Samen denken, samen doen LITIE Bommelse schooljeugd zag hoe onveilig de straat kan zijn Belg rijdt op tegenliggers in MobilD Groot Mannenkoor in Dordrecht Meer financiële mogelijklieden voor tliuiszorgpatiënten '3256 6 Rally Formula Garage Knöps B.V. A.J. VAN RUMPT UW BMW DEALER HULP GEVRAAGD Ramoco b.v. Stichting 'Thuis-Besf biedt verpleging en verzorging in de thuissituatie 67e Jaargang No. 6402 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 8 33 92. FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,25 JAARABONNEMENT 55- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Nederland heeft de bevrijding van vijftig jaar geleden gevierd. Voltooid verleden tijd. De vlaggen, toeters en bellen zijn opgeruimd. Andere zaken vragen de aan dacht. Zo vluchtig is het leven. We kunnen niet te lang bij het verleden verwijlen. Zeker niet als het gedenken een herdenking op 'afstand' is. Een groot deel van onze bevolking weet alleen maar van horen zeggen, zien en lezen van de Tweede Wereldoorlog en haar verschrikkingen. Jongeren kennen de pijn niet van nu weer eenzaam achterblij ven met de herinneringen, die een oudere generatie met zich meedraagt. Herinneringen die soms niet eens werden verwoord, of waarvan alleen maar be paalde aspekten aan de openbaarheid werden prijsgegeven. Het is moeilijk om zo naast elkaar op te groeien als generaties van de Wederop bouw, van de welvaartsstaat en nu van een samenleving die weer meer verant woordelijkheidsbesef en inzet van de burger vraagt. Vooral de overgang van welvaartsstaat naar no nonsense-maat- schappij was ingrijpend. Wie opgroeide met het besef dat de staat wel zorgde, werd met beide benen op de koude grond van verplichtingen gezet. Wie niet beter weet dan dat het individuele belang maatgevend is, weet nauwelijks wat hij met de scherven van gemeenschapsge voel, van burgerzin moet doen. 'Ik' wordt niet zo gauw weer 'wij'. Maar die zelfde 'ik' is in een maatschappij die eigen verantwoordelijkheid van de bur ger vraagt als een eenzame in de woes tijn. Natuurlijk is het niet zo dat we te maken hebben met strak omlijnde groepen. Er is meer sprake van een glijdende schaal. Aan het ene eind de grootouders die de oorlog meemaakten, die hard werkten om het land weer leefbaar te maken en die zich nu soms vertwijfeld afvragen waar het allemaal toe geleid heeft. Dan volgt de generatie die zich losmaak te van de burgerlijkheid en luttigheid van het huisje-autootje-teveetje-generatie. De generatie van de sub-culturen. De gene ratie die zich losmaakte van het gezins verband en daarmee ook sociale afspra ken van zich afwierp. Bang voor de bom, onder de indruk van de milieuproblema tiek, soms zonder hoop voor de toe komst. Bovenal egocentrisch, want dat is het baas van eigen leven-idee toch eigen lijk. Zich losmaken van geldende nor men en waarden om eigen inzichten vic torie te laten kraaien, werkt maatschappij onbindend. Aan het andere eind de kleinkinderen die ten opzichte van die na-oorlogse genera tie in weelde baden en toch niet tevreden zijn. Waarvan sommigen niet weten wat met de vrijheid aan te moeten. Ze hebben alles al (gehad) en zoeken vertwijfeld naar nieuwe uitdagingen. Of ze moeten hun weg zoeken met een heel wat min der met subsidies gevulde beurs dan de vorige generatie. Natuurlijk worden er nu uitersten gete kend, natuurlijk is er ook sprake van te vredenheid, van gemeenschapszin, van zich voegen naar wetten en regels. Gelukkig wel, maar de geschetste ont wikkeling was er en als de uitersten zich bewegen, gaat het midden mee. We hebben de herdening van de bevrij ding van '45 weer achter de rug. Het is goed de attributen niet al te ver achter slot en grendel te sluiten. Beter is zich te blijven bezinnen. Deze week zei een jon gen die gevraagd werd naar zijn visie op de toekomst: „Ik word echt doodziek van onopgeleide bejaarden die het beter weten dan ik, simpelweg omdat ze meer ervaring in het leven hebben. Wie weet ben ik duizenden keren meer gereïncar neerd als zij". Dat is nu wat we de generatiekloof noe men, ten voeten uit. Door gezamenlijk eens wat beter na te denken over wat vrijheid is en wat die verguisde generatie aan ervaring meebracht uit slechter tij den, zouden de uitersten wat meer naar elkaar toegroeien. Een samenleving die groepen uitstoot desintegreert. Wie vijftig jaar vrijheid overziet, weet van normen en waarden die verdwenen. Velen daarvan waren ontleend aan de joods-christelijke traditie, aan het Woord van God. Verder gaan zonder omzien naar wat was en wat gebeurde, zonder pogingen om te herstellen wat waardevol was, is hetzelfde als zich losmaken van zijn wortels. Dat is een geduchte waar schuwing. De vrijheid komt wellicht nu pas echt in het geding. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee GEMEENTE MIDDELHARNIS Winkeldieven aangehouden Op 17 mei werd de politie gebeld dat er enkele verdachte personen op d'n Diek liepen. De politie hield de personen enige tijd in de gaten en nadat zij in een personenauto waren gestapt werden zij gecontroleerd. Bij de controle bleek, dat zij in het bezit waren van goederen, waaraan nog prijskaartjes hingen. De drie personen bleken bij verschillende winkels voor een bedrag van ongeveer 750,- te hebben gestolen. Bel<Lrassen van auto Tussen zaterdag 13 mei en maandag 15 mei werd er een geparkeerde personen auto, merk Daihatsu, kleur wit, bekrast in de A. van Bronckhorststraat te Stad aan 't Haringvliet. be brandweer kwam snel in aktie. Voor één ochtend kon het ook in Den Bommel; alle straten die naar het scholencomplex aan de Nassau- straat leiden waren woensdag afgezet. De straat was helemaal voor de jeugd en tóch, tóch gebeurde er vlakbij de school nog een verkeersongeluk, N.B. op de Nationale straatspeeldag... 't Was nét echt wat zich had voltrokken. De vier figuranten, 3 schoolkinderen en mevr. Marjolein v. d. Oosten waren goed gesminkt met hier en daar wat tomatenketchup, zo zaten ze in-, en lagen ze voor en op de auto die een onvoorzichtig overste- kend fietsertje had geschept. De jeugd van beide scholen werd erbij betrokken, want dat, zoals ze 't zagen, dat mag natuurlijk nooit gebeuren. Weth. Maliepaard was op de plaats van 't gespeelde onheil aanwezig om het de jeugd nog'es heel duidelijk te laten weten hoe voorzichtig je over moet steken, eerst naar links kijken, dan naar rechts en dan nog'es naar links alvorens de straat over te gaan, ook in Den Bommel waar 't nog niet zo druk is. De brandweer kwam er aan te pas om de 'gewonden' af te voeren en uit de auto te halen waarvoor het dak zelfs moest worden weggeknipt. Edward Groeneveld van 'de Bommelse Vrienden' gaf daarbij uitleg. De rest van de ochtend zou aan straatspelletjes worden besteed, maar de regen liet zich meer en meer gelden zodat rond half elf de beschutting van de school toch maar weer werd opgezocht. Vooraan de totaal vernielde Belgische Een Belgische automobilist, bestuurder van een Renault 19 cabriolet, heeft dinsdagmiddag op de Hellegatdam een ferme, vrijwel frontale, botsing met een drietal hem tegemoetkomen de auto's veroorzaakt; ook een motorrijder kwam in die ontsta ne chaos remmend ten val. De man, die vanaf de Haringvlietbrug in de richting Oostflak- kee reed had kennelijk niet in de gaten dat de weg die hij be reed niet meer een tweebaans Autosnelweg was. Daardoor ont ging het hem dat de linkerbaan waarop hij reed voor hei tege moetkomend verkeer was bestemd. Eerst schampte hij een naderende V.W. Jetta om vervolgens vol in te rijden op een Opel Astra Stationwagen van Fort- 'bouw, bestuurd door een inwoner van Woudrichem. Vervol- personenauto; links achter de Opel Astra. gens werd nog een busje geraakt dat de greppel indook die rij weg en paralelweg gescheiden houdt. De ravage was enorm, de Belgische wagen werd onherkenbaar vernield; de bestuurder leek er met alleen nekklachten afgeko men te zijn. De bestuurder van de Opel Astra kwam er als door een wonder ook heelhuids af terwijl z'n linkervoorwiel zover naar achteren was geslagen dat het de ruimte voor z'n voeten minstens had gehalveerd, de chauffeur raakte niet bekneld en kon z'n auto door het zijraampje verlaten. In totaal hadden vier betrokkenen letsel opgelopen. Het ver keer was enige tijd gestremd waardoor zich op de Hellegatdam al een lange file had gevormd vooraleer het verkeer over de paralelweg werd geleid. Middelharnis Telefoon (01870) 8 22 22 Op 2e Pinksterdag, maandag 5 juni hopen het Dirkslands Mannenkoor en het Ridderk'erks Mannenkoor gezamenlijk een optreden te verzorgen in de Grote Kerk van Dordrecht. Deze uitvoering, welke oorspronkelijk in de visafslag te Stellendam gehouden zou worden, wordt verzorgd ten behoeve van de aktie 'On derdak' welke momenteel door de Jeugdverenigingen der Gereformeerde Gemeenten gehouden wordt. De opbrengst van de te houden kollekte wordt besteed aan het aanschaffen en inrichten van een dienstencentrum en tij delijke huisvestingsplaatsen voor kamer training en begeleid zelfstandig wonen in Hendrik Ido Ambacht. De beide koren welke als 1 koor zullen optreden tellen samen 220 leden en staan onder leiding van Dinant Struik. Het monumentale orgel zal worden be speeld door Michel de Wit en Bert Roest. De avond, waarvan de toegang vrij is, begint om 19.00 uur. De meditatie wordt verzorgd door ds. G. van Aalst. Peugeot V. AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER MIDDELHARNIS Vrijwilligers gevraagd voor de avond vierdaagse van 30 mei t/m 2 juni 1995 te Middelharnis. Wilt u ons helpen, meld u dan aan bij J. M. Blok, tel. (01870)85006. RENAULT-dealer De Stichting 'Thuis-Best' biedt zorg aan patiënten waardoor b.v. een ziekenhuisopname kan worden voorkomen of bekort, vervangende verpleeghuiszorg en gewone aan vullende thuiszorg. Ook terminale zorg, zorg in de laatste levensfase, zit in het zorgpakket. De overheid heeft de zorgverzekeraars en zorg aanbieders zoals kruiswerk, parti culiere zorgaanbieders en thuis zorg geïnformeerd over het per soonlijk zorgbudget wat met in gang van 1 juli a.s. ingevoerd gaat worden. Wat wil het zeggen als u in de toekomst langdurig thuiszorg nodig heeft Voor toekenning van een persoonsge bonden zorgbudget komt uitsluitend in aanmerking de verzekerde die voorzien baar langer dan drie maanden is aange wezen op hulp in de vorm van verple ging en/of verzorging in de thuissituatie, niet zijnde een bejaardenoord. Hoe werkt dat en waar kunt u dat aanvragen? Omdat na 1 juli voor allen die langdurig zorg nodig hebben, de financiële moge lijkheden gelijk moeten zijn heeft de overheid besloten om tot een Persoon lijk ZORGBUDGET over te gaan, ongeacht hoe u verzekerd bent. Verzekerd is iedereen, óf bij het zieken fonds of bij een particuliere verzekeraar. Het wil eigenlijk zeggen dat de overheid de schaarste van zorg over meer zorg aanbieders wil verdelen om in de nabije toekomst aan de nodige zorgvragen te kunnen voldoen. En, wat vooral belangrijk is, te laten weten wat zorg kost. 'Zuinig met Zorg' is het motto. In het kader van de zorgver nieuwing is 'Thuis-Best' al sinds 1993 aktief op Goeree-Overflakkee e.o. Het streven van de overheid is naar zo veel mogelijk samenwerking met alle zorgaanbieders. Om nogmaals onze on derlinge samenwerking te benadrukken naar onze patiënten is het misschien wel het duidelijkst om te vertellen dat wan neer er langdurig zorg nodig is u door een onafhankelijke commissie wordt geïndiceerd. Deze commissie zegt voor hoeveel uur zorg u per dag in aanmer king komt. U kunt dan zelf besluiten voor zorg in natura of een zorgbudget te kiezen. Kiest u voor een budget dan kunt u zelf beslissen waar u die zorg 'koopt'. Dit kan bij de kruiszorg, bij gezinszorg of bij Stichting 'Thuis-Best'. Alle genoemde organisaties voldoen aan de voorwaarde dat zij gekwalificieerde krachten moeten leveren. Wordt u uit het ziekenhuis ontslagen en wilt u informatie over beschikbare zorg dan kunt u met de onafhankelijke thuiszorgvertegenwoordi ger overleggen welke vorm van zorg u thuis wilt, c.q. met welke zorgvorm u naar huis gaat. Mocht u meer informatie willen over het persoonlijk zorgbudget neem dan kon- takt op met uw zorgverzekeraar of raad pleeg uw huisarts. Voor onze informatie brochure kunt u terecht bij patiënten voorlichting Ziekenhuis Dirksland, bij uw huisarts of bij: Stichting 'Thuis-Best' Telefoon (01874) 2313 De Stichting vraagt nog enkele vrijge vestigde verpleegkundigen/ziekenverzor genden en bejaardenverzorgenden die Borg staan voor Goede zorg. U kunt uw sollicitatie richten aan: Stichting 'Thuis-Best', t.a.v. mw. R. de Roode, Postbus 93,3255 ZH Oude Tonge VOOR BEELD EN GELUID FOTO VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRAFIE ^^01RQ^ EQ^I k^^^^^fl en t=n t=n C3 czD czï en czi I OUDDORP - Weslstraat 35- Telefoon (01876} 1612/Fax 3734 RENESSE Pnntshop - Hogezoom 172 - Tdeloon (01116) 2400 SOMMELSDIJK - Westkrakeelslraal 8 - T^etoon (01870) 86841 Autobedrijf A.J. van Rumpt bv Molendijk 85 3243 AL Stad aan 't Haringvliet Telefoon: 01871-1553 Fax:01871-2280 BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG. Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - Tel. (01870) 8 30 94 voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (01871) 1662 Verkoop na 17.00 uur C. Breen, (01878) 2496

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 1