om een evenredige vertegenwoordiging van allochtonen te realiseren. Bij het schrif telijk verslag wordt een accountantsverklaring gevoegd omtrent de juistheid van de gegevens. 3. Opstellen van een taakstellend werkplan. Dit stuk wordt uitsluitend voor interne doeleinden opgesteld en mag alleen worden opgeëist door een RBA. In het werkplan wordt het aanstellings-, bevorderings- en ontslagbeleid beschreven en wordt tevens melding gemaakt van streefcijfers van de werk gever om evenredige vertegenwoordiging te realiseren. Overige zaken Het verslag over de periode 1 juli 1994 tot en met 31 december 1994 dient met accountantsverklaring voor 1 juni 1995 bij het Handelsregister te zijn gedepo neerd. Op niet nakomen van de wettelijke verplichtingen staan de volgende straffen: 1Niet voldoen aan de verplichtingen: gevangenisstraf van maximaal 1 jaar en/of 25.000,= boete. 2. Opzettelijk verkeerde gegevens in het verslag: gevangenisstraf van maxi maal 6 jaar en/of een boete van 100.000,=. De rubriek 'Wetjes en Weetjes' komt tot stand ia samenwerking met Visser Visser Registeraccountants te Barendrecht en Middelbar- nis. Ho&wel uitersfe zorg Is besteed aan de inboud, aanvaardt de r&- daktie geen enkele aansprakelijkheid voor onvolledlgbeid of onjuist heid of voor de gevolgen daarvan. DEN BOMMEL Zaterdag 17 juni 1995 wordteen trekker- trek georganiseerd door de Plattelands Jongeren Goeree-Overflakkee. Deze zal plaatsvinden bij J. P. Mast B.V. op het industrieterrein 'Bosland' Den Bommel. Hier zal in een Boeren-klasse (dagelijks gebruikte traktoren) en in een Special- klasse (wedstrijd trekker-trek traktoren) om de eerste prijs worden gestreden. Voor een sensarionele zaterdagmiddag raden wij ieder aan om een kijkje te komen nemen. Op vrijdag 2 juni van 10.00 tot 12.00 uur organiseert de Osteopo rose Stichting een themabijeen komst rond 'botontkalking'. Deze bijeenkomst vindt plaats in een vergaderzaal van zorgcentrum De Vliedberg in Ouddorp, en is voor iedereen gratis toegankelijk. Tijdens de themabijeenkomst zal een medewerker van de Osteoporose Stich ting ingaan op het voorkomen, het her kennen en het behandelen van botontkal king. Uiteraard is er ook gelegenheid tot het stellen van vragen. Door osteoporose ofwel botontkalking worden de botten broos en breekbaar. In feite krijgt iedereen hier op latere leeftijd in meerdere of mindere mate mee te maken. Ernstige botontkalking kan hele vervelende gevolgen hebben. Men breekt dan bijvoorbeeld door de geringste aan leiding een pols of heup. Ook chronische rugpijn kan een gevolg zijn van botont kalking. Vrouwen lopen meer risico dan mannen. Uit onderzoek is gebleken dat één op de vier vrouwen boven de 55 jaar klachten heeft als gevolg van botontkalking, ter wijl dat bij mannen één op de tien is. Gelukkig kunnen we zelf veel doen om onze botten zo stevig mogelijk te hou den, zoals veel bewegen en gezond eten (rijk aan calcim en vitamine D). Ook roken, veel alcohol en veel koffie drinken zijn gewoonten die de botontkal king afremmen, en dus van invloed zijn op het ontstaan van osteoporose. De themabijeenkomst rond 'botontkal king' vindt plaats in het kader van de rondreizende expositie 'ouder worden en gezondheid', die van 29 mei tot en met 9 juni gratis te bezichtigen is in zorgcen trum De Vliedberg in Ouddorp. Het geheel is een samenwerkingsprojekt van de GGD Zuidhollandse Eilanden en het Patiënten Consumenten Platform Zuidhollandse Eilanden. Op D.V. zaterdag 10 juni a.s. hoopt het Chr. Jongerenkoor 'Psallite Deo' uit Middelharnis een koor- en samenzangavond te houden in de Christelijke Gereformeerde Kerk aan de Hoflaan te Middelharnis. Aanvang 19.30 uur; kerk open 19.00 uur. Deze avond zal het leven van John Bunyan centraal staan. Deze moedige prediker leefde in het Engeland van de vorige eeuw. Hij werd vooral bekend door het schrijven van het boek de Christenreize naar de Eeuwigheid. Drs. A. Baars, predikant van de Chr. Geref. Kerk van Middelharnis, heeft hierover in zijn gemeente verschillende avonden belegd. Deze avond zal hij in een medi tatief woord hierop wat dieper ingaan. Het Chr. Jongerenkoor 'Psallite Deo' zingt op deze avond een gevarieerd pro gramma. Dit zal in twee delen worden uitgevoerd. Het eerste deel bevat liede ren van J. S. Bach: 'Bron van Zalig heden', Psalm 8, 'God in de hoog' alleen zij eer' en 'O Jezus, mijn vreugd, o Jezus mijn kracht'. Het tweede deel bevat liederen van Engelse componisten, te beginnen met het Pelgrimslied van John Bunyan, dat speciaal voor deze gelegenheid in de ori ginele Engelse spelling naar een bewer king van Paul Kieviet zal worden uitge voerd. Verder zullen de liederen 'O Lord my God' van S. S. Wesley, 'Wees ons ge nadig, o God' (bewerking op Psalm 51) van T. Attwood en 'Lof aan de Heer' van J. W. Peterson gezongen worden. Het koof staat, inmiddels al weer vijf en een half jaar, onder leiding van Paul Kieviet en wordt aan het orgel begeleid door Bart-Jaap de Bakker. Binnen eigen gelederen is gezocht naar instrumentaal talent. Teunia van der Boom en Ike Wiegel hopen met dwars fluit enige te zingen liederen in combina- teie met het orgel te omlijsten. Verder zullen er twee muzikale intermezzo's ten gehore worden gebracht. De eerste door Jessica de Geus (viool) en Bart-Jaap de Bakker (orgel). De tweede door Eline de Geus (dwarsfluit) en Bart-Jaap de Bak ker (orgel). Met groot enthousiasme wordt door het 50 leden tellende koor al geruime tijd aan de te zingen liederen gewerkt. We hopen dan ook op veler komst op deze gevarieerde avond. OUDDORP OPHALEN OUD PAPIER D.V. zaterdag 3 juni komen wij van de Koningin Beatrixschool weer langs. Zet uw oud papier goed zichtbaar en goed gebundeld aan de straat. Let op: géén karton! De vorige keer was de opbrengst 1.499,00. Hartelijk dank hiervoor. Wilt u bij dhr. Chr. van Koppen, Duin kerkerweg 6, geen oud papier en lorren meer brengen. Wij zoeken naar een opslagplaats (schuur tje, afdakje o.i.d.) om het papier wat wij zo af en toe binnenkrijgen op te slaan tot er weer wordt opgehaald. Heeft u iets of weet u iets, bel dan 3226. In de zomermaanden zie je langs elke sloot, kreek, boezem of kerk- gracht jeugdige hengelaars enthou siast in de weer. Desondanks is het volgens zegslieden van bekende hengelsportverenigingen met het wedstrijdhengelen voor de jeugd droevig gesteld. Gevraagd naar hun mening omtrent de oorzaak daarvan deelden zij mede dat die voor een belangrijk deel moet worden toegeschreven aan de keuze van de wed strijddag. Dat is meestal een zaterdag en dan ontstaat er een vervoersprobleem. Vaders en moeders hebben in de regel op hun (vrije) zaterdag wel andere dingen aan hun hoofd dan zoons en/of dochters naar een wedstrijdparcours te brengen en een paar uur later weer op te halen. Vandaar dat de hengelsportverenigingen dit seizoen, bij wijze van proef, voor een andere opzet hebben gekozen. Drie van de vier jeugdwedstrijden wor den op een woensdagavond gehouden en slechts één op een zaterdagochtend. Verder maken zij het alle vaders en moe ders extra gemakkelijk door aas en lok- voer GRATIS te verstrekken. Maar u moet als ouder(s) natuurlijk wel WAT doen! 1. Het stimuleren van uw kinderen, neefjes, nichtjes, vriendjes en vriend innetjes van uw kinderen en kinderen van kennissen om lid te worden en mee te doen aan de jeugdcompetitie. Het lidmaatschap is voorwaarde maar dat kan nauwelijks een probleem zijn voor zeven en een halve gulden per jaar. 2. Het er op toezien dat de deelnemers met deugdelijk materiaal van start gaan. Niets is zo erg voor een jeugdi ge deelnemer dan om te komen opda gen met een (oude) zeehengel, een dito molen voorzien van 45/100 draad en kabeljauwhaken om voorntjes te vangen! (waar gebeurd!). 3. Kijken of u nog witvis hengelspullen heeft die niet meer worden gebruikt. Schenking daarvan wordt buitenge woon op prijs gesteld. Wedstrijdprogramma/reglement Wedstrijd no. 1 Zaterdag 1 juli 1995 van 9.30 tot 11.30 uur. Wedstrijd no. 2: Woensdag 12 juli 1995 van 19.00 tot 21.00 uur. Wedstrijd no. 3: Woensdag 16 augustus 1995 van 19.00 tot 21.00 uur. Wedstrijd no. 4: Woensdag 13 september 1995 van 19.00 tot 21.00 uur. Leeftijden Tot en met 12 jaar. Bij voldoende be langstelling van 13/16-jarigen wordt er in twee leeftijdscategoriën gevist. Plaats van inschrijving In de cantine van 'De Viscromte' aan de Molendijk te Melissant. Tijdstip van inschrijving Van een uur tot een half uur voor de aan vang van de wedstrijd. Wedstrijdparcours Wordt, i.v.m. weersomstandigheden, bij inschrijving bekend gemaakt. Inschrijfgeld 2,50 per deelnemer per wedstrijd. Aas en lokvoer (voor de vissen) en ver snapering (voor de deelnemers) gratis. Hengelkeuze, vrij. Prijzen Per wedstrijden voor elke deelnemer een prijs(je). Aan het eind van de rit een beker voor de nrs. 12 en 3. Zoals u ziet zijn dat zeer belangrijke din gen maar u kunt ze, bij wijze van spre ken, vanuit uw leunstoel regelen. U helpt toch zeker ook mee om de jeugd een aantal onvergetelijke uren te bezorgen?! Voor alle verdere inlichtingen kunt u terecht bij: Joh. Jordaan, tel. (01870) 84632 R. Keizer, tel. (01879) 2073 OUDDORP - Woensdag 31 mei was het zover dat de prijswinnaars van de kleurwedstrijd - gehouden in samenwerking met fa. Kodak naar aan leiding van de heropening en 30-jarig bestaan van Combi Foto Hameete man - hun prijzen in ontvangst konden nemen. Die varieerden van came ra's, my first Sony, entreekaarten voor Diergaarde Blijdorp, puzzels tot foto-albums met cd-kinderliedjes. Een deskundige jury van twee onafhankelijke leerkrachten hebben met zeer veel inzet uit de grote hoeveelheid kleurplaten (ongeveer 500 inzenders) hun keuze moeten maken, wat uiteindelijk toch is gelukt. Alle prijswinnaars van harte gefeliciteerd en veel plezier met de foto en de gewonnen prijzen. tot en met 4 jaar: Ie prijs: kaartjes Diergaarde Blijdorp Ellen Tanis Emmaweg 43, Ouddoip 2e prijs: Lion King vloerpuzzel Adrie Tanis Breenstraat 12, Goedereede 3e prijs: doos Loco Zoo Gilbert de Ronde Molentienden 76, Ouddorp 5 tot en met 7 jaar: Ie prijs: My first Sony Sonja Eimers Molentienden 94, Ouddorp 2e prijs: kinderalbum cd kinderliedjes Jorien Grinwis Dorpsweg 45, Ouddorp 3e prijs: kinderalbum cd kinderliedjes Leendert Ras 8 tot en met 12 jaar: Ie prijs: fotocamera Janine Redert fotocamera Debbie Markus fotocamera Piona Tanis 2e prijs: 3e prijs: 4e prijs: 5e prijs: Diependorst 77, Ouddorp Haveneind 17, Goedereede Spreeuwenstein 19, Ouddorp 4 jaar 4 jaar 3 jaar 7 jaar 6 jaar 5 jaar 10 jaar 11 jaar 12 jaar Emmaweg 18, Ouddorp jeugdalbum cd kinderliedjes Mirjam 't Mannetje Marijkestraat 4, Stellendam 8 jaar jeugdalbum -t- cd kinderliedjes Erica Tanis Dirkdoensweg 27, Ouddorp 8 jaar Speciale hoofdprijs: Kodak camera t.w.v. 250,- Janine Klepper Kelderweg 62, Ouddorp 10 jaar Zij heeft erg veel zorg besteed en verschillende materialen gebruikt. De originaliteitsprijs voor aankomend schrijfster: memory foto-album (hier kunnen verhaaltjes worden bijgeschreven) Chantal Visser Pretoriuslaan 49, Ouddorp Uit de inzendingen in Sommelsdijk is een prijs toegekend aan Sander Verseveldt Onwaardsedijk 18, Dirksland Hij mag zijn prijs in Sommelsdijk afhalen. Het Merrevliet is een kwetsbaar natuur gebied nabij Rockanje, waar de Vereni ging Natuurmonumenten één keer per jaar natuurliefhebbers mee naar toe neemt. Dit jaar is dat op zaterdag 10 juni om 9.30 uur. Van te voren aanmelden is niet nodig. Het startpunt is de kruising van de Mer- revlietseweg en de Westvoornseweg, alwaar geen parkeergelegenheid is! Te voet of per fiets is het 2 km vanuit Ro ckanje. Kosten: leden betalen 3,- p.p., niet-leden 5,- en kinderen tot 12 jaar ƒ!,-. Verlande kreek Natuurterrein het Merrevliet ligt ver scholen tussen modem beheerd grasland. In deze tijd is dit langgerekte moerassige gebied te herkennen aan de kleuren van bloeiende koekoeksbloemen, ratelaars en boterbloemen. Het terrein is een over blijfsel van een kreek, waardoor, voordat de duinen bestonden, het zeewater het land binnendrong. De kreek is veriand, maar nog wel heel nat. In de kern groeit veenmos, aan de randen groeien kleurige bloemen. Het grasland om de kreek werd tot 1986 nog voor landbouw gebruikt. Nu is het onderdeel van het natuurge bied. Het wordt pas in juli gehooid. Zo kunnen de planten uitbloeien en zaad vormen, terwijl de vogels ongestoord hun jongen kunnen groot brengen. NIEUWE TONGE A.s. zaterdagavond 3 juni willen we als nog de strandspelen houden in de hoop op beter weer. Wie mee wil, kan zich opgeven tot zater dag 12.00 uur. Wanneer je de vorige keer op de lijst van de opgevers stond, wordt erop gerekend dat je weer meegaat, dus als je niet kunt bel dan even. Je kunt de volgende nummers bellen: (01875) 1753 of 1759. We willen om kwart over zeven vertrek ken, dus zorg dat je op tijd bent. Vertrek is vanaf Elim. Neem al je vrienden en vriendinnen van 15 jaar of ouder maar mee, hoe meer zie len hoe meer vreugd. We hopen op jullie aller komst. HetJWC door de eeuwen heen (deell) Vaderlandse Geschiedenis Een unieke vertelcassette welke nog niet eerder op de markt is gebracht! Alle op de cassette voorkomende verhalen han delen over onze vaderlandse geschiede nis en zijn geschreven door en onder su pervisie van leerkrachten uit het lager onderwijs. Een didactisch verantwoorde cassette. Hetgeen u tot nu toe alleen uit de boeken kon halen wordt u nu op een zeer direkte en konfronterende wijze aangeboden in de vorm van een luistercassette! Het lijkt of u weer in de schoolbanken zit en de meester of juffrouw hoort vertellen. Een unieke ervaring. De verhalen worden zeer spannend verteld en volgen alle de lijn van onze Vaderlandse Geschiedenis. Ze zijn echter zo geschreven dat u ze ook afzonderlijk kunt beluisteren. Het is de eerste cassette van een serie vertelcassettes welke we D.V. hopen uit te brengen in opdracht van het comité Schoolhof Petrus Datheen en voor de prijs hoeft u het niet te laten, want hij kost u slechts 15,- (exclusief verpak king en verzendkosten). U kunt de cassette telefonisch bestellen door te bellen met: fam. E. Kloppenburg, tel. (010) 4320808. mevr. J, v. d. Meer, tel. (010) 4828217. (Voor giften kunt u storten op postgiro 2920 t.n.v. Schoolhof Petrus Datheen). Uw luisterplezier geeft onze kinderen veel speelplezier. Stel de kinderen niet teleur en bestel nu! <lofe ée eeuwen heen 5'^.*r Vernalen over de Vaaetlandse GesciiiüCieiis vf:HRid aan do oudste kmdofen v/h ïager oiider^/ijs

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 13