EHAIIDEfi-rtlEUWS Raad Goedereede opnieuw akkoord met inzet Parking-watcliers Curieuze bodemvondst DE GAPEMIE AFGROrm Buurtver. 'West' Bejaardenreisje C.V.B. Grote Bingo in Ouddorp Damver. 'Ernst, Nut en Ontspanning'52' Bestuurstrainingen voor vrouwen in Dirksland e.o. Alles wat adem heeft, love de Heere VERVOLGVERHAAL 2e Blad DINSDAG 23 MEI 1995 No. 6403 Heel binnenkort, al vanaf Hemelvaartsdag of Pinksteren, rijden in Ouddorp weer de Parking-watchers uit, zestien jongeren die per fiets op parkeerterreinen en strandpaden een waakzaam oogje in 't zeil houden en voorts de toerist met informatie van dienst zijn. „Een soort mobiele VVV", vergeleek weth. Visser toen de raad in de donderdagavond gehou den raadsvergadering gevraagd werd een Goereese bijdrage a 30.000,- beschikbaar te stellen. Met dat bedrag is de gemeente Goede reede de grootste contribuant van het projekt waarvan de kosten seizoen '95 op 52.500 zijn geschat. De regiopolitie draagt 10.000 bij, camping 'De Klep perstee' 5.000, ondememersver. Oud dorp 2.500 en de gemeente Middel- harnis, waar de Parking-watchers ook -aktief zullen zijn, 5.000. Aldus hutje bij mutje doend wordt het totaalbedrag bij elkaar gesprokkeld, maar Goerees raad, minus één, deed dat met redelijk blij gemoed, want er staan goede dien sten tegenover ten faveure van de reputa tie van de vakantieplaats Ouddorp en precies daar zat 'm voor de enige tegen stemmer, dhr. v.d. Wende (SGP), de kneep. Het is nota bene de politie die, via de Parking-watchers, goeie sier maakt en dat komt, vindt dhr. v.d. Wende, vooral de korpsleiding van de Regiopolitie Rotterdam-Rijnmond niet toe. Eerder dient die te worden aangesproken op nalatigheid waar het de zorg van een vol doende bemanning van distrikt II, Goeree-Overflakkee, betreft. Over dat beleid riep dhr. v.d. Wende zelfs het 'verwerpelijk' uit. De Parking-watchers worden beschouwd een verlengstuk van de politie te zijn, waardoor de gedachte heeft postgevat dat de gewesten het wel af kunnen met een minimum aan reguliere politiemedewer kers en een minimum aan financiële middelen (de bijdrage van de politieregio is zelfs 150.000 minder dan vorig jaar). 'Verwerpelijk! vond dhr. v.d. Wende het dat er niet méér af kan, maar daarentegen 25% van de krappe sterkte wordt afge roomd voor versterkende diensten, bij voetbalwedstrijden, marathon, popcon certen en bescherming van de Turkse ambassade. Zelfs in de grote zomerdruk- te mag distrikt 11 maar op 'mondjes maat' assistentie rekenen en alle smeek bedes van de negen burgemeesters van Flakkee en Voome hebben niet tot ver betering geleid. „Burgemeester Peper heeft er maling aan, als het in zijn ge meente maar goed gaat", verweet dhr. v.d. Wende, „'t Is bij hem eerst Rotter dam, en pas een heel eind verder komen de andere gemeenten om de hoek kij ken." Het aldus ervarend vond dhr. v.d. Wende het helemaal geen goed idee te proberen via Parking-watchers de problemen op te lossen die deels voortkomen uit Rotter damse burgers. Primair dient op een vol-' doende politiesterkte te worden aange drongen, vindt dhr. v.d. Wende, pas als die is gerealiseerd zou vanuit partikulier initiatief nog wat extra's kunnen worden gedaan in de vorm van Parking- watchers. Nu het zijns inziens precies anders kan worden uitgelegd, weigerde hij, uit protest, z'n medewerking. Uit de raad had toen al een positiever geluid geklonken. Dat deed bijvoorbeeld dhr. Van Oosterom. Hij heeft de Par king-watchers bevonden een soort visite kaartje van de gemeente te zijn, een pro moting voor de zo begeerde 'rust aan de kust' en dat mag wat hem betreft wat kosten, vandaar zijn ondersteuning, „van harte". Dhr. B. Noorthoek (SGP) deed er wat zuiniger over, temeer omdat het ook hem een politietaak lijkt waarmee de Parking- watchers zich belasten. Aanvankelijk vond ook de fraktie het bedrag te hoog maar omwille van het belang van de vakantiegangers wordt door de meerder heid van de SGP-fraktie toch weer inge stemd. „Kan men ook zien dat de opbrengst toeristenbelasting nuttig wordt besteed." Het 'enorme' betoog van dhr. v.d. Wende werd vervolgens gehekeld door dhr. R. van Dongen (PvdA). Het leek hem juister de Parking-watchers los te zien van de politie, al gaf dhr. Van Dongen wel toe dat er op het eiland een tekort aan politiemensen is. Anderzijds kent het eiland - gelukkig - ook geen zware kriminaliteit. De zorg voor orde en veiligheid vond dhr. Van Dongen niet een taak die gemonopoliseerd wordt door de politie, veeleer is het een alge meen maatschappelijke taak waarin de Parking-watchers hun bijdrage kunnen leveren, een soort EHBO-taak als pure dienstverlening. Hopeloze zaak In zijn beantwoording heeft weth. Visser de voortgang van de Parking-watchers met nadruk bepleit, temeer omdat het met de politie een 'hopeloze zaak' is. Niemand lijkt er wat aan te kunnen ver anderen dat politiemensen je in busjes en auto's voorbijvliegen. „Een flinke jon gen die ze d'r uit krijgt', verzekerde dhr. Visser die ze liever op de fiets zou zien. De Parking-watchers doen dat niet en hebben vorig jaar laten zien aldus een opmerkzaam oog te hebben. Burg. Sinke, de raadsvoorzitter, heeft ook voor de Parking-watchers als 'extra oog en oor' gepleit. Hun aanwezigheid komt de kwaliteit en de uitstraling van de gemeente zeker ten goede. De zorg van de plattelandsburgemeesters om de politiesterkte heeft voortdurend de aan dacht, verzekerde hij. Aanstaande zomer komt er een politieboot in de Grevelin- gen en bereden politie op het strand. Dat bedoelt dhr. v.d. Wende nou, er komt geen extra bijstand voor die uren waarin de problemen m.b.t. de openbare orde manifest zijn. „Juist daarom toch weer Parking-watchers", vindt de raad; „niet primair om de politietaken waar te nemen maar een preventieve taak als uiting van een goed gastheerschap", voegde dhr-.-Van Dongen eraan toe. Niettemin werd het signaal als door dhr. v.d. Wende gegeven, door de voorz. waardevol geacht. Verkeerde voorlichting Dhr. v.d. Wende toonde zich nogal gepi keerd over het bericht dat door een Hel- levoets huis-aan-huis blad is verspreid als zou Goeree-Overflakkee 'handenvol werk' geven aan het bureau HALT. Het bureau dat jongeren die zich misdragen d.m.v. een alternatieve straf tracht te cor rigeren. Het HALT-jaarverslag laat echter het tegendeel van de gedane bewering zien. Goeree-Overflakkee (44.000 inw.) ver wees 34 jongeren naar het bureau, uit Hellevoetsluis (37.000 inw.) kwamen er 53, een duidelijk verschil waarbij Goe ree-Overflakkee er 'zeer redelijk' af komt. Ook weth. Visser vond het bericht nogal onzin. Aangeraden wordt voor een voetbalterreintje te zorgen, maar er ligt, op de ijsbaan een pracht terrein, 't Verhaal was nogal scheefgetrokken, was dan ook aller konklusie. Visafslag Voor de verbouw van de vismijn, ter vol doening aan de door de EG gestelde nor men, werd een krediet van 2,8 miljoen beschikbaar gesteld. DIRKSLAND Op donderdag 1 juni zal in de Victoriahal te Dirksland wederom een Bingo-avond worden georganiseerd door Buurtvereniging 'West'. Er zullen 15 rondes en 1 Superronde wor den gespeeld. De Victoriahal aan de Philipshoofjesweg te Dirksland opent haar deuren om 19.00 uur. En de Bingo start om 20.00 uur. Natuurlijk staat Buurtvereniging 'West' opnieuw garant voor een schitterend prij zenpakket, dus kom allemaal, voor een gezellige avond en wie weet... voor een van de vele mooie prijzen. Graag tot ziens op 1 juni. Ook wil het bestuur van Buurtvereniging 'West' langs deze weg de opbrengst bekend maken van de Cake-verkoop ten bate van ons Derde Wereld projekt van Johan Wachters in Mali, West-Afrika. Met deze aktie hebben we 1.700,- bij eengebracht, waarvoor we kopers en ver kopers hartelijk willen bedanken. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Op woensdag 24 mei a.s. vertrekt de bus op de volgende tijden. Kantongerecht's morgens 8.00 uur Dorpsweg8.05 uur Samaritaan8.10 uur Muziektent8.15 uur Dienstencentrum8.20 uur Oude Tonge8.30 uur Zaterdag 27 mei organiseert de Stichting Motorsport Promotie een grote bingo in m.f.g. de Dorpstienden te Ouddorp. Er zijn deze avond fantastische prijzen te winnen, zoals: kleuren tv 53 cm met tele tekst, stereo met cd, combi-magnetron, koelkast 260 Itr, koffiezetapparaat, waterkoker, gourmetstel, kruimeldief, steengrill, luxe broodrooster, wekkerra dio, staafmixer, stoomstrijkijzer, elek trisch mes. En verder ruim 600 schitte rende prijzen. Het 'verrassingspakket' gaat er ook deze avond weer uit en wie weet, wint u dit pakket wel. Kosten: 24 bingo-kaarten (8 ronden) 15,-. Superronde 5,-. ledereen is welkom. Zaal open om 18.00 uur, aanvang bingo om 20.(X) uur. MELISSANT Het damseizoen is weer ten einde. Na een gezellig en sportief seizoen werd op zaterdag 13 mei de afscheidsavond gehouden. Die vond plaats in Verenigingsgebouw 'Melishof', alwaar ook de speellokatie is van onze vereniging. Om 17.00 uur heet te de voorzitter de dammers en hun dames welkom, en na het nuttigen van een kop koffie werd overgegaan tot de prijsuitreiking. Ook is er nog een oor konde uitgereikt aan B. Visbeen, die 25 jaar lid is van de damclub. Het blijkt dat ze bij ENEO'52 nogal honkvast zijn, want bij deze klein club zijn 10 dammers al 25 jaar en langer lid. Na de prijsuitreiking werd er een over heerlijk diner geserveerd door de beheer ders van Melishof en hun personeel. Daarna werd de avond voortgezet met zo'n acht bingoronden met schitterende prijzen, beschikbaar gesteld door diverse sponsors. Aan de reaktie van de aanwezigen was te merken dat het zoals altijd reuze gezellig was. De avond werd rond 11.00 uur afgesloten door de voorzitter. Hij sprak de hoop uit het volgende seizoen wat nieuwe leden te mogen begroeten. Bij het bestuur is bekend dat er in Melissant toch zeker nog zo'n 15 huis- dammers en oud-leden zijn die onze ver eniging zouden kunnen versterken. Alle aanwezigen van deze afscheids avond gingen met een leuke prijs naar huis. De dames werden op deze avond zeker niet vergeten. Zij gingen allen met een leuke attentie naar huis. In de vorm van een rieten mand met als inhoud diverse broodjes. Dan volgt hier nog de eindstand van het seizoen 1994/1995. Afdeling 1 1. B. Visbeen21-32 2. H. Visbeen21-27 3. C. Visbeen21-26 4. A. het Jonk21-24 5. J. Looij21-23 6. B. van Engen21-14 7. T. Goedegebuur21-12 8. B. v.d. Spaan21-10 Afdeling 2 1. A. J. Doom18-25 2. J. Non18-22 3. B. Grootenboer18-21 4. A. Visbeen18-18 5. P.Kom18-15 6. H. van Heukelen18-14 7. M. Wiegel18-11 Winnaar bekerronde A-poule: J. Looij B-poule: B. Visbeen Door de Vereniging van Amateurarcheologen voor Goeree-Overflakkee 'De Motte' is vorig jaar onderzoek gedaan bij de sloop van het pand Kaai 13 in Dirksland. Eén van de bodemvondsten is een blauw-witte schaal van aardewerk van waarschijnlijk Ma rokkaanse oorsprong. De leeftijd van de schaal is nog niet bekend. Er is ook nog geen verklaring gevonden voor de aanwezigheid van deze uitheemse schotel in Dirkslandse bodem. Aan de achterzijde van de schotel bevindt zich de naam van de pottenbakker. In de standring bevinden zich twee grote ophanggaten. Het stuk aardewerk is zeld zaam gaaf uit de grond gekomen en is in elk geval een curieus pronkstuk in de Motte- vitrine in de hal van het Dirkslandse gemeentehuis. De eigenaar van Kaai 13, de heer C. Tieleman, heeft de vondst ter beschikking gesteld en hoopt mét De Motte nog nadere informatie over de blauw-witte schaal te verkrijgen. De Provinciale Vrouwen Raad Zuid-Holland organiseert in 1995 op een tiental plaatsen in Zuid- Holland, waar onder Dirksland, kadertrainingen voor vrouwen die willen gaan besturen of zich meer willen bekwamen in een bestuurs- funktie. In Dirksland wordt in de periode oktober tot en met december 1995 de volgende serie cursussen gegeven: Funktietraining voor nieuwe secretarissen en penningmeesters Deze cursus is bedoeld voor (aanko mende) secretarissen en penningmees ters, die een algemeen inzicht willen verkrijgen van het bestuurswerk van de secretaris en de penningmeester. De cursus duurt vier dagdelen en leidt op voor het certificaat Basis-Bestuurs- vaardigheden voor Secretarissen/Pen ningmeesters. Er is huiswerk verbon den aan de training. Data: dinsdagmorgen van 9.30 tot 12.00 uur op 17 oktober, 7 en 14 november en maandagmorgen 11 de cember 1995. Eigen bijdrage: 25,- per deelnemer. Algemene Bestuurstraining en Presentatie Deze cursus is bestemd voor leden van plaatselijke afdelingen van vrou wenorganisaties, die hun bijdrage aan het besturen van de afdeling willen vergroten. Door middel van intensieve en praktische oefeningen wordt in deze cursus geleerd om het beleid te Heeft u ook wel eens de indruk dat er in deze drukke tijd weinig tijd overblijft om te zingen ter ere van God? Al de bekende psalmen, gezangen en andere geestelijke liederen worden alleen nog tijdens de zondagse kerkdiensten gezongen. Omdat wij weten dat er nog veel mensen zijn die graag zingen, en de bekende liederen nog niet vergeten zijn, wordt er D.V. donderdag 1 juni a.s. in de Gerefor meerde Kerk te Ooltgensplaat een koor- en samenzangavond georganiseerd. De samenzang die zal bestaan uit bekende psalmen, gezangen en liederen uit de bundel van Johannes de Heer, zal afge wisseld worden met deklamatie. Aan het einde van de dienst zal een kol- lekte worden gehouden. De opbrengst hiervan zal bestemd zijn voor de aktie 'CT-scan ziekenhuis Dirksland'. De organisatie is in handen van C.G.Z.V. 'Jubilate' en j.k. Jehosua', beiden uit Ooltgensplaat. De avond begint om 19.30 uur en u bent van harte welkom! presenteren en te verdedigen. Daarbij is het nodig om spreekangst te over winnen en wordt veel aandacht ge schonken aan het spreken in het open baar. Er is huiswerk verbonden aan deze training. Deze opleiding duurt 7 dagdelen en leidt op voor het certifi caat Basis-Bestuursvaardigheden Presentatie voor Bestuurders. Data: donderdagmorgen van 9.30 tot 12.00 uur op 2, 16, 23, 30 november, 7 en 14 december en dinsdagavond 19 december. Eigen bijdrage: 40,- per deelnemer. Verhêiat uit de eerste jaren van de Middernacht zending mÊÊBÈBUjmmmjmm -47- „Marie is bij mij thuis, hoor", zei hij vriendelijk. „Zij verlangt naar u. Ik heb niets meer te zeggen. Maak u nu verder niet ongerust. Als God wil, is zij gered. Niet alleen voor dit leven, maar bovenal voor de eeuwigheid. Er is binnen in dat kind iets gaande. En daar moeten we ver der afblijven. De Heere weet wel, hoe het met haar moet. Met Zijn hulp hebben wij haar mogen redden uit een afgrond, die haar voor haar leven had bedorven. God is Zijn werk begonnen. Hij zal het voortzetten. De tijd zal leren, hoe". In de huiskamer van Horringa zat Marie, in gezelschap van de vrouw van de Middernachtzendeling, die op raadsel achtige wijze verdween, toen het drietal arriveerde. En Sinke kwam niet in het vertrek. En Horringa vertoonde zich niet. Daar waren alleen een moeder en een dochter. En niemand heeft ooit geweten, wie van beiden het hevigst heeft geschreid. „Ik heb niet veel meer te vertellen na wat ik u geschreven heb", zei Horringa tot Sinke, die hij in zijn kamer had getroond. „U weet de droeve histo rie. Dat kind heeft een onzettende les ontvangen, die haar haar gehele leven zal heugen. De zonde laat zwarte vlekken na, ook al komt de genade Gods in haar wonen, wat ik vurig hoop, maar waarvan nu natuurlijk nog niets valt te zeggen. Hebt u al een idee, wat er verder moet geschie den?" „Eerlijk gezegd, nee", verklaarde Sinke. „Haar moeder wil haar nu meenemen naar huis. Dat kan natuurlijk. Ik heb gezegd, dat we er met u over praten zullen. Ik weet niet, of dat goed is. Maar zo ja, wat dan? Zij kan vanzelf niet thuis blijven op de duur". „Ik kan mij voorstellen, dat de moeder met haar wil terugreizen. En als Marie het wil, zal ik mij niet verzetten, dat spreekt vanzelf. Ik vermoed echter, naar ik begrepen heb uit haar woorden, dat zij liever niet wil. Zulk een trots karakter is niet ineens gebroken, Sinke!" „Nee", schudde de boer het hoofd. „Zij kan er nog genoeg last van hebben". „Goed begrepen. En nu moeten wij in elk geval niet forceren, naar mijn mening. Marie moet eens een half jaartje of zo in retraite. Ik heb naar onze inrichting in Zetten geschreven. Elke post ver wacht ik antwoord. Er zal wel plaats zijn. Dan moet zij in die goede omgeving eens tot rust komen. Laat zij er maar eens een maand of zes vertoeven, dat kan geen kwaad. Daarna kunnen we verder zien. Ik ontvang uit Zetten dan geregeld rapporten, ga er ook weleens heen, om met haar te praten. Dacht u dit niet het beste? Of u moet een ander voorstel hebben". „Nee, nee, ik wist het niet. U hebt het wel goed voor", haastte Sinke zich te zeggen. „Ik begrijp alleen niet.Hij zweeg. „Wat begrijpt u niet?" „Dat u al dat werk doet! Wat hebben wij u al een last bezorgd!" Horringa glimlachte flauw. „Dit behoort tot mijn taak. Die is zwaar. Je maakt altijd kennis met ellende en de meest vreselijke gevol gen van de zonde. Maar God maakt die taak toch ook weer licht. Het is immers werk tot redding van zondaren? Een geval, als dit, hoe droef ook, geeft weer moed, om verder te gaan met het werk. Want hier mag naar alle waarschijnlijkheid gezegd wor den, dat er volkomen redding is gebracht! Er zijn zoveel andere gevallen, die pijn veroorzaken en waar wij machteloos tegenover staan, omdat de betrokkene niet wil. Verleden jaar had ik een geval met een meisje, even oud als Marie, de bijzonder heden doen er nu niet toe. Dat dwaze kind heeft hier gezeten, menigmaal. Ik heb haar het goede voorgehouden. Ik heb haar gesmeekt, haar leven vaarwel te zeggen. Op de duur moest dat spaak lopen. Zij heeft niet willen luisteren. Van de ene poel van ongerechtigheid kwam zij in de andere. Thans ontmoeten wij haar - want Klaas Boer kent haar ook wel - op straat. Tot diep in de nacht dren telt zij daar, geeft zich veil aan ieder, die wil. En. die wil, is voor zijn ganse leven ongelukkig, u begrijpt me verder wel. Zie, zulke gevallen, ik noem u er maar één, ontmoedigen, ik wil dat eer lijk bekennen. Dan is er weleens, in een zwak ogenblik, de overweging: zullen we maar niet ophouden; de duivel is ons toch te sierk af. Nee! het is niet waar! Christus heeft satan de kop ver morzeld. Doorgaan! Met Gods hulp. En dan komt God met een geval, als dat van Marie, dat weer moed geeft, om door te gaan. We hebben haar mogen redden uit ontzettende gevaren. Zij is gevallen. Haar val was groot. Maar zij krijgt alle gelegenheid, zich op te richten. En ik geloof dat het gaan zal, al moet er nog heel wat in haar gebroken worden. Maar dat valt te verstaan. Satan laat niet gemakkelijk zijn prooi los! Wij moeten haar omringen met alle mogelijke zorgen, zonder te laten gevoelen, dat wij op haar letten. En dan heb ik hoop, dat dit Marie iets heeft geleerd". In de loop van het onderhoud deelde Horringa nog mede, dat hij de bewuste advocaat met een bezoek had vereerd. Veel verwachting had hij er niet van gehad, maar het kon in elk geval geen kwaad, dat die mijnheer wist, hoe verschillenden op de hoogte waren van zijn levensgedrag. „U begrijpt het natuurlijk wel? Ik werd, toen hij bemerkte, waar ik heen wilde, uit de hoogte te woord gestaan, maar na mijn betoog, waaruit hem bleek, dat ik alles wist, zong hij een toontje lager. Maar.hij is niet voor niets advocaat! Hij zei, dat ik hét nu niet moets laten voorkomen, alsof dat meisje verleid was. Nu, ze was nog al een meisje, om zich te laten verleiden. Hij gaf toe, met haar relatie te hebben gehad, maar die waren er meer, hoor. Moest ik maar eens informeren bij zijn vriend, een luitenant. En nog bij anderen ook. Dat meisje kon zich mooi voordoen, maar het was me een exemplaar! Och, daar is geen praten tegen, dat voelt u wel. Hij liegt er op los. Ik vertrouw Marie volkomen. Zoals zij het heeft verteld, is het ge beurd, ik ben er van overtuigd. Maar wat helpt dat? Ik heb die mijnheer zijn liederlijk gedrag in de meest scherpe woorden onder het oog gebracht, maar hij wees me ijskoud de deur en had geen zedepreken nodig van lieden, die de katjes in het donker knijpen. Zó zijn zulke lieden. Ik ken er wel meer in de stad hier. Geacht door ieder. Maar die het met de moraal zo nauw niet nemen. En die altijd vrij uit gaan. In elk geval zolang er langs de weg van recht en wet met hen niets aan te vangen is. Dat kan veranderen. Ik hoop het. Dan kunnen we althans de droeve gevolgen iets verzachten. Maar voorlopig is dat uitgesloten". Die beiden spraken nog even door, waarna Hor ringa opstond en zei: „We gaan nu eens bij moe der en dochter kijken en praten dan eens rustig over een en ander. Me dunkt: er kan wel een oplossing gevonden worden, die tot zegen van Marie strekken kan". BESLUIT De jaren verlopen. Jaar op jaar. Grol is er nog. En Otdam. En Doorveld. Naar het uiterlijk is er niet veel veranderd. Maar overigens.mensen zijn gegaan en gekomen. Cornelis Sinke heeft het tijdelijke met het eeuwige verwisseld, gaande de weg van alle vlees. En zijn vrouw is ook dood. En zovelen zijn er overleden. Want de engel met de zeis gaat altijd maar rond. Doch de weduwe Lokkerse heeft hij nog niet aan geraakt. Wel twee van haar kinderen. Zij woont niet meer op het dorp. De weg naar Kwadamme op, daar staat een boerderijtje. Op het hek is geschilderd: 'Sursum Corda'. Dat kan zo maar een naam zijn. Maar dat is hier niet het geval. Op dit hek stond vroeger 'Succes'. Maar die kwam vond dat een ver van mooi woord. Hij vond 'zegen' beter. En omdat de zegen van Boven komen moet, liet hij er op schilderen: 'Sursum Corda', het hart naar Boven. Om de waarheid geen geweld aan doen, moet er kend, dat Jaap Folmer geen latijn kent. Hij had dat eens gelezen. En vond het mooi. Dat is alles. Nee, niet alles. Hij vond, dat het precies paste. En daar om gaf hij, toen hij, met behulp van Sinke, de 'ouden', het gedoetje bewonen ging, de schilder' last, de naam van de hofstede te veranderen. Het gedoetje is nu een hofstede geworden. Want Jaap Folmer heeft in de loop der jaren geen succes gehad, maar wel zegen. Bij het hek van 'Sursum Corda' staat een oude vrouw. Met gebogen rug. Zij praat met een jonge tje en een meisje, die spreken van 'Opoe'. „Dèar komme ze", zegt het meisje, in het onver valst dialect van Kwadamme. In de verte naderen een man en een jongen van een jaar of veertien, vijftien. Ze steken de hand al omhoog. Het meisje vliegt naar binnen, waar een vrouw bezig is het eten te bereiden. Het manvolk heeft haast. Het is in het drukste van het seizoen. „Dèar komme ze, moeder". „Mooi, hoor", zegt moeder Folmer. Zij is een struise vrouw van over de veertig jaar. Zij kijkt met een lieve blik naar haar meisje. En dan naar het hek, waar de oude vrouw nog steeds staat te wachten. Dan schudt de boerin, die vroeger Marie Lokkerse heette, de pan met aardappelen. EINDE

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 5