Rabobank iets minder winst, meer vorderingen op cliënten Na 38 jaar nam P. de Man afscheid van Dirkslands Rabobank Stellendam zwaaide dokter Van Rijswijk node uit 3^ B Direkteur die gewone Dirkslander is gebleven Vroege-YOgelexcursie Tweede Pinksterdag Beach volleybaldag Doopsgezinde Gemeente Ouddorp 67e Jaargang C0^^ DINSDAG 23 MEI 1995 No. 6403 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 833 92. FAX (01870) 85736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,25 JAARABONNEMENT 55,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 OOLTGENSPLAAT/ STAD a/h HARINGVLIET Volgens het Jaarverslag 1994 van de Coöperatieve Rabobank BA Ooltgensplaat/Stad a/h Haringvliet is de nettowinst over genoemd boekjaar 3.000 lager dan in 1993; 64.000 in 1994 tegenover 67.000 in 1993. Bij de uitgezette middelen steeg de vorderingen op cliënten van 56.386.000 in 1993 naar ƒ62.131.000 in 1994. Minder spaarrekeningen Volgens de balans zit er in de toever trouwde middelen, bestaande uit spaar- am gelden en ande ''e schulden aan cliënten een gering ve schil: 58.043.000 in 1993 tegenove- 57.034.000 in 1994. Het aantal leningen steeg van 553 in 1993 naar 593 in 1994. Het aantal reke ning-couranthouders steeg van 2107 in 1993 naar 2161 in 1994. Weinig verschil zit er in het aantal leden, 452 in 1993 en 449 in 1994. Groter is het verschil in aantal spaarrekeningen. In 1993 waS het aantal 3343 en in 1994 3130. Aan balanstotalen vermeld het jaarver slag een bedrag van 79.380.000 in 1993 en 77.770.000 in 1994. Op voor stel van het bestuur zal de nettowinst over 1994 aan de algemene reserve wor den toegevoegd. Verder meldt het besmur dat men al met al kan terugzien op een bevredigend jaar. Met name wordt genoemd de grote inzet van direktie en medewerkers(sters). Dankzij hun flexibiliteit en toewijding konden noodzakelijke veranderingen worden doorgevoerd en kon de prakti sche dienstverlening van de leden en cliënten verder worden verbeterd. Vergadering Hedenavond, dinsdag 23 mei 1995, zal om 20.0Ó uur in de zaal van Hotel Café Restaurant 'De Hobbelpaarden', Kaai 1 te Ooltgensplaat de Algemene Vergade ring worden gehouden. De agenda ver meld bespreking en vaststelling van de jaarrekening 1994 en verkiezing van een lid van het bestuur. Aftredend is de heer P. H. van Rossum, die herkiesbaar is en door het bestuur kandidaat wordt gesteld. Beach volleybal liefhebbers, toeschouwers en spelers kunnen tweede Pinksterdag volop aan de slag tijdens het tweede regionale beachvolleybal toernooi. Dus sportieve vrou wen en meisjes, mannen en jongens uit de regio: zin in een gezellige sportieve tweede Pinksterdag? Schrijf dan snel een team in. Teams bestaande uit twee spelers kunnen zich aanmelden op tel. (01883) 25129 of 13935. Heb je nog nooit aan beach volleybal gedaan dan is het u juist een leuke gelegenheid om het eens te doen. Iedereen kan en mag mee doen; er wordt in verschillende poules gestre den. Het toernooi wordt gespeeld op het strand bij de nieuwe strandtent Hallo Beach aan de zoute kant van de Haringvlietdam, bereikbaar vanaf de parkeerterreinen bij de Haringvlietdam en dan het wandeltunneltje onder de dam door naar de Noordzeekant van de dam. De wedstrijden beginnen om 11 uur. Op zaterdag 17 juni D.V. is er weer Kringloopmarkt nabij de kerk aan de Dorpstienden. Op de drie zaterdagen tot die datum komen wij graag langs om spullen bij u op te halen. Een telefoontje is genoeg. De nummers: (01878) 1173, 1617 of 1363. Tot ziens op de kringloop- markt. Vrijdag 19 mei 1995 nam de heer P. de Man afscheid van de Rabobank Westflakkee. In het Verenigingsgebouw De Schakel in Dirksland was er 's middags een drukbezochte bijeenkomst voor familie, vrienden en relaties. In een hartelijke sfeer werd de heer De Man uitgeluid als direkteur van de Rabobank Dirksland. Want dat was bijna veertig jaar 'zijn' bank. Met die bank stond hij midden in de gemeenschap van zijn geboorte plaats en deed hij zijn werk met grote betrokkenheid. De bank van Piet de Man Alle sprekers die het woord tot de heer De Man richtten noemden diens betrok kenheid bij werk en gemeenschap. De voorzitter van het bestuur van de Rabo bank Westflakkee, de heer R. van Putten, was eerder voorzitter van het bestuur van de Rabobank Dirksland. De Rabobank Dirksland ging onlangs op in een gefu seerde Rabobank WestflaWcee. De heer Van Putten sprak als eerste de scheidende direkteur toe. Hij beschreef Piet de Man als één van het uitstervend soort direkteuren: de gewone jongen die in zijn eigen gemeente bij de bank gaat werken en daar alles meemaakt. „Als het aan jou zelf gelegen had was je nooit bankier geworden. Piet. Na de HBS dacht je je te gaan wijden aan je eerste liefde, de fotografie. Je moeder zag de toekomst in die branche niet zo zitten. Zij heeft aangedrongen op een sollicitatie en zo trad je in 1957 bij de bank in dienst als iemand die niets van bankzaken wist. Je hebt pijlsnel carrière gemaakt". Ondanks het feit dat in het streekplan Dirksland bestemd is als groene gemeen te wist de heer De Man de bank tot een steeds hoger balanstotaal te doen stijgen. „Waar andere banken de gemeente ver lieten, is onze bank er onder jouw leiding in geslaagd een marktaandeel te verwer ven dat voor sommige branches de 100% benadert; mede door de enorme betrok kenheid bij de gemeenschap. Je bent een gewone Dirkslander gebleven. Je spreekt de taal van velen en geeft veel steun aan verenigingen, evenementen en dergelij ke. Zodoende wordt de Rabobank wel aangeduid als 'de bank Piet de Man'. Rabospeld in goud „We hebben meer dan vijfentwintig jaar samengewerkt. Je hielp nieuwe bestuurs leden thuis te raken in het reilen en zei len van de bank. Er was een open com municatie met de beheerscolleges. Je kreeg en gaf ruimte voor optimaal funk- tioneren". Graag had de heer De Man de veertig jaar volgemaakt, wist de heer Van Put ten. „Maar toen de omstandigheden gun stig waren voor fusie heb je dat proces niet in de weg willen staan. Het was een moeilijke beslissing voor je, maar toen je eenmaal had besloten heb je je volledig ingezet voor de fusie". De heer Van Putten betrok in zijn waar dering voor het werk van de heer De Man ook mevrouw De Man: „Janny je hebt altijd vierkant achter Piet gestaan", en hij besloot: „Piet, ik ga je een onder- scheiding geven. Ik weet hoe je over on derscheidingen denkt, maar deze speld kun je gerust aannemen, hij is zonder aanzien des persoons". Voor achtender tig jaar trouwe dienst kreeg de heer De Man de Rabospeld in goud. En voor zijn eerste liefde, de fotografie, een video camera met recorder. Plaats in de gemeente Burgemeester Dr. D. Boonstra van Dirks land noemde de goede relatie tussen de bank en de gemeente. Hoewel de Rabo bank niet de huisbankier van de gemeen te is, gaan de gemeentelijke belastingen via de Rabobank. „Ik ben best blij met de bank op de hoek" zei de heer Boon stra en hij vond het belangrijk dat de bank in Dirksland een volwaardige bank blijft. De burgemeester stond stil bij de natio nale herdenking van de in Dirksland ge boren schrijver Willem Walraven een paar jaar geleden. „Dat evenement was nooit zo'n succes geworden zonder de financiële steun en rugdekking van de Rabobank". De houding van de heer De Man ten aan zien van de Walravenherdenking was illustratief voor zijn opstelling ten op zichte van evenementen in de gemeente Dirksland. „Ik ben blij en erkentelijk voor die betrokkenheid". Burgemeester Boonstra noemde onder meer de betrok kenheid van de heer De Man bij de zwemclub, de stichting Triathlon, de oudercommi^sie van de openbare lagere Ze hadden 't elkaar heel anders gegund, de Stellen- damse huisarts dokter Van Rijswijk (53) en z'n patiënten. Wat mooiers in elk geval dan het afscheid dat vrijdagavond genomen moest worden met hoeveel liefde 't ook was glans gegeven. De dokter is ziek geworden; een vervelende vorm van kanker, heeft hij geschreven aan zijn patiënten met wie hij 21 Stellen- damse jaren heeft gedeeld. Voor de Stellendammers had nog lang geen punt hoeven te worden gezet. Ook niet voor de dokter trouwens. In de uitgesproken waarde ring kon veelvuldig beluisterd worden met hoeveel kennis en ambitie dhr. Van Rijswijk zijn werk heeft gedaan, met hoeveel betrokkenheid ook maar aan dat laatste zou 't gaan schorten, vreesde hij en dat heeft dhr. Van Rijswijk z'n patiënten eerlijk meegedeeld, „'t Zou me aan concentratie gaan ontbreken." Dus was er het afscheid vrijdagavond, van een blijmoedig mens gelukkig, die hoopt nog lang temidden van zijn Stellendammers te mogen wonen. Eerst waren er dokters kollega's uit de huisartsenpraktijk en uit het ziekenhuis. Uit hun midden klonk de teleurstelling over het te vroege afscheid. „Hij heeft geen jack-pot gewonnen of bereikt geen positieverbetering, allemaal niet van toepassing, en dat knaagt", liet dhr. G. J. Wieringa uit Middelhamis weten. Kollega Van Rijswijk zal worden gemist, zo werd uit vorenbe doelde kring verzekerd, hoezeer ook wordt geloofd dat de nieu we dokter De Vries 't best zal doen in de Stellendamse praktijk. Dokter Van Rijswijk werd, ook uit de kring van z'n medewer kers een 'zeer verdiende' periode van rust toegewenst na al die jaren waarin hij 'goed, eerlijk en kritisch' heeft gefunktioneerd, wat een zware dienstbelasting zal hebben betekend. Mooie woorden en mooie cadeau's waren het, twee mooie vouwfiet sen voor achterop de camper, goed bedoeld en graag gegeven, „maar zonder uitzondering zijn we van mening dat het afscheid te vroeg komt", betreurde gynaecoloog dokter Vreuls. Dokter Van Rijswijk en z'n gezin, liefhebbers van kuituur en muziek, werden zelfs vergast op een mini-concert door 'De Hoop' dat, al twee keer landskampioen, binnenkort weer aan het KNF-concours deel zal nemen. De burgerij. De burgers zijn in drommen naar 't Haegse Huus gekomen om de dokter en z'n gezin van hun genegenheid blijk te geven. Vele honderden handen werden geschud en heel soms werd de dokter even aan 't hart gedrukt, zó mooi was het afscheid. Bart Noorthoek kon daar namens 't gevormde comité een extra dimensie aan toevoegen toen hij als spreekbus van de burgerij fungeerde, de burgerij temidden van wie dokter Van Rijswijk zich heeft thuisgevoeld en met wie een band is gegroeid. Samen met z'n comité-genoten kon dhr. Noorthoek dokter en mevrouw Van Rijswijk een reischeque ter waarde van 5750,- aanbieden. De bestemming zal later worden bekend gemaakt, 't Zou best Ghana kunnen zijn, waar dokter en mevrouw Van Rijswijk hebben gewerkt voor ze naar Stellendam kwamen. „Een soort arts zonder grenzen", zei wethouder Visser, toen hij namens het gemeentebestuur dokter Van Rijswijk een dank woord toevoegde voor al het gedane werk in de gemeenschap waarin hij ingeburgerd is geraakt, 't Is de heer Vissers hoop dat dokter Van Rijswijk, die zoveel pijn verzachtte, ook gene zing zal vinden zodat hij nog vele jaren, in ruste, in de gemeenschap van Stellendam zal mogen wonen. Dokter Van Rijswijk heeft z'n dankwoord maar liever kort gehouden, 't Zat 'm niet in de lengte -, maar in de diepte ervan omdat het richting medewerkers en richting patiënten ging met wie het kontakt zal worden gemist. „Want ik werkte met ont zettend veel plezier", verzekerde de dokter, dankbaar om de hem geboden receptie waarop dat allemaal gezegd kon wor den. „Ik hoop nog lang in jullie midden te zijn!" school, de VVD en de Stichtingsraad van het Dirkslandse ziekenhuis. Hij waardeerde de heer De Man als een integer, duidelijk en direkt persoon met een gezonde kritiek. Namens de gemeen te bood de burgemeester de heer en me vrouw De Man een gezellig dineetje aan. Bekend in Rabo-organisatie Uit naam van de hoofddirektie en de raad van beheer van de Rabobank sprak drs. K. J. Merk, regiodirekteur van Rabo bank Zuidwest Nederland. Hij keek terug op de ontwikkelingen in het bankbedrijf, op de vernieuwingen in de Rabo-organisatie. „Piet was tweeëntwintig jaar toen hij in 1957 bij de bank begon. 1957 was het jaar dat men met de EEG begon, het jaar dat de Spoetnik 2 met een hondje de ruimte in ging. Dat hondje heeft het niet overleefd. Piet startte in hetzelfde jaar, dat is duidelijk beter gegaan". Volgens de heer Merk waren het twee verschillende bankwerelden, die van toen en die van nu. Al was je op alle ont wikkelingen niet geselekteerd, toch werd er van je verwacht dat je die ontwikke lingen door kon maken. „Piet de Man heeft als manager uiterst integer, uiterst loyaal gefunktioneerd, verschrikkelijk sterk betrokken bij de Rabobank en de Rabo-organisatie. Posi tief kritisch, soms best erg kritisch. Iedereen wist wat je van de zaken dacht. Piet en dat kon je doen zonder de ver houdingen te beschadigen. Daarom is je vaak gevraagd in allerlei commissies plaats te nemen. Binnen de organisatie ben je bekend en gekend. Namens de hoofddirektie, raad van be heer en mijn eigen club bied ik je deze gouden pennenset met inscriptie aan voor een gouden toekomst in goede ge zondheid met Janny en de kinderen en kleinkinderen". Een collegiale collega Drs. J. de Waard, voorzitter van de Ver eniging Direkteuren Rabobanken Kring Zeeland Delta, herinnerde zich de eerste vergadering van de VDR die hij als jon kie bezocht. Dat was in Dirksland, bij de heer De Man. „Een stijlvolle man, vond ik, waarvan ik me afvroeg waarom hij zijn hele leven in zo'n dorp was blijven zitten. Later heb ik dat beter begrepen". De heer De Waard was de heer De Man, die voorzitter was van de regio-VDR en ook in het hoofdbestuur zat, gaan be schouwen als zijn geestelijk vader in VDR-land. „De manier waarop hij dat deed sprak me zeer aan". De vele funkties in het VDR-bestuur had de heer De Man met grote betrokkenheid en in een kritische rol vervuld. „Je was een bindend element, kon struktuur aan brengen. Je was loyaal en integer, demo cratisch, bereid tot compromis. Een col legiale collega. Je moet bij de bank een goed thuisfront hebben gehad om zulke funkties te kunnen vervullen. Je hebt een goed carrière gehad en je weet op tijd te stoppen. Je bent nog sterk genoeg om iets anders te doen. De Bel gen noemen dat 'de derde leeftijd'. Ik doe je namens de VDR een enveloppe cadeau". (vervolg op binnenzijde van dit blad) Op Hemelvaartdag 25 mei organiseert de Vereniging voor Natuur- en Landschaps bescherming haar traditionele vroege- vogelexcursie. Deze excursie is in de loop der jaren een begrip geworden en trekt altijd veel belangstelling. Men kan onder leiding van deskundige gidsen kennismaken met de geluiden die in de vroege morgen worden geprodu ceerd. De excursie duurt ongeveer 2 uur. De start is om 6.00 uur. Verzamel- en startpunt is de parkeerplaats bij de in gang van De Kwade Hoek. Deelname is gratis. Iedereen, jong en oud, is van harte wel kom! Voor informatie kunt u bellen naar tel. (01878) 1045 of (01877) 1880. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO STUDIO REPORTAGE FOTOGRAFIE ^^^Q|^^3^^Q OUODORP- Westslraal 35 - Teleloon (01878} 1612/Fax 3734 RENESSE - Printshop - Hogezoom 172 - Telefoon (01116) 2400 SOMMELSDIJK Westkralteelstfaai B - Telefoon (01870} 86841 Mevr. de Man (l) ontvangt een fraai boeket uit handen van mevr. van Putten, echtgenote van de voorz. van de Bank. Dokter en mevr. Van Rijswijk tijdens een van de goeie momenten van de afscheidsreceptie.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1