EIÜVIIDEII-rilEmi/S Met 60% minder fosfaat, toch een goed resultaat ACSI Internationale campinggids viert 30-jarig bestaan De grotten van Han: een betoverend avontuur s Waarom u een testament nodig heeft Een toeristische attractie viert eeuwfeest Jubileum Proef laat zien: Symposium 'De Christelijke beroepscode nader bekeken' Vaste onderhoudstarieven bij Opel Bay-watch wedstrijd in De Staver SAiVIEN 'STERK' ^^^^^^^^B 3e Blad VRIJDAG 19 MEI 1995 No. 6402 Met 60% minder fosfaatoverschot en 30% minder stikstofoverschot kan toch een goed gewas geteeld worden. Die konldusie kan getrok ken worden uit de resultaten van een studiegroep van opengronds- tuinders op de Kop van Goeree. Het projekt is drie jaar geleden met een studiegroep gestart, vorig jaar is daar een tweede groep bij gekomen die ook dit jaar nog door gaat. Verder zal dit jaar de nadruk gelegd worden op de verspreiding van de resultaten in de regio. Het Projekt Preventieve Milieuzorg Opengrondstuinbouw Kop van Goeree, zoals het projekt officieel wordt ge noemd, heeft als doestelling het vermin deren en optimaliseren van het gebruik van meststoffen en gewasbeschermings middelen. Stichting De Landbouwvoor lichting (DLV) uit Horst en V.E.K. Ad viesgroep B.V. uit 's-Gravenzande be geleiden de telers, die o.a. de gewassen aardappelen, gladiolen, bloemzaden en granen telen. Meten is weten De groepen zijn gestart met het registre ren van hun verbruiksgegevens, waarna de cijfers met behulp van de mineralen- balans en de milieumeetlat onderling zijn vergeleken. Door middel van excursies, bedrijfsbezoeken en een cursus, verza melen de telers kennis en wordt er gedis cussieerd over de mogelijkheden van verlaging van het gewasbeschermings middelen- en meststoffengebruik. Daar naast zijn grondmonsters genomen, de kunstmeststrooiers gekeurd en werd een anti-stuifproef opgezet. Mineralenboekhouding Het bijhouden van een mineralenboek houding en het nemen van grondmon sters en aan de hand daarvan bemesten, heeft duidelijk een positieve invloed. Door de registratie is duidelijk geworden dat bij de start van het projekt overmati ge bemesting werd toegediend. De over schotten worden vooral veroorzaakt door het gebruik van dierlijke mest in de vorm van slachtkuikenmest. Bij de bemesting met kunstmest werd er geen rekening gehouden met de mineralen in de organi sche mest. Het projekt heeft echter tot re sultaat dat er op grote schaal een om schakeling plaatsvindt van slachtkuiken mest naar champost. Zo'n 75% vaij de telers in het gebied maakten dit jaar deze omschakeling. Volgens het rapport 'Fosfaatverliezen en fosfaatoverschotten in de Nederlandse Landbouw' variëren de landbouwkundi ge onvermijdbare fosfaatverliezen bij een 'goede' fosfaattoestand van de bo dem tussen 25 en 50 kg PiOs/ha/jaar. In de studiegroep is een goede stap in de richting gezet! Het milieukundig overschot, gebaseerd op de waterkwaliteitsdoelstellingen, ligt echter veel lager, namelijk 1 kg. P2O5 per ha per jaar. Het beleid in de toekoms zal een compromis moeten vinden tussen landbouw- en milieukundig toelaatbaar overschot. Ook naar stikstof is onderzoek gedaan. Bij stikstof spelen echter meerdere pro cessen in de bodem een rol. Het gemid delde stikstofoverschot op landelijk niveau bedraagt 134 kg N/ha/jaar. Het onvermijdbaar landbouwkundig over schot voor akkerbouwbedrijven wordt geschat op maximaal 110 kg N/ha. Het milieukundig overschot loopt sterk uit een, van 35 tot 200 kg N/ha op kleigrond en van 25 tot 65 kg N/ha op droge zand gronden. Voor kleigronden blijven de Op D.V. 2 juni 1995, van 14.00 tot 17.00 uur is er een symposium met als onder werp 'De Christelijke beroepscode nader bekeken'. Dit symposium wordt gehou den in de Christelijke Hogeschool De Vijverberg-Felua, Oude Kerkweg 100 te Ede. Inleiders zijn mevrouw mr. M. Daver- schot, jurist en verpleegkundige, (over: ethische en juridische aspekten van de christelijke beroepscode); de heer drs. B. Cusveller, filosoof en medewerker prof. Lindeboominstituut (over: Hoe profes sioneel is een christelijke beroepscode?) De kosten voor deelname bedragen 10,-. U ontvangt daarvoor een exem plaar van de beroepscode alsmede een afschrift van de gehouden inleidingen. Telefonische aanmelding voor 30 mei bij de RMU. Inlichtingen, Reformatorische Maatschappelijke Unie, tel. (08385) 43030. Deelnemende organisaties: het Gerefor meerd Maatschappelijk Verbond (GMV), Het Richtsnoer, de commissie verzor gende beroepen van de Jeugdbond Ge reformeerde Gemeenten (JBGG), Hos pital Christian Fellowship (HCF), de Refor matorische Maatschappelijke Unie (RMU). leden van de studiegroep binnen de gren zen van het milieukundig overschot. Milieumeetlat Het gebruik van gewasbeschermings middelen bleek bij de studiegroep bij aanvang reeds vrij laag te zijn. In de stu diegroep wordt gemiddeld zo'n 6 tot 7 kg. werkzame stof per ha gebruikt, ter wijl het landelijk gemiddelde in 1992 op zo'n 17 kg. werkzame stof uitkwam. Een nog verdere vermindering van het ge bruik van gewasbeschermingsmiddelen bleek dan ook moeilijk te verwezenlij ken. De oorzaak hiervan ligt in de nood zakelijke bestrijding van enkele aantas tingen in diverse gewasen. Met name de Phythophthora-bestrijding in de aardap- pelteelt vraagt om gewasbeschermings middelen. Een vermindering van het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen in het kader van het Meerjarenplan-Gewasbe scherming, met voor akkerbouw een ver mindering met 49% in het jaar 2000 ten opzichte van 1987, wat uitkomt op zo'n 8,5 kg werkzame stof per ha, wordt in het gebied in zijn algemeenheid ruim schoots bereikt. De hoeveelheid werkzame stof zegt ech ter nog niets over de schadelijkheid van het toegepaste middel. Daarvoor is de CLM-milieumeetlat ingevoerd. Deze geeft middels milieubelastingspunten de schadelijkheid van het middel weer voor een drietal milieucompartimenten, te we ten waterleven, bodemleven en grondwa ter. Een voorbeeld van de vergelijking van middelen met behulp van de milieumeet lat is geïllustreerd door drie middelen toegepast bij luisbestrijding. De keuze van de middelen hangt af van het compartiment (oppervlaktewater, bo demleven en grondwater) dat het meeste kwetsbaar is. In een bodembescher mingsgebied als op de Kop van Goeree bijvoorbeeld, kan aan grondwater en bodemleven een hogere prioriteit gege ven worden dan aan het waterleven. In de studiegroep is gebruik gemaakt van de milieumeetlat om het minst milieube lastende middel te kiezen, maar bij de uiteindelijke keuze speelt toch ook de prijs en de verwachte werking een be langrijke rol. Daarnaast probeert men emissie zoveel mogelijk te beperken door kantdoppen te gebruiken en door te spuiten bij zo min mogelijk wind. Konklusie Uit de resultaten die in deze studiegroep zijn geboekt, valt te konkluderen dat er geen ingrijpende maatregelen noodzake lijk zijn. Met wat extra aandacht, een voudige aanpassingen en ter ondersteu ning een goede registratie valt veel (mi lieu- en economische) winst te behalen. Optimale duidelijkheid voor de klant Teneinde de klant volstrekte duidelijk heid te bieden, hebben de officiële Opel-dealers gekozen voor een lande lijk adviesprijzenbeleid. Dat draagt er zorg voor dat alle Opel-dealers wer ken metvaste, vooraf bekende onder houdstarieven. Zij lopen daarmee voorop in de Nederlandse autobran che. De klant heeft op deze wijze een duidelijk inzicht in de onderhoudskos ten van zijn of haar Opel. Deze vaste Opel onderhoudstarieven ga randeren de hoogste kwaliteit en ge bruikmaking van originele Opel-onder- delen tegen een zeer scherp gecalculeer de prijs. Eventuele extra werkzaamheden worden uitsluitend na overleg met de klant uitgevoerd. Ook hier geldt: „Duide lijke prijsafspraken vooraf'. Op donderdag 8 juni, in de pinksterva kantie, is er voor de jeugd t/m 15 jaar een Bay-Watch wedstrijd in het zwem- In de nacht van zondag op maandag 14 en 15 mei werden tijdens een controle in Rilland, door de politie te Kruiningen, twee Belgische personen aangehouden in verband met het rijden onder invloed van alcoholhoudende drank. Er was sprake van een lessituatie, waarbij zowel de in- strukteur als de leerling te veel hadden gedronken. Beide bleken na een blaas- test ongeveer 0.8 promille alcohol op te hebben. In overleg met de officier van justitie te Middelburg werd hen een geld boete van 600,- per persoon opgelegd, die direkt werd betaald. Beide kregen ook een rijverbod voor 4 uur. bad van de Staver. Tijdens deze dag kan de jeugd deelnemen aan een aantal onderdelen die regelmatig in de populai re t.v.-serie te zien zijn. Vanaf 10.00 uur is het bad geopend waarna in de loop van de morgen de onderdelen worden getest, voor de beste 'strandwachten' zijn er leuke prijzen beschikbaar. Naast de Bay-Watch competitie is er vrijzwemmen tot 14.30 uur. De deelnemers, met minimaal een A- diploma, kunnen zich tot 6 juni opgeven bij De Staver. De kosten bedragen 6,- per deelnemer en dit bedrag dient op de dag zelf te worden betaald. Van de elf miljoen volwassenen in ons land heeft slechts 45 procent een testament. De meesten beseffen blijkbaar niet dat zonder testa ment de wet bepaalt hoe de bezit tingen bij overlijden worden ver deeld. En juist dan vallen sommi gen buiten de boot omdat ze in het wettelijk erfrecht ontbreken. Testamenten op de langstlevende ver heugen zich in een groeiende populari teit. Ook schenkingen tijdens het leven - om betalingen van eventuele successie rechten te vermijden - komen steeds vaker voor. Voor velen kan de successie wetgeving veel gunstiger uitpakken, als ze weten hoe ze er gebruik van moeten maken. Wie tijdens zijn leven verstandig schenkt en rekening houdt met de toege stane vrijstelling, kan zijn erfgenamen uiteindelijk veel belasting besparen. Testament Een geldig testament moet altijd bij de notaris worden opgemaakt. Er bestaat geen standaard testament. Elk testament wordt toegespitst op uw persoonlijke situatie. Het is dus goed van te voren te bepalen wie uw erfgenamen zijn, en hoe u uw bezit over hen wilt verdelen. Voor twee gelijkluidende testamenten voor een echtpaar bent u ongeveer 475 gulden kwijt, inclusief BTW en inschrijvings- kosten. Codicil Een aantal zaken kan ook in een codicil worden geregeld. Dit is een persoonlijke, handgeschreven uiterste wilsbeschikking die is voorzien van een datum en een handtekening. Voor het maken van een codicil hoeft u niet naar de notaris, maar het mag dan ook maar een beperkt aantal regelingen bevatten. Bijvoorbeeld sie raden, meubels of kleren kunnen aan een persoon of organisatie worden toege kend. Zaken zoals een huis, geld of effekten kunnen niet per codicil worden vermaakt. Successierecht Voordat de nalatenschap daadwerkelijk kan worden verdeeld, moet eerst worden gekeken of over de erfenis nog succes sierecht moet worden betaald. In de meeste gevallen valt de hoogte van deze belasting mee, omdat de wet aanzienlijke bedragen heeft vrijgesteld. Maar als de vrijstelling wordt overschreden, moet successierecht worden betaald. De tarie ven lopen uiteen en kunnen oplopen tot 68 procent van de waarde van het totaal! Belastingvermijding Er is een aantal mogelijkheden waarmee voorkomen kan worden dat erfgenamen onnodig veel successierecht moeten be talen. Erven zij bijvoorbeeld meer dan de vrijstelling, dan zijn schenkingen, le vensverzekeringen en schuldig-erkennin- gen het overwegen waard. 'Het Beste' mei 1995, van Uitgeversmij The Rea der's Digest, (onder meer verkrijgbaar in de boekhandel) heeft een informatief artikel opgenomen waarin uitgebreid wordt ingegaan op de afhandeling van de nalatenschap. Aan de hand van voorbeel den uit de praktijk komen de verschillen de mogelijkheden uitgebreid aan de orde. Aan de hand van een stappenplan kan een aantal zaken op een rijtje worden gezet. Daarmee heeft u een handige lei draad voor een oriënterend gesprek bij de notaris. Bij elk notariskantoor is een oriënterend gesprek van een half uur geheel gratis. De 'ACSI Internationale Camping gids' bestaat dit seizoen 30 jaar. Dat zegt wel iets over de kwaliteit: een gids die optimaal te gebruiken is en up-to-date informatie bevat. In dit jubileumjaar verschijnt de ACSI campinggids in een oplage van liefst 75.000 exemplaren. Van een boekje met informatie over 50 campings is de gids uitgegroeid tot een toonaangevend kampeer-na- slagwerk met informatie over 7000 campings. De''ACSI Internationale Campinggids' is een respektabel boekwerk. Toch begon het nu zo indrukwekkende naslagwerk ooit als een door drie kampeervrienden samengesteld, gestencild boekje met 50 Spaanse campings. Het ging niet vanzelf en twee van de drie oprichters haakten af. De derde, Ed van Reine, bleef ge boeid door het idee van een kampeergids en ging onder de naam ACSI, kort voor Auto Camper Service International, door. Het resultaat na 30 jaar is een In ternationale Campinggids met ruim 7.000 Europese campings in een oplage van 75.000 exemplaren. In de loop der jaren werden campingse- lekteurs aangetrokken - momenteel zijn dat er ruim 200 - waardoor steeds meer campings in de gids konden worden op genomen. Betrouwbare informatie De hoofdfaktor voor het succes van de 'ACSI Internationale Campinggids' is zijn aktualiteit en betrouwbaarheid. Daar over zijn gebruikers en collega-uitgevers het roerend eens. De basis van die be trouwbaarheid is het unieke ACSI-stelsel van selekteurs. Deze rasechte kampeer ders keuren ieder jaar de 7000 opgeno men terreinen op alle punten. Dat maakt de informatie zo recent als menselijker wijs mogelijk is. Daarnaast hanteert ACSI een cross-check systeem door ieder jaar duizenden kampeerders over hun ervaringen met campings te enquête ren. Zo dient ook hun ervaring als basis voor de vermelding in de gids, en niet slechts de momentopname van het selek- teursbezoek. Het komt zeker voor dat een camping op grond van via enquêtes gemelde klachten uit de gids verdwijnt. ACSI hanteert bewust geen classificatie. Immers, wat zegt classificatie? Sommigen verkiezen simpele natuurter reinen, anderen zoeken grote, drukke, van veel faciliteiten voorziene campings. Door deze subjektieve tinten weg te laten, laat ACSI het waarde-oordeel aan de kampeerder zelf over. Doelbetreffende dienstverlening Door de jaren hpen heeft ACSI een scala een extra nutdge diensten ontwikkeld. Zeer gewaardeerd worden de in alle gangbare Europese talen gestelde reser veringscoupons. Voor zowel camping- gasten als beheerders, die weinig of geen vreemde talen beheersen, is dit een uit komst. Van de telefonische info-service wordt elk jaar door duizenden kampeerders dankbaar gebruik gemaakt. Heeft men eenmaal een camping uitgezocht, dan kan men de selekteur van de betreffende camping thuis bellen voor nog meer in formatie. Niet minder succesvol zijn de bij elke campingvermelding opgenomen routebe schrijvingen. Omdat overal aan wegen gewerkt wordt, worden de aanrijroutes ieder jaar door de selekteurs gecontro leerd. Blijkt een route niet meer berijd baar te zijn, dan wordt een nieuwe uitge zet. Zo vermijdt men het stranden bij een afgesloten weg of een te laag viaduct. De gids omvat speciale selekties zoals doortrekcampings, wintersportcampings en naturistenterreinen. Ook is er een lijt met campings geschikt voor gehandicap ten. De in de gids afgedrukte landkaarten corresponderen met de bekende Zwit serse Hallwagkaarten die bij ACSI te be stellen zijn. Doorlopende vernieuwing Alles moet aan vernieuwing onderhevig zijn. Dat geldt zeker voor een kampeer gids. In elke 'ACSI Internationale Camping gids' is daarom een vragenformulier op genomen, waarin elke gebruiker verbete ringen, veranderingen of aanvullingen aangaande vorm en inhoud kan voorstel len. Met deze aanbevelingen wordt ter dege rekening gehouden. De gids is voor 32,50 te koop bij de boekhandel, de ANWB-reisboekenwinkels, warenhui zen, boekenclubs en bij caravanbedrij- Over ACSI Men kan bij ACSI ook terecht voor deel name aan één van de 22 caravan-rally's. Deze zijn uitvoerig beschreven in het 'Rally Magazine 95', een 132 pagina's tellend, geheel in kleur uitgevoerd reis- programma-annex-reistijdschrift. Meer informatie bij ACSI in Zetten, tel. (08880) 52055. y^ '^^Wi Romantiek en geheimzinnigheid zijn schaarse ele menten geworden in onze samenleving. Maar ze zijn er nog wel. In België, in Han. Die plaats roept onmiddel lijk een ander woord op: grotten. En wat is er geheim zinniger en romantischer dan een grot... De grotten van Han zijn niet zomaar holten in een berg. Ze vormen een wereld onder de grond vol duisternis, geheim zinnig gedruppel, van vreemd gevormde steenpunten, rotsfor maties, open ruimten als kathe dralen en pleintjes en van de in vele eeuwen druppelsgewijs gevormde pilaren, 'kaarsen', en gordijnen'. Een wereld die altijd weer mensen heeft uitge daagd tot het avontuur in het onbekende, de ontdekkingsreis vol onzekerheid. De grotten van Han zijn door die dapperen opengelegd. Hun ontdekkingen hebben ze niet voor zichzelf gehouden. Wie het aandurfde kon mee. En langzaamaan werd die onder aardse wereld een toeristische attractie. Met steeds nieuwe verbeteringen en kleine aanpas singen werden de grotten steeds beter toegankelijk en vooral ook veel veiliger voor mensen die niet wilden of kon den klauteren aan een touw, bij gelicht door walmende fak kels. Rustig wandelen Wie vandaag de dag de grotten bezoekt kan er rustig wandelen over goede paden, die verlicht worden door electrische lam pen. Die moderniteit heeft niet afgedaan aan de romantiek. Integendeel, geraffinneerd geplaatste schijnwerpers geven alle gelegenheid grillige steen massa's te zien in al hun won derlijke schoonheid. En de ver beelding krijgt kans van alles te 'zien' in de merkwaardige vor men die de natuur heeft doen ontstaan. De gids loopt voorop, vertelt bijzonderheden en verandert met een druk op een ergens ver borgen knop de duisternis voor aan in de verrassende sfeer van duidelijkheid en toch ook geheimzinnig blijvende sche mering. Druppels aan het werk Nu en dan komt een druppel water op een bezoeker neer en het is wonderlijk te bedenken dat druppels die vele eeuwen ergens lang op dezelfde plaats zijn neergekomen door kalkaf- zetting nieuwe vormen hebben opgebouwd. Elke druppel zette een onvoorstelbaar kleine hoe veelheid materiaal op een plek je in de grot. Honderden, dui- Dit jaar viert men in Han een jubileum. Hoewel de grotten al vele eeuwen natuur zijn is het nu honderd jaar geleden dat men is begonnen aan het toe ristisch 'gebruik' van die onde raardse wereld. Een van de eerste dingen die men reali seerde was de electrische ver lichting in de grot. Zo'n eeuwfeest is natuurlijk een goede aanleiding voor het organiseren van allerlei extra 's en dat is dan ook gebeurd. Het hele jaar door zijn er diverse evenementen, die begonnen in april en eindi gen in november. Het honderd jarige bestaan is ook een goede reden voor een complete pagina over Han en zijn grot ten. Het landschap van de Ardennen. Gezicht vanaf het plateau van Boine, de heuvel boven de grotten van Han zenden jaren, miljoenen, mil- liarden druppels. De natuur heeft de tijd... Een wandeling door de grot ten van Han. Iets naar beneden, iets omhoog, trappetje op, trap petje af. zijgang in, pleintje over, langs de onderaardse rivier Lesse en dan, ergens bovenin, de Grote Zaal, de immense ruimte met verhoogde zolder als imposant sluitstuk. En alsof het niet indrukwek kend genoeg is een 'klank- en lichtspel', waarmee nog eens op een heel bijzondere manier de grotten worden getoond in al hun pracht. En dan tenslotte: een vaartochtje om over die onderaardse rivier weer in het licht te komen van de buitenwe reld. Avontuurlijk reisdoel Een tocht door de donkere, maar betoverende wereld is een avontuur, dat duizenden men sen steeds weer boeit. 'De grot ten van Han' zijn reisdoel geworden voor velen, die van het betoverend mooie natuur verschijnsel hebben gehoord of er over hebben gelezen, of die er ooit, zoals met een school reisje, zijn geweest en nog eens terugkeren willen. 'De grotten' zijn onvermijdelijke attractie voor wie in Han komt of er langs gaat. Ze zijn eigenlijk een 'must': Eenmaal in je leven moet je ze minstens gezien heb ben. Beleefd hebben. 1 1 1 1 1 J

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 9