Wie schrijft er mee van en over Flakkee? r n ?neie W pimpernel ouuiie jeugd- hoekje SCHAESE VROEGER uan TH'iS lacHm nam hypotheek Q] op maat... ^ii Zangdienst in Stellendam ULTRA FIT van Oom Ko CO 5356T Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 19 MEI 1995 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. KttlK PEK Giai De dokter zegt dat ik melk moet drinken in plaats van kalktabletten te slikken. Hoeveel calcium zit er dan in melk? Antwoord: Volle en halfvolle melk bevatten 120 mg calcium per 100 gram, maar u mag ook karnemelk of yoghurt nemen, want die melkzuurbacte- riën ervan bestrijden ook nog de ziekte kiemen in uw darmen en helpen zo diverse vormen van kanker voorkómen. Wij namen een grote antieke mahonie linnenkast over van oude mensen die kleiner gingen wonen, maar nu die in onze slaapkamer prijkt, komt er een vre selijk muffe lucht uit. Azijn en frisse geurtjes helpen niet. Wat kunnen wij tegen die stinkende binnenkant uitrich ten? Antwoord: Experimenteren met parfum of dgl. helpt niet, want dan ontstaan vaak nog doordringender geurtjes. In veel ge vallen wordt zo'n muffe lucht in een düde kast veroorzaakt door vocht. Neem dit mooie meubel eerst inwendig af met lauw water, waarin u per liter water 50 gram formaline hebt opgelost. Werk dan wel met een doek voor neus en mond, want het is geen gezond middeltje, maar verdampt gauw indien u het hout flink laat luchten en drogen. Daarvoor kunt u de delen 't beste weer uit elkaar nemen en dan bij droog weer buiten in de wind laten drogen. In de zon of bij een verwar ming be.staat gevaar voor krom trekken. Daarna is 't zaak het hout droog te hou den, bijvoorbeeld door de kast in een droge kamer te plaatsen. Het is ook mo gelijk, dat er door de vorige bezitters enige tijd gedragen kleren in zijn opge borgen die niet geheel droog waren omdat er zich nog transpiratievocht in bevond. Als die niet goed kunnen uit- luchten, treden in de vezel omzettingen op die muffe geuren afgeven. Dat kan worden voorkomen door gedragen goed eerst buiten te luchten en zo mogelijk te wassen of te laten stomen, alvorens het voor lange tijd weg te sluiten. In een lin nenkast, waarin dagelijks gerommeld wordt en waarvan de deuren een paar maal per dag open en dicht gaan, bestaat echter vrijwel geen kans op muf worden van de lucht. inrËMKmHG êii eufenh Na het overlijden van onze ouders heeft een familielid alle boeken, een tuintafel en vier stoelen die hij hun ooit als ca deau gegeven had, ongevraagd terug gehaald. Hij beweert dat hij daar recht op heeft, omdat zij dat alles van hem ge kregen hebben. Nu is onze vraag of hij dit zomaar doen mag. Antwoord: Natuurlijk niet. Een zwager is nota bene niet eens wettig erfgenaam, indien hij niet in een testament genoemd staat, daar hij geen bloedverwant is. In feite is er dus sprake van pure diefstal. Volgens de Nederlandse rechtsbegrippen geldt: ééns gegeven, blijft gegeven. Al die boeken en zo'n tuinameublement be horen daardoor in de inventarislijst van de (laatste) overledene te worden opge nomen. De erfgenamen moeten namelijk alle eigendommen (van eigen huis tot en met kleinste sieraad) op lijsten omschrij ven en nummeren. Nu er mensen eigen machtig bezittingen van uw ouders heb ben meegenomen, is het zaak de beide nalatenschappen toch volgens de wette lijke regels door een notaris te laten af handelen. De notaris kan dan ook de on rechtmatig meegenomen zaken terug vorderen en zorgen dat de juiste erfgena men hun rechtmatig erfdeel ontvangen. Als t.z.t. de boedelverdeling aan de orde komt, kan de zuster die met deze zwager gehuwd is, altijd nog als wens uitspreken dat zij bepaalde boeken of tuinstoelen zou willen ontvangen en in de regel kun nen de overige erfgenamen wel met be paalde wensen van broers en zusters ak koord gaan, maar er mogen geen zaken uit een onverdeelde boedel worden ont vreemd. Dochters en schoondochters mogen zich bijvtwrbeeld ook niet gelijk na het overlijden van een moeder de sie raden uit het juwelenkistje toeëigenen. De boedel moet eerst volledig worden beschreven, zodat vaststaat wat de nala tenschap allemaal omvat en er later eer lijk tus.sen de werkelijke erfgenamen ge deeld kan worden. GEKOOIDE UOGEIMIIT Af en toe bespeur ik teven in het zand dat ik voor de vogelkooi gebruik. Weet u daar een desinfecterend middel tegen? Antwoord: U kunt met dat vuile zand vogelmijten binnenhalen, die op zoek zijn naar vogels om die bloed af te tap pen. Hel zijn venijnige parasieten, dus doe dat zand de deur uit, maak de kooi en omgeving grondig schoon met heet water, haal bij de vogelhandel een be strijdingsmiddel en kies liever de ab.sor- berende, uit geperste papierkorrels ge maakte bodembedekker. Geef de vogel wel apart grit als u op dit hygiënische produkt overstapt. We binne nog veule jaeren naer de Weel gegaen om te schaesen azze mun nie bie ongs konne rieje in verband mit de vernieling van ongze baen op de kreek. Wat hammen daer un plezier gehad, 't Was daer allied druk in gezellig oak. Mar na veule jaeren konne me weer us bie ongs op de iesbaen. In dat heit toen un liedje gegaen in zekere winter. Hoe dat kwam weel ik niet, mar die maeler had in 't begin zeker geen lied om de zaek te vernielen. Hic wier toen oak al wat ouwer. Mun ha dus un liedje op die baen kenne rieje. Mar juust in die winter is gebeurd waer wiele vroeger al bang voor wazze as de kinders op die baen an 't schaesen wazze. Want toen al wazze mun blie as de kinders weer gezond en wel terug kwamme. Vertrouwe deejen mun 't nooit helemael, in as die maeler toen had gedaen wal ik zelf ha meegemackl had ut helemael aarg geweest voor heel ongs durp. Ik was toen op un moaie iesdag in Febrewaorie naer de iesbaen gegaen. 't Was nog ochend in 't had lekker gevrore die nacht, 't Was stil weer, ideaal om te schaesen, in prachtig mooi ies. Ik was mar allenig an 't riejen. In dal was mar gelokkig oak. Ik had zodoende nie veul anspraek. Alleen was d'r un man in zun hooffie wat an 'l doen dicht bie de iesbaen. D'r was anders geen maans in de buurt. Ik ha toen alleen wat rondjes gereeje, ut was best ies. in dat riejen gieng lekker al was ik mar allenig. 't Kon geweun nie beter om te schaesen, mar toen ik zo bezig was, begon ut ies zo geweldig te kraeken. Die man die in zun hooffie bezig was riep mun. Kom d'r gauw of, want ut wactermesien droait. Hie zag dal an de kant waer ut de vorige dag un beetje ope lag deur de zun gedoaid. In 's oches was ut weer dicht gevrore, toen ik daer bezig was. Ik bin toen mar gauw gestopt, want ut kraekte zo hard, in overal voor in achter mun as ik reej. Mar om d'r uut te scheien mos ik eerst nog un aandje rieje, want ik had mun fiets in un ziesloatje an de kant geleid. In in mun fietstas had ik un paer klompen zitte die ik an most as ik ophieuw mit schacsc. Ik most dat sloot je in tot an de kerkdreef, dat is ut slootje dat ze tegenwoordig de Kleine Kreek noeme. In toen ik dat aandje rccj in de Kleine Kreeke gieng die al helemael in- valle. Wat un raor .schaese was dat. Dat was schuun ies. In in 't midden al wae- ter, waer un groate scheur was van aandc tot aande. Trouwens de groate kreek gieng oak al helemael scheurc, daer was ik net op tied van of gekomme. Ik wou perse naer mun fiets toe rieje, want ik geef ut noait zo gauw op as ik iets doe. As ik an die man in zun hooffie gevraegd had, gae joe mun fiets us cffe haele had die man dat gedaen, want dat was een geweunc aerdege man. Zeker wete. Toen ik van dat gevaerlijke ies of was in op mun klompen kon loape, was ik d'r klaer voor. In wat kon ik nog anders doen as kicke of d'r geen klei ne kinders in levensgevaer warre op de Kleine Kreek op ut ies. Mar d'r wazze gelokkig geen kinders te zien op ut ies. Dus kon ik naer mun vrouw gaen om koffie, in ik was blie dat dit zo goed was ofgeloape. Toen ik naer huus gieng gieng ut ies al overal kepot, waer ik gerejc had. Ik ha de oorlog en de ramp overleefd, in dan zou zo'n maclende feguur je op zo'n menier den das om doen. 't Is mit recht in 't wacter gevalle deze cxrhend, schaese, mar oak dit liep voor mien goed of. Een Bommelse .schaeser tuinontwerpburo hoveniersbedrijf by^.^ ttEGIN ZELF Als we over de grote problemen praten, roepen collega's nog wel eens: „Verbe ter de wereld, begin bij jezelf!" Maar eigenlijk weet niemand wie deze kreet bedacht heeft. Welke na-oorlogse figuur was dat? Antwoord: Geen na-oorlogs staastman, maar de sympathieke vooroorlogse radiospreker Henri de Greeve, die deze slagzin op zaterdagavond 2 april 1938 de ether in slingerde. Zijn wekelijkse toe spraken werden door miljoenen mensen beluisterd en toen hij met deze woorden zijn toehoorders opriep om „met elkaar een beweging van daadwerkelijke naas tenliefde te vormen, zonder onderscheid van geloof, politiek en ras" stroomden er tienduizenden aanmeldingen binnen en dat betekende het begin van de 'Bond Zonder Naam". Die bestaat nog en de caberetier en predikant Jos Brink is nu de voorzitter. ZIN IN VfN Wat houdt de cursus Yin Sin in? Een goede kennis volgt deze cursus. Antwoord: U verstrekt in uw brief te weinig gegevens, zodat wij geen aankno pingspunten vinden voor navraag. Maar het klinkt als de naam van een soort Chi nese bewegingsleer, waarbij de beoefe naren uiterst langzaam en met de gedachten daarop zeer geconcentreerd bepaalde bewegingen met het lichaam, resp. armen en benen moeten uitvoeren. Er worden wel eens van dergelijke leer gangen bij een Volksuniversiteit gege ven. Maar als die goede kennis zo'n cur sus volgt, kunt u hem toch wel eens uit belangstelling vragen wat die lessen in houden? Voor uw vraag over het I.T.I.P. verwij zen wij u naar de afd. Voorlichting van het ministerie van onderwijs, Europaweg 4, (corr. adres Postbus 25000, 2700 LZ) Zoctermeer, tel. (079) 5.^3413. GEIMEIGEHOE GIM Ik gebruik vaak girobetaalkaarten, maar nu werden mijn betalingen plots gewei gerd. Wat is daarmee aan de hand? Antwoord: U hebt uw oude voorraadje willen opgebruiken. Die kaarten zijn echter ongeldig verklaard omdat er vaak fraude mee gepleegd werd. Daarom werd u een set nieuwe girokaarten gezonden. Daarmee kunt u wel betalen. kritisch selekteren Makelaar Tamboer Tel. (01870) 8 34 77 Op D.V. zondag 21 mei wordt er in de Gereformeerde Kerk van Stellendam weer een zangdienst gehouden! Met el kaar worden bekende psalmen, gezangen en opwekkingsliederen e.d. gezongen tot eer van Gods naam! Tussen de liederen dcx)r hoopt ds. J. Koster stil te staan bij het thema 'Vrijspraak?!' Het k(X)r 'Adonai' uit Zierikzee zal me dewerking aan deze dienst verlenen. Dit enthousiaste kocir zingt voor ons een aan tal bekende liederen! Deze zangdienst begint om 18.30 uur. Een liturgie zal aanwezig zijn en er is oppas voor de kleintjes. Voor een ieder geldt: Van harte welkom! (Voor meer in formatie: (01878) 3431. Dé revolutie op loopgebied! 2^^ 2:44^?- 4h/ Een zaag moet scheip zijn, anders is het een heel gehannes met zo'n ding. Welke Bijbelse plank wordt hier doorge zaagd? Hoe ter wereld kun je daar ooit achter komen? We gaan op zoek in Gods Woord om te kijken of iets scherp is of juist niet. Zet alleen de eerste letter van elk scherp voorwerp onder de tanden van de zaag. Een enkele keer gaat het over werk waar iets scherps bij gebeurt (b.v. steken, bijten, knippen). Zet dan de eer ste letter van die handeling onder het zaagblad. Dus alleen de s van steken! Regelmatig zitten er botte dingen in of hele zachte, daar moet je vanzelf niets van gebruiken. Welk woord komt er onder de tanden te staan? Met 1 en 2 heb ik jullie al geholpen. Hopelijk kun je het oplossen zonder pleisters af! 1. Hanna doet een goed werk in de 'tempel' terwijl Eli toekijkt (1 Sam. 1:10). Uit deze tekst blijkt dat zii aan het bidden is. Uiteraard heeft dat niets met een scherp iets te maken. De b van bidden zetten we dus niet op. 2. Waarmee moet Job de leviathan pro beren op te trekken? (Job 40:20). Hij moet het met een angel doen. Kijk en zo'n angel is scherp, vandaar dat de a als eerste onder de zaag is gekomen. 3. Met welk instrument is David aan het werk? (I Sam. 16:23). 4. Waar leek het haar op van de Oude van dagen Die Daniël zag? (Dan. 7:9). 5. Om de drilling het heen en weer bewegen onder het mikken) van dit voorwerp lacht de leviathan (Job 41:20). 6. Wat ziet Izak boven zijn borst op de berg Moria? (Gen. 22:10)., 7. Dit voorwerp wordt bij de priester ip het hoofd gezet (Ex. 29:6-a). 8. Wat doen de raven met het oog van ongehoorzame kinderen? (Spr. 30:17). 9. De Heere Jezus werd overgegeven om gekruisigd te worden. Wat was er net daarvoor met Hem gebeurd? (Mark 15:15). 10. Met welke voorwerpen komen de schipbreukelingen aan land? (Hand. 27:44-a). 11Wat doet Jona tijdens de storm in het schip? 12. Met welk ijzeren instrument wil Job dat zijn woorden in een rots komen? (Job 19:24). 13. Welke dingen zijn er te zien op de handen van al de Moabieten? (Jer. 48:37). 14. Waarmee keert de vrouw haar huis om, om de verloren penning te vin den? (Luk. 15:8). 15. Welk werk zullen Boazs knechten op de akker doen? (Ruth 2:9). 16. Wat is de boer in de gelijkenis aan het doen? (Luk. 8:5). 17. Het eerste gereedschap uit Ps. 74:6 waarmee men het heiligdom ver woestte. 18. Wat deed men met Johannes de Doper in de kerker? (Matt. 14:10). 19. Hoe is de wijnbak op de heuvel ge maakt? (Jesaja 5:2). 20. Waartussen zaten de 3 ribben in de muil van de beer die Daniël zag in Dan. 7:5? Vanuit Huizen kregen we de komende opgave. Het gaat over namen in liedjes. Misschien wel moeilijk, maar als opa's en oma's meehelpen lukt het vast wel, zo schreven de Bosschen het aan oom Ko. Vul ze in in de richting die de pijl aan geeft, de oplossingen kruisen elkaar niet altijd, zoals b.v. uit 6 en 15 blijkt (zie puzzelfiguur!). 1. Welke jongen draaide er in een blauw geruite kiel aan het wiel? 2. Wie ging er (zo zwart als roet) eens wandelen zonder hoed? 3. Wie zit er in de wallevis die van nacht gevangen is? H H H201 11 A N N E S M A R J A N N E K E 4. Hoe heet de zoon van de graaf uit Den Haag? 5. Voor wie bakt moeder pannekoe- ken? 6. Wie loopt er nog steeds op klompen? 7. Wie verkoopt er groene thee? 8. Wie gaat er naar grootmoeder koek jes brengen? 9. De achternaam van Berend die naar Zuid-Laren ging. 10. Bim, bam, beieren. Wie lust er geen eieren? 11Welk dier zat er op een stokje achter moeders keukendeur? 12. Wie rijdt er zo ras door de plas, door de poort en door de kerk? 13. Wie kwam er thuis om een boterham te vragen? 14. Wie mag er wat zeggen over de veren van mijn kippen en van mijn haan? 15. Welk meisje heeft er stroop in haar kanneke? 16. Bim, bam, bom. Welke vader slaapt er nog? 17 en 18. Welke twee meisjes liepen onder moeders paraplu? 19. Hoe heet de kabouter op de padde stoel, rood met witte stippen? 20. Wie mag er op 5 december wat in mijn schoentje gooien? 21. Aan wie vroeg ik of ik over mocht varen, ja of nee? 22. Hoe heette van Nassouwe? ^l>St Twee brieven worden op een Engelse wijze beantwoord. Je zou haast denken het is bus-mail i.p.v. air-mail! De linker is voor Jolanda v. d. Wende (Ouddorp) en de rechter voor Rianda van Wijk (Dirksland) Petra Jansen (Castricum) Hoc is het verkcersexamen afgelopen? Logeren is meestal fijn. Samen met je vriendin varen is helemaal tof. Was dat met de roeiboot of in een kano? Doden herdenking is altijd een indrukwekkend iets. Dank je wel voor je brief Arjo van Gils (Achthuizen) Bedankt voor de dikke envelop met op lossingen. Wat een bak dat je per onge luk een blaadje met iets wat bestemd was voor oom Rien van het RD aan oom Ko stuurde. Intussen zal dat wel hersteld zijn. Zeg Arjo, kan het zijn dat ik jouw papa pas voor Radio Flakkee een medita tie hoorde houden? Succes met al je krantenwerk voor de puzzels! ^-^tiyitCytSt^yiA (van verleden week vrijdag) Aagje288 Richard373 Petra194 Jolanda319 Arie330 Bert115 Pieter de J133 Anton195 Gijsbert123 Gcrdien320 Pieter B320 Jacomijn227 Mariene290 Arjo225 Elize114 Chri.sta375 Marjon159 Patrick125 Jeanette335 Gertrude146 Ilse205 Rianne40 Rianda126 Frank125 Johan320 Jorina226 (^tXt^ttick Ja, ja! Hier zijn er weer een paar. Jullie hebben lollige dingen bedacht. Mooi 10 punten erbij. '5PiEQELTjË^lpïÈ>j LAST VAN Jan Deugtstraat 15, Herkingen, Tel. 0187-669420 OOP SUPERIOR SHOES 51 31 1 61 91 ■-■ 211 41 191 2-» 141 171 181 10— 161 II- 1 15— 1.^-»

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 6