Gemaal de Haas-van Dorser, op 't laagste puntje van Flakkee J^ente NIEUWS uit de kerken Eric v.d. Nieuwendijk verbetert baan- en clubrecord Heropend door oud-dijkgraaf CA. van Loon Banen en miljarden op de mesthoop Keyboard leerlingen presenteren zich Welkom-dienst Evangelie Gemeente Oude Tonge Reisje voor 55+-ers in Ouddorp Abonneert U op Eilanden-Nleuws Kerkelijke huwelijksbevestiging Landbouwpraatje Varkens met staarten Prijskaart Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 23 MEI 1995 y.ó presenteerde zich vrijdag hel nieuwe gemaal, geflankeerd door de wapperende vlaggen van de Haan civiel, Dijkers en Pijl. Dienst Landinrichting en beheer landbouwgronden, hel Zuiveringsschap, de Provincie Zuid-Holland en het Waterschap. Al ettelijke keren eerder, in langer vervlogen jaren-, maar ook nog rond de jaarwisseling '93/'94 was het bij 't gemaal de Haas van Dorsser te Oude Tonge 'kantje boord' geweest of het 'wat rammelend' gemaal had het af moeten leggen tegen de overvloedige neerslag in die dagen. Vrijdag echter kon worden gevierd dat het gemaal is vernieuwd en de capaciteit kreeg om per dag een mammoettanker water, 360.000 m', uit z'n 2270 ha grote bemalingsgebied te slorpen. Droge voeten houden, het credo van het Waterschap Goeree-Overflakkee kan voortaan ook daar, op 't laagste punt van Goeree-Overflakkee worden gegaran deerd; het Schap durft er zelf z'n nieuwe materialenloods 'Steunpunt Oost' te bou wen; ,,ook hier houden we het droog" heeft Techn. dir. de Visser verzekerd, 't Was historische grond waarop het ge maal-, en waarop het gezelschap geno digden zich vrijdagmiddag, bij de feeste lijke heropening, bevond. De polder Het Oudeland van Oude Tonge leek overi gens nauwelijks van belangstelling ge diend. Terrasstocltjcs die 's ochtends waren gereedgezet konden niet worden gebruikt want er blies een kille wind over 'een van Flakkees' oudste regio's, d.d. 1439. Al op 2 juni 1745 werd de bouw van een watermolen aanbesteed 'door de dijk graaf en gcsworens van de Polders Wa terende door de Oude Tongse Oudeland- se Zeesluys'. De molen heeft tot 1939 dienst gedaan, al was in 1882 al een stoomgemaaltje gebouwd. Aan de laatste dijkgraaf van de Polders lozende door het Oudeland van Oude Tonge, de grijze eminentie dhr. C. A. van Lcxin (84) was deze middag een cre- rol toebedcxïld. Wie anders, zo had dijkgraaf van Kampenhout van het Waterschap Goe- ree-Overtlakkee geopperd, wie anders dan dhr. Van Lix)n, zou het vernieuwde gemaal z'n nieuwe toekomst officieel kunnen laten beginnen? Graag gaf dhr. Van Loon, die 't allemaal nog zo anders heeft meegemaakt, aan de nodiging ge hoor en hij drukte op knoppen en onthul de een hcrinncringstegcl waarop zijn daad gebwkstaafd blijven zal. En met de gentxligden hief dhr. Van L(X)n het glas 'op de goede werking van dit prachtige machien'. 't Was destijds natuurlijk primitiever ge weest, dat zeker, maar aannemer Dijkers en Pijl had 'verschrikkelijk tekeer moe ten gaan' om het oude af te breken, zó robuust was het geweest, zo verkneukel de dhr. Van Loon zich over de kwaliteit van vrcxïger. Met wind, stoom en de Crossley diesel motor d.d. 1938 was het gelukt de pol ders droog te houden, een inspanning waarop dhr. Van Loon met trots terug zag. En vooruitziend durft hij gerust slapen gaan. Hij gelooft wel in 'het mooie, nieuwe geval'. Dat durft ook dhr. P. C. H. Noordemicer die als voorz. van de Landinrichtings commissie een gelukwens sprak, tevre den als hij is over de voorziening in de kosten waarvan de Landinrichting.sdienst een bijdrage heeft geleverd, 't Is met overtuiging gedaan wetend van hcx;veel betekenis een gwie watercircu latie is. In het totaal van 190 miljoen vixir de Landinrichting wordt 75 miljcxin aan de Waterbeheersing ten koste ge legd. Oud-waterschapper dhr. Van Loon ont ving als dank voor z'n verleende mede werking de Waicr.schapskaraf, glazen en een aantal flessen om een goed glas wijn te genieten, waarna het gemaal kon wor den bezichtigd. 't Is een gemaal, maar behandel het als een gemalin, zo had Tcchn, dir. dhr. Visser werktuigkundige Bezuijen ge vraagd. Het gemaal, (op 2 na het grootste bemalingsgebied) is volledig gcauioma- ti.seerd. Het kreeg een nieuwe onderwa terpomp met een capaciteit van 135 ni" per minuut. Links de laatste Dijkgraaf en secretaris, de heren van Loon en Gocdegebuur (geheel links) en rechts de huidige Dijkgraaf en secretaris. Afgelopen zaterdag hebben enkele Stelle-leden de wedstrijd over 1500 m vrije slag in zwemcomplex 't Zuiderdiep (Stellendam) aangegrepen als opwarmer tje voor de Nacht van Stellendam op vrijdag 9 juni a.s. (eveneens in zwem complex 't Zuiderdiep, aanvang 21.30 uur). Bij de dames had. zoals verwacht, Janet Tanis geen tegenstand van betekenis te duchten en werd met groot verschil eer ste. In haar eerste 1500 m race zwom Herma de Jong alsof ze dit al jaren deed. In een zeer regelmatig opgebouwde race pakte Herma de tweede plaatse, net vor Corine Tanis. Bij de heren liet Eric v,d. Nieuwendijk zien dat Laurens Klink toch nog een tik keltje te licht is om zich werkelijk met de top te meten. Maar Laurens is wel hard op weg en zal in de komende jaren zeker een bedreiging gaan vormen. Ondanks het gebrek aan tegenstand en een niet echt optimale voorbereiding presteerde Eric v.d. Nieuwendijk het toch om het baan- en clubrecord (dat met 20.57.0 op Kennismaking met nieuwe docent Op dinsdag 30 mei, aanvang 19.30 uur, hopen de keyboard leerlingen van de muziekschool Goeree-Over flakkee zich te presenteren in de grote zaal van het Diekhuus, Bene den Zandpad 7 te Middelharnis. Bestuur en direktie verheugen zich zeer op deze muzikale kennismaking met de naam stond van Kees Akershoek en Vincent de Leeuw) te verbeteren! Achter Eric en Laurens viel een groot gat met de rest van de deelnemers. Jan- Willem Roon (31.24.3) moest Niels de Blok (29.42.7) en Jos 't Mannetje voor laten gaan. De beste drie op de 1500 m vrije slag waren: Dames 1Janet Tanis22.39.2 2. Herma de Jong26.09.2 3. Corine Tanis26.30.2 Heren 1. Eric v.d. Nieuwendijk20.52.6 2. Laurens Klink22.15.3 3. Jos 't Mannetje26.56.4 keyboard bespelers en hun nieuwe docent. Alle jeugdige leerlingen van docent Cees Tijssen zullen een bijdrage leveren. U kunt genieten van muziek van vroeger en nu, van jazz en pop, van top 40 en klassiek, kortom een bont en boei end geheel. Het programma duurt een klein uur en na afloop is er gelegenheid om in de gezel lige foyer van het Diekhuus nog wat te drinken en met elkaar van gedachten te wisselen. Mocht u vragen hebben over het keyboard spelen dan kunt u zich uiteraard uitvoerig laten informeren door docent Cees Tijssen. Cees Tijssen is afgestudeerd aan het Rot terdams Conservatorium voor drie hoofdvakken: orgel (UM), koordirektie (UM) en elektronisch orgel (DM). Later heeft hij zich gespecialiseerd in key boards/synthesizer. Hij is werkzaam aan een aantal muziek.scholen, geeft kursus- sen en verzorgt lezingen. Ook is hij aktief ais dirigent van jongerenkoren. Leerlingen, docenten, bestuur en direktie van de muziekschool hopen op uw aan wezigheid en nodigen u van harte uit deze avond bij te wonen. In januari jongstleden is Evangelie Gemeente Oude Tonge verhuisd naar schoolgebouw De Komeet, Melkweg 75. Op zondag 28 mei wordt om 15.30 uur een welkom-dienst gehouden. Iedereen wordt uitgenodigd om te komen en ken nis te maken met de gemeente en gemeenteleden. Er is een baby- en kinderoppas en sa menzang onder begeleiding van zangeres Nel Pon.sen. Warmte en vriendelijkheid zijn erg be langrijk en men kan dit ervaren tijdens de zondagdiensten, de bijbelstudies en jong-volwassengroepen op de woensdag avonden. Men is er trots op om zich een familie te noemen. Gemeenteleden vinden het fijn als niet alleen christelijke kennissen in de ge meente komen, maar ook mensen die geen lid zijn van een kerk. Vriendelijk heid en vrijheid binnen de evangelische boodschap zijn erg belangrijk in deze gemeente. Evangelisatie heeft een prioriteit, waarbij vooral kontakten zijn met landen als Zaïre, Zimbabwe, Roemenië, Brazilië en Engeland. De stichting interkerkelijke werkgroep 'Er is hoop' en bijbelhuis 'De Korf' in Middelharnis zijn ontstaan van uit de Evangelie Gemeente Oude Tonge. Persoonlijke kontakten worden als erg belangrijk ervaren en er zijn plannen om een koffie-ochtend samen met Woman's Aglow op te starten. Ook het pastorale werk heeft een belang rijke rol binnen de gemeente. Een aantal gemeenteleden worden opgeleid voor pastorale begeleiding, kinder- en tiener werk. Dit werk is niet beperkt tot de gemeente alleen, maar ook niet-leden kunnen een beroep doen op de pastorale zorg. Daarvoor wordt ook training en begeleiding gegeven. Het was een feest toen de gemeente ver huisd was naar 'De Komeet'. „Wij zijn erg trots en blij met dit gebouw", zegt voorganger Hans van Boven. De verhuizing vroeg enige aanpassing, maar men is nu zover dat alles goed is georganiseerd. Iedereen is van harte wel kom op 28 mei. 'We zien lliv hand, o ^Heere, in cCe jaargetijden •De schepping [ooft Uzo zuerH^n en lliv macht. De [entezon doet de natuur verblijden %n vult mijn hart met nieuive kvenskjiacht. 'De bloemen mogen nu uitbundig bloeien "En vogels zingen telkens een nieuzv lied. Ilw macht en majesteit, ze blijven groeien Alsof de schepping roept: l/ergeet mij niet! (De blauwe lucht, geschilderd door lltv handen lijkt op een machtig, levend schilderij met zooiken op hun reis naar verre landen. •En even bent 11, Qod, zo heel dichtbij. lÜ In de natuur kom ik,11 steeds weer tegen. II Ja, zelfs nog in de kleinste korrel zand. X U leidt het al op ongedachte wegen H Door de besturing van Ilw vaderhand. 9(tazina Qroen ^etis zo mooi en ook.zo heel bijzonder Dat in mijn hart een snaar werd aangeraakt. Mijn dankwoord is eenvoudig en verwonderd: wat bent llgroot, dat 11 dit hebt gemaakt! Op D.V. dinsdag 6 juni willen wij weer een reisje met u maken. Opgeven kunt u zich bij Maaike Menheer, tel. (01878) 1898, tot 31 mei. Vertrek Vlicdberg en Dorpslien- den: 17.30 uur. Graag tot ziens op 6 juni, met zijn allen hopen we er weer een gezel lige dag van te maken. OOLTGENSPLAAT D.V. vrijdag 26 mei 1995 om 14.00 uur zal in de Hervonndc kerk de huwelijks bevestiging plaats hebben van Arend-Jan van der Vlugt te Stellendam en Marlies van Rossum, Noordzijdsedreef 1 te Oolt- gensplaat, door ds. C. J. W. Verboom. Toekomstig adres: Scharrezeeweg 3, Stellendam. NED. HERV. KERK Beroepen te Aalburg J. C. Schuurman te Capclle aan den IJssel, die bedankte voor IJssel- stein (U); te Hollandscheveld (buitenge wone wijkgemeente) J. H. van Daalen te Ede; te Vriezenveen (buitengewone wijk gemeente Beth-El) M. van Kooten te Montfoort; te Harderwijk (wijk 1) L. W. Ch. Ruijgrok te Middelharnis, die be dankte vtxir Veenendaal (wijk 6). Aangenomen naar Nunspect M. D. Geuze te Noorden. Bedankt v(X)r Arnemuiden (toez.) dr. P. Vermeer te Huizen. Beroepbaar O. G. Haasnoot, eervol ontheven predi kant, p/a Kerkelijk Bureau V.P.G., Fort Amsterdam, Willemstad, Cura9ao; I. M. de Jong, Enklaan 5, 7437 PM Bathmen. GEREF. KERKEN Benoemd te Leiden als pastoraal werker mevr. H. S. de Jong-Bol, wonende te Zegveld, die deze benoeming heeft aangenomen. Beroepen te Suamecr drs. R. Praamsma, kandidaat te Harderwijk, die dit beroep heeft aan genomen; te Ermelo drs. P. H. Couvéc te Nieuwerkerk aan den IJssel; door de Particuliere Synode Noord-Holland voor het Radio-Evangelisatiewerk Kerk Zon der Grenzen (Bloemendaal) drs. A. Mak te Heemstede; te Zuid-Beijerland S. N. D. Franckc, kandidaat te Briclle, die dit beroep heeft aangenomen; te Vlagtwedde R. E. Stiemer, kandidaat al daar, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Naaldwijk (part-time) drs. P. de Koel-Bijl, kandidaat te Leiden; naar Kat wijk aan den Rijn drs. A. B. Wolters te Siaphorst/Rouvecn. Beroepbaarstelling R. Praam.sma, kand. te Harderwijk; M. H. Langcnburg, Prinsenstraat 14-01, 8261 JT Kampen; S. N. D. Francke, kan didaat te Briclle; R. E. Stiemer, kandi daat te Vlagtwedde. De intensieve veehouderij ligt on der vuur. De sektor heeft enkele zwakke plekken, zoals mest en dierwelzijn. Toch gaat het om een miljardenbedrijf met meer dan honderdduizend banen. Inkrim ping van de veestapel kost banen en miljarden. De miljoenen koeien, varkens en kippen zijn goed voor een gigantische mest hoop. Mest is goed of nuttig, maar te veel mest is een probleem. Er zitten in mest mineralen (zoals fosfaat en nitraat) die het milieu kunnen belasten. Teveel fosfaat in de bodem en te veel nitraat in het water zijn niet goed en schaden ge zondheid, natuur en vooral ook de duur zaamheid van het leven. De mesthoop is de laatste jaren snel gegroeid. Boven op de berg vliegen betren en politici elkaar in de haren. Zij willen het mestoverschot bedwingen, maar ruziën over de instru menten v(x>r een dergelijke operatie. Twee jaar geleden vonden boeren en ka binet elkaar in een zogenaamd mestak- k(X)rd. Afgesproken werd dat er rond het jaar 2000 een evenwichtsbemesting zou zijn. Dan wordt er op de grond zoveel mest gebracht als het daarop groeiende gewas kan opnemen. De mestbalans voor komt dat dat milieubelastende mineralen in de bodem achterblijven of in het grondwater afspoelen. Het mestakkoord heeft in het boerenland paniek veroor zaakt, want de mcstaanpak (bedwing de mesthoop of produceer minder mest!) kost veel geld en banen. Koeien-, var kens- en kippenboeren vrezen voor hun bestaan. En in hun kielzog staan ook andere bedrijven op de tocht. Er zijn im mers vele bedrijven die als toeleveran cier, afnemer of dienstverlener tegen de veeboeren leunen en hun omzetten en werkgelegenheid op de veehouderij ba seren. De Brabantse b(x;ren waren twee jaar ge leden van slag door het mestakkoord. Zij verwoordden de onrust in een sticker tekst 'Dit mestakkoord kan ook u uw baan kosten'. De boeren konden nauwe lijks vermoeden dat het om een giganti sche aanslag op werkgelegenheid en mil jarden ging. De varkens-, kippen- en kt^icnbedrijven zijn goed voor tienduizenden banen op de boerderij, maar de veehouderij is evenzeer een aanjager voor werkgele genheid in tal van andere bedrijven. Onmiddellijk kijkt liien dan naar veevoe derbedrijven en slachterijen. Wie wat verder of dieper graaft, stuit ook op be drijven die deels of geheel afhankelijk zijn van de aktiviteiten op de boerderij. Wat te denken van mechanisatiebedrij- ven, energiebedrijven, transport- en ex portbedrijven, banken en de talloze dienst verlenende en adviserende bedrijven. Zelfs op ministeries, overheidskantoren, scholen en wetenschappelijke instituten zijn banen die staan of vallen met het wel en wee in de veehouderij. Het gehele netwerk dat rond de varkens-, kippen- en koeienfarm is opgezet kan worden afgemeten in omzetten en werk gelegenheid. De tienduizenden boeren zijn goed voor een boterham in meer dan honderdduizend gezinnen. Nog duidelij ker of sprekender is de varkenshouderij in ons land. In de primaire sektor (op de varkensbedrijven) zijn 12.500 arbeids plaatsen vergeven. De toelevering aan de varkenshouders geeft werk aan bijna 21.000 personen. In de slachterijen is voor 7.000 personen werk, terwijl de dis- tributiesektor (handel, transport) goed is voor ruim 9.000 banen. De banenbalans in de varkenshouderij-keten levert ruim 63.000 banen op. Soortgelijke rekensommen zijn te maken voor andere veehouderijsektoren als kip pen, kalveren en koeien. Behalve aan banen levert de veehouderij ook goede omzetten of miljarden op. On danks de mestperikelen is de intensieve veehouderij goed voor ruim 10 miljard gulden. Weliswaar gaat het slecht in de primaire sektir (de inkomens van var kens-, kippen- en kalverfokkers gaan niet uit boven de 600 miljoen gulden!), maar andere schakels maken flinke omzetten en voegen aldus waarde toe aan het boer- derijprodukt. De toegevoegde waarde in de totale intensieve veehouderij-kolom is meer dan 10 miljard gulden. Terug naar de zwakke plekken die mest en dierwelzijn heten. Allesoverheersend is de vraag hoe deze zwakke plekken opgelost kunnen worden. Heel veel men sen (ook politici) zoeken naar een mak kelijke methode en dwingen bij de boe ren een vermindering van de veestapel af Minder dieren, minder mest, minder milieubelasting. Het klinkt fantastisch en toch is het een fikse aanval op banen en omzetten. Als de varkensstapel met zo'n 30% wordt verminderd kan in die sektor wellicht het milieuvraagstuk worden opgelost. Het nobele milieustreven kent wel een prijs kaartje; de vermindering van het aantal varkens (met ±30%) kost in de primaire sektor 2.800 arbeidsplaatsen en een gemis van bijna 2 miljard gulden omzet. Vanzelfsprekend zet de aanval op banen en miljarden zich in een veelvoud voort in alle andere schakels van de veehoude rij-kolom. Wanneer de intensieve vee houderij onder vuur ligt kan dat tiendui zenden banen en vele miljarden guldens kosten. B. Schouwing GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Amersfoort-Centrum H. J. Boiten te Enschede-Zuid; te Buitenpost L. W. de Graaff te Zuidlaren; te De Lier J. Th. Ro- zemuller, kandidaat te Den Ham; te Axel en te Eindhoven-Best E. C. Luth te Eem- dijk. Aangenomen naar Zuidhom K. P. A. Moedt te Bruns- sum-Treebeek, die bedankte voor H'^'^'"'*'=- CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Hoofddorp M. P. Hofland te Woerden en H. van de Steege te Papendrecht. Beroepen te Ridderkerk D. Dunsbergen te Bieze- linge; te Zwolle A. Hilbers te Emmen. Aangenomen naar Alblasserdam W. W. Nijdam te Hilversum-Oost. Bedankt voor Spijkenisse J. Westennk te Bun schoten. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Westzaan A. Bac te Bodegraven; te Aalburg A. Moerkerken te Gouda; te Rotterdam-Zuid J. J. van Eckeveld te Zeist. Bedankt voor Tholen en voor Goudswaard C. A. van Dieren te Stolwijk; voor Westka- pelle J. M. Kleppe te Rijssen; voor Nieu werkerk (Zld.) P. Melis te Nieuw-Beijer- land; voor Moerkapelle C. G. Vreugden- hil te Lelystad.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 6