Schaduw 'Binnenhof over voorjaarsnota Na 38 jaar nam P. de Man afscheid van Dirkslands Rabobank Uitslag Waterschapsverkiezingeii Waterschapsverkiezingen Geld voor CT-Scan Eclitpaar L. van Oudenaarden-Grootenboer 65 jaar getrouwd Raad Dirksland Gerrit Joppe en Louiza van Es Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 23 MEI 199S In het voorjaar krijgt de gemeenteraad van Dirksland de zogelieten Voorjaarsnota voorgelegd, een tussentijds financieel overzicht dat laat zien hoe inkomsten en uitgaven kloppen met de begroting. De Voorjaars nota is een instrument om tijdig aan te geven op welke punten eventueel uitgaven óf begroting moet worden aangepast. In de raadsvergadering van 18 mei kwam de Voorjaarsnota 1995 ter tafel. Tevredenheid en reserve Algemene tevredenheid was er in de raad over de Voorjaarsnota zelf. Een goed stuic werk met een aardige uitlcomst: de inkomsten en uitgaven lopen over het geheel genomen in de pas met de begro ting. Waardering voor de samenstellers van de nota en voor degenen die er voor ge zorgd hebben dat de gemeente tot nu toe binnen haar budget is gebleven. Aangezien de gemeenteraad overwegend zelf over de gemeentelijke uitgaven beslist was er dus ook reden tot een bescheiden tevredenheid over eigen werk. Het viel niet tegen, maar... was het allemaal wel zo mooi? In de Voorjaarsnota staat vermeld dat in deze nota de resultaten van het Werk voorzieningsschap Binnenhof en de kon- sekwenties van het bij de gemeente in de maak zijnde Wegenbeheersplan buiten beschouwing zijn gelaten. En bij de resultaten van het Binnenhof zat hem voor een aantal raadsfrakties nou net de kneep. Het waren de partijen die niet in het college van burgemeester en wethou ders vertegenwoordigd zijn die zo hun vragen hadden. Namens de RPF sprak de heer Lceflang grote zorgen uit over de financiële ont wikkelingen bij het Binnenhof: „Ik ben er helemaal niet gerust op". De heer Koningswoud (SGP) was het met de heer Leetlang eens en vroeg aan het college van B en W of de meerjaren- begroting niet moest waren aangepast, gehoord de weinig opwekkende berich ten over de tekorten bij het Binnenhof. Het CDA beoordeelde de Voorjaarsnota als een goede en nuttige rapportage. „Maar", vroeg de heer Sandee namens zijn fraktie, „als de heikele punten wel meegenomen zouden zijn, welk beeld was het dan geworden?" Hij beschouwde de Voorjaarsnota als het gemeentelijk huishoudboekje zonder echt moeilijke zaken. Hij had dezelfde vraag als de heer Koningswoud: „Is de rapportage niet te mooi als we rekening houden met wat ons nog te wachten staat?" Zat er niet een addertje onder het gras? De heer Van Prooijen (Gemeentebelan gen) konstatecrde een zekere tevreden heid over het in de pas lopen van de uit gaven. „We proberen het met z'n allen goed te doen", zei hij en hij vond dat het - gezien de nota - aardig gelukt was. Tevredenheid over de uitkomst van de Voorjaarsnota was er ook bij de VVD. De heer Driesprong zei: „De pluspunten zijn hoger dan de minpunten. We zijn op de goede weg". De heer Robijn (PvdA) stelde nuchter vast dat de Voorjaarsnota beantwoordt aan haar doel: kijken of je met je finan ciën in de pas loopt met je begroting. Addertje of krokodil? Burgemeester Boonstra beantwoordde als portefeuillehouder Financiën het kommentaar op de Voorjaarsnota. Hij zei dat hij bij een redelijke mate van tevre denheid over wat er is bereikt toch ook een ondertoon bespeurde van: is het wel zo goed? Zit er geen addertje onder het gras? „Er is gewezen naar het Binnenhof en naar het Wegenbeheersplan", aldus de heer Boonstra. Hij stelde vast dat bij het samenstellen van de nota de stand van zaken op dat moment is gegeven. De resultaten van het Binnenhof heeft de gemeente niet in de hand en de financië le konsekwenties van het Wegcnbeheers- plan zijn nog niet bekend. Er is niets achtergehouden in de Voorjaarsnota. Als de bedragen voor het Wegenbeheersplan anders zouden uitpakken, dan moet de raad zich herbezinnen over de meerjaren- begroting. Dat geldt evenzeer voor de tekorten van het Binnenhof. „Op de mcerjarcnbegroting is twee mil joen gereserveerd voor tekorten van het Binnenhof. Dat is een behoorlijk bedrag, maar hoe lang dat genoeg is weten we niet", zei de heer Btx)nstra en: „Een risi cofonds van twee milj(x;n voor het Bin nenhof. Dat moet het voor de eerste jaren zijn en hoe het dan gaat, weten we niet. Ik weet niet htx; we ons als raad op zul len stellen ten aanzien van het Binnen hof. De heer Koningswoud zei in tweede instantie dat hij ook wel wist dat er geen adder onder het gras zat: „Die ligt er boven op. Ik vraag me af of, als je weet dat er weer al een overschrij ding van vier en een halve ton is (bij het Binnenhof), moet je dan niet kon- sekwent zijn en bedragen aanpassen?" Hij bracht in herinnering dat de SGP- fraktic eerder al gezegd heeft dat twee miljoen te weinig zou zijn. De heer Leeflang zei over het pro bleem Binnenhof: „Ik ben zo bang dat het een krokodil zal blijken te zijn". Twee miljoen is de grens Ook de heer Sandee vcx:lde iets van drei gend onweer bij de redelijk zonnige Voorjaarsnota. „Ik wil niet meteen spre- (vervolg van voorpagina) Direkteur Namens medewerkers en medewerksters van de Rabobankvestiging Dirksland sprak de heer J. Verboom zijn oude baas toe. Augustus vorig jaar heb ik voor een werkgroepje dat deze dag van vandaag zou regelen meteen ja gezegd, want wat is er mooier dan het afscheid van je baas regelen? Maar wat moet ik vandaag zeg gen?" In de eenentwintig jaar die de heer Verboom met zijn baas heeft samenge werkt hebben ze weinig echte problemen gehad, ook al waren de tijden soms woe lig voor bank en personeel. „De problemen die er waren hebben we samen altijd weten op te lossen. U was heel open naar het personeel toe. Af en toe een beetje lastig als het ging om de Nederlandse taal en titelatuur in uitgaan de correspondentie. U hechtte aan be paalde normen en vormen. We hebben u ook nooit bij de voornaam genoemd. Niet dat u zei dat het zo moest, het ging gewoon zo. U was duidelijk de direkteur, in houding en handelen. Een direkteur met gcwd gevoel voor menselijke zaken, vooral ten aanzien van het personeel. U vergat bijvoorbeeld nooit een verjaar dag". De heer Verboom memoreerde de ge slaagde personeelsreisjes en de dia-avon den van reizen die de heer en mevrouw De Man zo graag maakten. „U hebt hard meegewerkt aan een goede sfeer op de bank. U krijgt nu van ons een eigen bank mét gedenkplaat" besloot Verboom en hij bood namens het perso neel een schitterende houten tuinbank De Man thuis In een geestige speech hield Arpieter de Man zijn vader de spiegel van het gezin voor. De kinderen De Man vonden dat hun vader zijn bijdrage aan de maat schappij ruimschoots had geleverd. Hij mocht nu best wat meer tijd aan kinderen en kleinkinderen gaan besteden. Ze had den een kalender voor hun ouders ge maakt met de dagen waarop zij worden verondersteld op te passen op de klein tjes. „Wat meer aandacht voor de familie mag best", zei Arpieter. „Mama was met de bankgetrouwd, maar dat gold voor ons ook". De kinderen hadden al zien aankomen dat papa en mama nu verre reizen zou den gaan maken en daarom hadden ze alle kennissen in Nederland en daarbui ten aangeschreven om hun ouders uit te nodigen. Van alle rcakties hadden ze een enorme landkaart gemaakt. Een wegwij zer vermeldde de meest uiteenlopende bestemmingen, tot in Afrika, Aziëa en Australië toe. V(X)r de tijd dat de heer en mevrouw De Man thuis zouden zijn kregen ze van hun kinderen tuinstoclcn die ze zelf in elkaar moesten zetten. Volgens Arpieter kon dat wel eens een poosje duren en zou dat zijn ouders van het reizen af houden. ,,Dat is onze manier om te zeggen dat we jullie liever hier bij ons houden". Piet de Man zelf In zijn dankwoord zei de heer De Man relativerend: „Als ik dat allemaal zo ge hoord heb zijn er nauwelijks beter op de wereld. Ik wens mijn opvolger veel suc ces". In zijn terugblik op 38 jaar werk bij de Dirkslandse Rabobank begon de heer De Man bij iets dat hem ook in 1957 over kwam. „Het beste dat me kon overko men, een kennismaking met Janny. Een andere kennismaking, want wc kenden elkaar al langer. In 1962 zijn we ge trouwd. In die tijd volgde je een oplei ding op eigen kosten en in eigen tijd. De opvoeding van de kinderen is veel op Janny neer gekomen. Ze heeft altijd ach ter me gestaan. Ik heb ook waardering voor de kinderen. Allemaal bedankt, ik hou van jullie. En dan de bank. Daarmee bedoel ik de oude Rabobank Dirksland, 'mijn' bank dus.Bij de bank gaan werken was een hele stap als je een creatief beroep ge dacht had. Ik heb geprobeerd de bank een eigen gezicht te geven, zowel naar binnen als naar buiten. Ik heb de eigen identiteit van de bank willen behouden". Daarbij was de rolverdeling met het be stuur optimaal geweest en had de heer De Man zijn medewerkers beschouwd als volwassen men.sen met een eigen me ning en een eigen verantwoordelijkheid. „Ik heb veel kunnen delegeren aan Jan Verboom en anderen". ken van stilte voor de storm, maar de laatste raadsvergaderingen zijn vrij tam. Als je bijna zeker weet dat er zaken op je afkomen, moet je daar dan geen rekening mee houden?" De heer Robijn zag het anders: „Als je in de pas loopt met de begroting is de Voorjaarsnota goed. Als er dingen op je af komen, moeten posten worden bijge steld in de volgende begroting die we gaan vaststellen." De burgemeester was het eens met Robijn, kijkend naar de primaire funktie van de Voorjaarsnota. Daarnaast wilde de heer Boonstra geen onduidelijkheid laten bestaan over het Binnenhof-risico fonds van twee miljoen op de meerjaren- begroting. „Die twee miljoen was een signaal! Twee miljoen en dat is het! Als het daar niet mee kan, dan zullen we als raad heel indringend moeten bekijken wat we met het Binnenhof willen. Meer dan twee miljoen mag het Dirksland niet kosten. Op het moment dat twee miljoen niet toereikend is om de tekor ten van het Binnenhof op te vangen, dan moeten we als raad een duidelijke uitspraak doen. Dan moeten we ons fundamenteel bezinnen op de vraag: hoe nu met het Binnenhof? Ik vind - en dat is dan mijn persoonlijke mening - dat het voor de gemeente niet door kan gaan op een weg die steeds kapitale tekorten geeft. Dat is niet verantwoord, vind ik. Twee miljoen is de grens. Vandaar dat de mcerjarcnbegroting niet is aangepast." Met name de SGP was blij met deze dui delijke uitleg van de grens van twee mil- jtx;n vcx)r de tekorten van het Binnenhof, waar het de gemeente Dirksland betreft. Bodemonderzoek Eén van de andere agendapunten waar mee de raad werd gckonfrontccrd was een voorstel om ruim 38.000 ter beschikking te stellen voor een bode monderzoek op de sloopterrcintjes aan de Eerste Stoofweg. In 1988 heeft daar een oriënterend bodcmonderzwk plaats gevonden. De verontreiniging die daarbij werd aangetroffen was van dien aard dat toen een nader onderzoek in het kader van de Wet Bodembeschenning noodza kelijk werd geacht. Dat ondcrztxïk zal nu op korte tcmiijn plaatsvinden. Het betreft een gemccnlelijlc terrein. Onderzoek en eventueel volgende sanering kunnen de gemeente aardig wat gaan kosten. „Gaat de verontreiniging daar ondertus sen gewoon door?", vroeg de heer Robijn. Ook de heer Van Prooijen vroeg of de verontreiniging in de tussentijd d(X)r kon gaan. Wethouder Eshuis (PvdA) had het er niet zo gemakkelijk mee. „In een vorige col- legeperi(xle zijn we txik al bezig geweest De mens centraal De klanten ncx;mde de heer De Man de belangrijkste groep bij het bankwerk. „Er werd me wel eens gevraagd of het niet moeilijk is in eigen dorp bankdirek- teur te zijn. Maar ik dacht altijd: Doe maar gewoon, probeer je niet belangrij ker te vcxïlen dan anderen. Met de klan ten heb ik meestal prettige kontakten gehad. Vr(x;gcr meer dan nu, als gevolg van de verzakelijking van de maat.schap- pij. Banktrouw komt vaak minder voor dan je had verwacht". Hcxjwel hij soms als 'dwarsligger' werd betiteld heeft De Man de kontakten met de collega's in de bankorganisatie als g(x:d ervaren. „De Rabobank heeft een nieuw beeld merk waarin de mens centraal staat, voor mij is dat niet nieuw. In een ccxiperaticve organisatie staat de mens immers cen traal. Daarom moet de Rabobank, een prachtige organisatie met 600 dochters als Rabomoedcr in overleg met haar dochters omgaan - het moeten geen dic taten worden - om onze klanten tevreden te stellen". Over de fusie die heeft geresulteerd in de Rabobank Westflakkee: ,,Ik sta nog steeds achter de fusie. Praten over fusie is gemakkelijker dan het uitvoeren ervan. Het komt vast goed, maar forceer het niet. Laat de bank warmte uitstralen". Dirksland „Ons dorp heeft niet altijd de wind mee gehad", aldus de heer De Man. Des ondanks is het niet het minste van het eiland. Hier staat het ziekenhuis bijvoor beeld. En we kunnen in elk geval fees ten, dat hebben wc op 5 mei gezien. De scheidingslijnen in ons dorp zijn op die dag vervaagd en ik hoop dat dat een keer voorgoed gebeurt. Mijn eigen overtuiging sluit niet aan bij de meeste in Dirksland, maar ik heb wel andere overtuigingen gcrcspektccrd. Ik draag Dirksland een warm hart tcx;". Hij dankte voor de woorden van waarde ring die hij deze middag te horen had ge kregen en sprak zijn spijt uit over het feit dat zijn collega Braber van de Rabobank Ouddorp er wegens ziekenhuisopname niet aanwezig kon zijn. Eerlijk gezegd is Piet de Man nu blij dat hij met zijn werk op kan houden en dat hij op een normale manier kan gaan vut ten. Achtendertig jaar werk aan de Dirks lands bank werd in 'de Schakel' afge rond met een gemeenschappelijke toast op een nieuwe tijd voor Piet en Janny de Man. met sanering van die aktiviteiten. In een aantal gevallen is een regeling getroffen on zijn de aktiviteiten gesaneerd." De verontreiniging mag niet doorgaan, /ei de wethouder. „We zullen de milieu dienst er zeker op wijzen dat we willen ucten of daar dingen gebeuren tegen de afspraken en de regelingen." olgens de heer Van Prooijen was er sprake van een ernstig tekort van de jiemeente. Het leek hem dat de vervui ling ter plaatse sinds 1988 alleen maar is toegenomen. „Het lijkt of de wethouder er nooit geweest is. Er liggen grote vuile plassen, het is daar een rommel." Gemeentelijk terrein Van Prooijen stak zonder meer de hand in de eigen boezem bij de gemeente, die naar zijn mening de zaak had laten lig gen. Wethouder Eshuis toonde zich onaange naam getroffen door de opmerkingen van Van Prooijen. „Ik rijd ook wel eens daar in de buurt en ik heb het gevoel dat het niet klopt. Alleen: de milieudienst dient er een formeel rapport over op te stellen. De milieudienst is overbeladen maar die zal denken: Het is toch al ver vuild, het moet toch gesaneerd worden en het heeft niet de hoogste prioriteit. Natuurlijk weten we er van, we doen niet alsof er niets aan de hand is, maar het college wil het in pragmatisch perspek- ticf zetten", aldus de heer Eshuis. Burgemeester Boonstra stelde voor om uit een oogpunt van orde nu het krediet voor het bodemonderzoek te bespreken en over het sloopterrein verder te praten m een commissievergadering. Van Prooijen: „Heel diplomatiek, voor zitter, maar ik wil toch de wethouder voorstellen om morgen de milieudienst te vragen een kijkje te gaan nemen. Overal elders op het eiland is de milieu dienst punktueel bezig. Dan moet men ook op die plaatsen gaan kijken en rap port uitbrengen." Lof voor inwoners De heer Van Prooijen was aangenaam getroffen door de inzet en gemeen schapszin in de gemeente in de afgelo pen feestelijke weken van koninginnedag tot en met de herdenking van de bevrij ding. „Voorzitter, kunt u dat namens de gemeenteraad kenbaar maken aan de bevolking?" Burgemeester Boonstra: „Het is duidelijk dat de inzet van de bevolking in de eerste weken van mei hogelijk gewaardeerd wordt door de gemeenteraad. Wellicht kan dat via de aanwezige vertegenwoor digers van de pers aan de mensen bekend worden gemaakt." De vertegenwoordiger van deze krant heeft dat hierbij graag gedaan. Gisteren - maandag - heeft in het Waterschapshuis de telling plaatsgevonden van de bestuursverkiezing die tot vorige week woensdagmiddag 12.00 uur werd gehouden. Er bleken door het schap 20.677 schriftelijk uitgebrachte stemmen te zijn terugontvan gen, zijnde 58,84% van het totaal aantal verzonden stembiljetten. De volgende personen krijgen, op grond van het op hen uitgebrachte aantal stemmen, zitting in de Verenigde Vergadering. Namens de categorie Ongebouwd: J. van der Wende362 D. C. Goekoop255 C. Stehouwer178 A. E. Struik159 Th. L. Jacobs145 J. A. van Nieuwenhuyzen .130 A. van Es118 A.Schrier108 P. A. v.d. Giessen99 B.C. van Es84 D. van Loon84 J. van Rossum80 Namens de categorie Qehouwd: J.Klepper456 T. C. Both-Verhoeven..3I2 Joh. Troost252 W. Balde249 H.A. Mijs238 P. C. H. Noordermeer ..233 M.Koese207 A.J. Schouten189 J. v.d. Vlugt183 C.Quist174 M. Villerius171 S. C. Poortvliet160 Namens de categorie Ingezetenen: A. v.d. Wende2314 G. Joppe1440 J. H. Kalle1020 H.P. Koese-Non...973 C. van't Zelfde945 W. den Eerzamen..896 danken hun vele kiezers voor het in hen gestelde vertrouwen. OUDDORP - De stichting motorsport promotie organiseert veel bingo's op Goerce-Ovcrflakkee. Enkele keren per jaar doen zij dit voor een ander doel dan voor zichzelf. Zaterdag 13 mei draaiden zij één ronde voor de CT-Scan ten be hoeve van Ziekenhuis Dirksland. De honderden bezoekers van Goeree-Overflakkee en velen van ver buiten het eiland kochten een extra kaartje voor het goede doel. Er kwam totaal 1035,00 binnen wat door het bestuur is afgerond naar 1100,00. Er is op dit moment al ruim 350.000,- binnen voor de CT-Scan. Volgens dokter Huisman is de voorbereiding gestart, dit houdt in dat de plannen voor de verbou wing van de röntgenafdeling zijn aangevraagd. De gehele procedure is gestart en als alles meezit dan is eind dit jaar de CT-Scan er. Het volgende goede doel waar de stichting voor draait is de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij op zaterdag 29 juli a.s. MELISSANT - Toen de jeugdige Leen van Oudenaarden uit Melissant z'n dienstplicht ver vulde, bij 't paardevolk in Den Haag, had'ie z'n centjes altijd nog zuur moeten verdienen en hij zou 't niet hebben gewaagd ook maar één dubbel tje over de balk te gooien. Toch heeft'ie toen van zich zelf, in uniform, met z'n paard een mooie foto laten maken, een echt mooie foto...! Z'n geliefde, Maria Grootenboer, landarbeidersdochter uit Melissant, heeft daar vast een afdruk van gekregen, want Leendert was haar prins op het witte paard. Nóg, ruim 65 jaar later, staat die foto te pronk op de kast in Binnenweg 52, waar het briljanten echtpaar al bijna een halve eeuw woont, 65 jaar al zijn ze gelukkig getrouwd en gistermor gen kregen ze te dier gelegenheid burgemeester en mevr. Boonstra op bezoek. Het burgemeesterspaar op de bank en de echtelieden op de eigen stoel, echte praatstoelen bleken dat te zijn. Want honderduit hebben ze verteld hoe Leen - na z'n drukke werk op 't land - 's avonds drie kwartier op vrij ersvoeten naar 't landarbeidershuisje liep om Maria (Riete in Melissant) thuis te brengen, over dat ze trouwen en de eerste jaren meer zwarte-, dan witte sneeuw zagen, al kostte 't huisje aan de Achterweg ook maar 1,25 per week. „En tóch zong ik gewoon m'n versje" herinnert de nu 87-jarige bruid zich en ze waren gelukkig, met elkaar en met de 4 kinderen die geboren werden, al kenden ze dan ook geen luxe. Het kroost de luiers omdoen is dhr. van Oudenaarden niet vreemd geweest, dat had hij thuis, al zo dikwijls gedaan, voor z'n hardwerkende moeder. Het trouwcadeau dat Leen van z'n vader kreeg was een zeis. Als'ie dan de dijk maaide droeg'ie één laars en één schaats waarmee hij zich in het talud .schrap zette, nee, luxe heben ze niet gekend, maar ze waren tevreden en 't is allengs beter geworden. Leen die van hard werken wist is later in de bouw gaan werken en nóg had'ie dan z'n 'dorden juun'. Nu zijn ze samen oud geworden, hij 88 en zij 87 jaar en nóg zijn ze gelukkig samen, al is de ouderdom, vooral wat dhr. van Oudenaarden betreft, met wat gebreken geko men. Overdag komt hij nauwelijks meer uit z'n stoel en dat bindt ook mevr. van Oudenaarden aan huis, al zou ze d'r best wel eens uit willen, naar de kinderen bijvoor beeld, maar dhr. van Oudenaarden heeft z'n vrouw maar 't liefst dicht bij zich waardoor ze haast de deur niet meer uitkomt, „'k Hao 'm altied verwend", zegt ze, maar anderzijds doet het haar toch ook deugd dat haar man zo op haar aanwezigheid gesteld is. 't Is trouwens heel gelukkig dat ze alles nog zelf kan bedisselen, ze kookt nog graag het dagelijks potje al wordt dat niet meer met zoveel graagte aangeroerd als vroeger het geval. Bruid en bruidegom stammen elk uit een gezond geslacht, van haar leven nog zussen in zelfs hoge ouderdom en dhr. van Oudenaarden heeft nog 2 broers en 3 zussen die ook de jongsten niet meer zijn. „We zijn nog redelijk gezond, wat hebben we te klagen?" is beider besluit.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 2