EIÜVtlDEII-IIIEUWS De laatste vissloep van Middelharnis Patiëntenrechten Nieuws De Hoop HET ,KIJkVENSTER concoüiti Rommelmarkt WFB een huis verkopen... viamiiEüstER-oinG Kerkhistorisclie lezing 3e Blad VRUDAG 12 MEI 1995 No. 6400 Blik op kerk 'j? en samenleving Cj - Een bizarre sekte - Een onveilig sein Merkwaardig hoe één artikel in de krant soms de aandacht kan trekken en tot het gevoel kan spreken. Telkens wanneer ik met mensen in kontakt kom beginnen ze erover en geven ze blijk van hun ver wondering en ontzetting. De heb het oog op de bizarre sekte die in Waddinxveen en omgeving slachtoffers maakt en waarover het Reformatorisch Dagblad van donderdag 4 mei ons infor meerde. Overigens schonk ook Trouw van dinsdag 9 mei er aandacht aan. Het gaat om de mensen die gegroepeerd zijn rondom de 'Stichting Immanuël', waar van een zekere Wim Griffioen de leider is. Ooit is het begonnen als een groepje mensen die bij elkaar kwamen om de bij bel te lezen en te onderzoeken. Mensen die voor een deel afkomstig zijn uit de Nederlands Hervormde Kerk (Gerefor meerde Bondsrichting) en voor een deel uit de Gereformeerde Gemeenten. Aan vankelijk een groepje met wat enthou siaste. Pinksterachtige trekjes, nu ver worden tot een exclusieve kring die alle kenmerken van een sekte vertoont. Een onbeperkt vertrouwen in de geestelijke leider, die zich als een soort messias ge draagt en ook als zodanig erkend wil zijn. Bijna volledig gesloten voor de bui tenwereld. En - wat het meest pijn doet bij hen die in de groep familieleden heb ben - een radikale breuk met ouders en verdere verwanten. Men komt niet meer op verjaardagen in de familiekring, zelfs aan het ziekbed of op de begrafenis van een vader of moeder laat men verstek gaan. Een en ander natuurlijk met een beroep op uit het verband gerukte Schriftwoor den, zoals „wie vader of moeder liefheeft boven Mij is Mijns niet waardig". Het is verbijsterend te ontdekken hoe mensen kunnen komen tot zulke extre miteiten. En naar ik me heb laten vertel len niet alleen onontwikkelde mensen die niet gehinderd worden door veel ken nis, maar juist ook mensen met een gede gen opleiding, en met een meer dan ge wone kennis van de Heilige Schrift. Soms worden we opgeschrikt dóór be richten over kollektieve zelfmoord van sekteleden, zoals enkele jaren geleden in Amerika, en recent in Zwitserland. En nog zéér onlangs was de Japanse sekte in het nieuws die de vergiftiging van een aantal mensen in de metro op haar gewe ten had. We hebben dan de neiging- te denken dat zulke uitzonderlijke dingen alleen voorkomen in het buitenland, en we denken erbij dat zoiets ons, nuchtere Nederlanders, niet zal gebeuren. En dan zien we zomaar ineens zo'n groep opdui ken in Waddinxveen... Het mag voor ons allen wel een onveilig sein betekenen. Het mag ons aansporen om eenvoudig te blijven bij het Woord van God en bij de belijdenis van de kerk der eeuwen. En het mag ons aandrijven tot het gebed om te blijven bij wat ons geleerd is en ons niet te laten meevoeren door allerlei wind van leer. Want ook deze dwaze sekte zal, zoals zo veel andere dwaalsterren, vroeg of laat wel ten val komen. Maar intussen richt zij wel onder haar volgelingen en onder familieleden onherstelbare schade aan. Waarnemer wÊtmm «n Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-N ieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. nooE OF luafiTE Kaviaaa Wat is betere kaviaar, de rode of de zwarte? Antwoord: Echte kaviaar is glanzend grijszwart, want het is gezouten kuit van een steur. Maar die grote riviervissen zijn schaars geworden. In de Rijn zwom men ze stroomopwaarts tot voorbij Bazel om er kuit te schieten. Nu bereidt men al kaviaar uit de eitjes van karpers en snoe ken, maar die is vaak roodachtig getint. Echte kaviaar komt uit heel verre lan den... CLUUTCEyOEUG Na een onderzoek kreeg ik te horen, dat ik een glutenvrij dieet moet volgen. Dat beperkt me in de keuze van brood en meelspijzen. Maar krijg ik door die gluutgevoeligheid niet te weinig eiwit binnen? Antwoord: Gluten is feitelijk een meng sel van eiwitachtige kleefstoffen die we in de meeste granen als gerst, haver, maïs, tarwe, rogge en ook in diverse rijstsoorten vinden. Ze bestaan uit twee groepen plantaardige eiwitten (gluteline en prolaminen) die voorkomen in het reserve-eiwit van de zaden en bij het ont kiemen daarvan worden aangesproken. Wie overgevoelig is voor gluten, hetgeen o.m. bij coeliaki-patiënten het geval is, zal een glutenarm of glutenvrij dieet moeten volgen. In dat geval zal men vrij wel geen graaneiwitten meer naar binnen krijgen, want bij het wegslijpen van de zaadhuid of vruchtwand verdwijnt immers dat eiwit. Maar dat wil nog niet zeggen dat er dan in het lichaam een tekort aan eiwit ontstaat. Dat graaneiwit is namelijk helemaal niet onmisbaar. Eiwit komt ook in voldoende mate voor in peulvruchten, noten en in vrijwel alle dierlijke produkten als melk, kaas en eieren, enz. Ook bij het slijpen van rijst verdwijnt eiwit met de gluten, maar er is een praktisch glutenvrije soort, nl. de zgn. kleefrijst (Oryza sativa var. glutino- sa), die in veel reform- en diëetzaken te koop is. Doch wie glutenvrij brood eet, of beslist aangewezen is op fijn wit tar webrood zonder de zemelen die de dar men prikkelen, hoeft echt niet voor aan vulling van het graaneiwit te zorgen. Bij een dagelijkse gevarieerde voeding krijgt men heus voldoende eiwitten naar bin nen. mm OPETEN? Onze meerderjarige kinderen hebben allemaal hun steentje(s) aan ons huis bij gedragen, maar hoe moeten wij hande len als wij later eens aan een bejaarden oord of verpleeghuis toe zijn? Zijn we dan verplicht het eigen huis 'op te eten' of kunnen wij het verkopen, met dat bedrag de hypotheek aflossen en iets aan de kinderen teruggeven? Het liefst zou den wij er zelf in blijven wonen. Antwoord: Het is niet toegestaan uw vermogen weg te schenken als het te voorzien is, dat u daardoor (eerder) een beroep op de bijstand zult moeten doen. Uiteraard is het ieder wel toegestaan alle schulden te betalen die men heeft. Het hangt er dus vanaf, op welke wijze uw kinderen aan uw huis hebben bijgedra gen. Hebben zij u daartoe geld geleend, of hebben zij arbeid verricht tegen een redelijke beloning, welke nog niet betaald is, dan kunt u die schulden wel aflossen zodra u bijvoorbeeld door de verkoop van uw huis over de middelen daartoe beschikt. Het is verstandig dat u dergelijke schuldbekentenissen zwart op wit hebt staan. Zo niet, dan kunt u die alsnog bij een notaris laten vastleggen. Als uw kinderen later aan de hand van dgl. papieren kunnen aantonen, recht op dit geld te hebben, dan zullen die belo ningen tot hun inkomen behoren op het moment dat zij die kunnen ontvangen, dat wil zeggen: in fiscale zin 'genieten'. Zouden zij arbeid hebben verricht zonder bewijzen te kunnen overleggen dat zij daarvoor (nog) een beloning te goed heb ben, dan kunt u op uw beurt niet stellen dat u schulden aan hen heeft. Ondertus sen kunt u, menselijkerwijs gesproken, wellicht nog jaren in uw huis blijven wonen, vooral nu er nog kinderen zijn die u straks - zonodig - met enige zorg willen bijstaan. Eens in de vier jaar wordt in België het Koningin Elizabeth concours gehouden. Met het oog op onze vakantieplannen willen wij graag weten op welke data dit valt en hoe lang het duurt. Antwoord: Dit concours voor piano solo en orkest vindt dit jaar plaats op verscheidene lokaties in Brussel en wel van 1 tot en met 27 mei. Voor verdere informatie over het programma kunt u zich wenden tot het Belgisch Verkeers bureau, Herengracht 435, 1017 BR Am sterdam, tel. (020) 6245953. Voor hotel reserveringen in België kunt u terecht aan het bureau in de Toulousestraat 44 te Brussel, tel. (00) 3225137484. Bent u in Brussel, dan alleen 5137484. f//fltf Wat zou een 'haw' zijn in het keurings rapport van iemands hond? Antwoord: Een meer of minder uitge zakt onderste ooglid. OUDDORP Er wordt weer een rommelmarkt georga- niseerd op 13 mei 1995 op het v.v. W.F.B. te Ouddorp. Als u nog spullen heeft voor de rommel markt kunt u dit afleveren op het voet balveld van W.F.B. te Ouddorp. Gelieve geen bankstellen en grote kasten te bren gen. Heeft u vragen over spullen leveren of moeten ze opgehaald worden, dan kunt u kontakt opnemen met: Dhr. L. Mierop, tel. (01878) 1012. Dhr. F. Nagtegaal, tel. (01879) 3392. met optimaal resultaat Makelaar Tamboer Tel. (01870)8 34 77 GOEDEREEDE Op zaterdag 13 mei komt 3xM naar de 'Open Deur'. Wat is 3xM vraag je je na tuurlijk af. 3xM staat voor More Mes sage in the Media en heeft als doel het verkondigen van het Woord van God via de moderne media. Met behulp van deze media bereiken ze vele mensen in talloze landen. De spreker zal de avond vullen met een presentatie en zijn eigen ervarin gen vertellen. Dit vindt plaats in 'De Ark' in Goedereede,. intree 1 knaak; zaal open ±19.30 uur, begin van het program ma ±20.15 uur. Iedereen van 15 jaar en ouder is van harte welkom. Tijdens deze avond is er ook gelegenheid om je op te geven voor de slotavond (kosten 15,-) en voor het weekend (inschrijfgeld 25,-). Het Open Deur-team WIBT VUIST ttNN EttVHN? Van vrijwel alle oude mensen hoor Je, dat ze tijden de oorlog geen wéét hadden wat er met de Joden gebeurde. Hoe kon Anne Frank er dan in haar dagboek over schrijven? Antwoord: Anne Frank schreef in haar dagboeken o.m. op 9 oktober 1942 (na berichten over hr. oppakken van Joden in Amsterdam, op eerdere data): „Als het in Holland al zo erg is, hoe zullen ze dan in de verre en barbaarse streken leven, waar ze heengezonden worden? We nemen aan dat de meesten vermoord worden. De Engelse radio spreekt van vergassing. Misschien is dat wel de vlug ste sterfmethode. Ik ben helemaal van streek. Miep vertelt al deze gruwelverha len zo aangrijpend en zelf is ze eveneens opgewonden." De Engelse pers en de BBC hebben inderdaad al in 1942, vanaf juni, berichten doorgegeven over vergas singen van Joden in Polen. Maar de Duitse bezetters stoorden de Britse radiozenders en later moesten de goede vaderlanders zelfs hun toestellen inleve ren. Wie ook geen illegaal krantje in de bus vond, kreeg dus weinig betrouwbaar nieuws te horen. PMKiTEüoma Hoe valt Pinksteren komende jaren? Dit in verband met onze reünies. Antwoord: Na 4 juni 1995 volgen 26 mei 1996, 18 mei 1997, 31 mei 1998, 23 mei 1999, 11 juni 2000, 3 juni 2001, 19 mei 2002, 8 juni 2003, 30 mei 2004 en 15 mei 2005. Tegen die tijd kunt u een volgende reeks opvragen. Zou u mij soms kunnen vertellen wat dit voor moet stellen. Is dit ding op de foto een juk of zoiets? Antwoord: Op de niet helemaal duide lijke foto kunnen wij met moeite de vor men van een juk onderscheiden, maar niet de bewerking en verdere details. Het lijkt ons een juk, dat wil zeggen een hou ten blok waarmee een tweetal paarden of ossen of andere trekdieren een rijtuig, wagen of ploeg voorttrokken. De uithol lingen pasten om de nek van de dieren. Wat er in het midden onderaan hangt, is het bit, dat wil zeggen het ijzeren mond stuk dat een paard of ander trekdier bij het inspannen van een wagen boven het gebit in de mond werd gelegd en waar aan de teugels waren bevestigd. Dat kunt u tegenwoordig nog bij de rijpaarden zien gebruiken. Teugels en verder tuig en disselboom ontbreken. Indien het juk voorzien is van houtsnijwerk, zal het afkomstig kunnen zijn uit de kollektie tuig dat gebruikt is voor de koetsen van een rijke boer of voorname burger, want 'de gewone man' gebruikte eenvoudige glad geschuurde jukken. In 1910 liet rederij Wed. C. Kolff Zn haar laatste vissloep bouwen voor de beug- en haringvisserij op de Noordzee: de MD 11 'Oranje Nassau'. Op 25 juli 1911 werd zij in het visserijre- gister ingeschreven. Nog geen twee jaar later, op 11 maart 1911, ging het bijna mis. We lezen hierover in De Telegraaf: „Uit IJmuiden wordt gemeld. Dinsdag morgen ruim 8 uur werd het bestuur van de Noord- en Zuid Hollandsche Red dingsmaatschappij alhier gewaarschuwd, dat zich een zeilvaartuig op ongeveer 600 meter bezuiden de Zuidpier in nood bevond en op het punt stond te stranden. Onmiddellijk werd de reddingboot 'Eduard Willem van Broekhuyse', gesta tioneerd op de Zuidpier, in gereedheid gebracht, doch daar de paarden, die de boot over het strand te water moesten brengen van IJmuiden nog niet klaar waren, werd de boot door een 60-tal rappe lieden, geassisteerd door een paar inmiddels van een schelpenkar gerequi- reerde paarden, door het zand en langs het strand naar de plek des onheils ge trokken. Ofschoon het te water brengen zeer moeilijk ging, mocht dit tenslotte toch gelukken. De boot was bemand met de volgende manschappen: Gerrit van' der Wiele, schipper; G. Zeegers, J. Mijze, F. Buys, G. Dropman, L. Kaan, P. Grollé en H. van der Wiele, allen van IJmuiden; M. Korving, van Schevenin- gen; F. de Jong, van Katwijk aan Zee; G. W. Havik en J. A. Spoor, van Haarlem, allen roeiers. Ondanks de zware bran ding op de kust, mocht het den roeiers na eenige vèrgeefsche pogingen gelukken het vaartuig te bereiken, dat bleek te zijn de sloep 'Oranje Nassau' No 11, schip per Jan de Koning. Het mocht den red ders gelukken, alle opvarenden te redden en behouden aan wal te brengen. Het waren, behalve de schipper Jan de Koning, Bast. Dubbeld, stuurman; C. Koster, K. van Gelder, A. van der Sluys, W. de Koning, Dirk Koster, A. Lang broek, Arend de Koning, matrozen; MD 11 'Oranje Nassau' op de scheepswerf. Sybrand de Koning, Jan van Hoften en C. Groen, jongens, allen van Middelhar nis, en Joh. Brongers, jongen, van Vlaar- dingen. De sleepboot 'IJmuiden', schip per Nannie van der Wiele, die ook onmiddellijk tot hulpverleening was ge arriveerd, kon geen verbinding krijgen. De bemanning is in het reddingstation ondergebracht en van droge kleederen voorzien. W. de Koning, die bij de red ding een lichte beenwond had bekomen, werd verbonden. Het reddingswerk geschiedde onder leiding van de heeren H. Slegtkamp en A. M. Roggebrand, bestuursleden der afdeeling IJmuiden van de Reddingsmaatschappij". Niet alleen de bemanning werd gered, maar ook de boot kon behouden blijven. Later werd het schip ook nog door de bliksem getroffen, maar wonder boven wonder viel alles mee. In de eerste twee decennia van onze eeuw werden er steeds meer Middelhar- nisse vissloepen verkocht, totdat in sep tember/oktober 1923 de 'Oranje Nassau' als laatste Middelhamisse vissloep door rederij Wed. C. Kolff en Zn. werd ver kocht aan de Firma Klinge en Poortman te Maassluis. Deze rederij bracht het schip in de vaart onder het registratie nummer MA 11 met J. Viskil als schip per. De laatste opvarenden van de 'Oranje Nassau' waren: Dirk Koster, schipper; Matthijs Visser, stuurman; matrozen: David Blok, Pieter Leendert Koster, Jan Viskil, Lambrecht van Dongen, Hendrik van den Hoek en Floor van den Nieu- wendijk. Jongens: Jasper Viskil, Piet Blok, van den Nieuwendijk en de twee gebroeders Jan en Hen Vroegindeweij. In het eerste kwart van onze eeuw ver huisden een groot aantal vissers naar andere vissersplaatsen. Anderen zochten ander werk. Het verval van de Middel hamisse visserij ging geleidelijk, maar is toch sneller gegaan dan menigeen had kunnen vermoeden. Het vertrek van de 'Oranje Nassau' - nu ruim 70 jaar gele den - is een mijlpaal in de historie van het voormalige vissersdorp Middelhar nis: Middelharnis was geen vissersplaats meer! I^^HHJ^HH Jan Both, Middelharnis designed for walking De originele Wolky schoenen en sandalen (v/m) vindt u bij: Voor Fanfare-orkest De Hoop uit Stellendam breken weer drukke tijden aan. Op zaterdag 27 mei a.s. hoopt men voor de 14e keer deel te nemen aan het KNF-topconcours te Arnhem, waar men weer zal gaan strijden om de landstitel Fan fare in de Yaandelafdeling van de Koninklijke Nederlandse Fede ratie, de hoogste bereikbare afde ling voor een amateurvereniging. In 1983 en 1989 won De Hoop deze wedstrijd en in KNF-kringen bestempelt men het orkest wederom als een der fa vorieten, hoewel dat ok geldt voor het Gelders Fanfare-orkest (bestaande uit de beste muzikanten van de provincie Gel derland) en Wilhelmina uit Heerde. Het belooft in ieder geval weer een zeer spannende wedstrijd te worden. Aan de voorbereiding van dirigent Arie Stolk en zijn orkestleden zal het niet liggen. De Hoop zal als te beoordelen werk uit voeren het korte tijd geleden uitgebrach te New Life van de Nederiandse compo nist Maurice Hamers, een schitterend maar zeer complex werk. Als inspeel- werk zal worden uitgevoerd The March from 1941 van John Williams, zeer toe passelijk in deze tijd van gedenken. Degenen die deze concertreis mee willen maken worden verzocht kontakt op te nemen met Giela Moricz, tel. (01879) 2135. Als voorbereiding op het bovengenoem de concours zal De Hoop een tweetal concerten verzorgen. Het eerste vindt plaats op zaterdag 13 mei a.s. in de Sporthal Cromstrijen te Numansdorp, een en ander in samenwer king met Wilhelmina uit Numansdorp. Het concert begint om 19.30 uur. Het tweede concert is in De Wipmolen te Alblasserdam op zaterdag 20 mei a.s. in samenwerking met Chr. Muziekvereni ging Soli Deo Gloria. Dit concert vangt aan om 20.00 uur. Naast de werken voor Arnhem zal De Hoop tijdens beide con certen nog een aantal andere stukken uit voeren waaronder de Olympic Fanfare en muziek van Michel Legrand. Tenslotte verzoekt het bestuur van de vereniging iedereen die spullen voor de rommelmarkt van De Hoop (zaterdag 17 juni) heeft, kontakt op te nemen met Jan en Ankie van Huizen, tel. (01879) 1162. „i/tet ^i Op D.V. woensdag 17 mei 1995 hoopt de Stuurgroep van de Cursus Geestelijke Vorming voor de tweede maal een avond te beleggen in het kader van een kerkhis torische lezing. Ds. K. ten Klooster uit Putten hoopt de persoon en het werk van J. C. Ryle nader toe te lichten en de bete kenis van zijn werk voor onze tijd. Plaats. Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk. Aanvang: 19.45 uur. Toegang gratis. Aan de uitgang is er een kollekte ter bestrijding van de onkosten. Wij hopen dat velen deze avond naar Sommelsdijk zullen komen. Stuurgroep Cursus Geestelijke Vorming Berichten uit de Gezondheidswijzer Maandthema mei Mag ik altijd mijn medisch dossier zien? Kan ik zomaar van hulpver lener veranderen? Moet altijd mijn toestemming gevraagd worden voor een behandeling? Is mijn arts verplicht mij alle relevante infor matie te geven over mijn ziekte en behandeling? Dit zijn enkele van de vele vragen waar patiënten mee te maken krijgen. In ant woord daarop heeft de Gezondheidswij zer, het informatiecentrum van de GGD Zuidhollandse Eilanden, deze maand een speciaal informatiepakketje samenge steld over 'patiëntenrechten', dat ieder een gratis kan ophalen of aanvragen. Dit informatiepakketje geeft onder meer informatie over de Wet op de Genees kundige Behandelingsovereenkomst. In deze wet, die op 1 april 1995 in werking is getreden, zijn de patiëntenrechten vastgelegd. Ook bevat het pakketje fol ders over het recht op inzage, het recht op vrije keuze van hulpverlener en infor matie over het Informatie- en Klachten bureau Gezondheidszorg. Het gratis informatiemateriaal kunt u ophalen of telefonisch aanvragen bij de Gezondheidswijzer in de GGD-vestiging te Middelharnis, Sportlaan 5, tel. (01870) 86641Ook kunt u in uw bibliotheek een boekententoonstelling over dit thema bekijken. iNVMi MU(£lAM| 1 Zandpad 36 Middelharnis Tel: (01870) 8 27 84

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1995 | | pagina 9