EHAIIDEtl-IIIEUWS De derde zaterdag van juni komt er aan! Wijsheid Icomt met de jaren Showroom Esselink vernieuwd en uitgebreid De Ciiristelijke beroepscode nader bekeken Opening recreatiepark 'De Ventjager' Honderdduizenden alleengaanden niet blij met vakantie Internationale dag voor het leven 8e Avondvierdaagse Oude Tonge ZWALUWLOOP DE WIJNBOER VAN 6t. VICTOR VERVOLGVERHAAL 2e Blad DINSDAG 30 MEI 1995 No. 6405 De trucks van Goeree-Overflakkee gaan weer naar Oostflakkee Zaterdag 17 juni trillen de wegen weer op hun voegen want dan gaan de chauffeurs van Goeree-Overflak kee weer uit rijden met de bewo ners van Hernesseroord. Traditie getrouw vindt dit plaats op de derde zaterdag van juni en die dag zingen de wielen weer hun vrolijk lied. De rit gaat dit jaar weer naar Oostflakkee nadat vorig jaar een bezoek werd gebracht aan Port Zé- lande in Ouddorp. Er wordt vertrokken om 10.15 uur vanaf Hernesseroord, zo'n 10 minuten later passeert de stoet het winkelcentrum d'n Diek. Dan gaat het via Dirksland naar Herkingen waar de stoet om 10.50 uur door heen gaat. Dan via Battenoord richting Nieuwe Tonge en zo verder naar Oude Tonge. In Oude Tonge gaat de reis iets anders dan in voorgaande jaren. Voorheen werd er gereden vanuit de Julianastraat via de Hilstraat, Bernhardstraat en Ruijrock- straat naar de Oostdijk en dan zo via de Heerendijk richting Langstraat/Achthui- zen. Dit jaar doet de organisatie dit an ders in verband met de braderie en de kermis in Oude Tonge gaat het konvooi verder door de Julianastraat tot aan de Stationsweg. Hierover rijdt men een klein stukje tot aan de Kolfweg en hier gaat men het dorp weer in om zo via de Willemsstraat en Mariniersweg naar de Oostdijk te gaan. Een bijkomend voor deel hiervan is dat ook de bewoners van Ebbe en Vloed de stoet zo van redelijk dichtbij kunnen volgen. Vanaf de Oost dijk gaat het via de oude Provincialeweg naar de Kraanendijk en dan richting Achthuizen naar de Poolparkeerplaats aan de Schaapsweg/Langeweg. Hier ko men de eerste trucks omstreeks kwart voor twaalf aan en de laatste wordt om circa 12.00 uur op de parkeerplaats ver wacht. Op de poolparkeerplaats wordt gegeten en dan om kwart over twee vervolgt het konvooi zijn weg via Ooltgensplaat o.a. via de Langeweg, Weespad, Molendijk, Oudedijk, naar de Oudelandsedijk. Ver der gaat het dan via de Galatheseweg en de Zandweg wederom naar Achthuizen. Het laatste stukje van Achthuizen krijgt de bewoners van Hernesseroord dus twee keer op bezoek. De stoet vervolgt zijn weg dan richting Zuidzijde en vandaar door naar Den Bommel. Vanuit Den Bommel gaan de trucks naar Stad aan 't Haringvliet waar de trucks omstreeks 15.00 uur door heen komen. Stad is de laatste plaats welke de trucks aandoen voordat ze terug gaan naar de thuisbasis van de bewoners. Om ongeveer twintig minuten over drie verwacht de organisa tie de eerste trucks terug op Hernesser oord waar dan zo ongeveer een kwartier later ook de laatste truck binnen zal zijn. Van het konvooi wordt ieder jaar een video-reportage gemaakt welke de chauf feurs kunnen bestellen. Dit jaar echter zal er vanuit de lucht worden gefilmd zodat men eens een schitterend overzicht kan worden gegeven van deze formida bele stoet. Uiteraard zijn er ook dit jaar weer de no dige bedrijven welke de diverse onkos tenposten voor hun rekening willen nemen. De organisatie hoopt op een goede opkomst van de transportbedrijven en van de chauffeurs zodat de bewoners weer uit kunnen kijken naar een prachti ge dag. Komt de ouderdom met geestelijke gebreken? Neurowetenschappers en psychologen hebben ontdekt dat hersenen op leeftijd over verbazen de capaciteiten en vaardigheden beschikken. Hersenen op leeftijd zijn niet slechter, konkluderen des kundigen, maar funktioneren anders dan jonge hersenen. Neurobiologen hebben recentelijk aange toond dat hersencellen bij het ouder wor den weliswaar kunnen krimpen, maar niet massaal afsterven. Zoals het draaien van een nieuw programma op een oude computer meer tijd kost en storingen zal veroorzaken, zo zal met het vorderen van de leeftijd de inhoud van iemands her senen niet afnemen, hooguit de snelheid waarmee hij of zij over de informatie kan beschikken. Ouder en wijzer Uit tal van onderzoeken blijkt dat oude ren zich aanpassen aan het tragere tempo van hun hersenen door opdrachten effi ciënter uit te voeren dan jongeren. Oude re typistes blijken bijvoorbeeld het tempo van hun jongere collega's te kun nen bijhouden door verder vooruit te lezen en hun vingers anders te bewegen zodat ze tijd en energie sparen. Ook blijken de beslissingen van oudere mensen vaak beter, al doen ze meestal wel langer over het nemen ervan. In som mige opzichten zou je zelfs kunnen zeg gen dat jonge mensen in het nadeel zijn omdat zij hun gebrek aan informatie, er varing en wijsheid immers alleen met snelheid kunnen compenseren. Gebruik je verstand De ouderdom moet beslist niet worden beschouwd als een periixle van geestelij ke aftakeling. Wie zijn hersenen regel matig op nieuwe ervaringen en prikkels trakteert, lijkt de vitaliteit van zijn grijze cellen te stimuleren. Mensen die halsstarrig vasthouden aan hun gewoonten blijken bij het ouder worden sneller geestelijk af te takelen. Ook sleur en ongenoegen in het leven zijn faktoren die bijdragen tot het vroeg tijdig verminderen van het intellekt. Hersenen kunnen zichzelf verjongen Ouder wordende hersenen hebben een ver bazingwekkend vemiogen om zichzelf te verjongen. Wetenschappers ontdekten dat de intellektuele prestaties van mensen van in de zeventig, die gedurende de afgelopen veertien jaar geestelijk slechter gingen funktioneren, aanmerkelijk verbeterden door gerichte training. Zeven jaar later bleken ze nog steeds te beschikken over die verbeterde geestelijke vemiogcns. 'Het Beste'Juni 1995, van Uitgeversmij The Reader's Digest, (onder meer ver krijgbaar in de boekhandel) besteedt in een informatief artikel uitgebreid aandacht aan ouderdom en geestelijke gebreken. Aan de hand van recent weten.schappelijk onderz(x;k worden de laatste inzichten be licht en een aantal opvattingen naar het rijk der fabelen verwezen. Op vrijdag 2 juni a.s. zal het nieuw te bouwen recreatiepark 'De Vent jager' in Ooltgensplaat geopend worden. Het te realiseren park is gelegen aan de Steigerdijk te Ooltgensplaat. De bedoe ling is dat op het terrein van ca. 22 ha. 200 (koop)woningen gebouwd zullen worden. De projektontwikkeling van dit te realiseren park is in handen van Vollwick B.V. (een samenwerkingsver band tussen Holland Buildings Systems te Schoonhoven en Buro Verburg te Maarn) in samenwerking met Inogem B.V. De situering van 'De Ventjager' is uniek. Aangrenzend aan het park ligt een strand je aan het Volkerak. Zo grenst de noord zijde van het park aan het natuurreser vaat 'De Ventjagersplaten'. In de groene zone die aan de noordzijde de afschei ding vormt met het natuurgebied, wordt in de nabije toekomst een recreatief golf- park gebouwd. De ontwerpers van 'De Ventjager' heb ben geprobeerd om de sfeer van het park aan te laten sluiten bij de omringende natuur. Door de ruime verkaveling, met 300 m^ tot 500 nr eigen grond, biedt het park volop vrijheid en ruimte. Naast de woningen, het golfpark en hel strandje, zijn in het projekt een aantal comfortabele voorzieningen gepland als: receptie, restaurant, bczoekersparkeer- plaatsen, vissteigers, wandelroutes en kinderspeelplaatsen. Honderdduizenden alleengaanden gaan ook dit jaar niet met vakan tie. Soms kunnen zij de vakantie reis niet betalen, anderen vinden de eenpersoonkamerstoeslagen te hoog, de meeste alleengaanden vin den echter het 'alleen op vakantie gaan' niet leuk meer. Met familie en vrienden met vakantie gaan is wel een keer leuk, maar je voelt je al gauw (zeker bij echtparen) te veel. Vcxir deze gr(x;p is de Vereniging Vakan tie Partners (VVP) de enige landelijke organisatie die, op niet commerciële ba sis, allcengaande vakantiegangers aan een reisgenoot kunnen helpen. Ondanks haar korte bestaan heeft de VVP al honderden mensen een geslaag de vakantie kunnen bezorgen. Ook voor de komende vakantieperiode is er veel behoefte aan gezelschap van een vakan tievriend of vriendin. En wat is er leuker dan samen de zomervakantie voor te be reiden? Naast de vakantic-aktivitciten is de Ver eniging aktief voor de jongere en oudere allcengaande met: samenstellen van vakantiegezcl- schappen; kennismakingsbijeenkomsten door het hele land; dagtrips en weekends voor alleengaanden; betaalbare vakanties zonder t(x;slagen; verenigingsblad 'De VakantieParncr'; Landelijk Trefpunten Netwerk alleengaanden; belangenbehartiging allcengaande reizigers. Voor een gtxïde dienstverlening zijn veel leden nodig. Dan kan de VVP ook gcx;d voor de belangen van alle allcengaande vakantiegangers opkomen. Voor hen die meer willen weten over de vele aktivitei- ten van de VVP is een gratis brochure beschikbaar bij: Vereniging VakantiePartners, Almweg 1, postbus 9,4284 ZG Rijswijk NB, telefoon (01832) 3354. Met een tweetal druk bezochte dagen tijdens het open huis op 19 en 20 mei, werd de showroom van Esselink bouwmaterialen te Middelharnis opnieuw in gebruik genomen. In het ruim 80 jaar jonge bedrijf werd de bestaande showroom uitgebreid tot maar liefst 700 m\ Met uitzondering van keukens, is daar een kompleet program ma bouwmaterialen in de breedste zin van het woord ten toon gesteld. Zo kan de klant er ideeën opdoen in 22 verschillende badkamers. Geheel nieuw en uniek voor de hele regio is een echte bubbel- shop. Hier kan de klant in de praktijk ervaren hoe een whirl pool of een stoomkabine werkt. U kunt daar in alle rust en pri vacy aan de lijve ervaren, wat echt 'luxueus relaxen' is. Voor aspirant kopers van een badkamer kan via een computer programma een ontwerp worden gemaakt. Door middel van plattegronden en perspektieftekeningen krijgt de klant een natuurgetrouwe impressie van de inrichting van zijn toekomstige badkamer. In de kachel- en openhaardenafdeling, vindt men een aantal stijlvolle marmerschouwen en gipsenschouwen, welke ook in imitatiemarmer verkrijgbaar zijn. De kollektie bestaat zowel uit speksteenkachels en voorzetkachels als uit voorhanghaar- den en inbouwhaarden. Op een kreatieve wijze zijn deze aangebracht. U kunt er veel ideeën opdoen. In een moderne en praktische wandpresentatie zijn sierpleis- ters, plafondsystemen en diverse plaatmaterialen opgenomen. In de eigentijdse tegelkoUektie zijn oogstrelende items uit heel West-Europa te zien. Bij de badkamertegels valt het op, dat de groot formaat tegels -i- een brede kollektie strippen heel sterk de keus bepalen. Ook voor een uitgebreide kollektie natuursteen kunt u bij Esselink terecht. U vindt er een 35 verschillende presentaties. Nieuw hierbij is de import van Jeruzalem stone, een fraaie natuursteen soort, in gepolijste of gezoete uitvoering. Een stukje Israël in Nederland dus. In de presentatie van binnen- en buitendeuren zijn er een 80 verschillende mogelijkheden te zien: variaties in houtsoorten, modellen, kleuren en vormgeving van klassiek tot eigentijds. Voor toepassing in zowel slaapkamers als kantoorruimtes bie den de kastenwanden met op maat gemaakte en geheel aan de wensen van de klant aangepaste interieurs, een praktische oplossing voor opbergproblemen. Het is bijna overbcxlig te melden dat bij een bouwmaterialen- handel ook stenen en pannen te vinden zijn. Met een keus van 300 soorten gevelstenen en 80 soorten dak pannen kunt u alle kanten op. Bij deze laatste verbouwing is de showroom beter toegankelijk geworden. Door het aanbrengen van een ruime lift kan nu ook een rolstoelgebruiker op een eenvoudige en veilige manier de showroom bezoeken. Een team van 5 enthousiaste en deskundige showroommede werkers willen de klanten graag adviseren en behulpzaam zijn met een advies over het aanpassen en verfraaien van hun inte rieur. De showroom is steeds geopend van 8.00 tot 12.(X) uur en van 13.00 tot 17.00 uur, op vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur en op zaterdagmorgen van 9.00 tot 12.00 uur. Na een jaar vergaderen, discussië ren, .schrijven en herschrijven heb ben vijf verschillende organi.saties, het Gereformeerd Maatschappe lijk Verbond (GMV), de Jeugd- bond Gereformeerde Gemeenten (JBGG), de Reformatorisch Maat schappelijke Unie (RMU), Het Richtsnoer en het Hospital Chris tian Fellowship (HCF) een 'Chris telijke beroepscode voor verpleeg kundigen en andere werkers in de gezondheidszorg' gepresenteerd. Naar aanleiding van deze beroepscode wordt er op D.V. vrijdag 2 juni 1995 van 14.(X) tot 17.00 uur een symposium ge organiseerd met als titel: 'De Christelijke beroepscode nader bekeken'. Tijdens het symposium wordt de code nader belicht dooT mevrouw mr. M. Da- verschot, jurist en verpleegkundige en de heer drs. B. Cusvellcr, filosoof en mede werker aan het Prof. Lindeboominstituut. Beiden zullen vanuit hun eigen vakge bied de code onder de loep nemen. Drs. Cusvellcr heeft zijn lezing de titel gege ven: 'Hoe professioneel is een Christe lijke beroepscode?' Mr. Daverschot doet VBOK op markt Sommelsdijk Pro-life organisaties uit verschillende Europese landen hebben 1 juni uitgeroe pen tot 'Internationale Dag Voor Het Leven'. Evenals vorig jaar wil de Vereniging ter Bescherming van het Ongeboren Kind (VBOK) deze dag niet ongemerkt voor bij laten gaan. Op tal van plaatsen in Ne derland vinden rond die dag aktiviteiten plaats om aandacht te vragen voor de waarde van het menselijk leven, geboren of ongeboren. De VBOK-wcrkgroep 'Goeree-Overflak kee' zal op woensdag 31 mei a.s. op de markt in Sommelsdijk aanwezig zijn. In de stand is weer van alles te koop, zoals boeken, kaarten, houten dieren, de be kende 'voetjes' als hangertje of speldje, enz., enz. Ook voor informatie over het werk van de VBOK kunt u bij de stand terecht. Hopelijk tot ziens a.s. woensdag! Stichting Soc./Cult. Vormingswerk 'Oostflakkee', afd. Oude Tonge organi seert op 12, 13, 14 en 15 juni weer een Avondvierdaagse. De afstanden zijn 2.5, 6 en 12 km. De start is maandagavond om 19.0 uur vanaf 'De Klub', Emmastraat 28 te Oude Tonge (Grutterswei). Voor inschrijven kan op dinsdagavond 6 juni van 19.()0 tot 20.00 uur, Emmastraat 28, Oude Tonge. De kosten zijn dan 5,- op de start- avond 6,-. dit onder de titel: 'Ruimte met Recht'. Daarnaast zullen er een aantal reakties door de men.sen uit het werkveld gege ven worden waarna er ruimte is voor dis cussie. Het symposium vindt plaats in de Chris telijke Hogeschool 'De Vijverberg-Fe- lua'. Oude Kerkweg 100 te Ede. Op vrijdagavond 16 juni organiseert wijk- vereniging 'De Zwaluw' voor de 4e keer een zwaluwloop. Men kan deelneman aan de 4V^ km of aan de VA km en iedereen kan er aan meedoen, groot en klein. Men kan zich op de avond zelf opgeven vanaf 19.00 uur en de loop begint om 19.30 uur. De kosten zijn 2,50 voor kinderen tot 16 jaar en volwassenen betalen 3,50. Na af loop krijgt iedere deelnemer iets te drinken en een herinnering. Dusdoe allen mee! Tot ziens bij 'De Zwaluw', Sperwer 5, Sommelsdijk. £ert verhaal uit het leven van Calvijn door E de Tjeeuw JGzn. -2- De wijnboer keek de spreker aan. 't Was een lange magere jongeman, die naast hem stond. Hij had een bleek ge zicht, doch heldere doordringende bruine ogen. „Hij is het tweede kind van God reeds, dat en op die wijze het leven beneemt, jongeman", zei de wijnboer ernstig. „De tweede ketter, bedoelt u. Wie was de eerste?" „De eerste was Jaques Pauvin, hij is een paar maanden geleden verbrand op de Place de Gréve, wist u het niet?" ,,Neen", zei de jongeman, „ik had het niet ge hoord, ik heb het te druk met m'n studie, maar vandaag kwam ik juist hierheen en zodoende was ik toeschouwer van dit onverkwikkelijk toneel". „U is geen Parijzenaar, dat hoor ik wel!" „Hoe dat zo?" „Wel ik hoor het aan uw spraak. Biecht eens op, kom je niet uit Picardië, jongeman?" „Dat heb je goed geraden; ik ben in Noyon gebo ren en nu studeer ik hier". „Mag ik je naam weten?" vroeg de wijnboer. „Welzeker, maar die naam betekent niet veel, ik het Johannes Calvijn". „Zo, zo, nooit van gehoord, maar in ieder geval, jongeman, je sprak van een ketter, maar ik zeg je, dat de kluizenaar van Livry geen ketter is, maar een recht.schapen Christen en ik dank God, dat hij hem de moed heeft gegeven, om de kracht van het vuur te weerstaan". Ze waren samen opgelopen, de wijnboer en de jonge student, doch nu stonden ze stil, want Cal vijn moest een andere kant uit dan Jean Cavier. „Ken je het Niéuwe-Testament van Le Fèvre, jon geman?" vroeg de wijnboer. „Ik bezit het". „Nu, lees er dan maar veel in, dan zul je bemer ken, dat de kluizenaar geen ketter is en dat onze koning Frans I niet het recht heeft om zijn onder danen te laten verbranden, omdat zij God dienen op een andere wijze dan Zijne Majesteit. Nu ik groet je, vaarwel". De bleke jongeman staarde de wijnboer nog enige ogenblikken hoofdschuddend na. „Die durft", mompelde hij. Dan vervolgde hij z'n weg. Pierre stond al vol ongeduld onder de luifel van Milon's huis naar z'n vader te kijken, toen deze de Rue St. Honoré kwam instappen. „U is langer dan een half uur weggebleven, vader", zei hij. „De laarzen zijn al lang klaar en Bartho wou geen lied jes meer spelen, hij zei: „ik moet m'n brood ver dienen met schoenen maken, hoor kleine wijn boer". Jean wipte even het pothuis binnen om aan vader Milon de laarzen te betalen; daarop sloeg hij met Pierre vlug de richting in naar St. Victor, waar moeder Madeleine reeds lang zat te wachten met de middagpot. „Ik heb de kinderen maar vast vooruit laten eten", zei ze. „Ze werden lastig van de honger; man, man, wat ben je lang weggebleven! Kreeg je geen honger, Pierre?" „Nou moeder, of ik honger heb", en dat bleek wel ook, want toen vader hardop gebeden had, viel Pierre als een wolf op z'n schotel aan. HOOFDSTUK 2 De ongelukkige Bartho Toen Pierre, druk babbelend met z'n vader, naar St. Victor was teruggewandeld, had hij het vooral gehad over Bartho, de zoon van de schoenmaker. „Die jongen is lam vader, wist u dat?" „Ja zeker, dat is hij al lang". „Is hij zo geboren?" vroeg Pierre weer. „Neen, dat is later gebeurd, ik zal het wel eens vertellen, maar nu niet". Het hoofd van Jean Cavier was nog te veel vervuld met het toneel van de Notrc-Dame, dan dat hij Pierre nu het verhaal van Bartho Milon kon doen. 's Middags was het natuurlijk weer ranken binden geweest en daardoor vergat Pierre de kreupele. Maar een hele tijd later schoot hem de ongelukki ge schoenmaker weer te binnen en 's avonds vroeg hij er z'n vader naar. „Ja, dat is waar. Pierre, die geschiedenis moet ik je nog vertellen. Er is een tijd geweest, dat Bartholomeiis Milon even sterk en vlug was als jij, misschien nog wel sterker. Maar hij paste slecht op, hij werkte niet voor z'n vader, maar zwierf langs de straat met z'n makkers en haalde alleriei slechte .streken uit. De oude Milon had veel verdriet van z'n jongen, dat kan je denken. Op 'n keer, toen hij weer met z'n vrienden aan de gang was, klom hij op zijn buurmans huis en hoe 't nu precies kwam, wist hij later zelf niet, maar opeens viel hij er af. Hij gilde het uit van de pijn en van schrik vluchtten al z'n kameraden weg. Meer dood dan levend droeg z'n vader hem in huis. Dat is toen wat geweest. Weetje nog, vrouw, wij zijn er toen een paardagen later geweest, maar we dachten niet anders of hij zou sterven". ,,Ja, de jongen was er slecht aan toe, maar al die narigheid zou ik maar niet aan Pierre vertellen, Jean". „Hè toe vader, ik vind 't juist zo mooi", „'t Is wel goed, dat hij die geschiedenis hoort, vrouw, dan kan hij meteen zien, hoc 't kwaad z'n meester straft. Nu, maar ik ga verder met m'n verhaal. Lang heeft de jongen tussen leven en dood gezweefd en toen hij eindelijk begon te beteren, bleek het, dat hij voor z'n leven ongelukkig was. Z'n benen waren lam geworden en z'n rug was helemaal krom ge groeid; hij zag er vreselijk uit". „Net als nu nog?" vroeg Pierre. „Ja precies zo, dat is nooit weer goed gekomen. Maar wat erger is, hij was nog dezelfde spotter ge bleven. Bartho heeft een goed verstand en nu was hij boos op God en alle mensen, omdat hij zo on gelukkig was geworden. Wat z'n vader ook tegen hem zei, 't hielp niets. Hij spotte overal mee, vcrluierde zijn tijd en was iedereen tot last. Op zekere dag zat hij weer in 'n hoekje gedoken onder de luifel van de winkel. Daar zat hij vaak en hij vond er dan z'n vermaak in om de voorbijgan gers na te roepen en uit te schelden. Daar kwam een jongeman voorbij, van wie Bartho wist, dat hij Lutheraan was. Naar hartelust begon hij nu te schelden: „Luthe raan! Ketter! wanneer gaan ze voor jou een vuurtje stoken?" Plotseling hield hij op met schelden, want de jon geman, inplaats van door te lopen, kwam regel recht op Bartho af. „Arme jongen", zei hij. „Waarom bespot jij de voorbijgangers? Weet je niet, dat God je lichaam zo ongelukkig heeft gemaakt, om je ziel te red den?" Bartho keek de vreemdeling verdwaasd aan. Zoiets had hij nog nooit gehoord. „Hier", zei de vreemde, terwijl hij hem een boek gaf, „neem dit boekje eens en lees er in; over een paar dagen kom ik eens vragen hoe je 't vindt". (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 6